ZAKONO MODELIMA I UZORCIMA("Sl. list SRJ", br. 15/95 i 28/96) |
I OSNOVNE ODREDBE
Ovim zakonom uređuju se način ostvarivanja i zaštita prava na spoljni oblik proizvoda, kao i na slike i crteže koji mogu da se prenesu na proizvod (u daljem tekstu: oblik tela, slika ili crtež).
Model je pravo kojim se štiti novi spoljni oblik određenog industrijskog ili zanatskog proizvoda, odnosno njegovog dela.
Uzorak je pravo kojim se štiti nova slika ili crtež koji može da se prenese na određeni industrijski ili zanatski proizvod, odnosno na njegov deo.
Modelom se ne može zaštititi spoljni oblik proizvoda, odnosno njegovog dela koji je isključivo određen tehničkom funkcijom tog proizvoda, odnosno njegovog dela.
Uzorkom se ne štite fotografska i kartografska dela i tehnički planovi i skice.
II PREDMET I USLOVI ZAŠTITE
Oblik tela, slika ili crtež su novi, u smislu ovog zakona, ako se bitno razlikuju od onih koji su ranije prijavljeni i od onih koji su pre podnošenja prijave bilo gde u svetu i na bilo koji način učinjeni dostupnim javnosti, osim od onih za koje je prijava povučena pre objavljivanja rešenja kojim se priznaje model, odnosno uzorak.
Na ocenu da li su prijavljeni oblik tela, slika i crtež novi ne utiče činjenica da su oni, u periodu od najviše šest meseci pre dana podnošenja prijave, postali dostupni javnosti.
Modelom, odnosno uzorkom ne mogu se zaštititi oblik tela, slika i crtež:
1) čije je objavljivanje ili upotreba protivna zakonu ili moralu;
2) koji povređuje autorska prava ili prava industrijske svojine;
3) koji sadrže državni ili drugi javni grb, zastavu ili amblem, naziv ili skraćenicu naziva neke zemlje ili međunarodne organizacije, kao i njihovo podražavanje, osim po odobrenju nadležnog organa odnosne zemlje ili organizacije;
4) koji predstavljaju lik nekog lica, osim po pristanku tog lica.
Lik umrlog lica može da se zaštiti samo po pristanku njegovih roditelja, bračnog druga i dece.
Lik istorijske ili druge umrle znamenite ličnosti može se zaštititi uz dozvolu nadležnog organa i srodnika do trećeg stepena srodstva.
Pravo na zaštitu predmeta modela, odnosno uzorka ima autor ili njegov pravni sledbenik, odnosno poslodavac u slučajevima predviđenim ovim zakonom.
Strana fizička i pravna lica u pogledu zaštite modela, odnosno uzoraka u Saveznoj Republici Jugoslaviji (u daljem tekstu: Jugoslavija) uživaju ista prava kao i domaća fizička i pravna lica, ako to proizilazi iz međunarodnih ugovora ili iz načela uzajamnosti.
Postojanje uzajamnosti dokazuje lice koje se na uzajamnost poziva.
III POSTUPAK ZAŠTITE
Zajedničke odredbe
Pravna zaštita oblika tela, slike ili crteža ostvaruje se u upravnom postupku koji vodi savezni organ, odnosno organizacija koja obavlja poslove intelektualne svojine (u daljem tekstu: nadležni savezni organ).
Odluke iz stava 1 ovog člana su konačne i protiv njih se može voditi upravni spor.
Nadležni savezni organ vodi Registar prijava za priznanje modela i Registar prijava za priznanje uzoraka (u daljem tekstu: registar prijava), Registar modela i Registar uzoraka.
Registri iz stava 1 ovog člana su javni i zainteresovana lica ih mogu razgledati bez plaćanja posebnih taksa.
Spise registrovanih modela i uzoraka zainteresovana lica mogu razgledati na usmeni zahtev, samo u prisustvu službenog lica.
Na pismeni zahtev zainteresovanih lica i posle plaćanja odgovarajuće takse, nadležni savezni organ, izdaje kopije dokumenata i odgovarajuće potvrde i uverenja o činjenicama o kojima vodi službenu evidenciju.
