ZAKONO PREUZIMANJU NADLEŽNOSTI VOJNIH SUDOVA, VOJNIH TUŽILAŠTAVA I VOJNOG PRAVOBRANILAŠTVA("Sl. glasnik RS", br. 137/2004) |
Ovim zakonom uređuje se preuzimanje nadležnosti vojnih sudova, vojnih tužilaštava i Vojnog pravobranilaštva na organe Republike Srbije.
1. Preuzimanje nadležnosti vojnih sudova
Nadležnost vojnih sudova koji su postupali na teritoriji Republike Srbije preuzimaju sudovi opšte nadležnosti, u skladu sa nadležnošću određenom zakonom kojim se uređuje stvarna nadležnost sudova i ovim zakonom.
Mesna nadležnost sudova koji preuzimaju nadležnost vojnih sudova određuje se primenom odgovarajućih procesnih zakona.
Za suđenja u prvom stepenu u krivičnim delima: protiv Vojske Srbije i Crne Gore; u krivičnim delima terorizma, diverzije, sabotaže, špijunaže i odavanja državne tajne, ako su krivična dela usmerena protiv vojnih objekata i vojnih lica i ako se podaci odnose na odbranu zemlje; u krivičnim delima udruživanja radi neprijateljske delatnosti, ako se udruživanje odnosi na podrivanje vojne i odbrambene moći, vojnih objekata i vojnih lica; u krivičnim delima protiv službene dužnosti učinjena u vezi sa vršenjem službe u Vojsci Srbije i Crne Gore i Ministarstvu odbrane; u krivičnim delima u kojima su njihov predmet borbena sredstva, oružje, municija i eksploziv koji služi potrebama odbrane; u krivičnim delima koja učine pripadnici Vojske Srbije i Crne Gore i Ministarstva odbrane u sastavu mirovnih misija u inostranstvu; u krivičnim delima koja učine ratni zarobljenici ako zakonom nije određena nadležnost drugog suda, kao i za sprovođenje izvršenja kazne zatvora prema osuđenim vojnim licima koja po zakonu zadržavaju svojstvo vojnog lica posle osude, nadležan je:
1) Okružni sud u Beogradu i za područuja okružnih sudova u Valjevu, Zaječaru, Negotinu, Požarevcu, Smederevu, Užicu i Šapcu;
2) Okružni sud u Novom Sadu i za područja okružnih sudova u Zrenjaninu, Pančevu, Somboru, Sremskoj Mitrovici i Subotici;
3) Okružni sud u Nišu i za područja okružnih sudova u Vranju, Gnjilanu, Jagodini, Kosovskoj Mitrovici, Kragujevcu, Kruševcu, Kraljevu, Leskovcu, Novom Pazaru, Peći, Pirotu, Prizrenu, Prištini, Prokuplju i Čačku.
Za suđenje u okružnim sudovima u Beogradu, Novom Sadu i Nišu za krivična dela iz člana 3. ovog zakona obrazuju se sudska odeljenja kao posebna vojna odeljenja u smislu člana 36. Zakona o uređenju sudova.
Za suđenje u drugom stepenu nadležan je Vrhovni sud Srbije u kome se obrazuje vojno odeljenje u smislu člana 40. Zakona o uređenju sudova.
2. Preuzimanje nadležnosti vojnih tužilaštava
Nadležnost vojnih tužilaštava koja su postupala na teritoriji Republike Srbije preuzimaju javna tužilaštva u skladu sa stvarnom nadležnošću određenom Zakonom o javnom tužilaštvu i ovim zakonom.
Okružna javna tužilaštva u Beogradu, Novom Sadu i Nišu postupaju pred okružnim sudovima u Beogradu, Novom Sadu i Nišu, u skladu sa ovim zakonom.
U Okružnom javnom tužilaštvu u Beogradu, Okružnom javnom tužilaštvu u Novom Sadu i Okružnom javnom tužilaštvu u Nišu obrazuju se posebna vojna odeljenja.
U Republičkom javnom tužilaštvu obrazuje se Vojno odeljenje Republičkog javnog tužilaštva.
3. Preuzimanje nadležnosti Vojnog pravobranilaštva
Nadležnost Vojnog pravobranilaštva za postupanje na teritoriji Republike Srbije preuzima Republičko javno pravobranilaštvo, u skladu sa zakonom i drugim propisima.
4. Vojna pritvorska jedinica i Vojno odeljenje
Za izvršavanje pritvora za krivična dela koja su u skladu sa ovim zakonom u nadležnosti okružnih sudova u Beogradu, Novom Sadu i Nišu obrazuju se vojne pritvorske jedinice u Okružnom zatvoru u Beogradu, Okružnom zatvoru u Novom Sadu i Kazneno-popravnom zavodu u Nišu.
Organizaciju, rad i postupanje sa pritvorenicima u vojnim pritvorskim jedinicama, u skladu sa Zakonikom o krivičnom postupku i Zakonom o izvršenju krivičnih sankcija bliže uređuje ministar nadležan za poslove pravosuđa.
Za izdržavanje kazne zatvora osuđenih vojnih lica koja po zakonu zadržavaju svojstvo vojnog lica posle osude, obrazuje se Vojno odeljenje u Kazneno-popravnom zavodu u Nišu.
Način izdržavanja kazne zatvora u Vojnom odeljenju Kazneno-popravnog zavoda u Nišu bliže uređuje ministar nadležan za poslove pravosuđa.
Na lica koja vrše funkciju ili obavljaju poslove i zadatke u vojnim odeljenjima sudova i javnih tužilaštava određenih ovim zakonom, primenjuju se odredbe Zakona o uređenju sudova, Zakona o sudijama i Zakona o javnom tužilaštvu.
Predmete i stvari vojnih sudova preuzeće sudovi opšte nadležnosti u skladu sa nadležnošću određenom zakonom kojim se uređuje stvarna nadležnost sudova i ovim zakonom.
Predmete i stvari vojnih tužilaštava preuzeće javna tužilaštva u skladu sa stvarnom nadležnošću određenom Zakonom o javnom tužilaštvu i ovim zakonom.
Predmete i stvari u Vojnom pravobranilaštvu preuzeće Republičko javno pravobranilaštvo.
Način preuzimanja predmeta i stvari od vojnih sudova, vojnih tužilaštava i Vojnog pravobranilaštva propisuju posebnim aktom predsednik Vrhovnog suda Srbije, Republički javni tužilac i Republički javni pravobranilac.
Predmete i stvari vojne ustanove za izvršenje krivičnih sankcija i lica lišena slobode u pravnosnažno nezavršenim krivičnim predmetima preuzeće Okružni zatvor u Beogradu, Okružni zatvor u Novom Sadu i Kazneno-popravni zavod u Nišu, a lica koja se nalaze na izdržavanju kazne zatvora u vojnoj ustanovi za izvršavanje krivičnih sankcija preuzeće Kazneno-popravni zavod u Nišu.
Način preuzimanja predmeta, stvari i lica iz vojne ustanove za izvršenje krivičnih sankcija urediće ministar nadležan za poslove pravosuđa.
Ovaj zakon stupa na snagu 1. januara 2005. godine.