ODLUKAO SADRŽINI I OBIMU ZDRAVSTVENE ZAŠTITE("Sl. glasnik RS", br. 44/99) |
I OSNOVNE ODREDBE
Ovom odlukom se, u skladu sa Zakonom o zdravstvenom osiguranju (u daljem tekstu: Zakon) uređuje sadržina i obim zdravstvene zaštite koja se obezbeđuje osiguranim licima Republičkog zavoda za zdravstveno osiguranje (u daljem tekstu: Republički zavod) u okviru obaveznog zdravstvenog osiguranja.
Pod sadržinom zdravstvene zaštite podrazumevaju se: preventivne, dijagnostičke, terapijske i rehabilitacione zdravstvene usluge koje se osiguranim licima pružaju radi sprečavanja, suzbijanja, ranog otkrivanja i lečenja bolesti, povreda i drugih poremećaja zdravlja.
Pod sadržinom zdravstvene zaštite iz stava 1 ovog člana podrazumeva se i obezbeđivanje lekova i medicinskih sredstava kao i proteza, ortopedskih i drugih pomagala, pomoćnih i sanitarnih sprava, stomato-protetske pomoći i stomatoloških materijala.
Pod obimom zdravstvene zaštite, u smislu ove odluke podrazumeva se: broj zdravstvenih usluga, dužina trajanja lečenja, količina lekova, odnosno drugih sredstava i materijala koji se primenjuju u postupku lečenja, kao i druge veličine kojima se može izraziti obim pojedinih sadržaja zdravstvene zaštite (sistematsko pružanje zdravstvenih usluga u određenom vremenskom periodu i dr.).
Standardi sadržine i obima pojedinih zdravstvenih usluga i mera odštampani su uz ovu odluku i čine njen sastavni deo.
Zdravstvena zaštita utvrđena ovom odlukom ostvaruje se u odgovarajućoj zdravstvenoj ustanovi u skladu sa aktom o bližim uslovima i načinu korišćenja zdravstvene zaštite i ostvarivanju drugih prava iz zdravstvenog osiguranja koji u skladu sa zakonom, donosi Republički zavod.
Sadržina i obim prava na zdravstvenu zaštitu koja su utvrđena ovom odlukom i sredstva za finansiranje tih prava moraju biti međusobno usklađena.
Ukoliko dođe do nesklada između raspoloživih sredstava u Republičkom zavodu i potrebnih sredstava za sprovođenje zdravstvene zaštite utvrđene ovom odlukom, organi Republičkog zavoda preduzimaju mere za obezbeđivanje dodatnih sredstava.
Kada sredstva koja se obezbeđuju iz redovnih izvora za sprovođenje zdravstvene zaštite utvrđene ovom odlukom nisu dovoljna, a nije moguće obezbediti dodatna sredstva, vrši se pružanje zdravstvene zaštite prema prioritetima i u okviru raspoloživih sredstava, u skladu sa članom 18.
Zdravstvena zaštita utvrđena ovom odlukom sprovodi se u skladu sa posebnim programima za zdravstvenu zaštitu od zaraznih bolesti, za zdravstvenu zaštitu od šećerne bolesti, za preventivnu stomatološku zdravstvenu zaštitu, za zdravstvenu zaštitu žena, dece, školske dece i studenata, za integrisanu preventivnu zaštitu od hroničnih masovnih nezaraznih bolesti, za zdravstvenu zaštitu od malignih bolesti i drugo, koje donosi Vlada Republike Srbije, kao i godišnjim programom zdravstvene zaštite i zdravstvenog osiguranja koji donosi Republički zavod.
1. Medicinske mere i postupci za unapređivanje zdravstvenog
stanja, odnosno sprečavanje, suzbijanje i rano otkrivanje bolesti i drugih poremećaja
zdravlja
(član 18 stav 1 tačka 1 Zakona)
Osiguranim licima se, radi očuvanja i unapređivanja zdravlja, odnosno sprečavanja, suzbijanja i ranog otkrivanja bolesti i drugih poremećaja zdravlja obezbeđuje:
1) zdravstveno vaspitanje u vezi sa zaštitom, očuvanjem i unapređivanjem zdravlja, otkrivanjem i suzbijanjem rizičnih faktora i sticanjem znanja i navika o zdravom načinu života;
2) vakcinacije prema programu imunizacije stanovništva protiv određenih zaraznih bolesti i druge Zakonom predviđene higijensko-epidemiološke mere i postupci u vezi sa sprečavanjem, ranim otkrivanjem i suzbijanjem zaraznih bolesti;
3) sistematski, kontrolni i drugi preventivni pregledi i ispitivanja u skladu sa programima zdravstvene zaštite i standardima iz člana 4 ove odluke.
2. Lekarski pregledi i druge vrste medicinske pomoći
u cilju utvrđivanja, praćenja i proveravanja zdravstvenog stanja
(član 18 stav 1 tačka 2 Zakona)
Osiguranim licima se obezbeđuju lekarski pregledi i druge vrste medicinske pomoći radi utvrđivanja, praćenja i proveravanja zdravstvenog stanja, i to:
1) jedanput u dobnom periodu od 20 do 35 godina, kod pregleda u slučaju bolesti;
2) jedanput u dve godine kod prvog pregleda u slučaju bolesti kod odraslog stanovništva od 35 i više godina.
Ukoliko se u toku lekarskog pregleda iz stava 1 ovog člana utvrdi bolest ili poremećaj zdravlja, dalje lečenje se sprovodi u skladu sa odredbama ove odluke.
