ZAKONO IZVRŠNOM POSTUPKU("Sl. list SRJ", br. 28/2000) |
Deo prvi
OSNOVNE ODREDBE
Sadržina zakona
Ovim zakonom određuju se pravila postupka po kojima sud postupa radi prinudnog izvršenja sudske odluke koja glasi na ispunjenje obaveze, kao i radi obezbeđenja potraživanja.
Odredbe ovog zakona primenjuju se i na prinudno izvršenje odluke donesene u upravnom ili prekršajnom postupku koja glasi na ispunjenje novčane obaveze, kao i na obezbeđenje novčanog potraživanja o kome se odlučuje u upravnom ili prekršajnom postupku, osim ako je za to izvršenje ili obezbeđenje zakonom određena nadležnost drugog organa.
Odredbe ovog zakona primenjuju se na izvršenje i obezbeđenje na brodu i vazduhoplovu samo ako je to saveznim zakonom određeno.
Pokretanje postupka
Postupak izvršenja i postupak obezbeđenja pokreću se na predlog poverioca.
Postupci iz stava 1 ovog člana pokreću se po službenoj dužnosti kad je to zakonom određeno.
Nadležnost
Hitnost i redosled postupanja
U postupku izvršenja i obezbeđenja sud je dužan da postupa hitno.
Sud je dužan da predmete uzima u rad redom kako ih je primio, osim ako priroda potraživanja ili posebne okolnosti zahtevaju da se postupi drukčije.
Obim izvršenja i obezbeđenja
Izvršenje radi ostvarenja novčanog potraživanja i obezbeđenja takvog potraživanja odrediće se i sprovesti u obimu koji je potreban za namirenje, odnosno obezbeđenje tog potraživanja.
Sastav suda i odluke
Izvršni postupak u prvom stepenu vodi i odluke donosi sudija pojedinac, a o prigovoru odlučuje veće trojice sudija istog suda.
Odluke u postupku izvršenja i obezbeđenja sud donosi u obliku rešenja ili zaključka.
Zaključkom se izdaje nalog službenom licu za sprovođenje pojedinih radnji i odlučuje o drugim pitanjima upravljanja postupkom.
Dostavljanje
Po pravilima o ličnom dostavljanju iz Zakona o parničnom postupku dostavlja se samo rešenje po predlogu za izvršenje i rešenje po prigovoru na rešenje o izvršenju.
Sva ostala dostavljanja vrše se preko oglasne table suda.
Dostavljanja iz stava 1 ovog člana na području suda vrše se preko lica zaposlenog u sudu.
Pravni lekovi
Protiv rešenja donesenog u prvom stepenu može se izjaviti prigovor, osim ako u ovom zakonu nije određeno da prigovor nije dozvoljen.
Prigovor se može izjaviti u roku od tri dana od dana dostavljanja rešenja.
Prigovor ne odlaže izvršenje, ako ovim zakonom nije drukčije određeno.
Odluka donesena po prigovoru pravnosnažna je.
Protiv zaključka nema mesta pravnom leku.
Nedopustivost revizije i ponavljanja postupka
Protiv pravnosnažnog rešenja donesenog u postupku izvršenja i obezbeđenja nije dozvoljena revizija, niti ponavljanje postupka.
Rokovi za postupanje
O predlogu za izvršenje sud je dužan da odluči u roku od tri dana od dana podnošenja predloga.
O prigovoru sud je dužan da odluči u roku od 15 dana od dana podnošenja prigovora.
Redosled namirenja više poverilaca
Više poverilaca koji ostvaruju svoja novčana potraživanja prema istom dužniku i na istom predmetu izvršenja namiruju se onim redom kojim su stekli pravo da se iz tog predmeta namire osim u slučajevima u kojima je ovim zakonom drukčije određeno.
Izvršenje odluke stranog suda
Izvršenje odluke stranog suda može se odrediti i sprovesti u Saveznoj Republici Jugoslaviji ako odluka ispunjava zakonom propisane uslove za priznanje.
Izvršenje na imovini strane države
Na imovini strane države u Saveznoj Republici Jugoslaviji ne može se odrediti izvršenje ili obezbeđenje bez prethodne saglasnosti saveznog organa nadležnog za poslove pravde, osim ako je strana država izričito pristala na izvršenje, odnosno obezbeđenje.
Primena odredaba Zakona o parničnom postupku
U postupku izvršenja i obezbeđenja shodno se primenjuju odredbe Zakona o parničnom postupku, ako ovim ili drugim saveznim zakonom nije drukčije određeno.
Značenje pojedinih izraza
Pojedini izrazi upotrebljeni u ovom zakonu imaju sledeća značenja:
1) izraz "potraživanje" označava pravo na naplatu novčanog iznosa ili na neko davanje, činjenje, nečinjenje ili trpljenje;
2) izraz "poverilac" označava lice čije se potraživanje ostvaruje ili obezbeđuje;
3) izraz "dužnik" označava lice prema kome se ostvaruje ili obezbeđuje potraživanje;
4) izraz "stranka" označava poverioca, odnosno dužnika;
5) izraz "učesnik" označava lice koje u postupku izvršenja ili obezbeđenja ostvaruje neko svoje pravo ili pravni interes, a nije stranka u postupku;
6) izraz "rešenje o izvršenju" označava rešenje kojim je u celini ili delimično usvojen predlog za izvršenje;
7) izraz "službeno lice" označava zaposlenog u sudu koji neposredno preduzima pojedine radnje izvršenja ili obezbeđenja;
8) izraz "zemljoradnik" označava lice kome je poljoprivredna proizvodnja pretežni izvor prihoda;
9) izraz "javna knjiga" označava katastar nepokretnosti i druge javne knjige određene zakonom u koje se upisuju prava na nepokretnostima.
Deo drugi
POSTUPAK IZVRŠENJA
Poddeo prvi
ZAJEDNIČKE ODREDBE
Glava prva
UVODNE ODREDBE
Izvršna isprava
Sud određuje izvršenje na osnovu izvršne isprave.
Izvršne isprave su:
1) izvršna sudska odluka i sudsko poravnanje;
2) izvršna odluka donesena u upravnom postupku, poravnanje u upravnom postupku i izvršna odluka donesena u prekršajnom postupku, ako glasi na ispunjenje novčane obaveze;
3) drugo poravnanje ili odluka koja je kao izvršna isprava predviđena zakonom.
Odluka i poravnanje
Sudskom odlukom u smislu ovog zakona smatra se presuda, odnosno odluka, rešenje, platni i drugi nalog suda, izabranog suda i arbitraže, a sudskim poravnanjem smatra se poravnanje zaključeno prema tim sudovima.
Odlukom u upravnom postupku u smislu ovog zakona smatra se rešenje i zaključak organa uprave i drugog državnog organa, kao i preduzeća ili druge organizacije, donesenih u vršenju poverenih javnih ovlašćenja, a poravnanjem u upravnom postupku smatra se poravnanje zaključeno u smislu Zakona o opštem upravnom postupku.
Odlukom u prekršajnom postupku, u smislu ovog zakona, smatra se rešenje koje je doneo sudija za prekršaje ili drugi nadležni organ.
Izvršnost odluke
Sudska odluka ili odluka donesena u prekršajnom postupku izvršna je ako je postala pravnosnažna i ako je protekao rok za dobrovoljno ispunjenje dužnikove obaveze.
Odluka donesena u upravnom postupku izvršna je ako je postala konačna i ako je protekao rok za dobrovoljno ispunjenje obaveze.
Rok za dobrovoljno ispunjenje obaveze teče od dana dostavljanja odluke dužniku.
Na osnovu odluke koja je u jednom delu, postala izvršna, izvršenje se može odrediti samo u tom delu.
Izvršenje će se odrediti i na osnovu sudske odluke koja nije postala pravnosnažna i odluke donesene u upravnom postupku koja nije postala konačna ako je zakonom propisano da žalba ne zadržava izvršenje odluke.
Izvršnost poravnanja
Sudsko poravnanje, odnosno poravnanje zaključeno u upravnom postupku, izvršno je ako je potraživanje po poravnanju dospelo.
Dospelost potraživanja dokazuje se zapisnikom o poravnanju, ili javnom ispravom, ili po zakonu overenom ispravom.
Dospelost koja se ne može dokazati na način iz stava 2 ovog člana dokazuje se pravnosnažnom odlukom donesenom u parničnom postupku kojom se utvrđuje dospelost.
Podobnost izvršne isprave za izvršenje
Izvršna isprava je podobna za izvršenje ako su u njoj naznačeni poverilac i dužnik, kao i predmet, vrsta, obim i vreme ispunjenja obaveza.
Ako u izvršnoj ispravi nije određen rok za dobrovoljno ispunjenje obaveze, taj rok se određuje rešenjem o izvršenju.
Naplata zatezne kamate
Ako je posle nastanka izvršne isprave došlo do promene u visini zatezne kamate, sud će, na predlog poverioca ili dužnika, rešenjem o izvršenju, odrediti naplatu zatezne kamate po izmenjenoj stopi.
Ako su u izvršnoj ispravi određeni i troškovi postupka, sud će, na predlog poverioca, rešenjem odrediti naplatu zatezne kamate, na iznos određenih troškova po propisanoj stopi, od dana donošenja izvršne isprave do naplate.
Verodostojna isprava
Izvršenje radi ostvarenja novčanog potraživanja pravnog lica i preduzetnika određuje se i na osnovu verodostojne isprave.
Verodostojna je isprava, u smislu ovog zakona, faktura, menica i ček sa protestom i povratnim računom kad je to potrebno za zasnivanje potraživanja, javna isprava, izvod iz overenih poslovnih knjiga, isprava sačinjena u zakonom propisanoj formi, po zakonu overena privatna isprava i isprava koja po posebnim propisima ima značaj javne isprave. Fakturom se smatra i obračun kamate.
Kad se iz verodostojne isprave ne vidi dospelost potraživanja, izvršenje se određuje ako je poverilac podneo pismenu izjavu da je potraživanje dospelo i označio dan dospelosti.
Prelaz potraživanja ili obaveze
Izvršenje se određuje i na predlog lica koje u izvršnoj ispravi nije označeno kao poverilac, ako ono javnom ili po zakonu overenom privatnom ispravom dokaže da je potraživanje na njega preneseno ili je na drugi način prešlo, a za slučaj da to nije moguće, prenos potraživanja dokazuje se pravnosnažnom odlukom donesenom u parničnom postupku.
Odredba stava 1 ovog člana shodno se primenjuje i u pogledu izvršenja protiv lica koje u izvršnoj ispravi nije označeno kao dužnik.
Uslovna i uzajamna obaveza
Izvršenje koje zavisi od prethodnog ispunjenja neke poveriočeve obaveze ili od nastupanja nekog uslova, određuje se ako poverilac javnom ili po zakonu overenom privatnom ispravom dokaže da je obavezu ispunio, odnosno da je uslov nastupio.
Ispunjenje obaveze, odnosno nastupanje uslova dokazuje se pravnosnažnom odlukom donesenom u parničnom postupku, ako poverilac nije u mogućnosti da to dokaže na način određen u stavu 1 ovog člana.
Ako je dužnik po izvršnoj ispravi dužan da ispuni obavezu, uz uslov da se istovremeno ispuni obaveza prema njemu, sud će odrediti izvršenje ako poverilac podnese dokaz da je obezbedio ispunjenje svoje obaveze.
Smatra se da je poverilac obezbedio ispunjenje svoje obaveze, u smislu stava 3 ovog člana, ako je predmet obaveze položio kod suda ili u istom cilju postupio na drugi pogodan način.
Poverilac koji tvrdi da je svoju obavezu već ispunio treba to da dokaže na način predviđen u st. 1 i 2 ovog člana.
Alternativna obaveza po izboru dužnika
Ako dužnik po izvršnoj ispravi ima pravo da bira između više predmeta svoje obaveze, izvršenje će se odrediti na onom predmetu koji će poverilac naznačiti u predlogu za izvršenje kao predmet kojim dužnik treba da ispuni svoju obavezu.
Fakultativno ovlašćenje dužnika
Dužnik prema kome je izvršnom ispravom izrečena nenovčana obaveza, uz pravo da se od ispunjenja te obaveze može osloboditi plaćanjem određenog novčanog iznosa određenog u izvršnoj ispravi, može taj iznos da plati sve dok poverilac nije ma i delimično primio ispunjenje obaveze.
Podnesci i ročišta
U izvršnom postupku, sud postupa na osnovu podnesaka i drugih pismena.
Sud održava ročišta kad je to ovim zakonom određeno ili kad smatra da je održavanje ročišta celishodno.
Sud će van ročišta saslušati stranku ili učesnika u postupku ako je to predviđeno ovim zakonom ili ako nalazi da je to potrebno radi razjašnjenja pojedinih pitanja ili izjašnjenja o nekom predlogu stranke.
Izostanak jedne ili obeju stranaka, kao i učesnika sa ročišta, ili njihovo neodazivanje pozivu suda radi saslušanja, ne sprečava sud da dalje postupa.
Sredstva izvršenja
Kao sredstva izvršenja radi ostvarenja novčanog potraživanja mogu se odrediti samo: prodaja pokretnih stvari, prodaja nepokretnosti, prenos novčanog potraživanja, unovčenje drugih imovinskih prava i prenos sredstava koja se vode na računu kod nosioca platnog prometa.
Predmet izvršenja
Predmet izvršenja radi namirenja novčanog potraživanja može biti svaka dužnikova stvar ili imovinsko pravo koje nije zakonom izuzeto od izvršenja, odnosno ako izvršenje na njemu nije zakonom ograničeno.
Ograničenje sredstava i predmeta izvršenja
Sud određuje izvršenje radi ostvarenja novčanog potraživanja onim sredstvima i na onim predmetima koji su navedeni u predlogu za izvršenje.
Kad je poverilac predložio više sredstava ili više predmeta izvršenja, sud će, po službenoj dužnosti, izvršenje ograničiti samo na neka od tih sredstava, odnosno predmeta, ako su dovoljni za ostvarenje potraživanja.
Povraćaj u pređašnje stanje
Smrt stranke
O prekidu izvršnog postupka koji je nastao usled smrti stranke ili njenog zakonskog zastupnika, sud će obavestiti naslednike te stranke, ako su mu poznati i ako je poznato njihovo boravište, kao i protivnu stranku.
Ako naslednici nisu poznati ili nije poznato njihovo boravište, sud će im bez odlaganja postaviti privremenog zastupnika.
Troškovi izvršenja
Troškove izvršenja snosi dužnik, osim u slučaju neosnovanog predloga za izvršenje i povlačenja predloga za izvršenje koje nije prouzrokovano ispunjenjem obaveze dužnika, kada troškove snosi poverilac.
Jemstvo
Kad ovaj zakon propisuje polaganje jemstva, iznos jemstva se polaže u gotovom novcu, devizama ili dragocenostima čija je vrednost već utvrđena od strane ovlašćenog procenitelja.
Glava druga
PREDLOG ZA IZVRŠENJE
Stvarna nadležnost
Sadržina predloga
U predlogu za izvršenje moraju biti naznačeni: poverilac i dužnik, izvršna ili verodostojna isprava, obaveza dužnika, sredstvo i predmet izvršenja, kao i drugi podaci koji su potrebni za sprovođenje izvršenja.
Predlog za izvršenje na osnovu verodostojne isprave (član 22) mora sadržati i zahtev da sud obaveže dužnika da u roku od osam dana, a u meničnim i čekovnim sporovima u roku od tri dana po dostavi rešenja, namiri potraživanja, zajedno sa odmerenim troškovima.
Ako se traži izvršenje na pokretnim stvarima, u predlogu za izvršenje ne moraju biti bliže naznačene te stvari.
Potvrda o izvršnosti
Ako se predlog za izvršenje podnosi sudu koji o potraživanju nije odlučivao u prvom stepenu, uz predlog se podnosi izvršna isprava, u izvorniku ili overenom prepisu, na koju je stavljena potvrda o izvršnosti, odnosno podnosi se verodostojna isprava.
Potvrdu o izvršnosti daje sud, odnosno organ koji je odlučivao o potraživanju u prvom stepenu.
Neosnovanu potvrdu o izvršnosti ukinuće rešenjem isti sud, odnosno organ, na predlog ili po službenoj dužnosti.
Povlačenje predloga
Poverilac može u toku postupka, bez pristanka dužnika, predlog za izvršenje povući u celini ili delimično.
U slučaju iz stava 1 ovog člana, sud će postupak obustaviti u celini ili delimično.
Poverilac može posle povlačenja predloga podneti nov predlog za izvršenje.
Rešenje o predlogu
U rešenju o izvršenju moraju biti naznačeni poverilac i dužnik, izvršna, odnosno verodostojna isprava, obaveza dužnika, sredstvo i predmet izvršenja i drugi podaci koji su potrebni za sprovođenje izvršenja.
U rešenju o izvršenju na osnovu verodostojne isprave sud će obavezati dužnika da u roku od osam dana, a u meničnim i čekovnim sporovima u roku od tri dana po dostavi rešenja, namiri potraživanje, zajedno sa odmerenim troškovima, i odrediti izvršenje radi ostvarivanja tih potraživanja.
U rešenju iz stava 2 ovog člana dužnik će se poučiti o pravu na podnošenje prigovora protiv tog rešenja.
Rešenje kojim se predlog za izvršenje potpuno ili delimično odbija mora biti obrazloženo.
Dostavljanje rešenja o predlogu za izvršenje
Rešenje o izvršenju dostavlja se poveriocu i dužniku, a rešenje kojim se odbija predlog za izvršenje dostavlja se samo poveriocu.
Rešenje o izvršenju na novčanom potraživanju dostavlja se i dužnikovom dužniku, a rešenje o izvršenju na sredstvima na računu dužnika dostavlja se i nosiocu platnog prometa kod koga se vode ta sredstva.
