ZAKON
O DRUŠTVENOJ BRIZI O DECI

("Sl. glasnik RS", br. 49/92, 29/93, 53/93, 67/93, 28/94, 47/94, 48/94, 25/96 i 29/2001)

 

I OPŠTE ODREDBE

Član 1

Ovim zakonom se uređuje sistem društvene brige o deci, koji se zasniva na pravu i dužnosti roditelja da se staraju o podizanju i vaspitavanju svoje dece, pravu deteta na uslove života koji omogućavaju njegov pravilan psiho-fizički razvoj i obavezi države da im to omogući.

Član 2

Društvenu brigu o deci u smislu ovog zakona čine prava roditelja i dece i organizovane delatnosti i aktivnosti kojima se obezbeđuje:

1) stvaranje osnovnih uslova za približno ujednačavanje nivoa zadovoljavanja razvojnih potreba dece;

2) pomoć porodici u ostvarivanju njene reproduktivne, zaštitne, vaspitne i ekonomske funkcije;

3) predškolsko vaspitanje i obrazovanje dece;

4) dnevni boravak, vaspitanje i obrazovanje, preventivna zdravstvena zaštita, ishrana, odmor, rekreacija, kulturne, sportske i stvaralačke aktivnosti dece;

5) odgovarajuća sadržina rada sa decom bez roditeljskog staranja, decom sa smetnjama u razvoju, decom na dužem bolničkom lečenju i decom iz socijalno ugroženih porodica;

6) posebna zaštita trećeg deteta iz porodice sa troje dece.

Član 3

Radi obezbeđivanja određenih prava utvrđenih ovim zakonom, osnivaju se ustanove za decu.

Član 4

Nad zakonitošću rada i nad stručnim radom ustanova i drugih pravnih i fizičkih lica koja obavljaju određene poslove društvene brige o deci vrši se nadzor, u skladu sa ovim zakonom.

Član 5

Prava iz ovog zakona odnose se na ličnost i ne mogu se prenositi.

Novčana primanja na osnovu ovog zakona ne mogu biti predmet obezbeđivanja ili prinudnog izvršenja.

Član 6

Porodicu u smislu ovog zakona čine: bračni, odnosno vanbračni drugovi, deca (bračna, vanbračna, usvojena i pastorčad) i srodnici u pravoj liniji, a u pobočnoj do drugog stepena srodstva, pod uslovom da žive u zajedničkom domaćinstvu.

Izuzetno od stava 1. ovog člana prilikom utvrđivanja redosleda rođenja i broja dece u porodici ubrajaju se i deca koja ne žive u njoj.

Redosled rođenja i broj dece iz razvedenog braka ili vanbračne zajednice utvrđuje se prema činjenici kojem roditelju su poverena deca presudom o razvodu braka, odnosno za vanbračnu zajednicu u čijoj porodici deca žive.

Član 7

Treće dete iz porodice sa troje dece uživa posebnu zaštitu.

Trećim detetom iz porodice sa troje dece u skladu sa ovim zakonom smatra se treće dete prema redu rođenja (u daljem tekstu: treće dete).

U slučaju da se u prvom porođaju rodilo troje ili više dece, trećim detetom smatraju se sva deca.

U slučaju da se po rođenju prvog, ili prvo dvoje dece, u sledećem porođaju rodi dvoje ili više dece, sva deca rođena u tom porođaju smatraju se trećim detetom.

Trećim detetom iz porodice sa troje dece, u skladu sa ovim zakonom, smatra se treće i svako naredno dete u porodici iz opština, odnosno delova opština (naselja) sa negativnom stopom prirodnog priraštaja stanovništva.

Član 8

Za ostvarivanje prava utvrđenih ovim zakonom računaju se prihodi i primanja porodice, i to:

1) prihodi i primanja koja se ostvaruju u mesečnim iznosima;

2) prihodi od poljoprivredne delatnosti u visini katastarskog prihoda;

3) prihodi od imovine u visini iznosa koji služi kao osnov za obračunavanje poreza i doprinosa;

4) prihodi od drugih imovinskih prava ako se na te prihode plaćaju porezi, u visini iznosa koji služi kao osnovica za obračunavanje poreza i doprinosa;

5) od samostalne delatnosti u visini neto prihoda.

Kada se prihod utvrđuje u paušalnom iznosu, za prihod se uzima osnovica za obračunavanje doprinosa za penzijsko i invalidsko osiguranje.

Na odlučivanje o pravu na dodatak na decu u tekućoj godini utiču prihodi ostvareni u prethodnoj godini.

Prihodi koji se iskazuju kao godišnji uzimaju se u visini prosečnog mesečnog iznosa.

Član 9

Prosečna mesečna zarada po zaposlenom u privredi opštine, grada, odnosno Republike utvrđuje se na način predviđen propisima o porezima i doprinosima građana, a prema podacima koje objavljuje republički organ nadležan za statistiku.

Podaci o visini katastarskog prihoda i prosečnog katastarskog prihoda po 1 hektaru plodnog zemljišta, u smislu ovog zakona, utvrđuju se prema podacima republičke organizacije nadležne za geodetske poslove.

Opštine, odnosno delovi opština (naselja) sa negativnom stopom prirodnog priraštaja stanovništva utvrđuju se, prema podacima republičkog organa nadležnog za statistiku.

Član 10

(Brisan)

II PRAVA U OBLASTI DRUŠTVENE BRIGE O DECI

Član 11

Prava u oblasti društvene brige o deci u smislu ovog zakona su:

1) naknada zarade za vreme porodiljskog i produženog porodiljskog odsustva zaposlenog roditelja i odsustva sa rada usvojioca radi nege deteta;

2) materinski dodatak;

2a) pomoć za opremu novorođenčeta;

3) dodatak na decu;

4) naknada troškova boravka u predškolskoj ustanovi za treće dete u smislu člana 7. Zakona;

5) predškolsko vaspitanje i obrazovanje za decu bez roditeljskog staranja, decu sa smetnjama u razvoju i decu na dužem bolničkom lečenju;

6) vaspitno-obrazovni program u godini pred polazak u osnovnu školu u trajanju od tri sata dnevno u školskoj godini;

7) boravak, predškolsko vaspitanje i obrazovanje i preventivna zdravstvena zaštita dece predškolskog uzrasta i boravak dece osnovnoškolskog uzrasta do 10 godina starosti;

8) odmor i rekreacija dece do 15 godina starosti u dečijem odmaralištu;

9) regresiranje troškova boravka dece u predškolskoj ustanovi, odmora i rekreacije.

Prava iz stava 1. tač. 1) do 6) ovog člana su prava od opšteg interesa i o njihovom obezbeđivanju stara se Republika.

O obezbeđivanju prava iz stava 1. tač. 7) do 9) ovog člana stara se opština u skladu sa ovim zakonom i materijalnim mogućnostima.

