UREDBAO NAČINU I USLOVIMA ZA IZMIRIVANJE OBAVEZA ODREĐENIH PRAVNIH LICA PREMA BANKAMA U STEČAJU ČIJI JE STEČAJNI UPRAVNIK AGENCIJA ZA OSIGURANJE DEPOZITA, SANACIJU, STEČAJ I LIKVIDACIJU BANAKA("Sl. glasnik RS", br. 37/2003) |
Ovom uredbom uređuju se način i uslovi za izmirivanje obaveza preduzeća i drugih pravnih lica koja su započela postupak privatizacije i pravnih lica koja se restrukturiraju u postupku privatizacije (u daljem tekstu: subjekti privatizacije), prema bankama u stečaju čiji je stečajni upravnik Agencija za osiguranje depozita, sanaciju, stečaj i likvidaciju banaka.
Obavezama iz člana 1 ove uredbe smatraju se neizmirene obaveze subjekata privatizacije dospele do dana stupanja na snagu ove uredbe, s pripadajućom obračunatom kamatom.
Pojedini izrazi upotrebljeni u ovoj uredbi imaju sledeća značenja:
1) Agencija za osiguranje depozita, sanaciju, stečaj i likvidaciju banaka je stečajni, odnosno likvidacioni upravnik banaka u skladu sa Zakonom o sanaciji, stečaju i likvidaciji banaka (u daljem tekstu: Agencija za sanaciju);
2) Agencija za privatizaciju je subjekat nadležan za sprovođenje postupka privatizacije (u daljem tekstu: Agencija za privatizaciju);
3) poverilac je banka u stečaju čiji je stečajni upravnik Agencija za sanaciju, odnosno druga banka u stečaju koja je poverilac subjekta privatizacije iz obligaciono-pravnog odnosa;
4) dužnik je subjekat privatizacije;
5) potraživanje je dospelo a neizmireno dinarsko, odnosno devizno potraživanje poverioca prema dužniku.
Poverilac namiruje svoje potraživanje u visini koja je srazmerna potraživanju poverioca u ukupnim obavezama dužnika.
Potraživanje poverioca prema dužniku može se namiriti samo do visine nominalnog iznosa potraživanja, uvećanog za pripadajuće kamate.
Agencija za privatizaciju podnosi zahtev za usaglašavanjem stanja i obaveza Agenciji za sanaciju.
Agencija za privatizaciju može da postupa i po zahtevu za usaglašavanjem stanja i obaveza, ako zahtev podnese drugo pravno lice kao poverilac.
Ako se zahtev iz stava 1 ovog člana podnese Agenciji za privatizaciju smatra se da postoji interes za regulisanjem obaveza, na način i pod uslovima propisanim ovom uredbom.
Zahtev za usaglašavanjem stanja i obaveza sadrži, naročito:
1) firmu i sedište dužnika;
2) ukupan iznos obaveza dužnika prema poveriocu na dan podnošenja zahteva;
3) specifikaciju obaveza dužnika prema poveriocu (npr. pravni osnov, iznos glavnice, iznos kamate, iznos naknada i provizija i dr.).
Uz zahtev za usaglašavanjem stanja i obaveza podnosi se, i:
1) isprava Agencije za privatizaciju kojom se dokazuje da je pokrenut postupak privatizacije, odnosno postupak restrukturiranja;
2) overen finansijski izveštaj dužnika za prethodnu poslovnu godinu, sastavljen u skladu sa zakonom.
Usaglašavanje stanja i obaveza vrši se u skladu sa Odlukom o utvrđivanju Programa za regulisanje unutrašnjih dugova ("Službeni glasnik RS", broj 31/2001).
O usaglašenom stanju i obavezama sačinjava se zapisnik koji potpisuju dužnik i poverilac.
Zapisnik iz stava 1 ovog člana potpisuje se u roku od 30 dana od dana donošenja odluke o metodu privatizacije, odnosno odluke o restrukturiranju.
