ZAKON
O IZVRŠENJU POPISA STANOVNIŠTVA, DOMAĆINSTAVA I STANOVA U 2002. GODINI U REPUBLICI SRBIJI

("Sl. glasnik RS", br. 12/2000 i 61/2001)

Član 1

Ovim zakonom uređuju se pripreme, organizacija i sprovođenje Popisa stanovništva, domaćinstava i stanova u 2002. godini, koji će se, u skladu sa saveznim zakonom, sprovesti od 1. do 15. aprila 2002. godine, prema stanju na dan 31. marta 2002. godine u 24,00 sata (u daljem tekstu: popis).

Član 2

Popis priprema, organizuje i sprovodi Republički zavod za informatiku i statistiku.

Određene poslove pripreme, organizacije i sprovođenja popisa na teritoriji opština, gradova i grada Beograda Republički zavod za informatiku i statistiku obavlja preko popisnih komisija, u skladu sa ovim zakonom.

Popisne komisije iz stava 2 ovog člana imenuje Republički zavod za informatiku i statistiku.

Jedinice lokalne samouprave su obavezne da pruže pomoć Republičkom zavodu za informatiku i statistiku i popisnim komisijama u izvršenju popisa.

Član 3

Republički zavod za informatiku i statistiku vrši sledeće poslove: sarađuje sa saveznom organizacijom nadležnom za poslove statistike u pogledu blagovremenog i potpunog izvršavanja saveznog zakona o popisu i na utvrđivanju metodologije popisa, sa jedinstvenim definicijama jedinica i obeležja, jedinstvenim klasifikacijama i sadržajem obradnih i publikacionih tabela po jedinstvenom programu obrade podataka i jedinstvenim kriterijumima i programima logičke kontrole za otkrivanje i automatsko ispravljanje grešaka u popisnoj građi; sarađuje sa drugim republičkim organima uprave i organizacijama i koordinira svoje i zajedničke aktivnosti na pripremama, organizaciji i sprovođenju popisa i, u skladu sa zakonom, daje instrukcije, pruža stručnu pomoć, traži izveštaje i obaveštenja; ostvaruje saradnju sa jedinicama lokalne samouprave, usklađuje s njima svoje i zajedničke aktivnosti, daje obavezne instrukcije i kontroliše njihovo izvršenje, traži izveštaje, podatke i obaveštenja; obezbeđuje potpuno, tačno i pravovremeno obaveštavanje stanovništva o značaju i ciljevima popisa, načinu i vremenu njegovog sprovođenja; štampa popisne obrasce i uputstva; raspoređuje i dostavlja popisne obrasce i uputstva popisnim komisijama, određuje instruktore popisa; vrši stručnu obuku članova popisnih komisija, instruktora i kontrolora; donosi uputstva za organizaciju i izvršenje popisa; izdaje propisana ovlašćenja za rad učesnicima u popisu koje određuje; sastavlja predračun troškova popisa; raspoređuje finansijska sredstva na popisne komisije; prikuplja podatke, vrši kontrolu i pripremu popisne građe za obradu; obrađuje prikupljene podatke i objavljuje rezultate popisa od interesa za Republiku; stara se o smeštaju i čuvanju popisne građe po prijemu od popisnih komisija, u skladu sa zakonom i drugim propisima.

Član 4

Popisne komisije rukovode pripremama, organizacijom i sprovođenjem popisa na teritoriji opština, gradova i grada Beograda i odgovorne su za blagovremeno preduzimanje potrebnih mera radi obezbeđenja svih priprema za popis, organizaciju i kvalitetno i pravovremeno izvršenje popisa.

