UREDBAO IZDACIMA ZA SLUŽBENA PUTOVANJA I SELIDBE U INOSTRANSTVO KOJI SE SAVEZNIM ORGANIMA UPRAVE PRIZNAJU U MATERIJALNE TROŠKOVE("Sl. list SRJ", br. 14/95, 38/97, 40/97 - ispr., 44/97 i 43/2000) |
Izdaci za službena putovanja i selidbe u inostranstvo i u drugim slučajevima predviđenim ovom uredbom priznaju se saveznim ministarstvima, drugim saveznim organima uprave i saveznim upravnim organizacijama i službama Savezne vlade (u daljem tekstu: savezni organi uprave) u materijalne troškove, u iznosima i pod uslovima propisanim ovom uredbom.
Izdaci iz stava 1 ove uredbe prenose se saveznim organima uprave, a isplaćuju zaposlenim i drugim licima koja obavljaju poslove iz delokruga saveznog organa uprave.
Pod službenim putovanjem u inostranstvo, u smislu ove uredbe, podrazumeva se službeno putovanje iz Savezne Republike Jugoslavije (u daljem tekstu: Jugoslavije) u stranu državu i obratno, iz jedne strane države u drugu stranu državu i iz jednog mesta u drugo mesto na teritoriji strane države.
Pod selidbom u inostranstvo, u smislu ove uredbe, podrazumeva se selidba iz Jugoslavije u stranu državu i obratno, iz jedne strane države u drugu stranu državu i iz jednog mesta u drugo mesto na teritoriji strane države.
Pod izdacima, u smislu ove uredbe, podrazumevaju se: izdaci za smeštaj, ishranu i prevoz lica radi obavljanja određenog službenog posla; izdaci za smeštaj stvari (pokućstva) lica koje se seli i smeštaj, ishranu i prevoz tog lica i članova njegove uže porodice; izdaci za pribavljanje putnih isprava, vakcinaciju i lekarske preglede; izdaci za službenu poštu, takse, telefon, telegram i telefaks; izdaci za iznajmljivanje prostorija, pisaćih mašina i personalnih računara; izdaci za stenografske i daktilografske usluge; izdaci za prevoz iz stranih država s teškim klimatskim uslovima; naknade zbog odvojenog života i drugi izdaci u skladu sa ovom uredbom.
II IZDACI ZA SLUŽBENA PUTOVANJA
Nalog za službeno putovanje izdaje ovlašćeno lice u saveznom organu uprave.
Nalog za službeno putovanje, pored naznake rešenja na osnovu kog se izdaje, sadrži naročito: ime i prezime lica koje putuje, poslove koje obavlja, cilj putovanja, naziv države i mesto u koje putuje, dan polaska i povratka, odnosno trajanje službenog putovanja, kategoriju hotela koji će se koristiti, vrstu prevoza koji će se koristiti, napomenu o tome da li su obezbeđeni besplatan smeštaj i ishrana, kao i način obračuna troškova putovanja.
Izdaci za službeno putovanje u inostranstvo obuhvataju izdatke za smeštaj, ishranu i prevoz.
1. Izdaci za smeštaj, ishranu i lični prevoz u mestu
Izdaci za smeštaj priznaju se u visini plaćenog hotelskog računa, koji sadrži izdatak za spavanje i doručak.
Pod smeštajem, u smislu stava 1 ovog člana, ne podrazumeva se smeštaj radi dnevnog odmora.
Izuzetno od odredbe stava 2 ovog člana, izdatak za dnevni odmor vazduhoplovnog osoblja obračunava se na osnovu hotelskog računa ako je vreme zadržavanja na aerodromu duže od četiri časa između dva leta u toku 24 časa.
Izdaci za ishranu i lični prevoz u mestu (gradski prevoz) priznaju se u iznosu od 50% od iznosa dnevnice utvrđene ovom uredbom.
Iznosi dnevnica za službeno putovanje u pojedine strane države utvrđuju se u Spisku zemalja s odgovarajućim iznosom dnevnica, koji je odštampan uz ovu uredbu i čini njen sastavni deo.
