PROGRAM
SISTEMATSKE DERATIZACIJE I DEZINSEKCIJE NA TERITORIJI GRADA NIŠA ZA 2005. GODINU

("Sl. list grada Niša", br. 33/2005)

 

I - ZNAČAJ DERATIZACIJE I DEZINSEKCIJE

Deratizacija i dezinsekcija predstavljaju važne mere za zaštitu stanovništva od zaraznih bolesti. Ove higijensko-epidemiološke mere preduzimaju se u cilju uništavanja miševa, pacova i insekata, kao važnih činioca u nastanku zaraznih bolesti.

Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti ("Službeni glasnik RS", br. 125/04), definisano je da su preventivna deratizacija i dezinsekcija opšte higijensko-epidemiološke mere koje se sprovode u naseljenim mestima, na javnim površinama, u stambenim objektima, u sredstvima javnog saobraćaja, u objektima pod sanitarnim nadzorom i njihovoj neposrednoj okolini i drugim objektima u kojima se obavlja društvena odnosno javna delatnost, a u cilju zaštite stanovništva od zaraznih bolesti.

1. DERATIZACIJA - podrazumeva suzbijanje glodara (pacova i miševa), u cilju svođenja njihovog broja na tolerantni nivo.

Suzbijanje i uništavanje glodara se sprovodi iz više razloga:

- zdravstvenih

- ekonomskih

- estetskih

- zaštite životne sredine

2. DEZINSEKCIJA - predstavlja skup mera i postupaka za suzbijanje insekata, vektora transmisivnih zaraznih bolesti, kao i drugih insekata od higijenskog i medicinskog značaja. To se pre svega misli na uništavanje komaraca, krpelja, bubašvaba i drugih insekata, koji nisu samo prenosioci bolesti nego i izazivaju alergijske reakcije prilikom ujeda.

II - CILJ PROGRAMA

Radi sprečavanja i suzbijanja zaraznih bolesti koje se šire posredstvom glodara i insekata donosi se Program kojim se uređuje teritorija na kojoj će se sprovoditi deratizacija i dezinsekcija, vreme sprovođenja, učesnici u realizaciji programa, izvori i dinamika obezbeđivanja sredstava i praćenje sprovođenja.

III - OBIM SISTEMATSKE DERATIZACIJE

Sprovođenje sistematske deratizacije podrazumeva deratizaciju na sledećim površinama i objektima:

- parkovske površine

200.000 m2

- groblja

400.000 m2

- deponija

200.000 m2

- priobalje reka

100.000 m2

- kanalizaciona mreža (šahte)

3.000 kom

- pijace

20.000 m2

- podrumske prostorije stambenih zgrada

30.000 stamben. jedinica

- individualni stambeni objekti

30.000 stamben. jedinica

nehigijenska naselja

 

Realizacija sistematske deratizacije na ovim površinama i objektima finansiraće se iz sredstava obezbeđenih u budžetu grada iz razdela 8, pozicija 174, konto 424 za specijalizovane usluge u visini od 3.000.000,00 dinara.

U objektima pod sanitarnim nadzorom i u drugim objektima u kojima se obavlja društvena, odnosno javna delatnost, sprovođenje deratizacije se obavlja u skladu sa zakonom.

IV - OBIM DEZINSEKCIJE

(Uništavanje krpelja i komaraca)

Sprovođenje dezinsekcije - uništavanje krpelja i komaraca na sledećim površinama finansiraće se iz sredstava obezbeđenih u budžetu grada:

- parkovske i zelene površine

200.000 m2

- priobalje reka

100.000 m2

 

V - MERE ZA REALIZACIJU PROGRAMA

Sprovođenje sistematske deratizacije i uništavanje krpelja i komaraca obuhvata primenu hemijskih, mehaničkih i bioloških sredstava za suzbijanje štetnih vrsta glodara, krpelja i komaraca. O tome koja će vrsta, tip i količina sredstava biti upotrebljena, predlog daje ovlašćena organizacija kojoj budu povereni poslovi deratizacije i dezinsekcije, u skladu sa važećim zakonskim propisima. Pri tom treba voditi računa o efikasnosti preparata, neškodljivosti po ljudsko zdravlje kao i zaštiti životne sredine.

Da bi deratizaciju izveli što uspešnije, ona mora biti sinhronizovana po planu i programu za celu teritoriju grada u odnosu na vreme, na prostor izvođenja, metodologiju i izbor preparata.

Mere dezinsekcije imaju preventivni i profilaktički karakter.

Preventivne mere se odnose na aktivnosti koje se preduzimaju radi uskraćivanja uslova koji pogoduju održavanju, razmnožavanju i rasejavanju različitih vrsta artropoda (insekata).

Profilaktične mere se odnose na suzbijanje insekata mehaničkim, fizičkim, biološkim i hemijskim sredstvima.

VI - DINAMIKA SPROVOĐENJA PROGRAMA

Izvođenje sistematske deratizacije i uništavanje krpelja i komaraca obuhvata tri faze:

1. faza - Usvajanje Programa sistematske deratizacije i dezinsekcije od strane Skupštine Grada Niša i obezbeđivanje finansijskih sredstava za realizaciju Programa.

2. faza - Raspisivanje javnog konkursa za izbor izvođača sistematske deratizacije i dezinsekcije.

3. faza - Nadzor i kontrola sprovođenja akcije sistematske deratizacije i dezinsekcije obuhvata sledeće nivoe nadzora:

   - od strane samog izvođača

   - od strane nadležnih inspekcijskih službi (sanitarna, veterinarska i poljoprivredna inspekcija).

Za stručni nadzor neophodno je angažovati Institut za zaštitu zdravlja "Niš", koji je isključivo nadležan za praćenje higijensko-epidemiološke situacije na teritoriji grada.

Uprava za privredu, održivi razvoj i zaštitu životne sredine formira Koordinacioni odbor od predstavnika Gradskog veća, Republičke sanitarne i veterinarske inspekcije, Uprave za privredu, održivi razvoj i zaštitu životne sredine i Uprave za inspekcijske poslove, u cilju koordiniranja, izvođenja i realizacije Programa.

Po završetku akcije Koordinacioni odbor i izvođač podnose izveštaj Gradonačelniku i Skupštini grada.

Realizacija Programa sistematske deratizacije i dezinsekcije odvijaće se u skladu sa obezbeđenim finansijskim sredstvima i Operativnim planom izvođenja.