Opština može, ako je obezbedila sredstva, da utvrdi i druga prava, veći obim prava od prava utvrđenih ovim zakonom i povoljnije uslove za njihovo ostvarivanje, kao i druge oblike društvene brige o deci.

1. Naknada zarade za vreme porodiljskog, produženog porodiljskog odsustva zaposlenog roditelja i odsustva sa rada usvojioca radi nege deteta

Član 12

Pravo na naknadu zarade, odnosno plate (u daljem tekstu: naknada zarade) za vreme porodiljskog i produženog porodiljskog odsustva zaposlenog roditelja i odsustva sa rada usvojioca radi nege deteta imaju:

1) zaposleni u preduzeću i organizaciji koja obavlja privrednu delatnost, udruženju, banci, organizaciji za osiguranje, zadruzi, ustanovi i drugoj organizaciji koja obavlja delatnost javnih službi, državnom organu, organu teritorijalne autonomije i lokalne samouprave i kod drugih pravnih i fizičkih lica (u daljem tekstu: organizacija);

2) osnivači, odnosno vlasnici preduzeća, radnje, ustanove ili drugog oblika organizovanja, koji istovremeno u njima obavljaju određene poslove, ako ovo pravo ne ostvaruju po drugom osnovu;

3) lica koja samostalno obavljaju delatnost.

Pravo iz stava 1. ovog člana ima i otac, usvojilac, odnosno staralac deteta, kada u skladu sa propisima o radnim odnosima koristi odsustvo za negu novorođenčeta.

Član 13

Naknada zarade iz člana 12. stav 1. tačka 1) ovog zakona utvrđuje se u visini zarade koju bi ostvarilo lice na odsudstvu da radi.

Član 14

Zaposlenima iz člana 12. stav 1. tačka 1) ovog zakona pripada naknada dela zarade po osnovu dela dobiti ostvarene u organizaciji po periodičnim obračunima i završnom računu.

Član 15

Osnovicu za utvrđivanje naknade zarade za lica iz člana 12. stav 1. tač. 2) i 3) ovog zakona čini prosečna mesečna osnovica na koju se plaćaju doprinosi za obavezno socijalno osiguranje u poslednjih šest meseci pre meseca u kome je započeto korišćenje porodiljskog odsustva umanjena za iznos poreza i doprinosa koji se na tu osnovicu obračunavaju.

Član 16

Za prvo troje dece u porodici naknada zarade iznosi 100%, a za četvrto i svako naredno dete 80% od utvrđenog iznosa naknade zarade, u smislu čl. 13-15. ovog zakona.

U opštinama, odnosno delovima opština (naseljima) sa negativnom stopom prirodnog priraštaja stanovništva naknada zarade za četvrto dete u porodici iznosi 100% od utvrđenog iznosa naknade zarade, u smislu čl. 13. do 15. ovog zakona.

Član 17

Pun iznos naknade zarade utvrđen u smislu čl. 13. do 16. ovog zakona, pripada licima iz člana 12. tač. 1) do 3) ovog zakona pod uslovom da su neposredno pre ostvarivanja ovog prava bili u radnom odnosu najmanje šest meseci neprekidno.

Licima koja su bila u radnom odnosu neprekidno do tri meseca i neposredno, pre ostvarivanja ovog prava, pripada 30% od iznosa naknade zarade utvrđene u smislu čl. 13. do 16. ovog zakona.

Licima koja su bila u radnom odnosu neprekidno više od tri, a manje od šest meseci neprekidno pre ostvarivanja ovog prava, pripada 60% od iznosa naknade zarade utvrđene u smislu čl. 13. do 16. ovog zakona.

Član 18

Za lica iz stava 1. člana 17. mesečni iznos naknade zarade ne može biti manji od minimalne zarade utvrđene za mesec za koji se vrši isplata.

2. Materinski dodatak

Član 19

Pravo na materinski dodatak ima svaka majka, osim majke koja ima pravo na naknadu zarade za vreme porodiljskog odsustva.

Materinski dodatak iznosi 9% od prosečne zarade po zaposlenom u Republici prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike.

Pravo iz stava 1. ovog člana imaju, pod istim uslovima i druga lica koja ostvaruju pravo na odsustvo za negu novorođenčeta prema propisima o radnim odnosima.

Nominalne iznose materinskog dodatka, u skladu sa st. 1-3. ovog člana utvrđuje ministar nadležan za poslove društvene brige o deci.

Član 20

Pravo na materinski dodatak, u skladu sa ovim zakonom, ostvaruje se za prvo troje dece u porodici u trajanju od 365 dana od dana rođenja deteta, na osnovu podnetog zahteva.

Pravo na materinski dodatak ostvaruje se i za četvrto dete u porodici koja ima prebivalište u opštini sa negativnom stopom prirodnog priraštaja stanovništva, u trajanju od 365 dana od rođenja deteta, na osnovu podnetog zahteva.

Ako lice iz člana 19. ovog zakona podnese zahtev za materinski dodatak u roku od 30 dana od dana rođenja deteta, pravo na materinski dodatak ostvaruje od dana rođenja deteta, a ako zahtev podnese posle tog roka, pravo ostvaruje od dana podnošenja zahteva.

Ukoliko lice iz člana 19. ovog zakona zahtev podnese posle isteka roka od 365 dana od dana rođenja deteta, ne može ostvariti pravo na materinski dodatak.

2a. Pomoć za opremu novorođenčeta

Član 20a

Pravo na pomoć za opremu novorođenčeta ima svaka majka za prvo troje dece u porodici, a u opštinama, odnosno delovima opština (naseljima) sa negativnom stopom prirodnog priraštaja stanovništva i za četvrto dete.

Pomoć iz stava 1. ovog člana isplaćuje se jednokratno i iznosi 30% od prosečne zarade po zaposlenom u Republici prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za statistiku.

3. Dodatak na decu

Član 21

Pravo na dodatak na decu, kao novčano davanje, ima svaki građanin i strani državljanin koji je zaposlen ili obavlja delatnost u Republici Srbiji, odnosno nezaposleni građanin ako ima prebivalište na teritoriji Republike Srbije pod uslovima predviđenim ovim zakonom.

Član 22

Strani državljanin koji radi na teritoriji Republike Srbije kod inostranog poslodavca, ima pravo na dodatak na decu, ako je to međunarodnim sporazumom predviđeno.

Član 23

Dodatak na decu pripada deci najduže do 19 godina života ako su na redovnom školovanju.

Redovnim školovanjem, u smislu ovog zakona, smatra se vreme utvrđeno zakonom za sticanje osnovnog i srednjeg obrazovanja.

Član 24

Dodatak na decu ne pripada za dete za koje se potpuno ili više od 50% obezbeđuje izdržavanje iz sredstava za javne rashode za vreme obrazovanja ili rehabilitacije, ili koje je smešteno u ustanovu socijalne zaštite ili drugu sličnu ustanovu.

