ZAKONO RADIO TELEVIZIJI("Sl. glasnik RS", br. 48/91, 49/91 - ispr., 53/93, 55/93, 67/93, 48/94 i 11/2001) |
I ODREDBE O RADIODIFUZIJI
Radiodifuzna delatnost obuhvata proizvodnju i stvaranje radio televizijskog programa, prenos programa posredstvom radio relejnih zemaljskih, kablovskih i satelitskih veza i emitovanje programa posredstvom zemaljskih satelitskih predajnika i kablovskog distribucionog sistema.
Za obavljanje radiodifuzne delatnosti osnivaju se radio i televizijske organizacije koje obavljaju delatnost u skladu sa propisima o javnom informisanju, o sistemima veza i ovim zakonom.
Radi obavljanja radiodifuzne delatnosti na teritoriji Republike Srbije osniva se Javno preduzeće.
Javno preduzeće za obavljanje radiodifuzne delatnosti za jednu ili više teritorijalnih jedinica mogu osnovati skupštine tih teritorijalnih jedinica.
Radio i televizijsku organizaciju može osnovati fizičko i pravno lice sa sedištem na teritoriji Republike Srbije koje je dobilo na korišćenje radiofrekvenciju prema propisima o sistemima veza i drugim propisima.
Za korišćenje radiofrekvencija kojima raspolaže Republika Srbija podnosi se zahtev Vladi Republike Srbije.
Zahtev sadrži:
1) dokaz da je podnosilac zahteva sa sedištem na teritoriji Republike Srbije,
2) programsku orijentaciju i plan programa,
3) dokaz da je direktor i glavni i odgovorni urednik programa državljanin SFRJ,
4) elaborat o tehničkim sredstvima za obavljanje delatnosti koja ispunjava uslov da se tehničko-tehnološki mogu povezati u jedinstven sistem,
5) mišljenje nadležnog republičkog organa za saobraćaj i veze o tehničkim mogućnostima za obavljanje delatnosti i za korišćenje radiofrekvencije u zoni podnošenja zahteva,
6) dokaz o vlasništvu sredstava za obavljanje delatnosti i načinu finansiranja delatnosti.
Vlada Republike Srbije ocenjuje podneti zahtev na korišćenje radiofrekvenciju na osnovu Zakona o javnom informisanju i čl. 5 i l3 ovog zakona.
Kad više podnosilaca zahteva podnese zahtev za istu zonu emitovanja programa, prvenstvo ima zahtev čija programska orijentacija i plan programa celovitije doprinose informisanju građana na području emitovanja programa, slobodnom formiranju mišljenja, obrazovanju i kulturnom stvaralaštvu, čiji je udeo sopstvenog programa najveći i čiji tehnički uslovi obezbeđuju viši kvalitet programa.
Za korišćenje radiofrekvencije uvodi se novčana naknada. Visinu naknade određuje Vlada Republike Srbije svojom uredbom.
Radiofrekvencije se mogu izdavati na korišćenje na osnovu javnog konkursa, sem za radiodifuznu delatnost Javnog preduzeća osnovanog ovim zakonom.
Vlada Republike Srbije, na osnovu plana i mogućnosti radiodifuznog sistema, sagledava koje su frekvencije slobodne i jednom godišnje raspisuje javni konkurs za korišćenje frekvencija, u kome navodi radiofrekvenciju, lokaciju i uslove za korišćenje radiofrekvencije.
Donošenje odluke i davanje radiofrekvencije na korišćenje izvršiće se u roku od tri meseca od dana raspisivanja konkursa.
Ista radiofrekvencija se može dati na korišćenje većem broju korisnika uz utvrđivanje satnice dnevnog korišćenja, emisione snage i usmerenja.
Vreme korišćenja radiofrekvencije iznosi najduže 10 godina, osim frekvencija koje koristi Javno preduzeće, osnovano ovim zakonom.
Korišćenje radiofrekvencije se ukida ukoliko korišćenje nije u skladu sa planom radiodifuznog sistema i međunarodno koordiniranim frekvencijskim planom i ukoliko ometa programe od značaja za Republiku.