Nadležni savezni organ je dužan da zainteresovanim fizičkim i pravnim licima učini dostupnim svoju dokumentaciju i informacije o modelima, odnosno uzorcima.
Nosilac modela, odnosno uzorka, odnosno podnosilac prijave za priznanje modela, odnosno uzorka može podneti zahtev za međunarodno registrovanje modela, odnosno uzorka u skladu sa važećim međunarodnim sporazumima.
Zahtev za međunarodno registrovanje iz stava 1 ovog člana podnosi se preko nadležnog saveznog organa.
Strana fizička i pravna lica ostvaruju prava iz ovog zakona u postupku pred domaćim sudovima i organima uprave samo preko punomoćnika koji se u vidu zanimanja bavi zastupanjem i koji je jugoslovenski državljanin ili jugoslovensko pravno lice.
U registar zastupnika, koji vodi nadležni savezni organ, upisuju se fizička i pravna lica koja ispunjavaju uslove predviđene saveznim zakonom kojim se uređuju patenti.
Pokretanje postupka za priznanje modela, odnosno uzorka
Postupak za priznanje modela, odnosno uzorka pokreće se prijavom za priznanje modela, odnosno uzorka (u daljem tekstu: prijava).
Bitni delovi prijave su:
1) zahtev za priznanje modela, odnosno uzorka;
2) opis predmeta zaštite;
3) dvodimenzionalni prikaz predmeta zaštite (u daljem tekstu: prikaz).
Sadržina bitnih delova prijave
Zahtev za priznanje modela, odnosno uzorka sadrži:
1) podatke o podnosiocu prijave;
2) podatke o autoru ili izjavi autora da ne želi da bude naveden u prijavi;
3) naznačenje da li se prijava odnosi na jedan ili više spoljnih oblika predmeta zaštite;
4) stvaran i kratak naziv modela, odnosno uzorka;
5) pravni osnov za podnošenje prijave, ako autor nije podnosilac prijave;
6) potpis podnosioca prijave.
Jedna prijava može da sadrži zahtev za priznanje modela, odnosno uzorka za jedan ili više (do 100) spoljnih oblika predmeta zaštite koji se primenjuju na proizvodima svrstanim u istu klasu međunarodne klasifikacije modela, odnosno uzorka.
Opis predmeta zaštite treba da bude kratak, da se odnosi samo na spoljni oblik predmeta zaštite, koji se vidi stalno ili pri njegovoj redovnoj upotrebi, i da ispunjava druge propisane uslove.
Prikaz spoljnjeg oblika treba da bude takav da se svi detalji predmeta zaštite mogu jasno videti i da, u pogledu kvaliteta i drugih tehničkih zahteva, ispunjava propisane uslove.
U postupku pred nadležnim saveznim organom plaćaju se takse saglasno zakonu kojim se uređuju savezne administrativne takse i naknade posebnih troškova postupka i troškova za pružanje informacionih usluga.
Podnosilac prijave može uz prijavu podneti zahtev da se u odgovarajući registar prijava upiše ugovor sa autorom navedenim u prijavi, kojim se autor ovlašćuje da, u ugovorom određenim slučajevima, može nastaviti postupak po prijavi.
Registri prijava
U registre prijava upisuju se podaci o bitnim delovima prijave iz čl. 12 i 13 ovog zakona i drugi propisani podaci.
Datum podnošenja prijave
Prijava se zavodi u odgovarajući registar prijava samo ako sadrži bitne delove prijave iz čl. 12 i 13 ovog zakona.
Na prijavi koja sadrži delove iz stava 1 ovog člana zabeležiće se broj prijave i dan i čas njenog prijema u nadležnom saveznom organu i o tome će se podnosiocu prijave izdati potvrda.
Ako prijava ne sadrži delove iz stava 1 ovog člana nadležni savezni organ će pozvati podnosioca prijave da u roku od 30 dana od dana prijema obaveštenja otkloni nedostatke zbog kojih prijava nije mogla biti upisana u odgovarajući registar prijava. Ako podnosilac prijave u određenom roku otkloni nedostatke, takvoj prijavi priznaće se kao datum podnošenja prijave datum prijema u nadležnom saveznom organu podneska kojim se nedostaci otklanjaju, o čemu će se doneti poseban zaključak i prijava upisati u odgovarajući registar prijava.