Član 25

Dodatak na decu pripada samo za decu koja žive i školuju se na teritoriji Jugoslavije, ako međunarodnim sporazumom nije drugačije određeno.

Član 26

Pravo na dodatak na decu se ostvaruje za prvo troje dece u porodici u zavisnosti od materijalnog položaja porodice, redosleda rođenja i uzrasta dece, na osnovu podnetog zahteva.

Nezavisno od materijalnih uslova pravo na dodatak na decu ima porodica sa troje dece, za treće dete. U opštinama, odnosno delovima opština (naseljima) sa negativnom stopom prirodnog priraštaja stanovništva, pravo na dodatak za decu se ostvaruje za treće dete u skladu sa članom 7. Zakona.

Nezavisno od materijalnih uslova porodice i redosleda rođenja dodatak na decu pripada detetu za koje je nadležan organ doneo akt o razvrstavanju, ako nije smešteno u ustanovu.

Pravo iz stava 3. ovog člana pripada detetu do navršenih 19 godina života.

Izuzetno od stava 4. ovog člana dodatak na decu pripada detetu i posle navršenih 19 godina života, sve dok je obuhvaćeno vaspitno-obrazovnim programom.

Pravo na dodatak na decu ostvaruje se od dana podnošenja zahteva.

Član 27

Pravo na dodatak na decu ostvaruje se:

1) ako porodica ostvaruje pravo na materijalno obezbeđenje u skladu sa Zakonom o socijalnoj zaštiti i obezbeđivanju socijalne sigurnosti građana;

2) ako ukupan mesečni prihod po članu porodice ostvaren za poslednja tri meseca u prethodnoj godini iznosi do 50% od prosečne mesečne zarade (plate) ostvarene za poslednja tri meseca u prethodnoj godini po zaposlenom u opštini, odnosno gradu u kojoj korisnik ima prebivalište, a katastarski prihod mesečno po članu porodice u prethodnoj godini ne prelazi iznos od 3% prosečnog katastarskog prihoda po jednom hektaru plodnog zemljišta u prethodnoj godini ili je ostvaren sa zemljišta do 500 m2 na kome je podignuta stambena zgrada;

3) ako ukupan mesečni katastarski prihod po članu porodice u prethodnoj godini iznosi do 7% od prosečnog katastarskog prihoda po jednom hektaru plodnog zemljišta u prethodnoj godini, a porodica ne ostvaruje druge prihode.

Ako je prosečna mesečna zarada (plata) po zaposlenom u opštini, odnosno gradu, ostvarena za poslednja tri meseca u prethodnoj godini viša od prosečne mesečne zarade (plate) po zaposlenom u Republici ostvarene za poslednja tri meseca u prethodnoj godini, cenzus se utvrđuje u tom iznosu, a najviše u iznosu od 10% više od prosečne mesečne zarade (plate) ostvarene u Republici za poslednja tri meseca u prethodnoj godini.

Ako je prosečna mesečna zarada (plata) po zaposlenom u opštini, odnosno gradu, ostvarena za poslednja tri meseca u prethodnoj godini, niža od 70% od prosečne mesečne zarade (plate) po zaposlenom u Republici ostvarene za poslednja tri meseca u prethodnoj godini, cenzus se utvrđuje u iznosu od 70% od prosečne mesečne zarade (plate) ostvarene u Republici za poslednja tri meseca u prethodnoj godini.

Izuzetno od odredbi st. 1. do 3. ovog člana, pravo na dodatak na decu za 1994. godinu ostvaruje se na osnovu prihoda ostvarenih za prva tri meseca 1994. godine.

Član 28

Za decu bez roditeljskog staranja i decu samohranih roditelja, cenzus određen članom 27. ovog zakona uvećava se za 20%.

Član 28a

Nominalne iznose cenzusa za ostvarivanje prava na dodatak na decu u skladu sa čl. 27. i 28. Zakona utvrđuje ministar nadležan za poslove društvene brige o deci.

Član 29

Visina dodatka na decu iznosi za prvo dete 6%, za drugo 7,5%, a za treće dete i dete iz člana 26. st. 3, 4. i 5. ovog zakona 9% od prosečne zarade po zaposlenom u Republici prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike za mesec za koji se vrši isplata.

Za decu bez roditeljskog staranja i decu samohranih roditelja dodatak na decu, utvrđen u smislu stava 1. ovog člana, uvećava se za 9%.

Nominalne iznose dodatka na decu u skladu sa st. 1. i 2. ovog člana utvrđuje ministar nadležan za poslove društvene brige o deci.

4. Naknada troškova boravka u predškolskoj ustanovi za treće dete iz porodice sa troje dece i četvrto dete iz porodice sa četvoro dece u opštinama sa negativnom stopom prirodnog priraštaja stanovništva

Član 30

U opštinama sa negativnom stopom prirodnog priraštaja stanovništva, treće dete u smislu člana 7. Zakona ima pravo na naknadu ukupnih troškova celodnevnog ili poludnevnog boravka u predškolskoj ustanovi.

5. Predškolsko vaspitanje i obrazovanje za decu bez roditeljskog staranja, decu sa smetnjama u razvoju i decu na dužem bolničkom lečenju

Član 31

Deca predškolskog uzrasta bez roditeljskog staranja u ustanovama socijalne zaštite, deca sa smetnjama u razvoju u ustanovama socijalne zaštite, školama i predškolskim ustanovama i deca na dužem bolničkom lečenju u zdravstvenim ustanovama, imaju pravo na organizovan vaspitno-obrazovni program u trajanju od 3 do 5 sati dnevno.

6. Vaspitno-obrazovni program u godini pred polazak u osnovnu školu u trajanju od tri sata dnevno u školskoj godini

Član 32

Za decu predškolskog uzrasta koja ne ostvaruju pravo na celodnevni boravak, predškolska ustanova organizuje vaspitno-obrazovni program u trajanju od tri sata dnevno u školskoj godini u godini pred polazak u osnovnu školu.

Prostor za ostvarivanje programa iz stava 1. ovog člana obezbeđuje opština.

7. Boravak, predškolsko vaspitanje i obrazovanje i preventivna zdravstvena zaštita dece predškolskog uzrasta i boravak dece do 10 godina starosti u predškolskoj ustanovi

Član 33

Deca predškolskog uzrasta imaju pravo na boravak, preventivnu zdravstvenu zaštitu i predškolsko vaspitanje i obrazovanje, a deca do 10 godina starosti pravo na boravak u predškolskoj ustanovi.

Kriterijume za prijem dece u predškolsku ustanovu utvrđuje nadležni opštinski organ.

8. Odmor i rekreacija dece do 15 godina starosti u dečijem odmaralištu

Član 34

Deca do 15 godina starosti u dečijem odmaralištu imaju pravo na odmor, rekreaciju, zdravstvenu zaštitu, ishranu, vaspitno-obrazovni rad i sportsko-rekreativne aktivnosti, pod uslovima i na način koji utvrdi nadležni opštinski organ.