3. Lečenje obolelih i povređenih i druge vrste medicinske
pomoći
(član 18 stav 1 tačka 3 Zakona)
Obolelim, odnosno povređenim osiguranim licima obezbeđuje se:
1) ukazivanje hitne, odnosno urgentne medicinske pomoći u zdravstvenoj ustanovi, u stanu i na drugom mestu, uključujući i prevoz sanitetskim kolima prema medicinskim indikacijama;
2) pregled i lečenje u domu zdravlja i odgovarajućim drugim zdravstvenim ustanovama koje obavljaju delatnost doma zdravlja;
3) pregled i lečenje u opštoj bolnici, a na osnovu mišljenja konzilijuma lekara specijalista te opšte bolnice i u drugoj odgovarajućoj zdravstvenoj ustanovi;
4) pregled i lečenje u specijalnoj bolnici, zavodu, klinici, institutu i kliničko-bolničkom centru na području filijale Republičkog zavoda gde nema opšte bolnice, a na osnovu mišljenja konzilijuma lekara specijalista ovih zdravstvenih ustanova i u kliničkom centru.
Lečenje obolelih, odnosno povređenih iz stava 1 tačka 4 ovog člana u kliničkom centru prvenstveno se obezbeđuje iz oblasti zdravstvene zaštite, odnosno specijalnosti iz kojih druge zdravstvene ustanove ne obavljaju zdravstvenu delatnost.
Obim lečenja zavisi od medicinskih indikacija i stručno-metodoloških i doktrinarnih stavova.
U okviru stacionarnog lečenja detetu do 15 godina starosti, ako je to medicinski opravdano, obezbeđuje se pratilac, s tim što potrebu prisustva pratioca za dete do jedne godine ocenjuje konzilijum zdravstvene ustanove, a za dete preko jedne do 15 godina starosti, na predlog konzilijuma stacionarne zdravstvene ustanove, lekarska komisija filijale Republičkog zavoda.
Ukoliko je za medicinsku rehabilitaciju u stacionarnim uslovima neophodno prisustvo pratioca deteta do 15 godina starosti, radi obuke u cilju daljeg kućnog tretmana, osiguranom licu se obezbeđuje pratilac u trajanju koje odredi lekarska komisija.
4. Prevencija i lečenje bolesti usta i zuba
(član 18 stav 1 tačka 4 Zakona)
Prevencija i lečenje bolesti usta i zuba obuhvata:
1) stomatološku zdravstvenu zaštitu dece i omladine: kompletnu preventivnu zaštitu (zdravstveno vaspitanje, fluoroprofilaksu i dr.), sistematske stomatološke preglede dece pred upis u osnovnu školu i sprovođenje programa zalivanja fisura prvih stalnih molara, kontrolne preglede i sanaciju nađenih patoloških promena kod dece do 18 godina starosti (kompozitni ispuni na prednjim i amalgamski ispuni na bočnim zubima), obezbeđenje interceptivnih, ortodontskih zahvata, praćenje smene zuba, selektivno brušenje zuba, kosu ravan, korekciju loših navika;
2) stomatološku zaštitu žena za vreme trudnoće i dojenja: zdravstveno-vaspitni rad, fluoroprofilaksa, zbrinjavanje karijesa (bez protetskih nadoknada), konzervativno zbrinjavanje paradontoloških oboljenja;
3) urgentnu stomatološku zaštitu, odnosno dijagnostiku i terapiju dentogenih infekcija i akutnih stanja, povredu maksilofacijalne regije, akutnih oboljenja mekih tkiva usne duplje i paradoncijuma, prekanceroznih stanja i malignih oboljenja maksilofacijalne regije;
4) stomatološku zdravstvenu zaštitu odraslog stanovništva: sanacija karijesnih lezija kompozitivnim ispunima na prednjim i amalgamskim na bočnim zubima i lečenje pulpita.
5. Medicinska rehabilitacija u ambulantno polikliničkim
i stacionarnim uslovima
(član 18 stav 1 tačka 5 Zakona)
Osiguranim licima obezbeđuje se zdravstvena zaštita u obliku opšte i specijalizovane rehabilitacije.
Opštu rehabilitaciju osiguranik ostvaruje u domu zdravlja, ili opštoj bolnici, odnosno drugoj zdravstvenoj ustanovi koja obavlja zdravstvenu delatnost iz oblasti fizikalne medicine i rehabilitacije.
Specijalizovanu rehabilitaciju osigurano lice ostvaruje u zdravstvenoj ustanovi za specijalizovanu rehabilitaciju (u specijalnoj bolnici, zavodu, klinici i institutu), isključivo kao nastavak bolničkog lečenja, neposredno posle akutnih oboljenja, stanja i povreda, kada se funkcionalne smetnje ne mogu ublažiti i otkloniti opštom rehabilitacijom.
Dužina trajanja opšte rehabilitacije u domu zdravlja i u bolničkim uslovima određuje se u zavisnosti od medicinskih indikacija, a u specijalizovanim zdravstvenim ustanovama u trajanju do 30 dana, s tim da se na obrazloženi predlog zdravstvene ustanove rehabilitacija može produžiti ako su u sprovedenoj rehabilitaciji postignuti očekivani rezultati i ako se produženjem rehabilitacije ti rezultati mogu poboljšati.
Postojanje uslova iz stava 3 ovog člana i dužinu rehabilitacije u smislu stava 4 ovog člana utvrđuje lekarska komisija filijale Republičkog zavoda.
Pod uslovima utvrđenim u članu 13 stav 3 ove odluke, medicinska rehabilitacija u specijalizovanim zdravstvenim ustanovama može se odobriti za sledeća oboljenja, odnosno stanja:
1) neurološka oboljenja;
2) kardiovaskularna oboljenja;
3) reumatična oboljenja;
4) bolesti respiratornog sistema;
5) povrede i oboljenja lokomotornog sistema;
6) endokrinološka oboljenja.
Bliže indikacije za korišćenje medicinske rehabilitacije u specijalizovanim zdravstvenim ustanovama utvrđuju se posebnim aktom Republičkog zavoda koji u skladu sa Zakonom, donosi Republički zavod.
