PRAVILNIKO STALNOM STRUČNOM USAVRŠAVANJU I STICANJU ZVANJA NASTAVNIKA, VASPITAČA I STRUČNIH SARADNIKA("Sl. glasnik RS", br. 14/2004 i 56/2005) |
Ovim pravilnikom utvrđuju se: programi i način organizovanja stalnog stručnog usavršavanja, uslovi, organ koji odlučuje o sticanju zvanja i postupak napredovanja, sticanje zvanja u toku usavršavanja nastavnika, vaspitača i stručnih saradnika i obrazac uverenja o savladanom programu.
Pod stalnim stručnim usavršavanjem nastavnika, vaspitača i stručnih saradnika, u smislu ovog pravilnika, podrazumeva se praćenje, usvajanje i primena savremenih dostignuća u nauci i praksi radi ostvarivanja ciljeva i zadataka obrazovanja i vaspitanja i unapređivanja obrazovno-vaspitne prakse.
Stalno stručno usavršavanje nastavnika, vaspitača i stručnih saradnika usmereno je na:
1) osposobljavanje za veću samostalnost u planiranju i izvođenju obrazovno-vaspitnog, vaspitnog rada, nege i stručnog rada (u daljem tekstu: obrazovno-vaspitni rad);
2) sticanje i inoviranje stručnih znanja koja su u funkciji stalnog profesionalnog razvoja u toku rada;
3) razvijanje i usavršavanje u oblastima:
(1) organizacije i izvođenja obrazovno-vaspitnog rada,
(2) praćenja razvoja i postignuća deteta i učenika,
(3) saradnje u pedagoškoj komunikaciji;
4) uvažavanje ličnih svojstava i potreba deteta i učenika u zavisnosti od uzrasta;
5) razvijanje sposobnosti i veština za učešće u timskom radu i za uspešnu komunikaciju; razvijanje i negovanje atmosfere razumevanja i uvažavanja;
6) razvijanje spremnosti i osposobljenosti za stalni proces samovrednovanja, praćenja i unapređivanja sopstvene prakse;
7) osposobljavanje za praćenje i primenu novih obrazovnih tehnologija;
8) osposobljavanje za prihvatanje roditelja za partnera u procesu ostvarivanja ciljeva obrazovanja i vaspitanja i za ostvarivanje zajedničke saradnje;
9) ostvarivanje saradnje sa društvenom zajednicom;
10) razmenu iskustava, unapređivanje struke i napredovanje u zvanju;
11) sticanje znanja, razvijanje sposobnosti i veština za upravljanje i rukovođenje dečjim vrtićem, osnovnom i srednjom školom i domom učenika.
Stalno stručno usavršavanje ostvaruje se aktivnostima:
1) koje samoinicijativno preduzima nastavnik, vaspitač i stručni saradnik radi unapređivanja svog profesionalnog razvoja i obrazovno-vaspitnog rada;
2) koje dečji vrtić, osnovna i srednja škola i dom učenika planira godišnjim programom rada:
(1) na nivou stručnih organa;
(2) organizovanjem seminara po programima iz člana 4. ovog pravilnika;
(3) ostvarivanjem svojih razvojnih programa;
3) koje organizuje Ministarstvo prosvete i sporta (u daljem tekstu: Ministarstvo) ili Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja (u daljem tekstu: Zavod), ustanova, stručno društvo, odnosno udruženje ili privredno društvo, registrovano za obavljanje delatnosti u oblasti obrazovanja i vaspitanja;
4) koje se organizuju na međunarodnom nivou u oblasti obrazovanja i vaspitanja, odnosno učešćem na međunarodnim seminarima i skupovima, u saradnji sa Ministarstvom i drugim ustanovama i organizacijama.
II PROGRAMI STALNOG STRUČNOG USAVRŠAVANJA
Stalno stručno usavršavanje nastavnika, vaspitača i stručnih saradnika ostvaruje se po posebnim programima, koji mogu biti obavezni i izborni.
Programe iz stava 1. ovog člana odobrava Zavod na osnovu konkursa.
Zavod raspisuje konkurs svake godine. Konkurs traje od 1.oktobra do 31. decembra.
Program stalnog stručnog usavršavanja sadrži: naziv, cilj, zadatke, sadržaj, oblike rada, mesto i trajanje programa, nosioce i način njegove primene i provere savladanosti sadržaja programa.
Pravo učešća na konkursu imaju: ustanova, stručno društvo, odnosno udruženje registrovano za obavljanje delatnosti u oblasti obrazovanja i vaspitanja.
Osnovni uslov za donošenje, odnosno odobravanje programa jeste ispunjenost sledećih zahteva:
1) da program doprinosi unapređivanju obrazovno-vaspitne prakse;
2) da su delovi programa iz člana 4. stav 4. ovog pravilnika međusobno povezani i usaglašeni;
3) da su određeni i navedeni uslovi za uspešno ostvarivanje programa.
Ministar sa liste odobrenih programa određuje programe koji su obavezni za nastavnika, vaspitača i stručnog saradnika, odnosno direktore.
Kad je to u javnom interesu, obavezne programe donosi ministar.
Zavod može da donosi obavezne, odnosno izborne programe koji su od posebnog interesa za zaposlene u obrazovanju, uz saglasnost ministra.
Lista obaveznih programa obuhvata sledeće oblasti:
1) pedagoško-psihološke;
2) didaktičko-metodičke;
3) uže stručna znanja od značaja za predmet, odnosno poslove nastavnika, vaspitača i stručnog saradnika.
Program se odobrava za primenu u trajanju do dve godine. Program koji nije primenjivan može da bude odobren kao ogledni u trajanju od godinu dana. Po isteku ogleda program može da bude odobren na rok do dve godine ili da ne bude odobren.
Katalog programa stalnog stručnog usavršavanja nastavnika, vaspitača i stručnih saradnika Zavod dostavlja ustanovama do 1. juna tekuće, za narednu školsku godinu.
Katalog sadrži obavezne i izborne odobrene programe.
Sredstva za troškove primene obaveznih programa koje donosi ministar, odnosno Zavod obezbeđuju se u budžetu Republike.
Ostvarivanje odobrenog programa proverava Zavod u toku njegove primene.
Na osnovu vrednovanja ostvarenosti ciljeva i zadataka, načina primene programa i rezultata, Zavod produžava, odnosno oduzima odobrenje.
Ako su rezultati vrednovanja primene odobrenog programa zadovoljavajući i bez potrebe za izmenama i dopunama sadržaja i metoda, Zavod, po isteku roka iz člana 6. ovog pravilnika, produžava odobrenje programa bez konkursa.
