ODLUKAO PRIVREMENOM POSTAVLJANJU MONTAŽNIH I DRUGIH OBJEKATA NA JAVNIM POVRŠINAMA("Sl. list Grada Novog Sada", br. 23/2005) |
Ovom odlukom uređuju se postupak, način i uslovi za privremeno postavljanje montažnih i drugih objekata, uređaja i predmeta na javnim površinama na teritoriji Grada Novog Sada.
Montažni i drugi objekti i uređaji (u daljem tekstu: objekti i uređaji), koji se mogu postavljati na javnim površinama, u smislu ove odluke su:
1. kiosk i baraka,
2. letnja bašta,
3. slobodnostojeća vitrina,
4. izložbeni pult,
5. bilbord i druga reklamna oznaka,
6. tenda,
7. objekti za izvođenje zabavnih programa,
8. rashladni uređaj,
9. aparat za kokice i druge pečenjarske proizvode,
10. pult za izlaganje i prodaju knjiga, časopisa i drugih publikacija,
11. pult za izlaganje i prodaju kaseta, CD-a i sl.,
12. pult za izlaganje i prodaju ukrasnih predmeta,
13. montažne ograde, žardinjere, kugle i sl., i
14. drugi objekti i uređaji.
Predmeti koji se mogu postavljati na javnim površinama su: građevinski materijal, ogrev i dr.
Pored objekata, uređaja i predmeta iz st. 1. i 2. ovog člana, na javnim površinama mogu da se postavljaju klupe, poštanski sandučići i sl., koji su sastavni deo urbanog mobilijara.
Roba i drugi predmeti, osim objekata i uređaja iz člana 2. st. 1. i 2. ove odluke, ne mogu da se postavljaju na javnim površinama.
Javne površine, u smislu ove odluke, su:
1. izgrađeno građevinsko zemljište koje je u opštoj upotrebi:
- kolovozi, trotoari, pešačke i biciklističke staze i trake, pešačka ostrva, trgovi, nadvožnjaci, stepeništa koja povezuju površine javnog saobraćaja, mostovi, kejovi,
- autobuska i taksi-stajališta i parkirališta,
- površine oko autobuskih i železničkih stanica, benzinskih stanica i pristaništa,
- javne zelene površine između i oko zgrada, ulični travnjaci, parkovi, skverovi, park šume,
- pijace, javna kupališta, obale, groblja, zajednička dvorišta u zgradama kolektivnog stanovanja, prolazi, i
- druge izgrađene površine namenjene za javno korišćenje;
2. neizgrađeno građevinsko zemljište koje je odgovarajućim planskim aktom predviđeno za objekte čija je izgradnja od opšteg interesa ili za objekte namenjene za javno korišćenje.
II POSTAVLJANJE OBJEKATA I UREĐAJA
Objekti i uređaji mogu privremeno da se postavljaju na javnim površinama iz člana 4. ove odluke, u skladu sa uslovima utvrđenim ovom odlukom.
Bliži uslovi za postavljanje objekata i uređaja na javnim površinama regulišu se:
1. Rešenjem o određivanju mesta za privremeno postavljanje kioska i barake, čiji je sastavni deo Elaborat o privremenom postavljanju kioska i barake (u daljem tekstu: Elaborat),
2. Rešenjem o određivanju mesta i uslova za privremeno postavljanje pojedinih objekata i uređaja na javnim površinama koje su obuhvaćene režimom zaštite graditeljskog nasleđa u Gradu Novom Sadu,
3. Rešenjem o određivanju mesta za privremeno postavljanje bilborda, čiji je sastavni deo Elaborat o privremenom postavljanju bilborda,
4. Pravilnikom o tehničkim i drugim uslovima za postavljanje bilborda i drugih reklamnih oznaka na javnim površinama, i
5. Pravilnikom o tehničkim uslovima za privremeno postavljanje objekata i uređaja na javnim površinama (u daljem tekstu: Pravilnik), čiji je sastavni deo Elaborat urbane opreme.
Akta iz stava 2. ovog člana donosi Gradonačelnik Grada Novog Sada (u daljem tekstu: Gradonačelnik).
Za postavljanje objekata i uređaja na javnim površinama koje su obuhvaćene režimom zaštite graditeljskog nasleđa u Gradu Novom Sadu, pored ispunjenosti bližih uslova iz stava 2. ovog člana, neophodna je i saglasnost Zavoda za zaštitu spomenika kulture Grada Novog Sada (u daljem tekstu: Zavod).
