PRAVILNIK
O PRIPRAVNIČKOM STAŽU I STRUČNOM ISPITU ZDRAVSTVENIH RADNIKA I ZDRAVSTVENIH SARADNIKA

("Sl. glasnik RS", br. 89/93)

Član 1

Ovim pravilnikom utvrđuju se kriterijumi za prijem zdravstvenih radnika radi obavljanja pripravničkog staža u zdravstvenim ustanovama, plan i program praktičnog rada i obuke za pripravnike zdravstvene radnike i zdravstvene saradnike, obrazac i način vođenja pripravničke knjižice, organizacija polaganja stručnih ispita, sastav i rad ispitnih komisija, sadržaj stručnih ispita, obrazac zapisnika o polaganju stručnih ispita i obrazac uverenja o položenom stručnom ispitu.

Član 2

Broj zdravstvenih radnika koji se prima radi obavljanja pripravničkog staža zdravstvena ustanova utvrđuje u zavisnosti od broja i vrste zaposlenih zdravstvenih radnika sa punim radnim vremenom, prema sledećim kriterijumima:

1) na 10 doktora medicine - jednog doktora medicine pripravnika;

2) na pet doktora stomatologije - jednog doktora stomatologije pripravnika;

3) na dva diplomirana farmaceuta - jednog diplomiranog farmaceuta pripravnika;

4) na dva specijalista iz medicinske biohemije - jednog diplomiranog farmaceuta medicinskog biohemičara pripravnika, i

5) na dva zdravstvena radnika sa visokom stručnom spremom - jedan zdravstveni radnik sa višom, odnosno srednjom stručnom spremom.

Član 3

Pripravnički staž se obavlja po planu i programu kojim su utvrđene preventivne, dijagnostičke, terapijske i rehabilitacione procedure i veštine koje pripravnik treba da savlada u toku pripravničkog staža.

Plan i program praktičnog rada i obuke (u daljem tekstu: plan i program pripravničkog staža) za zdravstvene radnike i zdravstvene saradnike odštampan je uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.

Član 4

O obavljanju pripravničkog staža vodi se pripravnička knjižica na Obrascu broj 1 koji je sastavni deo ovog pravilnika.

Pripravničku knjižicu izdaje zdravstvena ustanova u kojoj je zdravstveni radnik, odnosno saradnik zaposlen, odnosno primljen na obavljanje pripravničkog staža.

Zdravstveni radnik, odnosno zdravstveni saradnik koji u skladu sa zakonom vrši neposredan nadzor nad obavljanjem pripravničkog staža, upisuje u pripravničku knjižicu deo pripravničkog staža i overava ga svojim potpisom i faksimilom.

Početak i završetak pripravničkog staža overava direktor zdravstvene ustanove gde je započet, odnosno gde je završen pripravnički staž, svojim potpisom i pečatom.

Član 5

Po završenom pripravničkom stažu zdravstveni radnici i zdravstveni saradnici sa visokom stručnom spremom podnose pismenu prijavu za polaganje stručnog ispita ministarstvu nadležnom za poslove zdravlja, zajedno sa overenim prepisom diplome o završenom fakultetu i overenom pripravničkom knjižicom.

Zdravstveni radnici sa višom i srednjom stručnom spremom pismenu prijavu za polaganje stručnog ispita, zajedno sa overenim prepisom diplome o završenoj odgovarajućoj školi i overenom pripravničkom knjižicom, dostavljaju Zavodu za zaštitu zdravlja.

Prijava sa dokumentacijom iz st. 1 i 2 ovog člana podnosi se najkasnije 30 dana pre polaganja stručnog ispita.

Ministarstvo nadležno za poslove zdravlja, odnosno Zavod za zaštitu zdravlja odobrava polaganje stručnog ispita ako utvrdi da prijavljeni kandidat ispunjava propisane uslove za polaganje stručnog ispita i o tome obaveštava kandidata najkasnije 15 dana pre polaganja stručnog ispita.

Član 6

Stručni ispit se polaže pred ispitnom komisijom.

Ispitna komisija se sastoji od predsednika i dva člana i potrebnog broja njihovih zamenika.

Predsednik i članovi komisije, odnosno njihovi zamenici moraju imati najmanje isti stepen stručne spreme kao i zdravstveni radnik, odnosno zdravstveni saradnik koji polaže stručni ispit, kao i položen stručni ispit i pet godina rada u struci.

Član 7

Ispitne komisije za polaganje stručnog ispita posebno se obrazuju za:

1) doktore medicine;

2) doktore stomatologije;

3) diplomirane farmaceute;

4) diplomirane farmaceute medicinske biohemičare;

5) zdravstvene saradnike sa visokom stručnom spremom;

6) zdravstvene radnike sa višom i srednjom stručnom spremom;

7) zdravstvene saradnike sa višom i srednjom stručnom spremom.

Član 8

U toku stručnog ispita vrši se provera:

1) osposobljenosti zdravstvenih radnika, odnosno zdravstvenih saradnika za samostalno preduzimanje i obavljanje stručno-medicinskih mera, postupaka i aktivnosti u vršenju poslova zdravstvene delatnosti predviđenih planom i programom iz člana 3 ovog pravilnika,

2) osnovnih znanja o ustavnom uređenju i propisima o zdravstvenoj zaštiti, zdravstvenom osiguranju, penzijsko-invalidskom osiguranju i radnim odnosima.

Član 9

Po završenom stručnom ispitu komisija ocenjuje celokupan uspeh zdravstvenog radnika odnosno zdravstvenog saradnika.

Ocena uspeha zdravstvenog radnika, odnosno zdravstvenog saradnika glasi "položio" i "nije položio" i donosi se većinom glasova.

Član 10

Zdravstveni radnik odnosno zdravstveni saradnik koji ne položi stručni ispit može da polaže taj ispit u rokovima koji ne mogu biti kraći od 60 dana.

Član 11

O toku ispita vodi se zapisnik na Obrascu broj 2 koji je sastavni deo ovog pravilnika.

