UREDBA
O NAKNADAMA I DRUGIM PRIMANJIMA ZAPOSLENIH U DRŽAVNIM ORGANIMA I IZABRANIH, ODNOSNO POSTAVLJENIH LICA

("Sl. glasnik RS", br. 37/94, 40/94 - ispr., 6/99 - odluka USRS, 37/2001, 73/2004, 88/2004 i 38/2005)

 

I UVODNA ODREDBA

Član 1

Ovom uredbom utvrđuju se visina, uslovi i način isplate određenih naknada i drugih primanja zaposlenih u državnim organima i izabranih, odnosno postavljenih lica.

Naknadama i drugim primanjima iz stava 1. ovog člana smatraju se:

1) naknade za službeno putovanje;

2) naknada za prevoz na rad i sa rada;

3) dodatak na platu za ishranu u toku rada;

4) dodatak na platu za rad na terenu;

5) dodatak na platu za regresiranje godišnjeg odmora;

6) naknada za otpremninu povodom penzionisanja;

7) naknada za odvojen život od porodice;

8) naknada za selidbene troškove;

9) pravo na razliku zarade za člana Vlade i postavljeno lice u organu državne uprave koji prava iz radnog odnosa ostvaruju u naučnoobrazovnoj ustanovi;

10) otpremnina zaposlenom koji je ostao neraspoređen.

II NAKNADE ZA SLUŽBENO PUTOVANJE

Član 2

Službenim putovanjem u smislu ove uredbe, smatra se putovanje na koje se zaposleni u državnom organu i izabrano odnosno postavljeno lice upućuje, da po nalogu ovlašćenog lica izvrši određeni službeni posao van mesta svog redovnog zaposlenja, odnosno van sedišta republičkog organa.

Član 3

Službeno putovanje može trajati najduže 15 dana neprekidno.

Ako to potrebe službe zahtevaju ili ako se započeti posao ne može prekinuti, službeno putovanje, uz saglasnost ovlašćenog lica, može trajati i duže od 15 dana, ali ne duže od 30 dana neprekidno.

Član 4

Naknada troškova za službeno putovanje obuhvata:

1) dnevnicu i troškove noćenja;

2) naknadu za prevoz od mesta redovnog zaposlenja, odnosno sedišta republičkog organa, do mesta u koje se upućuje radi izvršavanja službenog posla;

3) naknadu ostalih troškova u vezi sa vršenjem službenog posla (naknada za rezervaciju mesta u prevoznom sredstvu, naknada za prevoz prtljaga, naknada troškova prevoza u saobraćaju, naknada troškova telefonskih razgovora i sl.).

Član 5

Dnevnica za službeno putovanje računa se od časa polaska na službeno putovanje do časa povratka sa službenog putovanja.

Cela dnevnica isplaćuje se za vreme od 12 do 24 časa provedenih na službenom putovanju, a polovina dnevnice isplaćuje se za vreme od 8 do 12 časova provedenih na službenom putovanju.

Član 6

Dnevnica za službeno putovanje iznosi 5% od prosečne mesečne zarade po zaposlenom u privredi Republike, prema poslednjem konačnom objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike, na dan polaska na službeno putovanje.

Član 7

Naknada troškova noćenja isplaćuje se u visini stvarnih troškova po priloženom računu, osim za noćenja u hotelu "de luks" kategorije.

Član 8

Nalog za službeno putovanje sadrži podatke koji se odnose na: lično i porodično ime zaposlenog, izabranog odnosno postavljenog lica, mesto i cilj putovanja, datum polaska i povratka, iznos dnevnica, iznos akontacije koja se može isplatiti i vrstu prevoznog sredstva koje se može koristiti za službeno putovanje.

U slučaju da službeno putovanje ne započne u roku od tri dana od datuma navedenog u nalogu za službeno putovanje, iznos isplaćene akontacije vraća se narednog dana od isteka tog roka.

Član 9

Naknada za prevoz na službenom putovanju priznaje se u visini stvarnih troškova prevoza u javnom saobraćaju od mesta zaposlenja, odnosno sedišta republičkog organa, do mesta gde treba da se obavi službeni posao.

Član 10

Naknada ostalih troškova u vezi sa vršenjem službenog posla isplaćuje se u visini stvarnih troškova.