Pravo prvenstva
Podnosilac prijave uživa od datuma podnošenja prijave pravo prvenstva u odnosu na sva druga lica koja su za isti spoljni oblik predmeta zaštite kasnije podnela prijavu.
Pripadniku zemlje Pariske unije koji je u nekoj zemlji članici podneo urednu prijavu priznaće se u Jugoslaviji pravo prvenstva od datuma podnošenja te prijave ako u Jugoslaviji za isti model, odnosno uzorak podnese prijavu u roku od šest meseci od podnošenja prijave u odnosnoj zemlji, a u zahtevu za priznanje modela, odnosno uzorka naznači datum podnošenja, broj prijave i zemlju u kojoj je prijava podnesena.
Pripadnik zemlje Pariske unije iz stava 1 ovog člana dužan je da u roku tri meseca od podnošenja prijave u Jugoslaviji dostavi nadležnom saveznom organu uverenje o datumu podnošenja prijave (prioritetno uverenje) iz zemlje u kojoj je prijava podnesena i overeni prevod tog uverenja.
Podnosilac prijave koji je u roku od tri meseca pre podnošenja prijave izlagao spoljni oblik predmeta zaštite na izložbi ili sajmu međunarodnog karaktera u Jugoslaviji ili nekoj drugoj zemlji članici Pariske unije, može u prijavi tražiti priznanje prava prvenstva od dana prvog izlaganja spoljnjeg oblika predmeta zaštite.
Podnosilac prijave iz stava 1 ovog člana uz prijavu dostavlja potvrdu nadležnog organa zemlje članice Pariske unije da je u pitanju izložba, odnosno sajam međunarodnog karaketra, uz naznačenje podataka o vrsti izložbe, odnosno sajma, mestu održavanja, datumu otvaranja i zatvaranja izložbe, odnosno sajma i datumu prvog izlaganja predmeta zaštite.
Uverenje da je izložbi, odnosno sajmu održanom u Jugoslaviji zvanično priznat međunarodni karakter izdaje Privredna komora Jugoslavije.
Priznanjem prava prvenstva iz člana 20 ovog zakona ne produžavaju se rokovi iz člana 19 ovog zakona.
U prijavi se ne može naknadno izmeniti spoljni oblik, odnosno slika ili crtež, tako da se po svom obimu i sadržini bitno razlikuje od onog koji je određen opisom dostavljenim prilikom podnošenja prijave.
Prijave se ispituju po redosledu određenom datumom njihovog podnošenja.
Izuzetno od odredbe stava 1 ovog člana, prijava se može rešavati po hitnom postupku:
1) u slučaju sudskog ili drugog spora, uz obavezu podnošenja dokaza o postojanju spora;
2) ako je podnesen zahtev za međunarodno registrovanje modela, odnosno uzorka;
3) ako je, saglasno drugim propisima, neophodno izvršiti hitnu registraciju, uz obavezu podnošenja dokaza za to.
U slučajevima iz stava 2 tač. 1 i 3 ovog člana podnosi se zahtev za ispitivanje prijave po hitnom postupku, za šta se plaća posebna taksa.
Ispitivanje urednosti prijave
Prijava je uredna ako sadrži bitne delove iz čl. 12 i 13 ovog zakona, dokaz o uplati takse za prijavu i druge propisane delove.
Ako utvrdi da prijava nije uredna nadležni savezni organ će pismeno (rezultatom ispitivanja), uz navođenje razloga, pozvati podnosioca prijave da je uredi u roku koji nadležni savezni organ odredi.
Na obrazloženi zahtev podnosioca prijave nadležni savezni organ će produžiti rok iz stava 2 ovog člana za vreme koje smatra primerenim.
Ako podnosilac prijave u ostavljenom roku ne uredi prijavu ili ne plati taksu za njeno uređivanje, nadležni savezni organ će zaključkom odbaciti prijavu.
