MERILAZA OCENU MINIMUMA USPEŠNOSTI VRŠENJA SUDIJSKE DUŽNOSTI KOJA ĆE SE PRIVREMENO PRIMENJIVATI DO DANA POČETKA PRIMENE ODREDABA ČL. 21. DO 28. ZAKONA O UREĐENJU SUDOVA("Sl. glasnik RS", br. 80/2005) |
Merila za ocenu stručnosti i savesnosti vršenja sudijske dužnosti su: broj predmeta u radu po sudiji, vrsta i složenost predmeta, broj predmeta koji bi sudija trebalo da reši mesečno, broj ukinutih, potvrđenih i preinačenih odluka, broj predmeta u kojima je u postupku po žalbi protiv odluke prvostepenog suda otvorena rasprava pred drugostepenim sudom, vreme izrade odluke, blagovremeno i ažurno postupanje u predmetu, kao i odnos prema učesnicima postupka.
Period ocene uspešnosti rada sudije ne može biti kraći od jedne godine.
Neostvarivanje minimuma rezultata rada određenih ovim merilima predstavlja razlog za pokretanje postupka u smislu člana 55. Zakona o sudijama.
Ocena stručnosti rada sudija prema kriterijumima iz člana 1. ovih merila vrši se na osnovu broja rešenih predmeta u mesecu u osnovnim materijama prema koeficijentu ažurnosti.
Koeficijent ažurnosti dobija se kada se broj nerešenih predmeta u posmatranom periodu podeli sa prosečnim mesečnim brojem primljenih predmeta u tom periodu.
U opštinskom sudu sudija mesečno treba da reši najmanje sledeći broj predmeta: istražnih Ki - 18; krivičnih K - 14; parničnih P - 20; radnih sporova P1 - 20, ili da ostvari koeficijent ažurnosti predmeta u radu po sudiji: istražnih - tromesečni, krivičnih - petomesečni, parničnih - petomesečni, izvršnih I (na nepokretnostima, fizička deoba, iseljenje iz stana i poslovnih prostorija i predaja deteta) - četvoromesečni, vanparničnih - četvoromesečni i ostavinskih - četvoromesečni.
U ostalim izvršnim, vanparničnim, zemljišno knjižnim predmetima i platnim nalozima kao i predmetima Kv, Kri, Kp, Ik, treba obezbediti jednomesečni koeficijent ažurnosti.
U okružnom sudu sudija mesečno treba da reši najmanje sledeći broj predmeta: istražnih Kio - 5, krivičnih K - 4; Kim i Km - 8 i parničnih P - 15, ili ostvari koeficijent ažurnosti predmeta u radu po sudiji: istražnih - četvoromesečni, krivičnih - petomesečni, krivičnih predmeta protiv maloletnika - tromesečni, parničnih - petomesečni.
Predsednik suda u opštinskim sudovima sa manje od deset sudija mesečno treba da reši 50% od broja predmeta utvrđenih merilima, u sudovima sa 10 - 12 sudija, rešava 40%, a u ostalim sudovima predsednik suda nije vezan merilima.
U drugostepenom, odnosno okružnom sudu broj rešenih predmeta po sudiji treba da obezbedi tromesečni koeficijent ažurnosti predmeta u radu po sudiji u krivičnom, građanskom i upravnom odeljenju ili da sudija reši najmanje 15 krivičnih, 20 parničnih predmeta, odnosno 20 upravnih predmeta mesečno.
U trgovinskom sudu sudija specijalizovanog veća u osnovnim materijama treba da obezbedi četvoromesečni koeficijent ažurnosti predmeta u radu po sudiji ili reši najmanje: privrednih prestupa - 30, predmeta sa inoelementom - 16; bankarskih sporova - 16; građevinskih sporova - 16; sporova iz autorskog prava i industrijske svojine - 20 mesečno.
U sprovedenim postupcima prinudnog poravnanja, stečaja i likvidacije najmanje: prinudnog poravnanja - 5; stečaja - 3; likvidacija - 5 predmeta mesečno.
Ako rad u trgovinskom sudu nije organizovan po specijalizovanim većima sudija treba mesečno da reši najmanje 20 parničnih predmeta, ili broj predmeta naveden u stavu 2. ovog člana.
U vanparničnoj materiji sudija treba da reši sve primljene predmete u toku meseca, uključujući i predmete prinudnog poravnanja, stečaja i likvidacije u kojima se postupak ne sprovodi.
