UREDBAO OCENJIVANJU VOJNIH LICA("Sl. list SRJ", br. 36/94, 42/94 - ispr. i 16/96) |
I OSNOVNE ODREDBE
Ovom uredbom propisuju se vrsta ocene i način ocenjivanja profesionalnih vojnika, vojnika na služenju vojnog roka, slušalaca škola za rezervne oficire i lica u rezervnom sastavu dok se nalaze na vojnoj dužnosti u Vojsci Jugoslavije (u daljem tekstu: Vojska).
Profesionalni vojnici, vojnici na služenju vojnog roka, slušaoci škole za rezervne oficire i lica u rezervnom sastavu ocenjuju se povoljnom ili nepovoljnom ocenom.
Učenici srednjih vojnih škola i studenti vojnih akademija ocenjuju se prema propisima kojima se uređuje vojno školstvo.
II OCENJIVANJE VOJNIKA NA SLUŽENJU VOJNOG ROKA SLUŠALACA ŠKOLE ZA REZERVNE OFICIRE I LICA U REZERVNOM SASTAVU DOK SE NALAZE NA VOJNOJ DUŽNOSTI U VOJSCI JUGOSLAVIJE
Vojnik na služenju vojnog roka i slušalac škole za rezervne oficire ocenjuju se 30 dana pre završetka vojnog roka i kad treba da se donose odluka o unapređenju u čin razvodnika, desetara ili mlađeg vodnika i o određivanju na dužnost starešine.
Lice u rezervnom sastavu, dok vrši vojnu dužnost u Vojsci, ocenjuje se po završetku vojne vežbe.
Vojnik na služenju vojnog roka, slušalac škole za rezervne oficire i lice u rezervnom sastavu, dok vrši vojnu dužnost u Vojsci, ocenjuju se na način utvrđen propisom kojim je uređeno proveravanje i ocenjivanje borbene obučenosti u Vojsci, koji donosi načelnik Generalštaba Vojske.
Ocena lica iz stava 1 ovog člana sadrži podatke o osposobljenosti za određenu dužnost, rezultatima rada, ličnim kvalitetima i fizičkoj sposobnosti.
U ocenu slušaoca škole za rezervne oficire unosi se i podatak o tome kojim vojnim jedinicama je komandovao, odnosno koju dužnost starešine je obavljao, a u zaključku ocene se konstatuje za koje oficirske dužnosti je osposobljen.
Ocena iz stava 3 ovog člana obuhvata i period koji je slušalac škole za rezervne oficire proveo na teorijskom delu školovanja. Zapažanja i mišljenje, kao i druge podatke o radu slušaoca za vreme teorijskog dela školovanja daje starešina na položaju komandira čete, njemu ravnom ili višem položaju i dostavlja ih starešini nadležnom za ocenjivanje slušalaca škole za rezervne oficire.
Vojnika na služenju vojnog roka, slušaoca škole za rezervne oficire i lice u rezervnom sastavu, dok vrši vojnu dužnost u Vojsci, ocenjuje starešina na položaju komandira čete, odnosno samostalnog voda, njemu ravnom ili višem položaju.
Vojniku na služenju vojnog roka i licu u rezervnom sastavu, dok vrši vojnu dužnost u Vojsci, osim rezervnom oficiru, ocena se upisuje u matični, odnosno jedinični karton.
Slušalac škole za rezervne oficire ocenjuje se na obrascu broj 1, a zapažanja i mišljenje iz stava 4 člana 4 ove uredbe nadležni starešina daje na obrascu broj 2, koji su objavljeni uz ovu uredbu i čine njen sastavni deo.
Ocena za slušaoca škole za rezervne oficire piše se u dva primerka. Jedan primerak ocene dostavlja se Personalnoj upravi Generalštaba Vojske, a jedan primerak se čuva u jedinici, odnosno ustanovi Vojske ranga samostalnog bataljona ili višeg ranga ili vojnoj jedinici, odnosno vojnoj ustanovi Saveznog ministarstva za odbranu u kojoj je lice bilo na službi.
Rezervni oficir, dok se nalazi na vojnoj dužnosti u Vojsci, ocenjuje se na obrascu broj 3, a rezervni oficir letač na obrascu broj 4, koji su objavljeni uz ovu uredbu i čine njen sastavni deo.
Ocena za rezervnog oficira, dok se nalazi na vojnoj dužnosti u Vojsci, piše se u tri primerka. Po jedan primerak ocene čuva se uz personalni karton.
III OCENJIVANJE PROFESIONALNIH VOJNIKA
Povoljne ocene iz člana 2 ove uredbe za profesionalne vojnike su: "dobar", "vrlo dobar" i "odličan".
