ZAKON
O LOKALNOJ SAMOUPRAVI

("Sl. glasnik RS", br. 49/99 i 27/2001)

Glava prva

OSNOVNE ODREDBE

Član 1

Lokalna samouprava ostvaruje se u opštini, gradu i gradu Beogradu (u daljem tekstu: jedinica lokalne samouprave).

Član 2

O poslovima lokalne samouprave odlučuju građani koji imaju biračko pravo i prebivalište na teritoriji opštine, u skladu s ustavom, zakonom i statutom jedinice lokalne samouprave.

O poslovima lokalne samouprave građani odlučuju preko svojih izabranih predstavnika u skupštini jedinice lokalne samouprave, referendumom i ostvarivanjem narodne inicijative, u skladu sa zakonom.

Član 3

Radi obavljanja poslova iz svoje nadležnosti jedinica lokalne samouprave obrazuje skupštinu jedinice lokalne samouprave, izvršni odbor i upravu jedinice lokalne samouprave.

Organizacija i rad organa jedinice lokalne samouprave uređuju se statutom, odlukama i drugim aktima jedinice lokalne samouprave, u skladu s ustavom i zakonom.

Član 4

Jedinica lokalne samouprave, preko svojih organa, u skladu sa zakonom:

1) donosi u okviru svoje nadležnosti program razvoja i akte za njegovo ostvarivanje;

2) donosi urbanistički plan i akte za njegovo izvršavanje;

3) donosi budžet i završni račun;

4) uređuje i obezbeđuje obavljanje i razvoj komunalnih delatnosti;

5) uređuje i obezbeđuje korišćenje gradskog građevinskog zemljišta i poslovnog prostora;

6) obezbeđuje uslove za izgradnju, održavanje i korišćenje komunalnih, infrastrukturnih, stambenih, poslovnih i drugih objekata i uređuje i obezbeđuje uslove za uređenje i korišćenje javnih površina i drugog prostora za određene namene;

7) stara se o izgradnji, održavanju, upravljanju i korišćenju lokalnih puteva i ulica i seoskih, poljskih i drugih nekategorisanih puteva;

8) stara se o zadovoljavanju određenih potreba građana u oblasti prosvete, kulture i sporta;

9) stara se o zadovoljavanju određenih potreba građana u oblasti zdravstvene zaštite, socijalne zaštite i društvene brige o deci i omladini;

10) stara se o zadovoljavanju određenih potreba u oblasti javnog obaveštavanja;

11) stara se o razvoju ugostiteljstva, zanatstva, turizma i trgovine i uređuje određene uslove za obavljanje delatnosti u tim oblastima;

12) stara se o zaštiti životne sredine, korišćenju i unapređenju prirodnih dobara i područja sa lekovitim prirodnim svojstvima;

13) stara se o razvoju sela, zaštiti, korišćenju i uređenju poljoprivrednog zemljišta i voda i uređuje određene uslove u tim oblastima i u oblasti zaštite i unapređenja životinjskog i biljnog sveta;

14) obavlja i druge poslove od neposrednog interesa za građane u skladu s ustavom, zakonom i statutom jedinice lokalne samouprave.

U cilju zaštite građana i materijalnih dobara od elementarnih i drugih nepogoda opština organizuje zaštitu građana i materijalnih dobara od elementarnih i drugih većih nepogoda (u daljem tekstu: zaštita građana i materijalnih dobara).

Član 5

Jedinica lokalne samouprave samostalno obavlja poslove iz svog delokruga u skladu s ustavom, zakonom i statutom.

Za obavljanje poslova iz stava 1 ovog člana jedinici lokalne samouprave pripadaju prihodi utvrđeni zakonom.

Član 6

Jedinica lokalne samouprave može obavljanje pojedinih poslova poveriti pravnom ili fizičkom licu ili osnovati javnu službu, u skladu sa zakonom i statutom jedinice lokalne samouprave.

Član 7

Jedinici lokalne samouprave zakonom se može poveriti obavljanje pojedinih poslova iz okvira prava i dužnosti Republike.

Za obavljanje poverenih poslova Republika obezbeđuje sredstva.

Član 8

U jedinici lokalne samouprave mogu se, radi zadovoljavanja potreba od neposrednog zajedničkog interesa za građane na određenom području, obrazovati mesne zajednice.

Član 9

Položaj i prava organa i organizacija jedinice lokalne samouprave, kao i mesnih zajednica, u pogledu raspolaganja i korišćenja sredstava u državnoj svojini koja oni koriste, ostvaruje se u skladu sa zakonom.

Član 10

Jedinice lokalne samouprave sarađuju radi ostvarivanja svojih programa i planova razvoja i zadovoljenja drugih potreba od zajedničkog interesa i mogu udruživati sredstva i obrazovati zajedničke organe, organizacije i službe, radi njihovog ostvarivanja.

Jedinice lokalne samouprave mogu obrazovati svoja udruženja i udruživati se u međunarodne organizacije lokalnih vlasti, kao i sarađivati sa odgovarajućim jedinicama lokalnih vlasti drugih zemalja.

Član 11

Međusobni odnosi državnih organa i organa jedinice lokalne samouprave zasnivaju se na pravima i obavezama koji su utvrđeni ustavom i zakonom.

Ministarstva ostvaruju neposredni nadzor nad saglasnošću opštih akata sa zakonom i statutom i nad radom organa jedinica lokalne samouprave u skladu s ovim zakonom.

Član 12

Odlučivanje građana o poslovima lokalne samouprave i ostvarivanje prava lokalne samouprave štite se u skladu s ovim zakonom.

Član 13

Jedinica lokalne samouprave ima statut.

Statutom jedinice lokalne samouprave, u skladu sa zakonom, uređuju se: poslovi jedinice lokalne samouprave; broj odbornika skupštine jedinice lokalne samouprave; organizacija, rad, nadležnost i međusobni odnosi organa jedinice lokalne samouprave; pitanja o kojima građani odlučuju referendumom; uslovi za pokretanje narodne inicijative; službena upotreba jezika nacionalnih manjina, kao i druga pitanja od interesa za jedinicu lokalne samouprave.

Član 14

Jedinica lokalne samouprave može imati simbole i svoj dan, u skladu s ovim zakonom.

Jedinica lokalne samouprave može ustanoviti javna priznanja i dodeljivati nagrade i zvanja počasnog građanina, u skladu sa statutom.

Član 15

Jedinica lokalne samouprave ima budžet u kome iskazuje sve svoje prihode i rashode.

Član 16

Teritorija jedinice lokalne samouprave uređuje se zakonom.

Član 17

Jedinica lokalne samouprave ima svojstvo pravnog lica.

Glava druga

OPŠTINA

Odeljak prvi

Poslovi opštine

1. Urbanističko planiranje i građenje

Član 18

Opština donosi urbanističke planove i stara se o njihovom sprovođenju.

Opština obezbeđuje uslove i organizuje obavljanje stručnih poslova urbanističkog planiranja i prati stanje uređenja prostora i naselja na svojoj teritoriji.

Opština izdaje urbanističke dozvole, u skladu sa zakonom.

Član 19

Opština uređuje i obezbeđuje korišćenje građevinskog zemljišta, daje građevinsko zemljište na korišćenje, utvrđuje naknadu za uređivanje i korišćenje građevinskog zemljišta i stara se o njegovom uređivanju, unapređivanju i zaštiti, u skladu sa zakonom.

Član 20

Opština, u skladu sa zakonom, uređuje opšte uslove za uređenje naselja na svojoj teritoriji i korišćenje javnih i drugih površina; određuje prostore za parkiranje i uređuje uslove i način njihovog korišćenja i upravljanja; uređuje način odlaganja komunalnog otpada i određuje područja na kojima se mogu obavljati određene vrste poslovnih delatnosti.

Opština, u skladu sa zakonom, uređuje uslove i način izgradnje, odnosno postavljanja i uklanjanja objekata na javnim površinama u naseljenim mestima i na neizgrađenom građevinskom zemljištu i uređuje uslove za uklanjanje objekata koji predstavljaju neposrednu opasnost za život i zdravlje ljudi, za susedne objekte i bezbednost saobraćaja.

Član 21

Opština se stara o održavanju stambenih zgrada i bezbednosti njihovog korišćenja, u skladu sa zakonom.

Opština utvrđuje visinu naknade za održavanje stambenih zgrada kojima upravlja, kao i kriterijume i način plaćanja troškova održavanja poslovnih prostorija i stanova u kojima se obavlja poslovna delatnost, u skladu sa zakonom.

Član 22

Opština sprovodi postupak iseljenja bespravno useljenih lica u stanove i zajedničke prostorije u stambenim zgradama i obavlja druge zakonom određene poslove u oblasti stanovanja.

2. Komunalne delatnosti

Član 23

Opština uređuje i obezbeđuje obavljanje i razvoj komunalnih delatnosti, kao i organizacione, materijalne i druge uslove za njihovo obavljanje, u skladu sa zakonom.

Obavljanje komunalnih delatnosti, izgradnju i održavanje komunalnih objekata i komunalne infrastrukture, opština obezbeđuje osnivanjem javnog komunalnog preduzeća, odnosno druge organizacije ili poveravanjem drugom preduzeću ili preduzetniku obavljanje pojedinih od tih delatnosti ili poslova, u skladu sa zakonom.

Član 24

Opština, u skladu sa zakonom, uređuje uslove i način organizovanja poslova u vršenju komunalnih delatnosti i posebne uslove rada komunalnih preduzeća, način usklađivanja njihovog rada, posebne uslove tehničke opremljenosti preduzeća i drugih subjekata koji obavljaju komunalnu delatnost, određuje komunalne delatnosti, odnosno poslove čije se obavljanje može poveriti drugom preduzeću ili preduzetniku i uređuje uslove i način poveravanja tih poslova, kao i druga pitanja vezana za obavljanje komunalnih delatnosti.

Član 25

Opština, u skladu sa zakonom, obezbeđuje organizacione i druge uslove za pregled umrlih lica i stručno utvrđivanje vremena i uzroka smrti za lica umrla van zdravstvene ustanove.

Opština, u skladu sa zakonom, određuje lokaciju i uređuje uslove izgradnje i održavanja grobalja, način organizovanja poslova na uređivanju i održavanju grobalja, grobova i krematorijuma i uređuje uslove i način sahranjivanja, kao i način organizovanja tih poslova.

Opština obezbeđuje zaštitu i održavanje grobalja, spomenika i spomen-obeležja od značaja za kulturno-istorijsku tradiciju, ako njihova zaštita i održavanje nisu uređeni drugim propisima.

3. Putevi, ulice, trgovi i javni prevoz

Član 26

Opština obezbeđuje uslove izgradnje i održavanja ulica i trgova, lokalnih puteva u naseljima, uređuje i obezbeđuje upravljanje tim putevima i ulicama i odobrava njihovu izgradnju, u skladu sa zakonom.

Opština uređuje i obezbeđuje organizaciju i način obavljanja javnog prevoza putnika koji se obavlja na teritoriji opštine i auto-taksi prevoz, u skladu sa zakonom.

4. Kultura

Član 27

Opština u oblasti kulture obezbeđuje:

1) zaštitu kulturnih dobara, osim kulturnih dobara od izuzetnog i velikog značaja, razvoj umetničkog stvaralaštva;

2) organizovanje manifestacija i obeležavanje jubileja u oblasti kulture od značaja za opštinu i razvoj kulturno-umetničkog amaterizma u opštini;

3) uslove za prikupljanje, obradu, čuvanje i davanje na korišćenje knjiga i drugih publikacija i uslove za rad biblioteka čiji je osnivač;

4) izgradnju, rekonstrukciju i održavanje objekata ustanova kulture u kojima se ostvaruju potrebe kulture u opštini;

5) rad, održavanje i ostvarivanje programa ustanova kulture od značaja za opštinu (ustanova zaštite kulturnih dobara, biblioteke, pozorišta, domovi kulture i sl.).

Opština može utvrditi i druge oblike zadovoljavanja potreba građana u kulturi.

5. Obrazovanje

Član 28

Opština u oblasti obrazovanja obezbeđuje:

1) izgradnju, rekonstrukciju, investiciono i tekuće održavanje osnovnih i srednjih škola;

2) opremanje, materijalne troškove i amortizaciju osnovnih i srednjih škola;

3) prevoz učenika koji su nastanjeni na udaljenosti većoj od četiri kilometra od sedišta osnovne škole, a za učenike ometene u razvoju obezbeđuje prevoz bez obzira na udaljenost stana od škole;

4) prevoz, ishranu i smeštaj dece ometene u razvoju koja pohađaju osnovnu školu, ako na teritoriji opštine nema odgovarajuće škole;

5) sredstva za stručno usvršavanje nastavnika, stručnih saradnika i vaspitača u osnovnim i srednjim školama.

6. Zdravstvena zaštita

Član 29

Opština prati zdravstveno stanje stanovništva na svom području i stara se o unapređivanju uslova kojima se doprinosi očuvanju zdravlja građana u opštini, u skladu sa zakonom.

7. Socijalna zaštita i društvena briga o deci i omladini

Član 30

Opština u oblasti socijalne zaštite obezbeđuje:

1) uslove za savetodavni rad sa porodicom i decom i ostvarivanje prava na pomoć u kući i dnevni boravak građana kojima su ovi oblici zaštite potrebni (stara lica, lica ometena u razvoju i deca sa poremećajima u ponašanju);

2) izgradnju, dogradnju, opremanje i osavremenjivanje objekata ustanova socijalne zaštite čiji je osnivač i uslove za rad tih ustanova, kojima se obezbeđuje ostvarivanje prava u ovoj oblasti iz nadležnosti opštine;

3) ostvarivanje prava na materijalnu pomoć građanima koji se nađu u stanju socijalne potrebe (jednokratna pomoć, oprema korisnika za smeštaj u ustanovu socijalne zaštite ili u drugu porodicu) i sahranjivanje nezbrinutih lica.

Opština, u skladu sa svojim mogućnostima, pomaže rad socijalno-humanitarnih organizacija i građana u obavljanju humanitarne delatnosti.