Ako su rezultati vrednovanja nezadovoljavajući, Zavod obustavlja od primene program, odnosno oduzima odobrenje u toku njegove primene.
Nastavniku, vaspitaču i stručnom saradniku koji je savladao program stručnog usavršavanja iz člana 4. ovog pravilnika izdaje se uverenje o savladanom programu.
Obrazac uverenja iz stava 1. ovog člana štampa se na 100-gramskoj hartiji, veličine 21x29 cm, na svetloplavoj podlozi.
Obrazac uverenja odštampan je uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
III OBAVEZNO STRUČNO USAVRŠAVANJE NASTAVNIKA, VASPITAČA I STRUČNIH SARADNIKA
Nastavnik, vaspitač i stručni saradnik dužan je da u toku pet godina pohađa najmanje 100 časova programa iz člana 4. ovog pravilnika, i to:
1) najmanje 60 časova sa liste obaveznih programa iz člana 6. ovog pravilnika iz svih oblasti ukupno;
2) do 40 časova sa liste izbornih programa.
Nastavnik, vaspitač i stručni saradnik ima pravo i dužnost da svake školske godine učestvuje u ostvarivanju različitih oblika stručnog usavršavanja u ustanovi u kojoj radi, i to da:
1) održi ogledni čas nastave, prikaže aktivnost, temu, rezultate praćenja razvoja deteta i učenika, stručnu knjigu, odnosno članak ili da vodi radionicu;
2) prisustvuje oglednim časovima, prikazima aktivnosti, delovima akcionog istraživanja pedagoške prakse, teme, stručne knjige, odnosno članka i da učestvuje u njihovoj analizi;
3) prisustvuje stručnim sastancima na kojima se ostvaruje pojedini oblik stručnog usavršavanja, a koji su u vezi sa poslovima nastavnika, vaspitača i stručnog saradnika;
4) učestvuje u izradi razvojnog plana ustanove.
Ustanova obezbeđuje ostvarivanje prava iz stava 1. ovog člana.
Godišnji program rada i razvojni plan ustanove sadrže okvirni plan stručnog usavršavanja nastavnika, vaspitača i stručnog saradnika.
Nastavničko, odnosno vaspitno-obrazovno veće u junu mesecu razmatra izveštaj o stručnom usavršavanju nastavnika, vaspitača i stručnog saradnika sa analizom rezultata primene stečenih znanja i veština.
Izveštaj sa analizom iz stava 2. ovog člana sastavni je deo godišnjeg izveštaja o radu ustanove i dostavlja se na usvajanje organu upravljanja.
Evidenciju o stalnom stručnom usavršavanju nastavnika, vaspitača i stručnog saradnika vodi ustanova.
Evidencija iz stava 1. ovog člana čuva se u ličnom dosijeu nastavnika, vaspitača i stručnog saradnika.
Sredstva za ostvarivanje programa stalnog stručnog usavršavanja obezbeđuju se, u skladu sa zakonom.
IV USLOVI I POSTUPAK NAPREDOVANJA I STICANJA ZVANJA
U toku stručnog usavršavanja nastavnik, vaspitač i stručni saradnik može da stekne zvanje: pedagoški savetnik, mentor, instruktor i viši pedagoški savetnik pod uslovima i po postupku utvrđenim ovim pravilnikom.
Zvanja iz stava 1. ovog člana stiču se, po pravilu, postupno.
U zvanje pedagoškog savetnika bira se nastavnik, vaspitač i stručni saradnik koji:
1) ima najmanje pet godina radnog iskustva u obavljanju obrazovno-vaspitnog rada u ustanovi;
2) postiže nadprosečni stepen ostvarenosti obrazovno-vaspitnih ciljeva u odnosu na početno stanje i uslove rada;
3) inicira i učestvuje u podizanju kvaliteta pedagoške prakse, nege i vaspitnog rada (u daljem tekstu: pedagoška praksa);
4) poznaje engleski, ruski, francuski, nemački, španski ili italijanski jezik (u daljem tekstu: strani jezik);
5) savlada programe obuke iz člana 4. ovog pravilnika, u trajanju od 140 časova;
6) poseduje osnovnu informatičku pismenost.
Poznavanje stranog jezika, u smislu stava 1. tačka 4) ovog člana podrazumeva čitanje i pisanje kratkog i jednostavnog teksta na tom jeziku i dokazuje se javnom ispravom stečenom u toku školovanja ili uverenjem organizacije registrovane za učenje stranih jezika za nivo A2 skale Zajedničkog evropskog jezičkog okvira.
Posedovanje osnovne informatičke pismenosti u smislu stava 1. tačka 6) ovog člana podrazumeva: poznavanje funkcija osnovnih komponenti personalnog računara i perifernih uređaja; razumevanje osnovnih funkcija operativnog sistema i korisničkih programa; upotrebu jednog od programa za obradu teksta, dokazuje se u svakodnevnom radu u ustanovi.
U zvanje mentora bira se nastavnik, vaspitač i stručni saradnik koji:
1) ima najmanje osam godina radnog iskustva u obavljanju obrazovno-vaspitnog rada u ustanovi;
2) postiže visok stepen ostvarenosti obrazovno-vaspitnih ciljeva u odnosu na početno stanje i uslove rada;
3) inicira i učestvuje u podizanju kvaliteta pedagoške prakse u ustanovi;
4) poznaje strani jezik;
5) poseduje osnovnu informatičku pismenost;
6) savlada program iz člana 10. ovog pravilnika.
Zvanje mentora može da stekne nastavnik koji je, osim ispunjenosti uslova iz stava 1. ovog člana, savladao program za zvanje mentora u trajanju od najmanje 180 časova.
U zvanje instruktora bira se nastavnik, vaspitač i stručni saradnik koji:
1) ima odgovarajuće visoko obrazovanje, osim ako se za određene predmete ili poslove ne obrazuju nastavnici i vaspitači sa visokim obrazovanjem;
2) ima najmanje 10 godina radnog iskustva u obavljanju obrazovno-vaspitnog rada u ustanovi;
3) postiže visok stepen ostvarenosti obrazovno-vaspitnih ciljeva u odnosu na početno stanje i uslove rada;
4) inicira i učestvuje u podizanju kvaliteta pedagoške prakse u ustanovi;
5) zna strani jezik;
6) koristi računar u radu;
7) savlada odobreni program obuke za voditelja programa;
8) ostvari različite odobrene programe obuke u trajanju od najmanje 100 časova u svojstvu voditelja programa ili predavača, uz nadzor autora programa.
