PRAVILABEOGRADSKOG FESTIVALA DOKUMENTARNOG I KRATKOMETRAŽNOG FILMA("Sl. list grada Beograda", br. 4/2004) |
I OPŠTE ODREDBE
Beogradski festival dokumentarnog i kratkometražnog filma (u daljem tekstu: festival), stalna manifestacija u oblasti kulture od značaja za grad Beograd, jeste međunarodni takmičarski filmski festival umetničkih ostvarenja u oblasti dokumentarnog i kratkometražnog filma rađenih tehnikom filmskog ili video (elektronskog zapisa).
Festival se održava u Beogradu, jednom godišnje, u poslednjoj nedelji marta.
Na festivalu prikazuju se domaći i strani dokumentarni i kratkometražni filmovi realizovani između dva festivala i filmovi koji ranije nisu bili prijavljivani za takmičenje, ili dati na uvid Selekcionoj komisiji u prethodnom selekcionom periodu.
Festival čine sledeći programski delovi:
- domaći takmičarski program,
- međunarodni takmičarski program i
- prateći, netakmičarski, filmski i drugi umetnički sadržaji.
Međunarodni takmičarski program može sadržati najviše 20% filmova proizvedenih u našoj zemlji koji istovremeno mogu učestvovati i u domaćem takmičarskom programu.
Ciljevi festivala su: predstavljanje selekcije jednogodišnje domaće i svetske produkcije dokumentarnog i kratkometražnog filma; doprinos razvoju filmske umetnosti; podsticaj kreativnosti autora; doprinos razvoju i popularizaciji dokumentarnog i kratkometražnog filma.
Festival nema status pravnog lica.
Festival ima znak.
Znak festivala je kružnog oblika, nalik srednjovekovnom štitu sa tačkama po obodu u čijem središtu je prikaz Beogradske tvrđave sa otvorenom kapijom ispred koje je jedrenjak. U donjem delu znaka, horizontalno, jesu reči: Filmski festival Beograd. Uz znak festivala navodi se naziv: Beogradski festival dokumentarnog i kratkometražnog filma (verzija na engleskom jeziku: Belgrade Documentary and Short Film Festival) i redni broj festivala.
O promeni i upotrebi znaka festivala odlučuje grad Beograd.
Na promotivnim materijalima festivala obavezno je isticanje znaka festivala i grba grada Beograda.
Festival ima savet, umetničkog direktora, i po potrebi, izvršnog direktora.
Savet festivala ima predsednika i osam članova koje imenuje Skupština grada Beograda na period od dve godine, iz reda afirmisanih ličnosti u oblasti kulture.
Umetničkog i izvršnog direktora imenuje Skupština grada Beograda na period od dve godine.
Savet festivala utvrđuje: program manifestacije i iznos sredstava potrebnih za realizaciju tog programa (program i predračun troškova), određuje mesto, vreme i dužinu trajanja manifestacije, podnosi izveštaj Skupštini grada Beograda o održanoj manifestaciji, obrazuje selekcionu komisiju ili selektore pojedinačnih programa i dva žirija za dodelu nagrada festivala i vrši druge poslove vezane za održavanje festivala.
Festival predstavlja predsednik Saveta festivala ili lice koje on ovlasti, uz prethodnu saglasnost grada Beograda.
Umetnički direktor predlaže Savetu festivala koncepciju festivala, glavne i prateće programe festivala, predlaže i daje sugestije Savetu i o drugim pitanjima koja su vezana za program festivala.
Izvršni direktor organizuje i koordinira poslove na realizaciji festivala, a posebno: obezbeđivanje organizacionih i tehničkih uslova na izvođenje programa festivala, korespondenciju sa izvođačima i drugim učesnicima programa, predlaganje fizičkih i pravnih lica neophodnih za pripremu i izvršenje programa i preduzimanje odgovarajućih mera na izvršenju programa, praćenje izvršenja utvrđenih marketinških poslova i druge poslove vezane za realizaciju programa festivala.