Član 10a

Izabranim i postavljenim licima u državnim organima može se omogućiti plaćanje troškova službenih putovanja u zemlji i inostranstvu platnom karticom, u skladu sa važećim propisima.

Član 11

Kada se zbog hitnosti, odnosno potreba službenog posla ne može koristiti prevozno sredstvo javnog saobraćaja, odnosno službeno vozilo, može se, po pismenom odobrenju ovlašćenog lica u kome su navedeni razlozi hitnosti, odnosno potreba službenog posla, koristiti sopstveni automobil.

Naknada troškova za prevoz sopstvenim automobilom, u slučaju iz stava 1. ovog člana, iznosi 10% od propisane cene za jedan litar pogonskog goriva po pređenom kilometru.

Član 12

Obračun putnih troškova sa odgovarajućim dokazima o njihovoj visini (karta za prevoz, račun za prenoćište, računi za ostale troškove i dr.) podnosi se ovlašćenom licu radi odobravanja isplate naknada za službeno putovanje u roku od tri dana po završenom službenom putovanju.

Član 13

Dnevnica i naknade ostalih troškova vezanih za službeno putovanje u inostranstvo utvrđuju se prema propisima koji važe za zaposlene, izabrana i postavljena lica u saveznim organima.

III NAKNADA ZA PREVOZ NA RAD I SA RADA

Član 14

Za korišćenje prevoza za dolazak na rad i odlazak sa rada isplaćuje se naknada u visini cene mesečne pretplatne karte u gradskom, prigradskom odnosno međugradskom saobraćaju.

IV DODATAK NA PLATU ZA ISHRANU U TOKU RADA

Član 15

Mesečni dodatak za ishranu u toku rada isplaćuje se u visini od 18,80% prosečne zarade po zaposlenom u privredi Republike, prema poslednjem konačnom objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike, na dan isplate.

Dodatak iz stava 1. ovog člana isplaćuje se za dane provedene na radu.

Dnevni iznos dodatka obračunava se deljenjem iznosa mesečnog dodatka sa brojem radnih dana u mesecu za koji se dodatak isplaćuje.

V DODATAK NA PLATU ZA RAD NA TERENU

Član 16

Radom na terenu, u smislu ove uredbe, smatra se rad koji se po svojoj prirodi izvodi van mesta redovnog zaposlenja, a u trajanju dužem od 15 dana neprekidno.

Dodatak za rad na terenu obuhvata troškove za smeštaj i ishranu.

Član 17

Dnevni dodatak za rad na terenu iznosi 3% od prosečne mesečne zarade po zaposlenom u privredi Republike isplaćene prema poslednjem konačnom objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike, na dan isplate.

VI REGRES ZA KORIŠĆENJE GODIŠNJEG ODMORA

Član 18

Visina dodatka ne ime regresa za korišćenje godišnjeg odmora utvrđuje se u iznosu 75% prosečne mesečne zarade po zaposlenom u privredi Republike prema poslednjem objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike, na dan isplate.

Dodatak iz stava 1. ovog člana isplaćuje se u skladu sa aktom Vlade.

VII NAKNADA ZA OTPREMNINU POVODOM PENZIONISANJA

Član 19

Naknada za otpremninu pri prestanku radnog odnosa, radi korišćenja prava na penziju ili pri prestanku radnog odnosa po sili zakona zbog gubitka radne sposobnosti isplaćuje se u visini jedne i po zarade koju bi zaposleni u državnom organu i izabrano, odnosno postavljeno lice ostvarilo za mesec koji prethodi mesecu u kome se isplaćuje otpremnina, s tim što ne može biti niža od jedne i po zarade po zaposlenom isplaćene u Republici u poslednja tri meseca prema poslednjem konačnom objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike, na dan isplate.

VIII NAKNADE ZA ODVOJENI ŽIVOT OD PORODICE

Član 20

Odvojeni život od porodice, u smislu ove uredbe, postoji kada zaposleni u državnom organu i izabrano, odnosno postavljeno lice koje ima porodicu nema rešeno stambeno pitanje u mestu u kome radi a članovi njegove uže porodice žive odvojeno van tog mesta.