U zvanje višeg pedagoškog savetnika bira se nastavnik, vaspitač i stručni saradnik koji:
1) nakon stečenog visokog obrazovanja ima najmanje specijalizaciju u trajanju od dve godine ili magisterijum,
2) ima najmanje 12 godina radnog iskustva u obavljanju obrazovno-vaspitnog, vaspitnog ili stručnog rada;
3) postiže visok stepen ostvarenosti obrazovno-vaspitnih ciljeva u odnosu na početno stanje i uslove rada;
4) inicira i učestvuje u podizanju kvaliteta pedagoškog rada u ustanovi;
5) zna jedan strani jezik i poznaje drugi živi strani jezik;
6) koristi računar u radu;
7) kreira i ostvaruje istraživačke aktivnosti od značaja za obrazovno-vaspitni rad.
Uslovi za sticanje zvanja iz člana 16. tač. 2) i 3), člana 17. tač. 2) i 3) člana 18. tač. 3) i 4) i člana 19. tač. 3) i 4) odštampani su uz ovaj pravilnik i čine njegov sastavni deo.
Postupak za sticanje odgovarajućeg zvanja pokreće nastavnik, vaspitač i stručni saradnik podnošenjem zahteva ustanovi.
Nastavnik, vaspitač i stručni saradnik podnosi dokaze o ispunjenosti uslova za sticanje zvanja propisanih ovim pravilnikom, sa procenom svog stepena ostvarenosti obrazovno-vaspitnih ciljeva na osnovu uslova za sticanje zvanja utvrđenih ovim pravilnikom.
U postupku odlučivanja o zahtevu iz člana 21. ovog pravilnika direktor ustanove pribavlja mišljenje sa procenom stepena ostvarenosti obrazovno-vaspitnih ciljeva u ključnim oblastima i kvaliteta pedagoške prakse za:
- nastavnika - od stručnog veća za oblast predmeta i od prosvetnog savetnika;
- za vaspitača - od stručnog aktiva i prosvetnog savetnika;
- za stručnog saradnika u školi - od pedagoškog kolegijuma i prosvetnog savetnika;
- za stručnog saradnika u dečjem vrtiću i domu učenika - od stručnog aktiva i prosvetnog savetnika.
Predlog za sticanje odgovarajućeg zvanja nastavnika, vaspitača i stručnog saradnika direktor dostavlja na mišljenje nastavničkom, vaspitno-obrazovnom, odnosno pedagoškom veću i savetu roditelja, sa pribavljenim pozitivnim mišljenjima i procenom iz člana 22 ovog pravilnika.
Nakon pribavljenih pozitivnih mišljenja nastavničkog, vaspitno-obrazovnog, odnosno pedagoškog veća i saveta roditelja direktor donosi rešenje o sticanju odgovarajućeg zvanja nastavnika, vaspitača i stručnog saradnika.
Izuzetno od stava 1. ovog člana u postupku donošenja rešenja o sticanju zvanja instruktora i višeg pedagoškog savetnika direktor pribavlja i mišljenje Zavoda.
Po pribavljenom pozitivnom mišljenju Zavoda direktor donosi rešenje o sticanju zvanja iz stava 2. ovog člana.
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije", a primenjivaće se od 1. jula 2004. godine.
Samostalni član Pravilnika o izmenama i dopunama Pravilnika o stalnom stručnom usavršavanju i sticanju zvanja nastavnika, vaspitača i stručnih saradnika
("Sl. glasnik RS", br. 56/2005)
Član 9
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
STEPEN OSTVARENOSTI OBRAZOVNO-VASPITNIH CILJEVA U ODNOSU NA POČETNO STANJE I USLOVE RADA
Uslov za sticanje zvanja pedagoškog savetnika, mentora, instruktora i višeg pedagoškog savetnika - Stepen ostvarenosti obrazovno-vaspitnih ciljeva u odnosu na početno stanje i uslove rada ocenjuje se za poslove, i to:
I OBLASTI RADA NASTAVNIKA:
1. Planiranje i programiranje obrazovno-vaspitnih aktivnosti
2. Nastava, odnosno učenje
3. Praćenje i vrednovanje učenika
4. Podrška učenicima
5. Saradnja sa roditeljima i društvenom zajednicom
II OBLASTI RADA VASPITAČA:
a) Vaspitač u dečjem vrtiću
1. Planiranje i programiranje vaspitno-obrazovnih aktivnosti
2. Vaspitno-obrazovni rad
3. Praćenje postignuća dece
4. Podrška deci
5. Saradnja sa porodicom i društvenom zajednicom
b) Vaspitač u školi sa domom i domu učenika
1. Planiranje i programiranje vaspitno-obrazovnih aktivnosti
2. Vaspitni rad
3. Praćenje razvoja i napredovanja učenika
4. Podrška učenicima
5. Saradnja sa roditeljima i društvenom zajednicom
III OBLASTI RADA STRUČNOG SARADNIKA
a) Psiholog, pedagog, andragog, defektolog i socijalni radnik u školi
1. Planiranje i programiranje obrazovno-vapsitnih aktivnosti
2. Saradnja sa nastavnicima
3. Rad sa učenicima
4. Saradnja sa roditeljima i društvenom zajednicom
5. Istraživanje obrazovno-vaspitne prakse (analitičko-istraživačke aktivnosti)
b) Psiholog, pedagog, andragog, defektolog i socijalni radnik u dečjem vrtiću
1. Planiranje i programiranje vaspitno-obrazovnog rada
2. Saradnja sa vaspitačima
3. Rad sa decom
4. Saradnja sa porodicom i društvenom zajednicom
5. Istraživanje vaspitno-obrazovne prakse (analitičko-istraživački rad)
v) Bibliotekar u školi
1. Uređenost fonda
2. Rad sa učenicima
3. Saradnja sa nastavnicima
4. Informativno-dokumentacioni rad
5. Kulturni i javni rad
NIVOI PROCENE STEPENA OSTVARENOSTI OBRAZOVNO-VASPITNIH CILJEVA KROZ OBLASTI RADA NASTAVNIKA, VASPITAČA I STRUČNIH SARADNIKA
Za svaki pokazatelj u okviru oblasti rada nastavnik, vaspitač i stručni saradnik može da bude ocenjen sa A, B ili V.
Nastavnik, stručni saradnik i vaspitač ocenjuje se sa A - za određeni pokazatelj ako ga u svom radu primenjuje u više od 75% slučajeva, odnosno situacija, sa B - u više od 50%, a sa V - u manje od 50%.