Član 31

Opština u oblasti društvene brige o deci obezbeđuje:

1) ostvarivanje prava dece na boravak u predškolskoj ustanovi, predškolsko vaspitanje i obrazovanje i preventivnu zdravstvenu zaštitu dece predškolskog uzrasta, boravak dece osnovno-školskog uzrasta u predškolskim ustanovama u skladu sa zakonom, odmor i rekreaciju dece do petnaest godina u dečjim odmaralištima, regresiranje troškova boravka dece u predškolskim ustanovama i odmora i rekreacije dece;

2) održavanje, izgradnju, dogradnju i opremanje objekata ustanova društvene brige o deci i omladini čiji je osnivač i uslove za rad tih ustanova kojima se obezbeđuje ostvarivanje prava u ovoj oblasti iz nadležnosti opštine.

8. Sport

Član 32

Opština u oblasti sporta, u skladu sa zakonom, obezbeđuje:

1) izgradnju, održavanje i korišćenje sportskih objekata u kojima se ostvaruju potrebe u oblasti sporta u opštini;

2) učešće u obezbeđenju realizacije opštinskog i međuopštinskog nivoa školskih sportskih takmičenja;

3) posebne uslove za povećanje obuhvata i kvaliteta rada sa mladim sportskim talentima;

4) organizaciju i održavanje sportskih takmičenja i manifestacija od značaja za opštinu;

5) uslove za rad sportskih stručnjaka u organizacijama u oblasti sporta na teritoriji opštine.

9. Turizam, ugostiteljstvo, zanatstvo i trgovina

Član 33

Opština se stara o razvoju turizma na svojoj teritoriji, obezbeđuje uslove za uređenje turističkih mesta i razvoj i unapređenje komunalnih, sportsko-rekreativnih i drugih delatnosti koje doprinose razvoju turizma, kao i uslove za organizovanje turističko-informativne propagande i propagandne delatnosti, u skladu sa zakonom.

Opština se stara o razvoju i unapređivanju ugostiteljstva, zanatstva i trgovine i uređuje radno vreme i druge uslove njihovog rada i poslovanja kojima se obezbeđuje zadovoljavanje potreba građana u obavljanju tih delatnosti u skladu sa zakonom.

10. Zaštita prirodnih dobara i životne sredine

Član 34

Opština u oblasti zaštite zemljišta, u skladu sa zakonom:

1) donosi osnove zaštite, korišćenja i uređenja poljoprivrednog zemljišta i stara se o njihovom sprovođenju;

2) određuje erozivna područja i propisuje protiverozivne mere;

3) stara se o korišćenju pašnjaka;

4) odlučuje o privođenju pašnjaka drugoj kulturi.

Član 35

Opština u oblasti zaštite voda, u skladu sa zakonom:

1) utvrđuje uslove korišćenja i način upravljanja prirodnim jezerima, izvorima, javnim bunarima i javnim česmama i stara se o njihovoj zaštiti;

2) uređuje opšte uslove i način izgradnje i održavanje vodovoda u seoskim naseljima;

3) stara se o njihovom korišćenju i utvrđuje sanitarno-tehničke uslove za ispuštanje otpadnih voda.

Opština utvrđuje vodoprivredne uslove, izdaje vodoprivredne saglasnosti i vodoprivredne dozvole za objekte i radove određene zakonom.

Član 36

Opština se stara i obezbeđuje uslove za očuvanje, korišćenje i unapređenje područja sa prirodnim lekovitim svojstvima i upravlja područjima sa prirodnim lekovitim svojstvima na kojima je uspostavljen poseban režim zaštite.

Član 37

Opština u oblasti zaštite životne sredine, u skladu sa zakonom:

1) uređuje granične vrednosti emisije za pojedine štetne i opasne materije u slučajevima utvrđenim zakonom;

2) objavljuje podatke o stanju kvaliteta vazduha;

3) stara se o poboljšanju kvaliteta vazduha i preduzima odgovarajuće mere;

4) preduzima mere za zaštitu od buke i obezbeđuje njeno sistematsko merenje.

Opština se stara o očuvanju prirodnih vrednosti na svojoj teritoriji i donosi akt o stavljanju pod zaštitu određenog prirodnog dobra, u skladu sa zakonom.

Član 38

Opština uređuje i obezbeđuje određene uslove za držanje i zaštitu domaćih životinja i utvrđuje mere za njihovo organizovano i neškodljivo uklanjanje, obezbeđuje uslove karantina za životinje u unutrašnjem prometu.

Član 39

Opština, u oblasti stočarstva, u skladu sa zakonom:

1) utvrđuje ispunjenost uslova za obavljanje određenih poslova na obezbeđivanju kvaliteta stoke;

2) vodi evidenciju o kvalitetnim i odabranim muškim priplodnim grlima;

3) uređuje uslove i način držanja pčela i postavljanje pčelinjaka;

4) određuje područja za selekciju pčela;

5) obavlja druge poslove na unapređenju stočarstva.

11. Javno obaveštavanje

Član 40

Opština se stara o obaveštavanju o pitanjima od značaja za život i rad građana u opštini.

12. Zaštita građana i materijalnih dobara od elementarnih i drugih većih nepogoda

Član 41

Opština, u oblasti zaštite građana i materijalnih dobara od elementarnih i drugih većih nepogoda, u skladu sa zakonom:

1) vrši procenu moguće ugroženosti od elementarnih i drugih većih nepogoda;

2) utvrđuje preventivne mere za slučaj neposredne opasnosti od elementarnih i drugih većih nepogoda;

3) utvrđuje mere kad nastupi elementarna ili druga veća nepogoda;

4) utvrđuje mere za ublažavanje i otklanjanje neposrednih posledica od elementarnih i drugih većih nepogoda.

Opštine sarađuju međusobno i sa državnim organima, preduzećima, ustanovama i drugim organizacijama radi ostvarivanja ciljeva zaštite građana i materijalnih dobara od elementarnih i drugih većih nepogoda.

Član 42

Republički organ nadležan za poslove zaštite građana i materijalnih dobara od elementarnih i drugih većih nepogoda usklađuje organizaciju i mere zaštite kad je ugroženo područje više opština, odnosno kad preti opasnost da nastupi nenadoknadiva šteta.

13. Pravna pomoć

Član 43

Opština može organizovati službu za pružanje pravne pomoći građanima na svojoj teritoriji (u daljem tekstu: služba pravne pomoći).

Visina naknade za usluge koje pruža služba pravne pomoći ne može biti veća od naknade propisane tarifom o nagradama i naknadama troškova za rad advokata (advokatskom tarifom).

Poslove pravne pomoći mogu vršiti lica koja imaju završen pravni fakultet i položen pravosudni ispit.

Odeljak drugi

Povereni poslovi

Član 44

Opštini se zakonom može poveriti vršenje poslova državne uprave iz okvira prava i dužnosti Republike.

Pri poveravanju poslova državne uprave opštinama polazi se naročito od: vrste, sadržine i obima poslova; mogućnosti efikasnijeg, neposrednijeg i bržeg rešavanja o pravima i obavezama građana na lokalnom nivou; od veličine teritorije opštine; njene ekonomske snage; broja stanovnika i osposobljenosti organa opštine da uspešno obavljaju poverene poslove.

Član 45

Za obavljanje poverenih poslova opštini pripadaju prihodi utvrđeni zakonom.

Odeljak treći

Finansiranje poslova opštine

1. Izvori prihoda

Član 46

Sredstva za finansiranje poslova opštine obezbeđuju se u budžetu opštine.

Sredstva budžeta opštine obezbeđuju se iz javnih prihoda, u skladu sa zakonom.

Član 47

Poslovi opštine finansiraju se iz poreza, taksa, naknada i ostalih javnih prihoda, u skladu sa zakonom.

Opštini pripadaju i lokalni javni prihodi utvrđeni zakonom.

Za zadovoljavanje potreba građana u opštini ili njenom delu sredstva se mogu prikupljati i samodoprinosom.

a) Finansiranje iz poreza, taksa, naknada i ostalih javnih prihoda

Član 48

Opštini pripadaju sredstva po osnovu poreza koji se ostvare na njenoj teritoriji i to:

1) porez na dohodak građana:

(1) na prihode od poljoprivrede i šumarstva;

(2) 5% na zaradu;

(3) do 3,5% na fond zarada;

2) porez na nasleđe i pokolon;

3) porez na prenos apsolutnih prava (promet nepokretnosti i prava);

4) porez na imovinu;

5) deo poreza na promet proizvoda i usluga određenog za finansiranje javnih rashoda u Republici, ostvarenog na teritoriji opštine, osim poreza na promet proizvoda ostvarenog pri uvozu.

Deo poreza na promet iz stava 1 tačka 5) ovog člana utvrđuje se posebnim zakonom polazeći naročito od veličine teritorije opštine, broja stanovnika, stepena razvijenosti, stope prirodnog priraštaja, migracionih kretanja i geografskog položaja (prigranične opštine, opštine na brdsko-planinskom području i dr.).

Član 49

Polazeći od kriterijuma utvrđenih u članu 48 stav 2 ovog zakona i opšteg bilansa javnih prihoda i javnih rashoda, zakonom se utvrđuje ukupan godišnji obim sredstava koji pripada opštini po osnovu poreza iz člana 48 stav 1 tačka 1) podtačka (2) ovog zakona i po osnovu poreza na promet iz člana 48 stav 1 tačka 5) ovog zakona.

Kad se naplatom prihoda iz stava 1 ovog člana ostvari ukupan obim sredstava, ukoliko opštim bilansom javnih prihoda i javnih rashoda nije drukčije uređeno, prestaje prenos sredstava na račun opštine ostvarenih od poreza na promet proizvoda i usluga, osim sredstava iz člana 50 tačka 3), člana 176 stav 2 i člana 185 stav 2 ovog zakona.

Kad se u opštini ne ostvare sredstva u ukupnom iznosu utvrđenom u smislu stava 1 ovog člana, opštini se iz budžeta Republike obezbeđuju sredstva srazmerno do visine ostvarenih prihoda budžeta Republike.

Član 50

Opštini, pored prihoda iz člana 48 ovog zakona, pripadaju i:

1) boravišna taksa;

2) naknade za korišćenje dobara od opšteg interesa u skladu sa zakonom;

3) 5% poreza na promet proizvoda i usluga određenih za finansiranje javnih rashoda u Republici, ostvarenog na teritoriji opštine;

4) ostali javni prihodi, u skladu sa zakonom.

b) Lokalni javni prihodi

Član 51

Lokalni javni prihodi u smislu člana 47 stav 2 ovog zakona, jesu:

1) opštinske administrativne takse;

2) lokalna komunalna taksa;

3) (Brisana);

4) naknada za korišćenje gradskog građevinskog zemljišta;

5) naknada za izgradnju, održavanje i korišćenje lokalnih puteva i ulica i drugih javnih objekata od opštinskog značaja;

6) prihod koji ostvare opštinski organi i organizacije;

7) deo prihoda od davanja u zakup nepokretnosti u državnoj svojini koje koristi, u skladu sa zakonom;

8) novčane kazne izrečene u prekršajnom postupku za prekršaje propisane aktom opštine, kao i oduzeta imovinska korist u tom postupku;

9) ostali lokalni javni prihodi, u skladu sa zakonom.

Član 52

Lokalne komunalne takse mogu se uvoditi za korišćenje prava, predmeta i usluga.

Član 53

Obveznik lokalne komunalne takse jeste korisnik prava, predmeta i usluge za čije je korišćenje propisano plaćanje lokalne komunalne takse.

Član 54

Taksena obaveza nastaje danom početka korišćenja prava, predmeta ili usluge za čije je korišćenje propisano plaćanje lokalne komunalne takse.

Član 55

Lokalne komunalne takse mogu se uvoditi za:

1) korišćenje prostora na javnim površinama ili ispred poslovnih prostorija u poslovne svrhe, osim radi prodaje štampe, knjiga i drugih publikacija;

2) držanje sredstava za igru (bilijar, tombola i sl.);

3) priređivanje muzičkog programa u ugostiteljskim objektima;

4) isticanje firme na poslovnom prostoru;

5) korišćenje vitrina radi izlaganja robe van poslovne prostorije;

6) korišćenje reklamnih panoa;

7) korišćenje prostora za parkiranje drumskih motornih i priključnih vozila na uređenim i obeleženim mestima;

8) korišćenje slobodnih površina za kampove, postavljanje šatora ili druge oblike povremenog korišćenja;

9) držanje i korišćenje plovnih postrojenja i plovnih naprava na vodi, osim pristana koji se koriste u pograničnom rečnom saobraćaju;

10) držanje i korišćenje čamaca i splavova na vodi, osim čamaca koje koriste organizacije koje održavaju i obeležavaju plovne puteve;

11) držanje restorana i drugih ugostiteljskih i zabavnih objekata na vodi;

12) korišćenje obale u poslovne svrhe;

13) držanje motornih drumskih i priključnih vozila, osim poljoprivrednih vozila i mašina;

14) držanje kućnih životinja;

15) izgradnju građevinskih objekata.

Lokalne komunalne takse ne plaćaju se za korišćenje prava, predmeta i usluga od strane državnih organa i organizacija, organa i organizacija teritorijalne autonomije i jedinica lokalne samouprave.

Član 56

Firma, u smislu ovog zakona, jeste svaki istaknuti naziv ili ime koje upućuje na to da pravno ili fizičko lice obavlja delatnost.

Ako se na jednom objektu nalazi više istaknutih firmi istog obveznika, taksa se plaća samo za jednu firmu.

Član 57

Skupština opštine može utvrđivati lokalne komunalne takse u različitoj visini po delovima teritorije opštine, odnosno zonama u kojima se nalaze objekti, površine, odnosno predmeti ili vrše usluge za koje se plaćaju takse.

Član 58

Lokalne komunalne takse iz člana 55 tač. 4), 5), 9), 10), 11), 13), 14) i 15) ovog zakona utvrđuju se u godišnjem iznosu, iz tačke 12) u dnevnom iznosu, a iz tač. 1), 2), 3), 6), 7) i 8) utvrđuju se srazmerno vremenu korišćenja prava, predmeta ili usluga.

Član 59

Aktom o uvođenju lokalne komunalne takse utvrđuju se visina, olakšice, rokovi i način plaćanja lokalne komunalne takse.

