MEĐUNARODNI RAČUNOVODSTVENI STANDARD MRS 24

("Sl. glasnik RS", br. 133/2003 - rešenje)

Obelodanjivanje odnosa sa povezanim licima

Ovaj Međunarodni računovodstveni standard primenjuje se na finansijske izveštaje koji obuhvataju periode koji počinju na dan 1. januar 1986. godine ili nakon tog datuma.

Sadržaj

Međunarodni računovodstveni standard MRS 24

Obelodanjivanje odnosa sa povezanim licima

Stav

DOMET

1 - 4

DEFINICIJE

5 - 6

PITANJE POVEZANIH LICA

7 - 17

OBELODANJIVANJE

18 - 25

DATUM PRIMENE

26

Međunarodni računovodstveni standard MRS 24

Obelodanjivanje odnosa sa povezanim licima

Međunarodni računovodstveni standard 24 Obelodanjivanje odnosa sa povezanim licima (MRS 24) utvrđen je st. 1-26. Svi stavovi imaju isti značaj, ali je Standard zadržao formu koju mu je dao MKRS* kada je Standard usvojen od strane OMRS**. MRS 24 se čita u kontekstu njime utvrđenih ciljeva, Predgovora Međunarodnim standardima finansijskog izveštavanja i Okvira za pripremu i prikazivanje finansijskih izveštaja. Ovim je obezbeđena osnova za izbor i primenu računovodstvenih politika u slučajevima odsustva jasnih smernica.

__________
*  Međunarodni komitet za računovodstvene standarde
** Odbor za međunarodne računovodstvene standarde

DOMET

1. Ovaj standard se primenjuje na poslovanje sa povezanim licima i transakcije između preduzeća koje podnosi izveštaj i sa njim povezanih lica. Zahtevi ovog standarda se primenjuju na finansijske izveštaje svakog preduzeća koje podnosi izveštaj.

2. Ovaj standard se primenjuje samo na one odnose sa povezanim licima koji su opisani u stavu 3, izuzev za odnose koji su bliže navedeni u stavu 6.

3. Ovaj standard bavi se samo onim odnosima sa povezanim licima koji su u daljem tekstu opisani pod (a) do (e).

(a) preduzeća koja, neposredno ili posredno, preko jednog ili više posrednika, kontrolišu preduzeće koje podnosi izveštaj, koja su kontrolisana od strane preduzeća koje podnosi izveštaj ili su sa njim pod zajedničkom kontrolom. (Ovim su obuhvaćene grupe preduzeća, zavisna preduzeća i druga zavisna preduzeća matičnog preduzeća grupe);

(b) pridružena preduzeća (videti MRS 28 Računovodstveno obuhvatanje ulaganja u pridružena preduzeća);

(c) pojedinci koji, neposredno ili posredno, u preduzeću koje podnosi izveštaj imaju učešće u pravu glasa, koje im obezbeđuje značajan uticaj u preduzeću, kao i bliski članovi porodice1 svakog takvog pojedinca;

(d) ključno rukovodstvo, odnosno ona lica koja su ovlašćena i odgovorna za planiranje, upravljanje i kontrolisanje aktivnosti preduzeća koje podnosi izveštaj, uključujući direktore i rukovodioce preduzeća, kao i bliske članove porodica takvih pojedinaca; i

(e) preduzeća u kojima značajno vlasništvo nad pravom glasa, neposredno ili posredno, ima svako lice opisano pod (c) ili pod (d), ili nad kojima takvo lice može da izvrši značajan uticaj. Ovim su obuhvaćena preduzeća koja su u vlasništvu direktora ili glavnih akcionara preduzeća koje podnosi izveštaj, kao i preduzeća koja sa preduzećem koje podnosi izveštaj, imaju istog člana glavnog rukovodstva.

Prilikom razmatranja svakog eventualnog odnosa sa povezanim licima, pažnja se obraća na suštinu tog odnosa, a ne samo na pravnu formu.