Elaborat sadrži:
1. urbanističko-tehničke uslove sa grafičkim prikazima koji sadrže, pored ostalog, površine svake pojedine lokacije za kiosk, odnosno baraku, i precizno kotirana mesta za postavljanje određenog tipa kioska, odnosno barake, sa uslovima za priključenje na infrastrukturu, i
2. delatnosti koje mogu da se obavljaju u određenom tipu kioska, odnosno barake, i tip kioska, odnosno barake koja se može postaviti na određenoj lokaciji.
Stručne poslove na pripremi Rešenja iz člana 5. stav 2. tačka 1. ove odluke, i Elaborata obavlja Javno preduzeće "Urbanizam" Zavod za urbanizam u Novom Sadu, koje je dužno da od nadležnih javnih, javnih komunalnih i drugih preduzeća i ustanova pribavi svu potrebnu dokumentaciju za izradu ovog rešenja i Elaborata.
Elaborat urbane opreme sadrži elementarne projektno-tehničke podatke sa grafičkim prikazima za objekte i uređaje iz člana 2. stav 1. tač. 3, 4, 9, 10, 11, 12. i 13. ove odluke, kao i druge podatke značajne za izradu i postavljanje navedenih objekata i uređaja.
Stručne poslove na pripremi Elaborata iz stava 1. ovog člana, obavlja Zavod.
Elaborat o privremenom postavljanju bilborda sadrži tehničke uslove sa grafičkim prikazima i mesta određena za postavljanje bilborda, sa uslovima za priključenje na infrastrukturu (u daljem tekstu: lokacije za bilbord).
Rešenje kojim se odobrava privremeno postavljanje objekata, odnosno uređaja na javnim površinama (u daljem tekstu: odobrenje), donosi Gradska uprava za komunalne poslove (u daljem tekstu: Gradska uprava), uz prethodnu saglasnost Komisije za zauzeće javnih površina (u daljem tekstu: Komisija).
Izuzetno od stava 1. ovog člana, na predlog Gradonačelnika, odobrenje može da se izda bez prethodne saglasnosti Komisije.
Odobrenje za privremeno postavljanje bilborda i drugih reklamnih oznaka, izdaje Javno preduzeće "Zavod za izgradnju Grada" u Novom Sadu, uz prethodnu saglasnost Komisije.
Komisiju obrazuje i imenuje Gradonačelnik.
Komisija ima predsednika, zamenika predsednika, četiri člana i njihove zamenike.
Administrativne i stručne poslove za potrebe Komisije obavlja Gradska uprava.
Podnosilac zahteva za izdavanje odobrenja dužan je da uz zahtev priloži:
1. dokaz o osnivanju radnje za obavljanje odgovarajuće delatnosti, odnosno dokaz o upisanoj delatnosti u Registar privrednih subjekata,
2. tehnički crtež, odnosno skicu sa merama koje definišu položaj objekta, odnosno uređaja na javnoj površini,
3. dokaz o uplati komunalne takse za prethodni period, i
4. druge dokaze, u zavisnosti od posebnih uslova utvrđenih u ovoj odluci za postavljanje objekta, odnosno uređaja na javnoj površini.
Odobrenje se izdaje najduže za period od jedne godine, ako ovom odlukom nije drugačije propisano.
Odobrenje za privremeno postavljanje objekta, odnosno uređaja na javnoj površini koja je po posebnim propisima i drugim aktima poverena na upravljanje, održavanje i korišćenje javnom preduzeću ili drugom pravnom licu, izdaje to javno preduzeće ili drugo pravno lice, u skladu sa ovom odlukom i aktima donetim na osnovu ove odluke, uz prethodnu saglasnost Komisije.
Po dobijanju saglasnosti Komisije za postavljanje objekta, odnosno uređaja, podnosilac zahteva dužan je da pruži dokaz da je pribavio objekat, odnosno uređaj, u skladu sa Elaboratom urbane opreme, ukoliko zahtev podnosi za postavljanje objekta, odnosno uređaja iz člana 2. stav 1. tač. 3, 4, 9, 10, 11, 12. i 13. ove odluke.
Odobrenje prestaje da važi pre isteka perioda za koji je izdato, ako imalac odobrenja:
1. ne plati komunalnu taksu u roku od 15 dana od dana nastanka obaveze,
2. ne postavi objekat, odnosno uređaj, u skladu sa uslovima navedenim u odobrenju, i
3. koristi objekat, odnosno uređaj, suprotno utvrđenoj delatnosti.
Odobrenje prestaje da važi pre isteka perioda za koji je izdato i kada se zemljište privodi nameni ili se izvode drugi radovi na javnoj površini.
Gradska uprava pokreće postupak po službenoj dužnosti u slučaju iz stava 1. tačka 1. ovog člana.