Rešenje o izvršenju, doneseno na osnovu verodostojne isprave, dostavlja se odgovarajućem nosiocu platnog prometa tek pošto postane pravnosnažno, osim ako je izvršenje određeno na osnovu menice i čeka sa protestom i povratnim računom, ako su oni potrebni za zasnivanje zahteva.
Rešenje o izvršenju na pokretnim stvarima dostavlja se dužniku prilikom preduzimanja prve izvršne radnje, ako ovim zakonom nije drukčije određeno (član 67).
Ako sud koji je doneo rešenje o izvršenju nije nadležan za sprovođenje izvršenja, uputiće rešenje o izvršenju nadležnom sudu radi dostavljanja tog rešenja i sprovođenja izvršenja.
Glava treća
SPROVOĐENJE IZVRŠENJA
Stvarna nadležnost
Izvršenje na osnovu nepravnosnažnog rešenja o izvršenju
Izvršenje se sprovodi pre pravnosnažnosti rešenja o izvršenju, ako za pojedine izvršne radnje ovim zakonom nije drukčije određeno.
Izvršenje određeno na osnovu verodostojne isprave ne može se sprovesti pre pravnosnažnosti rešenja o izvršenju, osim ako je izvršenje određeno na osnovu menice i čeka sa protestom i po-vratnim računom, ako su oni potrebni za zasnivanje zahteva.
Granice izvršenja
Vreme izvršenja
Izvršenje se sprovodi radnim danom, i to danju.
U ostale dane ili noću izvršenje se može sprovesti samo ako postoji opasnost usled odlaganja, o čemu odlučuje sud, zaključkom.
Postupanje službenog lica
Službeno lice je dužno da prilikom pretraživanja dužnikovog stana ili odela koje on nosi na sebi i preduzimanja drugih izvršnih radnji postupa s dužnim obzirom prema ličnosti dužnika i članova njegovog domaćinstva.
Izvršnim radnjama u dužnikovom stanu kojima ne prisustvuje dužnik, njegov zakonski zastupnik, punomoćnik ili odrasli član njegovog domaćinstva, moraju prisustvovati dva punoletna građanina.
Kad izvršnu radnju treba sprovesti u prostoriji koja je zaključana, a dužnik nije prisutan ili neće prostoriju da otvori, službeno lice otvoriće prostoriju u prisustvu dva punoletna građanina.
Izvršenje u prostoriji pravnog lica
Izvršenje u prostoriji pravnog lica sprovodi se u radno vreme, u prisustvu lica koje odredi organ pravnog lica, a ako organ ne odredi to lice, izvršna radnja se sprovodi i bez njegovog prisustva.
Pomoć organa unutrašnjih poslova
Službeno lice ovlašćeno je da udalji lice koje ometa sprovođenje izvršenja, a po potrebi i da zatraži pomoć od nadležnog organa unutrašnjih poslova.
U slučaju nepostupanja organa unutrašnjih poslova po zahtevu suda za pružanje pomoći u sprovođenju izvršenja, sud je dužan da odmah o tome obavesti nadležnog ministra unutrašnjih poslova, vladu ili nadležno skupštinsko telo.
Nepravilnosti pri sprovođenju izvršenja
Stranka ili učesnik u postupku može podneskom tražiti od suda da se otkloni nepravilnost koju je službeno lice učinilo u sprovođenju izvršenja.
Po zahtevu iz stava 1 ovog člana, ako je podnosilac to pre-dložio, sud će doneti rešenje u roku od tri dana od dana prijema podneska.
Glava četvrta
PRIGOVOR
Prigovor
Rešenje o izvršenju dužnik može pobijati prigovorom.
Rešenje kojim je odbijen predlog za izvršenje poverilac može pobijati prigovorom.
Na rešenje doneseno u sprovođenju izvršenja može se uložiti prigovor, ako ovim zakonom nije određeno da prigovor nije dozvoljen.
Nadležnost
Razlozi za prigovor
Prigovor protiv rešenja o izvršenju može se podneti iz razloga koji sprečavaju izvršenje, a naročito:
1) ako sud koji je doneo rešenje o izvršenju nije nadležan;
2) ako isprava na osnovu koje je određeno izvršenje nama svojstvo izvršne isprave;
3) ako odluka na osnovu koje je doneseno rešenje o izvršenju nije izvršna;
4) ako je odluka na osnovu koje je doneseno rešenje o izvršenju ukinuta, poništena ili preinačena;
5) ako je poravnanje na osnovu kog je doneseno rešenje o izvršenju stavljeno van snage;
6) ako nije protekao rok za namirenje potraživanja ili ako nije nastupio uslov koji je određen poravnanjem;
7) ako je izvršenje određeno na stvarima, novčanom potraživanju i drugim pravima koji su izuzeti od izvršenja, odnosno na kojima je mogućnost izvršenja ograničena;
8) ako je potraživanje prestalo na osnovu činjenice koja je nastupila posle izvršnosti odluke ili pre toga, ali u vreme kad dužnik to nije mogao da istakne u postupku iz kog potiče izvršna isprava, odnosno ako je potraživanje prestalo na osnovu činjenice koja je nastupila posle zaključenog poravnanja;
9) ako je poverilac odložio ispunjenje obaveze za vreme koje još nije isteklo;
10) ako je protekao rok u kome se po zakonu može predložiti izvršenje;
11) ako potraživanje nije prešlo na poverioca, odnosno ako obaveza nije prešla na dužnika.
Prigovor iz člana 49 st. 2 i 3 može se podneti zbog bitne povrede odredaba postupka, pogrešno ili nepotpuno utvrđenog činjeničnog stanja i pogrešne primene materijalnog prava.
Odgovor na prigovor
Prigovor protiv rešenja o izvršenju dostavlja se poveriocu.
Poverilac može u roku od tri dana od dana dostavljanja prigovora podneti odgovor na prigovor.
Po prijemu odgovora na prigovor ili po isteku roka za odgovor sud će, prema okolnostima slučaja, zakazati ročište za raspravljanje o prigovoru ili će doneti rešenje bez određivanja ročišta.
Rešenje o prigovoru
Rešenjem donesenim po prigovoru, prigovor se usvaja ili dobija ili se odbacuje kao neblagovremen, nepotpun ili nedozvoljen.
Ako usvoji prigovor nenadležnosti, sud će staviti van snage svoje rešenje, ukinuće sprovedene radnje i ustupiće predlog nadležnom sudu.
Ako usvoji neki drugi prigovor, sud će, prema okolnostima slučaja, obustaviti izvršenje u celini ili delimično i ukinuti sprovedene radnje.
Postupak povodom prigovora protiv rešenja o izvršenju na osnovu verodostojne isprave
Ako se rešenje o izvršenju na osnovu verodostojne isprave pobija u celini ili samo u delu kojim je dužnik obavezan da namiri potraživanje, sud kome je prigovor podnesen staviće van snage rešenje o izvršenju u delu kojim je određeno izvršenje i ukinuće sprovedene radnje, a postupak će nastaviti kao povodom prigovora protiv platnog naloga, a ako za to nije mesno nadležan, dostaviće predmet mesno nadležnom sudu.
Ako se rešenje o izvršenju pobija samo u delu kojim je određeno izvršenje, dalji postupak nastaviće se kao postupak po prigovoru protiv rešenja o izvršenju, donesenog na osnovu izvršne isprave.
Ako se prigovor iz stava 2 ovog člana usvoji, deo rešenja o izvršenju kojim je dužnik obavezan da namiri potraživanje ima svojstvo izvršne isprave na osnovu koje se može ponovo tražiti izvršenje.
Kad je rešenje o izvršenju doneseno na osnovu menice i čeka sa protestom i povratnim računom, ako su oni potrebni za zasnivanje zahteva, postupak po prigovoru dužnika nastaviće se kao po prigovoru protiv rešenja o izvršenju donesenog na osnovu izvršne isprave.
Prigovor protiv rešenja o izvršenju mora biti obrazložen.
Glava peta
PROTIVIZVRŠENJE
Razlozi za protivizvršenje
Pošto je izvršenje već sprovedeno, dužnik može sudu podneti predlog za protivizvršenje, zahtevajući da mu poverilac vrati ono što je izvršenjem dobio:
1) ako je izvršna isprava pravnosnažno ukinuta, preinačena, poništena ili stavljena van snage;
2) ako je u toku izvršnog postupka izmirio poveriočevo potraživanje;
3) ako je rešenje o izvršenju pravnosnažno ukinuto ili preinačeno.
Predlog za protivizvršenje može se podneti u roku od tri meseca od dana kad je dužnik saznao za razlog za protivizvršenje, a najdocnije u roku od jedne godine od dana okončanja izvršnog postupka.
Postupak po predlogu za protivizvršenje
Predlog za protivizvršenje sud će dostaviti poveriocu i pozvati ga da se u roku od tri dana od dana dostavljanja izjasni o tom predlogu.
Ako se u tom roku poverilac usprotivi predlogu, sud će o predlogu odlučiti po održanom ročištu.
Rešenjem kojim usvaja predlog sud će naložiti poveriocu da u roku od osam dana vrati dužniku ono što je izvršenjem dobio.
Rešenje iz stava 3 ovog člana sud donosi i ako se poverilac blagovremeno ne izjasni ili izjavi da se ne protivi predlogu.
Rešenje o protivizvršenju
Na osnovu pravnosnažnog rešenja kojim se usvaja predlog za protivizvršenje, sud će, na predlog dužnika, rešenjem odrediti protivizvršenje.
U pogledu daljeg postupka, shodno se primenjuju odredbe koje se odnose na izvršenje.
Nemogućnost protivizvršenja
Predlog za protivizvršenje neće se usvojiti ako se traži povraćaj stvari u pogledu koje su nastupile takve materijalne ili pravne promene da povraćaj više nije moguć.
Glava šesta
ODLAGANJE I OBUSTAVA IZVRŠENJA
1. Odlaganje izvršenja na predlog poverioca
Na predlog poverioca sud će, potpuno ili delimično, odložiti izvršenje ako sprovođenje izvršenja nije otpočelo.
Ako je sprovođenje izvršenja otpočelo, a dužnik se, u roku koji mu je sud odredio, izjasnio protiv odlaganja, sud će odbiti predlog za odlaganje.
Ako je zakonom predviđeno da se izvršenje ima tražiti u određenom roku, poverilac može podneti predlog za odlaganje u tom roku.
Vreme za koje se izvršenje odlaže
Sud će odložiti izvršenje za vreme koje je poverilac odredio.
Ako je poverilac podneo predlog za odlaganje izvršenja u slučaju u kome je zakonom predviđeno da se izvršenje ima tražiti u određenom roku, izvršenje se ne može odložiti za vreme duže od tog roka.
Nastavljanje odloženog izvršenja
Odloženo izvršenje nastavlja se po službenoj dužnosti, po isteku vremena za koje je odloženo.
Na predlog poverioca, sud može nastaviti izvršenje i pre isteka roka za koji je odloženo.
2. Obustava izvršenja
Pored drugih slučajeva predviđenih u ovom zakonu, izvršenje će se obustaviti po službenoj dužnosti i kad je izvršna isprava pravnosnažno ukinuta, preinačena, poništena ili stavljena van snage, odnosno ako je potvrda o izvršnosti ukinuta.
Rešenjem o obustavi izvršenja ukinuće se sve sprovedene izvršne radnje ako se time ne dira u stečena prava trećih lica.
Poddeo drugi
IZVRŠENJE RADI NAPLATE NOVČANOG POTRAŽIVANJA
Glava sedma
IZVRŠENJE NA POKRETNIM STVARIMA
1. Mesna nadležnost
Ako je u predlogu naznačeno mesto gde se stvari nalaze
Za odlučivanje o predlogu za izvršenje na pokretnim stvarima i za sprovođenje tog izvršenja mesno je nadležan sud na čijem se području nalaze te stvari.
Ako u predlogu nije naznačeno mesto gde se stvari nalaze
Poverilac može predložiti da sud donese rešenje o izvršenju na pokretnim stvarima, ne naznačujući mesto gde se stvari nalaze.
Za odlučivanje o tom predlogu mesno je nadležan sud na čijem se području nalazi prebivalište ili boravište, odnosno sedište dužnika.
Poverilac može u tom slučaju podneti rešenje o izvršenju svakom stvarno nadležnom sudu na čijem se području nalaze pokretne stvari dužnika, sa predlogom da taj sud sprovede izvršenje.
2. Izuzimanje od izvršenja
Ne mogu biti predmet izvršenja:
1) odeća, obuća, rublje i drugi predmeti lične upotrebe, posteljne stvari, posuđe, deo nameštaja koji je neophodan dužniku i članovima njegovog domaćinstva, štednjak i hladnjak;
2) hrana i ogrev za potrebe dužnika i članova njegovog domaćinstva za tri meseca;
3) gotov novac dužnika koji ima stalna mesečna primanja - do mesečnog iznosa koji je po zakonu izuzet od izvršenja, srazmerno vremenu do sledećeg primanja;
4) ordeni, medalje, ratne spomenice i drugi znaci odlikovanja i priznanja, lična pisma, rukopisi i drugi lični spisi dužnika, kao i porodične slike;
5) pomagala koja su invalidu ili drugom licu sa telesnim nedostacima neophodna za obavljanje njegovih životnih funkcija.
Poštanska pošiljka ili poštanska novčana doznaka upućena dužniku ne može biti predmet izvršenja pre nego što mu se uruči.
3. Izvršne radnje
Izvršenje na pokretnim stvarima sprovodi se popisom i procenom stvari, prodajom stvari i namirenjem poverioca iz iznosa dobijenog prodajom.
Predlogom za izvršenje može se zahtevati da se sprovede samo popis i procena, ali u tom slučaju poverilac je dužan da u roku od tri meseca od dana izvršenog popisa, odnosno procene, podnese predlog za prodaju stvari.
Ako poverilac u tom roku ne podnese predlog za prodaju, izvršenje će se obustaviti.
4. Popis i procena stvari
Obaveštenje o popisu
Službeno lice, pre nego što pristupi popisu, predaće dužniku rešenje o izvršenju i pozvaće ga da plati iznos za koji je određeno izvršenje, zajedno sa kamatom i troškovima.
Ako dužniku rešenje o izvršenju nije moglo da se preda prilikom popisa, dostaviće mu se naknadno.
O vremenu i mestu popisa obaveštava se poverilac ako je to tražio.
Odsustvo poverioca ili dužnika ne sprečava da se pristupi popisu.
O izvršenom popisu obavestiće se stranka koja nije prisustvovala popisu.
Predmet popisa
Popisati se mogu stvari koje se nalaze u državini dužnika, kao i njegove stvari koje se nalaze u državini poverioca.
Dužnikove stvari koje se nalaze u državini trećeg lica mogu se popisati samo sa pristankom tog lica.
Ako treće lice ne pristaje na popis, sud će na poverioca, ako ovaj to predloži, preneti dužnikovo pravo na predaju stvari (član 123).
Obim popisa
Popisaće se onoliko stvari koliko je potrebno za namirenje poveriočevog potraživanja i troškova izvršenja.
Prvenstveno se popisuju stvari u pogledu kojih nema primedaba o postojanju prava koje bi sprečavalo izvršenje i stvari koje se najlakše mogu unovčiti, pri čemu će se uzeti u obzir i izjave prisutnih stranaka i trećih lica o tome.
Sud može naknadno odrediti izvršenje na drugom predmetu, a ne na onom koji je na predlog poverioca popisan, ako postoji znatna nesrazmera između vrednosti tog predmeta i iznosa potraživanja.
Čuvanje popisanih stvari
Popisane stvari službeno lice predaće na čuvanje poveriocu. Na predlog poverioca, službeno lice može popisane stvari ostaviti na čuvanje dužniku.
Rizik propasti ili oštećenja stvari datih na čuvanje poveriocu snosi poverilac, osim ako je propast ili oštećenje posledica više sile.
Na popisanim stvarima koje su ostavljene dužniku na čuvanje vidno će se naznačiti da su uzete u popis.
Gotov novac, hartije od vrednosti i dragocenosti predaće se u sudski depozit.
U sudski depozit predaće se i druge stvari od veće vrednosti, ako su podesne za takav način čuvanja.
Zabrana raspolaganja popisanim stvarima
Dužniku je zabranjeno da raspolaže popisanim stvarima.
U rešenje o izvršenju unosi se ta zabrana, kao i upozorenje dužniku na krivičnopravne posledice postupanja protivno zabrani.
Sticanje založnog prava
Poverilac stiče popisom založno pravo na popisanim stvarima.
Kad je popis izvršen u korist više poverilaca, red prvenstva založnog prava stečenog popisom ili zabeleškom u zapisniku o popisu (član 76) određuje se prema danu kad je predlog za izvršenje primljen u sudu, a ako su predlozi za izvršenje primljeni istog dana, njihova založna prava imaju isti red prvenstva.
Ako je predlog za izvršenje upućen preko pošte preporučenom pošiljkom, dan predaje pošti smatra se kao dan prijema u sudu.
Bezuspešan pokušaj popisa
Ako se prilikom popisa ne nađu stvari koje mogu biti predmet izvršenja sud će o tome obavestiti poverioca koji nije prisustvovao popisu.
Poverilac može u roku od tri meseca od dana prijema tog obaveštenja, odnosno od dana popisa kome je prisustvovao, predložiti da se ponovo sprovede popis.
Ako poverilac u tom roku ne predloži da se popis ponovo sprovede, ili ako se ni prilikom ponovnog popisa ne nađu stvari koje mogu biti predmet izvršenja, sud će obustaviti izvršenje.
Procena
Istovremeno sa popisom stvari izvršiće se i njihova procena.
