PRAVILNIKO POSEBNIM MERAMA ZAŠTITE OD POŽARA U POLJOPRIVREDI("Sl. glasnik SRS", br. 27/84) |
Ovim pravilnikom bliže se propisuju posebne mere zaštite od požara u poljoprivredi na strnim usevima za vreme voštane i pune zrelosti, žetve, vršidbe, prevoza i uskladištenja strnih useva.
Radi zaštite strnih useva od požara u opštinama, mesnim zajednicama i organizacijama udruženog rada u oblasti poljoprivrede, najkasnije 20 dana pre žetve, kao i za vreme žetve, vršidbe, prevoza i uskladištenja strnih useva, sprovode se posebne mere koje se sastoje u organizovanju stalnog dežurstva, osmatračke službe i službe veze i obaveštavanja.
Posebne mere iz stava 1 ovog člana i oblici njihovog organizovanja, kao i kontrola nad sprovođenjem tih i drugih mera zaštite od požara, ostvaruju se u skladu sa planovima zaštite od požara i opštim aktima organizacija udruženog rada u oblasti poljoprivrede u zavisnosti od požarne ugroženosti, veličine, preglednosti i konfiguracije poljoprivrednog zemljišta zasejanog strnim usevima.
Organizovanim stalnim dežurstvom obezbeđuje se prisustvo i nadzor u zaštiti strnih useva od požara neprekidno u toku 24 časa.
Osmatračka služba vrši se obilaskom i posmatranjem poljoprivrednog zemljišta zasejanog strnim usevima sa dominirajućih vrhova sa kojih postoji dobar pregled područja.
Služba veze vrši se međusobnim obaveštavanjem putem odgovarajućih uređaja veze, radi sadejstva u sprovođenju mera stalnog dežurstva i osmatranja, kao i sadejstva sa vatrogasnim jedinicama.
Kontrolom nad sprovođenjem posebnih i drugih mera zaštite od požara obezbeđuje se pravilno vršenje stalnog dežurstva, osmatračke službe, službe veze i obaveštavanja, kao i drugih posebnih mera predviđenih ovim pravilnikom, planovima zaštite od požara i opštim aktima.
Radi zaštite strnih useva od požara ne lože se otvorene vatre, u blizini useva u vreme njihovog sazrevanja, po pravilu tri nedelje pre žetve, do uklanjanja požnjevenih useva sa njiva.
Izuzetno od stava 1 ovog člana, strnjika ili slama mogu se spaliti na njivi ako je prethodno obezbeđeno prisustvo i nadzor radi sprečavanja požara.
O paljenju strnjike ili slame blagovremeno, a najkasnije 24 časa pre paljenja obaveštava se teritorijalna vatrogasna jedinica.
Ako su strni usevi zasejani na kompleksu zemljišta većem od 50, a manjem od 100 hektara, žetva se otpočinje prokošavanjem useva po sredini, najmanje u širini od 15 metara.
Na kompleksu zemljišta većem od 100 hektara, prokošavanje se vrši tako da se odvaja približno svakih 50 hektara najmanje u širini od 15 metara.
Po završetku prokošavanja, prokošeni pojas se mora odmah preorati.
Žetva strnih useva na zemljištu pored železničke pruge otpočinje žetvom useva pored pruge najmanje u širini od 60 metara. Pokošeni usev ili slama neposredno posle žetve moraju biti uklonjeni, a zemljište istog dana poorano.
Kamarisanje neovršenih strnih useva i slame van naselja može se vršiti na udaljenosti od najmanje 100 metara od železničke pruge, voda visokog napona, trafostanice, skladišta zapaljivih materija, objekata u kojima se loži vatra i sličnih objekata koji mogu izazvati požar.
Organizacije udruženog rada u oblasti poljoprivrede neovršene strne useve i slamu mogu slagati u kamare veličine 20x6 metara, s rastojanjem i odstojanjem od 20 metara ili veličine 50x8 metara sa rastojanjem i odstojanjem 50 metara.
Individualni poljoprivredni proizvođači neovršene strne useve i slamu mogu kamarisati na zajedničkim guvnima van naselja ili u sopstvenom dvorištu.
Na zajedničkim guvnima kamarisanje se može vršiti po sistemu parnih kamara veličine 2x10 metara, tako da rastojanje između kamara bude 4 metra, a rastojanje i odstojanje para kamara najmanje 20 metara.
Kamare neovršenih strnih useva u dvorištu individualnih poljoprivrednih proizvođača moraju biti udaljene najmanje 6 metara od objekata ili zapaljivih materija.
Žetva, vršidba i transport strnih useva i slame obavlja se vršaćim mašinama, kombajnima, traktorima, drugim teretnim motornim vozilima i pokretnim sušarama koje su obezbeđene od izbijanja požara varničenjem, isijavanjem toplote ili na drugi način i snabdevene odgovarajućim hvatačima, razbijačima i prigušivačima varnica.
Prevoz neovršenih strnih useva i slame može se vršiti samo vozilima koja ispunjavaju uslove iz člana 10 ovog pravilnika.
Prevoz neovršenih strnih useva i slame ne može se vršiti zaprežnim vozilima koja upotrebljavaju uređaje za osvetljenje koji mogu izazvati požar.
Kombajn kojim se obavlja žetva i vršidba mora biti snabdeven ispravnim aparatom tipa C-9, ašovom i lopatom za gašenje požara.
Ako se žetva i vršidba obavlja sa tri ili više kombajna pored opreme iz stava 1 ovog člana, mora se obezbediti autocisterna ili cisterna sa traktorskom vučom zapremine 3.000 do 5.000 litara napunjena vodom, sa ugrađenom pumpom i snabdevena opremom za gašenje požara.
Traktor kojim se obavlja vršidba mora biti snabdeven aparatom za gašenje požara tipa C-9, a pored vršalice mora postojati ispravna jednocilindrična ručna pumpa za gašenje požara sa odgovarajućim priborom.
Na vršalici se mora nalaziti sud širokog otvora napunjen sa najmanje 50 litara vode.
Traktor koji pokreće vršalicu u vršidbi mora biti propisno udaljen od vršalice, snabdeven instalacijom za odvođenje statičkog elektriciteta, vezan za vršalicu ispravnim čeličnim užetom, a na prostoru između njega i vršalice ne mogu se nalaziti usevi i slama.
Svakodnevno po završetku rada poljoprivredne mašine koje učestvuju u vršidbi, osim vršalice, kao i ovršene žitarice, moraju se udaljiti na mesto bezbedno od izbijanja požara.
Između kamara neovršenih stranih useva može se prolaziti samo poljoprivrednim mašinama kojima se obavlja vršidba.
Pri obavljanju žetve, vršidbe, prevoza strnih useva i kamarisanja, ne može se pušiti, paliti i nositi vatra i žar i koristiti sredstva sa otvorenim plamenom.
Izuzetno od stava 1 ovog člana može se pušiti na mestu koje je označeno kao mesto za pušenje, udaljeno najmanje 30 metara od mesta rada i snabdeveno posudom napunjenom vodom za gašenje opušaka i palidrvaca.
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Socijalističke Republike Srbije".