UPUTSTVO
O NAČINU AŽURIRANJA BIRAČKIH SPISKOVA

("Sl. glasnik RS", br. 42/2000 i 118/2003)

Član 1

Ovim uputstvom bliže se propisuje način ažuriranja biračkih spiskova.

Pod ažuriranjem biračkih spiskova smatraju se upis i brisanje birača iz biračkog spiska, izmene, ispravke i dopune podataka u biračkom spisku i izlaganje, zaključivanje, dostavljanje i prepisivanje biračkog spiska.

Član 2

Birački spisak vodi se putem automatske obrade podataka po opštinama, kao deo jedinstvenog, povezanog sistema.

Jedinstveni, povezani sistem predstavlja skup biračkih spiskova koji se vode po opštinama.

Ministarstvo nadležno za poslove uprave obezbeđuje uvid u biračke spiskove iz stava 2 ovog člana izlaganjem na Internetu.

Član 3

Organ koji vodi birački spisak dužan je da u roku od tri dana od dana raspisivanja izbora izloži birački spisak na uvid građanima.

Birački spisak izlaže se u službenim prostorijama u zgradi skupštine opštine, a izvodi iz biračkog spiska i u drugim službenim prostorijama dostupnim građanima (mesna kancelarija, mesna zajednica i slično).

Birački spisak izlaže se na uvid najmanje šest dana nedeljno, a vreme određeno za uvid ne može biti kraće od radnog vremena opštinskog organa uprave.

Član 4

Odmah posle izlaganja biračkog spiska građani se obaveštavaju o mestu, adresi i prostoriji u kojoj je birački spisak izložen; o vremenu određenom za uvid u birački spisak; o datumu zaključenja biračkog spiska i o tome da sve do zaključenja biračkog spiska organu nadležnom za vođenje biračkog spiska mogu podneti zahtev za upis ili brisanje birača iz biračkog spiska ili izmenu, ispravku ili dopunu podataka u biračkom spisku (u daljem tekstu: promene u biračkom spisku).

Punoletni jugoslovenski državljani privremeno odseljeni iz stalnog mesta boravka (raseljena lica) obaveštavaju se da mogu biti upisani u birački spisak u mestu u kome su prema evidenciji organa unutrašnjih poslova prijavljeni s tim statusom.

Građani se obaveštavaju i da posle zaključenja biračkog spiska mogu zahtev za promene u biračkom spisku podneti samo nadležnom opštinskom sudu, i da na osnovu njegove odluke promene mogu biti izvršene najkasnije 48 sati pre dana određenog za održavanje izbora.

Član 5

Građani se obaveštavaju putem javnog oglasa na oglasnim tablama u službenim prostorijama u zgradi skupštine opštine, drugim službenim prostorijama dostupnim građanima, na tablama koje imaju karakter oglasnog prostora, oglašavanjem na drugim vidnim mestima, a mogu se obaveštavati i preko sredstava javnog obaveštavanja.

Obaveštenje mora biti na jezicima koji su u službenoj upotrebi u opštini.

Član 6

Organ koji vodi birački spisak vrši promene u biračkom spisku po službenoj dužnosti ili na zahtev građana, sve do donošenja rešenja o zaključenju biračkog spiska.

Za svaku promenu u biračkom spisku donosi se odgovarajuće rešenje.

O donetim rešenjima vodi se evidencija po vrsti i osnovu promene, u skladu s propisima o kancelarijskom poslovanju.

Sve izvršene promene unose se u biračke spiskove izložene na Internetu, i to svakog prvog u mesecu za prethodni mesec. Od donošenja odluke o raspisivanju izbora do zaključenja biračkog spiska promene se unose dnevno.

Po zaključenju biračkog spiska promene u biračkom spisku vrši Republička izborna komisija, na osnovu odluke nadležnog suda.

Član 7

Organ koji vodi birački spisak dužan je da od organa unutrašnjih poslova pribavi podatke o prijavama i odjavama prebivališta građana, da pribavljene podatke uporedi s podacima iz biračkog spiska i da posle toga po službenoj dužnosti izvrši potrebne promene u biračkom spisku.

Organ koji vodi birački spisak dužan je da od organa unutrašnjih poslova pribavi podatke o licima privremeno odseljenim iz stalnog mesta boravka (raseljenim licima) koja su prijavljena sa tim statusom na teritoriji opštine (ime i prezime, ime oca, mesto i datum rođenja, lični broj i adresa boravka), odnosno da izvrši uvid u ličnu kartu i prijavu boravka tih lica i da ih posle toga po službenoj dužnosti upiše u birački spisak.

Organ koji vodi birački spisak dužan je i da uporedi podatke iz biračkog spiska s podacima iz matičnih knjiga rođenih o sticanju punoletstva, lišavanju i vraćanju poslovne sposobnosti i promeni ličnog imena, kao i s podacima iz matičnih knjiga umrlih o smrti ili proglašenju nestalog lica za umrlo, i da posle toga po službenoj dužnosti izvrši potrebne promene u biračkom spisku.