9. Regresiranje troškova boravka dece u predškolskoj ustanovi, odmora i rekreacije

Član 35

Deca predškolskog i osnovnoškolskog uzrasta, u zavisnosti od materijalnog položaja porodice, imaju pravo na regresiranje troškova boravka u predškolskoj ustanovi.

Regresiranje troškova celodnevnog i poludnevnog boravka dece predškolskog uzrasta obezbeđuje se u ukupnom iznosu od 80% od ekonomske cene prosečno po detetu, u predškolskim ustanovama koje se nalaze u mreži ustanova koju utvrdi opština.

Način i uslove regresiranja troškova iz st. 1. i 2. ovog člana utvrđuje nadležni opštinski organ.

Član 36

Ministar nadležan za društvenu brigu o deci propisuje bliže uslove i način ostvarivanja prava na naknadu zarade za vreme porodiljskog, produženog porodiljskog odsustva zaposlenog roditelja i odsustva sa rada usvojioca radi nege deteta (čl. 12. do 18), materinski dodatak (čl. 19. do 20), pomoć za opremu novorođenčeta (čl. 20a), dodatak na decu (čl. 21. do 29), kao i prava iz čl. 30. do 32. i visinu naknade koja se obezbeđuje iz budžeta za ostvarivanje prava iz čl. 30. do 32. ovog zakona.

Ministar nadležan za prosvetu propisuje osnove programa vaspitno-obrazovnog rada i bliže uslove i način njegovog ostvarivanja za prava iz čl. 31. do 34. ovog zakona.

III POSTUPAK ZA OSTVARIVANJE PRAVA

Član 37

Prava utvrđena ovim zakonom ostvaruju se po propisima o opštem upravnom postupku, ako ovim zakonom nije drugačije određeno.

Član 38

Na osnovu zahteva, rešavanje o pravima iz člana 11. stav 1. tač. 1) do 4) ovog zakona, poverava se opštinskoj upravi.

Član 39

O pravima iz ovog zakona u prvom stepenu rešava opštinska uprava opštine u kojoj je sedište organizacije zaposlenog roditelja, odnosno usvojioca ili u kojoj je sedište preduzeća, radnje, ustanove ili drugog oblika organizovanja, čiji vlasnik, odnosno osnivač istovremeno obavlja određene poslove, ako pravo ne ostvaruje po drugom osnovu.

O pravu na materinski dodatak u prvom stepenu rešava opštinska uprava opštine u kojoj je prebivalište lica iz člana 19. ovog zakona.

O pravu na dodatak na decu i pravu na pomoć za opremu novorođenčeta, u prvom stepenu rešava opštinska uprava opštine u kojoj je prebivalište podnosioca zahteva.

Član 40

Žalbe na prvostepena rešenja u drugom stepenu rešava ministar nadležan za društvenu brigu o deci.

Rešavanje u drugom stepenu po žalbama na prvostepena rešenja na teritoriji AP Vojvodina poverava se odgovarajućem organu uprave AP Vojvodine.

Član 41

Obračun i isplatu naknade zarade vrši organizacija istovremeno sa obračunom i isplatom zarada, odnosno plata.

Za korisnike prava iz člana 12. stav 1. tač. 2) i 3) ovog zakona koji nemaju zaposlene obračun i isplatu naknade vrši opštinska uprava.

Do iznosa isplaćenih naknada zarada organizacija iz stava 1. ovog člana može umanjiti iznos obračunatog poreza na lična primanja koji je dužna da uplati, na način i po postupku koji sporazumno propišu ministar finansija i ministar nadležan za poslove društvene brige o deci.

Ukoliko je iznos isplaćenih naknada zarada veći od obračunatog poreza u smislu stava 3. ovog člana razliku naknada zarada isplaćuje opštinska uprava

Materinski dodatak, dodatak na decu i pomoć za opremu novorođenčeta isplaćuje opštinska uprava.

Član 42

Korisnik prava iz ovog zakona koji je na osnovu neistinitih ili netačnih podataka, ili neprijavljivanjem promena koje utiču na gubitak ili obim prava ostvario pravo, dužan je da naknadi štetu, u skladu sa zakonom.

IV PREDŠKOLSKO VASPITANJE

Član 43

Predškolsko vaspitanje i obrazovanje u smislu ovog zakona je društveno organizovano vaspitanje i obrazovanje dece predškolskog uzrasta i sa porodičnim vaspitanjem čini jedinstvenu celinu.

Član 44

Predškolsko vaspitanje i obrazovanje ostvaruje se na srpskom jeziku.

Predškolsko vaspitanje i obrazovanje može da se ostvaruje i na jeziku nacionalnih manjina.

Način i uslove ostvarivanja osnova programa vaspitno-obrazovnog rada na jezicima nacionalnih manjina propisuje ministar nadležan za poslove prosvete.

V USTANOVE ZA DECU

Član 45

Prava na: boravak, predškolsko vaspitanje i obrazovanje i preventivnu zdravstvenu zaštitu dece predškolskog uzrasta; vaspitno-obrazovni program u godini pred polazak u osnovnu školu u trajanju od tri sata dnevno u školskoj godini; boravak dece do 10 godina starosti u predškolskoj ustanovi i odmor i rekreaciju dece do 15 godina starosti u dečijem odmaralištu ostvaruju se preko ustanova za decu utvrđenih ovim zakonom.

Ustanove za decu iz stava 1. ovog člana osniva opština.

Mrežu ustanova za decu utvrđuje opština, na osnovu kriterijuma koje donosi Vlada Republike Srbije.

Član 46

Ustanova za decu može biti osnovana i početi sa radom ako ima obezbeđen prostor, opremu i stručne i druge radnike.

Ministar nadležan za društvenu brigu o deci, ministar nadležan za prosvetu i ministar nadležan za zdravlje, sporazumno utvrđuju bliže uslove u pogledu prostora, opreme, broja stručnih i drugih radnika u ustanovama za decu.

Ustanova za decu može početi sa radom kada opštinska uprava utvrdi da li su ispunjeni uslovi za njeno osnivanje i početak rada.

Član 47

Druga pravna i fizička lica mogu obavljati delatnost, odnosno poslove u oblasti društvene brige o deci pod uslovima i na način utvrđen ovim zakonom i propisima donetim na osnovu ovog zakona za obavljanje tih delatnosti, odnosno poslova.

Druga pravna i fizička lica mogu obavljati delatnost, odnosno poslove društvene brige o deci, u zavisnosti od njihove vrste, ako imaju obezbeđen odgovarajući prostor, opremu i ako lice koje obavlja te poslove ima odgovarajuću stručnu spremu.

Bliže uslove i vrste poslova društvene brige o deci iz stava 2. ovog člana propisuju sporazumno ministar nadležan za društvenu brigu o deci, ministar nadležan za prosvetu i ministar nadležan za zdravlje.