(Brisan)
Visina dnevnica za službeno putovanje u inostranstvo, utvrđena prema spisku iz člana 8 ove uredbe, za šefove jugoslovenske delegacije uvećava se za 10%.
Ako su na službenom putovanju u inostranstvo obezbeđeni besplatan smeštaj i ishrana, dnevnica se umanjuje za 80%, ako je obezbeđen samo besplatan smeštaj - za 50%, a ako je obezbeđena samo besplatna ishrana - za 30%.
Pod obezbeđenim besplatnim smeštajem i besplatnom ishranom podrazumeva se da izdatak za smeštaj i ishranu snosi stranka iz strane države u koju se službeno putuje.
(Brisani)
Za obračun dnevnice za službeno putovanje u inostranstvo svaka 24 časa provedena na službenom putovanju, kao i ostatak vremena duži od 12 časova računaju se kao jedna dnevnica, a ostatak vremena od osam do 12 časova- kao pola dnevnice.
Ako ukupno službeno putovanje traje duže od 12 časova, obračunava se jedna dnevnica, a ako traje duže od osam časova - pola dnevnice.
Za službeno putovanje letačkog osoblja koje ukupno traje manje od osam časova, računajući vreme od časa polaska aviona s poslednjeg aerodroma u Jugoslaviji do časa povratka aviona na prvi aerodrom u Jugoslaviji, obračunava se pola dnevnice, saglasno članu 13 ove uredbe, s tim što se tako dobijen iznos umanjuje za 70%.
Dnevnice određene za stranu državu u koju se službeno putuje obračunavaju se od časa prelaska granice Jugoslavije, a dnevnice određene za stranu državu iz koje se dolazi - do časa prelaska granice Jugoslavije.
Ako se za službeno putovanje koristi avion, dnevnica se obračunava od časa polaska aviona s poslednjeg aerodroma u Jugoslaviji do časa povratka na prvi aerodrom u Jugoslaviji.
Ako se za službeno putovanje koristi brod, dnevnica se obračunava od časa polaska broda iz poslednjeg pristaništa u Jugoslaviji do časa povratka u prvo pristanište u Jugoslaviji.
Ako se službeno putuje u više zemalja, u odlasku se obračunava dnevnica utvrđena za stranu državu u kojoj se započinje službeno putovanje, a u povratku - dnevnica utvrđena za stranu državu u kojoj je službeno putovanje završeno.
Za svako zadržavanje u stranoj državi, odnosno proputovanje kroz stranu državu koje traje duže od 12 časova obračunava se dnevnica za tu stranu državu.
Izdaci za prevoz na službenom putovanju u inostranstvo obračunavaju se u visini cene iz putničke tarife za prevoz sredstvom one vrste i razreda koji se, prema nalogu za službeno putovanje, mogu koristiti.
Ako su u cenu karte za putovanje brodom uračunati i troškovi za ishranu i prenoćište, dnevnica se umanjuje za 80%.
Ako su u cenu avionske karte, zbog prekida putovanja, uračunati troškovi za ishranu i smeštaj, dnevnica se umanjuje za 80%.
Ako su u cenu avionske karte, zbog prekida putovanja, uračunati samo troškovi za smeštaj, dnevnica se umanjuje za 30%.
Izdaci za korišćenje kola za spavanje na službenom putovanju u inostranstvo obračunavaju se uz umanjenje dnevnice za 50%:
1) ako putovanje traje neprekidno najmanje 24 časa;
2) ako se putuje noću od 22 časa do šest časova;
3) ako se putuje najmanje šest časova noću posle 20 časova.
Za selidbu u inostranstvo i iz inostranstva u Jugoslaviju i iz jedne strane države u drugu stranu državu, odnosno iz jednog mesta u drugo mesto na teritoriji strane države, u vezi s premeštajem zaposlenog lica, obračunavaju se izdaci za najekonomičniji prevoz stvari koje služe za ličnu upotrebu tog lica i članova njegove porodice koje izdržava. Masa stvari za ličnu upotrebu iznosi, i to:
1) za lice koje se seli - do 1.100 kg, odnosno 7 m3 ;
2) za bračnog druga - do 700 kg, odnosno do 4 m3 ;
3) za svako dete - do 300 kg, odnosno do 2 m3 .