Za svaku iskazanu oblast rada od 1. do 5. nastavnik, vaspitač i stručni saradnik može da postigne nivo I ili II.
Nivo I za određenu oblast rada postigne nastavnik, vaspitač i stručni saradnik koji na svim pokazateljima nema nijednu ocenu V, a u više od 50% pokazatelja ima ocenu A.
Nivo II za određenu oblast rada postigne nastavnik, vaspitač i stručni saradnik koji na svim pokazateljima nema nijednu ocenu V, a u više od 50% pokazatelja ima ocenu B.
Visok stepen ostvarenosti obrazovno-vaspitnih ciljeva ima nastavnik, vaspitač i stručni saradnik koji za četiri iskazane oblasti rada ostvari nivo I, a za jednu - nivo II.
Nadprosečan stepen ostvarenosti obrazovno-vaspitnih ciljeva ima nastavnik, vaspitač i stručni saradnik koji za tri iskazane oblasti rada ostvari nivo I, a za dve - nivo II.
POKAZATELJI OSTVARENOSTI OBRAZOVNO-VASPITNIH CILJEVA U OBLASTIMA RADA NASTAVNIKA
1. |
Planiranje i programiranje obrazovno-vaspitnih aktivnosti: |
|
|
1.1. |
Osmišljava podsticajnu sredinu za učenje; |
|
1.2. |
Usklađuje ciljeve, sadržaje, metode rada i očekivane ishode, horizontalno i vertikalno povezuje sadržaje unutar školskog programa; |
|
1.3. |
Planira praćenje i vrednovanje postignuća učenika i samovrednovanje; |
|
1.4. |
Timski planira i programira obrazovno-vaspitni proces; |
|
1.5. |
Uvažava individualne karakteristike i potrebe razvojnog nivoa svakog pojedinog učenika u toku pripremanja i planiranja obrazovno-vaspitnih aktivnosti; |
|
1.6. |
Ispituje potrebe roditelja i društvene zajednice i u skladu s tim planira saradnju sa njima; |
|
1.7. |
Stalno prati razvoj oblasti koju predaje i nastavu planira u skladu sa novinama. |
2. |
Nastava, odnosno učenje: |
|
|
2.1. |
Primenjuje raznovrsne metode, aktivnosti i oblike rada; |
|
2.2. |
Individualizuje nastavu, odnosno učenje; |
|
2.3. |
Omogućuje aktivnu ulogu učenika u procesu nastave, odnosno učenja; |
|
2.4. |
Podstiče motivaciju učenika za učenje; |
|
2.5. |
Podstiče i razvija ličnu odgovornost za učenje; |
|
2.6. |
Podstiče i koristi upotrebu različitih medija u nastavi; |
|
2.7. |
Uvažava individualne karakteristike i potrebe razvojnog nivoa svakog pojedinog učenika u procesu nastave, odnosno učenja; |
|
2.8. |
Povezuje znanje iz discipline koju predaje sa znanjima iz drugih disciplina i sa vanškolskim iskustvom učenika; |
|
2.9. |
Predstavlja pozitivan model učenicima kako se misli i istražuje u disciplini koju predaje; |
|
2.10. |
Podstiče interaktivno učenje. |
3. |
Praćenje i vrednovanje učenika: |
|
|
3.1. |
Prati individualno postignuće učenika u cilju podsticanja razvoja; |
|
3.2. |
Blagovremeno i kontinuirano daje obrazložene i upotrebljive informacije učeniku o postignućima i napretku; |
|
3.3. |
Podstiče i razvija samovrednovanje kod učenika; |
|
3.4. |
Podstiče i razvija vršnjačko vrednovanje; |
|
3.5. |
Osmišljava i primenjuje raznovrsne načine praćenja i vrednovanja postignuća; |
|
3.6. |
Uvažava individualne karakteristike i potrebe razvojnog nivoa svakog pojedinog učenika prilikom vrednovanja njegovog postignuća; |
|
3.7. |
Primenjuje principe nenasilne komunikacije u izražavanju svojih zapažanja u vezi sa praćenjem i vrednovanjem učenika; |
|
3.8. |
Uključuje mišljenje učenika u vrednovanje njegovih postignuća. |
4. |
Podrška učenicima: |
|
|
4.1. |
Podstiče inicijativu i slobodu iskazivanja misli, stavova i uverenja kod učenika; |
|
4.2. |
Uvažava ličnost i privatnost učenika; |
|
4.3. |
Pruža pomoć i podršku učenicima u njihovom organizovanju i učešću u svim oblicima školskog života; |
|
4.4. |
Zastupa najbolji interes učenika u obrazovno-vaspitnom radu; |
|
4.5. |
Podstiče stvaranje pozitivne socijalne klime u odeljenju; |
|
4.6. |
Gradi atmosferu međusobnog poverenja sa svim učesnicima u obrazovno-vaspitnom procesu; |
|
4.7. |
Koristi konstruktivan pristup u komunikaciji sa učenicima i podstiče ih na korišćenje takvog pristupa; |
|
4.8. |
Razvija toleranciju i humanost kod učenika. |
5. |
Saradnja sa roditeljima i društvenom zajednicom: |
|
|
5.1. |
Sa roditeljima i društvenom zajednicom radi na utvrđivanju zajedničkih interesa; |
|
5.2. |
Pokreće, prihvata i radi na ostvarivanju inicijative roditelja i društvene zajednice u ostvarivanju zajedničkih interesa; |
|
5.3. |
Uvažava i poštuje ličnost i privatnost roditelja; |
|
5.4. |
Blagovremeno i kontinuirano razmenjuje informacije sa roditeljima o postignuću i razvoju učenika; |
|
5.5. |
Angažuje roditelje u ostvarivanju obrazovno-vaspitnih aktivnosti u skladu sa njihovim interesovanjima i mogućnostima; |
|
5.6. |
Koristi mogućnosti društvene zajednice za podsticanje razvoja dece. |
POKAZATELJI OSTVARENOSTI VASPITNO-OBRAZOVNIH CILJEVA U OBLASTIMA RADA VASPITAČA
a) |
Vaspitač u dečjem vrtiću |
|
1. |
Planiranje i programiranje vaspitno-obrazovnih aktivnosti: |
|
|
1.1. |
Strukturira sredinu za učenje i razvoj uz aktivno učešće dece; |
|
1.2. |
Priprema sredstva i materijal za igru, učenje i druge aktivnosti u skladu sa potrebama, interesovanjima i aktuelnim dešavanjima u vaspitnoj grupi i okruženju; |