Član 12

Zdravstvenom radniku, odnosno zdravstvenom saradniku visoke stručne spreme koji je položio stručni ispit izdaje se uverenje o položenom stručnom ispitu na Obrascu broj 3 koji je sastavni deo ovog pravilnika.

Zdravstvenom radniku, odnosno zdravstvenom saradniku sa višom i srednjom stručnom spremom koji je položio stručni ispit izdaje se uverenje o položenom stručnom ispitu na Obrascu broj 4 koji je sastavni deo ovog pravilnika.

Član 13

Pripravnici zdravstveni radnici i zdravstveni saradnici koji su započeli obavljanje pripravničkog staža do stupanja na snagu ovog pravilnika obaviće pripravnički staž u celosti prema dosadašnjim propisima, s tim što će stručni ispit polagati pred ispitnom komisijom obrazovanom u skladu sa ovim pravilnikom.

Pripravnici koji započinju staž posle stupanja na snagu ovog pravilnika obavljaće ga u celosti prema planu i programu utvrđenim ovim pravilnikom.

Član 14

Stupanjem na snagu ovog pravilnika prestaju da važe: Pravilnik o planu i programu pripravničkog rada i obuke pripravnika, obrascu i načinu vođenja pripravničke knjižice, sastavu ispitne komisije i načinu polaganja stručnog ispita doktora medicine, doktora stomatologije i diplomiranih farmaceuta ("Službeni glasnik SRS", br. 8/81 i 9/87) i Pravilnika o planu i programu praktičnog rada i obuke zdravstvenih radnika - pripravnika sa višom i srednjom, odnosno odgovarajućim stepenom usmerenog obrazovanja ("Službeni glasnik SRS", broj 27/81).

Član 15

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".

 

PLAN I PROGRAM
PRIPRAVNIČKOG STAŽA ZA ZDRAVSTVENE RADNIKE I ZDRAVSTVENE SARADNIKE

I PLAN I PROGRAM PRIPRAVNIČKOG STAŽA ZA DOKTORE MEDICINE

a) Plan pripravničkog staža za doktore medicine:

1.

opšta medicina

75 dana

 

- u službi hitne medicinske pomoći u domu zdravlja odnosno u zavodu za hitnu medicinsku pomoć

15 dana

2.

zdravstvena zaštita žena

40 dana

 

- u porodilištu -

10 dana

3.

zdravstvena zaštita dece i omladine

40 dana

4.

zdravstvena zaštita radnika

15 dana

5.

interna medicina

35 dana

6.

opšta hirurgija

35 dana

7.

neuropsihijatrija

30 dana

8.

pneumoftiziologija

10 dana

9.

otorinolaringologija

8 dana

10.

zarazne bolesti

8 dana

11.

oftalmologija

8 dana

12.

fizikalna medicina i rehabilitacija

10 dana

13.

sudska medicina

8 dana

14.

higijensko epidemiološka zaštita

25 dana

15.

kožne i venerične bolesti

10 dana

16.

socijalna medicina

8 dana

b) Program pripravničkog staža za doktore medicine

U toku pripravničkog staža doktor medicine se obučava u obavljanju:

- zdravstvenog vaspitanja za očuvanje i podizanje opšteg zdravstvenog stanja sa posebnom pažnjom na pojedine dobne grupe, promene vezane za adolescenciju, trudnoću, starost, invalidnost i dr. (ishrana, vodosnabdevanje, razvoj ličnosti, seksualno vaspitanje, stanovanje, odmor i dr.), kao i za rad na planiranju porodice;

- sistematskog zdravstvenog nadzora, a naročito odojčadi, dece pred upis u školu i za vreme školovanja, radnika na radnim mestima sa povećanim rizikom po zdravlje, u zaštiti od profesionalnih oboljenja i povreda i dr;

- specifične zaštite u odnosu na ličnu higijenu, određene faktore rizika po zdravlje ljudi, bolesti i povrede a naročito kod akutnih i zaraznih oboljenja posebno AIDS-a, masovnih nezaraznih oboljenja (šećerna bolest, rak, kardiovaskularne bolesti, plućna oboljenja i dr.).

U okviru primarne zaštite upoznaje se sa zakonom i propisima i drugim aktima donetim na osnovu zakona, upoznaje i ovladava metodama vakcinacije, sadržajima sistematskih pregleda, metodama zdravstveno-vaspitnog rada, rada patronažne službe, hemioprofilakse, samokontrole i dr. i neposredno učestvuje u njihovoj primeni.

Zavisno od oblasti medicine:

- obučava se u ranoj dijagnostici (uključujući metode samokontrole), blagovremenom i efikasnom lečenju najčešćih stanja oboljenja i povreda i zaštiti od nesposobnosti;

- ovladava znanjima, tehnikama i metodima kliničkog pregleda, postavljanju početne i konačne dijagnoze, kao i "skrining" metodama; upoznaje indikacije i potrebu korišćenja konsultativnih specijalističkih i konzilijarnih pregleda, laboratorijskih, rendgen, EKG, ultra-zvučnih i dr. pomoćnih dijagnostičkih metoda, kao i indikacije za upućivanje na bolničko lečenje; upoznaje metode i sadržaje kontinuiranog nadzora nad hroničnim bolesnicima; uči da propisuje lekove i sanitetski materijal i pomoćna medicinska sredstva u skladu sa farmakoterapijskom doktrinom kao i da raspoznaje neželjena dejstva lekova, da priprema i vrši medicinsku obradu bolesnika za upućivanje na ocenu radne sposobnosti;

- učestvuje u kućnom lečenju obolelih i povređenih i u pružanju hitne medicinske pomoći u zdravstvenoj ustanovi, van zdravstvene ustanove i tokom transporta (metode medicinske pomoći kod "kardijal arest-a", akutnih trovanja, prestanka disanja, toplotnog udara, dehidratacije, opekotina, perforacije unutrašnjih organa i dr.);

- upoznaje se sa principima zdravstvene zaštite za slučaj vanrednih stanja i rata, a posebno pružanja hirurške pomoći, medicinske pomoći kod hemijsko-bioloških i jonizujućih oštećenja;