U slučaju iz stava 4 ovog člana, podnosilac prijave može podneti predlog za povraćaj u pređašnje stanje u roku od šest meseci od dana dostavljanja zaključka o odbacivanju.
Ispitivanje uslova za priznanje prava
Ako je prijava uredna u smislu člana 24 ovog zakona nadležni savezni organ ispituje da li su ispunjeni uslovi za priznanje modela, odnosno uzorka.
Ako utvrdi da prijava ne ispunjava uslove za priznanje modela, odnosno uzorka, nadležni savezni organ će pismeno (rezultatom ispitivanja) obavestiti podnosioca prijave o razlozima zbog kojih se model, odnosno uzorak ne može priznati i pozvaće ga da se, u roku koji nadležni savezni organ odredi, izjasni o tim razlozima.
Na obrazloženi zahtev podnosioca prijave nadležni savezni organ će produžiti rok iz stava 1 ovog člana za vreme koje smatra primerenim.
Nadležni savezni organ će rešenjem odbiti zahtev za priznanje modela, odnosno uzorka ako se podnosilac prijave uopšte ne izjasni ili ako se izjasni, a nadležni savezni organ i dalje smatra da se model, odnosno uzorak ne može priznati.
Ako se podnosilac prijave ne izjasni, a nadležni savezni organ donese rešenje iz stav 3 ovog člana, podnosilac prijave može podneti predlog za povraćaj u pređašnje stanje u roku od šest meseci od dana dostavljanja rešenja o odbijanju zahteva za priznanje modela, odnosno uzorka.
Pretvaranje prijave za priznanje modela u prijavu za priznanje patenta, odnosno malog patenta
Do okončanja postupka prijava za priznanje modela može se pretvoriti u prijavu za priznanje patenta, odnosno malog patenta.
Rešenje o priznanju modela, odnosno uzorka
Ako prijava ispunjava uslove za priznanje prava, nadležni savezni organ će zaključkom pozvati podnosioca prijave da plati taksu za prvih pet godina zaštite i troškove objave modela, odnosno uzorka i da dostavi dokaze o izvršenim uplatama.
Nadležni savezni organ će zaključkom odbaciti prijavu ako podnosilac prijave u ostavljenom roku ne dostavi dokaze o izvršenim uplatama iz stava 1 ovog člana.
U slučaju iz stava 2 ovog člana podnosilac prijave može podneti predlog za povraćaj u pređašnje stanje u roku od šest meseci od dana dostavljanja rešenja o odbacivanju prijave.
Upis priznatog prava u Registar modela, odnosno Registar uzoraka
Kad podnosilac prijave dostavi dokaz o izvršenim uplatama iz člana 28 stav 1 ovog zakona, nadležni savezni organ donosi rešenje o priznanju modela, odnosno uzorka i priznato pravo, sa propisanim podacima, upisuje u odgovarajući registar.
Izdavanje isprave o modelu, odnosno uzorku i objavljivanje podataka o priznatom pravu
Nosiocu modela, odnosno uzorka izdaje se isprava o modelu, odnosno uzorku, a podaci o priznatom pravu objavljuju se u službenom glasilu.
IV SADRŽINA, STICANJE I OBIM MODELA, ODNOSNO UZORKA
Nosilac modela, odnosno uzorka ima isključivo pravo na ekonomsko iskorišćavanje zaštićenog spoljnjeg oblika, odnosno slike ili crteža i da to pravo uskrati svakom trećem licu.
Pod ekonomskih iskorišćavanjem iz stava 1 ovog člana podrazumeva se:
1) industrijska i druga izrada proizvoda za tržište, na osnovu primene zaštićenog spoljnjeg oblika, odnosno slike ili crteža;
2) upotreba takvog proizvoda u cilju obavljanja privredne delatnosti;
3) skladištenje takvog proizvoda radi njegovog stavljanja u promet;
4) ponuda takvog proizvoda radi njegovog stavljanja u promet;
5) stavljanje u promet takvog proizvoda;
6) uvoz takvog proizvoda;
7) primena takvog proizvoda u industrijskoj ili drugoj privrednoj delatnosti.
