PRAVILNIK
O ZAŠTITI NA RADU PRI TERMIČKOM OBRAĐIVANJU LEGURA LAKIH METALA U KUPATILIMA SA NITRATNIM SOLIMA

("Sl. list SFRJ", br. 48/65)

Član 1

Ovim pravilnikom propisuju se mere i normativi zaštite na radu lica pri termičkom obrađivanju legura lakih metala u kupatilima sa nitratnim solima od kalijumovog ili natrijumovog nitrata ili njihovih smeša.

I MERE I NORMATIVI ZAŠTITE NA RADU

1. Termičko obrađivanje legura

Član 2

U kupatilima sa nitratnim solima mogu se zagrevati u cilju oplemenjivanja legure aluminijuma ako sadrže manje od 8% magnezijuma.

Binarne legure aluminijuma koje sadrže do 8% magnezijuma mogu se u kupatilu sa nitratnim solima zagrevati samo radi rekristalizacionog žarenja na temperaturi sone smeše u trajnom pogonu od najviše 380°C.

Sve ostale aluminijumove legure (binarne bez sadržaja magnezijuma i višekomponentne sa sadržajem magnezijuma do 8%), sa izuzetkom binarnih legura aluminijuma sa magnezijumom iz stava 2 ovog člana, mogu se termički obrađivati u kupatilima sa nitratnim solima na temperaturama koje su za njih optimalne, s tim da najviša temperatura sone smeše u trajnom pogonu ne sme preći 550°C.

Član 3

Legure aluminijuma iz člana 2 ovog pravilnika, namenjene termičkoj obradi u kupatilu sa nitratnim solima, moraju imati atest proizvođača legure o kvantitativnom sadržaju dodatnih i pratećih sastojaka.

Nitratne soli za termičku obradu legura lakih metala moraju imati atest proizvođača o sastavu, sa uputstvom za rad.

Član 4

Predmeti od magnezijuma i magnezijumovih legura ne smeju se termički obrađivati u kupatilima sa nitratnim solima.

Član 5

Kupatila sa nitratnim solima mogu se zagrevati samo električnom strujom. Konstrukcija kade i grejnih elemenata mora da bude takva da je onemogućeno lokalno pregrevanje metalnog zida kupatila i grejnih cevi grejača. Lokalno pregrevanje sone smeše mora biti sprečeno na podesan način.

2. Kupatila sa nitratnim solima

Član 6

Pri električnom zagrevanju grejačima u kupatilu sa nitratnim solima moraju biti cevi grejača dovoljno uzdignute iznad dna kade i razmaknute toliko da je sprečeno skupljanje taloga između cevi i dna kade.

Cevi grejnih tela moraju biti dobro galvanski spojene sa metalnim telom kade, i s njim zajedno propisno uzemljene. Otpor zaštitnog uzemljenja mora odgovarati važećim propisima o zaštiti od opasnosti od električne struje i mora se proveravati prilikom periodičnih pregleda kade.

Član 7

Za kontrolu temperature u kupatilima sa nitratnim solima mora svako kupatilo biti opremljeno tačnim i sigurnim instrumentima za merenje temperature. Merenje temperature mora se vršiti najmanje na dva različita mesta, a kod kada dužih od 2 m mora se broj instrumenata povećati srazmerno dužini kade.

Rezultat merenja temperature sone smeše na najkritičnijem mestu za svako kupatilo, po potrebi se posebno automatski registruje na kontrolnom registarskom aparatu. Kontrolne pantljike sa podacima za poslednja tri meseca moraju se čuvati.

Kontrolni registarski aparat mora biti na vidnom mestu nedaleko od kade i zaštićen od eventualnog prskanja vrućeg rastvora soli.

Član 8

Pri puštanju u rad kupatila sa hladnom smešom nitratnih soli, zagrevanje se mora vršiti lagano do 220°C. Zagrevanje punim kapacitetom može se vršiti tek kad je sona smeša rastopljena.

Član 9

Kupatilo sa nitratnim solima za kontrolu termičke obrade legura lakih metala mora imati, pored instrumenata za vizuelnu kontrolu temperature navedenih u članu 7 ovog pravilnika, još i posebne sigurnosne uređaje, i to:

1) signalni automatski optički električni uređaj koji pokazuje paljenjem belog svetla da je kupatilo u radu;

2) signalni automatski optički električni uređaj koji pokazuje paljenjem crvenog svetla da je temperatura sone nitratne smeše dostigla granicu za 10°C nižu od dopuštene (kod kristalizacionog žarenja 370°C, kod disperzionog kaljenja odnosno starenja 540°C);

3) signalni automatski električni zvučni i relejni uređaj koji uključuje alarmno zvonce ili sirenu uz istovremeno isključenje struje u svim grejačima kupatila, čim temperatura sone smeše premaši dopuštenu granicu temperature za 20°C.