Organ koji vodi birački spisak dužan je da po potrebi neposredno proverava podatke iz biračkog spiska, da koristi i ostale javne i druge isprave i na osnovu isprava izvrši potrebne promene u biračkom spisku.

Član 8

Sve vrste promena u biračkom spisku vrše se tako što se u datoteku unose podaci propisani Zakonom o izboru narodnih poslanika (u daljem tekstu: Zakon).

Za svaku vrstu promene u biračkom spisku određuje se poseban indikator, koji se unosi u rubriku "Primedbe", uz upisivanje broja rešenja na osnovu koga je promena izvršena.

Član 9

Kada se birački spisak vodi ručno, promene se evidentiraju na sledeći način:

1. Upis birača vrši se tako što se u birački spisak unose redni broj, prezime i ime birača i ostali podaci propisani Zakonom, dok se u rubriku "Primedbe" unose razlog za upis i broj rešenja na osnovu koga je promena izvršena.

2. Brisanje birača vrši se tako što se u biračkom spisku precrtavaju redni broj, prezime i ime birača i ostali podaci propisani Zakonom, dok se u rubriku "Primedbe" unose razlog za brisanje i broj rešenja na osnovu koga je promena izvršena.

3. Izmena, odnosno ispravka podatka u biračkom spisku vrši se tako što se najpre u odgovarajućoj rubrici precrtava podatak koji se menja odnosno ispravlja, ali tako da ostane čitljiv, zatim se u istu rubriku unosi nov, tačan podatak, i na kraju se u rubriku "Primedbe" unose razlog za izmene, odnosno ispravke podatka i broj rešenja na osnovu koga je promena izvršena.

4. Dopuna u biračkom spisku vrši se tako što se u odgovarajuću rubriku unosi podatak koji je nedostajao, a u rubriku "Primedbe" unose se datum kada je dopuna izvršena i broj rešenja na osnovu koga je promena izvršena.

Član 10

Organ koji vodi birački spisak dužan je da od nadležnog organa Vojske Jugoslavije pribavi podatke o biračima koji se nalaze na odsluženju vojnog roka ili vojnoj vežbi, odnosno biračima koji izvršavaju obavezu u jedinicama ili ustanovama Vojske Jugoslavije, i da najkasnije 25 dana pre dana održavanja izbora te podatke dostavi Republičkoj izbornoj komisiji.

Član 11

Organ koji vodi birački spisak dužan je da od organa nadležnih za izvršenje zavodskih sankcija, odnosno nadležnog suda pribavi podatke o biračima koji se nalaze na izdržavanju kazne, odnosno u pritvoru, i da najkasnije 25 dana pre dana održavanja izbora te podatke dostavi Republičkoj izbornoj komisiji.

Član 12

Posle svih izvršenih promena, najkasnije 15 dana pre dana određenog za održavanje izbora, organ koji vodi birački spisak donosi rešenje o zaključenju biračkog spiska, u skladu sa Zakonom.

Odmah po donošenju rešenja o zaključenju biračkog spiska organ koji vodi birački spisak sastavlja overene izvode iz biračkog spiska za svako biračko mesto.

Organ koji vodi birački spisak dostavlja Republičkoj izbornoj komisiji rešenje o zaključenju biračkog spiska i overene izvode iz biračkog spiska u roku od 24 časa od časa donošenja rešenja o zaključenju biračkog spiska.

Član 13

Od donošenja rešenja o zaključenju biračkog spiska do 48 časova pre dana određenog za održavanje izbora, promene u biračkom spisku može vršiti samo Republička izborna komisija, na osnovu odluke nadležnog opštinskog suda donete u vanparničnom postupku ( u daljem tekstu: naknadne promene).

Republička izborna komisija naknadne promene unosi na kraju izvoda iz biračkog spiska, ispod naslova "Naknadne promene", a u rubriku "Primedbe" unosi podatke o sudskoj odluci na osnovu koje je promena izvršena.

Po isteku roka za upis naknadnih promena Republička izborna komisija utvrđuje ukupan broj birača u izbornoj jedinici.

Član 14

Republička izborna komisija dostavlja biračkim odborima izvode iz biračkog spiska, najkasnije 48 časova pre dana određenog za održavanje izbora.

Član 15

Organ koji ručno vodi birački spisak prepisuje birački spisak u celini ili pojedine njegove delove ako nisu podobni za upotrebu zato što su neuredni ili oštećeni.

U prepis se unose svi podaci o biračima koji su bili upisani u birački spisak ili deo biračkog spiska koji se prepisuje, a ne unose se podaci o biračima koji su na osnovu akta nadležnog organa brisani iz biračkog spiska.

Član 16

Danom stupanja ovog uputstva na snagu prestaje da važi Uputstvo o načinu ažuriranja biračkih spiskova ("Službeni glasnik Republike Srbije", broj 37/97).

Član 17

Ovo uputstvo stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".