Ukupna masa stvari iz stava 1 ovog člana ne može iznositi više od 2.500 kg, odnosno 15,5 m 3 .
U ukupnu masu stvari iz stava 1 ovog člana uračunava se i masa ambalaže.
Na relacijama na kojima brodovi saobraćaju isključivo za kontejnerski prevoz, priznaju se troškovi za 20 - stopni kontejner od stana do stana.
Ako za to postoje opravdani razlozi, funkcioner koji rukovodi saveznim organom uprave može odobriti prevoz stvari vazdušnim kargoputem, ekspresno železnicom ili istim prevoznim sredstvom kojim putuje lice koje se seli (mitgepekom), s tim što ukupna masa stvari ne može iznositi više od 15% od mase iz stava 1 ovog člana, odnosno 50% od te mase ako zbog vanrednih događaja u stranoj državi iz koje se lice seli ne postoji mogućnost transporta drugim putem ili ako se seli iz zemalja u razvoju u kojima ne postoji mogućnost ekonomičnijeg transporta drugim putem.
Lice koje koristi pravo prevoza stvari vazdušnim putem ne može koristiti i pravo prevoza stvari kopnenim ili vodenim putem.
Ako se lice seli s članovima porodice iz Jugoslavije u neku prekomorsku državu ili obratno, a na toj liniji saobraćaju jugoslovenski brodovi, izdaci za prevoz stvari obračunavaju se po tarifi za prevoz jugoslovenskim brodovima.
Izdaci za pakovanje pokućstva prilikom selidbe lica iz inostranstva obračunavaju se u paušalnom iznosu, i to:
1) ako se lice seli s članovima porodice i otprema stvari brodom ili avionom - u valuti zemlje službovanja iz koje se seli, u iznosu od 400 SAD dolara, obračunatoj po tekućem kursu važećem u vreme selidbe u zemlji iz koje se seli ili u dinarima po povratku lica u Jugoslaviju, obračunatim na dan predaje obračuna troškova;
2) ako se lice seli s članovima porodice i otprema stvari železnicom ili kamionom - u valuti zemlje službovanja iz koje se seli, u iznosu od 500 SAD dolara, obračunatoj po tekućem kursu važećem u vreme selidbe u zemlji iz koje se seli ili u dinarima po povratku lica u Jugoslaviju, obračunatim na dan predaje obračuna troškova;
3) ako se lice seli s članovima porodice i otprema stvari ekspresno železnicom, istim prevoznim sredstvom kojim putuje (mitgepekom) ili sopstvenim automobilom - u valuti zemlje iz koje se seli, u iznosu od 300 SAD dolara, obračunatoj po tekućem kursu važećem u vreme selidbe u zemlji iz koje se seli ili u dinarima po povratku lica u Jugoslaviju, obračunatim na dan predaje obračuna troškova;
4) ako se lice seli bez članova porodice, priznaje se 50% paušalne naknade iz tač. 1, 2 i 3 ovog člana - u valuti zemlje iz koje se seli, obračunatoj po tekućem kursu važećem u vreme selidbe u zemlji iz koje se seli ili u dinarima po povratku lica u Jugoslaviju, obračunatim na dan predaje obračuna troškova. Ako lice s porodicom seli pokućstvo iz Jugoslavije u inostranstvo, priznaju se, u paušalnom iznosu, troškovi pakovanja selidbenih stvari pod istim uslovima predviđenim za selidbe lica iz inostranstva, obračunati u dinarima po kursu na dan obračuna paušala.
Izdaci za prevoz stvari od stana do odgovarajućeg prevoznog sredstva obračunavaju se na osnovu računa.
Izdaci za osiguranje kod jugoslovenskih organizacija za osiguranje stvari koje se šalju iz Jugoslavije u inostranstvo i iz inostranstva u Jugoslaviju priznaju se do sledećeg iznosa vrednosti stvari:
1) ako se lice seli s članovima porodice - do 5.000 SAD dolara, preračunatih u dinare na dan selidbe;
2) ako se lice seli bez članova porodice - do 2.500 SAD dolara, preračunatih u dinare na dan selidbe.