Procenu vrši sud, putem stručnog lica koje odredi, a može je izvršiti i pribavljanjem izveštaja o ceni od odgovarajućih organizacija i institucija. Poverilac i dužnik mogu sporazumno utvrditi vrednost stvari.
Stranka može u roku od tri dana od dana izvršene procene predložiti sudu da utvrdi nižu, odnosno višu vrednost popisanih stvari od procenjene ili da odredi novu procenu.
Protiv rešenja o predlogu iz stava 3 ovog člana nije dozvoljen prigovor.
Zapisnik o popisu i proceni
O popisu i proceni sastavlja se zapisnik.
U zapisniku se, pored ostalog, posebno naznačuju pojedinačno popisane stvari sa njihovom procenjenom vrednošću i unose izjave stranaka i učesnika u postupku.
Zabeleška umesto popisa
Ako se posle popisa odredi izvršenje na popisanim stvarima za naplatu drugog potraživanja istog poverioca ili za naplatu potraživanja drugog poverioca, neće se vršiti ponovni popis i procena tih stvari nego će se u nastavku zapisnika samo zabeležiti podaci iz docnijeg rešenja o izvršenju.
5. Prodaja stvari
Vreme prodaje
Prodaja popisanih stvari može se sprovesti tek po pravnosnažnosti rešenja o izvršenju, osim ako dužnik pristaje da se prodaja ranije izvrši ili ako su u pitanju stvari koje su podložne brzom kvarenju, ili ako postoji opasnost od znatnog pada cena popisanih stvari.
Između dana popisa i dana prodaje mora proteći najmanje 15 dana.
Prodaja se može sprovesti i pre isteka tog roka iz razloga navedenih u stavu 1 ovog člana.
Način prodaje
Prodaja stvari se vrši putem usmenog javnog nadmetanja ili neposrednom pogodbom između kupca, s jedne strane, i službenog lica ili pravnog lica koje obavlja komisione poslove, s druge strane.
Način prodaje stvari određuje sud, vodeći računa o tome da se postigne najpovoljnije unovčenje stvari.
Prodaja putem nadmetanja odrediće se ako su u pitanju stvari veće vrednosti, a može se očekivati da će se stvari prodati po ceni većoj od procenjene vrednosti.
Prodaja stvari objaviće se blagovremeno na sudskoj tabli, a može se objaviti i na drugi uobičajeni način.
Poverilac i dužnik obavestiće se o mestu, danu i času prodaje.
Prodajna cena
Popisane stvari ne mogu se prodati ispod procenjene vrednosti na prvom nadmetanju, odnosno u roku koji je sud odredio za prodaju neposrednom pogodbom.
Ako na prvom nadmetanju nije postignuta cena u visini procenjene vrednosti, sud će, na predlog stranke, odrediti novo nadmetanje na kome se stvari mogu prodati ispod procenjene vrednosti, ali ne ispod trećine te vrednosti.
Odredba stava 2 ovog člana shodno se primenjuje i kad se popisane stvari nisu mogle prodati u visini procenjene vrednosti putem neposredne pogodbe u roku koji je odredio sud, niti na nekom docnijem ročištu za prodaju.
Predlog za drugo nadmetanje ili za prodaju putem neposredne pogodbe stranka može podneti u roku od 30 dana od dana prvog nadmetanja, odnosno od dana isteka roka koji je sud odredio za prodaju putem neposredne pogodbe.
Obustava postupka
Ako se propisane stvari nisu mogle prodati na drugom nadmetanju, sud će naredna ročišta odrediti samo na predlog poverioca.
Predlog za određivanje novog ročišta za nadmetanje poverilac ne može staviti pre isteka 30 dana od dana prethodnog ročišta, niti po isteku tri meseca od tog dana.
Sud će obustaviti izvršenje ako stranke ne stave predlog za drugo nadmetanje ili za prodaju putem neposredne pogodbe u roku iz člana 79 stav 4 ovog zakona, odnosno ako poverilac ne stavi predlog u roku iz stava 2 ovog člana.
Odredbe st. 1 do 3 ovog člana shodno se primenjuju i na prodaju popisanih stvari putem neposredne pogodbe.
Obaveze i prava kupca
Kupac je dužan da cenu položi i stvari preuzme odmah po zaključenju nadmetanja, odnosno neposredne prodaje.
Službeno lice će stvari predati kupcu i ako nije položio cenu, ako na to, na svoj rizik, pristane poverilac u granicama iznosa koji bi mu pripao iz postignute cene.
Kupac u svakom slučaju postaje vlasnik kupljene stvari.
Kupcu ne pripadaju prava po osnovu odgovornosti za nedostatke stvari.
6. Namirenje poverioca
Kad je jedan poverilac
Ako se iz prodajne cene namiruje samo jedan poverilac, sud će, bez održavanja ročišta, rešenjem odrediti da se iz iznosa dobijenog prodajom stvari i oduzetog novca izmire redom: troškovi izvršnog postupka, troškovi određeni u izvršnoj ispravi, kamata do dana unovčenja stvari i glavno potraživanje.
Višak prodajne cene koji ostane po namirenju predaće se dužniku, ako za to nema smetnji.
Kad je više poverilaca
Više poverilaca namiruju se iz prodajne cene onim redom kojim su stekli založno pravo, ako zakonom za određena potraživanja nije propisano prvenstveno pravo namirenja.
Poverioci istog reda koji se iz prodajne cene ne mogu potpuno namiriti, namiruju se srazmerno iznosima svojih potraživanja.
Troškovi izvršnog postupka, troškovi određeni izvršnom ispravom i kamata imaju isti red namirenja kao i glavno potraživanje.
Prilikom donošenja rešenja o namirenju, sud će uzeti u obzir samo ona potraživanja po kojima je rešenje o izvršenju postalo pravnosnažno do dana prodaje popisanih stvari.
Primena odredaba o izvršenju na nepokretnosti
Odredbe ovog zakona o izvršenju na nepokretnosti koje se odnose na pitanje ko ne može biti kupac (član 153), osporavanje potraživanja, upućivanje na parnicu i rešenje o namirenju (čl. 167, 168 i 174), primenjuju se shodno i u pogledu izvršenja na pokretnim stvarima radi namirenja novčanog potraživanja.
Glava osma
IZVRŠENJE NA NOVČANOM POTRAŽIVANJU DUŽNIKA
1. Mesna nadležnost
Za odlučivanje o predlogu za izvršenje na novčanom potraživanju i za sprovođenje tog izvršenja mesno je nadležan sud na čijem se području nalazi prebivalište dužnika, a ako dužnik nema prebivalište u Saveznoj Republici Jugoslaviji nadležan je sud na čijem se području nalazi boravište dužnika.
Ako dužnik nema u Saveznoj Republici Jugoslaviji ni boravište, mesno je nadležan sud na čijem se području nalazi prebivalište dužnikovog dužnika, a ako ovaj nema prebivalište u Saveznoj Republici Jugoslaviji nadležan je sud na čijem se području nalazi boravište dužnikovog dužnika.
Odredbe st. 1 i 2 ovog člana koje se odnose na prebivalište i boravište, shodno se primenjuju i na sedište pravnog lica.
2. Izuzimanje od izvršenja i ograničenja izvršenja
Izuzimanje od izvršenja
Izuzeti su od izvršenja:
1) primanje po osnovu zakonskog izdržavanja, naknade štete nastale usled oštećenja zdravlja ili umanjenja, odnosno gubitka radne sposobnosti i zbog izgubljenog izdržavanja usled smrti davaoca izdržavanja;
2) primanje po osnovu naknade zbog telesnog oštećenja po propisima o invalidskom osiguranju;
3) primanje po osnovu socijalne pomoći;
4) primanje po osnovu privremene nezaposlenosti;
5) primanje po osnovu dodatka na decu;
6) primanje po osnovu stipendije i pomoći učenicima i studentima;
7) primanje vojnika i pitomca vojnih škola;
8) naknada za rad osuđenom u kazneno-popravnom domu, osim za potraživanja po osnovu zakonskog izdržavanja, kao i za potraživanje naknade štete prouzrokovane krivičnim delom osuđenog.
Ograničenje izvršenja
Izvršenje na zaradi i penziji, kao i na naknadi umesto zarade, može se sprovesti do iznosa od jedne polovine zarade, penzije ili naknade umesto zarade.
Ako dužnik prima garantovanu zaradu u skladu sa kolektivnim ugovorom i zakonom, izvršenje se može sprovesti do iznosa od jedne trećine te zarade.
Odredba stava 1 ovog člana primenjuje se i na platu oficira, podoficira, vojnog službenika, kao i na primanja lica u rezervnom sastavu za vreme vojne službe.
Izvršenje na primanju ratnih i mirnodopskih vojnih invalida po osnovu invalidnine, ortopedskog dodatka i invalidskog dodatka može se sprovesti samo za potraživanja po osnovu zakonskog izdržavanja, naknade štete nastale usled oštećenja zdravlja ili umanjenja, odnosno gubitka radne sposobnosti i zbog izgubljenog izdržavanja usled smrti davaoca izdržavanja, i to do iznosa od jedne polovine tog primanja.
Izvršenje na primanju po osnovu novčane rente, doživotne rente, ugovora o doživotnom izdržavanju, kao i na primanju po osnovu ugovora o osiguranju života, može se sprovesti samo na delu koji prelazi iznos najviše stalne socijalne pomoći koja se isplaćuje na području na kome dužnik ima prebivalište.
3. Izvršne radnje
Način sprovođenja izvršenja
Izvršenje na novčanom potraživanju sprovodi se zabranom i prenosom, ako ovim zakonom za pojedine slučajeve nije drukčije određeno.
Predlogom za izvršenje može se zahtevati da se odredi samo zabrana novčanog potraživanja, ali u tom slučaju poverilac je dužan da u roku od trideset dana od dana kad mu je dostavljeno rešenje o zabrani, odnosno od dana kad mu je dostavljeno obaveštenje o izjašnjenju dužnikovog dužnika (član 95 stav 3), podnese predlog za prenos potraživanja.
Ako poverilac u tom roku takav predlog ne podnese, izvršenje će se obustaviti.
Obim izvršenja
Zabrana i prenos novčanog potraživanja može se odrediti i sprovesti samo u iznosu koji je potreban za izmirenje poveriočevog potraživanja, osim ako je u pitanju nedeljivo potraživanje (član 100).
Ako više poverilaca traži izvršenje na istom potraživanju koje je deljivo, zabrana i prenos određuju se u odgovarajućim iznosima, posebno u korist svakog poverioca.
4. Zabrana potraživanja
Dejstvo
Rešenjem kojim se određuje zabrana na novčanom potraživanju (rešenje o zabrani) zabranjuje se dužnikovom dužniku da to potraživanje izmiri dužniku, a dužniku se zabranjuje da to potraživanje naplati ili da inače raspolaže njim i zalogom koja je data za njegovo obezbeđenje.
Zabrana je sprovedena danom dostavljanja rešenja o zabrani dužnikovom dužniku.
Poverilac stiče zabranom založno pravo na dužnikovom potraživanju, ako je ovo po njegovom predlogu zabranjeno.
Dužnikov dužnik nema pravo prigovora protiv rešenja o zabrani.
Zabrana potraživanja na hartijama od vrednosti
Zabrana potraživanja zasnovanog na hartiji od vrednosti koja se prenosi indosamentom ili za čije je ostvarenje inače potrebna ta hartija, sprovodi se na taj način što službeno lice takvu hartiju oduzme od dužnika i preda je sudu.
Pravne radnje koje su potrebne za očuvanje ili vršenja prava iz hartija navedenih u stavu 1 ovog člana vrši u ime dužnika službeno lice po zaključku suda.
Zabrana potraživanja na štednom ulogu
Izuzetno od odredaba člana 91 ovog zakona, zabrana potraživanja na štednom ulogu kod banke ili druge finansijske organizacije može se sprovesti i bez prethodnog oduzimanja štedne knjižice od dužnika.
U slučaju iz stava 1 ovog člana, ako poverilac nije u predlogu za izvršenje naveo potrebne podatke o štednom ulogu dužnika, sud će te podatke zatražiti od organizacije kod koje se nalazi ulog, a koju je poverilac dužan da naznači u svom predlogu.
Organizacija je dužna da bez odlaganja sudu da tražene podatke i ne sme da obavesti dužnika da su ti podaci traženi.
Ako prethodno nije oduzeta štedna knjižica od dužnika, zabrana je sprovedena danom dostave rešenja o zabrani organizaciji kod koje se vodi štedni ulog.
Izuzetno od odredbe člana 40 st. 1 i 2 ovog zakona, sud će rešenje o zabrani dostaviti dužniku tek kada organizacija kod koje se vodi njegov štedni ulog obavesti sud da je sprovedena zabrana.
Založno pravo na kamate
Založno pravo stečeno na potraživanju po kome teče kamata odnosi se i na kamate koje dospevaju posle zabrane.
Red prvenstva
Red prvenstva založnih prava više poverilaca određuju se prema danu prijema predloga za izvršenje u sudu.
Ako je predlog za izvršenje upućen preko pošte preporučenom pošiljkom, dan predaje pošti smatra se kao dan predaje sudu.
Ako su predlozi za izvršenje više poverilaca primljeni u sudu istog dana, njihova založna prava imaju isti red prvenstva.
U slučaju iz stava 3 ovog člana potraživanja se namiruju srazmerno, ako se ne mogu namiriti u celini.
Izjašnjenje dužnikovog dužnika
Sud će, na predlog poverioca, zatražiti od dužnikovog dužnika da se u roku koji sud odredi izjasni o tome da li i u kom iznosu priznaje zabranjeno potraživanje i da li je voljan da ga izmiri, kao i da li je njegova obaveza da izmiri to potraživanje uslovljena ispunjenjem neke druge obaveze.
Predlog za izjašnjenje dužnikovog dužnika poverilac može spojiti sa predlogom za izvršenje ili ga dati posebnim podneskom posle tog predloga, a najdocnije do izvršenog prenosa.
Izjašnjenje dužnikovog dužnika dostaviće se poveriocu bez odlaganja.
Odgovornost dužnikovog dužnika
Dužnikov dužnik odgovara poveriocu za štetu koju mu je naneo time što se nije izjasnio, ili što se neistinito ili nepotpuno izjasnio.
Sud će upozoriti dužnikovog dužnika na tu njegovu odgovornost.
Zabrana potraživanja obezbeđenog založnim pravom upisanim u javnoj knjizi
Zabrana potraživanja obezbeđenog založnim pravom upisanim u javnoj knjizi sprovodi se upisom zabrane u tu knjigu.
Upis se vrši po službenoj dužnosti, uz naznačenje da je zabrana na osnovu koje je na potraživanju stečeno založno pravo određena radi namirenja poveriočevog potraživanja.
Ako ima više poverilaca, red prvenstva njihovih potraživanja određuje se prema vremenu upisa.
5. Prenos potraživanja
a) Opšte odredbe
Vrsta prenosa
Zabranjeno potraživanje prenosi se na poverioca, prema njegovom predlogu, radi naplate ili umesto isplate.
Rešenje o prenosu
Rešenje o prenosu potraživanja može se doneti tek pošto rešenje o zabrani postane pravnosnažno.
Ako je poverilac predložio da se dužnikov dužnik izjasni o potraživanju na kome se predlaže izvršenje, sud će doneti rešenje o predlogu za prenos po isteku tri dana od dana kad je poveriocu dostavljeno obaveštenje o izjašnjenju dužnikovog dužnika.
Posebni uslovi za prenos nedeljivog potraživanja
Potraživanje koje se zasniva na hartiji od vrednosti koja se prenosi indosamentom ili za čije je ostvarenje potrebno podnošenje te hartije, ili koje se iz drugih razloga ne može deliti u pogledu prenosa ili ostvarenja, može se preneti samo u njegovom punom iznosu.
Ako taj iznos prelazi iznos poveriočevog potraživanja, zabranjeno potraživanje će se preneti pošto poverilac položi jemstvo da će taj višak predati sudu.
Potraživanje koje je delimično izuzeto od izvršenja ili koje je već zabranjeno u korist drugih lica, prenosi se pošto poverilac položi jemstvo da će sudu predati deo koji je izuzet od izvršenja.
Ako je više poverilaca podnelo predlog za prenos u razne dane, sud će preneti potraživanje na poverioca koji je prvi podneo predlog, a ako je više poverilaca podnelo predlog istog dana, potraživanje će se preneti na poverioca čije je potraživanje najveće.
Sprovođenje prenosa
Prenos potraživanja je sproveden kad je rešenje kojim se određuje prenos dostavljeno dužnikovom dužniku.
Prenos potraživanja zasnovanog na hartiji od vrednosti koja se prenosi indosamentom ili za čije je ostvarenje inače potrebno da ona bude podnesena, sproveden je kad sud na tu hartiju stavi izjavu o prenosu i hartiju snabdevenu tom izjavom preda poveriocu.
Obaveze dužnika i poverioca
Dužnik je dužan da u roku koji odredi sud, a na zahtev poverioca na koga je preneseno potraživanje, da objašnjenja koja su poveriocu potrebna radi ostvarivanja tog potraživanja i da mu preda isprave koje se na to potraživanje odnose.
Poverilac na koga je prenesen deo potraživanja dužan je, ako dužnik to zahteva, da u roku koji odredi sud položi jemstvo da će, po ostvarenju tog potraživanja, vratiti isprave koje se odnose na potraživanje.
Sud će, na predlog poverioca, sprovesti izvršenje protiv dužnika radi predaje isprava, ako ih on sam ne preda.
Predaju isprava koje se nalaze kod trećeg lica poverilac može zahtevati tužbom, ako bi to pravo imao dužnik.
Na ispravi koja se predaje poveriocu sud će zabeležiti da je sproveden prenos potraživanja za koje je određeno izvršenje.