U slučajevima iz stava 1. tač. 2. i 3. ovog člana, Gradska uprava pokreće postupak na osnovu dostavljenog predloga Gradske uprave za inspekcijske poslove, a u slučaju iz stava 2. ovog člana na predlog Javnog preduzeća "Zavod za izgradnju Grada" u Novom Sadu.
Rešenje o prestanku važenja odobrenja u slučajevima iz st. 1. i 2. ovog člana, Gradska uprava donosi uz prethodnu saglasnost Komisije.
Protiv rešenja iz stava 5. ovog člana može da se podnese žalba Gradskom veću Grada Novog Sada (u daljem tekstu: Gradsko veće), u roku od 15 dana od dana dostavljanja rešenja.
Kiosk je montažno-demontažni objekat površine do 25 m2, a baraka manji montažni objekat površine veće od 25 m2 za obavljanje trgovačkih, zanatsko-uslužnih i drugih delatnosti koje ne utiču štetno na životnu sredinu.
Lokacija za privremeno postavljanje kioska, odnosno barake (u daljem tekstu: lokacija), daje se, pored opštih uslova predviđenih ovom odlukom, na osnovu raspisanog i sprovedenog konkursa za dodelu lokacija (u daljem tekstu: konkurs).
Lokacija se daje najduže do pet godina.
Odluku o raspisivanju konkursa donosi Komisija.
Odluka iz stava 3. ovog člana sadrži:
1. lokaciju za kiosk, odnosno baraku, tip i površinu kioska, odnosno barake,
2. vreme na koje se daje lokacija,
3. rok i način podnošenja prijave na konkurs,
4. početni iznos rente za sticanje prava na dodelu lokacije (u daljem tekstu: početni iznos rente),
5. visinu garantnog iznosa za učešće na konkursu,
6. podatke o dokumentaciji koja se prilaže uz prijavu na konkurs,
7. kriterijume za izbor najpovoljnije ponude,
8. mesto i vreme otvaranja ponuda,
9. rok i način objavljivanja rezultata konkursa,
10. naznaku da se ponude podnose u zatvorenim kovertama, i
11. druge uslove propisane zakonom.
Početni iznos rente iz člana 14. stav 3. tačka 4. ove odluke, utvrđuje se u godišnjem iznosu komunalne takse za odgovarajući tip, površinu i namenu kioska, odnosno barake.
Garantni iznos iz člana 14. stav 3. tačka 5. ove odluke utvrđuje se u iznosu od 10% od početnog iznosa rente.
Pravo učešća na konkursu imaju sva pravna i fizička lica.
Lice iz stava 1. ovog člana ima pravo da konkuriše za dodelu najviše do jedne četvrtine lokacija za koje je raspisan konkurs.
Rok za podnošenje prijave za učešće na konkursu je 15 dana od dana njegovog objavljivanja u "Službenom listu Grada Novog Sada".
Neblagovremene i nepotpune prijave, kao i prijave koje nisu u skladu sa stavom 2. ovog člana, neće se razmatrati.
Komisija utvrđuje rang-listu na osnovu kriterijuma za izbor najpovoljnije ponude.
Kriterijumi iz stava 1. ovog člana su:
1. ponuđeni iznos rente,
2. dužina obavljanja delatnosti koja je obuhvaćena konkursom, i
3. broj zaposlenih kod učesnika konkursa.
Komisija donosi odluku o dodeli lokacije na osnovu rang-liste iz stava 1. ovog člana u roku od sedam dana od dana isteka roka iz člana 16. stav 3. ove odluke.
Odluka Komisije iz člana 17. ove odluke dostavlja se svim učesnicima konkursa.
Učesnik konkursa ima pravo da uloži prigovor Gradskom veću na odluku Komisije iz člana 17. ove odluke, u roku od osam dana od dana dostavljanja odluke.
Učesnik na konkursu kome je dodeljena lokacija dužan je da ponuđeni iznos rente uplati u roku od osam dana od dana pravosnažnosti odluke Komisije, u suprotnom Komisija donosi odluku o dodeli lokacije učesniku konkursa koji je sledeći na rang-listi utvrđenoj u skladu sa članom 17. st. 1. i 2. ove odluke.
Uplaćeni iznos rente ne uračunava se u iznos komunalne takse koju učesnik na konkursu plaća kao imalac odobrenja za korišćenje lokacije u skladu sa odlukom kojom se uređuju lokalne komunalne takse.
Učesniku konkursa kome je dodeljena lokacija, uplaćeni garantni iznos za učešće na konkursu uračunava se u iznos rente.
Učesniku konkursa kome nije dodeljena lokacija, vraća se garantni iznos za učešće na konkursu, u roku od tri dana od dana pravosnažnosti odluke Komisije iz člana 17. ove odluke.
