UREDBAO PROMETU I KUPOVNOJ CENI PŠENICE RODA 2000. GODINE("Sl. glasnik RS", br. 23/2000) |
Proizvođači merkantilne pšenice roda 2000. godine mogu prodavati pšenicu samo Saveznoj direkciji za robne rezerve, Republičkoj direkciji za robne rezerve, gradskim i opštinskim direkcijama za robne rezerve (u daljem tekstu: Direkcija), žitomlinskim, pekarskim i konditorskim preduzećima i zemljoradničkim zadrugama koje su ugovorile proizvodnju pšenice i drugim pravnim licima i preduzetnicima, koji su registrovani za obavljanje delatnosti prerade pšenice.
Merkantilnom pšenicom mogu se plaćati usluge u žetvi (kombajniranje, žetva i vršidba).
Proizvođači semenske pšenice roda 2000. godine dužni su da svu proizvedenu količinu prodaju organizatorima proizvodnje - preduzećima za doradu i promet semena.
Republička Direkcija za robne rezerve kupiće sve ponuđene tržišne viškove merkantilne pšenice po kupovnoj ceni od 4,00 nova dinara po kilogramu.
Žitomlinska, pekarska i konditorska preduzeća i zemljoradničke zadruge koje su ugovorile proizvodnju pšenice i druga pravna lica i preduzetnici iz člana 1 ove uredbe, koji su registrovani za obavljanje delatnosti prerade pšenice u finalne proizvode mogu kupovati pšenicu do nivoa svojih potreba, s tim da ista pšenicu ne mogu kupovati na bazi kreditnih aranžmana, već isključivo na osnovu sopstvenih likvidnih sredstava.
Pravna lica, zemljoradničke zadruge i preduzetnici iz stava 1 ovog člana dužni su da otkupljenu pšenicu iznad nivoa sopstvenih potreba prodaju Republičkoj direkciji za robne rezerve.
Zemljoradničke zadruge, druga pravna lica i preduzetnici koji su ugovorili proizvodnju pšenice, a nisu registrovani za obavljanje delatnosti prerade pšenice, dužni su da otkupljenu pšenicu prodaju Republičkoj direkciji za robne rezerve.
Pšenica iz člana 1 ove uredbe mora odgovarati propisanom kvalitetu JUS-a.
Kvalitet pšenice koja se kupuje, skladišti i stavlja u promet za potrebe žitomlinskih, pekarskih i konditorskih preduzeća, preduzeća za doradu i promet semena i zemljoradničkih zadruga koje su ugovorile proizvodnju pšenice i drugih pravnih lica i preduzetnika, koji su registrovani za obavljanje prerade pšenice, utvrđuje republička, odnosno područne poljoprivredne službe, pravna lica i preduzetnici koji su registrovani za obavljanje delatnosti utvrđivanja kvaliteta pšenice.
Kvalitet pšenice koja se kupuje, skladišti i stavlja u promet za potrebe robnih rezervi utvrđuje republička, odnosno područne poljoprivredne službe.
Direkcija, preduzeća i preduzetnici iz člana 1 ove uredbe koji kupuju pšenicu, zaključiće ugovor sa poljoprivrednim službama, preduzećima, drugim pravnim licima i preduzetnicima koji su registrovani za obavljanje delatnosti utvrđivanja kvaliteta pšenice.
Kupci pšenice iz člana 1 ove uredbe i skladištari dužni su da omoguće poljoprivrednoj službi, preduzećima, drugim pravnim licima i preduzetnicima, kontrolu kvantiteta i kvaliteta pšenice koja se skladišti.
Troškove utvrđivanja kvantiteta i kvaliteta merkantilne pšenice u iznosu do 0,4% od zaštitne cene ove pšenice prve klase roda 2000. godine, snosi kupac, odnosno skladištar.
Pšenica iz člana 1 ove uredbe kupuje se neposredno od proizvođača po kupovnoj ceni od 4,00 nova dinara po kilogramu za JUS kvalitet.
Isplata kupljene merkantilne i semenske pšenice vrši se jednokratno u roku od 15 dana od dana predaje pšenice.
Zavod za obračun i plaćanja svakih sedam dana dostavlja Ministarstvu poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede pregled izvršenih isplata kupljene pšenice po subjektima.
Pšenica koja ne odgovara JUS kvalitetu (naklijala iznad 4% ili zaražena glavnicom) posebno se skladišti kod preduzeća koje odredi Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Poljoprivredna služba, preduzeća, druga pravna lica i preduzetnici koji utvrđuju kvalitet pšenice dužni su da vode posebnu evidenciju o proizvođačima i količinama uskladištene pšenice iz stava 1 ovog člana.
Troškove skladištenja pšenice iz stava 1 ovog člana snosi njen vlasnik.
Pšenicom iz stava 1 ovog člana ne mogu se plaćati usluge iz člana 1 stav 2 ove uredbe.
Prodaju uskladištene pšenice iz člana 6 stav 1 ove uredbe odobrava Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Direkcija izveštava Vladu Republike Srbije svakih sedam dana o količini kupljene pšenice za svoje potrebe, a po završenoj žetvi svaka dva meseca o stanju zaliha pšenice u republičkim robnim rezervama.
Poljoprivredna služba, preduzeća, druga pravna lica i preduzetnici, koji utvrđuju kvalitet pšenice, izveštavaju Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Ministarstvo trgovine o kvalitetu i kvantitetu uskladištene pšenice svaka tri dana, a po završenoj žetvi pšenice o količinama uskladištene pšenice sa stanjem na dan 31. avgust 2000. godine.