Polaganje potraživanja kod suda
Ako u pogledu prenesenog potraživanja, pored poverioca, i druga lica ističu neko pravo, dužnikov dužnik može u korist svih tih lica položiti sudu ceo iznos tog potraživanja ili samo dospeli iznos.
Poverilac na koga je preneseno potraživanje u pogledu kojeg i druga lica ističu neko pravo, može preko suda pozvati dužnikovog dužnika da iznos prenesenog potraživanja položi kod tog suda.
b) Prenos radi naplate
Ovlašćenja poverioca
Prenosom potraživanja radi naplate, poverilac se ovlašćuje da traži od dužnikovog dužnika isplatu iznosa naznačenog u rešenju o prenosu, ako je taj iznos dospeo, da vrši sve radnje koje su potrebne radi očuvanja i ostvarenja prenesenog potraživanja i da koristi prava u vezi sa zalogom koja je data za obezbeđenje tog potraživanja.
Prenosom potraživanja radi naplate, poverilac nije ovlašćen da na teret dužnika zaključi poravnanje, da dužnikovom dužniku oprosti dug ili da prenesenim potraživanjem inače raspolaže, kao ni da sa dužnikovim dužnikom zaključi ugovor da odluku o potraživanju, ako je ono sporno, donese izbrani sud.
Poveriocu na koga je preneseno potraživanje radi naplate dužnikov dužnik može istaći samo prigovor koji bi mogao istaći dužniku.
Ustupanje prenesenog potraživanja izvršeno od strane dužnika, posle prenosa nema pravno dejstvo na prava koja je poverilac stekao prenosom.
Prenos radi naplate potraživanja upisanog u javnoj knjizi
Prenos radi naplate potraživanja upisanog u javnoj knjizi upisaće se po službenoj dužnosti.
Uslovljenost obaveze dužnikovog dužnika predajom stvari
Ako obaveza dužnikovog dužnika da isplati potraživanje zavisi od obaveze dužnika da mu preda određenu stvar, koja se nalazi u državini dužnika, a ta je obaveza utvrđena pravnosnažnom presudom, sud će, na predlog poverioca na koga je preneseno potraživanje radi naplate, rešiti da dužnik preda tu stvar sudu radi predaje dužnikovom dužniku.
Na predlog poverioca, sud će prema dužniku koji nije predao stvar u određenom roku sprovesti izvršenje radi predaje stvari.
Obaveštenje dužnika o tužbi za naplatu prenesenog potraživanja
Poverilac koji je podneo tužbu radi naplate prenesenog potraživanja dužan je da bez odlaganja obavesti dužnika o pokrenutoj parnici, a u protivnom odgovara dužniku za štetu koja mu je tim propustom nanesena.
Zadocnjenje u naplati prenesenog potraživanja
Poverilac koji se ne stara kako treba za naplatu prenesenog potraživanja, odgovara za štetu koja je time nanesena drugom poveriocu radi čijeg je potraživanja dužnikovo potraživanje zabranjeno ili dužniku.
U tom slučaju, sud može, na predlog drugog poverioca, ukinuti rešenje o prenosu potraživanja na neurednog poverioca i potraživanje preneti na drugog poverioca.
Namirenje poverioca
Poverilac na koga je preneseno potraživanje radi naplate namiren je u visini u kojoj je to potraživanje naplatio.
Naplata iznosa preko poveriočevog potraživanja
Poverilac koji je od prenesenog potraživanja naplatio više nego što iznosi njegovo potraživanje, dužan je da taj višak položi sudu.
Sud će taj višak predati drugim založnim poveriocima i dužniku, ako na to imaju pravo.
Poveriocu koji je položio višak naplaćenog iznosa sud će vratiti položeno jemstvo.
v) Prenos umesto isplate
Zabranjeno potraživanje prelazi prenosom umesto isplate na poverioca do prenesenog iznosa, sa dejstvom ustupanja potraživanja uz naknadu.
Ako je preneseno potraživanje obezbeđeno založnim pravom upisanim u javnoj knjizi, sud će po službenoj dužnosti preneti dužnikova prava na poverioca, a brisati založno pravo upisano u korist dužnika.
Poverilac na koga je preneseno potraživanje umesto isplate smatra se namirenim i samim prenosom, u visini tog potraživanja.
Odredbom stava 3 ovog člana ne dira se u pravila o odgovornosti dužnika za istinitost i naplativost prenesenog potraživanja.
6. Posebne odredbe o izvršenju na zaradi i drugim stalnim novčanim primanjima
Primena odredaba
U pogledu izvršenja na zaradi, primenjuju se odredbe ove glave, ako odredbama ovog zakona nije drukčije određeno.
Rešenje o izvršenju
Rešenjem o izvršenju na zaradi, određuje se zabrana na određenom delu zarade i nalaže se državnom organu, pravnom licu ili drugom poslodavcu koji dužniku isplaćuje zaradu, da novčani iznos za koji je određeno to izvršenje isplati, odnosno isplaćuje poveriocu.
U zaradu, u smislu ovog zakona, ulaze sva primanja zaposlenog po osnovu rada.
Povećanje zarade
Rešenje o izvršenju odnosi se i na povećanje zarade koje nastane posle dostavljanja rešenja o izvršenju.
Kad pravo na izdržavanje ima više lica
Ako pravo na zakonsko izdržavanje, odnosno pravo na rentu za izgubljeno izdržavanje, usled smrti davaoca izdržavanja, prema istom dužniku ima više lica, a ukupni iznos njihovih potraživanja prelazi deo zarade koji može biti predmet izvršenja, izvršenje se određuje i sprovodi u korist svakog od takvih poverilaca srazmerno visini njihovih potraživanja.
Ako posle započetog sprovođenja, izvršenja na zaradi, odnosno drugom stalnom novčanom primanju, bude podnesen novi predlog za izvršenje za potraživanja iz stava 1 ovog člana, sud će ranije doneseno rešenje o izvršenju izmeniti u smislu stava 1 ovog člana i odrediti iznos koji će se ubuduće isplaćivati pojedinim poveriocima.
U slučaju iz stava 2 ovog člana, rešenje o izvršenju dostavlja se i ranijem poveriocu koji protiv tog rešenja može izjaviti prigovor.
Mesto isplate
Potraživanje za koje nije propisano bezgotovinsko plaćanje, poverilac naplaćuje neposredno na blagajni na kojoj se dužniku isplaćuje zarada.
Poverilac ima pravo da zahteva da mu se obustavljeni iznos isplaćuje preko pošte, na adresu koju naznači, a po odbitku poštanskih troškova.
Prestanak radnog odnosa
Kad je dužniku prestao radni odnos, rešenje o izvršenju dejstvuje i prema drugom poslodavcu kod koga je dužnik posle toga zasnovao radni odnos, i to od dana kad je tom poslodavcu dostavljeno rešenje o izvršenju.
Poslodavac kod koga dužnik nije više u radnom odnosu dužan je da bez odlaganja, preporučenom pošiljkom, dostavi rešenje o izvršenju poslodavcu kod koga je dužnik zasnovao radni odnos i o tome da obavesti sud.
Poslodavac kod koga dužnik nije više u radnom odnosu izvestiće bez odlaganja sud ako mu nije poznato kod koga je dužnik zasnovao radni odnos, a sud će o tome obavestiti poverioca, ostavljajući mu rok u kome će izvestiti sud kod kog je poslodavca dužnik zasnovao radni odnos.
Ako poverilac ne postupi po stavu 3 ovog člana, sud će obustaviti izvršenje.
Odgovornost za propuštenu obustavu i isplatu dospelih obroka
Poverilac može predložiti da sud u izvršnom postupku rešenjem obaveže poslodavca da izmiri poveriocu sve obroke koje je propustio da obustavi i isplati prema rešenju o izvršenju.
Predlog iz stava 1 ovog člana poverilac može podneti do okončanja izvršnog postupka.
Rešenje kojim se usvaja predlog poverioca ima dejstvo rešenja o izvršenju.
Poslodavac koji nije postupio po rešenju o izvršenju ili je propustio da postupi po st. 2 i 3 člana 117 ovog zakona, odgovara i za štetu koju je poverilac zbog toga pretrpeo.
Zabrana po pristanku dužnika
Zabrana stavljena na zaradu dužnika po njegovom pristanku (administrativna zabrana) ima pravno dejstvo rešenja o izvršenju na zaradi samo ako je stavljena pre donošenja rešenja o izvršenju.
Izuzetno od odredbe stava 1 ovog člana, administrativna zabrana nema uticaja na sprovođenje izvršenja na zaradi radi namirenja potraživanja po osnovu zakonskog izdržavanja, naknade štete nastale po osnovu oštećenja zdravlja ili umanjenja, odnosno gubitka radne sposobnosti i zbog izgubljenog izdržavanja usled smrti davaoca izdržavanja.
Primena odredaba
Odredbe čl. 112 do 119 ovog zakona shodno se primenjuju i na izvršenja na primanjima po osnovu socijalnog osiguranja i drugim stalnim novčanim primanjima.
7. Izvršenje na potraživanju po računu kod nosioca platnog prometa
Izvršenje na novčanom potraživanju koje po žiro-računu, deviznom računu i drugim računima kod nosioca platnog prometa pripada fizičkom licu, određuje se tako što se rešenjem o izvršenju nalaže nosiocu platnog prometa da novčani iznos za koji je određeno izvršenje isplati poveriocu.
Rešenje iz stava 1 ovog člana ima dejstvo zabrane, kao i dejstvo prenosa radi naplate.
Odredbe st. 1 i 2 ovog člana ne primenjuju se na potraživanje po osnovu uloga na štednju.
Glava deveta
IZVRŠENJE NA POTRAŽIVANJU ZA PREDAJU POKRETNE STVARI ILI NEPOKRETNOSTI
1. Opšte odredbe
Mesna nadležnost
Za odlučivanje o predlogu za izvršenje na dužnikovom potraživanju da mu se preda određena pokretna ili nepokretna stvar ili određena količina pokretnih stvari i za sprovođenje tog izvršenja, mesno je nadležan sud na čijem se području nalaze te stvari.
Način sprovođenja izvršenja
Izvršenje na dužnikovom potraživanju iz člana 122 ovog zakona sprovodi se zabranom tog potraživanja, njegovim prenosom na poverioca i prodajom stvari.
Dejstvo prenosa
Prenos zabranjenog dužnikovog potraživanja ima dejstvo prenosa dužnikovog novčanog potraživanja radi naplate.
Nedospelost dužnikovog potraživanja i tužba prema dužnikovom dužniku
Ako dužnikovo potraživanje još nije dospelo, sud će naložiti da stvari budu predate po dospelosti.
Protiv dužnikovog dužnika koji nije voljan da stvari preda, poverilac može, posle pravnosnažnosti rešenja o prenosu potraživanja, tužbom tražiti predaju ako o obavezi predaje nema izvršnu ispravu.
Primena odredaba o izvršenju na novčanom potraživanju
Odredbe o izvršenju na novčanom potraživanju shodno se primenjuju i na izvršenje na potraživanju da se predaju pokretne stvari ili nepokretnost, ako odredbama ove glave nije drukčije određeno.
2. Pokretne stvari
Predaja stvari na čuvanje
Rešenjem kojim se određuje prenos dužnikovog potraživanja, sud će naložiti dužnikovom dužniku da pokretne stvari, na koje se to potraživanje odnosi, preda službenom licu ili drugom licu na čuvanje.
U pogledu čuvanja stvari shodno se primenjuju odredbe člana 70 ovog zakona.
Prodaja stvari i namirenje poverioca
Prodaja pokretnih stvari, predatih službenom licu ili drugom licu iz člana 127 stav 1 ovog zakona, kao i namirenje poverioca, vrši se po odredbama ovog zakona o izvršenju na pokretnim stvarima.
3. Nepokretnost
Predaja poveriocu
Rešenjem kojim se određuje prenos dužnikovog potraživanja, sud će naložiti dužnikovom dužniku da nepokretnost na koju se to potraživanje odnosi preda poveriocu.
Poverilac je dužan da nepokretnošću, u ime i za račun dužnika, upravlja kao dobar privrednik, odnosno dobar domaćin, i da sudu, na njegov zahtev, položi račun o upravljanju.
Prodaja
Poverilac može radi namirenja svog potraživanja, u roku koji ne može biti duži od 30 dana od dana kad mu je nepokretnost predata, predložiti sudu prodaju te nepokretnosti.
Ako poverilac ne predloži blagovremeno prodaju, sud će obustaviti izvršenje.
Primena odredaba o izvršenju na nepokretnosti
Prodaja nepokretnosti, kao i namirenje poverioca, vrši se po odredbama ovog zakona o izvršenju na nepokretnosti.
Glava deseta
IZVRŠENJE NA DRUGIM IMOVINSKIM PRAVIMA
Mesna nadležnost
Za odlučivanje o predlogu za izvršenje na patentu, tehničkom unapređenju, plodouživanju ili nekom drugom imovinskom pravu dužnika i za sprovođenje tog izvršenja, mesno je nadležan sud na čijem se području nalazi prebivalište dužnika, a ako dužnik nema prebivalište u Saveznoj Republici Jugoslaviji, nadležan je sud na čijem se području nalazi boravište dužnika.
Odredba stava 1 ovog člana koja se odnosi na prebivalište i boravište shodno se primenjuje i na sedište pravnog lica.
Način sprovođenja izvršenja
Izvršenje na pravu iz člana 132 ovog zakona sprovodi se zabranom raspolaganja tim pravom, kao i njegovim unovčenjem shodno odredbama ovog zakona o prodaji pokretnih stvari.
Glava jedanaesta
IZVRŠENJE NA NEPOKRETNOSTI
1. Opšte odredbe
Mesna nadležnost
Za odlučivanje o predlogu za izvršenje na nepokretnosti i za sprovođenje tog izvršenja mesno je nadležan sud na čijem se području nalazi nepokretnost.
Izvršne radnje
Izvršenje na nepokretnosti sprovodi se upisom rešenja o izvršenju u javnu knjigu, utvrđenjem vrednosti nepokretnosti, prodajom nepokretnosti i namirenjem poverilaca iz iznosa dobijenog prodajom.
Dokaz o svojini dužnika
Uz predlog za izvršenje na nepokretnosti, potrebno je da poverilac podnese izvod iz javne knjige kao dokaz o tome da je nepokretnost upisana kao svojina dužnika.
Ako je pravo na nepokretnosti iz stava 1 ovog člana upisano u javnoj knjizi na drugo lice a ne na dužnika, poverilac treba da podnese ispravu koja je podobna za upis dužnikovog prava.
U slučaju iz stava 2 ovog člana, upis će izvršiti po službenoj dužnosti sud kome je podnesen predlog za izvršenje, odnosno po njegovom zahtevu, organ koji vodi javnu knjigu za tu nepokretnost.
Poverilac koji ne raspolaže ispravom podobnom za upis dužnikovog prava može tužbom zahtevati da se to pravo upiše na dužnika.
Po pravnosnažnosti rešenja o upisu, postupak izvršenja će se nastaviti.
Predlog dužnika da se izvršenje odredi drugim sredstvima ili na drugoj nepokretnosti
Sud može odrediti da se izvršenje sprovede na drugoj nepokretnosti, a ne na onoj na kojoj je poverilac predložio izvršenje, ili drugom sredstvu izvršenja ako postoji znatna nesrazmera između vrednosti nepokretnosti i iznosa potraživanja, a druga nepokretnost ili sredstvo izvršenja su dovoljni za ostvarenje potraživanja.
Ako je određeno drugo sredstvo izvršenja, upis rešenja o izvršenju na nepokretnosti ostaje na snazi sve do namirenja poveriočevog potraživanja.
Upis rešenja o izvršenju
U javnoj knjizi izvršiće se upis rešenja o izvršenju na nepokretnosti.
Tim upisom poverilac stiče pravo da svoje potraživanje namiri iz nepokretnosti (pravo na namirenje) i u slučaju da treće lice docnije stekne na istoj nepokretnosti pravo svojine.
Poverilac koji je predložio izvršenje, a nije ranije stekao založno pravo, stiče upisom rešenja o izvršenju pravo da se iz nepokretnosti namiri pre lica koje docnije stekne na toj nepokretnosti založno pravo ili pravo na namirenje.
Pristupanje izvršenju
Posle upisa rešenja o izvršenju ne može se za namirenje drugog potraživanja istog ili drugog poverioca sprovesti poseban postupak izvršenja na istoj nepokretnosti.
Poverilac za čije je potraživanje docnije određeno izvršenje na istoj nepokretnosti stupa u već pokrenuti izvršni postupak.
Pokrenutom izvršnom postupku može se pristupiti do pravnosnažnosti rešenja o dosuđenju nepokretnosti kupcu, u slučaju prodaje putem neposredne pogodbe, odnosno do pravnosnažnosti rešenja o predaji nepokretnosti, u slučaju prodaje javnim nadmetanjem.
O pristupanju postupku sud će obavestiti poverioca u čiju je korist ranije izvršen upis.
Namirenje založnog poverioca
U postupku izvršenja na nepokretnosti namiruje se i založni poverilac koji nije predložio izvršenje.
Prestanak založnog prava
Založno pravo upisano na nepokretnosti gasi se danom pravnosnažnosti rešenja o predaji nepokretnosti (član 158), i ako založni poverioci nisu potpuno namireni.
Kupac nepokretnosti i založni poverilac mogu se sporazumeti da založno pravo ostane na nepokretnosti i posle pravnosnažnosti rešenja o predaji nepokretnosti, a da kupac preuzme dužnikov dug prema tom poveriocu u iznosu koji bi mu pripao u izvršnom postupku.
U tom slučaju, kupovna cena se umanjuje za iznos preuzetog duga.
Razgledanje nepokretnosti
Sud će licu zainteresovanom za kupovinu nepokretnosti dati, na njegovo traženje, dozvolu da u prikladno vreme razgleda nepokretnost.