- ovladava tehnikom porođaja i revizije materice;

- upoznaje metode: određivanja krvnih grupa, indikacije i tehniku davanja transfuzije krvi i krvnih komponenti, antišok terapije, asistiranog disanja, oksigenoterapije, zaustavljanja krvarenja, zaštite u visokofebrilnim stanjima, lokalne anestezije, vađenje dostupnih stranih tela, sukcije, infuzije, imobilizacije, medicinske mere kod pneumotoraksa, osposobljavanje za odgovarajući transport do druge zdravstvene ustanove, kateterizacije mokraćne bešike, raznih vrsta punkcija i evakuacija, terapijskih klizmi, intubacije i traheotomije, paracenteze, tamponade nosa i dr. Osposobljava se za vršenje ambulantnih hirurških intervencija (obradu rane i dr.);

- obučava se u postavljanju indikacija za rehabilitaciju i praktičnoj primeni određenih metoda rehabilitacije.

U pojedinim granama medicine, odnosno oblastima zdravstvene zaštite, doktor medicine se posebno osposobljava, i to u oblasti:

Higijensko-epidemiološke zaštite: upoznaje se sa osnovnim principima i merama u vezi sa higijenom ishrane, školskom higijenom, higijenom rada, otklanjanjem otpadnih materija, osnovama zaštite od jonizujućeg zračenja, snabdevanjem stanovništva zdravom pijaćom vodom i dr. Učestvuje u sprovođenju anketa o vodnim objektima, domaćinstvima, školama i sl. Ovladava tehnikom uzimanja i slanja na pregled uzoraka vazduha, vode, namirnica i predmeta opšte upotrebe i zakonskim propisima iz ove oblasti; upoznaje se sa merama na sprečavanju i suzbijanju zaraznih bolesti i epidemija i praktično ih sprovodi; vrši epidemiološka izviđanja i epidemiološke ankete; upoznaje se sa izradom analize i njihovom praktičnom primenom; upoznaje se sa propisima i njihovom praktičnom primenom u sprečavanju i suzbijanju zaraznih bolesti, o obaveznim imunizacijama, seroprofilaksi, hemioprofilaksi, o kliconošama i dr.

Kožnih i veneričnih bolesti: upoznaje se sa ambulantnim radom i ovladava tehnikom dijagnostike i terapije najčešćih kožnih oboljenja i bolesti koje se prenose polnim putem, učestvuje u primeni dermatološke terapije; upoznaje se sa principima epidemiološkog pristupa bolestima koje se prenose polnim putem.

Socijalne medicine: upoznaje se sa osnovnim principima zdravstvene zaštite, a posebno primarne zdravstvene zaštite, praćenja i proučavanja zdravstvenog stanja stanovništva i izradom odgovarajućih elaborata; upoznaje metode planiranja i programiranja u zdravstvu, a sarađuje u izradi planova i programa i njihovoj evaluaciji, savladava osnove zdravstvene statistike i praktično ih primenjuje; upoznaje elemente za procenu kvaliteta zdravstvene zaštite i zdravstvenog stanja stanovništva; upoznaje se sa mestom i ulogom zdravstvenog vaspitanja u zdravstvenoj zaštiti i ovladava metodologijom zdravstveno-vaspitnog rada u svakodnevnoj praksi, upoznaje se sa osnovnom koncepcijom organizacije zdravstvene delatnosti, normativima i standardima u radu zdravstvene službe i osnovama ekonomike u zdravstvenoj zaštiti.

Sudske medicine: vrši obdukcije. Uvežbava klasifikaciju i kvalifikaciju mehaničkih, fizičkih i toksičkih povreda. Upoznaje se sa odredbama krivičnog zakona o radu lekara lečioca, kao i lekara lečioca u ulozi veštaka. Praktično radi na postupcima pri izdavanju lekarskih uverenja.

II PLAN I PROGRAM PRIPRAVNIČKOG STAŽA ZA DOKTORE STOMATOLOGIJE

a) Plan pripravničkog staža za doktore stomatologije:

1. Preventivna i dečja stomatologija

60 dana

2. Ortopedija vilica

30 dana

3. Bolesti zuba

60 dana

4. Parodontologija i bolesti usta

60 dana

5. Stomatološka protetika

65 dana

6 Oralna hirurgija

40 dana

7. Maksilofacijalna hirurgija sa hitnom medicinskom i stomatološkom pomoći

30 dana

8. Socijalna medicina

20 dana

b) Program pripravničkog staža za doktore stomatologije

1. Preventivna i dečja stomatologija: doktor stomatologije se kroz sve stomatološke discipline, a posebno u oblasti dečje stomatologije, obučava u obavljanju:

- zdravstvenog vaspitanja za očuvanje i podizanje oralnog zdravlja sa posebnom pažnjom na pojedine dobne grupe (ishrana, oralna higijena, fluor profilaksa i dr.);

- sistematskog zdravstvenog nadzora u oblasti oboljenja usta i zuba, a naročito odojčadi, male dece, pred upis u školu, za vreme školovanja, radnika na radnim mestima sa povećanim rizikom po zdravlje usta i zuba, trudnica i dr;

- specifične zaštite u odnosu na ličnu higijenu, određene faktore rizika po zdravlje ljudi, a naročito kod akutnih i zaraznih oboljenja, posebno SIDE;

- preventivno-terapijskih mera u sprečavanju oboljenja usta i zuba, posebno programa zalivanja fisura.

U okviru primarne zaštite upoznaje se sa zakonima i propisima i drugim aktima donetim na osnovu zakona (posebno Zakonom o fluorisanju vode za piće), upoznaje i ovladava metode sistematskih pregleda i sanacije u oblasti stomatologije, zdravstveno-vaspitnog rada i učestvuje u njihovoj primeni.

Upoznaje se sa posebnim programima preventivne stomatološke zaštite i učestvuje u njihovom sprovođenju.