|
1.3. |
Usklađuje ciljeve, sadržaje, metode i oblike rada sa potrebama, mogućnostima i uzrasnim karakteristikama dece; |
|
1.4. |
Planira vaspitno-obrazovne aktivnosti na osnovu posmatranja dece, evaluacije postignuća grupe i pojedinog deteta i samoevaluacije; |
|
1.5. |
Planira saradnju sa porodicom i društvenom zajednicom u ostvarivanju vaspitno-obrazovnih aktivnosti; |
|
1.6. |
Timski programira vaspitno-obrazovni proces; |
|
1.7. |
Planira koristeći stručnu literaturu. |
2. |
Vaspitno-obrazovni rad: |
|
|
2.1. |
Primenjuje individualizovani pristup tokom nege i vaspitnog rada; |
|
2.2. |
Podstiče samostalnost u sticanju kulturno-higijenskih navika; |
|
2.3. |
Primenjuje raznovrsne metode i oblike rada; |
|
2.4. |
Podstiče motivaciju dece za aktivnost; |
|
2.5. |
Kreira situacije u kojima deca mogu da vrše izbor; |
|
2.6. |
Podržava inicijativu dece u izboru aktivnosti i sredstava; |
|
2.7. |
Podstiče i neguje razvoj simboličke igre i dečje stvaralaštvo u svim domenima izražavanja; |
|
2.8. |
Na starijim uzrastima primenjuje izdvojene sekvence učenja; |
|
2.9. |
Podstiče i unapređuje situaciono učenje. |
3. |
Praćenje postignuća dece: |
|
|
3.1. |
Prati individualni razvoj i postignuća pojedinog deteta; |
|
3.2. |
Prati i procenjuje razvoj i postignuća vaspitne grupe u celini; |
|
3.3. |
Menja vaspitne postupke u cilju unapređenja razvoja; |
|
3.4. |
Vrši razmenu informacija o detetu sa roditeljima po potrebi i sa stručnim saradnicima; |
|
3.5. |
Kontinuirano vrši evaluaciju rada samostalno i u saradnji sa stručnim saradnikom, odnosno stručnom službom; |
|
3.6. |
Podstiče i razvija samovrednovanje kod dece; |
|
3.7. |
Podstiče i razvija vršnjačko vrednovanje; |
|
3.8. |
Primenjuje principe nenasilne komunikacije u iskazivanju svojih zapažanja. |
4. |
Rad sa decom: |
|
|
4.1. |
Ostvaruje odgovarajuće postupke u procesu adaptacije dece; |
|
4.2. |
Stvara i održava pozitivnu socijalnu klimu u vaspitnoj grupi; |
|
4.3. |
Podstiče atmosferu međusobnog poverenja i osećanja sigurnosti; |
|
4.4. |
Uvažava i poštuje svako pojedino dete i njegovu privatnost; |
|
4.5. |
Neguje slobodu izražavanja misli i osećanja; |
|
4.6. |
Pomaže detetu da prepozna svoje potrebe i izrazi ih na adekvatan način; |
|
4.7. |
Vodi računa o kvalitetu kulturne ponude u okviru rada sa decom; |
|
4.8. |
Razvija toleranciju i humanost kod dece. |
5. |
Saradnja sa porodicom i društvenom zajednicom: |
|
|
5.1. |
Organizuje različite oblike i vidove saradnje sa porodicom i društvenom zajednicom; |
|
5.2. |
Pokreće i prihvata inicijativu roditelja i predstavnika društvene zajednice; |
|
5.3. |
Angažuje roditelje i druge članove porodice u ostvarivanju vaspitno-obrazovnih aktivnosti u skladu sa njihovim mogućnostima i potrebama dece; |
|
5.4. |
Neguje partnerski odnos u saradnji sa roditeljima; |
|
5.5. |
Koristi mogućnosti društvene zajednice za podsticanje razvoja dece. |
b) |
Vaspitač u školi sa domom i domu učenika |
|
1. |
Planiranje i programiranje vaspitno-obrazovnih aktivnosti: |
|
|
1.1. |
Osmišljava podsticajnu sredinu za vaspitni rad; |
|
1.2. |
Usklađuje ciljeve, sadržaje, metode rada i očekivane ishode; |
|
1.3. |
Planira vrednovanje i samovrednovanje; |
|
1.4. |
Timski programira vaspitno-obrazovni proces; |
|
1.5. |
Uvažava individualne karakteristike i potrebe razvojnog nivoa svakog pojedinog učenika u toku pripremanja i planiranja vaspitno-obrazovnih aktivnosti; |
|
1.6. |
Planira saradnju sa roditeljima i društvenom zajednicom u ostvarivanju vaspitno-obrazovnih aktivnosti; |
|
1.7. |
Vaspitno-obrazovni rad planira u skladu sa savremenom praksom. |
2. |
Vaspitno-obrazovni rad: |
|
|
2.1. |
Primenjuje raznovrsne metode i oblike vaspitnog rada; |
|
2.2. |
Individualizuje vaspitne aktivnosti; |
|
2.3. |
Omogućuje aktivnu ulogu učenika u procesu vaspitnog rada; |
|
2.4. |
Podstiče motivaciju učenika za sve vaspitno-obrazovne aktivnosti; |
|
2.5. |
Podstiče i razvija ličnu odgovornost učenika; |
|
2.6. |
Podstiče i koristi nove vaspitne sadržaje; |
|
2.7. |
Uvažava individualne karakteristike i potrebe razvojnog nivoa u procesu vaspitnog rada; |
|
2.8. |
Poseduje i koristi znanja iz više disciplina u vaspitnom radu sa učenicima; |
|
2.9. |
Predstavlja pozitivan model učenicima; |
|
2.10. |
Kontinuirano priprema i vodi učenike na takmičenja, odnosno smotre. |
3. |
Praćenje razvoja i vrednovanje učenika: |
|
|
3.1. |
Prati individualno postignuće učenika u cilju podsticanja razvoja; |
|
3.2. |
Blagovremeno i kontinuirano daje informacije učeniku o njegovom opštem napredovanju; |
|
3.3. |
Podstiče i razvija samovrednovanje kod učenika; |
|
3.4. |
Podstiče i razvija vršnjačko vrednovanje; |
|
3.5. |
Osmišljava i primenjuje raznovrsne načine praćenja i vrednovanja postignuća; |
|
3.6. |
Uvažava individualne karakteristike i potrebe razvojnog nivoa u toku praćenja opšteg napredovanja učenika; |
|
3.7. |
Primenjuje principe nenasilne komunikacije u saopštavanju svojih zapažanja. |
4. |
Rad sa učenicima: |
|
|
4.1. |