6. Lekovi i medicinska sredstva
(član 18 stav 1 tačka 6 Zakona)
Pravo na lekove i medicinska sredstva obuhvata:
1) pravo osiguranog lica na lek sa Liste lekova koji se propisuju na recept ili nalog i izdaju na teret sredstava zdravstvenog osiguranja (u daljem tekstu: Lista lekova);
2) pravo osiguranog lica na medicinski materijal i medicinska sredstva.
Lek sa Liste lekova propisuje se u količini koja je neophodna do naredne kontrole, ali ne za duži period od 5 dana kod akutnih oboljenja i do 15 dana kod hroničnih oboljenja.
Izuzetno, osiguranom licu se obezbeđuje i lek koji nije na Listi lekova, na osnovu mišljenja stručnog konzilijuma referentne zdravstvene ustanove da je propisani lek neophodan i da ne postoji odgovarajući lek sa Liste lekova, o čemu ocenu daje lekarska komisija.
Izuzetno, osiguranom licu se naknađuju troškovi nabavke leka iz st. 1 i 3 ovog člana, ukoliko ga nije imala zdravstvena ustanova sa kojom je Republički zavod zaključio ugovor, na osnovu ocene lekarske komisije da je upotreba leka bila neophodna.
U slučaju kada se propisani lek iz st. 1 i 3 ovog člana ne može nabaviti u zemlji, a osigurano lice takav lek nabavi u inostranstvu, ima pravo na naknadu u dinarskoj vrednosti prema srednjem zvaničnom kursu koji važi na dan isplate naknade za kupljeni lek.
Listu lekova iz stava 1 ovog člana u skladu sa Zakonom i Statutom Republičkog zavoda, na predlog Stručne komisije za lekove, donosi Republički zavod.
7. Proteze, ortopedska i druga pomagala, pomoćne i
sanitarne sprave, stomato-protetska pomoć i stomatološke nadoknade
(član 18 stav 1 tačka 7 Zakona)
U zavisnosti od veličine, odnosno težine oštećenja ili poremećaja funkcije, osiguranim licima se obezbeđuju sredstva, sprave, nadoknade i pomagala koja služe za funkcionalnu i estetsku zamenu izgubljeni delova ekstremiteta, odnosno za omogućavanje oslonca, sprečavanje nastupanja deformiteta i korigovanje postojećih deformiteta, kao i olakšavanje vršenja odgovarajućih funkcija.
Pomagala i sredstva iz stava 1 ovog člana su:
1) protetička sredstva (proteze);
2) ortotička sredstva (ortoze);
3) ostala pomagala i sanitarne sprave;
4) stomatološke nadoknade;
5) očna pomagala;
6) slušna pomagala;
7) pomagala za omogućavanje glasnog govora.
Opštim aktom Republičkog zavoda bliže se uređuju vrste i indikacije za pomagala i sredstva iz stava 1 ovog člana, standardi za materijale od kojih se ta pomagala i sredstva izrađuju, rokovi trajanja, kao i uslovi za izradu, odnosno nabavku tih pomagala i sredstava pre isteka propisanih rokova trajanja.
II SADRŽINA I OBIM ZDRAVSTVENE ZAŠTITE ZA OSIGURANA LICA IZ ČLANA 19 ZAKONA
Osim zdravstvene zaštite utvrđene u čl. 8 do 16 ove odluke, osiguranim licima navedenim u članu 19 Zakona obezbeđuje se i posebna zdravstvena zaštita.
Posebna zdravstvena zaštita osiguranih lica iz stava 1 ovog člana obezbeđuje se najmanje u sadržini i obimu koji se aktom Vlade Republike Srbije, donetim u smislu člana 7 stav 3 Zakona o zdravstvenoj zaštiti utvrđuje za lica iz tog člana.
III PRIMENA ODLUKE U POSEBNIM OKOLNOSTIMA
Ukoliko sadržina i obim prava utvrđeni ovom odlukom ne mogu da se ostvare usled nedostatka sredstava, odnosno nedovoljno ostvarenih prihoda Republičkog zavoda u poslednjih 12 meseci, Upravni odbor Republičkog zavoda može predložiti Vladi Republike Srbije da donese akt kojim će se utvrditi prioriteti u obezbeđivanju i sprovođenju zdravstvene zaštite.
IV OSTALE ODREDBE
Zdravstvenu zaštitu u sadržini i obimu utvrđenom ovom odlukom imaju osigurana lica i kada, u skladu sa Zakonom, koriste zdravstvenu zaštitu u inostranstvu.