Učesniku konkursa koji odustane od korišćenja dodeljene lokacije, garantni iznos za učešće na konkursu ne vraća se.
Gradska uprava donosi rešenje o korišćenju lokacije učesniku konkursa na osnovu odluke Komisije i dokaza o uplati ponuđenog iznosa rente.
Na rešenje iz stava 1. ovog člana može se uložiti žalba Gradskom veću.
Rešenje iz stava 1. ovog člana prestaje da važi ako učesnik konkursa u roku od 30 dana od njegove pravosnažnosti ne postavi kiosk ili ako u kiosku ne počne da obavlja delatnost.
Gradska uprava je dužna da svake godine imaocu odobrenja za korišćenje lokacije izda rešenje kojim se utvrđuje iznos lokalne komunalne takse za tu godinu.
Na zahtev zainteresovanog lica kiosk i baraka mogu da se postavljaju u naseljenim mestima van područja Novog Sada i po pojedinačno izrađenim urbanističko-tehničkim uslovima, uz mišljenje mesne zajednice i prethodnu saglasnost Gradonačelnika.
Kada Gradonačelnik da saglasnost za postavljanje kioska, odnosno barake iz stava 1. ovog člana, odobrenje za korišćenje lokacije za kiosk, odnosno baraku, izdaje se tom licu.
Imalac odobrenja za korišćenje lokacije za kiosk, odnosno baraku, donetog u skladu sa stavom 2. ovog člana, dužan je da kiosk, odnosno baraku, postavi u roku od 60 dana od dana konačnosti odobrenja.
Imalac odobrenja za korišćenje lokacije može pravo korišćenja lokacije da ustupi drugom licu, kao i promeniti delatnost koju obavlja u kiosku, uz prethodnu saglasnost Komisije.
Odobrenje za ustupanje lokacije ili promenu delatnosti koja se obavlja u kiosku, odnosno baraci, u skladu sa stavom 1. ovog člana, donosi Gradska uprava.
Odobrenje za korišćenje lokacije prestaje da važi ako imalac odobrenja:
1. ne plati komunalnu taksu u roku od 15 dana od dana nastanka obaveze,
2. ne postavi kiosk, odnosno baraku u skladu sa uslovima navedenim u odobrenju,
3. koristi kiosk, odnosno baraku, suprotno utvrđenoj delatnosti,
4. prestane da obavlja delatnost u kiosku, odnosno baraci, duže od 90 dana.
Odobrenje za korišćenje lokacije prestaje da važi pre isteka perioda za koji je izdato i kada se zemljište privodi nameni ili se izvode drugi radovi na javnoj površini.
Rešenje o prestanku važenja odobrenja u skladu sa st. 1. i 2. ovog člana, donosi Gradska uprava uz prethodnu saglasnost Komisije.
Protiv rešenja iz stava 3. ovog člana, može da se podnese žalba Gradskom veću u roku od 15 dana od dana dostavljanja rešenja.
Na osnovu pravosnažnog rešenja o prestanku važenja odobrenja za korišćenje lokacije, ta lokacija daje se na korišćenje na osnovu konkursa.
Letnja bašta je objekat namenjen ugostiteljskoj delatnosti, koja se postavlja na javnoj površini ispred poslovnog objekta ili prostorije u kojoj se ta delatnost obavlja.
Letnja bašta ne može da se postavi ispred kioska, odnosno barake.
Izuzetno od stava 2. ovog člana, letnja bašta može da se postavi ispred kioska, odnosno barake postavljene na javnom kupalištu.
Letnja bašta sadrži stolove, stolice, suncobrane i lako pokretljive montažno-demontažne elemente (ograde, žardinjere i sl.).
Letnja bašta može da se postavi na montažno-demontažnom drvenom podijumu podignutom do 15 cm od kote terena.
U letnjoj bašti ne mogu da se postave baštenski roštilj, ražanj, šank-pult, fontana, muzički uređaj, uređaj za reprodukciju zvuka i ozvučenje.
U letnjoj bašti nije dozvoljeno izvođenje muzike uživo.
Na javnoj površini koja je obuhvaćena režimom zaštite graditeljskog nasleđa u Gradu Novom Sadu, stolovi i stolice u letnjoj bašti ne mogu da budu od plastičnog materijala.
U postupku pokrenutom po zahtevu za izdavanje odobrenja za postavljanje letnje bašte na saobraćajnoj površini, Gradska uprava po službenoj dužnosti pribavlja mišljenje Gradske uprave za saobraćaj i puteve, o ispunjenosti uslova utvrđenih u Pravilniku, a ako se letnja bašta postavlja na javnoj zelenoj površini koja je u Programu održavanja zelenila (u daljem tekstu: Program), mišljenje se pribavlja od Javnog komunalnog preduzeća "Gradsko zelenilo" Novi Sad (u daljem tekstu: JKP "Gradsko zelenilo).
