ZAKON
O DELATNOSTIMA OD OPŠTEG INTERESA U OBLASTI KULTURE

("Sl. glasnik RS", br. 49/92)

Član 1

Ovim zakonom utvrđuje se opšti interes u oblasti kulture za čije se ostvarivanje sredstva obezbeđuju u budžetu Republike Srbije, kao i potrebe u oblasti kulture za koje se sredstva obezbeđuju u budžetu opštine, odnosno grada.

Član 2

Opšti interesi u oblasti kulture u smislu ovog zakona jesu:

1) zaštita, korišćenje i prezentacija kulturnih dobara upisanih u Listu svetske kulturne baštine i kulturnih dobara od izuzetnog i od velikog značaja;

2) rad, održavanje i ostvarivanje programa Narodne biblioteke Srbije, Arhiva Srbije, Narodnog muzeja u Beogradu, Istorijskog muzeja Srbije, Etnografskog muzeja, Muzeja savremene umetnosti, Muzeja primenjene umetnosti, Prirodnjačkog muzeja, Muzeja Kosova i Metohije u Prištini, Vojvođanskog muzeja u Novom Sadu, Muzeja genocida, Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture, Jugoslovenske kinoteke, Matice srpske sa Bibliotekom i Galerijom Matice srpske u Novom Sadu, Narodnog pozorišta u Beogradu, Narodnog pozorišta u Prištini i Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu, Narodne i Univerzitetske biblioteke u Prištini, Arhiva Vojvodine, Arhiva Kosova, Beogradske filharmonije i Ansambla narodnih igara "Kolo";

3) programi, ili delovi programa koji svojim kvalitetom doprinose razvoju kulture i umetnosti odnosno razvoju pozorišnih, književnih, muzičkih i scensko-muzičkih delatnosti, likovnih i primenjenih umetnosti, dizajna i umetničke fotografije u Republici, a koji ostvaruju ustanove, umetnička udruženja i druge organizacije, umetnici ili njihove grupe;

4) programi Kulturno-prosvetne zajednice Srbije;

5) program izdavačke delatnosti "Jedinstva" iz Prištine;

6) zaštita i korišćenje dela programa kulturnih dobara i bibliotečkog materijala patrijaršijske biblioteke i muzeja u Beogradu, kao i manastirskih riznica;

7) zaštita, korišćenje i prezentacija kulturnih dobara i kulturne aktivnosti srpskog naroda koji živi izvan Republike Srbije;

8) izgradnja jedinstvenog bibliotečko-informacionog sistema i matične funkcije u bibliotečkoj delatnosti;

9) izgradnja jedinstvenog informacionog sistema u oblasti zaštite kulturnih dobara;

10) međunarodna kulturna saradnja od značaja za Republiku:

- programi odnosno delovi programa i razmene iz oblasti kulture koji reprezentuju kulturu Srbije u inostranstvu i

- prezentacija inostranih programa odnosno delova programa vrhunskog kvaliteta;

11) međurepublička kulturna saradnja od značaja za Republiku;

12) vrhunska umetnička ostvarenja u svim oblastima umetnosti (književna, književno prevodilačka, filmska, dramska, muzička i scenskomuzička, likovna, likovno primenjena, umetnička fotografija i dr.);

13) rad republičkih umetničkih udruženja;

14) programi talentovanih mladih umetnika i vrhunskih stvaralaca u oblasti umetnosti i kulture;

15) naučnoistraživački rad u oblasti umetnosti i kulture;

16) najznačajnije manifestacije u oblasti kulturno-umetničkog amaterizma i manifestacije izvornog narodnog stvaralaštva;

17) izdavanje kapitalnih dela iz oblasti umetnosti i kulture;

18) izdavanje najznačajnijih časopisa i listova iz oblasti kulture;

19) zaštita muzičkog i folklornog nasleđa koje doprinosi očuvanju kulturnog identiteta srpskog naroda;

20) programi iz oblasti kulture drugih naroda i narodnosti i staranje o zaštiti njihove kulturne baštine;

21) posebni programi izdavačke i bibliotečke delatnosti za slepe i

22) investicije u kulturi od značaja za razvoj nacionalne kulture u Republici.

Član 3

Sredstva za ostvarivanje opšteg interesa u oblasti kulture utvrđenog ovim zakonom obezbeđuju se u budžetu Republike Srbije, a vode se na posebnom računu Ministarstva kulture.

Ministar kulture pribavlja stručna mišljenja i ocene o opštem interesu sadržanom u programu od Stručnog saveta Ministarstva, od odgovarajućih ustanova i istaknutih stručnjaka.

Član 4

Ministar kulture utvrđuje koji će se programi odnosno delovi programa finansirati sredstvima budžeta Republike.

Ministar kulture u skladu s odredbama ovog zakona odlučuje o visini sredstava za ostvarivanje opšteg interesa u oblasti kulture na osnovu programa kao i predračuna troškova potrebnih za ostvarivanje tih programa po svim osnovama finansiranja, koje ustanove, druge organizacije, umetnici i njihove grupe, koji obavljaju poslove kojima se ostvaruje opšti interes, dostavljaju najkasnije do 1. oktobra tekuće godine za narednu godinu.