Regulisanje signalnih automatskih optičkih i zvučnih električnih uređaja na kupatilima sa nitratnim solima sme vršiti samo za to ovlašćeno lice.

Član 10

Kade kupatila sa nitratnim solima, cevi grejača i naprave za potapanje predmeta u sonu smešu (korpe, klešta, šape i dr.) moraju biti izrađeni od materijala otpornog prema oksidisanju na visokim temperaturama (legiran čelik). Kade kupatila moraju imati čvrste poklopce koji dobro i lako zatvaraju. Kod kada dužine od 2 m otvaranje i zatvaranje poklopcem treba da bude mehanizovano (pneumatsko, hidrauličko i dr.),

Kupatila sa nitratnim solima moraju biti opremljena mehaničkim uređajem -- dizalicom za spuštanje (potapanje) i dizanje (vađenje) predmeta. Konstrukcija tog uređaja mora obezbeđivati sigurno vršenje ovih operacija. Mesto rukovaoca dizalice mora biti zaštićeno od eventualnog prskanja vruće soli.

Član 11

Prostorija sa kupatilima sa nitratnim solima treba da bude odvojena od drugih radnih prostorija.

Prostorija iz stava 1 ovog člana mora biti opremljena dobrom prirodnom a, po potrebi, i veštačkom ventilacijom.

Član 12

Pri upotrebi kupatila sa nitratnim solima sa sadržajem hromnih soli (kalijum bihromat), moraju se štetni gasovi odstranjivati neposredno sa mesta na kome se vrši hlađenje i pranje obrađenih metalnih predmeta. Obrađeni predmeti moraju se posle hlađenja dobro oprati vodenim mlazom od ostataka hromnih soli.

Otpadne vode sa ostacima hromnih soli od pranja obrađenih predmeta i kade moraju se ispuštati u posebnu neutralizacionu jamu.

Član 13

Kad se kupatilo sa nitratnim solima nalazi u radu, mora, pored automatske kontrole uređajima iz čl. 7 i 9 ovog pravilnika, imati i stalan nadzor stručnog i za termičku obradu legura lakih metala dobro obučenog lica. Nad zagrejanim kupatilom ovo lice mora vršiti nadzor u razmacima od najviše 2 časa i kad je struja u grejačima samo delimično uključena radi održavanja temperature sone smeše iznad 300°C. Ovaj nadzor mora se, po potrebi, vršiti i noću. Od nadzora može se odustati jedino kad je grejanje potpuno obustavljeno, i obustava grejanja utvrđena od strane rukovodioca pogona.

Član 14

Sadržaj nitrata i alkalnost rastopljenih nitratnih soli kod procesa iz člana 2 ovog pravilnika moraju se kontrolisati hemijskom analizom. Alkalnost rastvora soli, preračunata na kalijum karbonat, ne sme prelaziti 1%. Ako se analizom utvrdi jači porast sadržaja nitrata u sonoj smeši ili viša alkalnost nego što je predviđeno uputstvom proizvođača soli za određeni radni postupak, mora se odmah dalje zagrevanje kupatila obustaviti, kupatilo isprazniti i kada kupatila pažljivo pregledati.

Rokovi i način vršenja analize iz stava 1 ovog člana određuju se prema uputstvima proizvođača soli.

Član 15

U kupatilu sa nitratnim solima ne smeju se ostavljati zaostali predmeti, kao: zakivci, vijci, matice, sitni alat i delići od gvožđa, bakra i njihovih legura, kao i špan i cunder, niti stavljati šuplji alati i šuplji predmeti.

Voda, ulje i druge masnoće i nečistoće ne smeju dospeti u kupatilo kad je poklopac kade podignut.

Za vreme rada, na spušteni poklopac kade ne smeju se stavljati nikakvi predmeti.

Član 16

Lako zapaljivi predmeti (papir, drvo, krpe i sl.) ne smeju se držati u blizini kupatila sa nitratnim solima. Za gašenje požara na kupatilu ne sme se upotrebljavati voda. Za slučaj požara mora biti pripremljen na pogodnom mestu u prostoriji aparat za gašenje suvim prahom, ili u dovoljnoj količini suv pesak sa potrebnim alatom.