Korišćenje radiofrekvencije može se oduzeti u sledećim slučajevima:
1) ukoliko je korisnik dao netačne podatke;
2) ako nije započeta radiodifuzna delatnost u roku od šest meseci;
3) ako je prekinuta radiodifuzna delatnost duže od dva meseca;
4) ako je korisnik povredio zakon;
5) ako ometa programe od značaja za Republiku Srbiju;
6) ako je promenjen sadržaj delatnosti i namena programa, odnosno ako se odstupi od programske orijentacije i plana programa;
7) ako se korisnik ne pridržava uslova pod kojima je dobio dozvolu.
Protivpravna imovinska korist ostvarena radnjama iz stava l ovog člana, oduzeće se.
Vlada Republike Srbije imenuje komisiju koja razmatra zahteve za korišćenje radiofrekvencija i predlaže odluke o njihovom korišćenju, odnosno njihovom oduzimanju ili ukidanju.
Bliži uslovi, postupak i obavljanje stručnih poslova za ovu komisiju utvrđuju se odlukom o njenom obrazovanju.
Korisnik radiofrekvencije i kablovskog distribucionog sistema, po nalogu nadležnih državnih organa, preuzima radio i televizijske programe čije je objavljivanje hitne prirode i od značaja za građane, a odnose se na opasnost po život i zdravlje ljudi, njihovu imovinu ili odbranu i bezbednost.
U obavljanju svoje delatnosti radio i televizijske organizacije stvaraju nestranačke programe radija i televizije koji blagovremeno, nepristrasno, profesionalno i istinito informišu građane, doprinose zadovoljavanju njihovih obrazovnih, kulturnih i drugih potreba i interesa, doprinose slobodnom formiranju mišljenja slušalaca i gledalaca i podstiču stvaralaštvo iz svih oblasti društvenog života.
Udeo sopstvenog programa radio i televizijskih programa ne može biti manji od 50% ukupnog programa ovih organizacija.
Televizijske organizacije obezbediće da u ukupnom filmskom programu najmanje 10% čine domaći filmovi.
Odredbe stava 2 ovog člana ne odnose se na preduzeća iz člana 3 ovog zakona, ukoliko na osnovu ugovora preuzimaju program Javnog preduzeća Radio-televizije Srbije.
Komercijalni i propagandni programi radia i televizije, moraju biti jasno i prepoznatljivo odvojeni od redovnih programa i njima nije dozvoljeno reklamiranje političkih i religioznih ciljeva, duvana, alkohola i lekova.
Radiodifuzna delatnost obavlja se u jedinstvenom tehničko-tehnološkom radiodifuznom sistemu Republike Srbije.
Javno preduzeće osnovano ovim zakonom stara se o obezbeđivanju tehničko-tehnološkog jedinstva radiodifuznog sistema za ostvarivanje svojih programa i izvršava poslove koje mu u tom smislu poverava Vlada Republike Srbije.
Međusobna prava i obaveze javnih preduzeća i drugih radio i televizijskih organizacija u pogledu korišćenja radio frekvencija i predajnika, proizvodnje, prenošenja i emitovanja programa, stvaranja zajedničkih programa, kao i drugi odnosi, uređuju se ugovorom.
II JAVNO PREDUZEĆE RADIO-TELEVIZIJA SRBIJE
Za obavljanje radiodifuzne delatnosti od interesa za Republiku Srbiju osniva se Javno preduzeće sa firmom: - "Radio-televizija Srbije", skraćeno "RT Srbije sa p.o.", sa sedištem u Beogradu, ulica Takovska broj 10.
Radio-televizija Srbije stvara i proizvodi radio i televizijski program za građane Republike, vrši prenos i emitovanje programa preko mreže predajnika, repetitora, satelita, kablovskih mreža i drugih uređaja na frekvencijskim opsezima koji pripadaju Javnom preduzeću, vrši razmenu programa i učestvuje u zajedničkim programima sa drugim radio i televizijskim organizacijama, održava i razvija tehničku osnovu emisionog i prenosnog sistema, uvodi i koristi nove tehnologije u ovoj oblasti i obavlja poslove kojima se obezbeđuje jedinstvo radiodifuznog sistema.
Radio-televizija Srbije obavlja radiodifuznu delatnost na teritoriji Republike na tri televizijske (VHF - UHF) mreže, četiri ultrakratkotalasne radio (UKT - FM) mreže, na dve srednjetalasne radio (ST) mreže i KT mreže.
Radio-televizija Srbije obavlja radiodifuznu delatnost na teritoriji autonomne pokrajine najmanje na jednoj televizijskoj mreži, najmanje na jednoj ultrakratkotalasnoj radio mreži i na dve srednjetalasne radio mreže.