Čl. 60 - 64

(Brisani)

Član 65

U pogledu načina utvrđivanja lokalnih komunalnih taksa, obračunavanja, zastarelosti, naplate, rokova za plaćanje, obračuna kamate i ostalog što nije posebno propisano ovim zakonom, shodno se primenjuju odredbe zakona kojim se uređuje porez na dohodak građana, ako ovim zakonom nije drukčije određeno.

v) Samodoprinos

Član 66

Odluku o samodoprinosu (u daljem tekstu: odluka) građani donose referendumom ili davanjem pismene izjave, u skladu sa propisima kojima je uređen postupak neposrednog izjašnjavanja građana, ako ovim zakonom nije drukčije određeno.

O obliku i načinu neposrednog izjašnjavanja građana odlučuje skupština opštine.

Član 67

Odluka sadrži naročito podatke koji se odnose na:

1) potrebe, odnosno namene za koje se sredstva prikupljaju;

2) područje na kome se sredstva prikupljaju;

3) vreme za koje se prikupljaju sredstva;

4) ukupan iznos sredstava koja se prikupljaju;

5) obveznike, način i rokove izvršavanja samodoprinosa, kao i lica koja se oslobađaju te obaveze;

6) visinu samodoprinosa (osnovica, proporcionalna stopa i dr.);

7) način korišćenja sredstava;

8) način vođenja evidencije o sredstvima;

9) iznos i jedinicu mere preračunavanja kada se samodoprinos izražava u radu, prevozničkim i drugim uslugama;

10) način ostvarivanja nadzora građana u namenskom korišćenju sredstava;

11) način vraćanja sredstava koja se ostvare iznad iznosa koji je odlukom određen.

Ako se odluka donosi davanjem pismene izjave građana, odluka sadrži i rok do koga se te izjave mogu dati.

Član 68

Skupština opštine utvrđuje predlog odluke na način i u postupku predviđenim za donošenje statuta opštine.

Inicijativu za donošenje odluke građani, odnosno odbornici podnose u skladu sa statutom.

Uz inicijativu se podnosi i program kojim se utvrđuju izvori i način obezbeđivanja ukupnih finansijskih sredstava za realizaciju projekta koji je predmet odluke.

Član 69

Odluku donose punoletni građani čije je prebivalište na području na kome se sredstva prikupljaju.

Odluku iz stava 1 ovog člana donose i punoletni građani koji nemaju prebivalište na području na kome se sredstva prikupljaju kad na tom području imaju nepokretnu imovinu, a sredstva namenom za koju se prikupljaju poboljšavaju uslove za korišćenje te imovine (izgradnja puteva, komunalnih objekata i sl.).

Odluka se smatra donetom kada se za nju izjasni većina od ukupnog broja građana iz st. 1 i 2 ovog člana.

Član 70

Odluka se objavljuje na način na koji se objavljuju propisi opštine.

Odluka sa spiskom građana na koje se samodoprinos odnosi dostavlja se isplatiocu čije je sedište van područja na kome se sredstva prikupljaju.

Član 71

Samodoprinos se može izraziti u novcu, robi, radu, prevozničkim i drugim uslugama, zavisno od potreba i mogućnosti građana.

Za građane iz člana 69 stav 2 ovog zakona samodoprinos se utvrđuje prema vrednosti imovine, odnosno prihoda od te imovine.

Član 72

Ako odlukom nije drukčije određeno, a osnovice za izvršavanje samodoprinosa čine zarade, odnosno plate, ostala primanja koja imaju karakter ličnih primanja, odnosno prihoda, penzije ostvarene u zemlji i inostranstvu, prihodi od imovine i imovinskih prava i vrednost imovine, samodoprinos se obračunava na osnovicu odgovarajućih primanja i prihoda, odnosno imovine utvrđene u skladu sa propisom kojim se uređuje oporezivanje odgovarajućih prihoda, odnosno imovine po umanjenju plaćenih poreza i doprinosa, a kod penzija na visinu penzije.

Član 73

Samodoprinos u novcu ne može se uvoditi na primanja koja se prema odredbama zakona kojima se uređuje porez na dohodak građana izuzimaju iz dohotka građana, osim na penzije ostvarene u zemlji i inostranstvu.

Član 74

Obračun i naplata samodoprinosa vrši se na način i u rokovima određenim odlukom.

Ako se obračun i izvršenje naplate odlukom ne urede na drugi način, obračun i naplatu samodoprinosa iz ličnog primanja, od autorskih prava, patenata i tehničkih unapređenja i drugih ličnih primanja, odnosno prihoda na koje se plaća porez u procentu od svakog ostvarenog bruto prihoda, dužni su da vrše isplatioci tih ličnih primanja, odnosno prihoda, istovremeno sa uplatom odgovarajućih poreza i doprinosa, a iz penzija - u času njihove isplate.

Član 75

Ako odlukom nije drukčije uređeno, u pogledu prinudne naplate, kazni, kamate, povraćaja i zastarelosti samodoprinosa primenjuju se odredbe zakona kojim se uređuje porez na dohodak građana.

Član 76

Novčana sredstva koja se prikupljaju na osnovu odluke o samodoprinosu za teritoriju opštine uplaćuju se u budžet opštine, a za područje mesne zajednice na račun mesne zajednice.

2. Raspolaganje i korišćenje prihoda opštine

Član 77

Opština, u skladu sa zakonom, odlučuje o visini sredstava za ostvarivanje potreba iz člana 4 ovog zakona.

Zahtev za obezbeđivanje sredstava u budžetu opštine podnosi se u roku koji utvrdi opština.

Član 78

Korisnici sredstava budžeta opštine dužni su da na zahtev opštine, a najmanje jedanput godišnje, podnose izveštaj o svom radu i ostvarivanju programa ili delova programa i korišćenju sredstava budžeta opštine.

Opština vrši nadzor nad namenskim korišćenjem sredstava korisnika budžeta i na zahtev nadležnog ministarstva, a najmanje jednom godišnje podnosi izveštaj o ostvarivanju programa organizacija koje se finansiraju iz budžeta opštine i korišćenju sredstava za te namene.

Član 79

Opština daje saglasnost na opšte akte organizacija čiji se rad finansira iz budžeta opštine, kojima se utvrđuje broj i struktura zaposlenih i daje saglasnost na broj i strukturu zaposlenih i drugih lica koja se anagžuju na ostvarivanju programa ili delova programa korisnika budžeta opštine.

Odeljak četvrti

Organizacija i rad opštinskih organa

1. Skupština opštine

Član 80

Skupština opštine, u skladu sa zakonom:

1) donosi statut opštine, poslovnik, program razvoja, budžet i završni račun;

2) donosi urbanističke planove, uređuje korišćenje građevinskog zemljišta;

3) uređuje opšte uslove za uređenje naselja na svojoj teritoriji, korišćenje javnih i drugih površina i uslove i način korišćenja prostora za parkiranje;

4) uređuje uslove i način izgradnje, odnosno postavljanja i uklanjanja objekata na javnim površinama u naseljenim mestima i na neizgrađenom građevinskom zemljištu, uređuje uslove za uklanjanje objekata koji predstavljaju neposrednu opasnost za život i zdravlje ljudi, za susedne objekte i bezbednost saobraćaja;

5) određuje područja na kojima se mogu obavljati određene vrste poslovnih delatnosti, kao i način odlaganja komunalnog otpada;

6) uređuje i obezbeđuje obavljanje komunalnih delatnosti i njihov razvoj, uređuje uslove i način organizovanja poslova u vršenju komunalnih delatnosti, kao i druga pitanja vezana za obavljanje komunalnih delatnosti;

7) utvrđuje naknadu za uređivanje i naknadu za korišćenje građevinskog zemljišta, utvrđuje visinu naknade za održavanje stambenih zgrada kojima upravlja, kao i kriterijume i način plaćanja troškova održavanja poslovnih prostorija i stanova u kojima se obavlja poslovna delatnost, utvrđuje visinu stope poreza na fond zarada;

8) uvodi lokalne komunalne takse;

9) uređuje uslove izgradnje i održavanja ulica i trgova, lokalnih puteva, seoskih, poljskih i drugih nekategorisanih puteva u naseljima, uređuje upravljanje tim putevima i ulicama i odobrava njihovu izgradnju;

10) uređuje organizaciju i način obavljanja javnog prevoza putnika koji se obavlja na teritoriji opštine;

11) uređuje izgradnju, rekonstrukciju, investiciono i tekuće održavanje osnovnih i srednjih škola, obezbeđuje opremanje, materijalne troškove i amortizaciju osnovnih i srednjih škola;

12) uređuje uslove i način obezbeđivanja prevoza učenika koji su nastanjeni na udaljenosti većoj od četiri kilometra od sedišta osnovne škole, a za učenike ometene u razvoju uređuje prevoz bez obzira na udaljenost stana od škole, prevoz, ishranu i smeštaj dece ometene u razvoju koja pohađaju osnovnu školu, ako na teritoriji opštine nema odgovarajuće škole;

13) osniva ustanove socijalne zaštite i društvene brige o deci i obezbeđuje njihovu izgradnju, dogradnju, opremanje i osavremenjivanje i uslove za rad tih ustanova;

14) određuje lokaciju i uređuje uslove izgradnje, zaštite i održavanja grobalja, uređuje uslove i način sahranjivanja i način organizovanja tih poslova, odnosno održavanje spomenika i spomen-obeležja od značaja za kulturno-istorijsku tradiciju;

15) donosi osnove zaštite, korišćenja i uređenja poljoprivrednog zemljišta i stara se o njihovom sprovođenju; određuje erozivna područja i propisuje protiverozivne mere;

16) uređuje opšte uslove i način izgradnje i održavanje vodovoda u seoskim naseljima;

17) donosi akt o stavljanju pod zaštitu određenog prirodnog dobra;

18) raspisuje opštinski referendum, odlučuje o predlozima sadržanim u narodnoj inicijativi i utvrđuje predlog odluke o samodoprinosu;

19) osniva opštinske organe, organizacije i službe utvrđene statutom opštine;

20) bira i razrešava predsednika i potpredsednika skupštine opštine, predsednika i članove upravnog odbora;

21) postavlja i razrešava sekretara skupštine opštine, a ako je obrazovano više organa opštinske uprave i sekretara organa opštinske uprave;

22) imenuje i razrešava upravni i nadzorni odbor, postavlja i razrešava direktore organizacija čiji je osnivač i daje saglasnost na njihove opšte akte;

23) vrši nadzor nad radom opštinskih organa, javnih preduzeća i službi;

24) obezbeđuje uslove za uređenje turističkih mesta i razvoj i unapređenje komunalnih, sportsko-rekreativnih i drugih delatnosti koje doprinose razvoju turizma, kao i uslove za organizovanje turističko-informativne i propagandne delatnosti;

25) uređuje radno vreme ugostiteljskih, trgovinskih i zanatskih objekata i druge uslove njihovog rada i poslovanja, utvrđuje uslove korišćenja i način upravljanja prirodnim jezerima, izvorima, javnim bunarima i česmama, odlučuje o privođenju pašnjaka drugoj kulturi;

26) uređuje uslove za držanje i zaštitu domaćih životinja i obezbeđuje uslove karantina za životinje u unutrašnjem prometu;

27) utvrđuje mere za slučaj neposredne opasnosti od elementarnih nepogoda i određuje mere za ublažavanje i otklanjanje neposrednih posledica od elementarnih nepogoda;

28) obezbeđuje zaštitu kulturnih dobara, osim kulturnih dobara od izuzetnog i velikog značaja i razvoj umetničkog stvaralaštva;

29) osniva biblioteke i obezbeđuje uslove za prikupljanje, obradu, čuvanje i davanje na korišćenje knjiga i drugih publikacija i uslove za rad;

30) obezbeđuje izgradnju, rekonstrukciju i održavanje objekata ustanova kulture čiji je osnivač u kojima se ostvaruju potrebe kulture građana u opštini, obezbeđuje rad, održavanje i ostvarivanje programa ustanova kulture od značaja za opštinu (ustanova zaštite kulturnih dobara, biblioteke, pozorišta, domovi kulture i sl.);

31) obezbeđuje izgradnju, održavanje i korišćenje sportskih objekata, donosi odluke o organizovanju i održavanju sportskih takmičenja i manifestacija od značaja za opštinu, obezbeđuje uslove za rad sportskih stručnjaka u organizacijama u oblasti sporta na teritoriji opštine;

32) obavlja i druge poslove utvrđene zakonom i statutom opštine.

Član 81

Skupština opštine je predstavničko telo građana koje sačinjavaju odbornici izabrani na neposrednim izborima, tajnim glasanjem.

Broj odbornika u skupštini opštine utvrđuje se statutom, polazeći od ukupnog broja stanovnika u opštini, s tim što ne može biti manji od 25, ni veći od 90.

Član 82

Odbornici imaju pravo da od opštinskih organa, organizacija i službi dobijaju obaveštenja potrebna za obavljanje njihove funkcije, kao i da pokreću pitanja iz nadležnosti skupštine opštine.

Član 83

Odbornik ne može biti pozvan na krivičnu odgovornost, pritvoren ili kažnjen za izraženo mišljenje ili davanje glasa u skupštini opštine.

Član 84

Predsednik skupštine opštine organizuje rad skupštine, saziva i predsedava njenim sednicama i obavlja druge poslove utvrđene zakonom i statutom jedinice lokalne samouprave.

Predsednik skupštine opštine bira se iz reda odbornika, na vreme od četiri godine, tajnim glasanjem, većinom glasova od ukupnog broja odbornika skupštine opštine.

Mandat predsednika skupštine opštine produžava se za vreme ratnog stanja sve dok traje ratno stanje, odnosno dok se ne stvore uslovi za izbor na ovu funkciju.

Predsednik skupštine opštine može biti razrešen i pre isteka vremena za koje je izabran, na isti način na koji je biran.

Član 85

Skupština opštine ima i potpredsednika koji zamenjuje predsednika u slučaju kada je predsednik odsutan ili sprečen da obavlja svoju funkciju.

Potpredsednik skupštine opštine bira se i razrešava na isti način kao i predsednik.

Član 86

Skupština opštine ima sekretara koji se stara o obavljanju stručnih poslova u vezi sa sazivanjem i održavanjem sednica skupštine i vrši druge poslove utvrđene statutom i drugim aktima opštine.

