ZAKONO SREDSTVIMA U SVOJINI REPUBLIKE SRBIJE("Sl. glasnik RS", br. 53/95, 3/96 - ispr., 54/96, 32/97 i 101/2005 - dr. zakon) |
Sredstva u svojini Republike Srbije (u daljem tekstu: sredstva u državnoj svojini) jesu:
1) prirodna bogatstva (zemljište, šume, vode, vodotoci, rudna blaga i druga prirodna bogatstva) i dobra u opštoj upotrebi (javni putevi, parkovi, trgovi i ulice i druga dobra u opštoj upotrebi), kao dobra od opšteg interesa, za koja je zakonom utvrđeno da su u državnoj svojini;
2) sredstva koja su, u skladu sa zakonom, stečena odnosno koja steknu:
(1) državni organi i organizacije;
(2) organi i organizacije jedinica teritorijalne autonomije i lokalne samouprave (u daljem tekstu: organi teritorijalnih jedinica);
(3) javne službe (javna preduzeća, ustanove) i druge organizacije čiji je osnivač Republika, odnosno teritorijalne jedinice, osim sredstava koja koriste organizacije obaveznog socijalnog osiguranja i sredstava koja su prema posebnom zakonu u svojini druge organizacije;
3) stvari izgrađene, odnosno pribavljene sredstvima u državnoj svojini;
4) sredstva, odnosno prihodi ostvareni po osnovu ulaganja državnog kapitala u preduzeća i druge organizacije;
5) sredstva za koja se, u skladu sa zakonom, utvrdi da su bez vlasnika;
6) druga sredstva koja su, u skladu sa zakonom, u državnoj svojini.
Na dobrima od opšteg interesa u državnoj svojini može se, pod uslovima utvrđenim zakonom, steći koncesija ili pravo korišćenja.
Režim građevinskog zemljišta, poljoprivrednog zemljišta, šuma i šumskog zemljišta u državnoj svojini uređuje se posebnim zakonom.
Zakonom se uređuje plaćanje naknade za korišćenje dobara od opšteg interesa i gradskog građevinskog zemljišta u državnoj svojini.
Sredstva iz državne svojine mogu se otuđivati po tržišnim uslovima, u skladu sa zakonom.
Organi, javne službe i druge organizacije iz člana 1. tačka 2) ovog zakona dužni su da sredstva u državnoj svojini koriste u skladu sa zakonom, prirodom i namenom tih sredstava.
O raspolaganju nepokretnostima u državnoj svojini odlučuju nadležni organi.
Raspolaganje nepokretnostima u državnoj svojini, u smislu ovog zakona, jeste njihovo otuđenje iz državne svojine, pribavljanje u državnu svojinu i davanje na korišćenje, odnosno u zakup, kao i stavljanje hipoteke na nepokretnosti u državnoj svojini.
Davanje na korišćenje nepokretnosti, u smislu stava 2. ovog člana, jeste prenos na korišćenje pravnim poslom, uz naknadu ili bez naknade, nepokretnosti sa jednog na drugog korisnika nepokretnosti u državnoj svojini.
Nepokretnosti u državnoj svojini ne mogu se davati u podzakup.
Ugovor zaključen suprotno odredbi stava 4. ovog člana ništav je.
Nepokretnosti u državnoj svojini pribavljaju se i otuđuju javnim nadmetanjem ili na osnovu prikupljenih ponuda, ako zakonom nije drukčije određeno.
Ugovor zaključen suprotno odredbi stava 1. ovog člana ništav je.
Sredstvima u državnoj svojini upravlja organ, javna služba, odnosno druga organizacija iz člana 1. tačka 2) ovog zakona koji ta sredstva koriste, ako zakonom nije drukčije određeno.
O pribavljanju i otuđenju nepokretnosti koje koriste državni organi i organizacije, organi teritorijalnih jedinica i druge organizacije iz člana 1. tačka 2) ovog zakona, odlučuje Vlada Republike Srbije.
O davanju na korišćenje, odnosno u zakup, nepokretnosti koje koriste državni organi i organizacije odlučuje Vlada Republike Srbije.
O davanju na korišćenje, odnosno u zakup, kao i o otkazu ugovora o davanju na korišćenje, odnosno u zakup i stavljanju hipoteke na nepokretnosti koje koriste organi teritorijalnih jedinica i druge organizacije iz člana 1. tačka 2) ovog zakona, odlučuje organ utvrđen zakonom, odnosno statutom teritorijalne jedinice i druge organizacije, uz saglasnost Republičke direkcije za imovinu Republike Srbije (u daljem tekstu: Direkcija).
Grad Beograd raspolaže poslovnim prostorom koji odredi Vlada Republike Srbije.
Aktom iz stava 4. ovog člana utvrđuju se i ovlašćenja u pogledu raspolaganja tim poslovnim prostorom.
Statutom grada Beograda određuje se organ koji odlučuje o raspolaganju poslovnim prostorom iz stava 4. ovog člana.
Na osnovu akta iz st. 1. i 3. ovog člana ugovor o raspolaganju nepokretnostima u državnoj svojini zaključuje lice ovlašćeno u skladu sa zakonom.