Autor modela, odnosno uzorka ima moralna i imovinska prava.
Moralno je pravo autora oblika tela, slike ili crteža da njegovo ime bude navedeno u prijavi, spisima i ispravama koji se odnose na model, odnosno uzorak.
Imovinsko je pravo autora da uživa ekonomsku korist od iskorišćavanja predmeta prijave i priznatog oblika tela, slike ili crteža.
Obim prava koji se stiču na osnovu modela, odnosno uzorka određen je sadržinom opisa predmeta zaštite, koji je zasnovan na njegovom prikazu.
Model, odnosno uzorak stiče se upisom priznatog prava u odgovarajući registar, a važi od datuma podnošenja prijave.
Model, odnosno uzorak traje 15 godina, računajući od datuma podnošenja prijave.
Za održavanje važenja modela, odnosno uzorka plaćaju se takse za periode od pet godina računajući od datuma podnošenja prijave.
V PROMET PRAVA
Model, odnosno uzorak, odnosno pravo iz prijave može biti predmet ugovora o prenosu prava, licenci, zalogi, franšizi i sl.
Ugovor iz stava 1 ovog člana sastavlja se u pisanoj formi i upisuje u odgovarajući registar na zahtev jedne od ugovornih strana.
Ugovor iz stava 1 ovog člana koji nije upisan u odgovarajući registar ne proizvodi pravno dejstvo prema trećim licima.
Prenos prava
Nosilac modela, odnosno uzorka, odnosno podnosilac prijave može ugovorom preneti model, odnosno uzorak, odnosno pravo iz prijave.
Ugovor o prenosu prava iz stava 1 ovog člana sastavlja se u pisanoj formi i sadrži naznačenje ugovornih strana, broj modela, odnosno uzorka, broj prijave, kao i visinu naknade, ako je naknada ugovorena.
Licenca
Nosilac modela, odnosno uzorka, odnosno podnosilac prijave može ustupiti pravo korišćenja modela, odnosno uzorka, odnosno prava iz prijave.
Ugovor o licenci iz stava 1 ovog člana sastavlja se u pisanoj formi i sadrži naznačenje ugovornih strana, broj modela, odnosno uzorka, broj prijave, vreme trajanja licence i visinu naknade, ako je naknada ugovorena.
VI PRESTANAK PRAVA
Model odnosno uzorak prestaje i pre isteka roka iz člana 35 ovog zakona:
1) ako nosilac propusti da plati propisanu taksu za održavanje prava - narednog dana od isteka roka za plaćanje;
2) ako se nosilac odrekne prava - narednog dana od dana predaje nadležnom saveznom organu podneska o odricanju;
3) na osnovu sudske odluke, odnosno odluke nadležnog saveznog organa, u slučajevima predviđenim ovim zakonom - danom određenim tom odlukom;
4) ako je prestalo pravno lice, odnosno ako je umrlo fizičko lice koje je nosilac prava - danom prestanka, odnosno smrti, ako model, odnosno uzorak nije prešao na pravne sledbenike pravnog lica, odnosno naslednike fizičkog lica.
Ako je u Registru modela i Registru uzoraka upisano određeno pravo u korist trećeg lica (licenca, zaloga ili dr.), nosilac modela, odnosno uzorka ne može se odreći svog prava bez pismene saglasnosti lica na čije ime je upisano to pravo.
Ako nosilac modela, odnosno uzorka u određenom roku ne plati propisanu taksu za održavanje važenja modela, odnosno uzorka, a u Registru modela i Registru uzoraka je upisana licenca, zaloga ili neko drugo pravo u korist trećeg lica, nadležni savezni organ će to lice obavestiti da nije plaćena taksa i da je može platiti u roku od šest meseci od dana obaveštenja i time održati važenje upisanog prava.
VII OGLAŠAVANJE NIŠTAVIM REŠENJA O PRIZNANJU MODELA, ODNOSNO UZORKA, ODNOSNO MEĐUNARODNOG REGISTROVANJA
Rešenje o priznanju modela, odnosno uzorka, odnosno međunarodno registrovanje modela, odnosno uzorka za Jugoslaviju može se oglasiti ništavim ako se utvrdi da u vreme donošenja rešenja nisu bili ispunjeni uslovi za priznanje modela, odnosno uzorka predviđeni ovim zakonom.