Na teret sredstava obaveznog zdravstvenog osiguranja osiguranim licima ne mogu se pružiti sledeće zdravstvene usluge:
1) medicinska ispitivanja radi utvrđivanja zdravstvenog stanja, telesnog oštećenja i invalidnosti u postupcima kod drugih organa i organizacija, osim ispitivanja po uputu lekara, odnosno lekarske komisije u smislu člana 34 Zakona;
2) zdravstveni pregledi radi upisa u srednje i više škole, fakultete i na kurseve, dobijanje uverenja za vozačke dozvole, za sudske i druge sporove i u drugim slučajevima kada se pregled ne obavlja u cilju zdravstvene zaštite;
3) pregledi zaposlenih upućenih na rad u inostranstvo, kao i mere preventivne zdravstvene zaštite za privatna putovanja u inostranstvo i zdravstveni pregledi za ta putovanja;
4) lekarski pregledi radi utvrđivanja sposobnosti za rad;
5) sistematski kontrolni pregledi zaposlenih s obzirom na pol, uzrast, i uslove rada, kao i pojavu profesionalnih bolesti, povreda na radu i hroničnih bolesti;
6) pregledi zaposlenih koji se obavezno sprovode radi zaštite životne i radne sredine, zaštite potrošača, odnosno korisnika i drugi obavezni zdravstveni pregledi;
7) upoznavanje zaposlenih sa zdravstvenim merama zaštite na radu i njihovo obrazovanje u odnosu na specifične uslove i zahteve zaposlenih i na korišćenje ličnih i kolektivnih zaštitnih sredstava;
8) unapređenje higijenskih uslova u sanitarnim punktovima i objektima društvene ishrane i društvenog standarda, kao i objektima rekreacije i kolektivnog smeštaja;
9) ocenjivanje potrebe i upućivanje zaposlenih izloženih zdravstvenim rizicima na radu, hronično premorenih i fizički iscrpljenih na zdravstveno-preventivni aktivni odmor i na ranu rehabilitaciju i praćenje efekata ovog odmora i rekreacije;
10) druge preventivne mere (neobavezno vakcinisanje, neobavezni sistematski pregledi i dr.);
11) nadgledanje uslova i zahteva rada i procena zdravstvenih rizika u cilju unapređenja higijenskih i ergonomskih mera prilagođavanja rada psihofizičkim mogućnostima zaposlenih;
12) praćenje oboljevanja, povređivanja, odsutnosti sa posla i smrtnosti, posebno profesionalnih bolesti, bolesti u vezi sa radom, povreda na radu i drugih zdravstvenih oštećenja koji utiču na privremenu ili trajnu izmenu radne sposobnosti;
13) savetodavno učešće u organizaciji režima rada i odmora zaposlenih, kao i u proceni nove opreme i novih tehnologija sa zdravstvenog i ergonomskog stanovišta;
14) ukazivanje prve pomoći u slučaju povrede na radnom mestu i obezbeđenje uslova za hitne medicinske intervencije;
15) prethodni i periodični pregledi radnika koji rade na radnim mestima sa posebnim uslovima rada na način i po postupku utvrđenim propisima o zaštiti na radu;
16) korišćenje zdravstvene zaštite u zdravstvenoj ustanovi na području filijale Republičkog zavoda (bez uputa izabranog lekara, kao i sa uputom naznačenim "na lični zahtev"), osim u slučajevima za koje lekarska komisija oceni da je pružena zdravstvena zaštita bila neophodna;
17) korišćenje zdravstvene zaštite u zdravstvenoj ustanovi van područja filijale Republičkog zavoda (bez uputa izabranog lekara i saglasnosti lekarske komisije), osim u slučajevima za koje lekarska komisija oceni da je pružena zdravstvena zaštita bila neophodna;
18) lečenje akutnog pijanstva;
19) vršenje estetskih korekcija organa i delova tela kod lica starijih od 21 godine;
20) vantelesna oplodnja;
21) prekid trudnoće iz nemedicinskih razloga;
22) stavljanje i vađenje vaginalne spirale;
23) primena testa za dokazivanje trudnoće;
24) vršenje svakog trećeg i daljeg ultrazvučnog pregleda kod nerizičnih trudnoća;
25) korišćenje zdravstvene zaštite u službi hitne medicinske pomoći, kad slučaj nije hitan;
26) smeštaj u jednokrevetnu ili dvokrevetnu bolničku sobu koji nije medicinski neophodan, ili se vrši na lični zahtev;
27) primena svih oblika, odnosno vrsta akupunktura;
28) lekovi koji nisu na Listi lekova;
29) stomatološke usluge:
(1) ortopedija vilica:
- fiksni ortodontski aparat,
segmentarni luk sa prstenovima ili pomoću mikro retencije,
- fiksni ortodontski aparat,
pun luk sa prstenovima ili pomoću mikroretencije,
- aparat za ekstraoralnu trakciju,
- aparat za razdvajanje nepčanog šava,
(2) bolesti zuba:
- liveni metalni ispun,
- estetski inleji,
- izrada onleja, pinleja, ovrleja,
- uklanjanje diskoloracije zuba,
- fiksacija zuba intradikularnim kočićem (po komadu),
(3) bolesti usta:
- režanj operacija u lečenju paradentopatija (po zubu),
- fiksacija zuba u paradentopatiji (po vilici),
- hirurško lečenje obolelog paradoncijuma u predelu bifurkacije i trifurkacije zuba i obolelih od paradentopatije (po zubu),
- osteoplastika u terapiji paradentopatije (po zubu),
- režanj operacija sa amputacijom ili hemisekcijom zuba,
- primena implantata u lečenju paradentopatije (po zubu),
- produbljivanje vestibuluma primenom slobodnog mukogingivalnog autotransplantata (po sekstantu),
(4) stomatološka protetika:
- planiranje skeleta proteze,
- skeletirana proteza,
- paradentalna šina od metala,
- metalokeramička i keramička krunica,
- sistem teleskop krunica,
- zaštitna krunica,
- livena nadogradnja,
- livena krunica,
- fasetirana krunica,
- fasetiran član,
- protetska terapija inplantima,
(5) maksilofacijalna i oralna hirurgija:
- produbljivanje vestibuluma primenom slobodnog mukoperiostalnog transplantata,
- hemisekcija i disekcija zuba,
- transplantacija zuba,
- transdentalni implant,
- endosealni implant (jednofazni i dvofazni);
30) kontrola higijenske ispravnosti vode za piće, životnih namirnica i predmeta opšte upotrebe;
31) sanitarni pregledi lica zaposlenih u objektima za proizvodnju i promet životnih namirnica, objektima za snabdevanje vodom za piće, hotelskim i turističkim objektima, socijalnim, obrazovnim, dečjim i zdravstvenim ustanovama;
32) neobavezne imunizacije.
Pod neophodnom zdravstvenom zaštitom iz tač. 16) i 17) stava 1 ovog člana, podrazumeva se zdravstvena zaštita u sadržini i obimu utvrđenim ovom odlukom, a u slučajevima:
1) ukazivanja i pružanja hitne i urgentne zdravstvene zaštite u zdravstvenim ustanovama u Republici Srbiji;
2) pružanja lekarskih pregleda i drugih zdravstvenih usluga u zdravstvenim ustanovama koje u okviru svoje delatnosti obavljaju ambulantnu ili i specijalističko-polikliničku zdravstvenu delatnost, a u vezi sa akutnim bolestima i povredama, kao i akutnim pogoršanjem hroničnih bolesti.
V PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Osigurana lica koja su do dana stupanja na snagu ove odluke započela korišćenje prava na zdravstvenu zaštitu, završiće korišćenje tih prava u skladu sa propisima koji su bili na snazi do dana stupanja na snagu ove odluke, osim korišćenja prava na zdravstvenu zaštitu utvrđenih u članu 21 tač. 16) i 17) ove odluke.
Danom stupanja na snagu ove odluke prestaje da važi Odluka o sadržini i obimu zdravstvene zaštite ("Službeni glasnik RS", broj 15/97).
Ova odluka po dobijenoj saglasnosti Vlade Republike Srbije, stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
STANDARDI
SADRŽINE I OBIMA POJEDINIH ZDRAVSTVENIH USLUGA I MERA
I SADRŽINA I OBIM PREVENTIVNIH MERA U OBLASTI PRIMARNE ZDRAVSTVENE ZAŠTITE
POPULACIONE |
PRAVA OSIGURANIKA |
|
|
|
VRSTA |
SADRŽINA - IZVOD IZ STRUČNO |
OBIM |
1 |
2 |
3 |
4 |
Novorođenče (prvi mesec) |
Vakcinacija BCG |
Postupak prema odgovarajućim uputstvima |
Jedanput u porodilištu ili savetovalištu dispanzera |
|
Skrining za detekciju fenilketonurije i hipotireoidizma |
Postupak prema Programu i Uputstvu |
Jedanput, do 5 dana po rođenju |
|
Patronažna poseta novorođenčetu i porodilji |
Upoznavanje sa zdravstvenim stanjem majke i deteta, sagledavanje socioekonomskih i stambenih uslova; demonstriranje nege novorođenčeta - obavezno kupanje i obrada pupčanog patrljka; kontrola zdravstvenog stanja babinjare, a posebno pregled stanja i mlečnosti dojki; zdravstveno vaspitni rad |
5 poseta u nizu, od prvog dana po izlasku sa neonatološkog odeljenja i akušerskog odeljenja |
Odojče (od 2. meseca do kraja 1. godine) |
Sistematski pregled |
Anamneza; opšti klinički pregled i po sistemima; pregled kukova na displaziju sa ultrazvučnim pregledom u 3. mesecu; minimalni neurološki pregled; skrining za detekciju anemije jedanput u 6. mesecu; provera vakcinalnog statusa; ocena zdravstvenog stanja i preduzimanje odgovarajućih dijagnostičkih, terapijskih i rehab. postupaka; zdravstveno vaspitni rad uz isticanje važnosti dojenja najmanje do navršenih 6 meseci |
4 puta (3, 6, 9. i 12. mesec) |
|
Vakcinacija Di-Te-Per |
Postupak prema Programu i Uputstvu |
3 puta, sa navršena 3 meseca u intervalu od do 3 meseca, |
|
Vakcinacija protiv dečije paralize |
Postupak prema Programu i Uputstvu |
3 puta, sa navršena 3 meseca, u intervalu od 42 dana |
|
Kontrolni pregled, odnosno pregled pred vakcinaciju |
Praćenje rasta i razvoja, rano otkrivanje poremećaja, rano preduzimanje tretmana; provera vakcinalnog statusa; zdravstveno-vaspitni rad |
3 puta |
|
Skrining na karijes i anomalije vilice |
Prema Programu preventivne stomatološke zaštite |
Jedanput |
|
Patronažna poseta |
Provera znanja, stavova i ponašanja u vezi sa negom i ishranom deteta i dalja edukacija |
2 - posete, 4 - posete kod dece pod rizikom |
Druga godina života |
Sistematski pregled |
Anamneza; opšti klinički pregled i po sistemima; analiza krvne slike; ocena vakcinalnog statusa; skrining za detekciju poremećaja čula vida i sluha; ocena zdravstvenog stanja i preduzimanje odgovarajućih dijagnostičkih, terapijskih i rehab. postupaka; zdravstveno vaspitni rad |
Jedanput |
|
Revakcinacija Di-Te-Per |
Postupak prema Programu i Uputstvu |
Jedanput |
|
Vakcinacija protiv malih boginja, zaušaka i crvenke |
Postupak prema Programu i Uputstvu |
Jedanput |
|
Patronažna poseta |
Provera znanja, stavova i ponašanja u vezi sa negom i ishranom deteta i dalja edukacija |
1 poseta |
|
Kontrolni stomatološki pregled |
Prema Programu preventivne stomatološke zaštite |
Jedanput |
Treća godina života |
Kontrolni pregled |
Praćenje rasta i razvoja, rano otkrivanje poremećaja, rano preduzimanje tretmana; provera vakcinalnog statusa; zdr.-vaspitni rad |
Jedanput |
|
Sistematski stomatološki pregled |
Prema Programu preventivne stomatološke zaštite |
Jedanput |
Četvrta godina života |
Sistematski pregled |
Anamneza; opšti klinički pregled i po sistemima; analiza krvne slike; merenje krvnog pritiska; ocena vakcinalnog statusa; skrining za detekciju poremećaja govora i glasa; ocena zdravstvenog stanja i preduzimanje odgovarajućih dijagnostičkih, terapijskih i rehab. postupaka; zdravstveno vaspitni rad |
Jedanput |
|
Revakcinacija protiv velikog kašlja i dečije paralize |
Postupak prema Programu i Uputstvu |
Jedanput |
|
Patronažna poseta |
Provera znanja, stavova i ponašanja u vezi sa negom i ishranom deteta i dalja edukacija |
1 poseta |
Peta godina života |
Kontrolni pregled |
Praćenje rasta i razvoja, rano otkrivanje poremećaja, rano preduzimanje tretmana; skrining za detekciju poremećaja govora i glasa (ako nije obavljen u 4. godini); provera vakcinalnog statusa; zdravstveno-vaspitni rad; |
Jedanput |
Šesta/sedma godina života (pred polazak u školu) |
Sistematski pregled |