Slobodnostojeća vitrina je objekat koji se postavlja na javnoj površini, sa namenom za izlaganje i reklamiranje robe van poslovnih prostorija.
Tip, veličina i materijal slobodnostojeće vitrine koja se postavlja na javnoj površini, propisuje se Pravilnikom.
Podnosilac zahteva za izdavanje odobrenja za postavljanje slobodnostojeće vitrine dužan je da uz zahtev priloži dokaz o vlasništvu ili pravu korišćenja poslovnog objekta, odnosno prostora koji se nalazi u neposrednoj blizini javne površine na kojoj se postavlja slobodnostojeća vitrina, a ukoliko je objekat obuhvaćen režimom zaštite graditeljskog nasleđa u Gradu Novom Sadu, i saglasnost Zavoda.
Ako ima više podnosilaca zahteva, prednost ima podnosilac zahteva čiji poslovni objekat nema ulični izlog.
Izložbeni pult je montažna konstrukcija postavljena uz poslovni objekat, sa namenom za izlaganje robe koja se u poslovnom objektu prodaje.
Tip i veličina izložbenog pulta propisuje se Pravilnikom.
Izložbeni pult može da zauzme najviše jedan metar od spoljnog zida poslovnog objekta iz stava 1. ovog člana, i da zauzima najviše 2 m2 javne površine.
Izuzetno od stava 2. ovog člana, izložbeni pult može da zauzima i više od 2 m2 javne površine ukoliko su ispunjeni uslovi utvrđeni u Pravilniku.
U slučaju iz stava 4. ovog člana, Gradska uprava po službenoj dužnosti pribavlja mišljenje Gradske uprave za saobraćaj i puteve.
5. Bilbord i druga reklamna oznaka
Bilbord i druga reklamna oznaka (u daljem tekstu: reklamna oznaka), su objekti koji se na javnu površinu postavljaju radi prezentovanja i reklamiranja.
Reklamna oznaka u smislu stava 1. ovog člana, je i reklamni natpis (transparent) postavljen između zgrada ili na posebno postavljenim stubovima.
Reklamna oznaka ne može da se postavi na javnoj površini koja je obuhvaćena režimom zaštite graditeljskog nasleđa u Gradu Novom Sadu.
Podnosilac zahteva za izdavanje odobrenja za postavljanje reklamne oznake dužan je da priloži:
1. nacrt javne površine sa tehničkim opisom i dizajnom reklamne oznake, i
2. urbanističko-tehničke uslove, statički proračun sigurnosti i proračun i šemu instalacija, ako zahtev podnosi za postavljanje bilborda i druge svetleće reklamne oznake.
Tenda je slobodnostojeća konstrukcija sa odgovarajućim zastorom sa namenom za zaštitu od sunca.
Odobrenje za postavljanje tende može da se izda samo imaocu odobrenja za postavljanje letnje bašte.
Podnosilac zahteva za izdavanje odobrenja za postavljanje tende dužan je da priloži urbanističko-tehničke uslove za postavljanje tende.
Ako se tenda postavlja na javnoj površini koja je obuhvaćena režimom zaštite graditeljskog nasleđa u Gradu Novom Sadu, podnosilac zahteva za izdavanje odobrenja dužan je da priloži i mišljenje Zavoda.
Druge vrste slobodnostojećih nadstrešnica ne mogu da se postavljaju na javnim površinama kao samostalni objekti.
7. Objekti za izvođenje zabavnih programa.
Objekti za izvođenje zabavnih programa su: cirkus, zabavni park, aparati za zabavu i slično.
Podnosilac zahteva za izdavanje odobrenja dužan je da priloži ugovor o obnovi javne zelene površine, zaključen sa JKP "Gradsko zelenilo", ukoliko se objekat za izvođenje zabavnih programa postavlja na javnoj zelenoj površini koja je obuhvaćena Programom.
Podnosilac zahteva za izdavanje odobrenja dužan je da odredi ukupnu površinu koju zauzima cirkus ili zabavni park, odnosno površinu koju zauzima svaki aparat za zabavu, njihov broj i vrstu.
Rashladni uređaj za prodaju napitaka, industrijskog sladoleda i kremova (u daljem tekstu: uređaj), može da se postavi na javnoj površini pod uslovom da zauzima najviše 2 m2.
Ispred poslovnog objekta mogu da se postave najviše dva uređaja i to jedan uređaj za prodaju napitaka i jedan uređaj za prodaju industrijskog sladoleda i kremova.
