PRAVILNIKO METROLOŠKIM USLOVIMA ZA OSNOVNE ČASOVNIKE U SKLOPU TELEFONSKIH CENTRALA KOJI SE KORISTE ZA OBRAČUN METODOM ZAPISA PODATAKA O POZIVU("Sl. list SCG", br. 44/2003 i 45/2003 - ispr.) |
Ovim pravilnikom propisuju se metrološki uslovi koje moraju da ispunjavaju osnovni časovnici u sklopu telefonskih centrala koji se koriste za obračun metodom zapisa podataka o pozivu (u daljem tekstu: osnovni časovnik).
Metrološki uslovi iz stava 1 ovog člana označavaju se oznakom MUS. EL-11/2.
Osnovni časovnik sastoji se od oscilatora čija je izlazna veličina periodični naponski ili strujni impuls koji služi za ostvarivanje intervala vremena - jedinice vremena, a na kome se zasniva rad sistemskog kalendara.
Sistemski kalendar, softverski ili hardvarski rešen, daje informaciju o realnom vremenu, a služi za određivanje vremena trajanja telefonskog poziva.
Zapis podataka o pozivu je zapis u datoteku, generisan u telefonskoj centrali, sledećih podataka o pozivu relevantnih za obračun.
1) broj pretplatnika koji poziva;
2) broj pretplatnika koji je pozvan;
3) vreme početka poziva;
4) vreme završetka poziva;
5) trajanje poziva.
Zavisno od tipa centrale u datoteku se upisuju i podaci:
1) tarifa;
2) pravac preko kojeg je ostvaren poziv.
Korektno registrovan poziv, je poziv koji u zapisu o pozivu ima tačno upisane podatke pod tačkama iz stava 3 tač. 1, 2 i 3 i stava 4 tač. 1 i 2 ovog člana.
Korektno izvršen poziv je poziv koji nije završen nasilnim prekidom veze.
Referentni uslovi su:
1) temperatura okoline od 23oC ± 2oC;
2) relativna vlažnost vazduha od 60% ± 15%;
3) napon napajanja: nazivna vrednost ±2% od nazivne vrednosti.
Nazivni radni uslovi:
1) temperatura okoline: od 5 oC do 45 oC;
2) napon napajanja: nazivna vrednost ±5% od nazivne vrednosti.
Granice dozvoljene greške frekvencije vremenske baze pod uslovima iz člana 3 ovog pravilnika su za:
1) relativnu grešku periode (frekvencije) vremenske baze ±5 10-6 u referentnim uslovima;
2) relativnu grešku periode (frekvencije) vremenske baze ±8 10-6 u nazivnim radnim uslovima.
Apsolutna greška intervala vremena između početka i završetka poziva (vreme trajanja poziva):
Dt = t - te £ 1s
gde je
t - vreme trajanja poziva izmereno na centrali, a
te - vreme trajanja poziva izmereno etalonom - analizatorom protokola.
Dozvoljeno zaokruživanje vremena trajanja poziva od strane telefonske centrale može biti: 0,1 s; 0,5 s; a najviše 1s po pozivu.
Utvrđivanje ispunjenosti uslova za relativnu grešku periode (frekvencije) vremenske baze osnovnog časovnika vrši se na osnovu srednje vrednosti iz najmanje 100 rezultata odgovarajućih merenja, ili na osnovu najmanje 10 vrednosti uzastopnih merenja frekvencije od kojih svaka vrednost mora zadovoljiti zadati kriterijum. Merenja treba ponoviti posle 24 časa.
Apsolutna greška vremena trajanja poziva određuje se upoređivanjem vremena trajanja poziva iz zapisa podataka o pozivu, generisanog u telefonskoj centrali, sa odgovarajućim podatkom u fajlu iz analizatora protokola.
Ispunjenost uslova iz člana 4 ovog pravilnika za apsolutnu grešku provereva se na uzorku od najmanje 18.000 slučajno odabranih poziva, pri čemu se u obzir uzimaju samo oni pozivi koji su korektno registrovani i korektno izvršeni.
Dozvoljeno je da od ukupnog broja poziva, N ³ 18.000, bude registrovano M £ 0,0009 x N poziva za koje uslov Dt £ 1s nije ispunjen.
Merenje apsolutne greške vremena trajanja poziva traje od 30 do 90 dana.
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu SCG".