2. Izuzimanje od izvršenja
Ne može biti predmet izvršenja poljoprivredno zemljište zemljoradnika u površini od 10 ari.
Odredba stava 1 ovog člana ne odnosi se na izvršenje radi ostvarenja novčanih potraživanja obezbeđenih ugovornim založnim pravom na nepokretnostima (hipotekom).
3. Utvrđivanje vrednosti nepokretnosti
Način utvrđivanja vrednosti
Sud će pristupiti utvrđivanju vrednosti nepokretnosti po donošenju rešenja o izvršenju.
Vrednost nepokretnosti utvrđuje se na osnovu procene veštaka i drugih činjenica u visini njene tržišne cene na dan procene.
Prilikom utvrđivanja vrednosti nepokretnosti, vodiće se računa i o tome koliko nepokretnost manje vredi zbog toga što na nepokretnosti ostaju određena prava i posle prodaje.
Sud će, na predlog stranke, koji mora biti podnesen najdocnije osam dana pre ročišta za prodaju, na ročištu za prodaju zaključkom ponovo utvrditi vrednost nepokretnosti, ako stranka učini verovatnim da se ta vrednost znatno izmenila od dana prethodnog utvrđivanja vrednosti do dana prodaje.
Rešenje o utvrđivanju vrednosti
Vrednost nepokretnosti utvrđuje sud rešenjem.
Protiv rešenja iz stava 1 ovog člana može se izjaviti prigovor.
Obustava izvršenja po predlogu
Svako lice koje ima pravo da se namiri iz prodajne cene nepokretnosti, a koje po redu prvenstva dolazi ispred poverioca koji je predložio izvršenje, može predložiti da se izvršenje obustavi ako utvrđena vrednost nepokretnosti ne pokriva ni delimično iznos potraživanja tog poverioca.
Predlog za obustavu izvršenja može se podneti u roku od osam dana od dana dostavljanja zaključka o prodaji.
Sud će, prema okolnostima slučaja, ceniti da li je prodaja celishodna, s obzirom na verovatnu visinu iznosa delimičnog namirenja poverioca koji je predložio izvršenje.
4. Prodaja nepokretnosti
Zaključak o prodaji
Po pravnosnažnosti rešenja o izvršenju i rešenja o utvrđivanju vrednosti nepokretnosti, sud donosi zaključak o prodaji nepokretnosti kojim se određuju način i uslovi prodaje, kao i vreme i mesto prodaje ako se prodaja vrši putem nadmetanja.
U zaključku o prodaji posebno će se istaći mogućnost da se vrednost nepokretnosti konačno utvrdi na ročištu za prodaju (član 144 stav 4).
Zaključak o prodaji objavljuje se na sudskoj tabli i na drugi uobičajeni način.
Od objavljivanja zaključka o prodaji na sudskoj tabli do dana prodaje mora proteći najmanje 30 dana.
Zaključak o prodaji dostavlja se strankama, založnim poveriocima, učesnicima u postupku i licima koja imaju upisano ili zakonsko pravo preče kupovine.
Pravo preče kupovine
Lice koje ima zakonsko pravo preče kupovine nepokretnosti koja je predmet izvršenja prodajom ili prvenstvo pred najpovoljnijim ponudiocem ako odmah po zaključenju nadmetanja izjavi da nepokretnost kupuje pod istim uslovima.
Ako je nepokretnost prodata neposrednom pogodbom, sud će pozvati nosioca zakonskog prava preče kupovine da se u zapisniku kod suda izjasni da li to pravo hoće da koristi.
Način prodaje
Prodaja nepokretnosti vrši se putem usmenog javnog nadmetanja.
Ročište za prodaju nepokretnosti održava se u sudskoj zgradi, ako sud nije drukčije odredio.
Ročište za prodaju održava se pred sudijom pojedincem.
Stranke i založni poverioci mogu se u svako doba sporazumeti da se prodaja nepokretnosti izvrši u određenom roku neposrednom pogodbom.
Ugovor o prodaji neposrednom pogodbom zaključuje se u pismenom obliku.
Ugovor iz stava 5 ovog člana proizvodi dejstvo od dana pravnosnažnosti rešenja o dosuđenju (član 156).
Uslovi prodaje
Uslovi prodaje, pored ostalih podataka, sadrže:
1) bliži opis nepokretnosti sa pripacima;
2) naznačenje službenosti i stvarnih tereta, koje kupac preuzima;
3) vrednost nepokretnosti utvrđenu rešenjem suda;
4) cenu po kojoj se nepokretnost može prodati;
5) rok u kome je kupac dužan da položi cenu,
6) način prodaje;
7) iznos jemstva.
Rok u kome je kupac dužan da položi cenu ne može biti duži od 30 dana od dana prodaje, bez obzira na to da li se cena isplaćuje odjednom ili u obrocima.
Polaganje jemstva
U javnom nadmetanju mogu učestvovati samo lica koja su prethodno položila jemstvo.
Kod prodaje neposrednom pogodbom, kupac polaže jemstvo licu sa kojim je zaključio ugovor, i to neposredno pred zaključenje ugovora.
Od polaganja jemstva oslobođeni su poverilac po čijem je predlogu određeno izvršenje i založni poverilac, ako njihova potraživanja dostižu iznos jemstva i ako bi se s obzirom na njihov red prvenstva i utvrđenu vrednost nepokretnosti taj iznos mogao namiriti iz kupovne cene.
Jemstvo iznosi jednu desetinu utvrđene vrednosti nepokretnosti.
Ponudiocima čija ponuda nije prihvaćena vratiće se jemstvo odmah po zaključenju javnog nadmetanja.
Prisustvovanje jednog ponudioca prodaji
Ročište za prodaju nepokretnosti održaće se i kad prisustvuje samo jedan ponudilac.
Sud može na predlog poverioca ili založnog poverioca, odrediti, prema okolnostima slučaja, da se ročište za prodaju odloži ako je prisutan samo jedan ponudilac.
Ko ne može biti kupac
Kupac ne može biti, ni na osnovu nadmetanja, niti na osnovu neposredne pogodbe, dužnik, sudija ili drugo lice koje službeno učestvuje u postupku prodaje, kao ni lice koje po zakonu ne može steći nepokretnost koja je predmet izvršenja.
Prodajna cena
Na prvom ročištu za prodaju, nepokretnost se ne može prodati ispod utvrđene vrednosti.
Ako se nepokretnost nije mogla prodati na prvom ročištu, sud će zakazati drugo ročište na kome se nepokretnost može prodati ispod utvrđene vrednosti, ali ne ispod dve trećine te vrednosti.
Od prvog do drugog ročišta mora proteći najmanje 30 dana.
Stranke i založni poverioci mogu se sporazumeti, izjavom datom na zapisnik kod suda pred kojim izvršni postupak teče ili drugog suda, da se nepokretnost može prodati putem nadmetanja i za cenu nižu od utvrđene vrednosti, odnosno nižu od dve trećine te vrednosti.
Odredbe st. 2 i 4 ovog člana shodno se primenjuju i za slučaj da se nepokretnost nije mogla prodati neposrednom pogodbom za utvrđenu vrednost, niti na nekom docnijem ročištu za prodaju.
Ročište za prodaju i dosuđenje
Pošto se utvrdi da su ispunjeni uslovi za održavanje ročišta, sud objavljuje da se pristupa nadmetanju.
Nadmetanje se zaključuje po isteku deset minuta neposredno posle stavljanja najpovoljnije ponude.
Po zaključenom nadmetanju, sud utvrđuje koji je ponudilac ponudio najveću cenu i objavljuje da se tom ponudiocu dosuđuje nepokretnost.
Dosuđenje u slučaju prodaje neposrednom pogodbom
Sud će doneti rešenje o dosuđenju nepokretnosti prodate neposrednom pogodbom, pošto utvrdi da su ispunjeni uslovi za punovažnost prodaje.
Rešenje o dosuđenju objavljuje se na sudskoj tabli i dostavlja svim licima kojima se dostavlja zaključak o prodaji, kao i kupcu.
Polaganje cene
Kupac je dužan da položi cenu u roku određenom u zaključku o prodaji.
Ako je kupac poverilac čije potraživanje dostiže iznos postignute cene na javnom nadmetanju i ako bi se, s obzirom na njegov red prvenstva, mogao namiriti iz cene, dužan je da na ime cene položi samo iznos potraživanja iz člana 163 stav 1 ovog zakona. Poverilac čije potraživanje ne dostiže iznos cene dužan je da položi i razliku između potraživanja i postignute cene.
Ako kupac u određenom roku ne položi cenu, sud će rešenjem prodaju oglasiti nevažećom i odrediti novu prodaju.
Iz položenog jemstva izmiriće se troškovi nove prodaje i naknaditi razlike između cene postignute na ranijoj i novoj prodaji.
Predaja nepokretnosti kupcu
Po polaganju cene u slučaju prodaje nepokretnosti javnim nadmetanjem, odnosno po polaganju cene i pravnosnažnosti rešenja o dosuđenju u slučaju prodaje neposrednom pogodbom, sud će doneti rešenje da se nepokretnost preda kupcu i da se, po pravnosnažnosti tog rešenja, u javnu knjigu upiše u njegovu korist pravo svojine.
Rešenje o predaji nepokretnosti dostavlja se svim licima kojima se dostavlja zaključak o prodaji.
Zaštita prava kupca
Ukidanje ili preinačenje rešenja o izvršenju posle pravnosnažnosti rešenja o predaji nepokretnosti kupcu nema uticaja na njegova prava stečena po članu 158 ovog zakona.
Obustava izvršenja
Ako se nepokretnost nije mogla prodati na drugom ročištu, sud će naredna ročišta odrediti samo na predlog poverioca.
Predlog za određivanje novog ročišta za prodaju poverilac ne može staviti pre isteka tri meseca od dana prethodnog ročišta, niti po isteku jedne godine od tog dana.
Sud će obustaviti izvršenje ako poverilac ne stavi predlog u roku određenom u stavu 2 ovog člana.
Ako se nepokretnost nije mogla prodati putem neposredne pogodbe u roku određenom sporazumom stranaka i založnih poverilaca (član 149 stav 4), a poverilac ne predloži javnu prodaju u roku iz stava 2 ovog člana, sud će obustaviti izvršenje.
5. Namirenje poverilaca
Kad se pristupa namirenju
Lica koja se namiruju
Iz prodajne cene namiruju se poverioci po čijem je predlogu određeno izvršenje, založni poverioci, i ako nisu prijavili svoja potraživanja, lica koja imaju pravo na naknadu za lične službenosti i stvarne terete, Savezna Republika Jugoslavija, republike članice, jedinice lokalne samouprave i drugi oblici teritorijalnog organizovanja za potraživanja dažbina, kao i lica koja imaju potraživanja navedena u članu 163 stav 1 tačka 3 ovog zakona.
Prvenstveno namirenje
Iz iznosa dobijenog prodajom namiruju se prvenstveno, i to sledećim redom:
1) troškovi izvršnog postupka;
2) dažbine dospele za poslednju godinu, koje terete prodatu nepokretnost;
3) potraživanje po osnovu zakonskog izdržavanja, potraživanje po osnovu naknade štete nastale usled oštećenja zdravlja ili umanjenja, odnosno gubitka radne sposobnosti i zbog izgubljenog izdržavanja usled smrti davaoca izdržavanja, potraživanje po osnovu radnog odnosa zaposlenog kod preduzetnika, odnosno drugog fizičkog lica koje obavlja delatnost i potraživanje doprinosa za socijalno osiguranje dospela za poslednju godinu i to bez obzira da li su ta potraživanja obezbeđena založnim pravom na prodatoj nepokretnosti.
Potraživanja iz stava 1 tač. 2 i 3 ovog člana namiruju se ako su prijavljena najdocnije na ročištu za prodaju i ako se dokazuju izvršnom ispravom.
Vreme određeno u stavu 1 tač. 2 i 3 ovog člana računa se do dana održavanja ročišta za prodaju u slučaju prodaje javnim nadmetanjem, odnosno do dana donošenja rešenja o dosuđenju nepokretnosti kupcu, u slučaju prodaje neposrednom pogodbom.
Red namirenja ostalih potraživanja
Po namirenju potraživanja iz člana 163 ovog zakona, namiruju se potraživanja obezbeđena založnim pravom, potraživanja poverilaca po čijem je predlogu određeno izvršenje i naknada za lične službenosti i stvarne terete koji se prodajom gase.
Poverioci iz stava 1 ovog člana namiruju se po redu sticanja založnog prava i prava na namirenje poverilaca koji su predložili izvršenje, odnosno po redu upisa u javnu knjigu ličnih službenosti i stvarnih tereta.
Troškovi i kamate za poslednje tri godine do donošenja rešenja o predaji nepokretnosti kupcu, određeni izvršnom ispravom, namiruju se po istom redu kao i glavno potraživanje.
Posle namirenja potraživanja iz stava 1 ovog člana, namiruju se potraživanja navedena u članu 163 stav 1 tač. 2 i 3 ovog zakona, za vreme za koje se namiruju po tim odredbama.
Visina naknade za lične službenosti i stvarne terete
Ako se o visini naknade za lične službenosti ili stvarne terete, koji se prodajom gase, ne postigne sporazum između nosilaca tih prava i poverilaca koji po redu za namirenje dolaze posle njih, visinu naknade određuje sud, pri čemu uzima u obzir naročito vreme za koje bi službenost, odnosno teret još trajao, njihovu vrednost i godine života nosilaca tih prava.
Kupac i nosilac prava lične službenosti ili stvarnog tereta mogu se sporazumeti da kupac preuzme službenost, odnosno stvarni teret, a da se iznos naknade, utvrđen po stavu 1 ovog člana, odbije od kupovne cene.
Srazmerno namirenje
Više potraživanja koja imaju isti red namirenja namiruju se srazmerno iznosima, ako iznos dobijen prodajom nije dovoljan za potpuno namirenje.
Osporavanje potraživanja
Poverilac ili drugo lice koje se namiruje iz prodajne cene može, ako je to od uticaja na njegovo namirenje, drugom osporiti postojanje potraživanja, njegovu visinu i red po kome ima pravo da se namiri.
Osporavanje se može učiniti najdocnije na ročištu za deobu.
Upućivanje na parnicu
Sud će lice koje je osporilo potraživanje uputiti da u roku koji ne može biti duži od 15 dana porekne parnični postupak, ako odluka zavisi od spornih činjenica, a u protivnom, sam će odlučiti o pitanju na koje se odnosi osporavanje.
Sud će donošenje rešenja o namirenju lica čije je potraživanje osporeno odložiti do okončanja parničnog postupka.
Iznos koji se odnosi na osporeno potraživanje položiće se u sudski depozit.
Ako parnica ne bude pokrenuta u određenom roku, sud će postupiti kao da potraživanje nije osporeno.
Odredbom stava 4 ovog člana ne dira se u pravo lica koje je osporilo potraživanje da, i posle okončanja izvršnog postupka, pokrene parnični postupak protiv lica čije je potraživanje osporilo.
6. Posebne odredbe o načinu namirenja nekih potraživanja
Nedospelo potraživanje
Potraživanje založnog poverioca koje nije dospelo do dana donošenja rešenja o namirenju, a za koje nije ugovorena kamata, isplatiće se po odbitku iznosa koji odgovara zakonskoj kamati, od dana donošenja rešenja o namirenju do dana dospelosti tog potraživanja.
Nedospelo potraživanje za koje je ugovorena kamata, isplatiće se zajedno sa iznosom ugovorene kamate, obračunate do dana donošenja rešenja o namirenju.
Nedospelo potraživanje povremenih primanja
Potraživanje povremenih primanja po osnovu zakonskog izdržavanja, po osnovu naknade štete nastale usled oštećenja zdravlja ili umanjenja, odnosno gubitka radne sposobnosti i zbog izgubljenog izdržavanja usled smrti davaoca izdržavanja, koja su obezbeđena zalogom a dospevaju posle dana donošenja rešenja o namirenju, namiruju se na izričit zahtev poverioca.
Ta potraživanja obračunavaju se shodno načinu na koji se obračunava naknada za ličnu službenost ili stvarni teret.
Potraživanja pod uslovom
Iznos potraživanja koje je obezbeđeno založnim pravom, a zavisi od uslova, izdvojiće se i položiti u sudski depozit i isplatiti kad odložni uslov nastupi ili kad bude izvesno da raskidni uslov neće nastupiti.
Ako odložni uslov ne nastupi ili raskidni uslov nastupi, izdvojeni iznos služi za namirenje poverilaca čija potraživanja nisu potpuno ili nisu uopšte namirena, a ako takvih poverilaca nema, ili ceo iznos nije iscrpen njihovim namirenjem, taj iznos, odnosno ostatak, predaće se dužniku.
Upis založnog prava i upis o pokretanju spora
Ako je u javnoj knjizi upisano založno pravo, a lice u čiju je korist izvršen upis dokaže da je u toku postupak za njegovo opravdanje, odnosno da još nije protekao rok za pokretanje tog postupka, potraživanje na koje se upis odnosi namiruje se na način na koji se namiruje potraživanje pod odložnim uslovom.
Potraživanje za koje je u javnoj knjizi izvršen upis o pokretanju spora radi brisanja založnog prava ili upis o drugom sporu, namiruje se na način na koji se namiruje potraživanje pod raskidnim uslovom.
7. Ročište za deobu, rešenje o namirenju i brisanje prava i tereta
Ročište za deobu
Po pravnosnažnosti rešenja o predaji nepokretnosti kupcu, sud određuje ročište za deobu iznosa postignutog prodajom.
Na ročište se pozivaju, pored stranaka, i lica koja, prema stanju spisa i prema podacima iz javne knjige, polažu pravo da se namire iz tog iznosa.
