PRAVILNIKO USLOVIMA ZA RAD CENTRA ZA OBUKU VOZAČA("Sl. glasnik SRS", br. 2/83 i 29/86 - odluka USS) |
Ovim pravilnikom propisuju se uslovi koje moraju da ispunjavaju organizacije udruženog rada, odnosno društvene organizacije i udruženja građana čiji su ciljevi unapređivanje bezbednosti saobraćaja na putevima (u daljem tekstu: centri za obuku vozača), kada vrše osposobljavanje kandidata za vozače.
Centar za obuku vozača, pored opštih uslova za izvođenje nastave, mora da ima:
- sredstva, uređaje i učila za osposobljavanje kandidata za vozače;
- vozilo na motorni pogon za obuku vozača one kategorije za koju vrše obuku;
- odgovarajući stručni kadar za teoretsko i praktično osposobljavanje.
Početna obuka iz upravljanja vozilom može se vršiti i na trenažeru.
Pod sredstvima za osposobljavanje kandidata za vozače podrazumeva se:
1. prostorija koja omogućava uspešno izvođenje teoretskog dela osposobljavanja i polaganja vozačkog ispita; i
2. uređeni poligon ili drugi prostor koji je za tu svrhu odobren, a koji omogućava uspešno izvođenje početne praktične obuke i polaganje vozačkog ispita.
Prostorija za izvođenje teoretskog dela osposobljavanja i polaganja vozačkog ispita mora da predstavlja posebnu građevinsku celinu, koja je prvenstveno namenjena za rad centra za obuku vozača, ili da ima poseban ulaz i da nije deo ugostiteljskog ili stambenog prostora.
Prostorije u stavu 1 ovog člana moraju da ispunjavaju i sve ostale normative za izvođenje školske nastave shodno uslovima koje ispunjava obrazovni školski centar u mestu sedišta Centra za obuku vozača.
Uslovima iz st. 1 i 2 ovog člana mora se omogućiti istovremeno održavanje nastave i polaganje vozačkog ispita sa najmanje 10, a najviše 32 kandidata.
Uređeni poligon ili drugi prostor kojim se obezbeđuje uspešna obuka i polaganje vozačkog ispita sastoji se iz jedne ili više površina, koje ne predstavljaju javni put.
Uređeni poligon mora po investiciono-tehničkoj dokumentaciji ispunjavati uslove za saobraćajni objekat koji je prvenstveno namenjen početnoj obuci u praktičnom upravljanju motornim vozilom ili obuci u upravljanju motornim vozilom.
Drugi prostor iz stava 1 ovog člana mora da ispunjava sledeće saobraćajno-tehničke uslove:
1. put sa najmanje dve saobraćajne trake za saobraćaj vozila u oba smera, dužine od najmanje 250 metara,
2. saobraćajne površine za izvođenje radnje vozilom koje su predviđene programom za početnu praktičnu obuku u upravljanju vozilom, kao i za obavljanje vozačkog ispita.
Saobraćajno-tehnički elementi puta, odnosno saobraćajne površine iz prethodnog stava moraju da budu izgrađeni sa savremenim kolovoznim zastorima (asfalt, beton i sl.) i obeleženi oznakama na kolovozu prema odredbama Pravilnika o saobraćajnim znakovima na putevima.
Na uređenom poligonu ili drugom prostoru iz stava 1 ovog člana moraju se preduzeti sve potrebne mere bezbednosti da za vreme izvođenja početne praktične obuke ne dođe do saobraćajne nezgode.
Za izvođenje teoretskog dela osposobljavanja centri za obuku vozača moraju imati sledeće uređaje i učila:
1. komplet šema ili maketa svih saobraćajnih znakova,
2. šeme i druga učila (saobraćajni sto, magnetnu ploču i dr.) za objašnjenje saobraćajnih situacija, pravila saobraćaja, elemenata puta i slično,
3. modele ili šeme, uređaja na motornom vozilu značajne za bezbednost saobraćaja na putu (uređaji za zaustavljanje, uređaji za upravljanje, uređaji za davanje svetlosnih znakova i za osvetljavanje puta i vozila),
4. šeme, crteže ili fotografije traga kočenja (puta kočenja) ili zaustavljanja pri različitim brzinama i na različitim kolovozima (kolovoznim zastorima),
5. modele, crteže ili fotografije spoljne i unutrašnje gume (presek pneumatika, kompleta opreme vozila i sigurnosnih pojaseva), i
6. propise iz oblasti bezbednosti saobraćaja.