U okviru dečje stomatologije, doktor stomatologije se upoznaje sa pregledom, dijagnostikom i planom terapije oboljenja usta i zuba u dece (u vreme mlečne, mešovite i stalne denticije), zaštitom pulpe, materijalima za ispune, vađenjem mlečnih i stalnih zuba u dece, prvom pomoći u oblasti dečje stomatologije, dijagnostikom i terapijom povreda zuba, dijagnostikom i terapijom herpetičnog stomatita, dijagnostikom gingivita i terapijom kataralnog gingivita u dece.

2. Ortopedija vilice: upoznaje se sa etiologijom nepravilnosti orofacijalnog sistema, kliničkom dijagnostikom, rasprostranjenošću malokluzija u nas; posebno se upoznaje sa primenom preventivnih mera u cilju sprečavanja malokluzija u doba trudnoće, odojčeta, mlečne i mešovite denticije (sprečavanje štetnih navika, kontrola nicanja zuba, sprečavanje formiranja nepravilnih funkcija, vežbe špatulom za sprečavanje obrnutog preklopa sekutića i dr.), sa primenom interceptivnih mera (brušenja zuba kod prinudnih zagrižaja) i sa terapijom blagih formi malokluzija (miofunkcionalne vežbe sa i bez pomagala, podveza brade, primena vestibularne ploče i dr.); upoznaje se sa raznim terapijskim metodama u lečenju nepravilnosti stomatognatog sistema.

3. Bolesti zuba: upoznaje se sa pregledom, dijagnostikom i planom terapije oboljenja zuba; pripremom karijesnih kaviteta za ispune (preparacija kaviteta I - V klase); zaštitom pulpe; punjenjem kaviteta klasičnim i savremenim materijalima; oblikovanjem, poliranjem ispuna; izradom inleja; dijagnostikom oboljenja pulpe i paradoncijuma i njihovim lečenjem i prvom pomoći u oblasti bolesti zuba, mogućnostima održavanja postignutog terapijskog efekta.

4. Parodontologija i bolesti usta: upoznaje se sa uzrocima parodontopatija i bolesti usta i rasprostranjenošću ovih oboljenja kod nas; savladava preventivne mere u oblasti parodontopatija (profesionalnu i individualnu negu usta i zuba), dijagnostiku parodontopatija i bolesti usta (kliničku i rendgenološku) i sekundarnu prevenciju parodontalnih oboljenja (uklanjanje kamenca, konkremenata i dr.); upoznaje se sa mogućnostima hirurškog lečenja parodontopatija i manifestacijama sistemskih oboljenja u usnoj duplji, biološkim i biohemijskim testovima u dijagnostici oboljenja mekih tkiva usta.

5. Stomatološka protetika

a) fiksna protetika (30 dana): upoznaje se sa dijagnostikom i planiranjem fiksno-protetičke nadoknade u punom i prekinutom zubnom nizu; pripremnim postupcima pre protetičkog lečenja; brušenjem zuba nosača za krunice; uzimanjem otisaka savremenim otisnim masama; registracijom visine zagrižaja; kontrolom fiksno-protetičkih radova pre fasetiranja; cementiranjem fiksno-protetičkih radova; negom i zaštitom brušenih zuba; odstranjivanjem dotrajalih fiksno-protetičkih radova; planiranjem i fiksno-protetičkom pripremom preostalih zuba za parcijalnu protezu;

b) mobilna protetika (35 dana): upoznaje se sa planiranjem i pripremom za izradu totalne proteze; kliničkim postupcima izrade totalne proteze s obzirom na različite metode uzimanja otisaka; kontrolnim pregledima pacijenata (okluzija, promene na mekim tkivima, higijenski aspekti); reparaturom totalne proteze; različitim metodama podlaganja totalne proteze; upoznaje se sa planiranjem i pripremom za izradu parcijalne proteze s obzirom na biološku vrednost zuba sidrenja i prenos snaga mastikacije; kliničkim postupcima izrade parcijalne proteze; kontrolnim pregledima pacijenata sa parcijalnom protezom (higijenski aspekti, uticaj na meka tkiva, zube sidrenja i dr.); reparaturom parcijalnih proteza; laboratorijskim postupcima izrade protetičkih nadoknada.

6. Oralna hirurgija: osposobljava se za dijagnostiku oboljenja usta i zuba koja zahtevaju oralno-hirurške intervencije, postavljanje indikacija i kontraindikacija za vađenje zuba i druge oralno-hirurške zahvate, i terapiju infekcija; osposobljava se za primenu lokalne anestezije i za nekomplikovana vađenja zuba u odraslih, terapiju komplikacija, posebno antišok terapiju i ovladava metodama dezinfekcije i sterilizacije.

7. Maksilofacijalna hirurgija sa hitnom medicinskom i stomatološkom pomoći: upoznaje se sa urgentnim stanjima u medicini i stomatologiji i obučava se da može pružiti hitnu medicinsku i stomatološku pomoć, posebno kod povreda maksilofacijalne regije, sa kazuistikom i načinom lečenja hospitalizovanih bolesnika infekcijama dubokih predela lica, benignim i malignim oboljenjima maksilofacijalne regije, posebno ranu dijagnostiku prekanceroznih stanja dijagnostikom i principima lečenja u obimu potrebnim za trijažu.

8. Socijalna stomatologija: upoznaje se sa osnovnim principima sistema zdravstvene zaštite, sa metodologijom praćenja i proučavanja zdravstvenog stanja stanovništva, metodama planiranja i programiranja u zdravstvu, sarađuje u izradi planova i programa i njihove evaluacije; savladava osnovne zdravstvene statistike i praktično ih primenjuje; upoznaje se sa mestom i ulogom zdravstvenog vaspitanja u zdravstvenoj zaštiti i metodologijom zdravstveno-vaspitnog rada u svakodnevnoj praksi; upoznaje se sa osnovnom koncepcijom organizacije zdravstvene delatnosti, normativima i standardima rada, nadzorom nad stručnim radom i dr.