Rešenje o priznanju modela, odnosno uzorka, odnosno međunarodno registrovanje modela, odnosno uzorka za Jugoslaviju može se oglasiti ništavim za sve vreme trajanja zaštite, i to po službenoj dužnosti, na predlog zainteresovanog lica ili na predlog javnog tužioca.
Ako podnosilac predloga za oglašavanje ništavim rešenja o priznanju modela, odnosno uzorka, odnosno međunarodnog registrovanja modela, odnosno uzorka za Jugoslaviju, u toku postupka odustane od svog predloga, nadležni savezni organ može nastaviti postupak po službenoj dužnosti.
VIII GRAĐANSKOPRAVNA ZAŠTITA
Zaštita u slučaju povrede modela, odnosno uzorka
Lice koje povredi model, odnosno uzorak ili pravo iz prijave odgovara za štetu po opštim pravilima o naknadi štete. Ako je šteta prouzrokovana namerno, naknada štete može se zahtevati do trostrukog iznosa stvarne štete i izmakle koristi.
Odgovornost za povredu modela ili uzorka, odnosno prava iz prijave ne isključuje odgovornost za delo nelojalne konkurencije.
Lice čije je pravo povređeno može, pored naknade štete, tražiti da se licu koje je povredilo njegovo pravo zabrani dalje vršenje radnje kojom se čini povreda i da se presuda kojom se utvrđuje povreda objavi o trošku tuženog.
Povredom modela, odnosno uzorka smatra se svako neovlašćeno korišćenje modela, odnosno uzorka, u smislu člana 31 ovog zakona, neovlašćeno raspolaganje modelom, odnosno uzorkom, kao i neovlašćeno objavljivanje predmeta prijave.
Povredom modela, odnosno uzorka smatra se i njegovo podražavanje.
Prilikom utvrđivanja da li postoji povreda modela, odnosno uzorka, sud naročito vodi računa o odredbi člana 33 ovog zakona.
Tužbu zbog povrede modela, odnosno uzorka iz čl. 44 i 45 ovog zakona može podneti podnosilac prijave, nosilac modela, odnosno uzorka, kao i sticalac isključive licence.
Postupak po tužbi zbog povrede prava iz prijave sud može prekinuti do odluke nadležnog saveznog organa o priznanju modela, odnosno uzorka.
Tužba zbog povrede modela, odnosno uzorka, odnosno povrede prava iz prijave može se podneti u roku od tri godine od dana kad je tužilac saznao za povredu i učinioca, a najdocnije u roku od pet godina od dana učinjene povrede.
Tužbom zbog povrede modela, odnosno uzorka, odnosno povrede prava iz prijave može se tražiti da sud odredi privremenu meru zabrane vršenja radnji kojima se povređuje model, odnosno uzorak i meru privremenog oduzimanja proizvoda ili isključenja iz prometa proizvoda kojim se povređuju ta prava.
Izuzetno, privremena mera se može tražiti i pre podnošenja tužbe, pod uslovom da se tužba podnese u roku od 15 dana od dana podnošenja zahteva za određivanje privremene mere.
Žalba protiv rešenja kojim se određuje privremena mera ne zadržava izvršenje rešenja.
Postupak po tužbi zbog povrede modela, odnosno uzorka, odnosno povrede prava iz prijave je hitan.
Osporavanje modela, odnosno uzorka
Autor oblika tela, slike ili crteža ili njegov pravni sledbenik može tužbom da zahteva od suda da utvrdi da on ima pravo na podnošenje prijave umesto lica ili zajedno s licem koje je podnelo prijavu.
Ako je rešenjem nadležnog saveznog organa priznat model, odnosno uzorak, autor oblika tela, slike ili crteža ili njegov pravni sledbenik može tužbom da zahteva od suda da utvrdi da je on nosilac modela, odnosno uzorka umesto lica ili zajedno s licem koje rešenjem nadležnog saveznog organa navedeno kao nosilac modela, odnosno uzorka.