Kada druga pravna i fizička lica osnivaju ustanove za decu određene ovim zakonom sa delokrugom utvrđenim ovim zakonom, u pogledu uslova za njihovo osnivanje primenjuju se odredbe ovog zakona i akti nadležnog ministarstva propisani za te ustanove.

Član 48

Na osnivanje, upravljanje, rukovođenje, položaj zaposlenih u ustanovi za decu, nadzor nad zakonitošću rada kao i na ukidanje, primenjuju se odredbe zakona kojima se uređuje sistem javnih službi.

Član 49

Ustanovom za decu rukovodi direktor.

Direktor ustanove odgovoran je za: zakonitost rada, organizaciju rada, ostvarivanje programa rada ustanove i vođenje propisane dokumentacije i evidencije.

Za direktora ustanove za decu može biti imenovano lice koje ima visoku ili višu školsku spremu prosvetnog, pedagoškog, psihološkog, sociološkog, socijalnog ili zdravstvenog smera.

Član 50

Organ upravljanja ustanove za decu je upravni odbor.

Upravni odbor ima najmanje pet članova.

Član 51

Kada se u ustanovi za decu organizuje štrajk, minimum procesa rada koji se obezbeđuje je boravak, čuvanje, nega i ishrana dece.

Opštim aktom ustanove za decu utvrđuju se poslovi iz stava 1. ovog člana koji moraju da se obavljaju za vreme trajanja štrajka, kao i na način i uslovi za obavljanje tih poslova.

Član 52

Ustanova za decu vodi evidenciju o svom radu.

Član 53

Ustanova za decu donosi godišnji program rada, uz prethodnu saglasnost osnivača, najkasnije do 30. septembra tekuće godine i podnosi izveštaj o izvršenju godišnjeg programa rada osnivaču za prethodnu godinu.

1. Predškolske ustanove

Član 54

U predškolskoj ustanovi se obezbeđuje dnevni boravak dece, ostvarivanje vaspitno-obrazovne, preventivno-zdravstvene i socijalne funkcije, kroz organizovanje celodnevnih, poludnevnih, minimalnih, skraćenih, povremenih, petodnevnih i različitih oblika rada sa decom do polaska u osnovnu školu.

Predškolske ustanove mogu organizovati delatnost u drugoj porodici i stanu roditelja kao i pružanje pojedinih usluga iz delatnosti ustanove deci i porodicama.

Predškolska ustanova na osnovu mogućnosti i utvrđenih potreba dece i roditelja organizuje ishranu, odmor, rekreaciju dece osnovnoškolskog uzrasta i boravak dece uzrasta do 10 godina.

Ministar nadležan za društvenu brigu o deci, ministar nadležan za prosvetu i ministar nadležan za zdravlje sporazumno propisuju bliže uslove za organizovanje oblika rada sa decom i obavljanje pojedinih poslova i usluga iz delatnosti predškolske ustanove utvrđenih u st. 1-3. ovog člana.

Član 55

Ministar nadležan za prosvetu propisuje osnovne programe predškolskog vaspitanja i obrazovanja, normativ sredstva za realizaciju vaspitno-obrazovnog programa, sadržaj obrazaca i način vođenja evidencije o ostvarivanju vaspitno-obrazovnog rada.

Ministar nadležan za zdravlje propisuje osnove programa preventivne zdravstvene zaštite, propisuje sadržaj obrazaca i način vođenja evidencije o ostvarivanju vaspitno-obrazovnog rada.

Ministar nadležan za društvenu brigu o deci propisuje osnove programa socijalnog rada, normativ društvene ishrane dece, sadržaj obrazaca i način vođenja evidencije o ostvarivanju programa socijalnog rada i primeni normativa ishrane.

Član 56

Rad sa decom u predškolskoj ustanovi organizuje se u vaspitnim grupama.

U zavisnosti od uzrasta broj upisane dece u vaspitnoj grupi je:

1) do 18 meseci - 10 dece

2) od 18 meseci do 2 godine - 15 dece

3) od 2 do 3 godine - 18 dece

4) od 3 do 4 godine - 23 dece

5) od 4 do 5 godina - 25 dece

6) od 5 do 7 godina - 30 dece

Izuzetno od stava 2. ovog člana broj upisane dece je:

1) u mešovitoj grupi - 20 dece

2) na bolničkom lečenju - 20 dece

3) sa smetnjama u razvoju - 8 dece

4) smeštene u drugu porodicu i stan roditelja - 10 dece

5) osnovnoškolskog uzrasta u mešovitoj grupi - 34 dece

Ako ne postoje mogućnosti za formiranje vaspitnih grupa u skladu sa st. 2. i 3. ovog člana nadležni opštinski organ može utvrditi veći, odnosno manji broj dece u vaspitnoj grupi, u skladu sa kriterijumima koje propisuje ministar nadležan za društvenu brigu o deci.

Član 57

Poslove vaspitanja i obrazovanja, preventivne zdravstvene zaštite i socijalnog rada u predškolskoj ustanovi mogu obavljati:

1) sa decom uzrasta do 3 godine, lica koja imaju najmanje srednju školsku spremu zdravstvene struke - medicinske sestre vaspitačkog ili pedijatrijskog smera;

2) sa decom od 3 godine do polaska u osnovnu školu, lica koja imaju srednju ili višu školsku spremu odgovarajuće vaspitno-obrazovne struke - vaspitači i vaspitači saradnici;

3) na realizaciji programa preventivne zdravstvene zaštite sa decom uzrasta od 3 godine do polaska u osnovnu školu, lica koja imaju najmanje srednju školsku spremu - medicinske sestre pedijatrijskog ili opšteg smera;

4) sa decom na dužem bolničkom lečenju, lica koja imaju višu školsku spremu odgovarajuće vaspitno-obrazovne struke - vaspitači i lica koja imaju višu ili visoku školsku spremu odgovarajuće defektološke struke;

5) sa decom sa smetnjama u razvoju, lica koja imaju višu ili visoku školsku spremu odgovarajuće defektološke struke;

6) sa decom osnovnoškolskog uzrasta do 10 godina starosti u boravku, lica koja imaju srednju, višu ili visoku školsku spremu - vaspitač, učitelj, nastavnik razredne nastave, pedagog i psiholog.

Stručne poslove unapređivanja vaspitno-obrazovne funkcije mogu da obavljaju: pedagog, psiholog, defektolog - logoped, pedagog za likovno, fizičko i muzičko vaspitanje, sa visokom školskom spremom (u daljem tekstu: stručni saradnik).

Stručne poslove unapređivanja preventivne zdravstvene funkcije mogu da obavljaju lica koja imaju višu odnosno visoku školsku spremu zdravstvenog ili dijetetskog smera (u daljem tekstu: stručni saradnik).

Stručne poslove unapređivanja socijalne funkcije mogu da obavljaju lica koja imaju visoku stručnu spremu - socijalni radnik (u daljem tekstu: stručni saradnik).