III PLAN I PROGRAM PRIPRAVNIČKOG STAŽA ZA DIPLOMIRANE FARMACEUTE

a) Plan pripravničkog staža za diplomirane farmaceute:

1. Farmaceutska tehnologija i farmakologija - 8 meseci i 20 dana;

2. Kontrola lekova - 3 meseca;

3. Socijalna medicina - 10 dana;

b) Program pripravničnog staža za diplomirane farmaceute

1. Farmaceutska tehnologija i farmakologija

Staž u apoteci - 6 meseci i 20 dana.

Pripravnik se upoznaje sa procesom izdavanja lekova na recept, lekovima i oblicima doziranja savremene materije medike (specijalitetima), magistralnom i galenskom izradom preparata, pomoćnim lekovitim sredstvima, stručnim radom u apoteci, medicinskim snabdevanjem i stručno-administrativnim postupkom i obradom u apoteci.

Staž u bolničkoj apoteci - 2 meseca.

Pripravnik se upoznaje sa radom na sterilnim preparatima, kao što su preparati za oči, infundibilie, injekcije, preparati za hemodijalizu i peritonalnu dijalizu, rastvori za hirurgiju i drugi sterilni preparati. Radi na izdavanju specijalnih lekova koji se koriste samo u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi.

2. Kontrola lekova

U laboratoriji za kontrolu lekova pripravnik se upoznaje sa zakonskim propisima koji se odnose na kontrolu i ispitivanje lekova, kao i sa metodologijom rada i metodama koje se koriste u analizi lekova.

Praktično radi na pripremi rastvora i reagensa za ispitivanje čistoće i kvalitativno-kvantitativnu analizu lekovitih supstanci, određuje fizičke konstante (tačku topljenja, indeks refrakcije, optičku aktivnost), izvodi karakteristične akcije lekovitih supstanci sa organskim reagensima, ispituje stepen čistoće, određuje sadržaj lekovite supstance u doziranim farmaceutskim oblicima primenom titrimetrije, spektrofotometrije, fluorimetrije, tankoslojne hromatografije, upoznaje se sa visokoefikasnom tečnom hromatografijom i biološkom kontrolom antibiotika i vitamina.

3. Socijalna farmacija

Pripravnik se upoznaje sa osnovama i principima zdravstvene zaštite, sa metodama planiranja i programiranja u zdravstvu, a posebno u službi za medicinsko snabdevanje (apotekama), učestvuje u izradi planova i programa rada, njihovom praćenju, analizi i evaluaciji.

Pripravnik se upoznaje sa osnovama zdravstvene statistike i osnovama ekonomike u zdravstvenoj zaštiti. Sprovodi zdravstveno-vaspitni rad pri izdavanju lekova.

IV PLAN I PROGRAM PRIPRAVNIČKOG STAŽA ZA DIPLOMIRANE FARMACEUTE - MEDICINSKE BIOHEMIČARE

a) Plan pripravničkog staža za diplomirane farmaceute - medicinske biohemičare:

1. Medicinska biohemija - 7 meseci i 20 dana

2. Sanitarna hemija - 2 meseca

3. Toksikološka hemija - 2 meseca

4. Socijalna medicina - 10 dana.

b) Program pripravničkog staža za diplomirane farmaceute - medicinske biohemičare:

1. Medicinska biohemija

Pripravnik se upoznaje sa organizacijom rada u laboratoriji (uzimanje, prijem, konzervisanje i trijaža biološkog materijala, izdavanje i kontrola rezultata). Učestvuje u pravljenju rastvora i izvođenju analiza kao što su: krvna slika, SE, leukocitna formula, koagulacija, hemijski pregled urina, analiza stolice, analiza sastojaka krvi (proteini, fibrinogen, ureja, mokraćna kiselina, kreatinin, bilirubin, glukoza, trigliceridi, holesterol, gvožđe, kapacitet vezivanja gvožđa, kalcijum, fosfat, AST, ALT, alkalna fosfataza, amilaza i dr.). Upoznaje se sa merama zaštite na radu.

2. Sanitarna hemija

Pripravnik se praktično upoznaje sa propisima o zdravstvenom kvalitetu i zdravstvenoj ispravnosti životnih namirnica, i predmeta opšte upotrebe, sa osnovnim metodama analize pijaćih voda, mleka, mlečnih proizvoda, masti i ulja, mesa, mesnih proizvoda, konzervi, žitarica i proizvoda od žita, kafe i surogata, voća i povrća, alkoholnih i bezalkoholnih pića i predmeta opšte upotrebe. Upoznaje se sa metodama dokazivanja antioksidanasa i konzervanasa u namirnicama.

3. Toksikološka hemija

Pripravnik se upoznaje sa načinom uzimanja materijala za toksikološko-hemijska ispitivanja, analizom materijala i tumačenja rezultata i praktičnom primenom fizičko-hemijskih metoda za ispitivanje toksičnih supstancija u atmosferi i biološkom materijalu (organi, krv, mokraća i dr.).

4. Socijalna farmacija

Program je isti kao i za pripravnike diplomirane farmaceute.

V PLAN I PROGRAM PRIPRAVNIČKOG STAŽA ZA ZDRAVSTVENE RADNIKE SA VIŠOM STRUČNOM SPREMOM

1. Plan i program pripravničkog staža za višu medicinsku sestru - tehničara:

- rad u pripremnoj zdravstvenoj zaštiti - 2 meseca;

- rad u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi - 4 meseca.

Osposobljava se za samostalan rad na: zdravstvenoj nezi obolelih i povređenih, sprovođenju zdravstvenog vaspitanja, rukovanju određenim medicinskim aparatima, vođenju medicinske dokumentacije i evidencije; izvođenju dijagnostičkih, terapeutskih i rehabilitacionih mera; edukaciji zdravstvenih radnika, sprovođenju određenih programa zdravstvene zaštite; rukovođenju rada medicinskih sestara u određenoj službi, odeljenju uključujući planiranje njihovog rada, raspoređivanje, koordinaciju, stručno-metodološko usmeravanje i evaluaciju.

Osposobljava se za rad u vanrednim stanjima na kontroli i pružanju pomoći u održavanju vitalnih funkcija, za učešće u trijaži obolelih i povređenih.