Ako je lice u vezi s odlaskom u inostranstvo ili povratkom u Jugoslaviju dužno da isprazni svoj stan ili je prihvatilo obavezu da stan isprazni radi stavljanja na korišćenje drugom radniku, izdaci na ime naknade za smeštaj stvari (pokućstva) obračunavaju se u visini stvarnih troškova.
Izdaci za dnevnice za vreme koje lice prilikom selidbe provede na putu obračunavaju se kao izdaci za službena putovanja u Jugoslaviji i u inostranstvo.
Za članove uže porodice lica koje se seli koji nisu u radnom odnosu, izdaci za lični prevoz, smeštaj i ishranu priznaju se i obračunavaju do iznosa naknade predviđene odredbama ove uredbe za lice koje se seli.
Izdaci za pribavljanje putničkih isprava, vakcinaciju i lekarske preglede u vezi sa službenim putovanjem i selidbom u inostranstvo, ako nadležni organ zdravstvenog osiguranja ne prizna te troškove, obračunavaju se u stvarnim iznosima.
Izdaci koji nastanu na službenom putovanju u inostranstvo u vezi s prevoženjem, prenošenjem, unošenjem i iznošenjem službene pošte, kao i drugi neophodni izdaci (takse i dr.) obračunavaju se na osnovu odgovarajućeg računa.
Izdaci koji nastanu u vezi sa korišćenjem telefona, telegrama i telefaksa na službenom putovanju u inostranstvo, a koji su neophodni za obavljanje određenih poslova, obračunavaju se na osnovu odgovarajućeg računa.
Uz saglasnost šefa jugoslovenske delegacije, izdaci u vezi s iznajmljivanjem prostorije za sastanke delegacije, plaćanjem stenografskih i daktilografskih usluga i iznajmljivanjem pisaćih mašina i personalnih računara za pripremanje službenih izveštaja ili za potrebe službene korespondencije obračunavaju se na osnovu odgovarajućeg računa.
Izdaci za prevoz lica koje radi u stranoj državi s teškim klimatskim uslovima i članova njegove uže porodice (bračni drug i deca) za dolazak na odmor u Jugoslaviju posle najmanje 18 meseci boravka u toj državi i za povratak obračunavaju se u visini cene iz putničke tarife, za prevoz najekonomičnijim prevoznim sredstvom one vrste i razreda koji se, prema rešenju o godišnjem odmoru, mogu koristiti.
Strane države s teškim klimatskim uslovima, u smislu stava 1 ovog člana jesu: Narodna Republika Angola, Narodna Republika Bangladeš, Republika Bolivija, Socijalistička Republika Burmanska Unija, Centralna Afrička Republika, Republika Gana, Gabonska Republika, Kooperativna Republika Gvajana, Republika Gvineja, Republika Indija, Republika Indonezija, Republika Irak, Socijalistička Etiopija, Republika Jemen, Narodna Republika Kongo, Država Kuvajt, Malezija, Federativna Republika Nigerija, Republika Nikaragva, Islamska Republika Pakistan, Demokratska Republika Somalija, Demokratska Republika Sudan, Republika Šri Lanka, Ujedinjena Republika Tanzanija, Kraljevina Tajland, Socijalistička Republika Vijetnam, Republika Zair, Republika Namibija, Ujedinjeni Arapski Emirati, Republika Senegal, Avganistan, Republika Filipini i Republika Panama.
(Brisan)
Ako se lice u toku službenog boravka u inostranstvu razboli i radi lečenja smesti u zdravstvenu ustanovu strane zemlje, dnevnica za službeno putovanje utvrđena prema čl. 8 i 9 ove uredbe umanjuje se za 50%.
Na osnovu naloga za službeno putovanje ili selidbu u inostranstvo može se isplatiti akontacija u visini procenjenih troškova.
