ZAKONO REGULISANJU JAVNOG DUGA SAVEZNE REPUBLIKE JUGOSLAVIJE PO UGOVORIMA O DEVIZNIM DEPOZITIMA GRAĐANA OROČENIM KOD DAFIMENT BANKE AD, BEOGRAD, U LIKVIDACIJI I PO DEVIZNIM SREDSTVIMA GRAĐANA POLOŽENIM KOD BANKE PRIVATNE PRIVREDE CRNE GORE DD, PODGORICA("Sl. list SRJ", br. 36/2002) |
I OSNOVNE ODREDBE
Ovim zakonom uređuju se uslovi i način regulisanja obaveza po osnovu neisplaćenih oročenih deviznih sredstava građana po ugovorima o depozitu građana kod Dafiment banke AD, Beograd, u likvidaciji (u daljem tekstu: depoziti) koji su postali javni dug Savezne Republike Jugoslavije u skladu sa članom 4 Zakona o izmirenju obaveza po osnovu devizne štednje građana ("Službeni list SRJ", br. 59/98, 44/99 i 53/2001) (u daljem tekstu: Zakon).
Javni dug iz člana 1 ovog zakona obuhvata neisplaćene oročene depozite, umanjene za iznos obračunatih ugovorenih kamata na te depozite i za iznos isplata izvršenih po depozitima do otvaranja postupka likvidacije nad bankom iz tog člana.
Na javni dug iz stava 1 ovog člana ne obračunava se kamata iz člana 3 Zakona.
Visina javnog duga iz stava 1 ovog člana utvrđuje se na način i pod uslovima koje propišu vlade Republike Srbije i Republike Crne Gore.
Obaveza Savezne Republike Jugoslavije po osnovu javnog duga iz člana 2 ovog zakona postaje, od dana stupanja na snagu tog zakona, obaveza, odnosno dug Republike Srbije i Republike Crne Gore - srazmerno visini deviznih depozita građana čije je prebivalište na teritoriji tih republike.
II DINAMIKA IZVRŠAVANJA OBAVEZA
Obaveze prema građanima iz člana 1 ovog zakona (u daljem tekstu: deponenti) izvršavaju se u periodu od 2002. do 2004. godine, prema sledećoj dinamici:
- u toku 2002. godine - u visini do 280 evra,
- 31. maja 2003. godine - u visini do 380 evra,
- 31. maja 2004. godine - u visini do 530 evra.
Preostali iznos obaveza prema deponentima isplaćuje se u 12 godišnjih rata, koje rastu po stopi geometrijske progresije od 10% i dospevaju svakog 31. maja u periodu od 2005. do 2016. godine, a izračunavaju se množenjem tog iznosa sledećim koeficijentima:
- za 2005. godinu - koeficijentom 0,04676332,
- za 2006. godinu - koeficijentom 0,05143965,
- za 2007. godinu - koeficijentom 0,05658361,
- za 2008. godinu - koeficijentom 0,06224197,
- za 2009. godinu - koeficijentom 0,06846617,
- za 2010. godinu - koeficijentom 0,07531279,
- za 2011. godinu - koeficijentom 0,08284407,
- za 2012. godinu - koeficijentom 0,09112847,
- za 2013. godinu - koeficijentom 0,10024132,
- za 2014. godinu - koeficijentom 0,11026545,
- za 2015. godinu - koeficijentom 0,12129200,
- za 2016. godinu - koeficijentom 0,13342120.
Deponenti stiču pravo na isplatu dospelih obaveza iz ovog člana od dana kada se utvrdi visina obaveze prema njima, odnosno od dana kada dobiju potvrdu o tome od nadležnih organa vlada Republike Srbije i Republike Crne Gore.
Pravo na isplatu u smislu ovog člana, koje ne uključuje obračunavanje i plaćanje kamate, utvrđuje se po jednom deponentu.
Deponenti imaju pravo na isplatu godišnje rate u visini od najmanje 500 evra - ako su godišnje rate iz stava 2 ovog člana manje od tog iznosa.
Način i uslove izdavanja potvrde iz stava 3 ovog člana utvrđuju vlade Republike Srbije i Republike Crne Gore.
III NAČIN REGULISANJA JAVNOG DUGA SAVEZNE REPUBLIKE JUGOSLAVIJE - OBVEZNICE
Radi regulisanja javnog duga Savezne Republike Jugoslavije iz člana 1 ovog zakona koji je postao dug Republike Srbije i Republike Crne Gore - Republika Srbija i Republika Crna Gora emitovaće obveznice, koje glase na evro.