Radio-televizija Srbije obavlja radiodifuznu delatnost za teritoriju grada Beograda na televizijskoj mreži i ultrakratkotalasnoj radio mreži i na teritorijama drugih teritorijalnih jedinica na radio frekvencijama u skladu sa planom radiodifuznog sistema
Radio i televizijski programi Radio-televizije Srbije obuhvataju informativne, kulturne, obrazovne, naučne, zabavne i druge sadržaje.
Radio-televizija Srbije obezbeđuje dostupnost svojih programa i stara se o njihovoj čujnosti i vidljivosti na teritoriji Republike Srbije.
Prioritet u obezbeđivanju čujnosti i vidljivosti TV programa imaju nerazvijene i prigranične opštine, a naročito nerazvijene prigranične opštine.
Radio-televizija Srbije priprema i realizuje programe radija i televizije u cilju:
- da istinito, blagovremeno, profesionalno i nepristrasno informiše građane i doprinosi slobodnom formiranju i izražavanju mišljenja slušalaca i gledalaca;
- da doprinosi afirmaciji nacionalnih vrednosti srpskog naroda i drugih naroda i narodnosti koji žive u Republici Srbiji, zbližavanju i prožimanju kultura naroda i narodnosti u Republici Srbiji, Jugoslaviji i svetu;
- da blagovremeno obaveštava o aktuelnim zbivanjima u svetu, naučnim, kulturnim i ostalim civilizacijskim dostignućima;
- da doprinosi opštem obrazovanju, zdravstvenom obrazovanju i zaštiti životne sredine, stručnom uzdizanju građana i širenju znanja iz svih oblasti;
- da informiše o naučnim aktivnostima i podstiče ukupno naučno stvaralaštvo;
- da razvija kulturu i umetničko stvaralaštvo i obezbeđuje najviši kvalitet umetničkih programa;
- da neguje humane, moralne, estetske i umetničke vrednosti;
- da doprinosi zadovoljavanju zabavnih, rekreativnih, sportskih i drugih potreba građana;
- da doprinosi širenju veza sa Srbima izvan Republike Srbije;
- da se stara o prezentaciji kulturnog nasleđa i umetničkog stvaralaštva u zemlji i inostranstvu;
- da čuva radio i televizijske zapise od kulturnog i nacionalnog interesa;
- da prezentira sadržaje od interesa za mlade;
- da informiše naše građane u inostranstvu, pripadnike srpske nacionalne manjine u susednim zemljama i iseljenike;
- da doprinosi informisanju inostrane javnosti;
- da doprinosi razvoju domaće kinematografije i učestvuje u proizvodnji domaćeg filma;
- da obezbeđuje kvalitet i odgovarajuću zastupljenost inostranih programa.
Radio-televizija Srbije svoju delatnost obavlja preko delova - jedinica preduzeća, i to:
1. Radio-televizija Beograd koja obavlja poslove pripreme i proizvodnje radio i televizijskog programa za teritoriju Republike Srbije.
2. Radio-televizija Novi Sad koja obavlja poslove pripreme i proizvodnje radio i televizijskog programa za teritoriju Autonomne Pokrajine Vojvodine na srpskohrvatskom jeziku i jezicima narodnosti.
3. Radio-televizija Priština koja obavlja poslove pripreme i proizvodnje radio i televizijskog programa za teritoriju Autonomne Pokrajine Kosovo i Metohija na srpskohrvatskom jeziku i jezicima narodnosti.
Delovi - jedinice preduzeća obavljaju delatnost preko jedinstvene Emisione tehnike i veza, koja izvršava poslove emitovanja i prenosa programa, kablovskog distribucionog sistema i satelitske radiodifuzije, poslove razvoja tehničko-tehnološkog sistema i druge poslove iz ove oblasti.
Delovi preduzeća iz ovog člana imaju određena ovlašćenja u pravnom prometu, kao i poseban obračun rezultata poslovanja.
Statutom Radio-televizije Srbije bliže se uređuju unutrašnja organizacija, način rada, prava i obaveze novinara u obavljanju poslova javnog informisanja, poslovi planiranja razvoja, marketing, investicioni i naučnoistraživački i informacioni poslovi, druge delatnosti i drugi poslovi Radio-televizije Srbije.