3. Bezbednost lica u kupatilima sa nitratnim solima

Član 17

Na termičkom obrađivanju legura lakih metala u kupatilima sa nitratnim solima mogu raditi samo stručna lica, starija od 18 godina, koja su dobro upoznata sa eventualnim opasnostima pri tom radu i zaštitnim merama koje se moraju preduzimati. Pismena uputstva za rukovanje uređajima i pri radu, sastavljena prema uputstvima izvođača kupatila i proizvođača soli, posebno za svaki primenjivani termički postupak, moraju biti istaknuta na vidnom mestu u blizini kupatila.

Član 18

Radnicima i drugim licima koji nisu zapošljeni na termičkom obrađivanju legura lakih metala u kupatilima sa nitratnim solima, mora se zabraniti pristup u prostoriju sa kupatilom i zadržavanje u blizini kupatila.

4. Sredstva i oprema lične zaštite na radu

Član 19

Radnicima koji rade na termičkom obrađivanju legura lakih metala u kupatilima sa nitratnim solima moraju se staviti na raspolaganje radi korišćenja na radu odgovarajuća lična zaštitna sredstva: azbestne kecelje i azbestne rukavice, štitnik od plastične mase za zaštitu lica i očiju od prskanja vrućeg rastvora smeše nitratnih soli pri šaržiranju i dešaržiranju, kao i pri spuštanju odnosno vađenju obrađivanog materijala.

Radnicima koji rade u prostoriji kupatila moraju se staviti na raspolaganje maske za zaštitu od štetnih nitroznih gasova za slučaj pregrevanja kupatila. Maske sa odgovarajućim filterima moraju stajati na lako dostupnom mestu i biti uvek u ispravnom stanju.

II PREGLEDI I ISPITIVANJA KUPATILA

Član 20

Pre puštanja u pogon kupatila sa nitratnim solima radna organizacija je dužna pribaviti od ovlašćene stručne ustanove stručnu ocenu u pogledu primene zaštitnih mera predviđenih odredbama ovog pravilnika.

Kupatilo sa nitratnim solima koje je pušteno u pogon i koje radi podvrgavaće se periodičnom ispitivanju od strane ovlašćene stručne ustanove najmanje jednom u toku 24 meseca.

Član 21

Kupatilo sa nitratnim solima mora radna organizacija redovno svaka četiri meseca pregledati. Pri tom se mora kada kupatila isprazniti, očistiti i pažljivo pregledati.

Izuzetno, kadu kupatila koje je tek pušteno u pogon mora radna organizacija isprazniti, očistiti i pregledati najdocnije posle šest nedelja od dana puštanja kupatila u pogon, ako uputstvom izvođača kupatila nije drukčije određeno.

Kod kupatila sa manjim sadržajem soli periodični pregledi vršiće se prema uputstvu izvođača kupatila.

U toku pregleda iz stava 1 ovog člana, posle pražnjenja i čišćenja kade kupatila mora se utvrditi da li nije nastupila korozija metalne površine kade i stvaranje slojeva oksida gvožđa (cunder). Tom prilikom moraju se pregledati površine grejnih cevi i ispravnost grejnih elemenata, pirometara i termoregulatora, kao i ispitati funkcionisanje signalnog alarmnog uređaja.

Ako se u kupatilu tokom rada, a pre isteka roka za redovno pražnjenje propisanog u stavu 1 ovog člana, stvori talog nečistoće koji nije moguće drukčije odstraniti, kada se mora isprazniti i talog ukloniti prema uputstvu proizvođača soli odnosno izvođača kupatila.

Član 22

O pregledima iz člana 21 ovog pravilnika radna organizacija dužna je voditi uredno evidenciju.

III PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 23

Postojeća kupatila sa nitratnim solima koja ne odgovaraju odredbi člana 11 ovog pravilnika, moraju se sa njom uskladiti u roku od tri godine od dana stupanja na snagu ovog pravilnika. Ostale zaštitne mere propisane ovim pravilnikom moraju se sprovesti u roku od jedne godine od dana stupanja na snagu ovog pravilnika.

Član 24

Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaje da važi član 86 Pravilnika o tehničkim i zdravstveno-tehničkim zaštitnim merama na radovima pri hemijsko-tehnološkim procesima (Prilog broj 9 "Službenog lista FNRJ", br. 55/50).

Član 25

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu SFRJ".