Obveznice iz stava 1 ovog člana emituju se u nematerijalnom obliku, bez kupona, pojedinačno za svaku godinu, i registruju kod Narodne banke Jugoslavije - Zavoda za obračun i plaćanja - Centralnog registra, depoa i kliringa hartija od vrednosti (u daljem tekstu: Centralni registar).
Obveznice iz stava 1 ovog člana glase na ime i prenosive su, a isplaćuju se u evrima ili, na zahtev vlasnika tih obveznica - u dinarima.
Osnovne elemente obveznica, iznos emisije, kao i uslove distribucije i naplate tih obveznica, propisuju vlade Republike Srbije i Republike Crne Gore.
Obveznicama iz člana 5 ovog zakona regulišu se obaveze prema deponentima utvrđene u smislu člana 4 tog zakona - konverzijom depozita deponenata u obveznice.
Regulisanje obaveza prema deponentima u smislu stava 1 ovog člana izvršava se na način i pod uslovima koje propišu vlade Republike Srbije i Republike Crne Gore.
Vrednost izvršene konverzije depozita u obveznice registruje se u Centralnom registru - na računu hartija od vrednosti, a deponentu se o tome uručuje potvrda.
Na osnovu računa otvorenog u Centralnom registru, deponent ostvaruje prava iz obveznica, i to isplatu u rokovima iz ovog zakona, prenos vlasništva, trgovinu i druga prava.
Bliže uslove i način vršenja konverzije depozita deponenata u obveznice u smislu ovog zakona, način njihovog knjigovodstvenog evidentiranja, kao i način registracije obveznica u Centralnom registru, propisuju vlade Republike Srbije i Republike Crne Gore.
Promet obveznica emitovanih u skladu sa ovim zakonom je slobodan i oslobođen poreza na promet, provizije na platni promet, poreza na kapitalnu dobit, poreza na finansijske transakcije, kao i drugih poreza.
Domaće pravno lice i preduzetnik, domaće fizičko lice i građani na privremenom radu u inostranstvu, kao i strano fizičko i pravno lice, obveznice iz člana 5 ovog zakona mogu kupovati i prodavati na finansijskoj berzi za devize.
Devize ostvarene prodajom obveznica u smislu člana 9 stav 2 ovog zakona, domaće pravno lice i preduzetnik i strano fizičko i pravno lice drže na deviznom računu.
Devize iz stava 1 ovog člana, kao i devize ostvarene naplatom obveznica u roku dospeća, strano fizičko i pravno lice mogu slobodno transferisati u inostranstvo.
Obveznice iz člana 5 ovog zakona kojima su regulisane obaveze prema deponentima mogu se, pre roka dospeća, koristiti za:
1) kupovinu akcija preduzeća u procesu svojinske transformacije, radi prodaje društvenog kapitala;
2) kupovinu akcija ovlašćenih banaka;
3) kupovinu stanova, stambenih objekata, poslovnog prostora, zemljišta i druge imovine u državnoj svojini.
Bliže uslove korišćenja obveznica za namene iz stava 1 ovog člana utvrđuju vlasnici imovine iz tog stava.
Vlasnik obveznica iz člana 5 ovog zakona može u rokovima njihovog dospeća, pored plaćanja iz člana 11 ovog zakona, plaćati i porez na promet, akcize, porez na imovinu, porez na dohodak građana i porez na dobit korporacija.
Inicijalni vlasnik obveznica iz člana 5 ovog zakona može te obveznice koristiti pre roka dospeća, i to za plaćanje troškova lečenja, za nabavku lekova, za plaćanje troškova sahrane i u drugim slučajevima - do iznosa stvarnih troškova, pod uslovima i do iznosa koje propišu republičke vlade.
Inicijalnim vlasnikom iz stava 1 ovog člana smatra se deponent čiji su depoziti konvertovani u obveznice u smislu člana 6 ovog zakona.
IV IZVORI SREDSTAVA ZA ISPLATU OBVEZNICA
Sredstva za isplatu obveznica u smislu ovog zakona obezbeđuju Republika Srbija i Republika Crna Gora.
Organ nadležan za sprovođenje postupka likvidacije nad bankom iz člana 1 ovog zakona dužan je da svu imovinu te banke koja ulazi u likvidacionu masu, do visine obaveza te banke prema deponentima, prenese Republici Srbiji i Republici Crnoj Gori.