Sekretar skupštine opštine je istovremeno i sekretar opštinske uprave, u skladu sa ovim zakonom.

Sekretar se postavlja na predlog predsednika skupštine opštine, na četiri godine, odnosno do isteka mandata skupštine opštine i može biti ponovo postavljen.

Za sekretara skupštine opštine može biti postavljeno lice koje ima završen pravni fakultet, položen stručni ispit za rad u organima državne uprave i najmanje šest godina radnog iskustva.

Sekretaru skupštine opštine prestaje mandat pre isteka vremena na koje je postavljen razrešenjem, raspuštanjem skupštine opštine, na lični zahtev ili ako ispuni uslove za ostvarivanje prava na starosnu penziju utvrđene zakonom.

Kad sekretaru skupštine opštine prestane mandat zbog isteka mandata skupštine opštine, odnosno zbog njenog raspuštanja, on nastavlja da obavlja poslove sekretara opštinske uprave, do postavljanja novog sekretara skupštine opštine.

Sekretar skupštine opštine može biti razrešen i pre isteka vremena na koje je postavljen na obrazložen predlog predsednika skupštine opštine, najmanje trećine odbornika ili izvršnog odbora.

Član 87

Skupština opštine može da odlučuje ako sednici prisustvuje većina od ukupnog broja odbornika.

Skupština opštine odlučuje većinom glasova prisutnih odbornika, ako zakonom ili statutom opštine za pojedina pitanja nije predviđena druga većina.

Sednice skupštine opštine saziva predsednik skupštine opštine po potrebi, a najmanje jedanput u tri meseca.

Predsednik skupštine opštine je dužan da sednicu sazove kad to pismeno zatraži najmanje trećina od ukupnog broja odbornika ili izvršni odbor, i to u roku od deset dana od dana podnošenja zahteva.

Ako predsednik skupštine opštine ne sazove sednicu u slučajevima iz stava 4 ovog člana, sednicu može sazvati jedna trećina odbornika ili izvršni odbor na način utvrđen statutom, odnosno drugim aktom opštine.

Član 88

Sednice skupštine opštine su javne, osim u slučajevima utvrđenim statutom opštine.

2. Izvršni odbor

Član 89

Izvršni odbor:

1) izvršava odluke i druge akte skupštine opštine, odnosno stara se o njihovom izvršenju;

2) odlučuje o pojedinim pitanjima iz člana 80 tačka 23) ovog zakona za koje ga skupština opštine ovlasti;

3) predlaže način rešavanja pojedinih pitanja o kojima odlučuje skupština opštine, kao i akte koje skupština donosi;

4) vrši nadzor nad radom opštinske uprave i poništava ili ukida akte opštinske uprave koji nisu u saglasnosti sa zakonom, statutom, odnosno opštinskom odlukom;

5) u slučaju ratnog stanja, donosi akte iz nadležnosti skupštine opštine s tim što je dužan da ih podnese na potvrdu skupštini opštine čim ona bude u mogućnosti da se sastane;

6) kad skupština opštine ne zaseda na predlog predsednika skupštine opštine imenuje i razrešava lica koja imenuje i razrešava skupština opštine s tim što je dužan da akte o imenovanju i razrešenju podnese skupštini opštine na potvrdu na prvom narednom zasedanju;

7) vrši i druge poslove utvrđene statutom i drugim aktima opštine.

Član 90

Izvršni odbor sačinjavaju predsednik i određeni broj članova.

Mandat predsednika i članova izvršnog odbora traje četiri godine, odnosno do prestanka mandata skupštine opštine.

Mandat predsednika i članova izvršnog odbora za vreme ratnog stanja se produžava dok traje ratno stanje, odnosno dok se ne stvore uslovi za izbor na ove funkcije.

Predsednik skupštine opštine predlaže kandidata za predsednika izvršnog odbora.

Kandidat za predsednika izvršnog odbora u saglasnosti sa predsednikom skupštine opštine predlaže kandidate za članove izvršnog odbora.

Predsednik i članovi izvršnog odbora mogu istovremeno biti i odbornici skupštine opštine.

Član 91

Izvršni odbor za svoj rad odgovara skupštini opštine.

Izvršni odbor redovno izveštava skupštinu opštine, po sopstvenoj inicijativi ili na njen zahtev, o izvršavanju odluka i drugih akata skupštine opštine.

Izvršni odbor ili pojedini njegovi članovi mogu se razrešiti pre isteka vremena na koje su birani, na obrazložen predlog predsednika izvršnog odbora ili najmanje trećine odbornika, na isti način na koji su izabrani.

Izvršni odbor koji je razrešen, ili je podneo ostavku, ili mu je prestao mandat zbog raspuštanja skupštine usled raspisivanja prevremenih izbora, ostaje na dužnosti do izbora novog izvršnog odbora.

3. Opštinska uprava

Član 92

Opštinska uprava:

1) neposredno izvršava propise i druge akte skupštine opštine i izvršnog odbora;

2) obavlja stručne i druge poslove koje utvrde skupština opštine i izvršni odbor;

3) obavlja poslove upravnog nadzora nad izvršavanjem propisa i drugih opštih akata skupštine opštine i izvršnog odbora.

Opštinska uprava izvršava republičke zakone i druge propise čije je izvršavanje povereno opštini.

Ovlašćenja u pogledu vršenja poslova iz svoje nadležnosti, opštinska uprava ostvaruje u skladu sa opštim aktima opštine, primenom zakona i drugih propisa.

Član 93

Opštinska uprava obrazuje se kao jedinstven organ, a može se obrazovati i više organa opštinske uprave u opštini koja ima preko 60.000 stanovnika.

Član 94

Opštinska uprava u obavljanju upravnog nadzora nad izvršavanjem propisa i drugih opštih akata skupštine opštine može:

1) naložiti rešenjem izvršenje mera i radnji uz određivanje za to potrebnog roka;

2) izreći mandatnu kaznu;

3) podneti prijavu nadležnom organu za učinjeno krivično delo ili privredni prestup i podneti zahtev za pokretanje prekršajnog postupka;

4) izdati privremeno naređenje, odnosno zabranu;

5) obavestiti drugi organ ako postoje razlozi za preduzimanje mera za koje je taj organ nadležan;

6) može preduzeti i druge mere za koje je ovlašćena zakonom, odnosno u skladu sa zakonom.

Ovlašćenja i organizacija za obavljanje poslova iz stava 1 ovog zakona bliže se uređuju aktom skupštine opštine.

Za obavljanje poslova upravnog nadzora iz stava 1 ovog člana može se obrazovati opštinska inspekcija.

Opštinska inspekcija može, za obavljanje poslova iz svog delokruga, imati uniformu sa oznakama.

Ministarstvo nadležno za poslove lokalne samouprave daje saglasnost na opšti akt kojim se uređuje izgled uniforme i oznaka opštinske inspekcije.

Član 95

Radom opštinske uprave rukovodi sekretar skupštine opštine, kao sekretar opštinske uprave, kad je opštinska uprava obrazovana kao jedinstven organ.

Kad je u opštinskoj upravi obrazovano više organa, radom pojedinog organa rukovodi sekretar organa opštinske uprave.

Član 96

U pogledu uslova i načina postavljenja, kao i trajanja i prestanka mandata, na sekretara organa opštinske uprave primenjuju se odredbe ovog zakona koje se odnose na sekretara skupštine opštine.

Izuzetno, za sekretara organa opštinske uprave može biti postavljeno lice koje nema završen pravni fakultet, već ima odgovarajuću visoku stručnu spremu u odnosu na delokrug organa za koji se postavlja.

Ako se za sekretara opštinske uprave, odnosno sekretara organa opštinske uprave postavi lice koje ne ispunjava uslove propisane ovim zakonom, ministarstvo nadležno za poslove lokalne samouprave upozoriće na to skupštinu opštine.

Ako skupština opštine ne poništi akt o postavljenju u roku od mesec dana od dana prijema upozorenja, taj akt poništiće ministarstvo nadležno za poslove lokalne samouprave.

Član 97

Za svoj rad i rad opštinske uprave sekretar opštinske uprave i sekretar organa opštinske uprave odgovaraju skupštini opštine i izvršnom odboru.

Član 98

Akt o organizaciji opštinske uprave donosi skupština opštine.

U opštinskoj upravi obrazovanoj kao jedinstven organ, obrazuju se unutrašnje organizacione jedinice, u skladu sa vrstom i obimom poslova koje organ obavlja.

Akt o unutrašnjoj organizaciji i sistematizaciji poslova i zadataka u opštinskoj upravi, odnosno u organu opštinske uprave donosi lice koje rukovodi opštinskom upravom, odnosno organom opštinske uprave, uz prethodnu saglasnost izvršnog odbora.

Član 99

Izvršni odbor rešava sukob nadležnosti između opštinske uprave i preduzeća, ustanova i drugih organizacija, kad na osnovu odluke skupštine opštine odlučuju o pojedinačnim pravima građana, pravnih lica ili drugih stranaka, kao i između organa opštinske uprave.

Sekretar opštinske uprave rešava sukob nadležnosti između organizacionih jedinica opštinske uprave.

Član 100

U postupku pred organima opštine u kome se rešava o pravima, obavezama i pravnim interesima građana, pravnih lica i drugih stranaka, primenjuju se odredbe zakona kojim se uređuje opšti upravni postupak.

Po žalbi protiv rešenja opštinske uprave u poslovima opštine rešava izvršni odbor, ako aktom opštine nije određena nadležnost skupštine opštine.

Član 101

O izuzeću službenog lica u opštinskoj upravi rešava sekretar opštinske uprave, o izuzeću službenog lica u organu opštinske uprave rešava sekretar organa opštinske uprave, a o izuzeću sekretara opštinske uprave, odnosno sekretara organa opštinske uprave, rešava izvršni odbor skupštine opštine.

Član 102

Poslove opštinske uprave koji se odnose na ostvarivanje prava, obaveza i pravnih interesa građana, pravnih lica i drugih stranaka, mogu obavljati lica koja imaju propisanu školsku spremu, položen stručni ispit za rad u organima državne uprave i, kad je to određeno propisom, odgovarajuće radno iskustvo.

Član 103

U pogledu prava, obaveze i odgovornosti zaposlenih u opštinskoj upravi primenjuju se odredbe zakona i drugih propisa o zaposlenima u državnim organima.

Zvanja i zanimanja zaposlenih i uslovi za njihovo sticanje, platne grupe i koeficijenti za utvrđivanje plata, razvrstavanje zvanja i zanimanja u okviru utvrđenih platnih grupa, kao i raspoređivanje zaposlenih i postavljenih lica, utvrđuju se aktom o opštinskoj upravi, u skladu sa propisima koji se primenjuju na zaposlene u državnim organima.

4. Sastav, organizacija i način rada organa u određenim jedinicama lokalne samouprave

Član 104

U opštinama: Vitina, Vučitrn, Glogovac, Gnjilane, Gora, Dečani, Đakovica, Zvečan, Zubin Potok, Istok, Kačanik, Klina, Kosovo Polje, Kosovska Kamenica, Kosovska Mitrovica, Leposavić, Lipljan, Novo Brdo, Obilić, Orahovac, Peć, Podujevo, Prizren, Srbica, Suva Reka, Uroševac, Štimlje i Štrpce, kao i u gradu Prištini, skupštinu opštine, odnosno grada čine veća nacionalnosti i veća nacionalno neopredeljenih građana.

Veća nacionalnosti su: veće nacionalnosti Srba i Crnogoraca, veće nacionalnosti Albanaca, veće nacionalno neopredeljenih građana i drugih nacionalnih zajednica, u skladu sa stautom opštine.

Član 105

Statutom opštine uređuje se broj odbornika za svako veće, s tim što veće može da ima najmanje tri a najviše dvadeset odbornika.

Član 106

Veća imaju predsednika koji se bira iz reda odbornika u tom veću na vreme od četiri godine, tajnim glasanjem, većinom glasova od ukupnog broja odbornika u tom veću.

Veća imaju i potpredsednika koji zamenjuje predsednika u slučaju kad je predsednik odsutan ili sprečen da obavlja svoju funkciju.

Potpredsednik veća se bira i razrešava na isti način kao i predsednik.

Član 107

Skupština opštine odlučuje na zajedničkim sednicama svih veća, ako nije ovim zakonom drugačije određeno.

Skupština opštine može punovažno odlučivati ako sednici prisustvuje većina odbornika svakog veća.

Prilikom odlučivanja svako veće se izjašnjava posebno.

Član 108

O pitanjima iz člana 80 tač. 1) - 23) ovog zakona skupština opštine odlučuje saglasnošću svih veća. Odluka je doneta ako se za nju izjasni većina prisutnih odbornika svakog veća.

O pitanjima iz člana 80 tač. 24) - 27) ovog zakona skupština opštine odlučuje saglasnošću dve trećine veća. Odluka je doneta ako se za nju izjasni većina prisutnih odbornika u svakom od tih veća.

O pitanjima iz člana 80 tač. 28) - 31) ovog zakona i o pitanjima kojima se obezbeđuje ostvarivanje prava nacionalne zajednice u oblasti obrazovanja, kulture, informisanja i sporta, u skladu sa zakonom, statutom i budžetom opštine veća samostalno odlučuju. Odluka je doneta ako se za nju izjasni većina prisutnih odbornika tog veća.

Član 109

U dnevni red sednice skupštine opštine unosi se, bez glasanja, predlog koji podnese većina odbornika jednog od veća, ako je obrazložen značajem za ostvarivanje ustavnih sloboda i prava građana, odnosno prava nacionalnih zajednica.

Na zahtev većine odbornika jednog od veća odložiće se za narednu sednicu skupštine opštine rasprava o svakoj tački dnevnog reda, ukoliko je zahtev obrazložen značajem za ostvarivanje ustavnih sloboda i prava građana, odnosno prava nacionalnih zajednica.

Član 110

Kad predlog akta za čije je usvajanje potrebna saglasnost svih veća ili dve trećine veća nije usvojen u svim većima, odnosno u dve trećine veća u istovetnom tekstu, veća obrazuju zajedničku komisiju za usaglašavanje koju sačinjavaju po dva odbornika iz svakog veća.