Trebuje, čuva, distribuira i kontroliše upotrebu lekova i sanitetskog materijala; organizuje i kontroliše rad na održavanju higijene i sprečavanju intrahospitalnih infekcija.

2. Plan i program pripravničkog staža za višeg radiološkog tehničara:

- radiološka dijagnostika - 4 meseca;

- radioterapija - 1 mesec;

- nuklearna medicina - 1 mesec;

Radiološka dijagnostika - osposobljava se za rad na rentgen aparatima u: a) opštoj radiologiji po sistemima, b) specijalnoj radiologiji - kontrastni pregledi, v) za interventne radiološke metode, g) kompjuterizovanoj tomografiji, d) ultrazvučnoj dijagnostici i magnetnoj rezonanci.

Radioterapija - rukovanje visokovoltažnim aparatima i drugim uređajima za sprovođenje zračne terapije.

Nuklearna medicina - primena radioaktivnih izotopa u medicinskoj dijagnostici, rukovanje uređajima i aparaturom koja se koristi u nuklearnoj medicini.

3. Plan i program pripravničkog staža za višeg dijetetičara - nutricionistu:

- ishrana zdravih ljudi

3 meseca

- ishrana bolesnika

3 meseca

- osposobljava se za samostalan rad na realizaciji normativa, izradi receptura, jelovnika i asortimana jela, vrši kontrolu pravilne obrade i pripremanja namirnica, organizuje prenos i čuvanje hrane u samom objektu i van njega, vodi brigu o održavanju higijene zaposlenih radnika, opreme i uređaja; - osposobljava se za uzimanje dijetalne anamneze, upoznaje i sprovodi zdravstveno-nutricioni vaspitni rad i vodi nutricionu dokumentaciju i drugih sredstava za vođenje evidencije u oblasti zdravstvene i nutricione zaštite i sastavljanju propisanih izveštaja.

4. Plan i program pripravničkog staža za višeg sanitarno-ekološkog tehničara:

- služba medicine rada u domu zdravlja, zavodu za medicinu rada - 1 mesec,

- služba za higijenu i medicinsku ekologiju - 1 mesec,

- služba za unapređenje ishrane - 1 mesec,

- služba za epidemiologiju - 1 mesec,

- služba zdravstvene statistike i informatike - 15 dana,

- laboratorije - 15 dana,

- radna organizacija (služba zaštite na radu) - 1 mesec.

Uključuje se i osamostaljuje za rad na saniranju i unapređivanju radne i životne sredine (ispitivanja aerozagađenja, mikroklime, buke, zračenja); sagledavanju sanitarno-higijenskog stanja objekata, hrane, namirnica, briseva i drugog materijala za laboratorijske analize i po potrebi vrši osnovne analize i izrađuje izveštaje. Obavlja dezinfekciju vodovodnih instalacija, kontrolu uspeha dezinfekcije; - vrši prethodno i periodično ispitivanje sanitarno-higijenskih uslova u radnoj sredini.

5. Plan i program pripravničkog staža za višeg fizioterapeuta i višeg radnog terapeuta:

- služba fizikalne medicine i rehabilitacije - 6 meseci.

Viši fizioterapeut - osamostaljuje se u obavljanju: osposobljavanju i oceni radne sposobnosti pacijenata, osamostaljuje se u obavljanju fizioterapeutskih mera; kontroli stanja pacijenta i programa fizikalne terapije: obavlja patronažni rad; vodi stručnu dokumentaciju kao i sve administrativne poslove vezane za svoj domen rada.

Viši radni terapeut - osamostaljuje se u obavljanju: terapeutske funkcionalne procene stanja pacijenta, realizaciji terapeutskih programa - plana lečenja u zdravstvenoj ustanovi i u kući, kontroli stanje pacijenta - vrši korekciju i dopunu plana, izradu pomagala, ocenu radne sposobnosti i profesionalnu procenu i pripremu, profesionalno usmeravanje i osposobljavanje, edukaciju pacijenata u vezi sa bolešću u domenu radne terapije. Edukacija porodice - roditelja ako je dete u pitanju; vođenje terapeutske dokumentacije i evidencije.

6. Plan i program pripravničkog staža za više zubne tehničare:

- laboratorijska izrada mobilnih nadoknada - 1 mesec,

- laboratorijska izrada skeletiranih nadoknada - 1 mesec,

- laboratorijska izrada metalokeramičkih nadoknada - 1,5 mesec,

- laboratorijska izrada fiksnih nadoknada - 1,5 mesec,

- laboratorijska izrada maksilofacijalnih proteza - 15 dana,

- ortopedija vilica i dečja protetika - 15 dana.

Osposobljava se i za samostalno obavljanje specijalizovanih poslova u izradi metalokeramičkih i drugih fiksnih nadoknada i upoznavanje sa izradom maksilofacijalnih proteza i splintova i svih vrsta ortodontskih aparata.

VI PLAN I PROGRAM PRIPRAVNIČKOG STAŽA ZA ZDRAVSTVENE RADNIKE SA SREDNJOM STRUČNOM SPREMOM

1. Plan i program pripravničkog staža za medicinsku sestru - tehničara (opšti smer), pedijatrijsku sestru, ginekološko-akušersku sestru i medicinsku sestru vaspitača:

- u domu zdravlja - 3 meseca

- u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi - 3 meseca

1.1. Za medicinsku sestru tehničara (opšti smer) i pedijatrijsku sestru

Osposobljavanje kroz praktičan rad za samostalno obavljanje opštih i specijalizovanih poslova zdravstvene nege; usmeravanje na savlađivanje metoda i postupak u cilju pružanja zdravstvene zaštite u domenu primarne, sekundarne ili tercijarne prevencije; primenu metode asepse i antisepse i rad u aseptičnim uslovima a posebne na sprečavanju intrahospitalnih infekcija i AIDS-a; upoznavanje osnovnih principa i ciljeva zdravstveno-vaspitnog rada i učestvovanje u sprovođenju zdravstvenog vaspitanja kao integralnog rada u svakodnevnoj praksi; upoznavanje sa primenom principa ishrane zdravih i bolesnih ljudi; praktičan rad na vođenju osnovne medicinske dokumentacije i evidencije.