Profesionalni podoficir, odnosno profesionalni oficir ocenjuje se prvi put posle jedne godine provedene u profesionalnoj vojnoj službi, odnosno po završetku pripravničkog staža, a zatim:
1) danom predaje dužnosti ako se raspoređuje na dužnost van Vojske ili u drugu vojnu jedinicu, odnosno vojnu ustanovu (u daljem tekstu: jedinica, odnosno ustanova), odnosno ako se razrešava od dužnosti i upućuje na školovanje ako je od davanja poslednje ocene prošlo najmanje šest meseci;
2) ako se predlaže za smenjivanje sa dužnosti;
3) ako pretpostavljeni starešina, nadležni organ inspekcije ili viši starešina, prilikom redovnih obilazaka, odnosno kontrola utvrdi da je stanje jedinice, odnosno ustanove, organa, službe ili delatnosti kojom komanduje nezadovoljavajuće, odnosno da su rezultati rada na poslovima koje vrši slabi zbog njegovog nezalaganja i nemarnog ili neodgovornog odnosa prema službi;
4) ako je pravnosnažnom odlukom nadležnog suda osuđen zbog krivičnog dela ili mu je za disciplinski prestup izrečena jedna od kazni iz člana 164 stav 1 tač. 1 do 4 Zakona o Vojsci Jugoslavije;
5) danom isteka perioda od tri meseca od dana ocenjivanja nepovoljnom ocenom;
6) danom isteka perioda od četiri godine od dana ocenjivanja poslednjom povoljnom ocenom.
U period određen tač. 5 i 6 stava 2 ovog člana računa se vreme provedeno na dužnosti i na raspolaganju.
Vojnik po ugovoru, podoficir po ugovoru i oficir po ugovoru ocenjuju se prvi put posle šest meseci provedenih u profesionalnoj vojnoj službi na određeno vreme po ugovoru, a ako je bio na probnom radu - šest meseci po isteku probnog rada, a zatim:
1) ako je nastao neki od razloga za ocenjivanje iz člana 7 stav 2 tač. 3 i 4 ove uredbe;
2) danom isteka perioda od tri meseca od dana ocenjivanja nepovoljnom ocenom;
3) 30 dana pre isteka ugovorenog roka.
Ocena profesionalnog vojnika zasniva se na rezultatima rada koje je postigao u periodu za koji se ocenjuje, njegovim ostalim aktivnostima i sposobnostima i ispoljenim ličnim svojstvima od značaja za službu. Za sticanje uvida u ostvarene rezultate u radu služe podaci dobijeni od nadležnih organa inspekcije i viših starešina prilikom redovnih kontrola, obilazaka, analiza i ocena stanja jedinice, odnosno ustanove, organa, službe ili delatnosti kojom komanduju, kao i podaci o radu potčinjenog profesionalnog vojnika koje pretpostavljeni starešina evidentira u svojoj evidenciji.
Prilikom ocenjivanja uzima se u obzir i ocena uspeha koju je lice na pripravničkom stažu, odnosno na školovanju dobilo u toku pripravničkog staža, odnosno školovanja.
Profesionalni vojnik ocenjuje se na obrascu broj 5, koji je objavljen uz ovu uredbu i čini njen sastavni deo.
U obrazac broj 5, pored opštih podataka, unose se podaci o znanju, sposobnostima i sklonostima, rezultatima rada i ličnim svojstvima lica iz stava 1 ovog člana.
Za vojnika po ugovoru, u obrazac broj 5 ne unose se podaci o platnoj grupi i podaci pod rednim brojem 4 tog obrasca.
Pri unošenju podataka o završenim školama unosi se najviša završena škola u Vojsci, najviša završena škola u građanstvu, kursevi završeni u periodu za koji se vrši ocenjivanje i najviše zvanje koje ima lice koje se ocenjuje.
Podaci o zdravstvenom stanju i o priznanjima i kaznama unose se za period za koji se lice ocenjuje na osnovu zvaničnih dokumenata.
Ocena za profesionalnog vojnika sastoji se od brojčane ocene i opisne ocene za kvalitete i osobine koji se ne ocenjuju brojčanom ocenom.
Brojčana ocena se daje za sledeće elemente i osobine: vojnostručna osposobljenost, fizička osposobljenost za dužnost koju obavlja, kvalitet rada, kvantitet rada, način izvršenja zadataka (samostalnost u radu, inicijativa, kreativnost, smisao za saradnju i odnos prema potčinjenima), ponašanje, ugled, autoritet i međuljudski odnosi na koje profesionalni vojnik utiče.
Elementi, odnosno osobine po kojima se brojčana ocena daje ocenjuju se brojem od 2 (ne zadovoljava) do 5 (odličan).
Na osnovu zbira datih brojčanih ocena po elementima, odnosno osobinama iz stava 2 ovog člana, ako su sve pojedinačno date ocene povoljne, izračunava se prosečna vrednost sa dve decimale.