Zapisnik o usaglašenom stanju i obavezama poverilac dostavlja, bez odlaganja, Agenciji za privatizaciju.
Zapisnik o usaglašenom stanju i obavezama sadrži, naročito:
1) firmu i sedište dužnika;
2) firmu i sedište poverioca;
3) ukupan iznos i specifikaciju obaveza dužnika prema poveriocu, prema zahtevu za usaglašavanje stanja i obaveza;
4) usaglašeni iznos i specifikaciju obaveza dužnika prema poveriocu;
5) obrazloženje;
6) datum i mesto sačinjavanja zapisnika.
Potpisani zapisnik o usaglašenom stanju i obavezama čini sastavni deo dokumentacije za privatizaciju.
Na osnovu potpisanog zapisnika o usaglašenom stanju i obavezama Agencija za sanaciju, odnosno Agencija za privatizaciju mogu, radi omogućavanja redovnog poslovanja dužnika, stečajnom, odnosno likvidacionom veću da podnesu predlog:
1) za odlaganje sprovođenja izvršnog postupka prema dužniku;
2) kojim se daje nalog nosiocu platnog prometa za odlaganje mera, odnosno radnji kojima se zabranjuje dužniku raspolaganje sredstvima na računu;
3) kojim se povlači predlog za pokretanja postupka stečaja, odnosno likvidacije prema dužniku, za vreme koje ne može da bude kraće od 18 meseci od dana donošenja odluke o metodu privatizacije, odnosno odluke o restrukturiranju.
Na osnovu potpisanog zapisnika o usaglašenom stanju i obavezama dužnik sa poveriocem zaključuje ugovor.
Ugovor iz stava 1 ovog člana zaključuje se u roku od 10 dana od dana zaključenja ugovora o prodaji kapitala, odnosno imovine dužnika.
Ugovor sadrži, naročito:
1) firmu i sedište dužnika;
2) firmu i sedište poverioca;
3) podatak o kapitalu, odnosno imovini dužnika koji se prodaje u postupku privatizacije izražen u procentima, u odnosu na ukupan kapital;
4) podatak o usaglašenoj obavezi, sa pripadajućom kamatom do dana zaključenja ugovora o prodaji kapitala, odnosno imovine;
5) podatak o delu prodajne cene izražen u procentima ili na drugi način, koji pripada poveriocu, radi namirenja potraživanja;
6) druge podatke od značaja za ugovorne strane.
Potraživanja poverioca namiruju se u skladu sa ugovorom.
Ako se ostvarena prodajna cena plaća na rate, potraživanja poverioca namiruju se, u skladu sa ugovorom, iz rata koje prve dospevaju, po izmirivanju javnih prihoda u skladu sa Uredbom o načinu izmirivanja javnih prihoda dospelih za plaćanje do kraja 2001. godine za subjekte koji se privatizuju metodom javne aukcije i metodom javnog tendera ("Službeni glasnik RS", broj 91/2002).
Poverilac, u roku od osam dana od dana zaključenja, dostavlja ugovor ministarstvu nadležnom za poslove finansija.
Potraživanja poverioca namiruju se, po okončanju postupka privatizacije, iz sredstava koja se, po izmirivanju troškova prodaje u postupku privatizacije, uplaćuju na uplatni račun budžeta Republike Srbije.
Potraživanja poverioca namiruju se u roku od tri meseca od dana zaključenja ugovora o prodaji kapitala, odnosno imovine dužnika, odnosno u dužem roku, ako se prodajna cena plaća u ratama.
Potraživanja poverioca prema dužniku smatraju se izmirenim u potpunosti, ako su izmirena u skladu sa ugovorom.
Sredstva obezbeđenja potraživanja na snazi su do namirenja potraživanja banke, odnosno drugog poverioca, u skladu sa ugovorom.
Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".