1.2. Za ginekološko-akušersku sestru

Priprema potreban materijal, pribor i instrumente za rad; priprema bolesnice za pregled i ginekološke intervencije; obučava se u kontroli vitalnih funkcija, sprovođenje terapije i uzimanje materijala za analize; priprema bolesnica za operaciju i sprovodi negu operisanih bolesnica; vodi medicinsku dokumentaciju; vrši prijem i trijažu trudnica; prati stanja trudnice u sva četiri porođajna doba; sprovodi zdravstveno-vaspitni rad sa trudnicom i babinjarom; nega i kontrola trudnice kod patoloških trudnoća; sprovođenje svih higijensko-epidemioloških mera i sprečavanje intrahospitalnih infekcija.

1.3. Za medicinsku sestru - vaspitača

Osposobljava se za prijem i trijažu dece u ustanovama za dnevni boravak i specijalizovanim ustanovama; održava ličnu higijenu dece. Sprovodi ishranu deteta, kontrolu vitalnih funkcija dece, rasta i razvoja. Sprovodi terapiju (pareteralnu i preroralnu). Radi na adaptaciji novoprimljenog deteta; priprema decu za uzimanje obroka i spavanje, organizuje i sprovodi slobodne i usmerene aktivnosti dece; radi na formiranju radnih, socijalnih, higijenskih i kulturnih navika; primenjuje vaspitne postupke u cilju što uspešnijeg emocionalnog kontakta (sestra - zamena roditelja); i sarađuje sa roditeljima, vodi zdravstvenu i pedagošku dokumentaciju.

2. Plan i program pripravničkog staža za sanitarno-ekološkog tehničara:

- u higijensko-epidemiološkoj službi doma zdravlja - 3 meseca

- u zavodu za zaštitu zdravlja - 3 meseca

Prati stanje u odnosu na kretanje zaraznih bolesti, snabdevanje vodom i dispozicije otpadnih materijala i druge faktore okoline koji utiču na ljudsko zdravlje, na području na kome deluje zdravstvena ustanova; vrši nadzor nad licima zaposlenim u prometu namirnica i nad drugim licima koja podležu zdravstvenom nadzoru; izdaje i vodi evidenciju sanitarnih knjižica; vodi evidenciju kliconoša; uzima uzorke za hemijska i mikrobiološka ispitivanja i vodi potrebnu evidenciju; učestvuje u vakcinaciji; vrši nadzor nad javnim i individualnim vodnim objektima kao i objektima za dispoziciju otpadnih materija; učestvuje u ispitivanju životne i radne sredine (zagađenost vazduha, buka, prašina); radi na poslovima dezinfekcije, dezinsekcije i deratizacije.

3. Plan i program pripravničkog staža za fizioterapeutskog tehničara:

- služba fizikalne medicine i rehabilitacije - 6 meseci

Osposobljavanje kroz praktičan rad za samostalno obavljanje poslova i zadataka svoje struke u cilju pružanja zdravstvene zaštite i sprovođenje terapijskih procedura u oblasti: fototerapije, termoterapije, hidroterapije, krioterapije, mehanoterapije, elektroterapije, sonoterapije, vođenje odgovarajuće dokumentacije.

4. Plan i program pripravničkog staža za laboratorijskog tehničara:

- kliničko-beiohemijska laboratorija - 2 meseca

- hematologija - 2 meseca

- u mikrobiološkoj laboratoriji - 2 meseca

Uzimanje i prijem biološkog materijala od pacijenata, obeležavanje, priprema za rad biološkog materijala; samostalno izvođenje poverenih analiza; upoznavanje sa osnovnim principima rada aparata na kojima izvodi analize.

5. Plan i program pripravničkog staža za farmaceutskog tehničara:

- gradska apoteka - 3 meseca

- bolnička apoteka - 1 mesec

- galenska laboratorija kod apotekarskih ustanova - 2 meseca

Osposobljavanje za praktičan rad na: izradi svih galenskih pripravaka koji služe kao baza za dalju izradu raznih farmaceutskih oblika; priprema svih farmaceutskih oblika lekova za prodaju bez recepata; obavljanje destilacija i redestilacije vode; vrši sterilizaciju određenih magistralnih lekova i galenskih pripravaka; izdavanje lekova bez recepata, zavojnog materijala, dijetetskih preparata, sredstva za ličnu higijenu i kozmetičke preparate za potrebe domova zdravlja i radnih organizacija i dr.

6. Plan i program pripravničkog staža za stomatološku sestru - tehničara:

- preventivna i dečja stomatologija - 2 meseca

- bolesti zuba - 1 mesec

- paradontologija i bolesti usta - 1 mesec

- oralna hirurgija - 1 mesec

- stomatološka protetika - 1 mesec

Prijem pacijenata i priprema za stomatološke intervencije; priprema radnog mesta za dijagnostičke procedure, konzervativnu i hiruršku terapiju na odeljenjima predviđenim planom pripravničkog staža; priprema instrumenata, pribora, medikamenata i materijala za stomatološke intervencije na odeljenjima predviđenim planom pripravničkog staža i asistiranje stomatologu za vreme izvođenja intervencija; raspremanje radnog mesta posle stomatoloških intervencija; dezinfekcija i sterilizacija instrumenata i materijala; čišćenje i dezinfekcija pribora i aparata; kontrola sterilizacije; trebovanje i čuvanje instrumenata, materijala, medikamenata i potrebnog pribora i staranje o njihovom pravilnom utrošku; vođenje i čuvanje stomatološke dokumentacije; sprovođenje preventivnih mera i zdravstveno-vaspitni rad.