Ministar nadležan za prosvetu propisuje vrstu stručne spreme vaspitača i stručnih saradnika prosvetne struke.

Ministar nadležan za zdravlje propisuje vrstu stručne spreme zdravstvenih radnika.

Ministar nadležan za društvenu brigu o deci propisuje vrstu stručne spreme stručnih saradnika na poslovima socijalnog rada i ishrane.

Član 58

U okviru 40-točasovne radne nedelje vaspitači, medicinske sestre i defektolozi koji rade u vaspitnim grupama imaju 30 sati neposrednog rada sa decom.

Vaspitači i defektolozi koji rade u vaspitnim grupama u bolnicama imaju 25 sati neposrednog rada sa decom.

Stručni saradnici imaju 32 sata neposrednog rada sa decom i instruktivnog i savetodavnog rada sa medicinskim sestrama i vaspitačima.

Ostalo radno vreme vaspitača, medicinskih sestara, defektologa i stručnih saradnika raspoređuje se na pripremu za rad sa decom, stručno usavršavanje, saradnju sa porodicom i druge aktivnosti.

Početak i završetak radnog vremena u predškolskoj ustanovi utvrđuje nadležni opštinski organ, u skladu sa potrebama dece i radnim vremenom roditelja.

Član 59

Osnove programa vaspitno-obrazovnog rada na srpskom jeziku i na jeziku nacionalnih manjina može da realizuje lice koje je steklo odgovarajuću školsku spremu na jeziku na kome se vaspitno-obrazovni rad izvodi, ili koje položi ispit iz tog jezika na odgovarajućoj višoj školi, odnosno fakultetu.

Program za proveru znanja jezika utvrđuje viša škola, odnosno fakultet.

Član 60

Stručni radnici su obavezni da se stalno stručno usavršavaju.

Predškolska ustanova donosi plan stručnog usavršavanja radnika i vodi evidenciju o stručnom usavršavanju radnika.

Član 61

Stručni radnici u predškolskoj ustanovi su obavezni da polažu stručni ispit.

Ministar nadležan za prosvetu propisuje program, način i rokove polaganja stručnog ispita i program stručnog usavršavanja vaspitno-obrazovnog kadra.

Ministar nadležan za zdravlje propisuje program, način i rokove polaganja stručnog ispita i program stručnog usavršavanja zdravstvenih radnika.

Ministar nadležan za društvenu brigu o deci propisuje program, način i rokove polaganja stručnog ispita i program stručnog usavršavanja socijalnih radnika.

Lice koje je radilo van predškolske ustanove na sličnim poslovima a nema položen stručni ispit, može da obavlja poslove vaspitača i stručnog saradnika, ako ispunjava uslove utvrđene ovim zakonom, s tim da položi stručni ispit u roku od dve godine od zasnivanja radnog odnosa u ustanovi.

Vaspitaču, odnosno stručnom saradniku koji je položio stručni ispit u obrazovanju priznaje se stručni ispit za rad u predškolskoj ustanovi.

Član 62

U predškolskoj ustanovi se obrazuju stručna veća, stručni aktivi i drugi organi utvrđeni statutom ustanove.

Sastav stručnih organa, način i delokrug rada utvrđuje se statutom predškolske ustanove.

2. Dečje odmaralište

Član 63

U dečjem odmaralištu, deci do 15 godina starosti, obezbeđuje se boravak, vaspitno-obrazovni rad, zdravstvena zaštita, ishrana, sportsko-rekreativni i drugi sadržaji kroz organizovanje aktivnog odmora, rekreacije, nastave u prirodi i klimatskog oporavka.

Ministar nadležan za društvenu brigu o deci, ministar nadležan za prosvetu i ministar nadležan za zdravlje sporazumno utvrđuju osnove programa odmora, rekreacije, klimatskog oporavka i nastave u prirodi.

Ministar nadležan za društvenu brigu o deci propisuje normativ ishrane dece i način vođenja evidencije o primeni normativa ishrane.

Član 64

Rad sa decom u dečjem odmaralištu organizuje se u grupama.

Broj prisutne dece u grupi, u zavisnosti od uzrasta je:

1) do 7 godina - 10 dece

2) od 7 do 15 godina - 25 dece

Član 65

Stručne poslove u dečjim odmaralištima mogu obavljati lica sa srednjom, višom i visokom školskom spremom (prosvetna, zdravstvena i dijetetska struka).

VI OBEZBEĐIVANJE SREDSTAVA

Član 66

Sredstva za ostvarivanje prava od opšteg interesa utvrđenih u članu 11. stav 1. tač. 1) do 6) ovog zakona, obezbeđuju se u Budžetu Republike i prenose ministarstvu nadležnom za društvenu brigu o deci, pri čemu se posebno vode sredstva za porodiljska prava, a posebno sredstva za dodatak na decu i druga prava.

Sredstva za ostvarivanje prava iz člana 11. stav 1. tač. 7) do 9) ovog zakona i sredstva za izgradnju, dogradnju i opremanje ustanova za decu obezbeđuju se u budžetu opštine.

Član 67

Cena usluga, odnosno programa izražava vrednost i rezultat rada kojima se obezbeđuje naknada materijalnih troškova, u skladu sa utvrđenim normativima, amortizacijom u skladu sa zakonom, zarade prema važećim propisima, odgovarajući iznos za tekuće i investiciono održavanje i sredstva za isplatu zakonom određenih obaveza.

Ministar nadležan za društvenu brigu o deci propisuje merila za utvrđivanje cena usluga u dečijim ustanovama.

Nadležni opštinski organ utvrđuje cene usluga u ustanovama za decu koje se nalaze u mreži ustanova koje utvrđuje opština.

VII NADZOR NAD ZAKONITOŠĆU RADA I NAD STRUČNIM RADOM

Član 68

Nadzor nad zakonitošću rada ustanova za decu vrši ministarstvo nadležno za društvenu brigu o deci.

Nadzor nad zakonitošću rada ustanove za decu na teritoriji Autonomne Pokrajine Vojvodine poverava se odgovarajućem organu uprave Autonomne Pokrajine Vojvodina.

Član 69

Nad obavljanjem stručnog rada u delatnosti društvene brige o deci vrši se stručni nadzor.

Nadzorom nad stručnim radom utvrđuje se da li se stručni rad na ostvarivanju društvene brige o deci zasniva na savremenim naučnim i stručnim metodama i dostignućima za tu vrstu delatnosti i da li se ona organizuje na najcelishodniji i najefikasniji način.

Nadzor nad stručnim radom vrši se stalno i sistematski neposrednim uvidom, kontrolom i drugim oblicima provere ostvarivanja zadataka, odnosno načina organizovanja i primene odgovarajućih stručnih postupaka i metoda na ostvarivanju pojedinih prava i oblika društvene brige o deci.

Nadzorom nad stručnim radom pruža se i neposredna stručna pomoć.