Za odvojeni život od uže porodice, u smislu stava 1. ovog člana, mesečna naknada troškova isplaćuje se u iznosu 75% prosečne zarade po zaposlenom u privredi Republike isplaćene prema poslednjem konačnom objavljenom podatku republičkog organa nadležnog za poslove statistike, na dan isplate.

Naknada troškova za odvojeni život od uže porodice za jedan radni dan se obračunava tako što se prosečna mesečna zarada po zaposlenom u Republici podeli sa brojem radnih dana u mesecu.

Član 21

Naknada troškova prevoza pripada zaposlenom u državnom organu i izabranom, odnosno postavljenom licu, radi posete užoj porodici od koje, u smislu člana 20. stav 1. ove uredbe, živi odvojeno i to četiri putovanja mesečno, u visini stvarnih troškova, a najviše do visine cene autobuske karte.

Član 22

Izabranom, odnosno postavljenom licu koje u mestu u kome radi nema rešeno stambeno pitanje, a kome komisija Vlade za stambena pitanja ne može da obezbedi korišćenje službenog stana, odnosno na drugi način obezbedi smeštaj (u zakupljenom stanu) pripada naknada troškova smeštaja u visini razlike između stvarnih troškova smeštaja i visine troškova koje bi imao u slučaju korišćenja odgovarajućeg službenog stana.

Stvarni troškovi smeštaja, u smislu stava 1. ovog člana, priznaju se najviše do cene prenoćišta u hotelu "B" kategorije.

IX NAKNADA ZA SELIDBENE TROŠKOVE

Član 23

Naknada za selidbene troškove ostvaruje se pod uslovom da je zaposleni u državnom organu i izabrano, odnosno postavljeno lice primljeno na rad, izabrano odnosno postavljeno na funkciju u mestu koje je van mesta njegovog prebivališta, kao i kad se upućuje na rad van mesta njegovog redovnog zaposlenja, odnosno sedišta republičkog organa.

Zahtev za naknadu selidbenih troškova podnosi se ovlašćenom licu u roku od osam dana od dana preseljenja.

Naknada za selidbene troškove odgovara visini stvarnih troškova prevoza stvari koje služe za potrebe domaćinstva, a isplaćuje se po podnošenju odgovarajućih dokaza o troškovima preseljenja.

IXa PRAVO NA RAZLIKU ZARADE ZA ČLANA VLADE I POSTAVLJENO LICE U ORGANU DRŽAVNE UPRAVE KOJI PRAVA IZ RADNOG ODNOSA OSTVARUJU U NAUČNOOBRAZOVNOJ USTANOVI

Član 23a

Član Vlade i postavljeno lice u organu državne uprave sa naučnim zvanjem koji, uz saglasnost Vlade, rade i u naučnoobrazovnoj ustanovi i u njoj ostvaruju prava iz radnog odnosa, imaju pravo na razliku zarade između plate koju ostvaruju u naučnoobrazovnoj ustanovi i plate koja im pripada za obavljanje funkcije.

IXb OTPREMNINA ZAPOSLENOM KOJI JE OSTAO NERASPOREĐEN

Član 23b

Zaposlenom koji je ostao neraspoređen otpremnina se isplaćuje za svaku navršenu godinu rada u radnom odnosu u visini trećine njegove plate, s tim da se pod tom platom smatra njegova prosečna mesečna plata koja mu je isplaćena za poslednja tri meseca koja prethode mesecu u kome je doneto rešenje kojim je utvrđeno da je zaposleni ostao neraspoređen.

Zaposlenom koji je ostao neraspoređen i koji je u postupku promene organizacije državnog organa pismeno izjavio, u roku utvrđenom posebnim propisom, da nije zainteresovan da bude raspoređen ni na jedno radno mesto u bilo kom državnom organu, isplaćuje se otpremnina iz stava 1. ovog člana uvećana za 20%.

X PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 24

Danom stupanja na snagu ove uredbe prestaje da važi Uredba o visini, uslovima i načinu isplate naknada materijalnih troškova zaposlenih u državnim organima ("Službeni glasnik Republike Srbije", br. 21/92, 34/92, 50/92, 76/92 i 28/93).

Član 25

Ova uredba stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".

 

Samostalni član Uredbe o dopunama Uredbe o naknadama i drugim primanjima zaposlenih u državnim organima i izabranih, odnosno postavljenih lica

("Sl. glasnik RS", br. 88/2004)

Član 3

Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".