U pozivu će se ta lica upozoriti da će se potraživanje poverioca koji ne dođe na ročište uzeti prema stanju koje proizlazi iz javne knjige i spisa, kao i da, najdocnije na ročištu za deobu, može drugom osporiti postojanje potraživanja, njegovu visinu i red po kome ima pravo da se namiri.
Na ročištu se raspravlja o namirenju poverilaca i drugih lica koja postavljaju zahtev za namirenje.
Rešenje o namirenju
O namirenju poverilaca i drugih lica koja polažu pravo na namirenje, sud odlučuje rešenjem posle održanog ročišta, uzimajući u obzir stanje koje proizlazi iz spisa i javne knjige, kao i stanje utvrđeno na ročištu.
Prilikom donošenja rešenja iz stava 1 ovog člana, uzeće se u obzir samo ona potraživanja po kojima je rešenje o izvršenju postalo pravnosnažno najdocnije na dan ročišta za deobu.
Ako ima potraživanja po kojima rešenje o izvršenju nije postalo pravnosnažno najdocnije na dan ročišta za deobu, ta potraživanja namiriće se po pravnosnažnosti rešenja o izvršenju, iz preostalog iznosa prodajne cene, ukoliko ga ima, a ostatak će se vratiti dužniku.
Prigovor protiv rešenja o namirenju odlaže izvršenje rešenja, ako bi rešenje kojim se usvaja prigovor moglo imati uticaja na namirenje.
Brisanje prava i tereta
Po pravnosnažnosti rešenja o namirenju, sud će rešenjem odrediti da se u javnoj knjizi brišu upisana prava i tereti, osim onih koji ostaju na nepokretnosti i posle predaje nepokretnosti kupcu ili koje je kupac preuzeto.
8. Primena odredaba ove glave na području gde ne postoji katastar nepokretnosti ili zemljišne knjige
Na području za koje nije izrađen katastar nepokretnosti niti su ustanovljene zemljišne knjige shodno će se primenjivati pravna pravila koja na tom području važe o ispravama koje se uz predlog za izvršenje podnose za dokaz prava svojine na nepokretnosti koja je predmet izvršenja, kao i pravna pravila o tome u koje će se javne knjige ili na drugi način izvršiti upis rešenja o izvršenju na nepokretnosti.
Ako nije mogućno, iz bilo kog razloga, pribaviti dokaz o svojini saglasno pravnim pravilima koja na tom području važe, umesto dokaza o svojini, poverilac je dužan da u predlogu za izvršenje naznači mesto na kome se nepokretnost nalazi, njen naziv, granice i površinu.
U slučaju iz stava 2 ovog člana sud će izvršiti popis nepokretnosti za koju je predloženo izvršenje i na ročište za popis pozvati poverioca, dužnika i lica sa čijim se nepokretnostima graniči ta nepokretnost.
Zapisnik o popisu ima značaj upisa izvršenja i objavljuje se na sudskoj tabli.
Odredbe ovog člana primenjivaće se i na području za koje su ustanovljene zemljišne knjige, ako je odgovarajuća zemljišna knjiga uništena ili nepokretnost nije upisana u zemljišnoj knjizi.
Odredbe ovog člana primenjivaće se i kad se nepokretnost u katastru zemljišta vodi na ime dužnika, ako zemljišno-knjižni vlasnik, odnosno njegovi naslednici, izjavom overenom od nadležnog organa, potvrde da je dužnik vlasnik nepokretnosti koja je predmet izvršenja.
Glava dvanaesta
SUDSKI PENALI
O zahtevu poverioca da sud obaveže dužnika nenovčane obaveze, utvrđene pravnosnažnom presudom, na plaćanje sudskih penala u smislu zakona kojim se uređuju obligacioni odnosi, odlučuje se u izvršnom postupku.
Na osnovu pravnosnažnog rešenja o plaćanju sudskih penala, sud će, na predlog poverioca, doneti rešenje o izvršenju.
Plaćanje sudskih penala može se zahtevati sve dok nije predloženo izvršenje sudske odluke.
Pravo na sudske penale ne pripada poveriocu od dana podnošenja predloga za izvršenje.
Glava trinaesta
POSEBNE ODREDBE O IZVRŠENJU NA IMOVINI PRAVNIH LICA I PREDUZETNIKA RADI NAPLATE NOVČANOG POTRAŽIVANJA
1. Izuzimanje i ograničenje
Stvari van prometa i prirodna bogatstva
Predmet izvršenja ne mogu biti stvari van prometa, kao ni rudno blago i druga prirodna bogatstva.
Sredstva potrebna za odbranu, državnu i javnu bezbednost
Predmet izvršenja ne mogu biti objekti, naoružanje i oprema za potrebe odbrane, državne i javne bezbednosti, kao ni novčana sredstva obezbeđena za te namene.
Objektima u smislu stava 1 ovog člana smatraju se zgrade, podzemni i nadzemni objekti sa pratećom infrastrukturom, instalirani kapaciteti za proizvodnju naoružanja i vojne opreme i drugi objekti koji se koriste za potrebe odbrane, državne i javne bezbednosti.
2. Izvršenje na sredstvima na računu dužnika
Mesna nadležnost
Za odlučivanje o predlogu za izvršenje i za sprovođenje izvršenja na novčanim sredstvima koja se vode na računu dužnika kod nosioca platnog prometa, mesno je nadležan sud na čijem se području nalazi sedište nosioca platnog prometa ili sud na čijem se području nalazi organizacioni deo nosioca platnog prometa kod koga se vodi račun dužnika.
Obim izvršenja prema pravnom licu i preduzetniku
Izvršenje radi ostvarenja novčanog potraživanja prema pravnom licu i preduzetniku može se sprovesti na svim novčanim sredstvima na njihovim računima kod nosioca platnog prometa, kao i na dinarskoj vrednosti deviznih sredstava koje oni imaju na deviznom računu kod banke.
Naznačenje nosioca platnog prometa
Poverilac je dužan da u predlogu za izvršenje, pored ostalog, naznači nosioca platnog prometa ili njegov organizacioni deo, kod koga se vode njegova i dužnikova novčana sredstva, kao i broj svog računa.
Ako poverilac traži izvršenje i na sredstvima na deviznom računu kod banke, dužan je da osim podataka iz stava 1 ovog člana naznači banku kod koje se vode dužnikova devizna sredstva.
Rešenje o izvršenju
Rešenjem o izvršenju na novčanim sredstvima koja se vode na računu dužnika kod nosioca platnog prometa nalaže se nosiocu da novčani iznos za koji je određeno izvršenje prenese sa računa dužnika na račun poverioca, a za potraživanja za koja nije propisana naplata preko računa kod nosioca platnog prometa da isplati taj iznos poveriocu u gotovom novcu.
Prenos, odnosno isplata po odredbi stava 1 ovog člana, po rešenju o izvršenju određenom na osnovu izvršne isprave menice i čeka sa protestom i povratnim računom, ako su oni potrebni za zasnivanje zahteva, vrši se pre pravnosnažnosti rešenja o izvršenju.
Redosled naplate
Nosilac platnog prometa vrši naplatu po rešenju o izvršenju u skladu sa saveznim zakonom propisanim redosledom izvršenja naloga za plaćanje prema vremenu prijema rešenja o izvršenju, istog dana kada je primio rešenje o izvršenju, ako na računima dužnika ima sredstava.
Ako na računima dužnika nema sredstava ili nema dovoljno sredstava, sud neće obustaviti izvršenje, a nosilac platnog prometa će u celini ili delimično neizvršeno rešenje dostaviti bez odlaganja Narodnoj banci Jugoslavije - Zavodu za obračun i plaćanja (u daljem tekstu: Zavod za obračun i plaćanja).
Zavod za obračun i plaćanja sačinjava evidenciju prioriteta neizvršenih rešenja prema datumu i vremenu prijema koje je naznačio nosilac platnog prometa kome je rešenje prvi put podneseno na naplatu i vrši naplatu iz sredstava na računima dužnika kod svih drugih nosilaca platnog prometa, u skladu sa ovim zakonom i propisima kojima se uređuje platni promet.
Zavod za obračun i plaćanja izdaje poveriocu, na njegov zahtev, potvrdu o mestu njegovog potraživanja u evidenciji prioriteta.
Povremena davanja
Ako se rešenjem o izvršenju dužniku nalaže plaćanje povremenih davanja koja dospevaju u određenim vremenskim razmacima (novčana renta usled oštećenja zdravlja ili umanjenja, odnosno gubitka radne sposobnosti ili zbog lišenja života davaoca izdržavanja i sl.), nosilac platnog prometa će, bez ponovnog zahteva, vršiti isplatu tih davanja po njihovoj dospelosti.
U slučaju iz stava 1 ovog člana, redosled naplate svih budućih obroka računa se prema vremenu prijema rešenja o izvršenju.
Nosilac platnog prometa vodi posebnu evidenciju o rešenjima o izvršenju za naplatu budućih povremenih davanja.
Ako u vreme dospelosti davanja iz stava 1 ovog člana, za naplatu na računima dužnika kod nosioca platnog prometa ne bude sredstava, shodno će se primeniti odredbe člana 184 st. 2 do 4 ovog zakona.
Zastajanje sa izvršenjem
Nosilac platnog prometa kome je dostavljeno rešenje o izvršenju na sredstvima na računu dužnika zastaće sa izvršenjem na traženje poverioca koji podnese dokaz da je pred sudom izjavio da odustaje od daljeg izvršenja.
U slučaju zastoja po stavu 1 ovog člana, neće se vršiti izdvajanje novčanih sredstava.
Izvršenje prema solidarnom dužniku
Protiv dva ili više dužnika koji solidarno odgovaraju po izvršnoj ispravi, sud će doneti jedno rešenje o izvršenju.
Poverilac može u predlogu za izvršenje odrediti redosled dužnika po kome će se vršiti naplata, a ako to nije učinio, naplata će se vršiti onim redom kojim su dužnici navedeni u predlogu za izvršenje.
Ako se računi solidarnih dužnika vode kod raznih nosilaca platnog prometa, sud će rešenje o izvršenju dostaviti onom nosiocu kod koga se vodi račun dužnika koga je poverilac u predlogu za izvršenje odredio kao prvog solidarnog dužnika, odnosno koji je u predlogu označen na prvom mestu.
Ako u slučaju iz stava 3 ovog člana na računu dužnika nema sredstava, sud će, na zahtev poverioca, dostaviti rešenje o izvršenju onom nosiocu platnog prometa kod koga se vodi račun jednog od ostalih solidarnih dužnika.
Prenos sredstava sa deviznog računa
Ukoliko na računima dužnika kod nosioca platnog prometa nema novčanih sredstava, Zavod za obračun i plaćanja će naložiti banci kod koje se vodi devizni račun dužnika da izvrši prenos sredstava sa tog računa preračunatih u dinare, po kursu na dan prenosa, u korist računa dužnika.
Banka je dužna da zahtev Zavoda za obračun i plaćanja izvrši istog dana kad ga je primila, a ako na deviznom računu nema sredstava, banka će po zahtevu postupiti kad devizna sredstva pristignu, osim ako primi obaveštenje Zavoda za obračun i plaćanje da je prestala potreba prenošenja sredstava sa deviznog računa.
Dok ne izvrši zahtev Zavoda za obračun i plaćanja, odnosno dok od Zavoda za obračun i plaćanja ne dobije obaveštenje u smislu stava 2 ovog člana, banka ne može izvršiti naloge dužnika koji se odnose na raspolaganje sredstvima na njegovom deviznom računu.
3. Izvršenje na novčanom potraživanju dužnika
Način izvršenja
U pogledu izvršenja na novčanom potraživanju dužnika prema njegovom dužniku na sredstvima na njegovom računu kod nosioca platnog prometa, primenjuju se shodno odredbe ovog zakona o izvršenju na novčanom potraživanju.
U slučaju iz stava 2 ovog člana dužnikov dužnik, ako je voljan da izmiri svoju obavezu, izmiruje je tako što daje nalog nosiocu platnog prometa da iznos za koji je određeno izvršenje prenese na račun poverioca.
Izvršenje na potraživanju po deviznom računu za naplatu potraživanja u stranoj valuti
Ako obaveza po izvršnoj ispravi glasi na stranu valutu, izvršenje će se odrediti, na predlog poverioca, i na potraživanju koje u toj valuti dužnik ima prema banci po deviznom računu.
Isplatu potraživanja u stranoj valuti banka će izvršiti na način određen propisima kojima je uređeno devizno poslovanje.
Izuzimanje potraživanja po osnovu doprinosa, poreza i carina
Predmet izvršenja ne mogu biti potraživanja Savezne Republike Jugoslavije, republika članica, jedinica lokalne samouprave i drugih oblika teritorijalne organizacije, kao i fondova i drugih organizacija obrazovanih na osnovu zakona, prema obveznicima po osnovu doprinosa, poreza i carina.
Poddeo treći
IZVRŠENJE RADI OSTVARIVANJA NENOVČANOG POTRAŽIVANJA
Glava četrnaesta
PREDAJA POKRETNIH STVARI
1. Mesna nadležnost
Za odlučivanje o predlogu za izvršenje radi predaje jedne ili više određenih stvari ili određene količine zamenljivih stvari i za sprovođenje izvršenja mesno je nadležan sud na čijem se području nalaze stvari.
2. Predaja određenih stvari
Kad se stvari nalaze kod dužnika ili trećeg lica
Izvršenje radi predaje jedne ili više određenih stvari koje se nalaze kod dužnika sprovodi se tako što službeno lice oduzima te stvari od dužnika i predaje ih uz potvrdu poveriocu.
Po odredbi stava 1 ovog člana, izvršenje se sprovodi i kad se stvari nalaze kod trećeg lica, koje je voljno da ih preda službenom licu.
Ako treće lice nije voljno da stvari preda, poverilac može sudu predložiti da na njega prenese dužnikovo potraživanje prema trećem licu na predaju stvari.
Na postupak po predlogu iz stava 3 ovog člana primenjuju se odredbe ovog zakona o izvršenju na potraživanju da se predaju pokretne stvari (čl. 122 do 126).
Kad stvari nisu nađene ni kod dužnika ni kod trećeg lica
Kad stvari nisu nađene ni kod dužnika ni kod trećeg lica, sud će, na predlog poverioca, proceniti vrednost stvari i rešenjem odrediti da mu dužnik u određenom roku isplati iznos te vrednosti.
Poverilac može staviti predlog u smislu stava 1 ovog člana u roku od tri dana od dana obaveštenja da stvari nisu nađene.
Po pravnosnažnosti tog rešenja, poverilac može predložiti izvršenje protiv dužnika.
Ako poverilac u određenom roku ne stavi predlog da mu dužnik isplati vrednost stvari, sud će obustaviti izvršenje.
3. Predaja zamenljivih stvari
Kad se stvari nalaze kod dužnika ili trećeg lica
Kad izvršna isprava glasi na predaju određene količine zamenljivih stvari koje se nalaze kod dužnika ili trećeg lica, izvršenje se sprovodi na način propisan za predaju određenih stvari.
Kad stvari nisu nađene ni kod dužnika ni kod trećeg lica
Kad stvari nisu nađene ni kod dužnika ni kod trećeg lica, poverilac može predložiti da se izvršenje sprovede tako što će ga sud ovlastiti da, u određenom roku, na dužnikov trošak te stvari nabavi na drugoj strani.
Sud će, na predlog poverioca, rešenjem naložiti dužniku da unapred položi sudu iznos potreban za nabavku stvari.
Po pravnosnažnosti tog rešenja, poverilac može predložiti izvršenje protiv dužnika.
Predlog da stvari nabavi na drugoj strani, poverilac može staviti u roku od tri dana od dana kad ga je sud obavestio da stvari nisu nađene.
Ako poverilac u tom roku nije stavio predlog za nabavku stvari na drugoj strani, sud će obustaviti izvršenje, osim kad je poverilac blagovremeno stavio i predlog da mu dužnik isplati vrednost stvari koje je bio dužan predati.
Kad se stvari nisu mogle nabaviti ni na drugoj strani
Ako poverilac nije mogao, u roku koji je odredio sud, nabaviti stvari na drugoj strani ili ako je učinio verovatnim da se stvari ne mogu nabaviti ni na drugoj strani, sud će na njegov predlog, proceniti vrednost stvari i rešenjem odrediti da mu dužnik u određenom roku isplati iznos te vrednosti.
Po pravnosnažnosti tog rešenja, poverilac može predložiti izvršenje protiv dužnika.
Predlog da mu dužnik isplati vrednost stvari, poverilac može podneti u roku od tri dana od dana isteka roka za nabavku stvari na drugoj strani, odnosno u roku koji mu sud odredi kad je poverilac učinio verovatnim da se stvari ne mogu nabaviti na drugoj strani.
Ako poverilac u tom roku ne podnese predlog, sud će obustaviti izvršenje.
Glava petnaesta
ISPRAŽNJENJE I PREDAJA NEPOKRETNOSTI
Mesna nadležnost
Za odlučivanje o predlogu za izvršenje radi ispražnjenja i predaje nepokretnosti i za sprovođenje tog izvršenja mesno je nadležan sud na čijem se području nalazi nepokretnost.
Način sprovođenja izvršenja
Izvršenje radi ispražnjenja i predaje nepokretnosti iz člana 198 ovog zakona sprovodi se tako što službeno lice, pošto udalji lica i ukloni stvari sa te nepokretnosti, predaje nepokretnost u državinu poveriocu.
Ispražnjenju i predaji nepokretnosti može se pristupiti po isteku osam dana od dana dostavljanja dužniku rešenja o izvršenju.
Uklanjanje pokretnih stvari
Pokretne stvari koje treba ukloniti predaju se dužniku a ako ovaj nije prisutan, odraslom članu njegovog domaćinstva ili njegovom punomoćniku.