Statutom se utvrđuju prava i obaveze koje imaju delovi preduzeća u pravnom prometu, ovlašćenja delova preduzeća u pogledu raspolaganja sredstava kojima posluju, način korišćenja sredstava, prava i obaveze u stvaranju zajedničkih programa i druga pitanja od značaja za delatnost Radio-televizije Srbije.
Saglasnost na Statut Radio-televizije Srbije daje Vlada Republike Srbije.
Sredstva kojima raspolaže Radio-televizija Srbije su u državnoj svojini.
Sredstva kojima raspolaže Radio-televizija Srbije za obavljanje delatnosti utvrđene ovim zakonom mogu se pretvarati u druge oblike svojine na način i po postupku propisanim posebnim zakonom, o čemu odlučuje Upravni odbor uz saglasnost Vlade Republike Srbije, pri čemu udeo državnog kapitala u ukupnom kapitalu Radio-televizije Srbije ne može biti manji od 51%.
Ostala sredstva kojima raspolaže Radio-televizija Srbije mogu se pretvoriti u druge oblike svojine bez ograničenja, na način utvrđen stavom 2 ovog člana.
Javno preduzeće Radio-televizija Srbije može osnivati posebna deoničarska društva za obavljanje komercijalnih i drugih delatnosti u mešovitoj sredini, sa mogućnošću izdavanja i internih deonica, pri čemu je državna svojina većinska.
Organi Radio-televizije Srbije su Upravni odbor, generalni direktor i Nadzorni odbor.
Upravni odbor je organ upravljanja i ima 17 članova, koje imenuje Vlada Republike Srbije po pribavljenom mišljenju nadležnog odbora Narodne skupštine Republike Srbije i čine ga 12 članova iz reda stručnjaka za delatnost Radio-televizije Srbije i afirmisanih kulturnih, naučnih i javnih radnika i pet stručnjaka iz sastava Javnog preduzeća.
Upravni odbor ima predsednika koga imenuje Vlada Republike Srbije.
Upravni odbor Radio-televizije Srbije obavlja sledeće poslove:
1) upravlja preduzećem i odgovoran je za delatnost i poslovanje preduzeća,
2) donosi Statut preduzeća, uz saglasnost Vlade Republike Srbije,
3) utvrđuje godišnju i srednjoročnu poslovnu politiku i godišnji plan preduzeća, uz saglasnost Vlade Republike Srbije,
4) usvaja izveštaje o poslovanju i periodične i godišnje obračune,
5) utvrđuje plan programa radija i televizije,
6) odlučuje o raspodeli dobiti,
7) odlučuje o načinu pokrivanja gubitaka delova preduzeća pri čemu se sredstva pojedinih delova preduzeća ne mogu koristiti za pokrivanje gubitaka drugih delova,
8) donosi investicione planove,
9) imenuje i razrešava direktore delova preduzeća na osnovu javnog konkursa, na predlog generalnog direktora,
10) imenuje i razrešava glavne i odgovorne urednike programa na osnovu javnog konkursa, na predlog generalnog direktora,
11) odlučuje o ulaganju kapitala u osnivanje novih preduzeća i kupovini deonica,
12) (brisana),
13) daje saglasnost na opšti akt o sistematizaciji preduzeća,
14) utvrđuje pravila programskog ponašanja na radiju i televiziji i pravila za vreme predizbornih kampanja,
15) obavlja i druge poslove utvrđene Statutom.
Generalnog direktora Radio-televizije Srbije imenuje Vlada Republike Srbije, na osnovu javnog konkursa.
Generalni direktor zastupa i predstavlja Radio-televiziju Srbije, organizuje i rukovodi procesom rada i vodi poslovanje preduzeća, obezbeđuje zakonitost rada i poslovanja preduzeća, izvršava odluke Upravnog odbora, rukovodi Odborom direktora i vrši druge poslove određene zakonom i Statutom.
Direktori delova-jedinica preduzeća organizuju, koordiniraju i kontrolišu rad u delovima preduzeća i organizacionim celinama, zastupaju i predstavljaju delove preduzeća na način utvrđen Statutom i obavljaju i druge poslove utvrđene Statutom.
Generalni direktor i direktori delova preduzeća čine kolegijalni organ koji koordinira delatnosti preduzeća i obavlja druge poslove utvrđene Statutom.
Glavni i odgovorni urednik imenuje uređivački kolegijum i raspoređuje radne zadatke novinarima i drugim radnicima.
