ODLUKA
O MONETARNOJ POLITICI U 2001. GODINI

("Sl. list SRJ", br. 73/2000)

1. Osnovni ciljevi monetarne politike u 2001. godini su svođenje stope rasta cena na malo na nivo ispod 1% mesečno do sredine godine i stabilizacija kretanja cena u narednom periodu na tom ili nižem nivou. U okviru toga, tekući godišnji rast cena na malo, bez efekata po osnovu liberalizacije cena, biće ispod 10% u odnosu na decembar prethodne godine. Od 1. januara 2001. godine sprovodiće se režim rukovođeno fluktuirajućeg kursa dinara.

2. Radi ostvarivanja ciljeva monetarne politike iz tačke 1 ove odluke, Narodna banka Jugoslavije će kretanje osnovnih monetarnih agregata kontrolisati preko promena neto domaće aktive Narodne banke Jugoslavije, koje će se utvrđivati tromesečno. Stanje neto domaće aktive Narodne banke Jugoslavije u prvom tromesečju 2001. godine povećaće se za najviše 500.000.000 dinara.

3. U 2001. godini primarni novac će se kreirati samo po osnovu porasta deviznih rezervi kojima rukuje Narodna banka Jugoslavije i po osnovu operacija na otvorenom tržištu, u okviru dozvoljenog porasta neto domaće aktive Narodne banke Jugoslavije utvrđenog tromesečnim projekcijama monetarne politike.

4. Ako porast deviznih rezervi kojima rukuje Narodna banka Jugoslavije bude veći od očekivanog i po tom se osnovu poveća primarni novac i likvidnost banaka, kao i ako bi povećana kreditna aktivnost banaka vodila povećanju novčane mase većem od planiranog - Narodna banka Jugoslavije preduzeće mere za dovođenje primarnog novca u planirane okvire. Radi toga, Narodna banka Jugoslavije će:

1) bankama, na tržištu novca, prodavati sopstvene hartije od vrednosti, kao i druge hartije od vrednosti koje ima u svom portfelju;

2) bankama i drugim komitentima naplaćivati svoje kredite i druge plasmane i dodatno smanjivati stanje tih kredita, odnosno drugih plasmana;

3) preduzimati i druge mere monetarnog regulisanja.

5. Narodna banka Jugoslavije koristiće i, po potrebi, preispitivaće važeći sistem obavezne rezerve banaka i usklađivaće ga sa potrebama efikasnijeg regulisanja kreditnog potencijala i kreditne aktivnosti banaka.

6. Narodna banka Jugoslavije preduzeće mere da se u 2001. godini kamatne stope u većoj meri koriste kao instrument ostvarivanja monetarne politike. Kamatne stope formiraće se na tržišnim osnovama, a očekuje se njihov postepeni pad sa obaranjem stope inflacije. Posredstvom kamatnih stopa Narodne banke Jugoslavije uticaće se i na tražnju kredita, kao i na ukupnu ponudu finansijskih sredstava. Eskontna stopa Narodne banke Jugoslavije usklađivaće se sa kretanjem opšteg nivoa kamatnih stopa.

7. Narodna banka Jugoslavije, sa nadležnim ministarstvima, pripremiće program rehabilitacije banaka i, u okviru toga, poseban program revitalizacije i sanacije onih banaka za koje postoji naglašeni državni interes. To će postepeno stvarati uslove za prenošenje platnog prometa u banke i stimulisati štednju građana kod banaka. Osim toga, pripremiće se odgovarajuća rešenja za uključivanje inostranih banaka sa visokom reputacijom u bankarski i finansijski sistem Savezne Republike Jugoslavije.

8. Ova odluka stupa na snagu 1. januara 2001. godine.