Anamneza; opšti klinički pregled i po sistemima, posebno čula govora i koštano-mišićnog sistema; analiza krvne slike i urina; ocena vakcinalnog statusa; skrining za detekciju poremećaja čula vida i sluha; ocena zdravstvenog stanja i preduzimanje odgovarajućih dijagnostičkih, terapijskih i rehab. postupaka; zdravstveno vaspitni rad; uput za komisiju koja vrši kategorizaciju dece ometene u psihofizičkom razvoju; izdavanje potvrde za upis u školu |
Jedanput |
|
Revakcinacija |
Postupak prema Programu i Uputstvu |
Jedanput |
|
- Di-Te Al, |
Postupak prema Programu i Uputstvu |
|
|
- Protiv deč. paralize |
Postupak prema Programu i Uputstvu |
|
|
- BCG vakcinom |
Postupak prema Programu i Uputstvu |
(kod tuberkulin negativnih) |
|
Sistematski stomatološki pregled |
Prema Programu preventivne stomatološke zaštite |
Jedanput |
7/8, 9/10, 11/12, 13/14, 15/16, 17/18 godina života, odnosno I, III, V i VII razred osnovne škole i I i III razred srednje škole |
Sistematski pregled |
Anamneza; opšti klinički pregled i po sistemima; primena metoda procene stanja uhranjenosti, ocena vakcinalnog statusa; ocena zdravstvenog stanja i preduzimanje odgovarajućih dijagnostičkih, terapijskih i rehab. postupaka kao i mera iz Programa integrisane preventivne zdravstvene zaštite stanovništva od HNO; zdravstveno vaspitni rad, posebno na sprečavanju štetnih navika (uzimanje alkohola, narkotika, duvana); informisanje roditelja o zdravstvenom stanju dece; |
Jedanput |
|
Preventivni stomatološki pregled |
Prema Programu preventivne stomatološke zaštite |
Jedanput |
14/15 godina (osmi razred) |
Revakcinacija |
Postupak prema Programu i Uputstvu |
Jedanput |
|
- Di-Te Al |
Postupak prema Programu i Uputstvu |
|
|
- Protiv deč. paral., |
Postupak prema Programu i Uputstvu |
|
|
- BCG vakcinom |
Postupak prema Programu i Uputstvu |
(kod tuberkulin negativnih) |
8/9, 10/11, 12/13, 14/15, 16/17, 18/19 godina života kod dece sa otkrivenim poremećajem pri sistematskim pregledima |
Kontrolni pregled |
Praćenje zdravstvenog stanja i provera uspešnosti
sprovedenih mera predloženih pri sistematskim pregledima; preduzimanje
dopunskih ispitivanja; zdravstveno-vaspitni rad. |
Jedanput |
|
Revakcinacija Te Al |
Postupak prema Programu i Uputstvu |
Jedanput (18. godina) |
|
Preventivni stomatološki pregled |
Prema Programu preventivne stomatološke zaštite |
Jedanput |
14/15 - 18/19 godina koja ne nastavljaju školovanje |
Sistematski pregled |
Opšti klinički pregled i po sistemima; standardne laboratorijske pretrage; ocena zdravstvenog stanja; određivanje dodatnih medicinskih ispitivanja u zavisnosti od nađenog stanja i faktora rizika |
Jedanput kod pregleda u slučaju bolesti |
Prva i treća godina studija |
Sistematski pregled |
Anamneza, opšti klinički pregled i po sistemima; neurološki status; (kod žena ginekološki pregled); standardne laboratorijske pretrage; ocena zdravstvenog stanja; određivanje dodatnih medicinskih ispitivanja u zavisnosti od nađenog stanja i faktora rizika; zdravstveno vaspitni rad |
Jedanput |
|
Preventivni stomatološki pregled |
Prema Programu preventivne stomatološke zaštite |
Jedanput u prvoj godini studija |
Odraslo stanovništvo (20 - 35 godina) |
Sistematski pregled |
Anamneza, opšti klinički pregled i po sistemima; obavezan neurološki status; (kod žena i palpatorni pregled dojki); standardne laboratorijske pretrage; ocena zdravstvenog stanja; određivanje dodatnih medicinskih ispitivanja u zavisnosti od nađenog stanja i faktora rizika u skladu sa Programom integrisane preventivne zdravstvene zaštite stanovništva od HNO; |
Jedanput u dobnom periodu, kod pregleda u slučaju bolesti |
|
Vakcinacija |
Postupak prema Programu i Uputstvu |
Prema indikacijama |
Odraslo stanovništvo (35 i više godina) |
Sistematski pregled |
Isti sadržaj kao kod mlađe populacije odraslih uz dopunu kod: starijih od 50 godina digitorektalni pregled; kod muškaraca palpatorni pregled prostate; kod lica 65 i više godina izvršiti procenu funkcionalnog statusa |
Jedanput u dve godine kod prvog pregleda u slučaju bolesti |
|
Patronažna poseta |
Za odrasle 65 i više godina: upoznavanje sa zdravstvenim stanjem i funkcionalnom sposobnošću starih; zdravstveno vaspitni rad |
Prema indikacijama (za odrasle 65 i više godina - jedanput godišnje) |
|
Vakcinacija |
Postupak prema Programu i Uputstvu |
Prema indikacijama |
Žene generativnog doba (15-49 godina) |
Pregled u vezi sa planiranjem porodice (zahteva prisustvo oba partnera) |
Zdravstveno vaspitni rad o značaju odgovornosti vezane za roditeljstvo, potrebe učešća oba partnera u planiranju porodice i štetnosti namernog prekida trudnoće; anamneza, klinički pregled, laboratorijska ispitivanja i, po potrebi, određivanje vrste kontracepcije |
Najmanje 2 pregleda |
Trudnice prvi trimestar |
Preventivni pregled |
