ZAKON
O CARINSKOJ TARIFI

("Sl. list SRJ", br. 23/2001 i 40/2001 - ispr.)

Član 1

Na robu koja se uvozi u carinsko područje Savezne Republike Jugoslavije plaća se carina po stopama utvrđenim u Carinskoj tarifi, koja je odštampana uz ovaj zakon i čini njegov sastavni deo.

Član 2

Stope predviđene u Carinskoj tarifi primenjuju se na robu poreklom iz zemalja koje su sa Saveznom Republikom Jugoslavijom zaključile ugovor s klauzulom najvećeg povlašćenja ili koje tu klauzulu primenjuju na robu poreklom iz Savezne Republike Jugoslavije.

Na robu iz ostalih zemalja primenjuju se stope predviđene u Carinskoj tarifi, uvećane za 70%.

Član 3

Carinsku tarifu čini nomenklatura.

Pod pojmom nomenklatura, u smislu ovog zakona, podrazumevaju se:

1) naimenovanja odeljaka, glava, razdela, tarifnih brojeva i tarifnih podbrojeva s njihovim numeričkim oznakama;

2) napomene uz odeljke i glave, napomene uz tarifne podbrojeve i dodatne napomene;

3) osnovna pravila za primenjivanje Carinske tarife.

Pod pojmom "tarifni broj" podrazumeva se naimenovanje robe, koje obuhvata jedan proizvod ili više proizvoda i koje je označeno četvorocifrenom oznakom podeljenom na dve dvocifrene grupe odvojene tačkom, od kojih prva označava broj glave kojoj tarifni broj pripada, a druga - redni broj tarifnog broja u toj glavi.

Pod pojmom "tarifni međupodbroj" podrazumeva se naimenovanje robe koje obuhvata jedan proizvod ili više proizvoda i koje nije označeno numeričkom oznakom pošto se dalje raščlanjava na tarifne podbrojeve.

Pod pojmom "tarifni podbroj" podrazumeva se naimenovanje robe koje obuhvata jedan proizvod ili više proizvoda i koje je označeno numeričkom oznakom sa najmanje šest cifara.

Numeričke oznake kojima su označeni tarifni brojevi i tarifni podbrojevi zovu se tarifne oznake.

Tarifni stav obuhvata tarifnu oznaku, naimenovanje tarifnog podbroja i stopu carine propisanu za robu iz tog tarifnog podbroja.

Član 4

Roba iz odeljaka VII do XVIII Carinske tarife, koja predstavlja delove za neposrednu ugradnju (bez dodatne obrade ili dorade) u proizvode iz odeljaka XVI, XVII i XVIII Carinske tarife (mašine, aparati, uređaji, prevozna sredstva, instrumenti i dr.), može se, na zahtev carinskog obveznika, svrstati u isti tarifni stav Carinske tarife u koji se svrstava proizvod za koji se uvozi, pod uslovom da je za carinjenje prijavljen uvoz delova koji se svrstavaju u pet ili više različitih tarifnih stavova Carinske tarife.

Delovi za neposrednu ugradnju iz stava 1 ovog člana mogu biti namenjeni za održavanje proizvoda i izradu gotovih proizvoda, s tim da ukupna vrednost delova za izradu gotovih proizvoda po jedinici proizvoda u koje se ugrađuju nije veća od vrednosti delova i materijala iz domaće proizvodnje koji se ugrađuju u taj proizvod.

Zahtev za primenu odredaba ovog člana podnosi se carinarnici najdocnije do dana podnošenja uvozne carinske deklaracije.

Na delove iz stava 1 ovog člana primenjuje se stopa carine utvrđena u Carinskoj tarifi za gotov proizvod.

Član 5

Proizvodi koji se privremeno uvoze radi oplemenjivanja mogu se, na zahtev podnosioca uvozne carinske deklaracije, svrstati u tarifni stav proizvoda koji se dobija procesom oplemenjivanja.

Član 6

Nesastavljeni proizvodi ili proizvodi u rastavljenom stanju, čiji se delovi uvoze sukcesivno, preko jedne carinarnice ili više carinarnica, mogu se, na zahtev carinskog obveznika, svrstati u tarifni stav sastavljenog proizvoda, uz primenu stope carine za sastavljen proizvod.

Savezna vlada utvrđuje postupak carinjenja proizvoda iz stava 1 ovog člana.

Član 7

Savezna uprava carina, na zahtev uvoznika ili korisnika robe, izdaje, uz propisanu naknadu, uverenje o svrstavanju robe po Carinskoj tarifi, zavisno od vrste robe. Uverenje važi godinu dana od dana njegovog izdavanja, pod uslovom da u tom periodu nisu vršene izmene nomenklature Carinske tarife koje utiču na svrstavanje te robe.

Uverenje iz stava 1 ovog člana izdaje se na propisan način.

Član 8

Danom stupanja na snagu ovog zakona prestaje da važi Zakon o Carinskoj tarifi ("Službeni list SRJ", br. 31/97, 40/97, 18/98, 24/98, 53/99 i 74/99).

Član 9

Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu SRJ".