Komisija utvrđuje usaglašen predlog akta većinom glasova od ukupnog broja članova komisije.

Član 111

Ako skupština ne usvoji usaglašen predlog akta u roku od mesec dana od obrazovanja komisije iz člana 110 ovog zakona, a odlaganje donošenja tog akta bi moglo da izazove štetne posledice, akt kojim se uređuje sporno pitanje može, na predlog najmanje jednog veća, doneti Vlada.

Akt Vlade primenjuje se do donošenja odgovarajućeg akta u skupštini opštine, a najduže godinu dana od njegovog stupanja na snagu.

Po isteku roka iz stava 2 ovog člana postupak za donošenje akta se ponavlja, a do donošenja novog akta primenjivaće se akt Vlade.

Član 112

Prava, dužnosti i odgovornosti predsednika skupštine opštine vrši predsedništvo skupštine opštine.

Članovi predsedništva su predsednici svih veća skupštine opštine.

Predsedništvo predstavlja skupštinu, saziva i rukovodi sednicama skupštine i vrši druge poslove predviđene statutom opštine.

Predsedništvo bira jednog od predsednika veća za presedavajućeg u predsedništvu za period od tri meseca po redosledu utvrđenom statutom opštine.

Predsedavajući u predsedništvu saziva i predsedava sednicama predsedništva, predlaže dnevni red sednice skupštine, potpisuje akte koje donosi skupština i predsedništvo i obavlja druge poslove utvrđene statutom opštine.

O pitanjima iz svoje nadležnosti predsedništvo odlučuje saglasnošću svih predsednika veća ukoliko ovim zakonom nije drugačije uređeno.

Način i postupak predlaganja i izbor predsedavajućeg predsedništva utvrđuje se statutom opštine.

Član 113

Sekretar skupštine opštine postavlja se na vreme od godinu dana, svake godine iz reda pripadnika druge nacionalne zajednice, odnosno nacionalno neopredeljenih građana, koji obrazuju veća skupštine opštine, u skladu sa statutom opštine.

Član 114

Izvršni odbor čine po jedan, odnosno podjednak broj predstavnika svake nacionalne zajednice, odnosno nacionalno neopredeljenih građana, koji obrazuju veća skupštine opštine, u skladu sa statutom opštine.

Izvršni odbor odlučuje o davanju na korišćenje građevinskog zemljišta i o drugim pitanjima koja se odnose na materijalno pravni položaj građana saglasnošću svih svojih članova, a o ostalim pitanjima iz člana 89 ovog zakona većinom glasova članova izvršnog odbora.

Član 115

Predsedništvo većinom glasova predsednika veća utvrđuje predlog kandidata za predsednika izvršnog odbora.

Član 116

Predlog za razrešenje izvršnog odbora, predsednika izvršnog odbora i člana izvršnog odbora može podneti najmanje jedna trećina odbornika u veću.

Predsednik izvršnog odbora može predložiti skupštini razrešenje pojedinog člana izvršnog odbora.

Izvršni odbor i svaki njegov član mogu podneti ostavku. Ostavka ili razrešenje od dužnosti predsednika izvršnog odbora povlači ostavku celog izvršnog odbora.

Izvršni odbor koji je razrešen ili je podneo ostavku, ili kome je prestao mandat zbog razrešenja ili ostavke njegovog predsednika nastavlja rad do izbora novog izvršnog odbora.

Član 117

U dnevni red sednice izvršnog odbora unosi se, bez glasanja, predlog koji podnese član izvršnog odbora, ako je obrazložen značajem za ostvarivanje ustavnih sloboda i prava građana, odnosno prava nacionalnih zajednica.

Član 118

Ako je u opštini, u skladu sa ovim zakonom, obrazovano više organa opštinske uprave, sekretar organa opštinske uprave postavlja se na vreme od godinu dana, svake godine iz reda pripadnika druge nacionalne zajednice, odnosno iz reda nacionalno neopredeljenih građana koji obrazuju veća skupštine, u skladu sa statutom opštine.

Član 119

U opštinskoj upravi nacionalni sastav zaposlenih i rukovodilaca unutrašnjih organizacionih jedinica treba da obezbedi zastupljenost pripadnika nacionalnih zajednica, odnosno nacionalno neopredeljenih građana u skupštini opštine, u skladu sa statutom opštine.

Odeljak peti

Izbor odbornika skupštine opštine

1. Osnovne odredbe

Član 120

Odbornici skupštine opštine (u daljem tekstu: odbornici) biraju se po postupku i na način utvrđen ovim zakonom, statutom opštine i drugim opštinskim aktima.

Član 121

Odbornici se biraju na četiri godine.

Izbori za odbornike moraju se sprovesti najkasnije 30 dana pre kraja mandata odbornika kojima ističe mandat.

Za vreme ratnog stanja skupština opštine može produžiti mandat odbornika sve dok traje ratno stanje, odnosno dok se ne stvore uslovi za izbor odbornika.

Član 122

Pravo da bira odbornika ima građanin Republike Srbije koji je jugoslovenski državljanin, koji je navršio 18 godina života, poslovno je sposoban i ima prebivalište na području izborne jedinice u opštini u kojoj ostvaruje izborno pravo.

Za odbornika može biti izabran građanin Republike Srbije koji je jugoslovenski državljanin, koji je navršio 18 godina života, poslovno je sposoban i ima prebivalište na teritoriji opštine na kojoj je predložen za odbornika, najmanje šest meseci pre raspisivanja izbora za odbornike.

Član 123

Građani biraju odbornike na osnovu slobodnog, opšteg, jednakog i neposrednog izbornog prava, tajnim glasanjem.

Niko nema pravo da po bilo kom osnovu poziva birača na odgovornost za glasanje, niti da od njega traži da se izjasni za koga je glasao ili zašto nije glasao, niti ga može sprečiti da glasa.

Član 124

Odbornici se biraju u izbornim jedinicama koje utvrđuje skupština opštine svojom odlukom.

Izborne jedinice se određuju tako da se u svakoj izbornoj jedinici odbornik bira na približno isti broj birača.

Izuzetno od stava 2 ovog člana mogu se odrediti izborne jedinice na brdsko-planinskom području u kojima se odbornik bira od strane manjeg broja birača u odnosu na druge izborne jedinice.

U svakoj izbornoj jedinici bira se jedan odbornik.

Član 125

Odbornik može biti lice koje je istovremeno i poslanik.

Lice zaposleno u opštinskoj upravi ne može biti istovremeno odbornik skupštine opštine.

Danom potvrđivanja odborničkog mandata zaposlenom u opštinskoj upravi počinje da miruje radni odnos.

U pogledu nespojivosti funkcije odbornika sa obavljanjem druge funkcije, poziva ili profesionalne dužnosti primenjuju se ograničenja koja su zakonom utvrđena za narodne poslanike.

Član 126

Izbore za odbornike raspisuje predsednik Narodne skupštine.

Od dana raspisivanja izbora do dana održavanja izbora ne može proteći manje od 45 ni više od 90 dana.

Narodna skupština može na predlog Vlade odlučiti da se u pojedinim ili svim opštinama u Republici održe prevremeni izbori za odbornike.

Odlukom o raspisivanju izbora određuje se dan održavanja izbora, kao i dan od kada počinju teći rokovi za vršenje izbornih radnji.

Odluka o raspisivanju izbora objavljue se u "Službenom glasniku Republike Srbije".

2. Organi za sprovođenje izbora

Član 127

Organi za sprovođenje izbora su opštinska izborna komisija i birački odbori.

Organi za sprovođenje izbora su samostalni i nezavisni u radu i rade na osnovu zakona i propisa donetih na osnovu zakona.

Za svoj rad organi za sprovođenje izbora odgovaraju organu koji ih je imenovao.

Svi organi i organizacije dužni su da pružaju pomoć organima za sprovođenje izbora i da im dostavljaju podatke koji su im potrebni za rad.

Član 128

Članovi organa za sprovođenje izbora i njihovi zamenici mogu biti samo građani koji imaju izborno pravo, kao i prebivalište na teritoriji opštine.

Članovima organa za sprovođenje izbora i njihovim zamenicima prestaje funkcija u ovim organima kad prihvate kandidaturu za odbornika.

Član 129

Opštinska izborna komisija radi u stalnom i proširenom sastavu.

Opštinska izborna komisija radi u proširenom sastavu od dana utvrđivanja tog sastava do završetka izbora.

Opštinska izborna komisija odlučuje većinom glasova članova u stalnom, odnosno proširenom sastavu.

Član 130

Opštinsku izbornu komisiju u stalnom sastavu čine predsednik i najmanje četiri člana koje imenuje skupština opštine, a u proširenom sastavu - i po jedan predstavnik predlagača kandidata, koji je predložio kandidate za odbornike u najmanje dve trećine izbornih jedinica u opštini.

Opštinska izborna komisija ima sekretara koga imenuje skupština opštine. Sekretar učestvuje u radu komisije bez prava odlučivanja.

Predsednik, drugi članovi opštinske izborne komisije i njen sekretar imaju zamenike.

Za predsednika, zamenika predsednika i sekretara opštinske izborne komisije imenuje se lice koje je diplomirani pravnik.

Opštinska izborna komisija rešenjem utvrđuje koji predlagač kandidata ispunjava uslove za određivanje svojih predstavnika u prošireni sastav ovog organa u roku od 48 časova od proglašenja liste kandidata za sve izborne jedinice.

Predlagač kandidata određuje svog predstavnika u opštinskoj izbornoj komisiji u roku od 24 časa od dostavljanja rešenja iz stava 5 ovog člana i po isteku tog roka gubi pravo da ga odredi.

Opštinska izborna komisija utvrđuje prošireni sastav u roku od 24 časa od isteka roka iz stava 6 ovog člana.

Član 131

Opštinska izborna komisija:

1) stara se o zakonitosti sprovođenja izbora odbornika;

2) određuje biračka mesta, pri čemu naročito vodi računa o ravnomernoj raspoređenosti birača na biračkim mestima i o dostupnosti biračkog mesta biračima;

3) određuje biračke odbore i imenuje njihove članove;

4) daje uputstva biračkim odborima u pogledu sprovođenja postupka izbora odbornika;

5) propisuje obrasce i organizuje tehničke pripreme za sprovođenje izbora za odbornike;

6) utvrđuje da li su predlozi kandidata sačinjeni i podneti u skladu sa propisima o izboru odbornika;

7) utvrđuje i oglašava liste kandidata za sve izborne jedinice;

8) utvrđuje broj glasačkih listića za biračka mesta i zapisnički ih predaje biračkim odborima;

9) utvrđuje rezultate glasanja u izbornoj jedinici i broj glasova za svakog kandidata;

10) utvrđuje i obljavljuje ukupne rezultate izbora odbornika;

11) podnosi izveštaj skupštini opštine o sprovedenim izborima za odbornike;

12) dostavlja republičkom organu nadležnom za poslove statistike podatke o sprovođenju i rezultatima izbora za odbornike, neposredno po završetku izbora;

13) obavlja i druge poslove određene propisima o izboru odbornika.

U svom radu opštinska izborna komisija shodno primenjuje uputstvo i druge akte Republičke izborne komisije koji se odnose na sprovođenje izbora za narodne poslanike.

Član 132

Birački odbor radi u stalnom i proširenom sastavu.

Birački odbor u stalnom sastavu čine predsednik i najmanje dva člana.

U pogledu utvrđivanja sastava biračkog odbora u proširenom sastavu, primenjuju se odredbe ovog zakona koje se odnose na opštinsku izbornu komisiju u proširenom sastavu, uz uslov da je predlagač kandidata koji ispunjava uslove da ima predstavnika u opštinskoj izbornoj komisiji u proširenom sastavu, predložio svog kandidata u izbornoj jedinici u kojoj se imenuje birački odbor.

Predsednik i članovi biračkog odbora imaju zamenike.

Birački odbor imenuje se najkasnije deset dana pre dana određenog za održavanje izbora.

Predlagač kandidata koji nema svog predstavnika u biračkom odboru može da imenuje lice koje će da prati rad biračkog odbora.

U slučaju istovremenog održavanja izbora za odbornike skupštine opštine i izbora za savezne poslanike u Veću građana Savezne skupštine ili izbore za naredne poslanike Narodne skupštine ili predsednika Republike, funkciju biračkih odbora za izbor odbornika obavljaju birački odbori imenovani od strane nadležnih organa za sprovođenje izbora za savezne poslanike, narodne poslanike ili predsednika Republike.

Član 133

Birački odbor neposredno sprovodi glasanje, obezbeđuje pravilnost i tajnost glasanja, utvrđuje rezultate glasanja na biračkom mestu i obavlja druge poslove određene zakonom.

Birački odbor se stara o održavanju reda na biračkom mestu za vreme glasanja.

Bliža pravila o radu biračkog odbora određuje opštinska izborna komisija.

3. Kandidovanje i liste kandidata

Član 134

Kandidate za odbornike mogu predlagati, posebno ili zajedno, registrovane političke stranke i druge političke organizacije (u daljem tekstu: političke stranke), koje svojim potpisima podrži najmanje 30 birača u izbornoj jedinici.

Kandidate za odbornike može predložiti i grupa od najmanje 30 građana - birača u izbornoj jedinici.

Birač može potpisati predlog samo za jednog kandidata u izbornoj jedinici.

Ako je birač potpisao predlog za više predloženih kandidata, kao važeći smatraće se potpis na predlogu koji je ranije podnet opštinskoj izbornoj komisiji.

Jedno lice može biti kandidat samo jednog predlagača i samo u jednoj izbornoj jedinici.

Član 135

Predlog kandidata za odbornika dostavlja se opštinskoj izbornoj komisiji na posebnom obrascu, koji sadrži:

1) naziv predlagača;

2) oznaku izborne jedinice za koju se kandidat predlaže;

3) prezime i ime kandidata;

Ako kandidata predlažu dve ili više političkih stranaka zajedno, kao naziv predlagača navode se nazivi svih tih političkih stranaka ili naziv koji su podnosioci predloga sporazumno odredili.

Ako kandidata predlaže grupa građana, naziv predlagača sadrži naznaku da se radi o grupi građana, s tim što predlagač može odrediti i bliži naziv.

Predlog kandidata dostavlja se opštinskoj izbornoj komisiji najkasnije 15 dana pre dana određenog za održavanje izbora.