4. Obelodanjivanje transakcija nije potrebno:

(a) u konsolidovanim finansijskim izveštajima koji se odnose na transakcije unutar grupe;

(b) u finansijskim izveštajima matičnih preduzeća u slučaju da su oni stavljeni na raspolaganje ili objavljeni zajedno sa konsolidovanim finansijskim izveštajima;

(c) u finansijskim izveštajima zavisnog preduzeća, koje je u potpunosti u vlasništvu matičnog preduzeća, ukoliko je njegovo matično preduzeće osnovano u istoj zemlji i ukoliko konsolidovane finansijske izveštaje podnosi u toj zemlji; i

(d) u finansijskim izveštajima državnih preduzeća o njihovim transakcijama sa drugim državnim preduzećima.

___________
1 Bliski članovi porodice nekog pojedinca su članovi za koje se očekuje da imaju uticaja ili na koje taj pojedinac može da ima uticaja, u toku svoje aktivnosti sa preduzećem.

DEFINICIJE

5. Sledeći izrazi koriste se u ovom standardu u dolenavedenom značenju:

Povezano lice - lica se smatraju povezanim ako jedno lice ima mogućnost da kontroliše drugo lice ili da na to drugo lice izvrši značajan uticaj prilikom donošenja finansijskih i poslovnih odluka.

Transakcije sa povezanim licem - prenos sredstava ili obaveza između povezanih lica, bez obzira na to da li se cena zaračunava.

Kontrola - vlasništvo, neposredno ili posredno, preko zavisnih preduzeća, nad više od polovine glasova na skupštini preduzeća ili znatno učešće u pravu glasa, kao i pravo, na osnovu zakona ili sporazuma, na upravljanje finansijskim i poslovnim politikama rukovodstva preduzeća.

Značajan uticaj (za potrebe ovog standarda) - učestvovanje u odlukama koje se tiču finansijskih i poslovnih politika preduzeća, ali ne i kontrola nad tim politikama. Značajan uticaj može da se vrši na više načina, obično kroz zastupljenost u upravnom odboru, ali i drugim putem, na primer, kroz učestvovanje u procesu utvrđivanja politike, preko odvijanja značajnih transakcija između preduzeća, u međusobnoj razmeni rukovodećih lica ili kroz zavisnost od tehničkih informacija. Značajan uticaj može da se ostvari putem udela u vlasništvu nad akcijama, na osnovu zakona ili sporazuma. Pretpostavlja se da značajan uticaj može da se ostvari putem vlasništva nad akcijama, u skladu sa definicijom koju sadrži Računovodstveni standard MRS 28 Računovodstveno obuhvatanje ulaganja u pridružena preduzeća.

6. U kontekstu ovog standarda, povezanim licima se ne smatraju:

(a) dva preduzeća samo zato što imaju zajedničkog direktora, bez obzira na odredbe gornjeg stava 3(d) i (e), (ali je neophodno razmotriti mogućnost i proceniti verovatnoću da li bi direktor mogao da utiče na politike oba preduzeća u njihovom međusobnom poslovanju);

(b) (i) finansijeri;

    (ii) sindikati;

    (iii) javna komunalna preduzeća;

    (iv) vladine službe i agencije,

u toku svog redovnog poslovanja sa preduzećem, isključivo na osnovu tog poslovanja (mada oni mogu da ograniče slobodu delovanja preduzeća ili da učestvuju u procesu odlučivanja); i

(c) jedan kupac, dobavljač, davalac prava, distributer ili generalni zastupnik, sa kojim preduzeće ima značajan obim transakcija, isključivo na osnovu ekonomske zavisnosti koja iz toga proističe.

PITANJE POVEZANIH LICA

7. Odnosi sa povezanim licima su uobičajena odlika trgovinskih i poslovnih odnosa. Na primer, odvojene delove svojih aktivnosti preduzeće često obavlja preko zavisnih ili pridruženih preduzeća i stiče udeo u drugim preduzećima - radi ulaganja ili trgovanja - koji je dovoljno značajan da preduzeću koje ulaže omogućava da kontroliše ili značajno utiče na finansijske i poslovne odluke preduzeća u koje ulaže.

8. Odnos sa povezanim licima može da utiče na finansijski položaj i poslovne rezultate preduzeća koje podnosi izveštaj. Povezana lica mogu da stupe u transakcije u koje lica koja nisu povezana ne bi stupila. Isto tako, možda se transakcije između povezanih lica neće izvršavati u istim iznosima kao da se radi o transakcijama između lica koja nisu povezana.