Popisne komisije vrše sledeće poslove: organizuju i sprovode popis na teritoriji opština, gradova i grada Beograda; obaveštavaju stanovništvo o značaju popisa, načinu i vremenu njegovog sprovođenja, o pravima i dužnostima građana i načinu izvršavanja obaveza u popisu; određuju i imenuju potreban broj opštinskih, odnosno gradskih instruktora, popisivača i kontrolora i organizuju obuku učesnika u popisu; vrše raspored popisivača, instruktora i kontrolora; organizuju popunjavanje pomoćnog lista za zaposlene koji su zasnovali radni odnos u preduzećima ili kod drugih pravnih, odnosno fizičkih lica; preduzimaju mere radi obezbeđenja potpunog obuhvata jedinica popisa; preuzimaju popisni materijal i raspoređuju ga popisivačima; izdaju učesnicima u popisu propisna ovlašćenja za rad; kontrolišu rad popisivača, instruktora i kontrolora i pružaju im pomoć; posebno se staraju o pravilnoj primeni metodoloških i organizacionih uputstava; preuzimaju od opštinskih instruktora popisnu građu i kontrolišu njenu potpunost i kvalitet; izrađuju prve rezultate popisa za naselja i opštinu i dostavljaju ih Republičkom zavodu za informatiku i statistiku u roku od 10 dana po završenom popisivanju; dostavljaju popisnu građu Republičkom zavodu za informatiku i statistiku u propisanom roku; utvrđuju naknade za rad učesnicima popisa i staraju se o pravilnom rasporedu i racionalnoj upotrebi sredstava određenih za popis; izrađuju obračun utrošenih sredstava i vrše druge poslove u vezi s pripremama i sprovođenjem popisa, u skladu sa uputstvima Republičkog zavoda za informatiku i statistiku.

Popisne komisije se sastoje od najmanje pet članova.

Član 5

U okviru svog delokruga iz zadataka utvrđenih zakonom, u izvršenju pojedinih poslova popisa učestvuju:

1) Ministarstvo pravde i lokalne samouprave;

2) Ministarstvo za rad i zapošljavanje;

3) Republički zavod za tržište rada;

4) Opštinske uprave, gradske uprave i gradska uprava grada Beograda;

5) Republički geodetski zavod.

Član 6

Ministarstvo pravde i lokalne samouprave organizuje i sprovodi popisivanje lica prema kojima se izvršava zavodska sankcija.

Popunjavanje popisnih obrazaca iz stava 1. ovog člana izvršiće se najkasnije do 25. marta 2002. godine, s tim da se popunjeni obrasci obavezno dostave popisnim komisijama nadležnim za prebivališta tih lica, najkasnije do 31. marta 2002. godine.

Član 7

Ministarstvo za rad i zapošljavanje, Republički zavod za tržište rada i Republički zavod za informatiku i statistiku ostvaruju saradnju sa saveznim organima i organizacijama koji, u skladu sa saveznim zakonom, organizuju i sprovode popis građana Republike Srbije koji rade u inostranstvu kod stranih poslodavaca ili samostalno, kao i članova domaćinstva koji s njima borave u inostranstvu.

Član 8

Opštinske uprave, gradske uprave i gradska uprava grada Beograda blagovremeno će utvrditi i obeležiti nazive naselja,   ulica i trgova i izvršiti numeraciju kuća i zgrada i odmah o tome izvestiti Republički zavod za informatiku i statistiku i Republički geodetski zavod, a najkasnije do 30. novembra 2001. godine.

Pored poslova navedenih u stavu 1 ovog člana, opštinske   uprave, gradske uprave i gradska uprava grada Beograda vršiće i druge poslove koji su predviđeni metodološkim uputstvima savezne organizacije nadležne za poslove statistike.

Član 9

Republički geodetski zavod sarađuje sa Republičkim zavodom za informatiku i statistiku u fazi priprema popisa i, u skladu sa zakonom i metodološkim uputstvima savezne organizacije nadležne za poslove statistike, obezbeđuje ažurirane granice statističkih krugova.