Uz predlog kandidata opštinskoj izbornoj komisiji dostavlja se dokumentacija, i to:

1) potvrda o izbornom pravu za svakog kandidata, u kojoj je naznačeno ime i prezime, datum rođenja, zanimanje i lični broj kandidata;

2) pismena izjava kandidata da prihvata kandidaturu;

3) potvrda o prebivalištu kandidata;

4) potvrda o državljanstvu kandidata;

5) potpisi potrebnog broja birača, koji je ovim zakonom utvrđen kao uslov za predlaganje kandidata, na obrascu čiji sadržaj propisuje opštinska izborna komisija.

Opštinska izborna komisija propisaće obrazac za prikupljanje potpisa potrebnog broja birača.

Član 136

Opštinska izborna komisija utvrđuje odmah, a najkasnije u roku od 24 časa po prijemu predloga kandidata za odbornike i odgovarajuće dokumentacije, da li je ovaj podnet u određenom roku i sačinjen u skladu sa odredbama ovog zakona.

Kad nađe nedostatke, opštinska izborna komisija će, odmah, a najkasnije u roku od 24 časa, doneti zaključak kojim predlagaču kandidata nalaže da, najkasnije u roku od 48 časova od dostavljanja zaključka, otkloni nedostatke na koje se u zaključku ukazuje.

Kad podnosilac predloga ne postupi po odredbama iz stava 2 ovog člana, kao i kada je predlog kandidata podnet neblagovremeno, opštinska izborna komisija će ga u roku od 24 časa, rešenjem odbaciti.

Član 137

Kad opštinska izborna komisija utvrdi da je predlog kandidata podnet blagovremeno i da je pravilno sačinjen, odnosno da su u predviđenom roku otklonjeni nedostaci, potvrdiće ga svojim rešenjem najkasnije u roku od 24 časa od njegovog prijema, odnosno od otklanjanja nedostatka.

Rešenje o potvrđivanju predloga opštinska izborna komisija bez odlaganja dostavlja predlagaču.

Član 138

Opštinska izborna komisija će, najkasnije pet dana po isteku roka za predlaganje kandidata, za svaku izbornu jedinicu sastaviti liste kandidata, na koju će uvrstiti sve kandidate koji su predloženi u skladu sa odredbama ovog zakona.

Redosled kandidata na listi kandidata izborne jedinice utvrđuje se po azbučnom redu prezimena.

Na listi kandidata izborne jedinice, uz lično ime kandidata, obavezno se navodi naziv predlagača.

Član 139

Opštinska izborna komisija javno oglašava liste kandidata najkasnije narednog dana od dana njihovog utvrđivanja.

Svaki predlagač kandidata ima pravo da u roku od 48 časova od dana javnog oglašavanja liste kandidata izvrši uvid u sve podnete predloge i dokumentaciju podnetu uz njih.

Član 140

Svaki kandidat može odustati od kandidature najkasnije 15 dana pre dana izbora. Odustanak od kandidature izjavljuje se pismeno, opštinskoj izbornoj komisiji.

U slučaju odustanka od kandidature, smrti kandidata ili gubitka biračkog prava, podnosilac predloga može podneti novi predlog najkasnije 10 dane pre dana izbora.

Podnosilac predloga kandidata može povući predlog najkasnije 15 dana pre dana izbora.

Član 141

Građani imaju pravo da budu obavešteni o kandidatima.

4. Sprovođenje izbora

Član 142

Opštinska izborna komisija dužna je da za svaki birački odbor blagovremeno pripremi materijal za glasanje, a naročito potreban broj glasačkih listića, izvod iz biračkog spiska, potvrde o izbornom pravu, posebne službene koverte za glasanje, kao i obrazac zapisnika o radu biračkog odbora.

Primopredaja izbornog materijala vrši se 24 časa pre dana održavanja izbora.

Član 143

Glasanje za odbornike obavlja se na biračkom mestu.

Glasanje se obavlja glasačkim listićem koga priprema i overava opštinska izborna komisija.

Glasački listić sadrži:

1) oznaku da se glasa za izbor odbornika;

2) naziv opštine i oznaku izborne jedinice;

3) redni broj koji se stavlja ispred imena kandidata;

4) ime i prezime kandidata, prema redosledu utvrđenom na listi kandidata, sa naznakom predlagača. Pored imena i prezimena mogu se staviti i druge oznake kandidata, o čemu odlučuje opštinska izborna komisija;

5) napomenu da se glasa samo za jednog kandidata, zaokruživanjem rednog broja ispred imena kandidata.

Član 144

Birač može da glasa za bilo kog kandidata koji se nalazi na glasačkom listiću.

Birač glasa samo za jednog kandidata.

Glasa se zaokruživanjem rednog broja ispred imena kandidata za koga se glasa.

5. Utvrđivanje i objavljivanje rezultata izbora

Član 145

Rezultate izbora u izbornoj jedinici utvrđuje opštinska izborna komisija, na osnovu rezultata na svim biračkim mestima u izbornoj jedinici i o tome sačinjava zapisnik na propisanom obrascu.

Birački odbor je dužan da opštinskoj izbornoj komisiji dostavi zapisnik i izborni materijal sa biračkog mesta najkasnije u roku od 18 časova od zatvaranja biračkog mesta.

Po prijemu izbornog materijala sa biračkih mesta, opštinska izborna komisija, u roku od 48 časova utvrđuje: ukupan broj birača upisanih u birački spisak; broj birača koji je glasao na biračkim mestima; broj birača koji su glasali putem pisma; ukupan broj glasačkih listića primljenih na biračkim mestima; ukupan broj neupotrebljenih glasačkih listića; ukupan broj nevažećih glasačkih listića; ukupan broj važećih glasačkih listića i broj glasova koji je dobio svaki kandidat pojedinačno.

Član 146

Za odbornika u izbornoj jedinici izabran je kandidat koji je dobio najveći broj glasova.

Član 147

Ako su dva ili više kandidata u izbornoj jedinici dobili jednak i istovremeno najveći broj glasova, glasanje u toj izbornoj jedinici se ponavlja u roku od 15 dana od dana utvrđivanja rezultata.

Na ponovljenom glasanju glasa se samo o kandidatima koji su dobili jednak i istovremeno najveći broj glasova.

Na ponovljenom glasanju izabran je kandidat koji je dobio najveći borj glasova.

Ako i na ponovljenom glasanju više kandidata dobije jednak i istovremeno najveći broj glasova, glasanje se ponavlja u roku od osam dana od dana utvrđivanja rezultata, sve dok jedan kandidat ne dobije najveći broj glasova.

Član 148

Na osnovu utvrđenih rezultata izbora za odbornike u izbornim jedinicama, opštinska izborna komisija utvrđuje ukupne rezultate izbora za odbornike skupštine opštine.

Odmah po utvrđivanju ukupnih rezultata izbora za odbornike, opštinska izborna komisija objavljuje podatke o:

1) broju birača upisanih u birački spisak;

2) broju birača koji su glasali na biračkom mestu;

3) broju birača koji su glasali van biračkog mesta;

4) ukupnom broju birača koji su glasali;

5) broju primljenih glasačkih listića;

6) broju neupotrebljenih glasačkih listića;

7) broju upotrebljenih glasačkih listića;

8) broju nevažećih glasačkih listića;

9) broju važećih glasačkih listića;

10) broju glasova koje su dobili pojedini kandidati;

11) kandidatima koji su dobili najveći broj glasova u svakoj od izbornih jedinica.

Od završetka glasanja do objavljivanja rezultata izbora, opštinska izborna komisija preko sredstava javnog obaveštavanja objavljuje privremene podatke o rezultatima izbora.

Član 149

Opštinska izborna komisija izdaje odbornicima uverenja da su izabrani za odbornike u roku od 24 časa od utvrđivanja konačnih rezultata izbora.

Rezultati izbora su konačni kad se u svakoj od izbornih jedinica u kojoj su održani izbori utvrdi koji kandidat za odbornika je dobio najveći broj glasova i kad je iscrpljen postupak za zaštitu izbornog prava utvrđen ovim zakonom.

Ako opštinska izborna komisija u propisanom roku ne izda uverenja izdaće ih Republička izborna komisija u roku od narednih 48 časova. Opštinska izborna komisija obavezna je da bez odlaganja stavi na raspolaganje Republičkoj izbornoj komisiji sve izborne materijale potrebne za izdavanje uverenja.

6. Ponovni i dopunski izbori i prestanak mandata odbornika

Član 150

Ponovni izbori sprovode se ako opštinska izborna komisija ili nadležni opštinski sud ponište izbore zbog nepravilnosti u sprovođenju izbora.

Ako se izbori ponište na pojedinom biračkom mestu, glasanje se ponavlja samo na tom biračkom mestu.

Opštinska izborna komisija donosi rešenje o ponavljanju glasanja.

Rezultati izbora utvrđuju se po završetku ponovljenog glasanja.

Ponovni izbori sprovode se najkasnije 15 dana od dana poništenja izbora u izbornoj jedinici, odnosno sedam dana od dana poništenja izbora na biračkom mestu, na način i po postupku utvrđenim za sprovođenje izbora.

Ponovne izbore raspisuje opštinska izborna komisija.

Ponovni izbori se sprovode po listi kandidata koja je utvrđena za izbore koji su poništeni, osim kad su izbori poništeni zbog nepravilnosti u postupku predlaganja kandidata.

Član 151

Dopunski izbori sprovode se kad se izbori u određenoj izbornoj jedinici nisu održali ili kad odborniku prestane mandat pre isteka vremena na koje je izabran, osim u slučaju donošenja odluke o raspisivanju prevremenih izbora.

Kad nastupi razlog za sprovođenje dopunskih izbora, predsednik skupštine opštine će u roku od najkasnije 30 dana od nastupanja razloga, obavestiti o tome predsednika Narodne skupštine, koji će, najkasnije u roku od šest meseci od dana prijema obaveštenja, doneti odluku o raspisivanju dopunskih izbora.

Dopunski izbori sprovode se po odredbama ovog zakona koji važe za redovne izbore.

Kad je do isteka mandatnog perioda ostalo manje od šest meseci, dopunski izbori se neće raspisati.

Mandat odbornika izabranog na dopunskim izborima traje do isteka vremena na koje su izabrani odbornici skupštine opštine.

Član 152

Odborniku prestaje mandat pre isteka vremena na koje je izabran:

1) podnošenjem ostavke;

2) donošenjem odluke o raspisivanju prevremenih izbora;

3) ako je pravosnažnom sudskom odlukom osuđen na bezuslovnu kaznu zatvora u trajanju od najmanje šest meseci;

4) ako je pravosnažnom sudskom odlukom lišen poslovne sposobnosti;

5) preuzimanjem posla, odnosno funkcije koje su, u skladu sa zakonom, nespojive s funkcijom odbornika;

6) ako mu prestane prebivalište na teritoriji opštine;

7) gubljenjem državljanstva;

8) ako nastupi smrt odbornika;

9) prestankom članstva u političkoj stranci koja ga je predložila za odbornika.

Posle podnošenja ostavke odbornika, skupština opštine na prvoj narednoj sednici utvrđuje da je danom podnošenja ostavke odborniku prestao mandat.

Odborniku prestaje mandat u slučaju iz stava 1 tačka 2) ovog člana danom verifikacije mandata novoizabranih odbornika.

Ako odborniku prestaje mandat nastupanjem slučaja iz stava 1 tač. 3) do 9) ovog člana, skupština opštine na prvoj narednoj sednici, posle obaveštenja o nastupanju takvog slučaja utvrđuje da je odborniku prestao mandat.

Mandat novog odbornika traje do isteka mandata odbornika kome je prestao mandat.

7. Zaštita izbornog prava

Član 153

Svaki birač, kandidat za odbornika i predlagač kandidata ima pravo na zaštitu izbornog prava, po postupku utvrđenom ovim zakonom.

Član 154

Birač, kandidat za odbornika ili predlagač kandidata ima pravo da podnese prigovor opštinskoj izbornoj komisiji zbog nepravilnosti u postupku kandidovanja i sprovođenja izbora.

Prigovor se podnosi u roku od 24 časa od dana kad je doneta odluka, odnosno izvršena radnja ili učinjen propust.

Član 155

Opštinska izborna komisija doneće rešenje u roku od 48 časova od prijema prigovora i dostaviti ga podnosiocu prigovora.

Ako opštinska izborna komisija usvoji podneti prigovor, poništiće radnju u postupku predlaganja kandidata, izbora odbornika ili će poništiti izbor odbornika.

Član 156

Protiv rešenja opštinske izborne komisije, može se izjaviti žalba nadležnom opštinskom sudu u roku od 24 časa od dostavljanja rešenja.

O žalbi se odlučuje u sednici veća.

Opštinska izborna komisija dužna je da sudu dostavi odmah, a najkasnije u roku od 12 časova sve potrebne podatke i spise za odlučivanje.

U postupku zaštite izbornog prava sud shodno primenjuje odredbe zakona kojim se uređuje postupak u upravnim sporovima.

Odluka po žalbi doneće se najkasnije u roku od 48 časova od prijema žalbe sa spisima.

Odluka doneta u postupku po žalbi je pravosnažna i protiv nje se ne mogu podneti zahtev za vanredno preispitivanje sudske odluke, niti zahtev za ponavljanje postupka, predviđen Zakonom o upravnim sporovima.

Član 157

Ako sud usvoji žalbu, poništiće radnju u postupku predlaganja kandidata, odnosno u postupku izbora odbornika ili će poništiti izbor odbornika.

Ako je po prigovoru, odnosno po žalbi, poništena radnja u postupku izbora ili izbor odbornika, opštinska izborna komisija je dužna da odgovarajuću izbornu radnju, odnosno izbore ponovi u roku predviđenom ovim zakonom za ponovne izbore. Rok se računa od dana donošenja odluke o poništavanju.

Član 158

Skupština opštine konstituiše se u roku od 20 dana od dana izbora odbornika.

Mandat odbornika počinje da teče danom potvrđivanja mandata.

Potvrđivanje mandata odbornika vrši se na osnovu uverenja o izboru za odbornika i izveštaja opštinske izborne komisije o sprovedenim izborima.