Podstiče inicijativu i slobodu kazivanja, misli, stavova i uverenja kod učenika; |
|
4.2. |
Uvažava i poštuje ličnost učenika; |
|
4.3. |
Podstiče i razvija stvaranje pozitivne socijalne klime u vaspitnoj grupi i domu; |
|
4.4. |
Gradi atmosferu međusobnog poverenja; |
|
4.5. |
Uvažava dečju privatnost; |
|
4.6. |
Zastupa najbolji interes deteta, odnosno učenika, u vaspitno-obrazovnom radu; |
|
4.7. |
Koristi konstruktivan pristup u komunikaciji sa učenicima. |
5. |
Saradnja sa roditeljima i društvenom zajednicom: |
|
|
5.1. |
Sa roditeljima i društvenom zajednicom radi na utvrđivanju zajedničkih interesa; |
|
5.2. |
Pokreće, prihvata i radi na ostvarivanju inicijative roditelja i društvene zajednice u ostvarivanju zajedničkih interesa; |
|
5.3. |
Uvažava i poštuje ličnost i privatnost roditelja; |
|
5.4. |
Blagovremeno i kontinuirano razmenjuje informacije sa roditeljima o razvoju i postignuću učenika; |
|
5.5. |
Angažuje roditelje u ostvarivanju vaspitno-obrazovnih aktivnosti u skladu sa njihovim interesovanjima i mogućnostima; |
|
5.6. |
Koristi mogućnosti društvene zajednice za podsticanje razvoja učenika. |
POKAZATELJI OSTVARENOSTI OBRAZOVNO-VASPITNIH CILJEVA U OBLASTIMA RADA STRUČNOG SARADNIKA
a) |
Psiholog, pedagog, andragog, defektolog i socijalni radnik u školi |
|
1. |
Planiranje i programiranje obrazovno-vaspitnih aktivnosti: |
|
|
1.1. |
Sarađuje sa nastavnicima u osmišljavanju podsticajne sredine za učenje; |
|
1.2. |
Sarađuje sa nastavnicima u usklađivanju ciljeva, sadržaja, metoda rada i očekivanih ishoda sa potrebama i mogućnostima učenika; |
|
1.3. |
Podstiče i pomaže nastavnicima u planiranju različitih oblika vrednovanja sopstvenih i učeničkih postignuća; |
|
1.4. |
Učestvuje u timskom planiranju i programiranju obrazovno-vaspitnog procesa i izboru udžbenika; |
|
1.5. |
Ukazuje nastavnicima na individualne karakteristike i potrebe razvojnih nivoa učenika u funkciji pripremanja i planiranja obrazovno-vaspitnih aktivnosti; |
|
1.6. |
Pokreće i planira saradnju sa roditeljima i društvenom zajednicom u ostvarivanju obrazovno-vaspitnih ciljeva i zadataka i učestvuje u njenom ostvarivanju; |
|
1.7. |
Aktivno učestvuje u školskom timu u izradi plana razvoja škole i u koncipiranju i ostvarivanju raznovrsnih školskih projekata. |
2. |
Saradnja sa nastavnicima: |
|
|
2.1. |
Sa nastavnicima radi na konstruktivnom rešavanju sukoba u odeljenju; |
|
2.2. |
Pokreće i razvija timski rad u kolektivu; |
|
2.3. |
Pokreće i podstiče primenu tematskog interdisciplinarnog pristupa u nastavi; |
|
2.4. |
Promoviše aktivnu ulogu učenika u procesu nastave, odnosno učenja; |
|
2.5. |
Radi sa nastavnicima na primeni znanja o različitim stilovima učenja u procesu nastave; |
|
2.6. |
Radi sa nastavnicima na kreiranju različitih oblika nastavnog procesa u skladu sa individualnim svojstvima učenika i potrebama dece različitog razvojnog nivoa; |
|
2.7. |
Predstavlja pozitivan model nastavnicima u primeni komunikacijskih veština; |
|
2.8. |
Predlaže, organizuje i ostvaruje različite vidove stručnog usavršavanja za nastavnike; |
|
2.9. |
Osmišljava i primenjuje raznovrsne načine praćenja i vrednovanja; |
|
2.10. |
Podstiče i organizuje uključivanje nastavnika u različite projekte; |
|
2.11. |
Radi sa nastavnicima na unapređivanju mentalnog zdravlja učenika. |
3. |
Rad sa učenicima: |
|
|
3.1. |
Prati individualna postignuća učenika u cilju podsticanja razvoja; |
|
3.2. |
Blagovremeno i kontinuirano radi na prevenciji mentalnog zdravlja učenika; |
|
3.3. |
Podstiče inicijativu i slobodu iskazivanja misli, stavova i uverenja kod učenika; |
|
3.4. |
Uvažava ličnost učenika i njegovu privatnost; |
|
3.5. |
Podstiče stvaranje pozitivne socijalne klime u odeljenju i radi na njenom razvoju; |
|
3.6. |
Podstiče uključivanje učenika u rad učeničkih organizacija i pomaže osmišljavanju aktivnosti; |
|
3.7. |
Zastupa najbolji interes deteta u svom radu; |
|
3.8. |
Kontinuirano prati i podstiče emocionalni, socijalni i intelektualni razvoj učenika; |
|
3.9. |
Primenjuje raznovrsne metode i tehnike dijagnostičnog i savetodavnog rada sa učenicima (individualno i grupno) i koristi konstruktivan pristup u radu sa učenicima; |
|
3.10. |
Sistematski i kontinuirano radi na profesionalnoj orijentaciji učenika. |
4. |
Saradnja sa roditeljima i društvenom zajednicom: |
|
|
4.1. |
Pokreće i prihvata inicijativu roditelja i društvenom zajednicom u ostvarivanju zajedničkih interesa i radi na utvrđivanju zajedničkih interesa; |
|
4.2. |
Uvažava i poštuje ličnost i privatnost roditelja; |
|
4.3. |
Blagovremeno i kontinuirano razmenjuje informacije sa roditeljima o napretku i razvoju učenika; |
|
4.4. |
Primenjuje raznovrsne metode savetodavnog rada sa roditeljima; |
|
4.5. |
Inicira, organizuje i ostvaruje različite vidove obuke za roditelje. |
5. |
Istraživanje obrazovno-vaspitne prakse (analitičko-istraživačke aktivnosti): |
|
|
5.1. |
Ispituje specifične probleme škole, predlaže mere za njihovo rešavanje i prati njihove efekte; |
|
5.2. |