Stručno tela Saveta festivala su selektori ili selekcione komisije (do tri člana).
Selekcionu komisiju - selektore obrazuje Savet festivala iz redova domaćih i međunarodnih afirmisanih autora iz svih oblasti filmskog i drugog stvaralaštva iz oblasti kulture. Članovi Selekcione komisije ili selektori biraju se za rad na jednom festivalu.
Zadatak Selekcione komisije - selektora je da pregleda i izvrši selekciju svih filmova prijavljenih za učešće na festivalu i da predloži umetničkom direktoru i Savetu festivala filmove za program festivala.
Žiri je stručno telo Saveta festivala koje ima tri člana.
Članove žirija bira Savet festivala za rad na jednom festivalu. Za rad na jednom festivalu, Savet festivala obrazuje dva žirija, i to:
- Žiri domaćeg takmičarskog programa, koji čine afirmisani predstavnici domaće kulture, umetnosti i filmskog stvaralaštva,
- Žiri međunarodnog takmičarskog programa, koji čine dva inostrana i jedan domaći predstavnik iz oblasti filmskog stvaralaštva, kulture i umetnosti.
Savet festivala dostavlja program i predračun troškova festivala organu Gradske uprave nadležnom za poslove kulture najkasnije do 1. oktobra tekuće godine za festival koji će se održati u narednoj godini.
Organizacione, stručne, administrativne, finansijske i tehničke poslove za potrebe festivala obavlja pravno lice kome obavljanje tih poslova, ugovorom poveri grad Beograd.
Ugovor iz stava 1 ovog člana zaključuje sekretar organa Gradske uprave nadležan za poslove kulture.
Kontrolu obavljanja povezanih poslova vrši organ Gradske uprave nadležan za poslove kulture.
Izveštaj o održanoj manifestaciji sa izveštajem o utrošenim i ostvarenim sredstvima, Savet festivala dostavlja organu Gradske uprave nadležnom za poslove kulture, najkasnije u roku od 30 dana od dana završetka festivala.
Sredstva za održavanje festivala obezbeđuju se u budžetu grada Beograda, na osnovu sagledanog programa i predračuna troškova festivala, kao i ostalih potreba u oblasti kulture za koje se sredstva obezbeđuju u budžetu grada Beograda.
Pored sredstava iz stava 1 ovog člana Savet festivala obezbeđuje sredstva za održavanje festivala i iz drugih izvora, u skladu sa zakonom.
II PROGRAM FESTIVALA
Za učešće na festivalu mogu se prijaviti domaći i strani dokumentarni i kratkometražni filmovi namenjeni javnom prikazivanju. Uz prijavu je potrebno priložiti saglasnost proizvođača.
Pravo prijavljivanja imaju pravna lica koja su registrovana za proizvodnju filma i autori filmova.
Filmovi snimljeni na drugim jezicima moraju imati obezbeđen prevod na srpski jezik.
Domaći takmičarski program formira se isključivo izborom - selekcijom od filmova koji su prethodno prijavljeni za učešće na festivalu. Savet festivala svake godine, najkasnije 90 dana pre početka festivala, na odgovarajući način obaveštava domaće producente i autore o načinu prijavljivanja filmova. Prijavljivanje za učešće na festivalu može trajati najkasnije do 45 dana od početka festivala.
Međunarodni takmičarski program može biti formiran pozivom za učešće na festivalu upućenom od strane umetničkog direktora, prijavljivanjem filmova od strane inostranih producenata i autora uz naknadnu selekciju, ili na drugi način, u skladu sa odlukom Saveta festivala.
Domaći takmičarski program ima sedam kategorija:
1. Kratkometražni studentski film (svih žanrova);
2. Kratkometražni eksperimentalni film;
3. Kratkometražni animirani film;
4. Dokumentarni film do 30 minuta trajanja;
5. Dokumentarni film preko 30 minuta trajanja;
6. Dokumentarni televizijski film;
7. Kratki igrani film.
Domaći filmovi prijavljuju se za učešće na festivalu i takmiče po kategorijama.