Usluge kombajniranja, bez baliranja slame, plaćaju se naturalno merkantilnom pšenicom do 450 kg/ha, a sa baliranjem slame do 500 kg/ha.
Usluge žetve žetelicama plaćaju se naturalno merkantilnom pšenicom do 170 kg/ha.
Usluge vršidbe plaćaju se do 7% od ovršene količine pšenice.
Davalac usluga kombajniranja, žetve žetelicama i vršidbe dužan je pre početka žetve da izvrši pregled tehničke ispravnosti mašina.
Davalac usluga dužan je da dobijenu pšenicu proda Direkciji i preduzećima iz člana 1 ove uredbe po utvrđenoj kupovnoj ceni u roku od 10 dana od dana prijema iste.
U okruzima gde nema tržišnih viškova pšenice i to: Kosovski, Kosovsko-pomoravski, Kosovsko-mitrovački, Prizrenski, Pećki, Zlatiborski, Pčinjski, Pirotski, Toplički, Raški, Moravički, Rasinski (opština Brus), Nišavski, Jablanički, Zaječarski, Borski, Šumadijski, Mačvanski (opštine Mali Zvornik, Krupanj, Koceljeva i Ljubovija), Kolubarski i Braničevski (opštine Golubac, Žagubica i Kučevo) i u drugim okruzima u kojima nema tržišnih viškova kao i opštinama u kojima su elementarne nepogode, prema izveštaju Komisije za utvrđivanje šteta od elementarnih nepogoda Vlade Republike Srbije, nanele štetu, usluge žetve i vršidbe mogu se plaćati i dinarski.
Dinarski iznos obračunava se tako što se količina pšenice iz člana 9 ove uredbe množi sa utvrđenom kupovnom cenom pšenice.
Nadzor nad primenom ove uredbe vrši Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede i Ministarstvo trgovine.
Novčanom kaznom od 150.000 do 450.000 novih dinara kazniće se za privredni prestup pravno lice ako postupi suprotno odredbama člana 3 ove uredbe.
Za privredni prestup iz stava 1 ovog člana kazniće se i odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 15.000 do 30.000 novih dinara.
Novčanom kaznom od 30.000 do 100.000 novih dinara kazniće se za prekršaj preduzetnik ako postupi suprotno odredbama člana 3 ove uredbe.
Novčanom kaznom od 50.000 do 100.000 novih dinara kazniće se za prekršaj proizvođač - pravno lice ako pšenicu proda drugom pravnom ili fizičkom licu, osim pravnim licima i preduzetnicima iz člana 1 ove uredbe.
Za prekršaj iz stava 1 ovog člana kazniće se i odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 5.000 do 10.000 novih dinara.
Novčanom kaznom od 5.000 do 10.000 novih dinara kazniće se za prekršaj proizvođač - fizičko lice ako pšenicu proda drugom pravnom ili fizičkom licu, osim pravnim licima i preduzetnicima iz člana 1 ove uredbe.
Novčanom kaznom od 50.000 do 100.000 novih dinara kazniće se za prekršaj pravno lice ako suprotno članu 4 ove uredbe, ne omogući poljoprivrednoj službi, preduzećima, drugim pravnim licima i preduzetnicima kontrolu kvantiteta i kvaliteta pšenice koja se skladišti.
Za prekršaj iz stava 1 ovog člana kazniće se i odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 5.000 do 10.000 novih dinara.
Novčanom kaznom od 30.000 do 100.000 novih dinara kazniće se za prekršaj preduzetnik ako suprotno članu 4 ove uredbe, ne omogući poljoprivrednoj službi, preduzećima, drugim pravnim licima i preduzetnicima kontrolu kvantiteta i kvaliteta pšenice koja se skladišti.
Novčanom kaznom od 5.000 do 10.000 novih dinara kazniće se za prekršaj pravno lice koje utvrđuje kvalitet pšenice ako postupi suprotno odredbama člana 6 ove uredbe.
Za prekršaj iz stava 1 ovog člana kazniće se i odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 3.000 do 5.000 novih dinara.
Novčanom kaznom od 30.000 do 100.000 novih dinara kazniće se za prekršaj preduzetnik koji utvrđuje kvalitet pšenice ako postupi suprotno odredbama člana 6. ove uredbe.
Novčanom kaznom od 50.000 do 200.000 novih dinara kazniće se za prekršaj pravno lice ako suprotno odredbama člana 7 ove uredbe proda pšenicu bez odobrenja Ministarstva poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Za prekršaj iz stava 1 ovog člana kazniće se i odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 5.000 do 10.000 novih dinara.
Novčanom kaznom od 50.000 do 200.000 novih dinara kazniće se za prekršaj pravno lice koje utvrđuje kvalitet pšenice ako postupi suprotno odredbama člana 8 ove uredbe.
Za prekršaj iz stava 1 ovog člana kazniće se i odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 5.000 do 10.000 novih dinara.
Novčanom kaznom od 30.000 do 100.000 novih dinara kazniće se za prekršaj preduzetnik koji utvrđuje kvalitet pšenice, ako postupi suprotno odredbama člana 8 ove uredbe.
Novčanom kaznom od 3.000 do 5.000 novih dinara kazniće se za prekršaj davalac usluge kombajniranja, žetve ili vršidbe ako postupi suprotno odredbama člana 9 ove uredbe.
Danom stupanja na snagu ove uredbe prestaje da važi Uredba o prometu i kupovnoj ceni pšenice roda 1999. godine ("Službeni glasnik RS", br. 31/99).
Odredbe ove uredbe koje se odnose na promet pšenice, važe i za promet pšenice roda 1999. godine.
Ova uredba stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".