Zaključak brojčane ocene utvrđuje se prema vrednosti prosečne ocene izračunate po odredbama stava 4 ovog člana, i to:
1) ako je prosečna ocena 4,51 do 5,00, zaključak brojčane ocene je "odličan";
2) ako je prosečna ocena 3,51 do 4,50, zaključak brojčane ocene je "vrlo dobar";
3) ako je prosečna ocena 3,00 do 3,50, zaključak brojčane ocene je "dobar";
4) ako je jedna ili više ocena 2 ("ne zadovoljava"), zaključak brojčane ocene je "nepovoljan".
Brojčana ocena za vojnostručnu osposobljenost daje se prema znanjima stečenim praktičnim radom u okviru svog roda, odnosno službe i rezultatima primene stečenih znanja u vršenju formacijske dužnosti.
Brojčana ocena za fizičku osposobljenost za dužnost daje se prema fizičkoj sposobnosti i oceni o mogućnosti da lice može uspešno da obavlja formacijsku dužnost na kojoj se nalazi, odnosno za koju se predlaže, uzimajući u obzir, u skladu sa zahtevima formacijskog mesta, i ocene dobijene prilikom provere fizičke sposobnosti.
Brojčanom ocenom za kvalitet rada obuhvataju se radni rezultati prema tome kako su zadaci izvršeni (kvalitetno ili sa manjkavostima i površno), kao i koristi od urađenog posla, potrebe za doradom urađenog posla i slično. Ceni se i opšta kultura rada - tačnost i pedantnost.
Kvantitet rada lica koje se ocenjuje utvrđuje se prema stepenu izvršenja zadataka utvrđenih planom rada i vanrednih zadataka.
Pri ocenjivanju načina izvršavanja zadataka, posebno se ceni samostalnost u radu, inicijativa i kreativnost, smisao za saradnju i odnos prema potčinjenima.
Brojčana ocena ličnih svojstava obuhvata ocenu ponašanja, ugleda i autoriteta, kao i međuljudskih odnosa na koje profesionalni vojnik utiče u radu i ponašanju.
U opisnom delu ocene navode se naročito: zapažanja i ocene organa inspekcije i viših starešina prilikom redovnih obilazaka, odnosno kontrola izvršenih u jedinici, odnosno ustanovi Vojske ili u vojnoj jedinici, odnosno vojnoj ustanovi Saveznog ministarstva za odbranu u periodu za koji se daje ocena, kao i druge aktivnosti, osobine i sklonosti ocenjenog lica koje su od značaja za službu, a ne mogu se oceniti u okviru elemenata, odnosno osobina po kojima se daje brojčana ocena.
Ocena se završava zaključkom u kome se navode: razlog, odnosno osnov za ocenjivanje, opšta zapažanja o licu koje se ocenjuje, mišljenje o njegovim sposobnostima i sklonostima bitnim za dalji tok službe (određenije se navode dužnosti koje bi mu najviše odgovarale, a naročito ako se predlaže za postavljenje na formacijsko mesto višeg čina), škole u koje bi ga trebalo uputiti i druga zapažanja značajna za tok službe. U zaključku ocene, na kraju, navodi se da li se lice ocenjuje povoljnom ili nepovoljnom ocenom, kao i stepen povoljne ocene. Stepen povoljne ocene u zaključku mora da odgovara stepenu brojčane ocene.
Profesionalnog vojnika, osim vojnika po ugovoru, ocenjuje pretpostavljeni starešina na položaju komandanta bataljona, njemu ravnom ili višem položaju (u daljem tekstu: pretpostavljeni starešina). Ako taj starešina nije neposredno pretpostavljeni licu koje se ocenjuje, on ocenu daje uz prethodno pribavljeno mišljenje neposredno pretpostavljenog starešine, na posebnom listu koji se ulaže u ocenu i čini njen sastavni deo.
Vojnika po ugovoru ocenjuje pretpostavljeni starešina na položaju komandira čete, odnosno samostalnog voda, njemu ravnom ili višem položaju.
Za profesionalne podoficire i profesionalne oficire raspoređene u Savezno ministarstvo za odbranu, pretpostavljeni starešina je starešina na položaju načelnika odeljenja, njemu ravnom ili višem položaju, odnosno funkcioner organizacijske jedinice Saveznog ministarstva za odbranu u kojoj je to lice raspoređeno. Za ostale profesionalne podoficire i profesionalne oficire raspoređene van Vojske, pretpostavljeni starešina je starešina jedinice, odnosno ustanove Vojske ili starešina vojne jedinice, odnosno vojne ustanove Saveznog ministarstva za odbranu u kojoj se to lice vodi u evidenciji, s tim što on ocenu daje na osnovu mišljenja funkcionera, odnosno starešine državnog organa, preduzeća ili organizacije u kojoj je takvo lice raspoređeno.