Ako prilikom preduzimanja izvršnih radnji nije prisutno nijedno od lica kome se stvari mogu predati ili ta lica neće da ih prime, stvari će se predati na čuvanje drugom licu, na trošak dužnika.
O ovoj predaji i o troškovima čuvanja sud obaveštava dužnika, ostavljajući mu primeren rok u kome može zahtevati da mu se stvari predaju, pošto naknadi troškove čuvanja.
Uz ovo obaveštenje, sud će upozoriti dužnika da će, po isteku tog roka, stvari biti prodate i iz prodajne cene izmireni troškovi čuvanja i prodaje stvari.
Prodaja pokretnih stvari
Sud će, po službenoj dužnosti, odrediti prodaju stvari za račun dužnika, ako dužnik u ostavljenom roku ne traži predaju stvari i ne naknadi troškove čuvanja.
Deo cene postignute prodajom, koji preostane posle podmirenja troškova čuvanja i prodaje stvari, polaže se kod suda u korist dužnika.
Prodaja stvari vrši se po odredbama ovog zakona o izvršenju na pokretnim stvarima.
Glava šesnaesta
OBAVEZA NA ČINJENJE, NEČINJENJE ILI TRPLJENJE
Mesna nadležnost
Ako je dužnik po izvršnoj ispravi dužan da učini određenu radnju, ili da se uzdrži od određene radnje, ili da trpi preduzimanje određene radnje, za odlučivanje o predlogu za izvršenje i za sprovođenje izvršenja mesno je nadležan sud na čijem području dužnik treba da izvrši obavezu po izvršnoj ispravi.
Radnja koju može izvršiti i drugo lice
Po izvršnoj ispravi po kojoj je dužnik dužan da učini određenu radnju koju može da učini drugo lice, izvršenje se sprovodi tako što sud ovlašćuje poverioca da na trošak dužnika poveri drugom licu da učini tu radnju ili da je učini on sam.
U predlogu za izvršenje poverilac može predložiti da sud rešenjem dužniku naloži da unapred položi iznos potreban za podmirenje troškova koji će nastati izvršenjem radnje od strane drugog lica ili poverioca.
Rešenje o ukupnoj visini troškova iz stava 2 ovog člana donosi sud na predlog poverioca, odnosno dužnika.
Na osnovu rešenja donesenog po stavu 2 ovog člana, može se predložiti izvršenje pre njegove pravnosnažnosti, a na osnovu rešenja donesenog po stavu 3 ovog člana - tek po njegovoj pravnosnažnosti.
Radnja koju može izvršiti samo dužnik
Ako je po izvršenoj ispravi dužnik dužan da učini određenu radnju koju umesto njega ne može da učini drugo lice, sud će rešenjem o izvršenju ostaviti dužniku primeren rok za ispunjenje obaveze.
Rešenjem o izvršenju sud će istovremeno, ako dužnik u određenom roku ne ispuni obavezu, izreći novčanu kaznu, i to fizičkom licu do 5.000 novih dinara, a pravnom licu do 20.000 novih dinara.
Ako dužnik u tom roku ne ispuni obavezu, sud će po službenoj dužnosti sprovesti izvršenje rešenja o izrečenoj novčanoj kazni.
U slučaju iz stava 3 ovog člana, sud će istovremeno doneti novo rešenje, kojim će ostaviti dužniku novi rok za ispunjenje obaveze i izreći novu novčanu kaznu, u većem iznosu nego prethodnim rešenjem, ako ni u tom roku ne ispuni obavezu.
Protiv dužnika koji i pored te kazne ne ispuni svoju obavezu, sud će i dalje postupiti na način određen u st. 2, 3 i 4 ovog člana, sve dok ukupan zbir novčanih kazni po pojedinim rešenjima ne dostigne desetostruki iznos prve izrečene kazne.
Ako se novčana kazna izrečena dužniku - fizičkom licu nije mogla naplatiti ni prinudnim putem, novčana kazna, odnosno njen preostali deo koji nije plaćen, zameniće se zatvorom.
Pri zamenjivanju novčane kazne zatvorom, računaju se svakih započetih 100 novih dinara kao jedan dan zatvora, s tim da zatvor ne može trajati duže od 60 dana.
Pri odmeravanju visine novčane kazne u propisanim granicama, sud će voditi računa o značaju radnje koju je dužnik bio dužan da izvrši, kao i o drugim okolnostima slučaja.
Nečinjenje i trpljenje
Na način predviđen u članu 204 st. 1 do 4 i stav 8 ovog zakona, izvršenje se sprovodi i kad se dužnik ponaša protivno obavezi da ne učini određenu radnju ili da trpi preduzimanje određene radnje.
Sud će na predlog poverioca, rešenjem naložiti dužniku da položi jemstvo za štetu, ako poverilac učini verovatnim da bi štetu pretrpeo time što bi se dužnik i dalje ponašao protivno svojoj obavezi.
Vreme trajanja jemstva, prema okolnostima slučaja, određuje sud.
Na osnovu rešenja o polaganju jemstva, izvršenje se sprovodi na predlog poverioca.
Uspostavljanje pređašnjeg stanja
Ako je zbog dužnikovog ponašanja protivnog obavezi iz izvršne isprave, nastala promena koja nije u skladu sa poveriočevim pravom, sud će poverioca, na njegov predlog, ovlastiti da sam, a po potrebi i uz pomoć službenog lica, uspostavi pređašnje stanje na dužnikov trošak i opasnost.
U pogledu polaganja iznosa potrebnog za podmirenje troškova za uspostavljanje pređašnjeg stanja i za određivanje konačne visine tih troškova, primenjuju se odredbe o troškovima za izvršenje radnje koju može, pored dužnika, izvršiti i drugo lice.
Ponovno smetanje poseda
Ako je na osnovu izvršne isprave, donesene u postupku po tužbi zbog smetanja poseda, izvršenje sprovedeno, ili je dužnik dobrovoljno ispunio svoju obavezu, pa posle toga ponovo učini smetanje poseda, koje se u suštini ne razlikuje od ranijeg, sud će, na predlog poverioca, na osnovu iste izvršne isprave, doneti novo rešenje o izvršenju kojim se određuje vraćanje stvari u posed, odnosno rešenje o izvršenju kojim se izriču kazne za neizvršenje radnje koju može izvršiti samo dužnik.
Predlog za izvršenje po stavu 1 ovog člana poverilac može staviti u roku od 30 dana od dana saznanja za ponovno smetanje poseda, a najdocnije u roku od jedne godine po ponovljenom smetanju.
Glava sedamnaesta
PREDAJA DETETA
Mesna nadležnost
Za odlučivanje o predlogu za izvršenje odluke suda kojom se naređuje predaja deteta roditelju ili drugom licu, odnosno organizaciji kojoj je dete povereno na čuvanje i vaspitanje, nadležan je sud koji je opšte mesno nadležan za stranku koja zahteva izvršenje, kao i sud na čijem se području zatekne dete.
Za sprovođenje izvršenja mesno je nadležan sud na čijem se području zatekne dete.
Način sprovođenja izvršenja
Prilikom sprovođenja izvršenja, sud posebno vodi računa o potrebi da se u najvećoj meri zaštiti interes deteta.
Sud će rešenjem o izvršenju dužniku ostaviti rok od tri dana od dana dostavljanja rešenja da preda dete roditelju ili drugom licu, odnosno organizaciji kojoj je dete povereno na čuvanje i vaspitanje, pod pretnjom izricanja novčane kazne.
Novčana kazna se izriče i njeno izvršenje sprovodi prema odredbama ovog zakona o izvršenju radnje koju može izvršiti samo dužnik.
Ako se izvršenje nije moglo sprovesti izricanjem i izvršenjem odluke o novčanoj kazni, izvršenje će se sprovesti oduzimanjem deteta od lica kod koga se dete nalazi i predajom deteta roditelju, odnosno drugom licu ili organizaciji kojoj je ovo dete povereno na čuvanje i vaspitanje. U postupku izvršenja, sud će zahtevati pomoć organa starateljstva.
Nastavak izvršenja
Sud će, na predlog stranke kojoj je dete povereno, nastaviti izvršenje po istom rešenju o izvršenju, ako se dete u roku od 60 dana od dana predaje ponovo zatekne kod lica od koga je oduzeto.
Glava osamnaesta
VRAĆANJE ZAPOSLENOG NA RAD
Mesna nadležnost
Za odlučivanje o predlogu za izvršenje i za sprovođenje izvršenja po izvršnoj ispravi po kojoj je poslodavac dužan da zaposlenog vrati na rad ili da ga rasporedi na odgovarajuće radno mesto, mesno je nadležan sud na čijem se području nalazi sedište poslodavca.
Rok za podnošenje predloga za izvršenje
Predlog za izvršenje po članu 211 ovog zakona može se podneti u roku od šest meseci od dana kad je zaposleni stekao pravo da taj predlog podnese.
Način sprovođenja izvršenja
Izvršenje po izvršnoj ispravi po kojoj je poslodavac dužan da zaposlenog vrati na rad ili da ga rasporedi na odgovarajuće radno mesto sprovodi se izricanjem novčane kazne poslodavcu.
Novčana kazna se izriče i njeno izvršenje sprovodi prema odredbama ovog zakona o izvršenju radnje koju može da izvrši samo dužnik.
Naknada zarade u slučaju vraćanja zaposlenog na rad
Zaposleni koji je podneo predlog da bude vraćen na rad može predložiti da sud donese rešenje kojim se određuje da je poslodavac dužan da mu isplati na ime zarade mesečne iznose dospele od pravnosnažnosti presude do ponovnog vraćanja na rad.
Predlog za naknadu može se spojiti sa predlogom za izvršenje ili može biti podnesen naknadno do okončanja izvršnog postupka.
Rešenje kojim se predlog za naknadu usvaja ima dejstvo rešenja o izvršenju.
Poslodavac može predložiti sudu da stavi van snage rešenje iz stava 3 ovog člana ako su se po donošenju rešenja izmenile okolnosti na osnovu kojih je ono doneseno.
Naknada mesečne zarade određuje se u iznosu koji bi zaposleni ostvario da je bio na radu.
Odredbama ovog člana ne dira se u pravo zaposlenog da svoje potraživanje naknade mesečne zarade ostvaruje u postupku pred nadležnim sudom.
Ako je sud delimično usvojio zahtev za isplatu naknade zarade, uputiće zaposlenog da ostatak ostvaruje u postupku pred nadležnim sudom.
Glava devetnaesta
UPISIVANJE PRAVA U JAVNU KNJIGU
Mesna nadležnost
Za odlučivanje o predlogu za izvršenje radi zasnivanja prava na nepokretnosti upisom u javnu knjigu, kao i radi prenosa, ograničenja ili ukidanja prava upisanog u javnu knjigu, mesno je nadležan sud koji vodi javnu knjigu u koju treba izvršiti upis, odnosno drugi sud određen zakonom na čijem se području nalazi sud, odnosno drugi organ koji vodi javnu knjigu.
Za sprovođenje izvršenja nadležan je sud, odnosno drugi organ koji vodi javnu knjigu za tu nepokretnost.
Način sprovođenja izvršenja
Izvršenje po članu 215 ovog zakona sprovodi se tako što sud određuje da se u javnoj knjizi izvrši odgovarajući upis.
Upis prava svojine kad dužnik nije upisan kao vlasnik
Kad dužnik nije upisan kao vlasnik nepokretnosti, upis poveriočevog prava svojine na toj nepokretnosti može se izvršiti ako poverilac, uz predlog za izvršenje, podnese dokaz, saglasno propisima o upisu prava na nepokretnostima, da je pravni prethodnik dužnika lice koje je upisano kao vlasnik.
Upis drugog prava kad dužnik nije upisan kao vlasnik
Kad je po izvršnoj ispravi poverilac ovlašćen da prema dužniku traži upis založnog ili nekog drugog prava na nepokretnosti, osim prava svojine, a dužnik nije upisan kao vlasnik te nepokretnosti, poverilac može u predlogu za izvršenje zahtevati da se pravo svojine upiše na dužnika, a zatim da se izvrši upis poveriočevog prava, ako podnese dokaz, saglasno propisima o upisu prava na nepokretnostima, da je dužnik stekao pravo svojine na toj nepokretnosti.
Glava dvadeseta
DEOBA STVARI
Mesna nadležnost
Za odlučivanje o predlogu za izvršenje deobom zajedničke stvari i za sprovođenje tog izvršenja mesno je nadležan sud na čijem se području nalazi zajednička stvar.
Fizička deoba
Fizičku deobu zajedničke stvari sud će odrediti ako je takva deoba predviđena izvršnom ispravom.
Pojedine radnje sprovođenja fizičke deobe preduzima, prema okolnostima slučaja, sudija ili službeno lice.
Sud će pozvati učesnike da prisustvuju sprovođenju deobe.
Deoba prodajom
Ako na osnovu izvršne isprave zajedničku stvar treba prodati radi njene deobe, prodaja će se sprovesti na način propisan ovim zakonom za izvršenje na pokretnoj odnosno nepokretnoj stvari, ukoliko se stranke o pojedinim pitanjima drukčije ne sporazumeju.
Određivanje načina deobe rešenjem suda
Sud pred kojim teče izvršni postupak odlučuje, po pravilima imovinskog prava, da li će se deoba izvršiti fizički ili prodajom, ako izvršnom ispravom način deobe nije određen, niti su se stranke o tome sporazumele.
Deoba će se izvršiti prodajom ako se u izvršnom postupku utvrdi da fizička deoba, određena izvršnom ispravom, nije moguća.
Troškovi postupka
Troškove sprovođenja izvršenja po odredbama ove glave snose svi vlasnici, srazmerno vrednosti svojih delova u zajedničkoj stvari.
Vlasnik koji je prouzrokovao posebne troškove dužan je da ih naknadi onim vlasnicima koji su ih imali.
Glava dvadeset prva
DAVANJE IZJAVE VOLJE
Obaveza davanja izjave volje, sadržana u odluci koja ima svojstvo izvršne isprave, smatra se ispunjenom danom pravnosnažnosti te odluke.
Obaveza davanja izjave volje, sadržana u poravnanju (član 19), smatraće se ispunjenom danom svoje dospelosti.
Kad ispunjenje obaveze na davanje izjave volje zavisi od ispunjenja neke obaveze poverioca, smatraće se da je dužnik izjavu dao kad je poverilac ispunio svoju obavezu.
Deo treći
POSTUPAK OBEZBEĐENJA
Glava dvadeset druga
OPŠTE ODREDBE
Primena odredaba o postupku izvršenja
Odredbe ovog zakona o postupku izvršenja shodno se primenjuju i na postupak obezbeđenja, ako odredbama ovog dela zakona nije drukčije određeno.
Sredstva obezbeđenja
Kao sredstva obezbeđenja mogu se odrediti samo založno pravo na nepokretnosti na osnovu izvršne isprave, založno pravo na nepokretnim i pokretnim stvarima na osnovu sporazuma stranaka, prethodne mere i privremene mere.
Nedopustivost obezbeđenja
Obezbeđenje nije dozvoljeno na stvarima i pravima koja po ovom ili drugom zakonu ne mogu biti predmet izvršenja.
Glava dvadeset treća
ZALOŽNO PRAVO NA NEPOKRETNOSTI NA OSNOVU IZVRŠNE ISPRAVE
Mesna nadležnost
Za odlučivanje o predlogu za obezbeđenje novčanog potraživanja zasnivanjem založnog prava na nepokretnosti i za sprovođenje obezbeđenja nadležan je sud na čijem se području nalazi nepokretnost na kojoj treba upisati založno pravo.
Uslovi zasnivanja
Na osnovu izvršne isprave, koja glasi na novčano potraživanje, poverilac ima pravo da zahteva obezbeđenje tog potraživanja zasnivanjem založnog prava na nepokretnosti dužnika.
Način zasnivanja
Založno pravo na nepokretnosti zasniva se upisom u javnu knjigu.
Prilikom upisa založnog prava, u javnu knjigu će se upisati izvršivost potraživanja za koje je dozvoljeno založno pravo.
Ako je poverilac, pre nego što je potraživanje postalo izvršno, već stekao na osnovu ugovora založno pravo za to potraživanje na istoj nepokretnosti ili je založno pravo upisano, sud će, na predlog poverioca, odrediti da se u javnoj knjizi upiše izvršivost potraživanja.
Dejstvo upisa
Upis založnog prava i upis izvršivosti potraživanja imaju dejstvo da se izvršenje na toj nepokretnosti može sprovesti i prema trećem licu koje je tu nepokretnost docnije steklo.
Glava dvadeset četvrta
ZALOŽNO PRAVO NA NEPOKRETNIM I POKRETNIM STVARIMA NA OSNOVU SPORAZUMA STRANAKA
Mesna nadležnost
Za odlučivanje o predlogu za obezbeđenje novčanog potraživanja zasnivanjem založnog prava na nepokretnosti na osnovu sporazuma stranaka nadležan je sud koji vodi javnu knjigu u koju treba izvršiti upis, odnosno sud na čijem je području organ koji vodi javnu knjigu u koju treba izvršiti upis.
Za sprovođenje obezbeđenja iz stava 1 ovog člana nadležan je sud, odnosno organ koji vodi javnu knjigu za tu nepokretnost.
Za odlučivanje o predlogu za obezbeđenje novčanog potraživanja zasnivanjem založnog prava na pokretnoj stvari na osnovu sporazuma stranaka i za sprovođenje obezbeđenja nadležan je sud na čijem se području ta stvar nalazi.
Predlog za obezbeđenje
Poverilac i dužnik mogu saglasno tražiti od suda da odredi i sprovede upis založnog prava na nepokretnosti dužnika, odnosno da odredi i sprovede popis pokretnih stvari dužnika radi obezbeđenja novčanog potraživanja poverioca zasnivanjem založnog prava na nepokretnoj ili pokretnoj stvari dužnika.