Imalac odobrenja dužan je da pored uređaja postavi korpu za smeće.
Prilikom izdavanja odobrenja, prednost ima podnosilac zahteva koji ima poslovnu prostoriju u neposrednoj blizini javne površine gde se postavlja uređaj (poslastičarnicu, mlečni restoran i sl.).
9. Aparat za kokice i druge pečenjarske proizvode
Aparat za kokice i druge pečenjarske proizvode može da se postavi na javnoj površini pod uslovom da zauzima najviše 2 m2.
Tip i veličina aparata za kokice i druge pečenjarske proizvode propisuje se Pravilnikom.
10. Pult za izlaganje i prodaju knjiga, časopisa i drugih publikacija
Pult za izlaganje i prodaju knjiga, časopisa i drugih publikacija je montažna konstrukcija koja može da se postavi na javnoj površini i da zauzima najviše 2 m2.
Tip i veličina pulta za izlaganje i prodaju knjiga, časopisa i drugih publikacija propisuje se Pravilnikom.
Pod jednakim uslovima prednost ima podnosilac zahteva koji je prvi podneo zahtev.
11. Pult za izlaganje i prodaju kaseta, CD-a i sl.
Pult za izlaganje i prodaju kaseta, CD-a i slično, je montažna konstrukcija koja može da se postavi na javnoj površini i da zauzima najviše 2 m2.
Tip i veličina pulta za izlaganje i prodaju kaseta, CD-a i slično, propisuje se Pravilnikom.
Pod jednakim uslovima prednost ima podnosilac zahteva koji je prvi podneo zahtev.
Na prodajnom pultu ili u njegovoj neposrednoj blizini nije dozvoljeno postavljanje muzičkog uređaja.
12. Pult za izlaganje i prodaju ukrasnih predmeta
Pult za izlaganje i prodaju cveća, čestitki i drugih ukrasnih predmeta, može da se postavi na javnoj površini povodom obeležavanja državnih, verskih, i drugih praznika i manifestacija:
1. božićnih i novogodišnjih praznika, u periodu od 15. decembra tekuće godine do 15. januara naredne godine,
2. 8. marta, u periodu od 1. do 10. marta tekuće godine,
3. uskršnjih praznika, u trajanju od 15 dana pre nastupanja praznika i za vreme praznika, i
4. Zmajevih dečijih igara za vreme održavanja igara.
Rokovi za podnošenje zahteva za postavljanje pulta iz stava 1. ovog člana su:
1. za pult iz stava 1. tačka 1, od 15. do 30. novembra tekuće godine,
2. za pult iz stava 1. tačka 2, od 1. do 15. februara tekuće godine,
3. za pult iz stava 1. tačka 3, 30 dana pre nastupanja praznika, i
4. za pult iz stava 1. tačka 4, od 1. do 15. maja tekuće godine.
13. Montažne ograde, žardinjere, kugle i sl.
Montažne ograde, žardinjere, kugle i sl. su objekti koji se postavljaju radi zaštite javne površine, a njihov tip i veličina se propisuju Pravilnikom.
Odobrenje može da se izda za privremeno postavljanje i drugih objekata i uređaja koji nisu navedeni u ovoj odluci, kao i objekata i uređaja koji ne ispunjavaju uslove utvrđene Rešenjem o određivanju mesta i uslova za privremeno postavljanje pojedinih objekata i uređaja na javnim površinama koje su obuhvaćene režimom zaštite graditeljskog nasleđa u Gradu Novom Sadu, na obrazložen predlog Gradonačelnika.
III POSTAVLJANJE PREDMETA NA JAVNIM POVRŠINAMA
1. Deponovanje građevinskog materijala
Građevinski materijal može da se deponuje na javnim površinama radi izvođenja građevinskih radova (izgradnje, rekonstrukcije ili održavanja građevinskih objekata).
Deponovanje građevinskog materijala na javnoj površini može da se odobri u trajanju do šest meseci, i mora da bude zaštićen od rasturanja.
Izvođač radova je dužan da nakon završetka građevinskih radova privremeno zauzetu javnu površinu dovede u prvobitno stanje.
Na javnoj površini može da se postavi gradilišna skela.
Podnosilac zahteva za izdavanje odobrenja iz člana 46. ove odluke, dužan je da uz zahtev priloži:
1. odobrenje za izgradnju, ako se radi o izgradnji ili rekonstrukciji objekta,
2. dokaz o izmirenim finansijskim dugovanjima prema Javnom preduzeću "Zavod za izgradnju Grada" u Novom Sadu,
3. šemu organizacije za veća gradilišta ili skicu zauzeća za deponovanje građevinskog materijala,
4. rešenje o izmeni režima saobraćaja, koje je izdala Gradska uprava za saobraćaj i puteve, i
5. saglasnost JKP "Gradsko zelenilo", ukoliko se zauzima javna zelena površina.