7. Plan i program pripravničkog staža za zubnog tehničara:

- fiksna protetika - 2,5 meseca

- mobilna protetika - 2,5 meseca

- ortodontski aparati - 1 mesec

Izrada svih faza rada kod jednodelnih livenih i fasetiranih krunica, delimičnih krunica, inleja, nadgradnji, namenskih krunica svih vrsta mostova koji su programom predviđeni za četvrti stepen; izrada svih faza rada totalnih i parcijalnih proteza (kako klasičnih tako i skeletiranih proteza i retencionih elemenata) od anatomskog otiska do definitivne obrade i poliranje kao i izrada svih vrsta reparatura parcijalnih i totalnih proteza; izrada ortodontskih aparata od sokliranja modela (izrada različitih ortodontskih kukica i opruga) do definitivne izrade sa ugradnjom elemenata.

VII PLAN I PROGRAM PRIPRAVNIČKOG STAŽA ZA ZDRAVSTVENE SARADNIKE SA VISOKOM, VIŠOM I SREDNJOM STRUČNOM SPREMOM

U zavisnosti od vrste i stepena stručne spreme pripravnik se osposobljava za samostalno obavljanje određenih poslova zdravstvenih delatnosti u grani medicine, odnosno oblasti zdravstvene zaštite, odnosno službi u kojoj radi.

 

Obrazac 1

PRIPRAVNIČKA KNJIŽICA ZA ZDRAVSTVENE RADNIKE I ZDRAVSTVENE SARADNIKE

Strana 1

Prezime pripravnika ____________________________________________________________________

(Očevo ime) i ime _____________________________________________________________________

Datum rođenja ___________________________ mesto ______________________________________

Diplomirao-la dana ____________________________________________________________________

Naziv škole, odnosno fakulteta ___________________________________________________________

Broj i datum izdate diplome _____________________________________________________________

Naziv i mesto zdravstvene ustanove _______________________________________________________
_____________________________________________________________________________________

(M.P.)

______________
(Potpis direktora) 

 

Strana 2

Staž započeo-la dana ___________________________________________ godine u
___________________________________________________________________
                                (Naziv i mesto zdravstvene ustanove)

 

(M.P.)

______________
(Potpis direktora) 

Staž završio-la dana _____________________________________________ godine u
____________________________________________________________________
                                (Naziv i mesto zdravstvene ustanove)

______________
(Potpis direktora) 

 

Strana 3

Naziv i mesto zdravstvene ustanove _____________________________________________________
___________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________

Naziv organizacione jedinice __________________________________________________________
___________________________________________________________________________________

Trajanje praktičnog rada od ___________ do __________ godine
___________________________________________________________________________________

Opis poslova:

___________________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________

Opisna ocena rada: __________________________________________________________________

(M. P.)

____________
(Potpis direktora)

 

__________________
 (Potpis i faksimil ovlaš.
zdrav. radnika - saradnika)

NAPOMENA:

Naredne strane: 4, 5, 6, 7. i 8. itd. do 18. štampaju se u istovetnom tekstu kao na strani 3. obrasca 1.

 

Obrazac 2

ZAPISNIK
O POLAGANJU STRUČNOG ISPITA

I

Pred ispitnom komisijom obrazovanom rešenjem ministra za zdravlje broj ____________ od _____________
godine polagao je stručni ispit _________________________________ zdravstveni radnik u radnom odnosu
_______________________
        (ime i prezime)         

______________________________________________________
        (Navesti organ koji je kandidatu odobrio polaganje ispita)

Broj _______________ od _________________ godine.

Kandidat je završio _______________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________
                                                       (Navesti stručnu spremu)

dana __________________________ godine i pripravnički staž za
______________________________________________________________________________________

Dana _______________________ godine.

II

Stručni ispit je polagao dana _______________________ godine.

Ispit je započeo u ______________________ časova.

Postavljena su sledeća pitanja, i to:

STRUČNI DEO

PITANJA:
______________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________

OPŠTI DEO

PITANJA:
______________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________

Ispit je završen u _____________ časova.

III

Zabeleška o odustajanju od stručnog ispita ___________________________________________________
______________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________

IV

Kandidat JE - NIJE* položio stručni ispit.

Predsednik Komisije,
________________

 

Članovi Komisije,

____________________
____________________
____________________

________
* Nepotrebno precrtati

 

Obrazac 3

REPUBLIKA SRBIJA
MINISTAR ZA ZDRAVLJE
Broj: ________
datum: ______________
Beograd

 

Na osnovu člana 14 stav 1 Pravilnika o pripravničkom stažu i stručnim ispitima zdravstvenih radnika i zdravstvenih saradnika ("Službeni glasnik RS", broj 89/93) Ministarstvo za zdravlje, izdaje

UVERENJE

______________________________________________________________________________________
zdravstv. radnik - saradnik sa visokom struč. spremom
______________________________________________________________________________________

polagao je __________________________ godine stručni ispit za
______________________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________________

pred ispitnom komisijom Ministarstva za zdravlje.

Prema oceni ispitne komisije ____________________________________________________________________________

položio-la je stručni ispit.

Predsednik ispitne komisije,
________________

 

Ministar,
____________________

 

Obrazac 4

REPUBLIKA SRBIJA
ZAVOD ZA ZAŠTITU ZDRAVLJA
Broj: __________
datum: ________________

 

Na osnovu člana 71 stav 3 Zakona o zdravstvenoj zaštiti ("Službeni glasnik RS", br. 17/92, 50/92 i 52/93) i člana 14 stav 2 Pravilnika o pripravničkom stažu i stručnim ispitima zdravstvenih radnika i zdravstvenih saradnika ("Službeni glasnik RS", br. 89/93), Zavod za zaštitu zdravlja ___________________________________________________ odnosno Gradski zavod za zaštitu zdravlja u Beogradu izdaje

UVERENJE

______________________________________________________________________________________
zdravstveni radnik - saradnik sa višom i srednjom stručnom spremom.
______________________________________________________________________________________

polagao je dana _____________________________ godine stručni ispit za
_______________________________________________________________________________________

pred ispitnom komisijom Ministarstva za zdravlje.

Prema oceni ispitne komisije _______________________________________________________________

položio-la je stručni ispit.

Predsednik ispitne komisije,
________________

 

Direktor Zavoda za
zaštitu zdravlja,
____________________