Na konstitutivnoj sednici skupštine opštine obrazuje se komisija od tri člana radi utvrđivanja saglasnosti uverenja o izboru za odbornika i izveštaja opštinske izborne komisije.

Na osnovu izveštaja komisije iz stava 4 ovog člana lice koje predsedava konstitutivnom sednicom skupštine opštine konstatuje da je opštinska izborna komisija podnela izveštaj o sprovedenim izborima i koja su uverenja o izboru za odbornike u saglasnosti sa tim izveštajem, čime je potvrđen mandat novoizabranim odbornicima.

Član 159

Ako se u opštini ne sprovedu izbori ili se posle sprovedenih izbora za odbornike skupštine opštine ne konstituišu njeni organi u roku od 60 dana od dana izbora, Vlada obrazuje opštinsko veće koje obavlja poslove skupštine opštine i izvršnog odbora do sprovođenja novih izbora i konstituisanja opštinskih organa, a o tome obaveštava predsednika Narodne skupštine.

U slučaju iz stava 1 ovog člana predsednik Narodne skupštine raspisaće nove izbore za odbornike skupštine opštine u roku od najduže godinu dana od dana kada je trebalo sprovesti izbore, odnosno od dana sprovedenih prethodnih izbora. Mandat odbornika izabranih na ovim izborima traje do isteka mandata odbornika skupština opština izabranih na redovnim izborima.

Član 160

Kad nisu sprovedeni izbori u svim izbornim jedinicama, ali je izabran najmanje onoliki broj odbornika koji omogućava donošenje svih akata skupštine opštine na način predviđen statutom i drugim aktima opštine, skupština se konstituiše, a za nepopunjena odbornička mesta raspisaće se dopunski izbori, u skladu s odredbama ovog zakona.

8. Troškovi sprovođenja izbora

Član 161

Sredstva za sprovođenje izbora i finansiranje izorne aktivnosti za izbor odbornika skupštine opštine obezbeđuju se u budžetu opštine.

Sredstva za finansiranje izborne aktivnosti raspodeljuju se predlagačima kandidata na način utvrđen aktom skupštine opštine.

Na podneske i radnje u izbornom postupku ne plaća se taksa.

9. Primena propisa o izboru narodnih poslanika

Član 162

Odredbe Zakona o izboru narodnih poslanika ("Službeni glasnik RS", br. 79/92, 83/92, 53/93, 67/93, 90/93, 107/93, 48/94 i 32/97) o biračkim spiskovima, o izbornom materijalu, imenovanju u izborne komisije i biračke odbore, biračkim mestima, o obaveštavanju građana o predloženim kandidatima, o zabrani trajanja izborne propagande i objavljivanju prethodnih rezultata ili procene rezultata izbora, glasanju, utvrđivanju i objavljivanju rezultata izbora, neplaćanju poreza i doprinosa za sredstva koja se isplaćuju kao naknada za rad lica u organima za sprovođenje izbora, neplaćanju taksi na radnje, podneske i ostale spise u vezi sa sprovođenjem izbora i prestankom mandata poslanika i kaznama shodno se primenjuju na izbor odbornika skupštine opštine, ako ovim zakonom nije drugačije određeno.

10. Izbor odbornika u veća skupštine opštine

Član 163

Pravo da biraju i da budu birani za odbornike u veća skupštine opštine imaju pripadnici nacionalne zajednice, kao i nacionalno neopredeljeni građani, koji imaju prebivalište na teritoriji opštine.

Član 164

Pripadnost nacionalnoj zajednici, kao i nacionalna neopredeljenost upisuje se u birački spisak.

Član 165

U opštini, odnosno gradu u kojima, u skladu s ovim zakonom, skupštinu opštine čine veća, opštinska izborna komisija u stalnom sastavu imenuje se tako što u njen sastav ulazi jednak broj pripadnika nacionalnih zajednica i nacionalno neopredeljenih građana koji obrazuju veća skupštine opštine, u skladu sa statutom opštine.

Na način iz stava 1 ovog člana imenuju se i zamenici predsednika i članova opštinske izborne komisije, kao i predsednik i članovi biračkog odbora i njihovi zamenici.

Imenovanje lica iz stava 2 ovog člana vrši se tako da uspostavljeni odnos u sastavu organa ostane nepromenjen, ako u toku njegovog rada predsednika ili nekog od članova zamenjuje njihov zamenik.

Član 166

U predlogu kandidata za veće skupštine opštine, koji sadrži propisanu dokumentaciju koja se dostavlja opštinskoj izbornoj komisiji, mora biti jasno istaknuto za koje veće predlagač kandidata podnosi predlog.

Član 167

Opštinska izborna komisija će, najkasnije pet dana po isteku roka za podnošenje predloga kandidata, za svako veće u svakoj izbornoj jedinici utvrditi posebnu listu kandidata, koja sadrži sve potvrđene predloge kandidata u toj izbornoj jedinici za veće za koje se vrši izbor, sa ličnim imenima svih kandidata i podacima o njihovoj godini rođenja, zanimanju i prebivalištu i nazivom predlagača.

Član 168

Prilikom glasanja biraču se daje glasački listić prema njegovoj nacionalnoj pripadnosti, odnosno nacionalnoj neopredeljenosti, upisanoj u birački spisak.

Član 169

Glasački listići se štampaju u posebnim bojama za svako veće.

Član 170

Glasački listić, pored podataka propisanih ovim zakonom, sadrži ispred imena i rednog broja prvog kandidata naznaku o kom se veću radi.

Član 171

Opštinska izborna komisija utvrđuje rezultate izbora primenom odredaba ovog zakona, posebno za svako veće.

Član 172

U pogledu svih ostalih pitanja koja nisu posebno uređena, primenjuju se odredbe o izboru odbornika skupštine opštine.

Odeljak šesti

Simboli, praznici, nazivi ulica i trgova jedinica lokalne samouprave

Član 173

Simboli jedinice lokalne samouprave mogu izražavati samo njene istorijske, kulturne, privredne i geografske posebnosti.

Simboli iz stava 1 ovog člana mogu se upotrebljavati samo uz državne simbole.

Jedinica lokalne samouprave može imati i svoj dan.

Saglasnost na sadržinu i izgled simbola i određivanje dana jedinice lokalne samouprave daje ministarstvo nadležno za poslove lokalne samouprave.

U službenim prostorijama jedinice lokalne samouprave mogu se isticati samo državni simboli i simboli iz stava 1 ovog člana.

Član 174

Jedinica lokalne samouprave utvrđuje nazive ulica, trgova i gradskih četvrti, zaseoka i drugih delova naseljenog mesta na svojoj teritoriji ( u daljem tekstu: delovi naseljenog mesta).

Odluku o utvrđivanju naziva donosi skupština jedinice lokalne samouprave, uz prethodnu saglasnost ministarstva nadležnog za poslove lokalne samouprave.

Delovi naseljenog mesta ne mogu nositi nazive ili imena lica kojima se vređaju moral građana, rodoljublje i slobodarske tradicije naroda i države.

Ministarstvo nadležno za poslove lokalne samouprave ovlašćeno je da ukloni nazive delova naseljenog mesta koji su utvrđeni i istaknuti suprotno odredbama ovog zakona.

Glava treća

GRAD

Član 175

Grad je teritorijalna jedinica lokalne samouprave utvrđena zakonom na čijoj se teritoriji obrazuju dve ili više gradskih opština.

Član 176

Za obavljanje poslova iz njegovog delokruga, kao i poverenih poslova državne uprave, gradu pripadaju prihodi utvrđeni ovim zakonom za opštinu.

Pored prihoda iz stava 1 ovog člana gradovima pripada 10% poreza na promet proizvoda i usluga određenog za finansiranje javnih rashoda u Republici ostvarenog na teritoriji grada.

Član 177

Organi grada su skupština grada, izvršni odbor, gradska uprava i drugi organi utvrđeni statutom grada.

Član 178

Skupština grada obavlja poslove predviđene ovim zakonom za skupštinu opštine, kao i druge poslove utvrđene zakonom i statutom grada.

Član 179

Skupštinu grada sačinjavaju odbornici čiji se broj utvrđuje statutom grada, s tim što njihov broj ne može biti manji od 75, niti veći od 100.

Član 180

Izvršni odbor sačinjavaju predsednik i određeni broj članova, u skladu sa statutom.

Član 181

Za obavljanje određenih poslova grada statutom grada obrazuju se gradske opštine i utvrđuje njihovo područje.

Statutom grada određuje se koje poslove obavlja grad, a koje gradske opštine, obrazuju organi gradskih opština koji obavljaju poslove utvrđene statutom grada, uređuju međusobni odnosi organa grada i gradskih opština i druga pitanja od značaja za funkcionisanje grada.

Gradska opština ne može obavljati poslove koji su zakonom povereni gradu.

Član 182

Odredbe ovog zakona koje se odnose na opštinu, primenjuju se i na grad, ako odredbama ove glave zakona nije drugačije određeno.

Glava četvrta

GRAD BEOGRAD

Član 183

Grad Beograd obavlja poslove opštine utvrđene ustavom, zakonom i statutom grada Beograda i zakonom poverene poslove iz okvira prava i dužnosti Republike.

Član 184

Pri poveravanju poslova državne uprave gradu Beogradu, polazi se od njegovog posebnog položaja i uloge kao glavnog grada Savezne Republike Jugoslavije i glavnog grada Republike Srbije, i složenosti socijalne, privredne, kulturne, prostorne i urbanističke strukture i drugih karakteristika i potreba.

Član 185

Za obavljanje poslova iz delokruga grada Beograda, kao i poverenih poslova, gradu Beogradu pripadaju prihodi utvrđeni ovim zakonom za opštinu.

Pored prihoda iz stava 1 ovog člana, gradu Beogradu kao glavnom gradu Savezne Republike Jugoslavije i glavnom gradu Republike Srbije, pripada i 15% poreza na promet proizvoda i usluga određenog za finansiranje javnih rashoda u Republici, ostvarenog na teritoriji grada.

Član 186

Organi grada Beograda su skupština grada, izvršni odbor, gradska uprava i drugi organi utvrđeni statutom grada Beograda.

Skupština grada Beograda obavlja poslove utvrđene ovim zakonom za skupštinu opštine, kao i druge poslove utvrđene zakonom i statutom grada Beograda.

Član 187

Skupštinu grada Beograda čine odbornici, čiji se broj utvrđuje statutom grada Beograda, s tim što njihov broj ne može biti manji od 75, niti veći od 110.

Član 188

Izvršni odbor sačinjavaju predsednik i određeni broj članova, u skladu sa statutom grada Beograda.

Član 189

Za obavljanje određenih poslova grada Beograda statutom grada Beograda obrazuju se gradske opštine i utvrđuje njihovo područje.

Statutom grada Beograda određuje se koje poslove obavlja grad Beograd, a koje gradske opštine, obrazuju organi gradskih opština koji obavljaju poslove utvrđene statutom grada Beograda, uređuju međusobni odnosi organa grada Beograda i gradskih opština i druga pitanja od značaja za funkcionisanje grada Beograda.

Gradska opština ne može obavljati poslove koji su zakonom povereni gradu Beogradu.

Član 190

Odredbe ovog zakona koje se odnose na opštine i gradove, primenjuju se i na grad Beograd, ako odredbama ove glave zakona nije drugačije određeno.

Glava peta

OBLICI UČEŠĆA GRAĐANA U OBAVLJANJU POSLOVA JEDINICA LOKALNE SAMOUPRAVE

Odeljak prvi

Referendum i narodna inicijativa

Član 191

Građani koji imaju biračko pravo i prebivalište na teritoriji jedinice lokalne samouprave neposredno učestvuju u odlučivanju o poslovima iz delokruga jedinice lokalne samouprave referendumom i ostvarivanjem narodne inicijative u skladu sa zakonom i statutom.

Statutom se mogu utvrditi i drugi oblici neposrednog učešća građana u odlučivanju o poslovima iz delokruga jedinice lokalne samouprave.

Član 192

Statutom se utvrđuju pitanja o kojima građani odlučuju referendumom. Skupština jedinice lokalne samouprave može raspisati referendum i o drugim pitanjima iz svog delokruga.

Način donošenja akta o raspisivanju referenduma uređuje se statutom.

Član 193

Referendum može biti raspisan za područje jedinice lokalne samouprave, kao i za pojedini njen deo.

Član 194

Građani koji imaju biračko pravo i prebivalište na teritoriji jedinice lokalne samouprave imaju pravo da putem narodne inicijative predlože skupštini donošenje akta kojim će se urediti određeno pitanje iz delokruga jedinice lokalne samouprave, promenu statuta i drugih akata, raspisivanje referenduma, rešavanje drugih pitanja u skladu sa zakonom i statutom.

Član 195

Statutom jedinice lokalne samouprave utvrđuje se broj potpisa potreban za pokretanje narodne inicijative.

Član 196

Ako skupština jedinice lokalne samouprave ne prihvati predlog sadržan u narodnoj inicijativi, dužna je da o tom predlogu raspiše referendum u roku od 90 dana od dana donošenja odluke o neprihvatanju.

Odeljak drugi

Mesna zajednica

Član 197

Radi zadovoljavanja potreba od neposrednog zajedničkog interesa za građane na određenom području, opština može, po prethodno pribavljenom mišljenju građana sa tog područja, obrazovati mesnu zajednicu, u skladu sa statutom opštine.

U mesnoj zajednici građani zadovoljavaju i zajedničke potrebe koje sami utvrde.

Član 198

Aktom o obrazovanju mesne zajednice, u skladu sa statutom opštine, određuje se područje za koje se obrazuje mesna zajednica, organizacija i način obavljanja poslova u mesnoj zajednici i druga pitanja od značaja za njen rad.

Član 199

U mesnoj zajednici obrazuje se savet mesne zajednice, čije članove biraju punoletni građani koji imaju prebivalište na njenom području.

Izbore za savet mesne zajednice raspisuje predsednik skupštine opštine, a u skladu s aktima mesne zajednice.

Član 200

Sredstva mesne zajednice su:

1) sredstva koja opština prenese mesnoj zajednici;

2) sredstva koja građani obezbeđuju samodoprinosom ili na drugi način;

3) pokloni i druga sredstva.