Pored poslova navedenih u stavu 1 ovog člana, Republički geodetski zavod, u saradnji sa Republičkim zavodom za informatiku i statistiku, izrađuje skice i opise granica popisnih krugova, prema metodološkim uputstvima savezne organizacije nadležne za poslove statistike, i dostavlja ih Republičkom zavodu za informatiku i statistiku, a najkasnije do 30. novembra 2000. godine.

Sredstva za finansiranje poslova i zadataka iz stava 2 ovog člana, u iznosu od 16.818.000,00 dinara, obezbediće se u budžetu Republike Srbije i uplatiti na račun Republičkog geodetskog zavoda, i to:

 

dinara

u budžetu za 2000. godinu

16.818.000,00

od čega za kupovinu deviza 6.102.000,00 dinara

Član 10

Sredstva za finansiranje poslova i zadataka u popisu, izuzev sredstava iz člana 9 stav 3 ovog zakona, utvrđuju se u iznosu od 461.064.296,00 dinara i obezbediće se u budžetu Republike Srbije, i to:

 

dinara

1) u budžetu za 2000. godinu

35.800.000,00

od čega za kupovinu deviza 12.096.000,00 dinara

2) u budžetu za 2001. godinu

395.972.925,00

od čega za kupovinu deviza 4.800.000,00 dinara

3) u budžetu za 2002. godinu

20.400.000,00

4) u budžetu za 2003. godinu

8.891.371,00

Sredstva iz stava 1 ovog člana prenosiće se Republičkom zavodu za informatiku i statistiku Srbije.

Deo sredstava iz stava 1 ovog člana Republički zavod za informatiku i statistiku prenosi popisnim komisijama za sprovođenje popisa, preko opštinskih uprava, gradskih uprava i gradske uprave grada Beograda.

Opštinske uprave, gradske uprave i gradska uprava grada Beograda vode evidenciju o utrošku sredstava iz stava 3 ovog člana i dostavljaju izveštaj Republičkom zavodu za informatiku i statistiku, na njegov zahtev.

Član 11

Sredstva za finansiranje poslova i zadataka u popisu, iz člana 9 i člana 10 ovog zakona, predviđena su na bazi tekućih cena iz avgusta 1999. godine.

Sredstva predviđena za pojedine godine valorizuju se svake godine na osnovu parametara utvrđenih ekonomskom politikom u oblasti javne potrošnje, prema stopi rasta ukupnog budžeta.

Sredstva koja se ne utroše do kraja godine za koju su obezbeđena mogu se koristiti za iste namene i u narednoj godini.

Član 12

Na naknade koje isplaćuju Republički zavod za informatiku i statistiku i Republički geodetski zavod za rad lica koja učestvuju u pripremama, organizovanju i sprovođenju popisa ne plaćaju se porezi i doprinosi.

Član 13

Republički zavod za informatiku i statistiku obavestiće, do kraja marta svake godine, Vladu Republike Srbije o utrošku sredstava obezbeđenih iz budžeta Republike Srbije u prethodnoj godini i o izvršenim poslovima i zadacima popisa predviđenim u toj godini.

Republički geodetski zavod obavestiće Vladu Republike Srbije o utrošku sredstava obezbeđenih iz budžeta Republike Srbije i o izvršenim poslovima i zadacima predviđenim u prethodnoj godini do 31. marta 2002. godine.

Član 14

Republički zavod za informatiku i statistiku objaviće prve rezultate popisa po naseljima, opštinama, gradovima, gradu Beogradu, okruzima, za autonomne pokrajine i Republiku Srbiju u roku od 30 dana od dana završetka popisivanja.

Rezultate popisa, utvrđene jedinstvenim programom obrade, Republički zavod za informatiku i statistiku objaviće u periodu od 1. januara 2003. do 31. decembra 2004. godine.

Član 15

Popis na teritoriji AP Kosovo i Metohija biće izvršen po prestanku misije Ujedinjenih nacija za privremenu upravu (UNMIK), u skladu sa ovim zakonom.

Član 16

Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".