Član 70

Nadzor nad stručnim radom u ostvarivanju vaspitno-obrazovnog rada vrši ministarstvo nadležno za prosvetu, nad ostvarivanjem preventivne zdravstvene zaštite ministarstvo nadležno za zdravlje i nad ostvarivanjem socijalnog rada ministarstvo nadležno za društvenu brigu o deci.

Nadzor nad stručnim radom vrši se najmanje jedanput u dve godine.

Ministri nadležni za društvenu brigu o deci, zdravlje i prosvetu sporazumno propisuju način i postupak za vršenje nadzora nad stručnim radom i sporazumno utvrđuju godišnji program sprovođenja nadzora.

Član 71

Izveštaj o izvršenom nadzoru nad stručnim radom dostavlja se u roku od 30 dana po obavljenom nadzoru ustanovi u kojoj je izvršen nadzor, osnivaču ustanove i organu koji je dao saglasnost za obavljanje delatnosti odnosno poslova, drugim pravnim i fizičkim licima.

Član 72

Nadzor nad stručnim radom mogu da vrše lica koja imaju visoku školsku spremu odgovarajuće struke.

Izuzetno od stava 1. ovog člana, nadzor nad poslovima ishrane mogu vršiti i lica sa višom školskom spremom odgovarajuće struke.

VIII DEČJA NEDELJA

Član 73

Svake godine u prvoj nedelji meseca oktobra, radi podsticanja i organizovanja raznovrsnih kulturno-obrazovnih, rekreativnih i drugih manifestacija posvećenih deci i preduzimanja drugih mera za unapređivanje razvoja društvene brige o deci uvodi se "Dečja nedelja".

Aktivnosti koje se organizuju za vreme trajanja "Dečje nedelje" utvrđuju se programom koji donosi ministar nadležan za društvenu brigu o deci.

Aktivnosti u toku "Dečje nedelje" finansiraju se sredstvima koja se prikupe za vreme trajanja "Dečje nedelje" i uplate na poseban račun.

Član 74

Za vreme trajanja "Dečje nedelje" plaća se poseban iznos:

1) na svaku prodatu voznu kartu u železničkom, brodskom, avionskom i autobuskom, međumesnom i međunarodnom saobraćaju;

2) na svaku poštansku pošiljku u unutrašnjem saobraćaju, osim za pošiljke novina i časopisa;

3) na svaku prodatu ulaznicu za pozorište, bioskop, drugu kulturnu manifestaciju i sportsku priredbu za koju se naplaćuju ulaznice;

4) na svaku prodatu gramofonsku ploču, muzičku, kompakt-disk i video-kasetu.

Naplatu iznosa vrše organizacije i druga pravna lica i građani koji prodaju ulaznice - vozne karte, odnosno vrše poštansku uslugu i dužni su da naplaćena sredstva uplate na poseban račun u budžet Republike u roku od sedam dana po završetku "Dečje nedelje".

Ministar nadležan za finansije bliže propisuje način naplate iznosa iz stava 1. ovog člana.

Iznos iz stava 1. ovog člana utvrđuje Vlada odlukom koju donosi do 1. septembra za tekuću godinu.

Član 75

Naplaćena sredstva za vreme trajanja "Dečje nedelje" utvrđuju se u budžetu Republike, a ministarstvo nadležno za društvenu brigu o deci ih raspoređuje organizatorima manifestacija posvećenih deci, u skladu sa izvršenim programom iz člana 73. stav 2. ovog zakona.

IX KAZNENE ODREDBE

Član 76

Novčanom kaznom do 10.000 novih dinara kazniće se za prekršaj organizacija ako ne izvrši obračun i isplatu naknade zarade, u skladu sa odredbama člana 41. ovog zakona.

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se i odgovorno lice u organizaciji novčanom kaznom u iznosu do 500 novih dinara.

Član 77

Novčanom kaznom do 10.000 novih dinara kazniće se za prekršaj predškolska ustanova ili druga organizacija, koja obavlja delatnost ustanove za decu ako:

1) otpočne sa radom i obavlja delatnost a ne ispunjava propisane uslove, odnosno ako obavlja delatnost bez odobrenja nadležnog organa (član 46);

2) ne vodi propisanu evidenciju (član 52);

3) ne donese godišnji program rada (član 53);

4) ne ostvaruje osnove programa predškolskog vaspitanja i obrazovanja, osnove programa preventivne zdravstvene zaštite, osnove programa socijalnog rada i ne primenjuje normative ishrane dece (član 55);

5) ako utvrdi i primenjuje cene usluga, bez saglasnosti opštinske uprave (član 67).

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se novčanom kaznom do 500 novih dinara i odgovorno lice u ustanovi za decu odnosno u drugoj organizaciji koja obavlja delatnost ustanove za decu.

Član 78

Novčanom kaznom do 10.000 novih dinara kazniće se organizacija, odnosno drugo pravno lice koje ne ubira sredstva "Dečje nedelje", odnosno koja ne uplaćuje ubrana sredstva u budžet Republike (član 74).

Za prekršaj iz stava 1. ovog člana kazniće se novčanom kaznom do 500 novih dinara i odgovorno lice u organizaciji, odnosno drugom pravnom licu.

Član 79

Novčanom kaznom do 500 novih dinara kazniće se fizičko lice koje samostalno obavlja privrednu ili drugu delatnost, koje ne ubira sredstva "Dečje nedelje" odnosno koje ne uplaćuje ubrana sredstva u budžet Republike (član 74).

X PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 80

Do donošenja podzakonskih propisa, u skladu sa ovim zakonom, primenjivaće se postojeći propisi, ukoliko nisu u suprotnosti sa ovim zakonom.

Čl. 80a i 80b

(Brisani)

Član 81

Postojeće ustanove za decu uskladiće svoju organizaciju i opšta akta sa odredbama ovog zakona u roku od šest meseci od dana stupanja na snagu ovog zakona.

Do donošenja opštih akata iz stava 1. ovog člana primenjivaće se važeći opšti akti, ukoliko nisu u suprotnosti sa ovim zakonom.

Član 82

Osnivačka prava i obaveze prema postojećim ustanovama za decu koje su osnovali Grad Beograd, odnosno pokrajina, a koje budu utvrđene mrežom ustanova, u skladu sa ovim zakonom ima opština na dan stupanja na snagu akta kojim se utvrđuje mreža ustanova za decu.

Član 83

Zemljište, zgrade i druga sredstva ustanova za decu čiji je osnivač opština, Grad Beograd, odnosno pokrajina, a koje budu utvrđene mrežom ustanova prelaze u državnu svojinu na dan stupanja na snagu akta kojim se utvrđuje mreža ustanova za decu.

Član 84

Medicinske sestre, vaspitači, stručni saradnici i saradnici-vaspitači koji su zaposleni u predškolskoj ustanovi, a koji su po propisima koji su važili do stupanja na snagu ovog zakona ispunjavali uslove u pogledu vrste i stepena stručne spreme, mogu i dalje raditi u predškolskoj ustanovi.