Inicira i prati uvođenje različitih ogleda i projekata u školi; |
|
5.3. |
Upoznaje nastavničko veće, savet roditelja i školski odbor sa rezultatima istraživanja; |
|
5.4. |
Prati najnovija dostignuća pedagoško-psihološke nauke i primenjuje ih u radu sa učenicima i nastavnicima; |
|
5.5. |
Izrađuje posebne preglede, izveštaje i analize iz domena svog rada i za potrebe stručnih organa. |
b) |
Stručni saradnici u dečjem vrtiću |
|
1. |
Planiranje i programiranje vaspitno-obrazovnih aktivnosti: |
|
|
1.1. |
Aktivno učestvuje u izradi plana razvoja vrtića; |
|
1.2. |
Učestvuje u timskom planiranju i programiranju vaspitno-obrazovnog rada; |
|
1.3. |
Daje instrukcije vaspitačima u usklađivanju ciljeva, sadržaja, metoda rada sa potrebama, mogućnostima i interesovanjima dece; |
|
1.4. |
Ukazuje na individualne karakteristike i potrebe razvojnih nivoa dece u funkciji pripremanja i planiranja vaspitno-obrazovnih aktivnosti; |
|
1.5. |
Pomaže vaspitačima u planiranju različitih oblika praćenja sopstvene vaspitne prakse i postignuća dece; |
|
1.6. |
Daje instrukcije vaspitačima u osmišljavanju podsticajne sredine za učenje; |
|
1.7. |
Inicira i planira saradnju sa porodicom i društvenom zajednicom u cilju ostvarivanja vaspitno-obrazovnih ciljeva i zadataka. |
2. |
Saradnja sa vaspitačima: |
|
|
2.1. |
Pruža pomoć vaspitačima u planiranju usmerenom ka konceptu otvorenog sistema vaspitanja i obrazovanja; |
|
2.2. |
Podstiče timski rad u vrtiću i timsku evaluaciju rada dečjeg vrtića; |
|
2.3. |
Inicira, podstiče i pomaže vaspitačima u organizaciji individualnog i grupnog rada sa decom; |
|
2.4. |
Promoviše aktivnu ulogu deteta u procesu vaspitno-obrazovnog rada; |
|
2.5. |
Usmerava vaspitače u otkrivanju različitih stilova učenja kod dece; |
|
2.6. |
Razmenjuje informacije sa vaspitačima o individualnim karakteristikama razvoju i potrebama dece; |
|
2.7. |
Radi na primeni i razvijanju komunikacijskih veština; |
|
2.8. |
Organizuje različite vidove stručnog usavršavanja; |
|
2.9. |
Pomaže vaspitačima u razvijanju procesa samoocenjivanja; |
|
2.10. |
Uključuje se u planiranje i ostvarivanje saradnje sa školom. |
3. |
Rad sa decom: |
|
|
3.1. |
Radi na ostvarivanju prava deteta i zastupa najbolji interes deteta; |
|
3.2. |
Prati postignuća dece u cilju podsticanja razvoja; |
|
3.3. |
Podstiče stvaranje pozitivne socijalne klime u grupi; |
|
3.4. |
Gradi atmosferu međusobnog poverenja; |
|
3.5. |
Po potrebi primenjuje raznovrsne metode i tehnike dijagnostičkog rada sa decom; |
|
3.6. |
Ostvaruje saradnju sa stručnim specijalističkim službama i institucijama u interesu deteta; |
|
3.7. |
Planski zajedno sa vaspitačima uključuje roditelje u rad u vaspitnoj grupi; |
|
3.8. |
Uvažava privatnost porodice; |
|
3.9. |
Prati realizaciju kulturne ponude namenjene deci u predškolskoj ustanovi i uspostavlja i primenjuje kriterijume za izbor odgovarajuće ponude; |
|
3.10. |
Po potrebi primenjuje različiti savetodavni rad sa detetom i porodicom; |
4. |
Saradnja sa porodicom i društvenom zajednicom: |
|
|
4.1. |
Sarađuje sa porodicom i društvenom zajednicom u cilju unapređenja delatnosti; |
|
4.2. |
Pokreće, organizuje i ostvaruje različite vidove saradnje sa porodicom; |
|
4.3. |
Pokreće i prihvata inicijativu roditelja i društvene zajednice u ostvarivanju zajedničkih interesa; |
|
4.4. |
Po potrebi razmenjuje informacije sa roditeljima o napretku i razvoju dece; |
|
4.5. |
Pokreće i organizuje različite vidove saradnje sa školom u cilju ostvarivanja kontinuiteta vaspitno-obrazovnog procesa; |
|
4.6. |
Ostvaruje saradnju sa različitim stručnim institucijama i stručnim udruženjima. |
5. |
Istraživanje vaspitno-obrazovne prakse (analitičko-istraživačke aktivnosti): |
|
|
5.1. |
Prati najnovija dostignuća pedagoško-psihološke nauke i primenjuje ih u radu sa decom i vaspitačima; |
|
5.2. |
Inicira i prati uvođenje različitih programa u vrtiću; |
|
5.3. |
Ispituje specifične probleme vaspitno-obrazovnog rada, predlaže mere za njihovo rešavanje i prati njihove efekte; |
|
5.4. |
Upoznaje stručno veće sa rezultatima istraživanja vaspitno-obrazovne prakse; |
|
5.5. |
Izrađuje posebne izveštaje i analize iz domena svog rada. |
v) |
Bibliotekar u školi: |
|
1. |
Uređenost fonda: |
|
|
1.1. |
Obezbeđuje bibliotečku građu kojom se podržava celokupan nastavni proces; |
|
1.2. |
Planira nabavku naslova u skladu sa ispitnim i utvrđenim potrebama i interesovanjima učenika i nastavnika; |
|
1.3. |
Prati tekuću izdavačku produkciju u skladu sa potrebama škole; |
|
1.4. |
Iznalazi raznovrsne načine za obnovu knjižnog i neknjižnog fonda; |
|
1.5. |
Uvodi u fond nove nosače informacija; |
|
1.6. |
Brine o zaštiti i očuvanju knjižne i neknjižne građe; |
|
1.7. |
Radi na automatizaciji ukupnog bibliotečkog poslovanja. |
2. |
Rad sa učenicima: |
|
|
2.1. |
Prati individualna interesovanja učenika u cilju podsticanja njihovog razvoja; |
|
2.2. |
Osposobljava učenike za samostalno korišćenje izvora znanja; |
|
2.3. |