9. Odnos sa povezanim licima može da utiče na poslovne rezultate i finansijski položaj preduzeća koje podnosi izveštaj čak i ako ne dođe do transakcija sa povezanim licima. Samo postojanje tog odnosa može biti dovoljno da se utiče na transakcije preduzeća koje podnosi izveštaj sa drugim licima. Na primer, zavisno preduzeće može da raskine odnose sa nekim poslovnim partnerom, kada ga stekne matično preduzeća drugog zavisnog preduzeća koje se, kao bivši partner, bavilo istom delatnošću. S druge strane, jedno lice može da se uzdrži od delovanja zbog značajnog uticaja koji vrši drugo lice. Na primer, matično preduzeće može naložiti zavisnom preduzeću da ne učestvuje u istraživanju i razvoju.

10. S obzirom na to da je rukovodstvu, po prirodi stvari, teško da utvrdi posledice uticaja koji ne dovode do transakcija, ovaj standard ne zahteva obelodanjivanje takvih posledica.

11. Računovodstveno priznavanje prenosa sredstava obično se zasniva na ceni koja je dogovorena između lica. Lica koja nisu povezana sklapaju međusobno ugovore po preovlađujućoj ceni. Povezana lica mogu imati određeni stepen fleksibilnosti u postupku utvrđivanja cene, koji nije prisutan u transakcijama između lica koja nisu povezana.

12. Različiti metodi utvrđivanje cene primenjuju se za transakcije između povezanih lica.

13. Jedan način utvrđivanja cene za transakciju između povezanih lica jeste primena metoda uporedne cene koja nije pod kontrolom, po kojem se cena određuje upoređivanjem cene slične robe koja se, na ekonomski uporedivom tržištu, prodaje kupcu koji nije povezan sa prodavcem. Ovaj metod se često koristi ako se roba prodaje ili usluge pružaju u okviru transakcija sa povezanim licima, pod uslovima sličnim onima koji postoje kod uobičajenih transakcija. On se takođe često primenjuje za utvrđivanje troškova finansiranja.

14. Ako se roba, pre prodaje, prenese između povezanih lica na neko nezavisno lice, često se primenjuje metod preprodajne cene. Da bi se utvrdila transferna cena za preprodavca, preprodajna cena se umanjuje za maržu koja predstavlja iznos iz kojeg preprodavac nastoji da pokrije svoje troškove i ostvari odgovarajuću dobit. Postoje problemi u vezi sa procenom, prilikom utvrđivanja odgovarajuće visine nadoknade za doprinos preprodavca celom procesu. Ovaj metod se takođe primenjuje za prenos ostalih sredstava, kao što su prava i usluge.

15. Još jedan metod je metod trošak plus, po kojem se troškovi dobavljača povećavaju za odgovarajući iznos. Mogu postojati teškoće prilikom utvrđivanja elemenata troškova koji se mogu pripisati ovom povećanju iznosa. Parametri koji mogu biti korisni prilikom utvrđivanja cena prenosa su uporedivi prinosi koji se, u sličnim privrednim granama, ostvaruju od prometa ili angažovanog kapitala.

16. Cene transakcija sa povezanim licima ponekad se ne utvrđuju po metodama koje su opisane u st. od 13 do 15. Ponekad se ne zaračunava nikakva cena - kao u primerima besplatnog pružanja usluga rukovođenja ili davanja bespovratnog kredita za otplatu dugovanja.

17. Ponekad do transakcija ne bi ni došlo da nije postojao odnos sa povezanim licima. Na primer, preduzeće, koje je svom matičnom preduzeću prodalo veliki deo svojih proizvoda po nabavnoj ceni, možda ne bi našlo drugog kupca da matično preduzeće nije otkupilo tu robu.

OBELODANJIVANJE

18. U mnogim zemljama, zakoni zahtevaju da se u finansijskim izveštajima obelodane određene kategorije povezanih lica. Pažnja je posebno usmerena na transakcije sa direktorima preduzeća, a naročito na njihove nadoknade i pozajmice, zbog fiducijarne prirode njihovog odnosa sa preduzećem, kao i na obelodanjivanje značajnih transakcija između preduzeća i visine ulaganja u grupe, pridružena preduzeća i za direktore. MRS 27 Konsolidovani finansijski izveštaji i računovodstveno obuhvatanje ulaganja u zavisna preduzeća i MRS 28 Računovodstveno obuhvatanje ulaganja u pridružena preduzeća, zahtevaju obelodanjivanje spiska značajnih zavisnih i pridruženih preduzeća. MRS 8 Neto dobitak ili gubitak perioda, fundamentalne greške i promene računovodstvenih politika, zahteva obelodanjivanje vanrednih stavki i pozicija prihoda i rashoda u okviru dobitka ili gubitka po osnovu redovnih transakcija, koje su takvog obima, prirode ili učestalosti da je njihovo obelodanjivanje značajno za objašnjenje rezultata preduzeća u tom periodu.