Ročište za predlog i sporazum stranaka
Na predlog stranaka, sud će odrediti ročište na kome će u zapisniku utvrditi sporazum stranaka o postojanju novčanog potraživanja i vremenu njegovog dospeća i njihovu saglasnost da se upisom založnog prava na nepokretnosti dužnika, odnosno da se zasnivanjem založnog prava popisom pokretnih stvari dužnika obezbeđuje novčano potraživanje.
Potpisani zapisnik o sporazumu stranaka iz stava 1 ovog člana ima snagu sudskog poravnanja.
Određivanje i sprovođenje obezbeđenja
Na osnovu sporazuma iz člana 234 ovog zakona, sud će rešenjem odrediti upis i preduzeti sve što je potrebno radi sprovođenja upisa založnog prava na nepokretnosti dužnika, odnosno odrediti i sprovesti popis pokretnih stvari dužnika.
Rešenje iz stava 1 ovog člana ima značaj rešenja o obezbeđenju.
Primena drugih odredaba zakona
Na obezbeđenje novčanih potraživanja poverioca zasnivanjem založnog prava na nepokretnosti dužnika, na osnovu sporazuma stranaka, shodno se primenjuje odredba člana 231 ovog zakona.
Na obezbeđenje novčanog potraživanja poverioca zasnivanjem založnog prava na pokretnoj stvari dužnika, na osnovu sporazuma stranaka, shodno se primenjuju odredbe čl. 67 do 72 ovog zakona.
Prodaja nepokretne, odnosno pokretne stvari dužnika
Na predlog poverioca, sud će rešenjem, kad utvrdi da je sporazum stranaka iz člana 234 ovog zakona postao izvršan (član 19), odrediti i sprovesti izvršenje na nepokretnoj, odnosno pokretnoj stvari dužnika, radi namirenja obezbeđenog novčanog potraživanja poverioca, prema odredbama o izvršenju na nepokretnosti (čl. 134 do 176), odnosno odredbama o izvršenju na pokretnim stvarima (čl. 63 do 84), osim odredaba o izuzimanju od izvršenja.
Rešenje iz stava 1 ovog člana ima značaj rešenja o izvršenju.
Upis rešenja o izvršenju na nepokretnosti (član 138 stav 1) ima pravno dejstvo od dana upisa založnog prava na nepokretnostima u postupku obezbeđenja (čl. 235 i 236).
Radnja popisa pokretnih stvari ne ponavlja se, a obavljeni popis stvari ima pravno dejstvo od dana sticanja založnog prava u postupku obezbeđenja (član 235 i član 236 stav 2).
Glava dvadeset peta
PRETHODNE MERE
Mesna nadležnost
Za odlučivanje o predlogu za obezbeđenje prethodnom merom i za sprovođenje takve mere mesno je nadležan sud koji bi bio nadležan za izvršenje na predmetu na kome je i obezbeđenje predloženo.
Uslovi za određivanje prethodne mere
Prethodna mera određuje se na osnovu domaće odluke koja glasi na novčano potraživanje, a nije postala pravnosnažna ili nije postala izvršna ako poverilac učini verovatnom opasnost da bi se bez tog obezbeđenja osujetilo ili znatno otežalo ostvarenje potraživanja.
Odredba stava 1 ovog člana primenjuje se i u pogledu poravnanja zaključenog pred sudom ili organom koji odlučuje u pravnom postupku, po kome potraživanje nije dospelo.
Prethodna mera može se odrediti na osnovu platnog nalog koji je izdat na osnovu menice ili čeka.
Pretpostavljena opasnost
Smatra se da opasnost, u smislu člana 239 ovog zakona, postoji ako je predlog za obezbeđenje zasnovan na jednoj od sledećih odluka:
1) na platnom nalogu izdatom na osnovu menice ili čeka protiv kog je blagovremeno podnesen prigovor;
2) na presudi donesenoj u krivičnoj stvari, kojom je usvojen imovinsko-pravni zahtev, a protiv koje je dozvoljeno ponavljanje krivičnog postupka;
3) na odluci po kojoj bi se izvršenje trebalo sprovesti u inostranstvu;
4) na presudi na osnovu priznanja, protiv koje je izjavljena žalba;
5) na poravnanju zaključenom pred sudom ili organom koji odlučuje u upravnom postupku, koje se pobija na način predviđen zakonom.
U slučajevima iz tač. 4 i 5 stav 1 ovog člana sud može, na predlog dužnika, obezbeđenje primenom prethodne mere usloviti polaganjem jemstva od strane poverioca za štetu koju bi dužnik mogao pretrpeti određivanjem prethodne mere.
Obezbeđenje potraživanja čiji obroci nisu dospeli
Obezbeđenje prethodnom merom za nedospele obroke potraživanja po osnovu zakonskog izdržavanja, potraživanja po osnovu naknade štete za izgubljeno izdržavanje usled smrti davaoca izdržavanja i zbog oštećenja zdravlja ili umanjenja, odnosno gubitka radne sposobnosti, određuje se samo za obroke koji će dospeti u jednoj godini.
U slučajevima iz stava 1 ovog člana pretpostavlja se da opasnost postoji ako se protiv dužnika već moralo voditi izvršenje radi naplate dospelog obroka ili je takvo izvršenje predloženo.
Vrste prethodnih mera
Kao prethodne mere sud određuje:
1) popis pokretnih stvari;
2) zabranu dužnikovom dužniku da isplati dužniku potraživanje ili da mu preda stvari, kao i zabranu dužniku da naplati potraživanje, da primi stvari i da njima raspolaže;
3) zabranu nosiocu platnog prometa da dužniku ili trećem licu, po nalogu dužnika, isplati sa njegovog računa novčani iznos za koji je određena prethodna mera;
4) upis založnog prava na nepokretnosti dužnika ili na pravu upisanom na nepokretnosti.
Sud može, na predlog poverioca, odrediti, s obzirom na okolnosti slučaja, dve ili više prethodnih mera, ako je to potrebno.
Zabrana isplate novčanih sredstava dužnika
Iznos novčanih sredstava dužnika na računu kod nosioca platnog prometa, za koji je određena zabrana isplate, ne može se, dok zabrana traje, preneti sa tog računa, osim radi namirenja obezbeđenog potraživanja.
Prodaja popisanih stvari i prenos dužnikovog potraživanja
Sud će odrediti prodaju popisanih pokretnih stvari koje su podložne brzom kvarenju ili ako postoji opasnost od znatnog pada cene tih stvari.
Prodaja popisanih stvari izvršiće se po odredbama ovog zakona o izvršenju na pokretnim stvarima.
Ako je prethodna mera određena zabranom isplate potraživanja, sud može, na predlog poverioca ili dužnika, odrediti da se na poverioca prenese to potraživanje, radi naplate, u slučaju u kome postoji opasnost da se potraživanje, zbog zadocnjenja u njegovom ostvarenju, neće moći naplatiti ili da će se izgubiti pravo na regres prema trećem licu.
Iznos koji se dobije prodajom stvari ili naplatom potraživanja čuva se kod suda dok se ne obustavi prethodna mera ili dok poverilac ne predloži izvršenje, a najviše 30 dana od dana izvršivosti potraživanja.
Rešenje o određivanju prethodne mere
U rešenju kojim se određuje prethodna mera moraju, pored ostalog, biti naznačeni iznos potraživanja koje se obezbeđuje, sa kamatom i troškovima, mera obezbeđenja i vreme za koje se ona određuje.
To vreme može trajati najduže do isteka osam dana po nastupanju uslova za prinudno izvršenje.
Ako vreme iz stava 1 ovog člana istekne pre nego što odluka na osnovu koje je određena prethodna mera postane pravnosnažna, sud će, na predlog poverioca, produžiti to vreme, pod uslovom da se nisu promenile okolnosti pod kojima je mera određena.
Ukidanje prethodne mere
Sud će, na predlog dužnika, obustaviti postupak i ukinuti sprovedene radnje:
1) ako dužnik položi sudu iznos potraživanja koje se obezbeđuje, sa kamatom i troškovima;
2) ako dužnik učini verovatnim da je potraživanje u vreme donošenja rešenja o određivanju prethodne mere već bilo naplaćeno ili dovoljno obezbeđeno;
3) ako je pravnosnažno utvrđeno da potraživanje nije nastalo ili da je prestalo.
Sud će obustaviti postupak i ukinuti sprovedene radnje ako u roku od 15 dana od dana isteka vremena za koje je prethodna mera određena ne budu ispunjeni uslovi za prinudno izvršenje.
U slučajevima iz stava 1 tač. 2 i 3 i stava 2 ovog člana, troškove prouzrokovane određivanjem i sprovođenjem prethodne mere poverilac je dužan da naknadi dužniku.
U tim slučajevima, dužnik ima prema poveriocu i pravo na naknadu pričinjene štete.
Postojanje i visinu štete utvrđuje sud rešenjem, na predlog dužnika.
Prigovor protiv rešenja iz stava 5 ovog člana zadržava njegovo izvršenje.
Obustava u slučaju da poverilac ne traži izvršenje
U slučaju da uslovi za prinudno izvršenje budu ispunjeni pre isteka vremena za koje je određena prethodna mera, sud će, na predlog dužnika, obustaviti postupak i ukinuti sprovedene radnje, ako poverilac ne podnese predlog za izvršenje u roku od 15 dana od nastupanja tih uslova.
Glava dvadeset šesta
PRIVREMENE MERE
1. Opšte odredbe
Mesna nadležnost
U slučaju u kome parnični ili drugi sudski postupak nije pokrenut, za odlučivanje o predlogu za obezbeđenje privremenom merom i za sprovođenje privremene mere, mesno je nadležan sud koji bi bio nadležan za odlučivanje o predlogu za izvršenje.
Ako je postupak pokrenut, za to odlučivanje nadležan je sud pred kojim je postupak pokrenut.
Sud koji je bio nadležan za odlučivanje o predlogu za izvršenje po izvršnoj ispravi donesenoj u upravnom postupku, nadležan je i za odlučivanje o predlogu za određivanje privremene mere po okončanju tog postupka.
Kad se može odrediti privremena mera
Privremena mera može se odrediti pre pokretanja i u toku sudskog ili upravnog postupka, kao i po okončanju tih postupaka, sve dok izvršenje ne bude sprovedeno.
Nedopustivost privremene mere
Privremena mera nije dopuštena ako postoje uslovi za određivanje prethodne mere kojom se može postići ista svrha (član 239).
Pravni lekovi
Protiv rešenja o određivanju privremene mere dužnik može izjaviti prigovor u roku od tri dana od dana dostavljanja rešenja.
O prigovoru odlučuje veće trojice sudija suda koji je doneo rešenje o određivanju privremene mere u roku od osam dana od dana podnošenja prigovora.
Prigovor se ne dostavlja na odgovor.
Prigovor ne odlaže izvršenje rešenja iz stava 1 ovog člana.
2. Privremene mere za obezbeđenje novčanog potraživanja
Uslovi za određivanje privremene mere
Privremena mera za obezbeđenje novčanog potraživanja može se odrediti ako je poverilac učinio verovatnim postojanje potraživanja i opasnost da će bez takve mere dužnik osujetiti ili znatno otežati naplatu potraživanja, time što će svoju imovinu, odnosno svoja sredstva otuđiti, prikriti ili na drugi način njima raspolagati.
Poverilac ne mora dokazivati opasnost ako učini verovatnim da bi predloženom merom dužnik pretrpeo samo neznatnu štetu.
Smatra se da opasnost postoji ako bi se potraživanje trabalo ostvariti u inostranstvu.
Vrste privremenih mera
Radi obezbeđenja novčanog potraživanja, može se odrediti svaka mera kojom se postiže svrha takvog obezbeđenja, a naročito:
1) zabrana dužniku da raspolaže pokretnim stvarima, kao i čuvanje tih stvari;
2) zabrana dužniku da otuđi ili optereti svoje nepokretnosti ili stvarna prava koja su na nepokretnosti upisana u javnu knjigu u njegovu korist, uz upis te zabrane u javnu knjigu;
3) zabrana dužnikovom dužniku da isplati dužniku potraživanje ili da mu preda stvari, kao i zabrana dužniku da primi stvari, da naplati potraživanje i da njima raspolaže;
4) nalog nosiocu platnog prometa da dužniku ili trećem licu, po nalogu dužnika, uskrati sa dužnikovog računa isplatu novčanog iznosa za koji je određena privremena mera.
Privremenom merom ne stiče se založno pravo.
3. Privremene mere za obezbeđenje nenovčanog potraživanja
Uslovi za određivanje privremene mere
Radi obezbeđenja nenovčanog potraživanja, može se odrediti privremena mera, ako je poverilac učinio verovatnim postojanje potraživanja i opasnost da će se inače ostvarenje potraživanja osujetiti ili znatno otežati.
Privremena mera može se odrediti i kad poverilac učini verovatnim da je mera potrebna da bi se sprečila upotreba sile ili nastanak nenadoknadive štete.
Odredbe člana 252 st. 2 i 3 ovog zakona primenjuju se i u pogledu privremene mere za obezbeđenje nenovčanog potraživanja.
Vrste privremenih mera
Radi obezbeđenja nenovčanog potraživanja, može se odrediti svaka mera kojom se postiže svrha takvog obezbeđenja, a naročito:
1) zabrana otuđenja i opterećenja pokretnih stvari na koje je upravljeno potraživanje, kao i čuvanje tih stvari;
2) zabrana otuđenja i opterećenja nepokretnosti na koju je upravljeno potraživanje, uz upis zabrane u javnu knjigu;
3) zabrana dužniku da preduzima radnje koje mogu naneti štetu poveriocu, kao i zabrana da se izvrše promene na stvarima na koje je upravljeno potraživanje;
4) zabrana dužnikovom dužniku da dužniku preda stvari na koje je upravljeno potraživanje;
5) plaćanje naknade zarade zaposlenom za vreme spora o nezakonitosti odluke o prestanku radnog odnosa, ako je to neophodno za izdržavanje njegovog i lica koja je po zakonu dužan da izdržava.
4. Zajedničke odredbe
Jemstvo umesto privremene mere
Poverilac može u predlogu za određivanje privremene mere ili naknadno izjaviti da se, umesto privremene mere, zadovoljava polaganjem od strane dužnika određenog iznosa na ime jemstva.
Polaganje jemstva, umesto privremene mere može se odrediti i na predlog dužnika.
Ako dužnik položi jemstvo, sud će obustaviti postupak i ukinuti već sprovedene radnje.
Jemstvo kao uslov za određivanje privremene mere
Sud može, na predlog poverioca, odrediti privremenu meru i kad nije učinio verovatnim postojanje potraživanja i opasnost, ako prethodno položi, u ostavljenom mu roku, iznos koji sud odredi kao jemstvo za štetu, koja bi dužniku mogla biti nanesena određivanjem i sprovođenjem privremene mere.
Sud može, na predlog dužnika, prema okolnostima slučaja, postupiti po odredbi stava 1 ovog člana i kad je poverilac učinio verovatnim postojanje potraživanja i opasnosti.
Određivanje više privremenih mera
Sud može, s obzirom na okolnosti slučaja, na predlog poverioca, odrediti i više privremenih mera, ako je to potrebno.
Vreme za koje se određuje privremena mera
U rešenju kojim se određuje privremena mera odrediće se vreme trajanja te mere, a ako je mera određena pre podnošenja tužbe ili pokretanja drugog postupka - i rok u kome poverilac mora podneti tužbu, odnosno predlog za pokretanje drugog postupka radi opravdanja mere.
Sud će, na predlog poverioca, produžiti vreme trajanja privremene mere, pod uslovom da se nisu promenile okolnosti pod kojima je ta mera određena.
Predlog iz stava 2 ovog člana može se podneti samo pre nego što istekne vreme za koje je privremena mera određena.
Ukidanje privremene mere
Ako poverilac u određenom roku nije podneo tužbu, odnosno nije pokrenuo drugi postupak radi opravdanja privremene mere, ili je vreme za koje je određena privremena mera isteklo, sud će, na predlog dužnika, obustaviti postupak i ukinuti sprovedene radnje.
Na predlog dužnika, postupak će se obustaviti i ukinuti sprovedene radnje, ako su se okolnosti zbog kojih je mera određena docnije promenile, tako da više nije potrebna.
Postupak će se obustaviti i ukinuti sprovedene radnje u slučajevima navedenim u članu 246 stav 1 ovog zakona.
Naknada štete dužniku
Dužnik ima prema poveriocu pravo na naknadu štete koja mu je nanesena privremenom merom za koju je utvrđeno da je bila neosnovana ili koju poverilac nije opravdao.
U tom slučaju, shodno se primenjuju odredbe člana 246 st. 5 i 6 ovog zakona.
Deo četvrti
PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Postupak izvršenja i obezbeđenja započet do dana stupanja na snagu ovog zakona okončaće se po odredbama ovog zakona.
Odredbe drugih zakona koje se odnose na zahtev za odlaganje i prekid izvršenja neće se primenjivati u izvršnom postupku.
Danom stupanja na snagu ovog zakona prestaje da važi Zakon o izvršnom postupku ("Službeni list SFRJ", br. 20/78, 6/82, 74/87, 57/89, 20/90, 27/90 i 35/91 i "Službeni list SRJ", br. 27/92, 31/93 i 24/94), osim odredaba čl. 194, 195, 197, 198, 200 do 203, 206, člana 207 st. 1 i 2 i člana 208 st. 1 i 2, koje prestaju da važe 31. decembra 2000. godine.
* Odredbe čl. 180-182 i čl. 184-190 ovog zakona stupaju na snagu 1. januara 2001. godine