Anamneza, merenje TA i telesne mase, pregled dojki i bradavica, određivanje karličnih mera, ginekološki pregled: pod spekulumom, bimanuelni, kolposkopski; uzimanje vaginalnog sekreta i citološkog nalaza po PA; utvrđivanje starosti trudnoće; određivanje termina porođaja, laboratorijska ispitivanja; zdravstveno vaspitni rad; u slučaju sumnje na visokorizičnu trudnoću preduzeti odgovarajuće mere; kod trudnih žena sa 35 i više godina savetovati jednu od metoda invazivne prenatalne dijagnostike |
Najmanje 1 pregled |
Trudnice - drugi i treći trimestar |
Kontrolni pregled |
Isti sadržaj kao kod sistematskog pregleda, uz dopunu: slušanje srčanih tonova ploda, određivanje stava i položaja ploda; skrining test na hiperglikemiju i hipertenziju; upućivanje na psihofizičku pripremu za porođaj |
4 puta |
|
Ultrazvučni pregled |
Utvrđivanje stanja ploda i toka trudnoće |
3 puta |
|
Patronažna poseta |
Upoznavanje sa zdravstvenim stanjem žene, sagledavanje socio-ekonomskih i stambenih uslova; zdravstveno-vaspitni rad uz davanje saveta u vezi nege, lične higijene i pravilne ishrane |
Jedanput |
|
Preventivni stomatološki pregled |
Prema Programu preventivne stomatološke zaštite |
Jedanput |
Trudnice visoko-rizična trudnoća |
Kontrolni pregled |
Praćenje toka trudnoće i preduzimanje potrebnih mera |
Prema indikacijama |
|
Ciljani pregledi (genetska i druga ispitivanja) |
Rano otkrivanje faktora rizika za pravilan razvoj ploda |
Prema indikacijama |
|
Patronažna poseta |
Upoznavanje sa zdravstvenim stanjem trudne žene i davanje saveta |
Prema indikacijama |
Porodilja |
Preventivni pregled |
Ginekološki pregled; praćenje involucije materice; utvrđivanje zdravstvenog stanja porodilje; |
Dva puta po porođaju (nakon 6 nedelja i 6 meseci) |
Žene 25 - 65 godina |
Ciljani pregled na rano otkrivanje raka dojke i grlića materice |
Anamneza, ginekološki pregled (pod spekulumom, kolposkopski sa uzimanjem PA i vaginalnog brisa, bimanuelni); po potrebi uzimanje biopsije; pregled dojki; |
Jedanput u dve godine |
Žene 15 i više god. |
Sistematski ginekološki pregled |
Anamneza, ginekološki pregled (pod spekulumom, uzimanje PA i vaginalnog brisa, kolposkopski, bimanuelni); pregled dojki; laboratorijska ispitivanja; utvrđivanje zdravstvenog stanja i preduzimanje odgovarajućih mera |
Jedanput godišnje kod prvog javljanja lekaru |
II OBIM I SADRŽINA ZDRAVSTVENE ZAŠTITE U HITNIM, ODNOSNO URGENTNIM MEDICINSKIM STANJIMA
Svako iznenadno narušavanje zdravlja ili pogoršanje bolesti, nastalo zbog bilo kog uzroka, koji može ugroziti život ili izazvati oštećenje zdravlja smatra se stanjem u kome je potrebno ukazati hitnu medicinsku pomoć.
Sva hitna patološka stanja, oboljenja, povrede i trovanja koja se dešavaju na radnom i javnom mestu imaju apsolutan prioritet i oznavačavaju se kao urgentna stanja i stepenuju se prvim stepenom hitnosti.
Pod hitnom medicinskom pomoći podrazumeva se organizovana medicinska pomoć na mestu povređivanja, odnosno nastanka oboljenja, u toku transporta, do definitivnog zbrinjavanja u stacionarnoj zdravstvenoj ustanovi.
Pravo na hitnu medicinsku pomoć ima svaki pojedinac i to bezuslovno i neodložno.
Obim zdravstvene zaštite u hitnim, odnosno urgentnim stanjima definiše iskazana potreba, odnosno zahtev prema stepenu ugroženosti zdravstvenog stanja usled povrede, bolesti i drugih poremećaja zdravlja.
U hitnim, odnosno urgentnim stanjima sadržaj zdravstvene zaštite čine:
NA MESTU POVREĐIVANJA I |
U ZDRAVSTVENOJ USTANOVI |
Prva pomoć |
Prva pomoć |
Lekarski pregled |
Lekarski pregled |
Medicinska intervencija |
Potrebna dijagnostika i laboratorijska ispitivanja |
Medikamentozna terapija |
Medicinska intervencija i odgovarajuća nega |
Prevoz (sanitetski i drugi) |
Terapijski tretman |
OSNOVE ORGANIZACIJE ZDRAVSTVENE ZAŠTITE U HITNIM, ODNOSNO URGENTNIM MEDICINSKIM STANJIMA U TOKU 24 SATA
Zdravstvena ustanova |
Odgovornost za pružanje hitne medicinske pomoći u ustanovi |
Nosioci aktivnosti |
Dom zdravlja do 15.000 stanovnika |
Služba opšte medicine |
Lekar opšte medicine |
Dom zdravlja za 15.000 - 50.000 stanovnika |
Služba, odnosno jedinica za HMP |
Ekipa: opšta medicinska i transportna |
Dom zdravlja za preko 50.000 stanovnika bez Zavoda za HMP na području, a sa stanicama za HMP |
Služba za hitnu medicinsku pomoć |
Standardne ekipe: opšta medicinska i
transportna koju čine: lekari opšte medicine, posebno edukovani za
oblast kardiologije i reanimacije, i specijalisti urgentne medicine, viši
medicinski tehničari, vozači; |
Zavod za HMP sa stanicama za HMP |
Služba za hitnu medicinsku pomoć |
Standardne ekipe: opšta medicinska i
transportna |
Stacionarna zdravstvena ustanova |
Prijemno-trijažna i odgovarajuće urgentna služba |
Specijalizovane lekarske ekipe |
Ukoliko se na području opštine ili grada Beograda nalazi više zdravstvenih ustanova koje obavljaju istu ili sličnu delatnost, hitna medicinska pomoć se organizuje prema rasporedu koji utvrđuje Ministarstvo za zdravlje Republike Srbije.