2. Istovar ili utovar ogreva i drugih sličnih predmeta
Za postavljanje ogreva i drugih sličnih predmeta na javnoj površini, radi utovara ili istovara dužeg od 24 sata, mora da se pribavi odobrenje za privremeno zauzimanje javne površine.
Poslove inspekcijskog nadzora nad sprovođenjem ove odluke i drugih opštih i pojedinačnih akata donetih na osnovu ove odluke, obavlja Gradska uprava za inspekcijske poslove, putem komunalnog inspektora.
U vršenju inspekcijskog nadzora, pored zakonskih ovlašćenja, Gradska uprava za inspekcijske poslove dužna je da:
1. u slučaju prinudnog uklanjanja objekta, odnosno uređaja, robe i drugih predmeta sa javnih površina, odnosno u slučaju izdavanja naloga javnom i drugom preduzeću za otklanjanje posledica i nedostataka na javnim površinama, nastalih prekršajnom radnjom učinioca, pokrene prekršajni postupak,
2. posebno kontroliše i utvrdi da li se poštuju uslovi utvrđeni u odobrenju Gradske uprave za postavljanje objekta, odnosno uređaja, i
3. preduzima potrebne mere za korišćenje javnih površina, u skladu sa izdatim odobrenjem.
Komunalni inspektor će u vršenju inspekcijskog nadzora doneti rešenje kojim nalaže imaocu odobrenja ili vlasniku, odnosno zakupcu ili držaocu objekta, odnosno uređaja, ukoliko je prisutan, da odmah ukloni objekat, odnosno uređaj koji je postavljen na javnoj površini bez odobrenja ili koji nije postavljen, odnosno ne koristi se u skladu sa odobrenjem, pod pretnjom prinudnog izvršenja.
Kada se imalac odobrenja ili vlasnik odnosno zakupac ili držalac objekta odnosno uređaja, ne nalazi na licu mesta, komunalni inspektor će, bez saslušanja vlasnika, odnosno zakupca, doneti rešenje kojim nalaže da se objekat, odnosno uređaj, uključujući robu i druge predmete koji se nalaze na ili u njima, ukloni u određenom roku koji može da se odredi i na sate, pod pretnjom prinudnog izvršenja. Ovo rešenje se nalepljuje na objekat, odnosno uređaj, uz naznačenje dana i časa kada je nalepljeno i time se smatra da je dostavljanje izvršeno. Kasnije oštećenje, uništenje ili uklanjanje ovog rešenja ne utiče na valjanost dostavljanja.
Žalba protiv rešenja iz st. 1. i 2. ovog člana, ne odlaže njegovo izvršenje.
Kada imalac odobrenja ili vlasnik, odnosno zakupac ili držalac objekta, odnosno uređaja ne postupi po datom nalogu, komunalni inspektor, po donetom zaključku o dozvoli izvršenja, sprovodi prinudno izvršenje.
Smeštaj i čuvanje prinudno uklonjenih objekata, odnosno uređaja, robe i drugih predmeta obezbeđuje Služba za zajedničke poslove.
Prilikom preuzimanja objekta, odnosno uređaja, robe i drugih predmeta uklonjenih sa javne površine, imalac odobrenja ili vlasnik, odnosno zakupac ili držalac objekta, odnosno uređaja, dužan je da plati troškove prinudnog uklanjanja i čuvanja.
Ako imalac odobrenja ili vlasnik, odnosno zakupac ili držalac objekta, odnosno uređaja, ne preuzme prinudno uklonjeni objekat, odnosno uređaj, u roku od 60 dana od dana prinudnog uklanjanja, Služba za zajedničke poslove prodaće ga na javnoj licitaciji, a sredstva ostvarena od takve prodaje koriste se za podmirenje troškova uklanjanja i čuvanja, a ukoliko nisu dovoljna, razlika se naplaćuje od imaoca odobrenja ili vlasnika, odnosno zakupca ili držaoca objekta, odnosno uređaja, po postupku propisanom za prinudnu naplatu javnih prihoda.
Kada imalac odobrenja ili vlasnik, odnosno zakupac ili držalac objekta, odnosno uređaja, ne preuzme lako kvarljivu robu zatečenu na ili u objektu, odnosno uređaju koji je prinudno uklonjen u roku utvrđenom u rešenju komunalnog inspektora, Služba za zajedničke poslove će ih predati preduzeću registrovanom za njihov promet, a na osnovu zaključenog ugovora.
Ugovor iz stava 2. ovog člana zaključuje šef Službe za zajedničke poslove.