 

OSNOVNA PRAVILA ZA PRIMENJIVANJE CARINSKE TARIFE

Svrstavanje proizvoda u Carinsku tarifu (u daljem tekstu: Tarifa) vrši se prema sledećim osnovnim pravilima:

1. Naziv odeljaka, glava i razdela dati su samo radi lakšeg snalaženja pri svrstavanju. Proizvodi se svrstavaju prema naimenovanjima tarifnih brojeva, napomenama uz odgovarajuće odeljke i glave, kao i prema ovim pravilima, ako ona nisu u suprotnosti sa sadržajem tarifnih brojeva i napomena uz odeljke i glave.

2. 1) Kao proizvod koji je naveden ili obuhvaćen u naimenovanju nekog tarifnog broja smatra se i proizvod, koji je nekompletan ili nedovršen, pod uslovom da pri carinjenju ima bitna svojstva kompletnog ili dovršenog proizvoda. Tarifni broj takođe obuhvata i kompletan ili dovršen proizvod (ili proizvod koji se svrstava kao kompletan ili dovršen primenom ovog pravila) ako se carini nesastavljen ili u rastavljenom stanju.

2. 2) Pod materijalom ili materijom iz naimenovanja tarifnog broja podrazumeva se materijal ili materija u čistom stanju ili kombinovani, odnosno pomešani sa drugim materijalom, odnosno materijom.

Pod proizvodom od određenog materijala ili materije podrazumeva se i proizvod izrađen u celini ili delimično od istog materijala ili materije. Proizvodi koji se sastoje od dva ili više materijala ili materije svrstavaju se primenom osnovnog pravila 3.

3. Proizvodi koji bi se primenom pravila 2. pod 2) ili iz drugih razloga na prvi pogled mogli svrstati u dva ili više tarifnih brojeva, svrstavaju se na sledeći način:

1) Tarifni broj koji ima najkonkretnije ili najbliže naimenovanje proizvoda ima prednost u odnosu na tarifne brojeve sa opštijim naimenovanjem proizvoda. Međutim, kad se naimenovanja dva ili više tarifnih brojeva odnose samo na deo materijala ili materije sadržane u mešanim ili sastavljenim (složenim) proizvodima ili samo na deo komponenti pripremljenih kao set za maloprodaju, naimenovanja tih tarifnih brojeva smatraće se podjednako konkretnim, iako jedan od njih ima kompletnije i preciznije naimenovanje prozvoda.

2) Mešavine, sastavljeni (složeni) proizvodi koji se sastoje od različitih materijala ili su izrađeni od različitih komponenti, odnosno sastojaka i proizvodi pripremljeni u setovima za maloprodaju, koji se ne mogu svrstati primenom pravila 3. pod 1), svrstaće se kao da se sastoje od materijala ili komponente koja im daje bitan karakter, ako se ovaj kriterijum može primeniti.

3) Ako se proizvodi ne mogu svrstati primenom pravila 3. pod 1) ili 3. pod 2), svrstaće se u poslednji po redu od onih tarifnih brojeva koje zbog važnosti treba podjednako uzeti u obzir.

4. Proizvodi koji se ne mogu svrstati primenom pravila 1. do 3. svrstaće se u odgovarajući tarifni broj predviđen za proizvod koji je tom proizvodu najsličniji.

5. Pored odredaba pravila 1. do 4. za sledeće proizvode primenjivaće se i ova pravila:

1) Futrole za fotografske aparate, muzičke instrumente, puške i pištolje, kutije za cirkle, kutije za ogrlice i slični kontejneri, specijalno oblikovani ili podešeni za određeni proizvod ili set proizvoda, pogodni za dugotrajnu upotrebu i isporučeni sa proizvodima za koje su namenjeni, svrstaće se sa tim proizvodima pod uslovom da se uobičajeno prodaju sa tim proizvodima. Međutim, ovo pravilo se ne primenjuje na kontejnere koji celini (proizvodu sa kontejnerom) daju bitan karakter.

2) Shodno odredbama pravila 5. pod 1) materijali za pakovanje i kontejneri za pakovanje (ambalaža) koji se isporučuju sa proizvodima u njima svrstavaju se zajedno sa tim proizvodima ako je uobičajeno da se koriste za pakovanje tih proizvoda. Međutim, ova odredba se ne primenjuje na materijal za pakovanje i kontejnere za pakovanje ako je očigledno da su podesni za višekratnu upotrebu.

6. Svrstavanje proizvoda u tarifne podbrojeve u okviru jednog tarifnog broja sa pravnog aspekta vrši se prema naimenovanjima tih tarifnih podbrojeva i eventualnih napomena za te tarifne podbrojeve i "mutatis mutandis" prema prethodnim pravilima, podrazumevajući da se poređenje tarifnih podbrojeva može vršiti samo na istom nivou raščlanjivanja. U smislu ovog pravila primenjuju se i napomene uz odeljke i glave, ako nije drukčije propisano.

Napomene

Carinska tarifa koja je sastavni deo Zakona o Carinskoj tarifi objavljena je u "Sl. listu SRJ", br. 23/2001.