Hitna medicinska pomoć se na svim nivoima zdravstvene zaštite pruža u skladu sa savremenim dostignućima medicinske nauke u smislu: brze i efikasne dostupnosti, neprekidnog trajanja delatnosti i kontinuiteta u pružanju pomoći.
III SADRŽINA I OBIM ZDRAVSTVENE ZAŠTITE ZA SLUČAJ BOLESTI, POVREDE I DRUGIH POREMEĆAJA ZDRAVLJA
Sva prava za slučaj bolesti, povrede i drugih poremećaja zdravlja ostvaruju se prema iskazanoj potrebi, odnosno zahtevu osiguranika u sadržini i obimu koji određuje izabrani lekar, u zavisnosti od zdravstvenog stanja obolelog ili povređenog, a saglasno medicinskoj doktrini, uključujući i pravo na lek sa Liste lekova koji se propisuju i izdaju na teret sredstava zdravstvenog osiguranja kao i pravo na medicinska sredstva.
Zdravstvena zaštita za slučaj bolesti, povrede i drugih poremećaja zdravlja, koja se ostvaruje u odgovarajućim zdravstvenim ustanovama, podrazumeva: dijagnostičke, terapijske i rehabilitacione metode i postupke savremene medicine uključujući i ortopedska pomagala.
IV SADRŽINA ZDRAVSTVENE ZAŠTITE ZA SLUČAJ BOLESTI, POVREDE I DRUGIH POREMEĆAJA ZDRAVLJA PO VRSTAMA ZDRAVSTVENIH USTANOVA I PREMA OBLASTIMA ZDRAVSTVENE ZAŠTITE
ZDRAVSTVENA |
OBLAST ZDRAVSTVENE ZAŠTITE |
SADRŽAJ |
1 |
2 |
3 |
Dom zdravlja do 15.000 stanovnika |
Opšta medicina |
Prvi i ponovni lekarski pregled u ordinaciji i u kući;
|
Dom zdravlja od 15.000 do 50.000 stanovnika |
Iste oblasti kao kod doma zdravlja do 15.000 stanovnika,
uz moguću dopunu, a po pribavljenoj saglasnosti: |
Isti sadržaj kao kod doma zdravlja do 15.000, uz dopunu: |
Dom zdravlja preko 50.000 stanovnika |
Iste oblasti kao kod doma zdravlja od 15.000 do 50.000
stanovnika, uz moguću dopunu, a po pribavljenoj saglasnosti: |
Isti sadržaj kao kod doma zdravlja 15.000 do 50.000 stanovnika. |
Opšta bolnica |
A. Stacionarna: |
U stacionaru: |
Opšta bolnica za okrug (okružna bolnica) |
Iste oblasti kao kod opšte bolnice van sedišta okruga,
uz dopunu: |
Isti sadržaj kao kod opšte bolnice. |
Specijalna bolnica |
Oblasti specijalnosti i uže specijalnosti iz kojih obavlja
zdravstvenu delatnost i to za: |
Isti sadržaj kao kod opšte bolnice uz dopunu: konzilijarno mišljenje u skladu sa zakonom |
Zavod |
A. Vanbolnička |
A. u oblasti vanbolničke delatnosti |
Klinika/Institut |
Specijalizovana poliklinička i bolnička zdr. delatnosti iz: jedne ili više oblasti, grana medicine, odnosno stomatologije |
U stacionaru: |
Kliničko-bolnički centar |
A. Stacionarna i specijalizovana: |
Isti sadržaj kao kod klinike/instituta |
Kliničko-bolnički centar u sedištu kliničkog centra organizuje se i obezbeđuje obavljanje zdravstvene delatnosti iz svih ili samo određenih oblasti, specijalnosti i užih specijalnosti. Oblasti specijalnosti i uže specijalnosti se utvrđuju Statutom, na osnovu ocene i predloga Zavoda za zaštitu zdravlja Srbije. |
||
Klinički centar |
A. Specijalizovana stacionarna: |
U stacionaru: |
Zavod za zaštitu zdravlja |
Socijalna medicina sa organizacijom zdravstvene službe,
zdravstveno vaspitanje, zdravstvena statistika, informatika i ekonomika
u zdravstvu; Epidemiologija sa mikrobiologijom, parazitologijom i virusologijom;
|
Prati, istražuje i proučava zdravstveno stanje i zdravstvenu
kulturu stanovništva, stanje i kvalitet životne sredine, uzroke, pojave
i širenja zaraznih i drugih bolesti sociomedicinskog značaja, uticaje
ekoloških faktora na zdravlje, kao i organizaciju, kvalitet rad i razvoj
zdravstvene službe i predlaže i preduzima odgovarajuće mere u cilju zaštite
i unapređenja zdravlja ljudi. |
Apoteka |
Medicinsko snabdevanje stanovništva
Galenska laboratorija |
Nabavka lekova, pomoćnih lekovitih i medicinskih sredstava,
dijetetskih proizvoda i medicinske ambalaže; |
Apotekarska ustanova |
Obavlja delatnost dve ili više apoteka |
|