Podstiče inicijativu i slobodu iskazivanja misli, stavova i uverenja kod učenika; |
|
2.4. |
Uvažava i poštuje interesovanja učenika prilikom izbora naslova; |
|
2.5. |
Kontinuirano radi na navikavanju učenika na pažljivo rukovanje knjižnom i neknjižnom građom; |
|
2.6. |
Uključuje posebno zainteresovane učenike u rad biblioteke; |
|
2.7. |
Pomaže učenicima u nalaženju i izboru literature za izradu različitih zadataka; |
|
2.8. |
Gradi atmosferu međusobnog poverenja; |
|
2.9. |
Uvažava dečju privatnost; |
|
2.10. |
Zastupa najbolji interes deteta u obrazovno-vaspitnom radu; |
|
2.11. |
Osposobljava učenike za stalno obrazovanje nakon završenog školovanja; |
|
2.12. |
Pomaže učeniku da razvije kritički odnos prema izvorima znanja. |
3. |
Saradnja sa nastavnicima: |
|
|
3.1. |
Istražuje posebne potrebe obrazovno-vaspitnog rada u školi u cilju nabavke uže i šire literature; |
|
3.2. |
Uvažava potrebe i interesovanja nastavnika; |
|
3.3. |
Uključuje se u izradu razvojnog plana škole; |
|
3.4. |
Preporučuje nastavnicima različite nove nosače informacija; |
|
3.5. |
Pomaže nastavnicima u izboru i primeni različite literature za nastavu; |
|
3.6. |
Ostvaruje različite vidove stručnog usavršavanja za nastavnike; |
|
3.7. |
Organizuje časove u saradnji sa nastavnicima. |
4. |
Informaciono-dokumentacioni rad: |
|
|
4.1. |
Sistematski informiše korisnike o novim izdanjima; |
|
4.2. |
Priprema tematske izložbe blibliotečko-informacijske građe; |
|
4.3. |
Promoviše korišćenje različitih izvora znanja u nastavnom procesu; |
|
4.4. |
Obučava korisnike u korišćenju kataloga i pretraživanju baze podataka po različitim parametrima; |
|
4.5. |
Izrađuje i ažurira kataloge u skladu sa izmenama bibliotečke klasifikacije. |
5. |
Kulturni i javni rad: |
|
|
5.1. |
Organizuje saradnju sa pozorištima, muzejima, galerijama i drugim ustanovama i organizacijama iz oblasti kulture; |
|
5.2. |
Uključuje se u bibliotečko-informacioni sistem; |
|
5.3. |
Organizuje književne susrete i tribine; |
|
5.4. |
Sarađuje u organizovanju smotri i takmičenja u literarnom stvaralaštvu; |
|
5.5. |
Aktivno učestvuje u organizaciji priredbi koje se pripremaju u školi ili društvenoj zajednici; |
|
5.6. |
Sarađuje sa roditeljima u vezi sa iznalaženjem zajedničkih interesa i mogućnostima za poboljšanje rada biblioteke. |
INICIRANJE I UČESTVOVANJE U PODIZANJU KVALITETA PEDAGOŠKE PRAKSE
Uslov za sticanje zvanja pedagoškog savetnika, mentora, instruktora i višeg pedagoškog savetnika - Iniciranje i učestvovanje u podizanju kvaliteta pedagoške prakse ocenjuje se kroz vrste i broj aktivnosti u obavljanju poslova nastavnika, vaspitača i stručnog saradnika.
TABELA VRSTE I BROJA AKTIVNOSTI ZA ZVANJA NASTAVNIKA, VASPITAČA I STRUČNOG SARADNIKA
Broj aktivnosti |
|
||||
Vrsta aktivnosti |
Pedagoški savetnik |
Mentor |
Instruktor |
Viši p. savetnik |
|
|
|||||
A (maks. moguće 14) |
10 |
6 |
4 |
2 |
|
B (maks. moguće 14) |
8 |
10 |
6 |
6 |
|
V (maks. moguće 11) |
|
2 |
8 |
7 |
|
G (maks. moguće 8) |
|
|
|
3 |
|
|
|
Ukoliko je nastavnik, vaspitač i stručni saradnik ostvario aktivnost iz vrste aktivnosti koja nije predviđena za zvanje za koje se prijavljuje, ta aktivnost može da zameni samo jednu iz svake vrste koja je propisana.
VRSTE AKTIVNOSTI ZA ZVANJA NASTAVNIKA
|
REPUBLIKA SRBIJA |
|
||
|
|
|
||
|
Na osnovu člana 9. stav 1. Pravilnika o stalnom stručnom usavršavanju i sticanju zvanja nastavnika, vaspitača i stručnih saradnika ("Službeni glasnik RS", br. 14/04 i 56/05), |
|
||
|
|
|
||
|
(naziv i sedište ustanove, stručnog društva, odnosno udruženja ili preduzeća*) |
|
||
|
|
|
||
|
izdaje |
|
||
|
|
|
||
|
UVERENJE |
|
||
|
O SAVLADANOM PROGRAMU STRUČNOG USAVRŠAVANJA |
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
|
|
||
|
(ime i prezime nastavnika, stručnog saradnika i vaspitača*) |
|
||
|
JMBG |
|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_|_| |
|
|
|
zaposlen-a u ______________________________________________________________________ |
|
||
|
|
(naziv obrazovne ustanove) |
|
|
|
sa sedištem u ___________________________________________________ savladao-la* je program |
|
||
|
|
(mesto) |
|
|
|
stalnog stručnog usavršavanja "_________________________________________________________ |
|
||
|
___________________________________________________________________________________" |
|
||
|
(naziv programa) |
|
||
|
|
|
||
|
u periodu od _______ 20___. godine i trajanju od ____________ sati, koji je odobrio Zavod za unapređivanje obrazovanja i vaspitanja, odnosno doneo ministar prosvete i sporta. |
|
||
|
Program je publikovan u Katalogu za školsku 20__/20__. godinu, pod brojem ________ |
|
||
|
|
|
||
|
Broj ____________________ |
|
||
|
U _______________________________________________, ______________________________ godine. |
|
||
|
|
|
(datum) |
|
|
|
|
|
|
|
_____________________________ (M.P.) _______________________________________________ |
|
||
|
(Potpis autora programa ili (Potpis
ovlašćenog lica) |
|
||
|
_______________________ |
|
|
|
|
*Nepotrebno precrtati |
|
|
|
|
|
|
|
|