Profesionalne podoficire, odnosno profesionalne oficire koji se u vreme ocenjivanja nalaze na školovanju u Vojnoj školi u zemlji, a nisu razrešeni od dužnosti, ocenjuje pretpostavljeni starešina jedinice, odnosno ustanove Vojske ili vojne jedinice, odnosno vojne ustanove Saveznog ministarstva za odbranu iz koje su upućeni na školovanje.
Starešina nadležan za ocenjivanje lica iz stava 4 ovog člana dužan je da za ta lica, kao i za lica na školovanju ili usavršavanju u zemlji traži mišljenje o uspehu na školovanju.
Ocena za vojnika po ugovoru piše se u dva, a za podoficira po ugovoru, oficira po ugovoru, profesionalnog podoficira i profesionalnog oficira u tri primerka. Po jedan primerak ocene profesionalnog vojnika ulaže se u dosije personalnih podataka ocenjenog lica, a jedan primerak čuva se u jedinici, odnosno ustanovi Vojske ranga samostalnog bataljona ili višeg ranga ili vojnoj jedinici, odnosno vojnoj ustanovi Saveznog ministarstva za odbranu u kojoj je lice na službi.
IV SAOPŠTAVANJE OCENE I POSTUPAK PO PRIGOVORU
Starešine nadležne za ocenjivanje vojnog lica saopštavaju ocene vojnim licima iz člana 1 stav 1 ove uredbe odmah posle ocenjivanja, a najdocnije u roku od osam dana od dana kad je potpišu, i to na taj način što ocenjeno lice ocenu pročita u celini i potpiše.
Izuzetno od odredbe stava 1 ovog člana, ako se ocenjeno vojno lice i starešina koji je dao ocenu ne nalaze u istom garnizonu, starešina može ovlastiti neposredno pretpostavljenog starešinu ocenjenog lica da on saopšti ocenu.
Vojno lice koje smatra da je ocenu dao nenadležni starešina ili da ocena nije data u skladu sa odredbama ove uredbe, može u roku od 15 dana od dana saopštenja ocene podneti prigovor starešini koji je dao ocenu, a koji je dužan da je dostavi, u roku od tri dana, neposredno višem starešini koji rešava po prigovoru, čija je ocena konačna.
Starešina nadležan za rešavanje prigovora može obrazovati komisiju radi utvrđivanja činjenica neophodnih za donošenje odluke po prigovoru. Komisija se sastoji od najmanje tri člana. Članovi komisije ne mogu biti vojna lica koja su učestvovala u davanju ocene protiv koje je podnesen prigovor. Predsednik komisije ne može biti mlađi po činu od vojnog lica koje je dalo prvostepenu ocenu, a ostali članovi komisije ne mogu biti mlađi po činu od podnosioca prigovora.
Komisija daje pismeno mišljenje po prigovoru na ocenu u roku od 15 dana od dana podnošenja prigovora.
Ocena po prigovoru daje se na posebnom listu, koji se prilaže oceni i čini njen sastavni deo.
Konačnu službenu ocenu profesionalnog vojnika poništiće, po pravu nadzora, starešina pretpostavljen starešini koji je ocenu dao, odnosno starešini koji je rešavao po prigovoru na ocenu ako su prilikom davanja ocene povređene odredbe ove uredbe kojima su propisani nadležnost za ocenjivanje, razlozi i periodi ocenjivanja i postupak ocenjivanja.
Pod uslovima iz stava 1 ovog člana, ocena se može poništiti u roku od jedne godine od dana kad je ocena postala konačna, a ako je pre isteka ovog roka nastao uslov za davanje naredne ocene - do dana davanja naredne ocene.
V PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Profesionalnog vojnika kome je period za ocenjivanje istekao pre stupanja na snagu ove uredbe, a postupak ocenjivanja nije započet, nadležni starešina će oceniti prema odredbama ove uredbe.
Profesionalnog vojnika koji se na dan stupanja na snagu ove uredbe zatekao u službi s nepovoljnom ocenom, nadležni starešina oceniće u roku od 30 dana od dana stupanja na snagu ove uredbe, odnosno po isteku perioda iz člana 7 stav 2 tačka 5, odnosno člana 8 tačka 2 ove uredbe.
Danom stupanja na snagu ove uredbe prestaje da važi Pravilnik o ocenjivanju vojnih lica ("Službeni vojni list", br. 22/79, 16/85 i 4/91).
Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu SRJ".
Obrasci, odnosno prilozi 1-5 objavljeni su u "Sl. listu SRJ", br. 36/94, str. 481-484, a ispravljeni u "Sl. listu SRJ", br. 42/94, str. 588.