Međunarodni takmičarski program nema podelu filmova po kategorijama, već ga čine dokumentarni i kratkometražni filmovi strane proizvodnje svih žanrova.
Na festivalu mogu biti prikazani filmovi snimljeni ili finalizovani na sledećim formatima: 35 mm film, 16 mm film, digitalna BETA, BETA SP, DV i DVD.
Prijavljeni filmovi ne mogu se povući iz programa festivala.
Konačnu odluku o programima festivala donosi Savet festivala na osnovu predloga Selekcione komisije - selektora i umetničkog direktora.
Na festivalu dodeljuju se 22 nagrade:
1. Nagrada za životno delo - jednom autoru za ukupan umetnički opus i doprinos stvaralaštvu u oblasti kratkometražnog filma. Nagrada se može dodeliti i posthumno.
Odluku o dodeli Nagrade donosi Savet festivala.
2. Grand Prix - autoru najboljeg filma izuzetne umetničke vrednosti (uključujući obe takmičarske selekcije). Nagrada može pripasti jednom od dva filma - najboljim filmovima domaće ili međunarodne takmičarske selekcije.
Odluku o dodeli Nagrade donose oba žirija na zajedničkoj sednici posle obavljenog pojedinačnog rada žirija i donetih svih odluka o domaćoj i međunarodnoj takmičarskoj selekciji. Odluka se donosi većinom glasova članova oba žirija, a u slučaju istog broja glasova dodeljuje se ex-aequo dvojici autora.
3. Zlatna plaketa Beograd - najboljem filmu u celini domaćeg takmičarskog programa. Nagrada pripada proizvođaču (ili proizvođačima) filma.
Odluku o dodeli Nagrade donosi Žiri domaćeg takmičarskog programa.
4. Zlatna plaketa Beograd - najboljem filmu međunarodnog takmičarskog programa. Nagrada pripada proizvođaču (ili proizvođačima) filma.
Odluku o dodeli Nagrade donosi Žiri međunarodnog takmičarskog programa.
5. Zlatna medalja Beograd (osam nagrada) - za domaće filmove u celini, u svih sedam programskih kategorija domaćeg takmičarskog programa, i kao osmu, proizvođaču filmova za najbolju produkciju grupe filmova. Nagrade po kategorijama (sedam nagrada) pripadaju rediteljima filmova.
Odluku o dodeli Nagrade donosi Žiri međunarodnog takmičarskog programa.
7. Zlatna medalja Beograd - autoru najboljeg filma međunarodnog takmičarskog programa van kategorije dokumentarnih filmova.
Odluku o dodeli nagrade donosi Žiri međunarodnog takmičarskog programa.
8. Diploma festivala (sedam diploma) - za pojedinačni autorski doprinos u filmovima domaćeg takmičarskog programa, i to za:
- najbolji rediteljski rad,
- najbolji snimateljski rad,
- najbolji scenario - tekst,
- najbolju montažu,
- najbolju animaciju,
- najbolji vizuelni dizajn filma,
- najbolji ton.
Odluku o dodeli nagrade donosi Žiri domaćeg takmičarskog programa.
9. Nagrada publike - najboljem filmu festivala (oba takmičarska programa). Nagrada se dodeljuje na osnovu glasanja publike. Način glasanja utvrđuje se odlukom Saveta festivala.
Nagrade festivala čini plaketa - diploma i novčani iznos.
Visina novčanog iznosa nagrada utvrđuje se predračunom troškova festivala.
Osim nagrada festivala, na festivalu mogu biti dodeljene i nagrade drugih ustanova i organizacija, za koje davalac nagrade formira poseban žiri.
Savet festivala ima pravo da zadrži kopije filmova iz zvaničnog programa 30 dana po završetku festivala, radi organizacije festivalskih repriza.
III STUPANJE NA SNAGU
Ova pravila o radu Beogradskog festivala dokumentarnog i kratkometražnog filma stupaju na snagu danom objavljivanja u "Službenom listu grada Beograda".