Vozila na motorni pogon na kojima se vrši obuka i polaganje vozačkog ispita u centru za obuku vozača moraju da ispunjavaju sledeće uslove, i to:
1. za vozače motornih vozila kategorije "A" - motorno vozilo kategorije "A",
2. za vozače motornih vozila kategorije "B" - motorno vozilo kategorije "B", koje nema automatski menjač,
3. za vozače motornih vozila kategorije "C" - teretno motorno vozilo nosivosti od najmanje 3,5 tone,
4. za vozače motornih vozila kategorije "D" - autobus koji ima ugrađena najmanje 25 sedišta,
5. za vozače motornih vozila kategorije "E" - motorno vozilo kategorije "B", "C" ili "D" sa odgovarajućim priključnim motornim vozilom, i
6. za vozače traktora - traktor sa priključnim vozilom, nosivosti najmanje 3 tone.
Vozilo, za vreme dok se koristi za obučavanje i polaganje vozačkog ispita, mora da služi isključivo toj nameni. Na vozilu moraju biti ugrađene duple komande ili da ima ugrađenu pomoćnu kočnicu između kandidata i vozača-instruktora, osim za vozila "A" i "D" kategorije i traktora.
Centar za obuku vozača može koristiti vozilo u privatnom vlasništvu, ako se obuka i polaganje vozačkog ispita vrši na vozilu "A" kategorije, traktoru i vozilu koje je prilagođeno telesnim nedostacima kandidata.
Za obučavanje kandidata za vozače sa određenim telesnim nedostacima - invalida, centar za obuku vozača može koristiti vozilo sa automatskim menjačem.
Vozilo za obučavanje invalida mora da bude prilagođeno telesnim nedostacima lica koje se obučava i mora da ima atest ovlašćene organizacije.
Lica koja nemaju dozvolu za vozača-instruktora, a osposobljavaju kandidate za teoretski deo ispita moraju da imaju stručnu spremu pravnog, saobraćajnog ili mašinskog smera i da poseduju vozačku dozvolu najmanje 3 godine.
Lice koje izvodi nastavu i vrši praktičnu obuku kandidata za vozače, pored opštih uslova za zasnivanje radnog odnosa mora ispunjavati i uslov da će svojim radom, društvenim i ukupnim ponašanjem doprinositi ostvarivanju ciljeva i zadataka osposobljavanja kandidata za vozače i unapređivanja bezbednosti saobraćaja.
Zahtev za utvrđivanje da li su ispunjeni uslovi za rad centra za obuku vozača podnosi, u ime centra, ovlašćeno lice. Zahtev se podnosi sekretarijatu, odnosno odeljenju za unutrašnje poslove zajedničkog, odnosno gradskog sekretarijata za unutrašnje poslove, u opštini na čijoj se teritoriji nalazi sedište centra.
Zahtev iz stava 1 ovog člana sadrži:
1. naziv centra za obuku vozača,
2. sedište i adresu,
3. koje kategorije vozača želi da osposobljava,
4. koje područje centar za obuku vozača obuhvata, i
5. potpis lica ovlašćenog za zastupanje centra za obuku vozača.
Uz zahtev za utvrđivanje uslova iz člana 11 ovog pravilnika, prilaže se:
1. samoupravni opšti akt o osnivanju i unutrašnjoj organizaciji,
2. spisak vozača-instruktora i nastavnika koji su u stalnom radnom odnosu u centru za obuku vozača, a koji će biti angažovani za izvođenje nastave iz teoretskog i posebno iz praktičnog dela osposobljavanja, sa naznačenjem njihove stručne spreme i slično,
3. skice poligona ili drugog uređenog prostora sa opisom saobraćajno-tehničkih elemenata iz člana 5 ovog pravilnika, kao i odobrenje nadležnog organa skupštine opštine za korišćenje te površine,
4. nastavni plan koji je po oceni Republičkog sekretarijata za unutrašnje poslove, Republičkog komiteta za obrazovanje i fizičku kulturu i Republičkog komiteta za zdravlje i socijalnu politiku usaglašen sa odredbama Programa osposobljavanja kandidata za vozače,
5. popis i skice prostorija za izvođenje teoretske nastave, sa podacima o opremi iz člana 6 ovog pravilnika,
6. spisak vozila (marka i tip) na kojima će se osposobljavati kandidati za vozače, i
7. spisak ostalih sredstava - uređaja i učila za izvođenje teoretskog i praktičnog dela osposobljavanja kandidata za vozače.
Centar za obuku vozača je dužan da priloži i odluku nadležnog organa skupštine opštine, u kojoj će se obavljati polaganje vozačkog ispita, u kojoj je određeno polazno mesto za obavljanje ispita sa kandidatima tog centra, ako u sedištu centra za obuku vozača ne postoje saobraćajno-tehnički uslovi za izvođenje polaganja vozačkog ispita.
Pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Socijalističke Republike Srbije".
* Odredba člana 10 stav 1 prestala je da važi Odlukom Ustavnog suda Srbije IU br. 667/85 ("Sl. glasnik SRS", br. 29/86).