Vaspitno-obrazovni rad u predškolskoj ustanovi mogu obavljati i lica iz stava 1. ovog člana koja, u momentu stupanja na snagu ovog zakona, nisu bila u radnom odnosu u predškolskoj ustanovi, ako imaju više od 20 godina radnog iskustva u predškolskoj ustanovi.

Član 85

Medicinske sestre, vaspitači, stručni saradnici i saradnici vaspitači predškolskih ustanova čije je sedište na teritoriji Autonomne Pokrajine Vojvodine i Autonomne Pokrajine Kosova i Metohije, koji do stupanja na snagu ovog zakona nisu položili stručni ispit po propisima iz oblasti obrazovanja, mogu i dalje obavljati poslove u predškolskoj ustanovi, ako u roku od dve godine od dana stupanja na snagu ovog zakona, polože stručni ispit u skladu sa ovim zakonom.

Zaposleni iz stava 1. ovog člana sa preko 25 godina radnog iskustva u oblasti vaspitanja i obrazovanja ne polažu stručni ispit.

Član 86

Danom stupanja na snagu ovog zakona prestaje korišćenje prava, ostvarenih na osnovu propisa koji su bili na snazi do dana stupanja na snagu ovog zakona, osim prava kod kojih će se izvršiti odgovarajuće usklađivanje sa odredbama ovog zakona.

Prvostepeni organi nadležni za rešavanje o pravima iz ovog zakona izvršiće usklađivanje prava na dodatak na decu, koje je ostvareno po propisima koji su bili na snazi do dana stupanja na snagu ovog zakona, sa odredbama ovog zakona, u roku od tri meseca od dana stupanja na snagu ovog zakona.

Prvostepeni organi, nadležni za rešavanje o pravima iz ovog zakona, izvršiće usklađivanje prava na novčanu pomoć nezaposlenoj ženi za vreme porodiljskog odsustva i novčanu pomoć nezaposlenom licu i redovnom studentu, za vreme trudnoće i porođaja, koje je ostvareno po propisima koji su bili na snazi do dana stupanja na snagu ovog zakona, sa odredbama ovog zakona o pravu na materinski dodatak, u roku od mesec dana od dana stupanja na snagu ovog zakona.

Licima koja ostvare pravo na materinski dodatak u skladu sa ovim zakonom u vreme trajanja materinskog dodatka uračunaće se i vreme za koje su koristili pravo na novčanu pomoć nezaposlenoj ženi za vreme porodiljskog odsustva, odnosno novčanu pomoć nezaposlenom licu i redovnom studentu za vreme trudnoće i porođaja, po propisima koji su bili na snazi do dana stupanja na snagu ovog zakona.

Prvostepeni organi nadležni za rešavanje o pravima iz ovog zakona, izvršiće usklađivanje prava na naknadu troškova boravka u predškolskoj ustanovi za treće dete iz porodica sa troje dece, u opštinama sa negativnom stopom prirodnog priraštaja stanovništva, koja su ostvarena po propisima koji su bili na snazi do dana stupanja na snagu ovog zakona, sa odredbama ovog zakona, u roku od mesec dana od dana stupanja na snagu ovog zakona.

Postupci za ostvarivanje prava koji su započeti pre stupanja na snagu ovog zakona, okončaće se po odredbama ovog zakona.

Član 87

Stupanjem na snagu ovog zakona prestaju da važe:

1) Zakon o društvenoj brizi o deci ("Službeni glasnik SRS", br. 4/90 i 38/90 i "Službeni glasnik RS", broj 21/90), Zakon o društvenoj brizi o deci ("Službeni list SAP Vojvodine", br. 9/90 i 38/90) i Zakon o dečijoj zaštiti ("Službeni list SAP Kosovo", broj 18/76), osim odredaba koje se odnose na dodatak na decu koje prestaju da važe u roku od 90 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona.

2) Zakon o poslovima i interesima društva u oblasti predškolskog vaspitanja i obrazovanja ("Službeni list SAP Vojvodine", br. 6/90 i 9/90), Zakon o predškolskom vaspitanju i obrazovanju ("Službeni list SAP Kosovo", broj 24/78), Zakon o samoupravnim interesnim zajednicama socijalne zaštite u delu kojim se uređuje oblast dečje zaštite ("Službeni list SAP Kosovo", br. 35/74 i 9/83), Zakon o dečijoj nedelji ("Službeni list SAP Kosovo", br. 28/72 i 52/75), Zakon o vaspitanju i obrazovanju ("Službeni list SAP Vojvodine", br. 15/83, 11/86, 5/87, 17/88 i 23/88) u delu kojim se uređuje predškolsko vaspitanje i obrazovanje, Zakon o ogledima u oblasti predškolskog, osnovnog i srednjeg obrazovanja ("Službeni list SAP Kosovo", broj 27/76) u delu koji se odnosi na predškolsko vaspitanje i obrazovanje i Zakon o stalnom usavršavanju nastavnog i vaspitnog osoblja ("Službeni glasnik SR Srbije", br. 47/78, 16/79 i 43/84), u delu koji se odnosi na predškolsko vaspitanje i obrazovanje.

Član 88

Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".

Samostalni član Zakona o izmenama i dopunama
Zakona o društvenoj brizi o deci

("Sl. glasnik RS", br. 28/94)

Član 17

Danom stupanja na snagu ovog zakona prestaju da važe: Uredba o visini dodatka na decu ("Službeni glasnik RS", br. 105/93 i 8/94), Uredba o visini materinskog dodatka ("Službeni glasnik RS", br. 105/93 i 8/94), Uredba o ostvarivanju prava na naknadu zarade za vreme porodiljskog, produženog porodiljskog odsustva zaposlenog roditelja i odsustva sa rada usvojioca radi nege deteta ("Službeni glasnik RS", br. 112/93 i 8/94) i Uredba o visini pomoći za opremu novorođenčeta ("Službeni glasnik RS", broj 8/94).

 

Samostalni članovi Zakona o izmenama i dopunama
Zakona o društvenoj brizi o deci

("Sl. glasnik RS", br. 29/2001)

Član 6

Obračun iznosa materinskog dodatka, pomoći za opremu novorođenčeta i dodatka na decu za jun, jul i avgust 2001. godine vršiće se tako što će se iznosi ovih prava za maj 2001. godine usklađivati sa indeksom troškova života za mesec za koji se vrši isplata u odnosu na prethodni mesec.

Član 7

Ovaj zakon stupa na snagu 1. juna 2001. godine.

Napomene

Novčane kazne za prekršaje određene ovim zakonom izmenjene su Zakonom o valorizovanju novčanih kazni za prekršaje iz republičkih zakona ("Sl. glasnik RS", br. 53/93 i 67/93) i Zakonom o izmenama zakona kojima su određene novčane kazne za privredne prestupe i prekršaje ("Sl. glasnik RS", br. 48/94).