ZAKONO POLJOPRIVREDNOJ SLUŽBI("Sl. glasnik RS", br. 61/91) |
Ovim zakonom uređuju se uslovi i način obavljanja stručnih poslova na unapređenju poljoprivredne proizvodnje kod zemljoradnika, poljoprivrednih gazdinstava i drugih proizvođača, način i uslovi osnivanja i finansiranja poljoprivredne službe.
Poslovi na unapređenju poljoprivredne proizvodnje su:
1. organizacija baze podataka i edukativne aktivnosti u vidu održavanja seminara i izdavanja stručnih publikacija i drugih oblika informisanja o tehnološkim inovacijama;
2. savetodavno-konsultantski poslovi poljoprivredne službe u cilju razrade modela proizvodnje zdrave hrane prvenstveno namenjene izvozu;
3. poslovi selekcije, reprodukcije i veštačkog osemenjavanja u stočarstvu;
4. oplemenjivanje bilja i širenje novih sorti i hibrida gajenih biljaka;
5. poslovi izveštajne prognoze službe o pojavi biljnih bolesti i štetočina;
6. obavljanje poslova prenetih na poljoprivredne službe na osnovu Zakona (semenarstva, zaštita bilja, zemljišta, premije za mleko i drugi);
7. izvođenje demonstracionih ogleda u različitim ekološkim uslovima;
8. organizovanje poljoprivrednih izložbi i smotri;
9. učešće u izradi i realizaciji dugoročnog i godišnjeg programa rada;
10. praćenje naučnih saznanja, saradnja sa naučnim institucijama i transfer znanja i tehnologije;
11. izrada i dostavljanje izveštaja, informacija i podataka o izvršenju programa rada stručne poljoprivredne službe.
Poslovi iz stava 1 ovog člana su od opšteg interesa za Republiku.
Poslove iz člana 2 ovog zakona obavljaju Republička poljoprivredna služba i područne poljoprivredne službe koje se, zavisno od vrste, obima i značaja posla, osnivaju, odnosno organizuju kao: poljoprivredne stanice, zavodi, centri i instituti.
Poljoprivredne službe osniva Vlada Republike Srbije.
Aktom o osnivanju, odnosno organizovanju postojećih poljoprivrednih službi određuje se naziv i sedište javne poljoprivredne službe, uslovi za obavljanje tih poslova, područje i poslovi koje obavlja poljoprivredna služba, odnosno način učešća osnivača u upravljanju, odlučivanju i vršenju nadzora nad radom poljoprivrednih službi.
Pojedini poslovi iz člana 2 ovog zakona mogu se poveriti preduzeću i naučnoj ustanovi koja ispunjava uslove za obavljanje tih poslova utvrđenih zakonom.
Područna poljoprivredna služba mora da:
1. zavisno od vrste poslova ima odgovarajući broj diplomiranih inženjera poljoprivrede odgovarajućeg smera, u skladu sa obimom delatnosti, odnosno poslovima iz člana 2 ovog zakona, sa najmanje tri godine radnog iskustva na odgovarajućim poslovima;
2. ima odgovarajuće prostorije, laboratorijsku, tehničku opremu i informacioni sistem, u skladu sa delatnošću, odnosno sa poslovima iz člana 2 ovog zakona.
Republička poljoprivredna služba mora pored uslova iz stava 1 tačke 2 ovog člana da ima odgovarajući broj diplomiranih inženjera poljoprivrede sa najmanje tri godine radnog iskustva na odgovarajućim poslovima, odnosno sa stečenim stepenom naučnog zvanja (magistar, doktor nauka).
Poljoprivredne službe obavljaju poslove u skladu sa dugoročnim i godišnjim programom unapređenja poljoprivredne proizvodnje.
Dugoročni program rada poljoprivredne službe na unapređenju proizvodnje donosi Vlada Republike Srbije za period od 5 godina.
Godišnji program rada poljoprivredne službe na unapređenju proizvodnje donosi Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede.
Republička i područne poljoprivredne službe donose svoje programe rada koji su usklađeni sa programima iz st. 2 i 3 ovog člana.
Sredstva za izvršavanje poslova iz člana 2 ovog zakona obezbeđuju se u budžetu Republike Srbije.
Nadzor nad radom poljoprivredne službe vrši Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede, u cilju utvrđivanja izvršenja poslova i korišćenja sredstava, u skladu sa programom rada.
Ako se nadzorom utvrde nepravilnosti u izvršenju poslova iz programa rada, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede naložiće njihovo otklanjanje u određenom roku.
Ako se nadzorom utvrdi da poslovi nisu izvršeni ili da se odobrena sredstva ne koriste namenski, Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede će obustaviti finansiranje programa rada i tražiti povraćaj isplaćenog novčanog iznosa sredstava sa kamatom u visini propisane zatezne kamate za vreme korišćenja sredstava.
Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije", a primenjivaće se od 1. januara 1992. godine.