PRAVILNIK
O POSTUPKU ZA ODREĐIVANJE I PROMENU LIČNOG IMENA

("Sl. glasnik SRS", br. 6/83)

Član 1

Ovim pravilnikom propisuje se postupak za određivanje i promenu ličnog imena.

ODREĐIVANJE LIČNOG IMENA

Član 2

Određivanje ličnog imena deteta vrši se na osnovu usmene ili pismene prijave. O usmenoj prijavi sastavlja se zapisnik po odredbama čl. 74 do 77 Zakona o opštem upravnom postupku.

Prijavu o određenom ličnom imenu deteta podnose roditelji, u mestu svoga prebivališta ili u mestu rođenja deteta. Prijavu može podneti jedan od roditelja, ako su se roditelji o tome sporazumeli.

Član 3

Prijava o određenom ličnom imenu deteta sadrži podatke o detetu, i to: pol, dan, mesec, godinu i mesto rođenja, određeno ime i prezime, i podatke o roditeljima: ime, prezime (za majku i devojačko prezime), državljanstvo, prebivalište i adresu stana, mesec, godinu i mesto zaključenja braka.

Član 4

Prijava ličnog imena podnosi se istovremeno sa prijavom o rođenju deteta, a može se podneti i kasnije, ali najkasnije u roku od dva meseca od dana rođenja deteta.

Ako matičar utvrdi da prijava ličnog imena nije podneta u propisanom roku, dužan je da o tome obavesti nadležni organ starateljstva i protiv roditelja podnese prekršajnu prijavu za prekršaj iz člana 39 stav 1 tačka 1 Zakona o matičnim knjigama.

Član 5

Ako se roditelji, iz bilo kojih razloga, nisu sporazumeli o ličnom imenu deteta, matičar upisuje lično ime deteta na osnovu odluke nadležnog organa starateljstva.

Matičar će postupiti na način propisan u stavu 1 ovog člana i ako roditelji deteta nisu u životu, ili su u nemogućnosti da vrše roditeljska prava ili su nepoznati.

Odluka organa starateljstva iz st. 1 i 2 ovog člana sadrži i podatke koje sadrži prijava o određenom ličnom imenu iz člana 3 ovog pravilnika.

Član 6

Prilikom prijema prijave o određenom ličnom imenu deteta, radi upisa u matičnu knjigu rođenih, matičar će upozoriti roditelje deteta da nije dozvoljeno određivanje pogrdnog imena, imena kojim se vređa moral ili je u suprotnosti sa običajima i shvatanjima sredine.

Član 7

Ako roditelji ne odustanu od namere da detetu odrede pogrdno ime, ime kojim se vređa moral ili je u suprotnosti sa običajima i shvatanjima sredine, matičar će dostaviti predmet, sa svim spisima, nadležnom organu starateljstva na odluku.

Član 8

Ako roditelji nose različito prezime, a imaju više dece, matičar će ih upoznati da zajedničkoj deci ne mogu odrediti različita prezimena.

Član 9

Ako se određeno ime, ili ime i prezime, sastoji od više reči, roditelji će se izjasniti kojim će se izabranim ličnim imenom dete služiti u pravnom saobraćaju.

O izjavi o određivanju izabranog ličnog imena i o pristanku deteta, sačinjava se zapisnik.

Član 10

O izabranom ličnom imenu deteta matičar će upisati zabelešku u matičnu knjigu rođenih u rubriku "Primedbe", a ako je izjava data po zaključenju osnovnog upisa, zabeleška će se upisati u rubriku "Naknadni upisi i zabeleške".

Ako je lično ime za korišćenje u pravnom saobraćaju izabrano prilikom upisa ličnog imena u matičnu knjigu rođenih, u registar koji se vodi uz tu knjigu, upisuje se samo izabrano lično ime.

Nakon upisa izabranog ličnog imena u matičnu knjigu rođenih, u izvod izdat na osnovu te matične knjige, upisuje se samo izabrano lično ime.