Izdaci za službeno putovanje u inostranstvo priznaju se na osnovu obračuna putnih troškova koji se u roku od sedam dana od dana kad je službeno putovanje završeno podnose u skladu s odredbama ove uredbe, uz pismeni izveštaj koji je overio nadležni naredbodavac.
Uz obračun putnih troškova prilažu se: nalog za službeno putovanje i dokaz o iznosu plaćenom za korišćenje kola za spavanje ili brodske kabine - ako su na službenom putovanju korišćena kola za spavanje ili brodska kabina, odnosno avionska ili brodska karta - ako je korišćen avion ili brod, pismeni dokaz o kursu nacionalne valute, hotelski račun i drugi dokazi o troškovima koji se pravdaju.
Ako se na službenom putovanju posebno plaća rezervacija mesta, aerodromska taksa ili prevoz prtljaga autobusom, uz obračun putnih troškova prilažu se i potvrde o plaćanju tih troškova.
Uz obračun putnih troškova prilažu se i računi o izdacima predviđenim u čl. 24 do 28 ove uredbe.
Ako je u dokumentu o nastanku izdataka koji se prilaže uz obračun iskazan iznos u nacionalnoj valuti u kojoj nije utvrđena dnevnica za tu zemlju, za obračun i priznavanje izdataka uz dokument se prilaže i pismeni dokaz o kursu nacionalne valute u odnosu na valutu u kojoj je utvrđena dnevnica za tu zemlju.
Ako se pismeni dokaz o kursu nacionalne valute iz stava 6 ovog člana ne priloži uz dokument o obračunu putnih troškova, izdaci po tom dokumentu se ne priznaju.
Izdaci za selidbu priznaju se na osnovu obračuna troškova koji se po završenoj selidbi podnosi u skladu s odredbama ove uredbe, a u roku od 30 dana od dana kad je službeno putovanje završeno. Uz obračun selidbenih troškova prilažu se: Jedinstvena carinska isprava, odnosno Carinska isprava za prijavljivanje robe, računi za prevoz stvari, računi za špediterske usluge, računi za iznošenje stvari iz stana i unošenje u stan, kao i računi za ostale troškove, u skladu s odredbama ove uredbe.
Danom stupanja na snagu ove uredbe prestaju da važe Uredba o izdacima za službeno putovanje i selidbe u inostranstvo koji se saveznim organima uprave i saveznim organizacijama priznaju u materijalne troškove ("Službeni list SFRJ", br. 8/90 i "Službeni list SRJ", br. 76/93) i Rešenje o najvišim iznosima dnevnica za službeno putovanje u inostranstvo i o izdacima za selidbene troškove koji se saveznim organima uprave i saveznim organizacijama priznaju u materijalne troškove ("Službeni list SFRJ", br. 8/90, 6/91, 13/91 i "Službeni list SRJ", br. 4/92).
Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu SRJ".
Samostalni članovi Uredbe o izmenama i dopunama
Uredbe o izdacima za službena putovanja i selidbe u inostranstvo koji se saveznim
organima uprave priznaju u materijalne troškove
("Sl. list SRJ", br. 38/97)
Član 6
Izdaci za službena putovanja u inostranstvo koja su započela pre dana stupanja na snagu ove uredbe obračunavaju se na osnovu odredaba koje su bile na snazi u vreme započinjanja službenog putovanja.
Član 7
Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu SRJ".
Samostalni članovi Uredbe o izmenama i dopunama
Uredbe o izdacima za službena putovanja i selidbe
u inostranstvo koji se saveznim organima uprave priznaju
u materijalne troškove
("Sl. list SRJ", br. 44/97)
Član 8
Službena putovanja započeta od 2. avgusta 1997. godine do dana stupanja na snagu ove uredbe, za koja nije podnesen konačni obračun, obračunaće se po odredbama ove uredbe.
Član 9
Ova uredba stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu SRJ".
Samostalni član Uredbe o dopunama
Uredbe o izdacima za službena putovanja i selidbe u inostranstvo koji se saveznim
organima uprave priznaju u materijalne troškove
("Sl. list SRJ", br. 43/2000)
Član 2
Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu SRJ".