Član 5

Ministar kulture utvrđuje bliže kriterijume na osnovu kojih se utvrđuju sredstva za finansiranje rada, održavanje, izvođenje programa, odnosno delova programa.

Ministar kulture određuje osnove i kriterijume za određivanje sredstava iz stava 1 ovog člana u saradnji s umetničkim udruženjima, ustanovama kulture i drugim organizacijama.

Član 6

Korisnici sredstava koji ostvaruju opšti interes utvrđen u članu 2 ovog zakona dužni su da Ministarstvu kulture podnesu izveštaj o ostvarivanju programa za koji koriste sredstva budžeta Republike Srbije.

Član 7

Ministarstvo kulture daje saglasnost na opšte akte o načinu obavljanja delatnosti, broju i strukturi zaposlenih na ostvarivanju delatnosti ustanova kulture koje ostvaruju opšti interes utvrđen u članu 2 tač. 2 i 3 ovog zakona, a koje se finansiraju iz budžeta Republike Srbije.

Vlada Republike Srbije vrši osnivačka prava u pogledu imenovanja direktora, i članova upravnog i nadzornog odbora ustanova čiji se rad, održavanje i programi finansiraju u celosti ili većim delom iz budžeta Republike Srbije u skladu sa članom 2 tač. 2 i 3 ovog zakona.

Član 8

Ministarstvo kulture vrši nadzor nad namenskim korišćenjem sredstava svih korisnika iz člana 2 ovog zakona.

Ministarstvo kulture podnosi Vladi Republike Srbije godišnji izveštaj o korišćenju sredstava budžeta Republike Srbije za ostvarivanje opšteg interesa u oblasti kulture, utvrđenog ovim zakonom.

Član 9

Autonomne pokrajine obezbeđuju sredstva za rad, odnosno programe ustanova i drugih organizacija kada se njima doprinosi razvoju kulture i umetnosti u pokrajini ili obezbeđuje razvoj kulture narodnosti.

Član 10

Potrebe u oblasti kulture za čije se ostvarivanje sredstva obezbeđuju u budžetu opštine, odnosno grada jesu:

1) zaštita značajnih kulturnih dobara;

2) bibliotečka delatnost;

3) umetničko stvaralaštvo;

4) međunarodna kulturna saradnja;

5) izgradnja, rekonstrukcija i održavanje objekata ustanova kulture u kojima se ostvaruju potrebe kulture u opštini, odnosno gradu;

6) obezbeđivanje uslova za rad samostalnih umetnika;

7) manifestacije i jubileji u oblasti kulture od značaja za opštinu;

8) razvoj kulturno-umetničkog amaterizma i

9) rad, održavanje i ostvarivanje programa ustanova kulture od značaja za opštinu, odnosno grad (muzej, arhiv, zavod, biblioteka, pozorište, muzičko-scenska ustanova, kulturno-prosvetna zajednica, dom kulture, dom omladine, kulturni centar, narodni i radnički univerzitet i druge organizacije).

Sredstva za potrebe utvrđene u stavu 1 ovog člana obezbeđuju se u budžetu opštine, odnosno grada.

Sredstva za potrebe utvrđene u stavu 1 ovog člana mogu se obezbediti i samodoprinosom, ustupanjem autorskih prava i od legata i drugih poklona.

Član 11

Opština, odnosno grad, u skladu s odredbama ovog zakona odlučuju o visini sredstava za ostvarivanje potreba u kulturi u opštini, odnosno gradu na osnovu kriterijuma koje utvrđuju kao i programa i predračuna troškova potrebnih za ostvarivanje tih potreba po svim osnovama finansiranja, koje ustanove, druge organizacije, umetnici i njihove grupe koji obavljaju poslove kojima se ostvaruju potrebe u kulturi u opštini, odnosno gradu, dostavljaju najkasnije do 1. oktobra tekuće godine za narednu godinu.

Član 12

Opština, odnosno grad daju saglasnost na opšte akte ustanova kulture o načinu obavljanja delatnosti, broju i strukturi zaposlenih na ostvarivanju delatnosti ustanova kulture koje finansiraju.

Član 13

Opština, odnosno grad, na zahtev Ministarstva kulture, podnose godišnji program korišćenja sredstava za ostvarivanje potreba u kulturi, kao i izveštaj o ostvarivanju programa i korišćenju sredstava namenjenih za kulturu koja se obezbeđuju u budžetu opštine, odnosno grada.

Član 14

Ustanove, druge organizacije, umetnici i njihove grupe, koje obavljaju poslove kojima se ostvaruje opšti interes odnosno potrebe u kulturi u opštini i gradu, svoje programe za 1992. godinu dostavljaju Ministarstvu kulture, opštinama odnosno gradu najkasnije u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ovog zakona.

Član 15

Danom stupanja na snagu ovog zakona prestaju da važe:

1) Zakon o fondovima za finansiranje kulture ("Službeni glasnik SRS", broj 6/90);

2) Zakon o fondovima za finansiranje kulture ("Službeni glasnik SAPV", broj 9/90) i

3) Zakon o fondovima za finansiranje kulture ("Službeni glasnik SRS", broj 46/90).

Član 16

Ovaj zakon stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".