Nadzorni odbor Radio-televizije Srbije ima pet članova koje imenuje Vlada Republike Srbije, od kojih su dva iz Radio-televizije Srbije.
Nadzorni odbor vrši nadzor nad poslovanjem preduzeća o čemu jednom godišnje podnosi izveštaj Vladi Republike Srbije.
Delatnost Radio-televizije Srbije koja se odnosi na poslove od opšteg interesa utvrđene ovim zakonom, finansira se iz budžeta Republike. Za obavljanje drugih poslova iz okvira svoje delatnosti Radio-televizija Srbije stiče sredstva od komercijalnih prihoda i iz drugih izvora u skladu sa zakonom.
Udeo ekonomsko-propagandnog sadržaja u programu radija i televizije ne može biti veći od 20% ukupnog programa i on mora biti prepoznatljivo odvojen od redovnog programa.
Nad Javnim preduzećem ne može se sprovoditi stečajni postupak. U slučaju nastupanja uslova za otvaranje i sprovođenje stečajnog postupka nad delovima Javnog preduzeća, osnivač preduzima mere za obezbeđivanje dodatnih sredstava za nesmetan rad Javnog preduzeća i jamči za njegove obaveze.
Članovi 30 - 33
(Brisani)
Za posebno šifrovanje programa i servisa koje uvodi korisnicima u zemlji i inostranstvu, Javno preduzeće Radio-televizija Srbije obezbeđuje sredstva iz naknada, u skladu sa ugovorom koji zaključuje sa korisnicima.
III NADZOR
Nadzor nad sprovođenjem odredaba ovog zakona i propisa donetih na osnovu njega vrši nadležni republički organ uprave.
IV KAZNENE ODREDBE
Novčanom kaznom od 500 do 10.000 novih dinara kazniće se radio i televizijska organizacija za prekršaj iz člana 12, člana 13 stav 5 i člana 29 stav 2 ovog zakona.
Novčanom kaznom od 50 do 1.000 novih dinara kazniće se za prekršaj i odgovorno lice u radio i televizijskoj organizaciji.
V PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Postojeće radio i televizijske organizacije koje ne mogu da obezbede 50% sopstvenog programa, mogu obavljati delatnost u roku od tri godine, ako imaju 20% sopstvenog programa.
Sredstva i imovinu za osnivanje i rad Javnog preduzeća, čine sredstva i imovina Radio-televizije Beograd, Radio-televizije Novi Sad i Radio-televizije Priština, utvrđena bilansom stanja na dan 31. decembra 1991. godine.
Postojeće i planirane radio i televizijske frekvencije i kanali koje su do dana stupanja na snagu ovog zakona, koristile ili je planovima radiodifuznog sistema predviđeno da koriste Radio-televizija Beograd, Radio-televizija Novi Sad i Radio-televizija Priština, preuzima Javno preduzeće i obezbeđuje njihovo korišćenje za prenos i emitovanje radio i televizijskih programa.
Radio-televizija Srbije počinje sa radom 1. januara 1992. godine.
Danom početka rada Radio-televizija Srbije preuzima sredstva, prava i obaveze i zaposlene radnike iz člana 39 ovog zakona.
Od dana stupanja na snagu ovog zakona preduzeća iz člana 39 ovog zakona ne mogu otuđiti ili opteretiti imovinu, vršiti prodaju ili povećanje kapitala izdavanjem deonica ili zapošljavati nove radnike, do imenovanja Upravnog odbora.
Upravni odbor, Nadzorni odbor i generalnog direktora, Vlada Republike Srbije imenovaće u roku od 60 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona, a donošenje Statuta preduzeća izvršiće se u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona.
Do imenovanja Upravnog odbora i generalnog direktora, Vlada Republike Srbije imenuje vršioca dužnosti generalnog direktora, vršioca dužnosti direktora delova preduzeća i vršioce dužnosti glavnih i odgovornih urednika programa.
Danom upisa Javnog preduzeća u sudski registar prestaju da rade preduzeća iz člana 39 ovog zakona.
Danom stupanja na snagu ovog zakona, prestaju da važe odredbe čl. 31 do 36 i čl. 38 do 46 i čl. 83 Zakona o javnom informisanju ("Službeni glasnik SRS", br. 6/90) i Zakon o RTV Priština ("Službeni list SAPK", br. 37/77) i propisi doneti na osnovu njih.