ZAKONO PRIKUPLJANJU I DOSTAVLJANJU PODATAKA O IZVRŠENIM ZLOČINIMA PROTIV ČOVEČNOSTI I MEĐUNARODNOG PRAVA("Sl. list SRJ", br. 37/93 i 44/99) |
Ko prikuplja podatke i stvari ili raspolaže podacima i stvarima kojima se mogu dokazivati zločini protiv čovečnosti i međunarodnog prava propisani u Glavi XVI Krivičnog zakona Savezne Republike Jugoslavije, a koji su izvršeni na delovima teritorije bivše Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije počev od 1990. godine, kao i na teritoriji Savezne Republike Jugoslavije za vreme agresije NATO-a, dužan je da te podatke i stvari stavi na uvid, odnosno dostavi Komitetu za prikupljanje podataka o izvršenim zločinima protiv čovečnosti i međunarodnog prava (u daljem tekstu: Komitet).
Lice koje ima saznanje o izvršenim zločinima iz člana 1 ovog zakona može dati izjavu Komitetu.
Kad podatke i stvari iz člana 1 ovog zakona prikupljaju nadležni savezni organ, državni organ koji sarađuje s nadležnim saveznim organom ili lice koje je ovlastio Komitet, dužni su da podatke o licima, stvarima i događajima unose u poseban obrazac.
Obrazac iz stava 1 ovog člana propisuje Komitet.
Pravosudni organi i drugi državni organi dužni su da pružaju pravnu pomoć Komitetu.
Podaci i stvari iz člana 3 ovog zakona pod jednakim uslovima dostupni su svima, osim podataka za koje je utvrđeno da predstavljaju državnu, vojnu, službenu ili poslovnu tajnu.
Komitet može podatke i stvari koje prikupi poveriti naučnoj ili stručnoj ustanovi radi obrade podataka, davanja nalaza i mišljenja.
O objavljivanju podataka, nalaza i mišljenja iz stava 1 ovog člana odlučuje Komitet.
Komitet je dužan da čuva tajnost lica koje je postupilo u skladu sa odredbama čl. 1 i 2 ovog zakona, ako ono to zahteva.
Ako neko odbije da stavi na uvid ili dostavi podatke i stvari iz člana 1 ovog zakona, Komitet može zahtevati od nadležnog suda da ih privremeno oduzme.
Lice kome su odlukom suda iz stava 1 ovog člana podaci i stvari privremeno oduzeti ima pravo na naknadu štete.
Lice koje stavi na uvid ili dostavi podatke ili da izjavu u skladu sa odredbama ovog zakona ima pravo na naknadu štete i nužnih troškova, o čemu će na zahtev tog lica odlučiti Komitet.
Ko odbija da stavi na uvid ili da dostavi podatke i stvari iz člana 1 ovog zakona ili ko spreči dostavljanje, odnosno stavljanje na uvid tih podataka i stvari, kazniće se za krivično delo novčanom kaznom ili zatvorom do jedne godine.
Ako delo iz stava 1 ovog člana učini službeno lice ili odgovorno lice, kazniće se za krivično delo zatvorom od tri meseca do tri godine.
Danom stupanja na snagu ovog zakona prestaje da važi Odluka o obrazovanju Državne komisije za prikupljanje podataka radi utvrđivanja zločina genocida i drugih zločina protiv čovečnosti i međunarodnog prava koji su počinjeni nad stanovništvom srpske i druge nacionalnosti u vreme oružanih sukoba u Hrvatskoj i drugim delovima zemlje ("Službeni list SFRJ", br. 18/92).
Dokumentacija kojom raspolaže Državna komisija iz člana 11 ovog zakona predaće se Komitetu u roku od osam dana od dana stupanja na snagu ovog zakona.
Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu SRJ".