Sredstva iz člana 14 ovog člana uplaćuju se na poseban račun otvoren kod Narodne banke Jugoslavije.
Bliže uslove za kupovinu deviznih sredstava radi isplate obveznica iz člana 5 ovog zakona utvrđuje Narodna banka Jugoslavije.
V POSEBNE ODREDBE O REGULISANJU OBAVEZA PREMA GRAĐANIMA KOJI SU DEVIZNA SREDSTVA POLOŽILI KOD BANKE PRIVATNE PRIVREDE CRNE GORE DD, PODGORICA
Devizna sredstva koja su građani položili u periodu od 15. oktobra 1988. godine do 18. marta 1995. godine kod Banke privatne privrede Crne Gore d.d., Podgorica (u daljem tekstu: Banka privatne privrede) na osnovu ugovora o oročavanju deviznih sredstava na deviznu štednju (u daljem tekstu: devizna sredstva) predstavljaju, u smislu ovog zakona, javni dug Savezne Republike Jugoslavije.
Javni dug iz člana 16 ovog zakona obuhvata neisplaćena devizna sredstva umanjena za iznos obračunatih ugovorenih kamata i za iznos izvršenih isplata do dana stupanja na snagu tog zakona.
Na javni dug iz stava 1 ovog člana ne obračunava se kamata iz člana 3 Zakona.
Obaveza Savezne Republike Jugoslavije po osnovu javnog duga iz člana 16 ovog zakona postaje, danom stupanja na snagu tog zakona, obaveza, odnosno dug Republike Srbije i Republike Crne Gore - srazmerno visini deviznih sredstava građana čije je prebivalište na teritoriji tih republika.
Visina duga iz stava 1 ovog člana utvrđuje se na način i pod uslovima koje propišu vlade Republike Srbije i Republike Crne Gore.
Obaveze prema građanima koji su devizna sredstva položili kod Banke privatne privrede izvršavaju se prema dinamici i na način koji su utvrđeni odredbama čl. od 4 do 13 ovog zakona.
Sredstva za isplatu obveznica građanima koji su devizna sredstva položili kod Banke privatne privrede obezbeđuju Republika Srbija i Republika Crna Gora.
Organ nadležan za sprovođenje postupka stečaja nad preduzećem "Jugoskandik" DD, Beograd, u stečaju, preko koga su građani polagali devizna sredstva kod Banke privatne privrede, dužan je da svu imovinu tog preduzeća iz stečajne mase - do visine obaveza prema građanima u smislu člana 17 ovog zakona - prenese Republici Srbiji i Republici Crnoj Gori.
Sredstva iz st. 1 i 2 ovog člana uplaćuju se na poseban račun otvoren kod Narodne banke Jugoslavije.
Bliže uslove za kupovinu deviznih sredstava radi isplate obveznica građanima iz stava 1 ovog člana utvrđuje Narodna banka Jugoslavije.
VI KAZNENE ODREDBE
Novčanom kaznom od 90.000 do 450.000 dinara kazniće se za privredni prestup domaće pravno ili strano pravno lice ako devize ostvarene prodajom obveznica u smislu člana 9 stav 2 ovog zakona ne drži na deviznom računu (član 10 stav 1).
Za radnje iz stava 1 ovog člana kazniće se za privredni prestup i odgovorno lice u domaćem pravnom, odnosno stranom pravnom licu - novčanom kaznom od 3.000 do 15.000 dinara.
Novčanom kaznom od 900 do 9.000 dinara kazniće se za prekršaj preduzetnik za radnje iz člana 21 stav 1 ovog zakona.
Za radnje iz stava 1 ovog člana može se, uz novčanu kaznu, izreći i zaštitna mera zabrane vršenja samostalne delatnosti, u trajanju od tri meseca do jedne godine.
Novčanom kaznom od 900 do 21.000 dinara kazniće se za prekršaj strano fizičko lice ako devize ostvarene prodajom obveznica u smislu člana 9 stav 2 ovog zakona ne drži na deviznom računu (član 10 stav 1).
VII PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Republika Srbija i Republika Crna Gora obezbediće posebna sredstva za banke koje preuzimaju poslove u vezi sa izmirenjem obaveza prema deponentima u smislu ovog zakona.
Ovaj zakon stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu SRJ".