Član 11

U postupku određivanja novog ličnog imena maloletnom licu, posle izmene porodičnog statusa priznanjem očinstva, zaključenjem braka između roditelja, utvrđivanjem očinstva ili materinstva, odnosno osporavanjem očinstva ili materinstva, podnosi se izvod iz matične knjige rođenih za dete, izvod iz matične knjige venčanih za roditelje, a ako oni nisu u braku njihovi izvodi iz matične knjige rođenih, zapisnik o priznanju očinstva odnosno materinstva, ili odluka nadležnog suda kojim je utvrđeno ili osporeno očinstvo odnosno materinstvo.

Izjava o određivanju ličnog imena deteta daje se na zapisnik, na osnovu kojeg matičar unosi zabelešku u određenom novom ličnom imenu, imenu i prezimenu, u rubriku "Naknadni upisi i zabeleške" matične knjige rođenih za dete.

Ako je dete starije od 10 godina, matičar će u zapisnik o određivanju novog ličnog imena uneti i njegovu saglasnost.

Član 12

U postupku uzimanja ranijeg prezimena po raskidanju usvojenja, podnosi se rešenje o prestanku usvojenja i izvod iz matične knjige rođenih za dete. Ako je dete pod starateljstvom organ će pribaviti i saglasnost organa starateljstva.

Ako je dete starije od 10 godina, potreban je i njegov pristanak.

Izjava o uzimanju ranijeg prezimena i o pristanku deteta uzima se na zapisnik, na osnovu kojeg matičar u rubriku "Naknadni upisi i zabeleške" matične knjige rođenih za dete, upisuje zabeleške.

Član 13

U postupku uzimanja ranijeg prezimena posle prestanka braka, podnosi se izvod iz matične knjige rođenih i venčanih i presuda o razvodu braka, sa klauzulom pravosnažnosti, odnosno drugi dokaz o prestanku braka podnosioca izjave.

Izjava o uzimanju ranijeg prezimena uzima se na zapisnik, na osnovu kojeg se u rubriku "Naknadni upisi i zabeleške" matične knjige rođenih za lice kome je brak prestao, upisuje zabeleška.

Član 14

Prijave i odluke o određivanju ličnog imena detetu kao i zapisnici i izjave sastavljeni saglasno čl. 2, 5, 9, 11, 12 i 13 ovog pravilnika, smatraju se spisima trajne vrednosti, čuvaju se u spisima matične knjige rođenih u kojoj je upisana činjenica rođenja deteta, odnosno usvojenika, odnosno bračnog druga kome je brak prestao.

PROMENA LIČNOG IMENA

Član 15

Uz zahtev za promenu ličnog imena podnosi se izvod iz matične knjige rođenih za lice koje traži promenu. Ako je lice u braku, a traži promenu prezimena, podnosi se i izvod iz matične knjige venčanih.

Ako se promena ličnog imena traži za maloletno lice, pored izvoda iz matične knjige rođenih, podnosi se i izvod iz matične knjige venčanih za njegove roditelje, a ako roditelji nisu u međusobnom braku, podnose se njihovi izvodi iz matične knjige rođenih.

Ako je dete pod starateljstvom podnosi se i saglasnost organa starateljstva.

Ako je lice koje podnosi zahtev za promenu ličnog imena rođeno i zaključilo brak na području organa nadležnog za donošenje rešenja po zahtevu za promenu ličnog imena, izvršiće se uvid u matičnu knjigu rođenih odnosno venčanih, a službeno lice će o tome sačiniti belešku. Na isti način će se postupiti ako je maloletno lice rođeno na području organa uprave nadležnog za donošenje rešenja po zahtevu za promenu ličnog imena.

Član 16

Ako se roditelji nisu sporazumeli o promeni ličnog imena deteta, opštinski organ uprave nadležan za promenu ličnog imena ustupiće zahtev, sa svim spisima postupka, nadležnom organu starateljstva.

Član 17

Nadležni opštinski organ uprave obavestiće o odobrenoj promeni ličnog imena, imena ili prezimena organe iz stava 2 člana 406 Zakona o braku i porodičnim odnosima, a nadležnom organu koji je podnosiocu zahteva za promenu ličnog imena odredio jedinstveni matični broj građana, dostaviće jedan primerak rešenje o odobrenoj promeni.

Član 18

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Socijalističke Federativne Republike Srbije".