UREDBA
O VISINI ZARADA I DRUGIM PRIMANJIMA U JAVNIM PREDUZEĆIMA

("Sl. glasnik RS", br. 19/2001)

Član 1

Zarade i druga primanja (u daljem tekstu: zarade) u javnim preduzećima i preduzećima koja su osnovala javna preduzeća (u daljem tekstu: preduzeće) obračunavaju se i isplaćuju u skladu sa ovom uredbom počev od isplata u mesecu martu 2001. godine zaključno sa isplatama zarada u mesecu decembru 2001. godine.

Odredba stava 1 ovog člana odnosi se na preduzeće:

1) u kome je prosečno isplaćena neto zarada po zaposlenom za mesec januar 2001. godine najmanje za 20% veća od prosečno mesečno isplaćene neto zarade po zaposlenom u Republici u mesecu januaru 2001. godine, prema podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike;

2) koje nije isplatilo zaradu ili je izvršilo isplatu dela zarade za mesec januar 2001. godine, a prosečno isplaćena neto zarada po zaposlenom za poslednji mesec za koji je izvršena isplata veća je najmanje za 20% od prosečno mesečno isplaćene neto zarade po zaposlenom u Republici u mesecu januaru 2001. godine, prema podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike.

Član 2

Preduzeće iz člana 1 stav 2 tačka 1) ove uredbe zarade isplaćuje najviše do ukupnog iznosa isplaćenih sredstava za zarade za mesec januar 2001. godine.

Preduzeće iz člana 1 stav 2 tačka 2) ove uredbe obračun i isplatu zarada vrši najviše do ukupnog iznosa isplaćenih sredstava za zarade za poslednji mesec za koji je isplata izvršena.

Član 3

Zarade se mogu isplaćivati samo u novcu.

Član 4

Zaposleni ima pravo na dodatak na zaradu, i to:

1) za rad na dan državnog i verskog praznika - 150%;

2) za vreme provedeno u radnom odnosu - 0,5% za svaku punu godinu rada ostvarenog u radnom odnosu, uvećanog za staž osiguranja koji se računa sa uvećanim trajanjem;

3) mesečnu naknadu za ishranu u toku rada - u visini 25% prosečne mesečne neto zarade po zaposlenom u privredi Republike, prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike;

4) regres za korišćenje godišnjeg odmora, ako zaposleni ima pravo na godišnji odmor u trajanju od najmanje 18 dana - u visini prosečne mesečne neto zarade po zaposlenom u privredi Republike, prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike, a srazmerni deo regresa za korišćenje godišnjeg odmora, ako zaposleni ima pravo na godišnji odmor u trajanju kraćem od 18 dana;

5) dnevnu naknadu za povećane troškove rada i boravka na terenu - u visini od 3% prosečne mesečne neto zarade po zaposlenom u privredi Republike, prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike, a ako nije obezbeđen smeštaj i ishrana i naknadu troškova smeštaja i ishrane;

6) za rad noću (između 22,00 i 6,00 časova narednog dana), ako takav rad nije vrednovan pri utvrđivanju cene rada - 35%.

Zaposleni koji radi duže od punog radnog vremena ima pravo samo na preraspodelu radnog vremena.

Član 5

Zaposleni ima pravo na:

1) naknadu troškova prevoza u javnom saobraćaju radi odlaska na rad i povratka sa rada, za ostvarivanje ovog prava - do visine cene prevozne karte, s tim što tako utvrđena naknada ne može da bude manja od 50% visine cene prevozne karte;

2) dnevnicu za službeno putovanje u zemlji - u visini od 8% prosečne mesečne neto zarade po zaposlenom u privredi Republike, prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa za poslove statistike, s tim što se putni troškovi i troškovi noćenja priznaju u celini prema priloženom računu;

3) dnevnicu za službeno putovanje u inostranstvo - do iznosa, pod uslovima i na način propisan za savezne organe, a ne niže od 75% tog iznosa;

4) pomoć porodici u slučaju smrti zaposlenog ili člana uže porodice - u visini troškova pogrebnih usluga.

Član 6

Nadležna organizacija za obračun i plaćanja neće izvršiti nalog za isplatu zarade i drugih primanja suprotno odredbama ove uredbe.

Član 7

Preduzeće dostavlja nadležnoj organizaciji za obračun i plaćanja podatke o isplati zarada, naknada zarada i drugih primanja na propisanom obrascu.

Obrazac iz stava 1 ovog člana propisuju srazmerno ministar nadležan za poslove rada i zapošljavanja i ministar nadležan za poslove finansija i ekonomije.

Član 8

Ako se naknadnom kontrolom utvrdi da je preduzeće izvršilo isplatu zarada za određeni mesec u većem iznosu od iznosa utvrđenog u skladu sa članom 2 ove uredbe, izvršiće se umanjenje zarada za više isplaćeni iznos prvog narednog meseca za koji vrši isplatu.

Član 9

Upravni odbor i direktor preduzeća odgovorni su za isplatu zarada, naknada zarada i drugih primanja u skladu sa ovom uredbom. Ako preduzeće izvrši isplatu zarada, dodatka na zaradu i drugih primanja suprotno odredbama ove uredbe osnivač će preduzeti odgovarajuće mere u skladu sa zakonom.

Član 10

Upravni odbor i direktor sačiniće analizu i izveštaj o poslovanju preduzeća.

Na osnovu izveštaja iz stava 1 ovog člana upravni odbor doneće program poslovanja preduzeća uz saglasnost osnivača, u roku od tri meseca od dana stupanja na snagu ove uredbe.

Član 11

Preduzeće je dužno da izveštaj o realizaciji programa iz člana 10 stav 2 ove uredbe dostavi osnivaču u roku od šest meseci od dana stupanja na snagu ove uredbe.

Na osnovu izveštaja iz stava 1 ovog člana osnivač preduzeća izvršiće usklađivanje zarada zaposlenih sa rezultatima poslovanja preduzeća.

Član 12

Novčanom kaznom od 1.500 do 450.000 dinara, kazniće se za privredni prestup preduzeće ako izvrši isplatu zarada, dodataka i drugih primanja suprotno odredbama ove uredbe.

Za privredni prestup iz stava 1 ovog člana kazniće se i odgovorno lice u pravnom licu novčanom kaznom od 300 do 30.000 dinara.

Član 13

Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".