19. Slede primeri situacija u kojima transakcije sa povezanim licima mogu da zahtevaju obelodanjivanja od strane preduzeća koje podnosi izveštaj, u periodu u kojem one utiču na:

- nabavku ili prodaju robe (gotovih proizvoda ili poluproizvoda);

- nabavku ili prodaju nekretnina i druge imovine;

- pružanje ili korišćenje usluga;

- aranžmane posredovanja;

- aranžmane lizinga;

- prenos istraživanja i razvoja;

- ugovore o licenci;

- finansiranje (uključujući zajmove i doprinose vlasnika kapitalu   u gotovini ili u stvarima);

- garancije i obezbeđenja; i

- ugovore sa rukovodiocima.

20. Odnosi između povezanih lica, ukoliko postoji kontrola, obelodanjuju se bez obzira na to da li je bilo transakcija između povezanih lica.

21. Da bi čitaoci finansijskih izveštaja mogli da steknu sliku o razmeri odnosa sa povezanim licima na preduzeće koje podnosi izveštaj, pravilno je obelodaniti odnos sa povezanim licima, ukoliko postoji kontrola, bez obzira na to da li je bilo transakcija između povezanih lica.

22. Ukoliko je bilo transakcija između povezanih lica, preduzeće koje podnosi izveštaj obelodanjuje prirodu svog odnosa sa povezanim licem, kao i vrste promena i predmet promena, kao informacije koje su neophodne za razumevanje finansijskih izveštaja.

23. Informacije u vezi sa transakcijama koje su neophodne za razumevanje finansijskih izveštaja obično obuhvataju:

(a) indiciju u vezi sa obimom transakcija, bilo u njihovom iznosu, bilo u odgovarajućoj srazmeri;

(b) iznose ili odgovarajuće srazmere neizmirenih pozicija; i

(c) politike cena.

24. Slične stavke mogu da se obelodane u jednom iznosu, osim kada je odvojeno obelodanjivanje neophodno, da bi se shvatio uticaj transakcija sa povezanim licima na finansijske izveštaje preduzeća koje podnosi izveštaj.

25. Transakcije između članova grupe nije neophodno da se obelodane u konsolidovanim finansijskim izveštajima, zato što konsolidovani finansijski izveštaji prikazuju informacije o matičnom preduzeću i zavisnim preduzećima kao da se radi o jednom preduzeću koje podnosi izveštaj. Transakcije sa pridruženim preduzećima koje su računovodstveno obuhvaćene primenom metoda učešća u kapitalu nisu eliminisane, pa se, prema tome, za njih zahteva odvojeno obelodanjivanje u vidu transakcija sa povezanim licima.

DATUM PRIMENE

26. Ovaj Međunarodni računovodstveni standard primenjuje se na finansijske izveštaje koji obuhvataju periode koji počinju na dan 1. januar 1986. godine ili nakon tog datuma.

Napomene

Stupanjem na snagu Rešenja o objavljivanju Međunarodnih standarda finansijskog izveštavanja (''Sl. glasnik RS'', br. 16/2008), odnosno 20. februara 2008. godine stavljena su van snage: 1) Rešenje ministra finansija i ekonomije broj 011-00-738/2003-01 od 30. decembra 2003. godine, objavljeno u "Službenom glasniku RS", broj 133/2003, kojim su utvrđeni prevodi tekstova Međunarodnih računovodstvenih standarda osim u delu koji se odnosi na Okvir za pripremanje i prikazivanje finansijskih izveštaja i 2) Rešenje ministra finansija i ekonomije broj 392-00-2/2004 od 16. januara 2004. godine, objavljeno u "Službenom glasniku RS", broj 6/04, kojim je utvrđen prevod teksta Međunarodnog standarda finansijskog izveštavanja 1 - Primena međunarodnih standarda finansijskog izveštavanja po prvi put.