Mesna zajednica koristi sredstva iz stava 1 ovog člana u skladu sa svojim planovima i programima.

Član 201

Mesna zajednica ima svojstvo pravnog lica u pogledu prava i obaveza utvrđenih statutom i aktom o obrazovanju.

Član 202

Opština može ukinuti mesnu zajednicu samo po prethodno pribavljenom mišljenju većine građana koji imaju prebivalište na području za koje je obrazovana mesna zajednica.

Glava šesta

ODNOSI REPUBLIČKIH ORGANA I ORGANA JEDINICA LOKALNE SAMOUPRAVE

Član 203

Organi jedinica lokalne samouprave imaju pravo da daju inicijative nadležnim republičkim organima u vezi sa preduzimanjem mera od značaja za rešavanje pitanja iz nadležnosti jedinica lokalne samouprave, kao i da podnose predstavke i daju predloge u pogledu postupanja državnih organa.

U obavljanju poslova iz svog delokruga organi jedinice lokalne samouprave imaju pravo da traže mišljenja od nadležnih organa državne uprave u vezi sa primenom zakona koji su od neposrednog interesa za jedinice lokalne samouprave.

Član 204

Jedinice lokalne samouprave imaju pravo da daju inicijative za uređivanje pitanja od interesa za ostvarivanje i razvoj lokalne samouprave.

Ministarstva sarađuju sa jedinicama lokalne smouprave i njihovim udruženjima u pripremanju zakona čija su rešenja od posebnog značaja za ostvarivanje i razvoj lokalne samouprave.

Član 205

Ministarstva obaveštavaju organe jedinice lokalne samouprave po sopstvenoj inicijativi ili na njihov zahtev o merama i aktivnostima koje preduzimaju u izvršavanju zakona i drugih propisa koji su od neposrednog interesa za jedinicu lokalne samouprave.

Ministarstva neposredno, odnosno preko svojih organizacionih jedinica obaveštavaju organe jedinice lokalne samouprave o preduzetim merama radi sprečavanja povrede zakona, kao i o drugim pojavama od značaja za ostvarivanje zakonitosti.

Ministarstva pružaju stručnu pomoć organima jedinice lokalne samouprave u obavljanju njihovih poslova.

Član 206

Ministarstva mogu od organa jedinice lokalne samouprave tražiti izveštaje, podatke i obaveštenja o obavljanju poslova jedinice lokalne samouprave i poverenih poslova.

Ministarstva su dužna da o uočenim nedostacima u radu jedinice lokalne samouprave obaveštavaju organe iz stava 1 ovog člana i preduzimaju mere za njihovo otklanjanje.

Član 207

Kad ministarstvo nadležno za poslove lokalne samouprave smatra da propis, statut ili drugi opšti akt organa jedinice lokalne samouprave nije u skladu sa zakonom ili drugim republičkim propisom, dužno je da pokrene postupak za ocenjivanje ustavnosti i zakonitosti tog akta pred Ustavnim sudom.

Do donošenja odluke Ustavnog suda ministarstvo nadležno za poslove lokalne samouprave može predložiti Vladi da obustavi od izvršenja propis, statut ili drugi opšti akt iz stava 1 ovog člana.

Član 208

Kad ministarstvo nadležno za poslove lokalne samouprave smatra da opšti akt organa jedinice lokalne samouprave nije u saglasnosti sa njenim statutom, ukazaće na to skupštini jedinice lokalne samouprave radi preduzimanja odgovarajućih mera.

Ako skupština jedinice lokalne samouprave ne postupi po predlogu, ministarstvo nadležno za poslove lokalne samouprave pokrenuće postupak pred Vrhovnim sudom Srbije i istovremeno će predložiti Vladi da obustavi od izvršenja akt iz stava 1 ovog člana, do odluke Vrhovnog suda Srbije.

Član 209

Ako nađe da pojedinačni akt organa jedinice lokalne samouprave, protiv koga nije obezbeđena zaštita u upravnom sporu, nije u saglasnosti sa zakonom ili drugim propisom, odnosno s odlukom ili drugim opštim aktom jedinice lokalne samouprave, ministarstvo nadležno za poslove lokalne samouprave predložiće skupštini jedinice lokalne samouprave da takav akt ukine ili poništi.

Ako skupština ne postupi u roku od mesec dana po predlogu, ministarstvo nadležno za poslove lokalne samouprave ukinuće ili poništiti akt iz stava 1 ovog člana.

Član 210

Ako organ jedinice lokalne samouprave ne izvršava odluke ili druge akte jedinice lokalne samouprave koji se odnose na ostvarivanje ustavnih sloboda, prava i dužnosti čoveka i građanina, nadležno ministarstvo upozoriće na to organ jedinice lokalne samouprave i zatražiti da u roku koji ne može biti duži od mesec dana preduzme mere za izvršavanje te odluke ili opšteg akta.

Ako organ iz stava 1 ovog člana i pored upozorenja ne preduzme mere, nadležno ministarstvo može preuzeti izvršavanje odluke, odnosno drugog opšteg akta jedinice lokalne samouprave, a najduže godinu dana.

Nadležno ministarstvo pokrenuće istovremeno postupak za utvrđivanje odgovornosti funkcionera koji rukovodi organom jedinice lokalne samouprave.

Član 211

Ako organ jedinice lokalne samouprave ne donese akt, odnosno ne uredi ili ne obezbedi uslove za uređenje pitanja iz člana 4 ovog zakona, nadležno ministarstvo upozoriće na to i odrediti rok u kome je organ jedinice lokalne samouprave dužan da postupi po tom upozorenju, a istovremeno će o tome obavestiti ministarstvo nadležno za poslove lokalne samouprave.

Ako organ jedinice lokalne samouprave ne postupi po upozorenju u roku iz stava 1 ovog člana, nadležno ministarstvo predložiće Vladi da preduzme mere iz člana 213 ovog zakona.

Član 212

Ako jedinica lokalne samouprave u slučaju nastupanja vanrednih okolnosti (elementarne nepogode i dr.) ne preduzme blagovremeno mere radi sprečavanja nastanka štete većih razmera, nadležni državni organ preduzeće te mere.

Državni organ izvršiće mere iz stava 1 ovog člana na teret sredstava budžeta jedinice lokalne samouprave.

Državni organ pokrenuće istovremeno postupak za utvrđivanje odgovornosti nadležnih organa jedinice lokalne samouprave.

Član 213

Kad skupština jedinice lokalne samouprave ili drugi organ lokalne samouprave ne obavlja svoje poslove duže od tri meseca ili ih obavlja na način kojim se ugrožavaju ustavna i zakonska prava građana, odnosno teže oštećuje opšti interes, Vlada će na to upozoriti skupštinu jedinice lokalne samouprave i zatražiti da u određenom roku preduzme mere za otklanjanje uočenih nedostataka.

Ako skupština jedinice lokalne samouprave i pored upozorenja ne preduzme mere u roku koji je utvrdila Vlada, Vlada će raspustiti skupštinu jedinice lokalne samouprave i obrazovati opštinsko veće koje će obavljati poslove skupštine jedinice lokalne samouprave i izvršnog odbora.

U slučaju iz stava 2 ovog člana, predsednik Narodne skupštine raspisaće nove izbore za odbornike skupštine jedinice lokalne samouprave u roku od najduže godinu dana od dana raspuštanja skupštine jedinice lokalne samouprave.

Izbori se neće raspisati, ako je do isteka mandata odbornika raspuštene skupštine preostalo vreme do šest meseci.

Glava sedma

ZAŠTITA PRAVA LOKALNE SAMOUPRAVE

Član 214

Skupština jedinice lokalne samouprave ima pravo da pred Ustavnim sudom pokrene postupak za ocenu ustavnosti i zakonitosti zakona, drugog propisa ili opšteg akta, kojim se neposredno povređuju prava jedinice lokalne samouprave na lokalnu samoupravu utvrđena ustavom ili zakonom.

Član 215

Ako organ jedinice lokalne samouprave smatra da je radnjom ili pojedinačnim aktom državnog organa učinjena povreda zakonom garantovanih prava jedinice lokalne samouprave, može podneti, u roku od 30 dana, zahtev Vrhovnom sudu Srbije za zaštitu prava jedinice lokalne samouprave.

Vrhovni sud može poništiti akt organa iz stava 1 ovog člana, zabraniti dalje vršenje radnje ili odbiti zahtev za zaštitu prava.

U postupku za rešavanje po zahtevu shodno se primenjuju odredbe zakona kojima se uređuje postupak u upravnim sporovima.

Glava osma

KAZNENA ODREDBA

Član 216

(Brisan)

Glava deveta

PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 217

Danom stupanja na snagu ovog zakona prestaju da važe:

1) odredbe čl. 8, 12, 16-64b, 70, 71, 71a i 73 Zakona o teritorijalnoj organizaciji Republike Srbije i lokalnoj samoupravi ("Službeni glasnik RS", br. 47/91, 79/92, 82/92 i 47/94), a u nazivu Zakona reči: "i lokalnoj samoupravi" brišu se;

2) odredbe čl. 56-59 Zakona o državnoj upravi ("Službeni glasnik RS", br. 20/92, 6/93 i 48/93) u delu koji se odnosi na opštine, gradove i grad Beograd.

Član 218

Do uređivanja sistema opštinskih administrativnih taksi na opštinske administrativne takse shodno se primenjuju odredbe Zakona o administrativnim taksama ("Službeni glasnik RS", br. 49/92, 70/92, 37/93, 44/93, 67/93, 28/94, 30/94, 31/95, 53/95, 39/96 i 42/98) u delu kojim su uređeni takseni obveznik, nastanak taksene obaveze, utvrđivanje vrednosti predmeta radi naplate takse, plaćanje taksene obaveze, oslobođenje od plaćanja takse, povraćaja takse i prodaja taksenih maraka.

Član 219

Danom stupanja na snagu ovog zakona prestaje da važi Zakon o komunalnim taksama i naknadama ("Službeni glasnik RS", br. 11/92, 75/92, 52/93, 67/93, 28/94, 75/94, 53/95 i 42/98) u delu koji se odnosi na lokalne komunalne takse i naknade za korišćenje komunalnih dobara od opšteg interesa.

Naknada za korišćenje komunalnih dobara od opšteg interesa koja je do dana stupanja na snagu ovog zakona utvrđena, uz prethodnu saglasnost Vlade, plaća se do isteka roka za koji je saglasnost data.

Član 220

Danom stupanja na snagu ovog zakona prestaje da važi Zakon o samodoprinosu ("Službeni glasnik RS", br. 29/93, 67/93 i 48/94).

Prava i obaveze građana koje su utvrđene aktima o uvođenju samodoprinosa do dana stupanja na snagu ovog zakona izvršiće se u skladu sa tim aktima.

član 221

Zakon o obezbeđivanju sredstava opštinama i gradovima ("Službeni glasnik RS", broj 28/94) prestaje da važi 31. decembra 1999. godine.

Član 222

Jedinice lokalne samouprave uskladiće svoj statut i druge opšte akte sa odredbama ovog zakona do 31. decembra 1999. godine, osim jedinica lokalne samouprave na teritoriji Autonomne Pokrajine Kosova i Metohije koji će urediti svoje statute s odredbama ovog zakona u roku od dva meseca od dana prestanka misije Ujedinjenih nacija za privremenu upravu (UNMIK).

Član 223

Odredbe ovog zakona o organizaciji i radu opštinskih organa primenjivaće se od sprovođenja narednih izbora za odbornike skupština jedinica lokalne samouprave, odnosno od dana konstituisanja tih skupština.

Odredbe čl. 18-41 ovog zakona, kojima su uređeni poslovi opštine, primenjivaće se od 1. januara 2000. godine.

Član 224

Izbori i obrazovanje organa jedinica lokalne samouprave na teritoriji Autonomne Pokrajine Kosova i Metohije sprovešće se, po odredbama ovog zakona, po prestanku misije Ujedinjenih nacija za privremenu upravu (UNMIK).

U skupštinama jedinica lokalne samouprave iz stava 1 ovog člana veća nacionalnosti obrazovaće se u skladu sa nacionalnim sastavom stanovništva do 24. marta 1999. godine.

Član 225

Skupštine gradova Kragujevac, Niš, Novi Sad i Priština statutom će obrazovati gradske opštine najkasnije u roku od godinu dana od dana stupanja na snagu ovog zakona.

Po isteku roka iz stava 1 ovog člana gradovi Kragujevac, Niš i Novi Sad gube status grada, a grad Priština po isteku godinu dana od dana prestanka misije Ujedinjenih nacija za privremenu upravu (UNMIK).

Član 226

Odredbe ovog zakona o izboru organa mesnih zajednica primenjivaće se na mesne zajednice u kojima do stupanja na snagu ovog zakona nije izvršen izbor.

Organi mesnih zajednica izabrani u skladu sa propisima koji su bili na snazi do stupanja na snagu ovog zakona, nastavljaju sa radom do isteka mandata.

Član 227

Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".

Samostalni član Zakona o izmenama i dopunama
Zakona o lokalnoj samoupravi

("Sl. glasnik RS", br. 27/2001)

Član 12

Ovaj zakon stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije", a odredbe člana 3 st. 1 i 2, člana 5 stav 2, čl. 6, 7, 8, 10 i 11 ovog zakona primenjivaće se od 1. juna 2001. godine.

 

Napomene

Zakon o lokalnoj samoupravi ("Sl. glasnik RS", br. 49/99 i 27/2001) prestao je da važi danom stupanja na snagu Zakona o lokalnoj samoupravi ("Sl. glasnik RS", br. 9/2002), osim odredaba čl. 120-162 o izboru odbornika skupštine opštine, koje će se primenjivati do donošenja novog zakona o izboru odbornika.

Zakonom o lokalnim izborima ("Sl. glasnik RS" , br. 33/2002) u članu 66 utvrđeno je da će se odredbe čl. 120 do 162 Zakona o lokalnoj samupravi ("Sl. glasnik RS", br. 49/99 i 27/2001), koje se odnose na izbor odbornika skupštine opštine, primenjivati u slučaju sprovođenja dopunskih izbora za dosadašnji sastav skupština jedinica lokalne samouprave, a prestaju da važe danom raspisivanja izbora za sve odbornike skupština jedinica lokalne samouprave u Republici.