POSLOVNIK
VELIKOG PERSONALNOG VEĆA

("Sl. glasnik RS", br. 6/2002)

Član 1

Veliko personalno veće (u daljem tekstu: Veće) čini devet sudija Vrhovnog suda Srbije.

Član 2

U sastav Veća ulaze po tri sudije iz Krivičnog, Građanskog i Upravnog odeljenja, po redosledu koji se utvrđuje posebno za svako odeljenje, na osnovu vremena provedenog na dužnosti sudije Vrhovnog suda Srbije.

Ukoliko su dve ili više sudija istovremeno birane na dužnost sudije Vrhovnog suda Srbije, redosled iz stava 1 ovog člana među njima utvrđuje se prema godinama starosti.

Sudija može, na sopstveni zahtev, biti oslobođen članstva u Veću u opravdanim slučajevima, o čemu odlučuje odgovarajuće odeljenje.

Član 3

Ukoliko nekom članu Veća, u toku trajanja mandata člana Veća, prestane sudijska funkcija iz bilo kog razloga, na njegovo mesto člana Veća stupa sudija iz istog odeljenja, po redosledu utvrđenom u prethodnom članu.

Član 4

Konstitutivnu sednicu Veća saziva i njome rukovodi najstariji član Veća, do izbora predsednika Veća.

Član 5

Predsednika Veća biraju članovi Veća većinom glasova ukupnog broja članova Veća.

Član 6

Predsednik Veća saziva sednice Veća po svojoj inicijativi, na inicijativu najmanje tri člana Veća, ili na inicijativu predsednika Vrhovnog suda.

Član 7

Predsednik Veća se stara o pripremi materijala za sednicu i predlaže dnevni red, predsedava sednici Veća i potpisuje pismene otpravke odluka.

Član 8

U slučaju sprečenosti ili odsutnosti, predsednik Veća određuje člana Veća koji će ga zamenjivati dok ta sprečenost ili odsutnost traje.

Član 9

Sednica Veća punovažno odlučuje ako prisustvuje najmanje dve trećine članova.

Odluka je punovažna ako je za nju glasala većina od ukupnog broja članova Veća.

Član 10

U pojedinačnim slučajevima, član Veća može, shodnom primenom pravila parničnog postupka, tražiti da bude izuzet od učešća u postupku, kad se isti vodi prema njegovom srodniku, ili zbog drugih opravdanih razloga, ukoliko bi zbog toga mogla da bude dovedena u sumnju njegova objektivnost i nepristrasnost.

O zahtevu iz stava 1 ovog člana odlučuje Veće i isti može da bude uvažen ili odbijen.

U slučaju da zahtev za izuzeće bude uvažen na mesto člana Veća za taj slučaj stupa drugi sudija iz istog odeljenja.

Protiv odluke Veća o zahtevu za izuzeće ne može se uložiti prigovor.

Član 11

Kad Veće vodi postupak koji se tiče člana Veća, on se zamenjuje sudijom koga Veće odredi izvlačenjem imena iz kutije u kojoj se nalaze cedulje za sve preostale sudije odgovarajućeg odeljenja.

Član 12

Sudija prema kome se vodi postupak može tražiti izuzeće člana Veća, ako navede razloge zbog kojih kod njega postoji opravdana sumnja u njegovu objektivnost i nepristrasnost pri   odlučivanju.

Odluku o zahtevu iz stava 1 ovog člana donosi Veće.

Protiv odluke Veća ne može se uložiti prigovor.

Član 13

Postupak za razrešenje sudije pokreće predsednik suda.

Rešenje o pokretanju postupka mora da bude obrazloženo.

Član 14

Rešenje o pokretanju postupka dostavlja se Veću i sudiji čije se razrešenje traži.

Član 15

Predsednik Veća, po prijemu rešenja o pokretanju postupka, određuje sudiju izvestioca između članova Veća, prema merilima koje utvrđuje Veće.

Ako se razrešenje traži zbog nestručnog i nesavesnog rada, sudija izvestilac treba da bude, po pravilu, iz stručne oblasti u kojoj radi sudija čije se razrešenje traži.

Član 16

Sudija izvestilac utvrđuje sve činjenice koje su od značaja za odluku Veća o odgovornosti sudije i o tome sačinjava pismeni izveštaj.

Pismeni izveštaj sudije izvestioca dostavlja se veću, sudiji prema kome je pokrenut postupak i predsedniku suda koji je pokrenuo postupak.

Član 17

Sudiji se u postupku za razrešenje mora obezbediti mogućnost da se upozna sa svim prikupljenim materijalima i dokazima koji ga terete.

Član 18

Sudija o čijoj se odgovornosti odlučuje, može da ima zastupnika koga sam odredi.

Zastupnik ne može da bude sudija Vrhovnog suda.

Član 19

Sednici Veća obavezno prisustvuje predsednik suda koji je pokrenuo postupak za razrešenje.

Član 20

Predsednik suda, koji je pokrenuo postupak može da odustane od svog predloga za pokretanje postupka sve do donošenja odluke Veća.

Član 21

Sednici Veća prilikom glasanja ne može da prisustvuje sudija čije se razrešenje traži, niti njegov zastupnik, kao i presednik suda koji je podneo predlog.

Član 22

Sednice Veća su zatvorene za javnost.

Član 23

Izuzetno, kada postoje naročito opravdani razlozi, odluka Veća može da bude objavljena u sredstvima javnog informisanja, ukoliko se o tome saglase predsednik Vrhovnog suda i predsednik Veća.

Član 24

Pismeni otpravak obrazložene odluke Veća potpisuju predsednik Veća i sekretar Veća, koji vodi zapisnik.

Odluka se dostavlja sudiji prema kome se vodi postupak, predsedniku suda koji je pokrenuo postupak i predsedniku suda u kome vrši sudijsku funkciju sudija prema kome se vodi postupak.

Član 25

Veće ima sekretara, koga određuje predsednik Vrhovnog suda Srbije godišnjim rasporedom rada iz reda sudskih savetnika u Sekretarijatu Vrhovnog suda.

Sekretar vodi stručno-administrativne poslove za Veće.

Član 26

Ovaj poslovnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".