Tužba iz stava 1 ovog člana može se podneti do okončanja postupka za priznanje modela, odnosno uzorka, a tužba iz stava 2 ovog člana - do isteka roka trajanja modela, odnosno uzorka.
Ako se sudskom odlukom usvoji tužbeni zahtev iz člana 49 ovog zakona nadležni savezni organ će po prijemu presude, ili na zahtev tužioca, upisati tužioca u odgovarajući registar kao podnosioca prijave, odnosno nosioca modela, odnosno uzorka.
Prava koja je treće lice pribavilo od ranijeg podnosioca prijave, odnosno nosioca modela, odnosno uzorka iz člana 49 ovog zakona važe i prema novom podnosiocu prijave, odnosno nosiocu prava samo ako su bila upisana u odgovarajući registar ili uredno prijavljena za upis pre podnošenja tužbe iz člana 49 ovog zakona.
Spor za priznanje autorstva
Autor oblika tela, slike ili crteža ili njegov pravni sledbenik može tužbom da zahteva od suda da utvrdi da je on autor predmeta prijave ili predmeta modela, odnosno uzorka i da bude naveden kao autor u prijavi i svim drugim ispravama i u odgovarajućim registrima.
Tužilac iz stava 1 ovog člana može da zahteva i objavljivanje presude o trošku tuženog, kao i naknadu moralne i imovinske štete.
Rok za podnošenje tužbe iz stava 1 ovog člana nije vremenski organičen.
IX KAZNENE ODREDBE
Ko na svome proizvodu u prometu neovlašćeno upotrebi tuđi prijavljeni ili modelom, odnosno uzorkom zaštićeni spoljni oblik, sliku ili crtež, kazniće se zatvorom od tri meseca do tri godine.
Ko neovlašćeno objavi predmet prijave tuđeg modela, odnosno uzorka, kazniće se zatvorom do jedne godine.
Novčanom kaznom od 15.000 do 150.000 novih dinara kazniće se za privredni prestup preduzeće ili drugo pravno lice koje na bilo koji način, propisan ovim zakonom, povredi model, odnosno uzorak ili pravo iz prijave (član 45).
Za radnje iz stava 1 ovog člana kazniće se novčanom kaznom od 1.500 do 15.000 novih dinara i odgovorno lice u preduzeću ili drugom pravnom licu.
Novčanom kaznom od 3.000 do 45.000 novih dinara kazniće se za prekršaj preduzeće ili drugo pravno lice koje se neovlašćeno bavi zastupanjem stranih pravnih i fizičkih lica (član 10).
Za radnje iz stava 1 ovog člana kazniće se novčanom kaznom od 1.500 do 4.500 novih dinara i odgovorno lice u preduzeću ili drugom pravnom licu.
Novčanom kaznom od 1.500 do 4.500 novih dinara kazniće se za prekršaj fizičko lice koje se neovlašćeno bavi zastupanjem stranih pravnih i fizičkih lica.
X ZAŠTITA NOVIH SPOLJNIH OBLIKA PROIZVODA STVORENIH U RADNOM ODNOSU
Na zaštitu novih spoljnih oblika proizvoda, odnosno slika ili crteža koji se mogu preneti na proizvod, a koji su stvoreni u radnom odnosu, shodno se primenjuju odredbe saveznog zakona kojim se uređuju patenti.
XI PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Registrovani modeli ili uzorci koji važe na dan stupanja na snagu ovog zakona ostaju i dalje na snazi i na njih će se primenjivati odredbe ovog zakona.
Odredbe ovog zakona primenjivaće se i na prijave za priznanje modela, odnosno uzorka podnesene do dana stupanja na snagu ovog zakona, a po kojima upravni postupak nije okončan.
Propisi za izvršavanje ovog zakona doneće se u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona.
Danom stupanja na snagu ovog zakona prestaju da važe odredbe Zakona o zaštiti pronalazaka, tehničkih unapređenja i znakova razlikovanja ("Službeni list SFRJ", br. 34/81, 3/90 i 20/90) koje se odnose na modele i uzorke.