Cenovnik za utvrđivanje troškova prinudnog uklanjanja i čuvanja objekata, odnosno uređaja, kao i robe i drugih predmeta, donosi Gradonačelnik.
Gradska uprava za inspekcijske poslove ne snosi odgovornost za oštećenje robe i drugih predmeta koji se nalaze na ili u objektu, odnosno uređaju koji se uklanja, kao ni rizik od njihove eventualne propasti.
Ako zauzima javnu površinu bez odobrenja, kazniće se za prekršaj pravno lice novčanom kaznom od 5.000 do 500.000 dinara.
Novčanom kaznom od 250 do 25.000 dinara kazniće se odgovorno lice u pravnom licu za prekršaj iz stava 1. ovog člana.
Novčanom kaznom od 2.500 do 250.000 dinara kazniće se preduzetnik za prekršaj iz stava 1. ovog člana.
Novčanom kaznom od 250 do 25.000 dinara kazniće se fizičko lice za prekršaj iz stava 1. ovog člana.
Ako objekat, odnosno uređaj nije postavljen na javnoj površini, ili ne koristi objekat, odnosno uređaj u skladu sa odobrenjem, kazniće se za prekršaj pravno lice novčanom kaznom od 5.000 do 500.000 dinara.
Novčanom kaznom od 250 do 25.000 dinara kazniće se odgovorno lice u pravnom licu za prekršaj iz stava 1. ovog člana.
Novčanom kaznom od 2.500 do 250.000 dinara kazniće se preduzetnik za prekršaj iz stava 1. ovog člana.
Novčanom kaznom od 250 do 25.000 dinara kazniće se fizičko lice za prekršaj iz stava 1. ovog člana.
Ako ne postupi po pravosnažnom rešenju komunalnog inspektora, kazniće se za prekršaj pravno lice novčanom kaznom od 5.000 do 500.000 dinara.
Novčanom kaznom u iznosu od 250 do 25.000 dinara kazniće se odgovorno lice u pravnom licu za prekršaj iz stava 1. ovog člana.
Novčanom kaznom od 2.500 do 250.000 dinara kazniće se preduzetnik za prekršaj iz stava 1. ovog člana.
Novčanom kaznom od 250 do 25.000 dinara kazniće se fizičko lice za prekršaj iz stava 1. ovog člana.
Za prekršaje propisane ovom odlukom komunalni inspektor može na licu mesta da naplati fizičkom licu i odgovornom licu u pravnom licu, kaznu u iznosu od 2.500 dinara, a pravnom licu i preduzetniku, u iznosu od 10.000 dinara.
Postupci za izdavanje odobrenja u kojima nije doneto prvostepeno rešenje, okončaće se po odredbama ove odluke.
Komisija će raspisati konkurs za dodelu lokacija, u skladu sa odredbama ove odluke, u roku od osam dana od dana stupanja na snagu ove odluke.
Imalac odobrenja za privremeno postavljanje kioska, odnosno barake, donetog u skladu sa odredbama odluke koja prestaje da važi stupanjem na snagu ove odluke, ima apsolutno pravo prvenstva na dodelu lokacije po konkursu raspisanom u skladu sa stavom 1. ovog člana, i nema obavezu davanja ponude rente, pod uslovom da ispunjava druge utvrđene uslove.
Učesnik konkursa iz stava 2. ovog člana, kome se dodeli lokacija u skladu sa odredbama ovog člana, uplaćeni garantni iznos za učešće na konkursu uračunava se u iznos komunalne takse koju plaća kao imalac odobrenja za korišćenje lokacije.
Na ostala pitanja u vezi sa konkursom iz stava 1. ovog člana, shodno se primenjuju odredbe čl. 15. i 16., člana 17. stav 3. i čl. 18. do 21. ove odluke.
Gradska uprava će doneti privremeno rešenje korisnicima lokacija kojima ističe odobrenje doneto u skladu sa odredbama odluke koje prestaje da važi donošenjem ove odluke, a najduže do pravosnažnosti odluka po konkursu raspisanom u skladu sa članom 58. ove odluke.
Akta iz člana 5. stav 2. ove odluke, Gradonačelnik će doneti u roku od šest meseci od dana stupanja na snagu ove odluke.
Do donošenja akata iz stava 1. ovog člana, primenjuju se akta doneta u skladu sa odredbama odluke koja prestaje da važi stupanjem na snagu ove odluke.
Danom stupanja na snagu ove odluke prestaje da važi Odluka o privremenom postavljanju montažnih i drugih objekata na javnim površinama ("Službeni list Grada Novog Sada", broj 6/2003).
Ova odluka stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu Grada Novog Sada".