U Višem trgovinskom sudu broj rešenih predmeta po sudiji treba da obezbedi dvomesečni koeficijent ažurnosti parničnih predmeta u radu po sudiji, a svih ostalih predmeta jednomesečni koeficijent ili da sudija reši najmanje 25 privrednih prestupa, odnosno 20 parničnih predmeta mesečno.
U Vrhovnom sudu Srbije broj rešenih predmeta po sudiji treba da obezbedi tromesečni koeficijent ažurnosti predmeta u radu po sudiji u Krivičnom, Građanskom i Upravnom odeljenju ili da sudija mesečno reši 15 krivičnih; 20 građanskih i 20 upravnih predmeta.
Predsednik suda može po pribavljenom mišljenju predsednika odeljenja da obustavi priliv predmeta pojedinim većima ili sudijama u slučaju potrebe njihovog većeg angažovanja na radu u složenim predmetima.
Osnovni kriterijum za ocenu kvaliteta rada sudija u opštinskim i okružnim sudovima kao i u trgovinskom sudu je procenat ukinutih, potvrđenih i preinačenih odluka u odnosu na broj razmotrenih odluka u višem sudu ili u odnosu na broj pravnosnažno okončanih predmeta meritornom odlukom.
Dopunski kriterijum za ocenu kvaliteta rada sudija u opštinskim i okružnim sudovima, kad postupaju kao prvostepeni sudovi, kao i u trgovinskom sudu je procenat otvorenih rasprava pred drugostepenim sudom u odnosu na broj razmotrenih odluka u višem sudu ili u odnosu na broj pravnosnažno okončanih predmeta meritornom odlukom.
Sudija ima zadovoljavajući kvalitet, u smislu člana 12. stav 1. ako broj ukinutih odluka u odnosu na broj razmotrenih odluka ne prelazi procenat: za opštinski sud u građanskoj materiji 25%, krivičnoj 15%; za okružni sud u građanskoj materiji 20%, krivičnoj 15%; za trgovinski sud 25%.
Sudija ima zadovoljavajući kvalitet, u smislu člana 12. stav 2. ako broj otvorenih rasprava pred drugostepenim sudom - radi izvođenja dokaza koji nisu izvedeni u prvostepenom postupku zbog pogrešne odluke prvostepenog suda, u odnosu na broj razmotrenih odluka u višem sudu ne prelazi 25%.
Ukoliko je u periodu ocene uspešnosti rada sudije u višem sudu razmatran manji broj odluka, kvalitet rada oceniće se stavljanjem u odnos broja ukinutih odluka prema broju pravnosnažno okončanih predmeta meritornom odlukom.
Merila za ocenu savesnosti rada sudije
Merila za ocenu savesnosti rada sudije su trajanje postupka, blagovremeno zakazivanje rasprava i postupanje po predmetu, odnos prema učesnicima postupka i vreme izrade odluke.
Vreme izrade odluke je zakonom propisan rok, osim u složenim predmetima, kada se ovaj rok može produžiti najviše do 30 dana.
Ocena o uspešnosti vršenja sudijske dužnosti
Smatra se da sudija uspešno vrši sudijsku dužnost ako ostvari koeficijent ažurnosti za 1/3 manji, odnosno ako reši za 1/3 više predmeta od utvrđenog minimuma u čl. 3. do 14. ovih merila ili pisanim referatima obrađuje sporna pravna pitanja sudske prakse o kojima se raspravlja na sednicama sudija i stručnim skupovima sudija.
Smatra se da sudija naročito uspešno vrši sudijsku dužnost ako ostvari koeficijent ažurnosti za 1/2 manji, odnosno ako reši za 1/2 više predmeta od utvrđenog minimuma u čl. 3. do 14. ovih merila.
Ova merila stupaju na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije", a primenjivaće se privremeno do dana početka primene odredaba čl. 21. do 28. Zakona o uređenju sudova ("Službeni glasnik Republike Srbije", br. 63/2001, 42/2002, 27/2003, 103/2003 i 29/2004).
Danom stupanja na snagu merila iz stava 1. ovog člana prestaju da važe odredbe člana 17. stav 2. Merila za ocenu minimuma uspešnosti vršenja sudijske dužnosti ("Službeni glasnik Republike Srbije", br. 36/2002 i 41/2002).