Ugovor zaključen suprotno odredbama ovog člana ništav je.
O otuđenju nepokretnosti koje koriste javne službe odlučuje Vlada Republike Srbije.
O pribavljanju i davanju na korišćenje, odnosno u zakup, kao i o otkazu ugovora o davanju na korišćenje, odnosno u zakup i stavljanju hipoteke na nepokretnosti koje koriste javne službe iz člana 1. tačka 2) ovog zakona, odlučuje organ javne službe utvrđen zakonom, odnosno statutom javne službe, uz saglasnost Direkcije.
Pribavljanje nepokretnosti, u smislu ovog zakona, jeste i izgradnja objekata.
Ugovor zaključen suprotno odredbama ovog člana ništav je.
Vlada Republike Srbije može odlučiti da se nepokretnost u državnoj svojini koja nije u funkciji ostvarivanja nadležnosti državnih organa i organizacija i organa teritorijalnih jedinica, odnosno delatnosti javnog preduzeća, ustanove ili druge organizacije, oduzme od korisnika.
Nepokretnošću iz stava 1. ovog člana smatra se i nepokretnost koja ne služi neposredno ostvarivanju funkcija organa teritorijalne jedinice, a koju je nadležni organ teritorijalne jedinice poverio, odnosno preneo na upravljanje javnom preduzeću ili drugoj organizaciji koju je za ove namene osnovala teritorijalna jedinica.
Vlada Republike Srbije može odlučiti da se nepokretnost u državnoj svojini oduzme od korisnika ako se ta nepokretnost koristi suprotno zakonu ili prirodi i nameni nepokretnosti, kao i radi davanja koncesije u skladu sa zakonom kojim se uređuju koncesije.
Vlada Republike Srbije može odlučiti da se nepokretnost u državnoj svojini oduzme od korisnika i u slučajevima koji nisu navedeni u st. 1. do 3. ovog člana, pod uslovom da se korisniku obezbedi korišćenje druge odgovarajuće nepokretnosti.
O davanju na korišćenje nepokretnosti oduzete u skladu sa odredbama ovog člana, kao i nepokretnosti koju Republika Srbija stekne nasleđem, poklonom ili jednostranom izjavom volje, odlučuje Vlada Republike Srbije, ako zakonom nije drukčije određeno.
Za korišćenje podataka iz evidencije koju Direkcija vodi po odredbama ovog zakona i za usluge Direkcije plaća se taksa, u skladu sa posebnim zakonom.
Stambene zgrade i stanovi u državnoj svojini daju se na korišćenje zaposlenim, izabranim i postavljenim licima u organima, javnim službama i drugim organizacijama iz člana 1. tačka 2) ovog zakona i drugim licima utvrđenim zakonom, po osnovu zakupa na neodređeno ili određeno vreme.
Vlada Republike Srbije propisuje način i kriterijume davanja stambenih zgrada i stanova u zakup.
Ugovor, drugi pravni posao ili akt kojim se daje na korišćenje stambena zgrada, odnosno stan u državnoj svojini licu koje nije navedeno u stavu 1. ovog člana ništav je.
Organi, javne službe i druge organizacije koji koriste sredstva u državnoj svojini dužni su da vode evidenciju o stanju i kretanju tih sredstava, u skladu sa zakonom.
Evidencija iz stava 1. ovog člana vodi se posebno za nepokretnosti.
Organi, javne službe i druge organizacije iz stava 1. ovog člana dužni su da podatke iz evidencije nepokretnosti koju vode u smislu ovog člana, dostavljaju Direkciji, koja vodi jedinstvenu evidenciju nepokretnosti u državnoj svojini.
Vlada Republike Srbije propisuje sadržinu i način vođenja evidencije nepokretnosti u državnoj svojini, kao i rokove za dostavljanje podataka o tim nepokretnostima u smislu člana 10. ovog zakona.
Prava na nepokretnostima u državnoj svojini upisuju se u javnu knjigu o evidenciji nepokretnosti i pravima na njima, u skladu sa zakonom.
Sredstva, u smislu ovog zakona, jesu stvari (nepokretnosti i pokretne stvari), novčana sredstva, hartije od vrednosti, prava industrijske svojine i druga imovinska prava u zemlji i inostranstvu.
Nepokretnosti, u smislu ovog zakona, jesu zemljište, zgrade i drugi građevinski objekti.
Zemljište, u smislu ovog zakona, jeste građevinsko, poljoprivredno i šumsko zemljište.
Zgrade i drugi građevinski objekti, u smislu ovog zakona, jesu službene, poslovne, stambene i druge zgrade, poslovne prostorije, stanovi, garaže i drugi građevinski objekti.
Državni organi i organizacije, u smislu ovog zakona, jesu Narodna skupština, predsednik Republike, Vlada, Ustavni sud, ministarstva i posebne organizacije, sudovi i javna tužilaštva i Republičko javno pravobranilaštvo.
Upravljanje sredstvima u državnoj svojini, u smislu ovog zakona, jeste njihovo održavanje, obnavljanje i unapređivanje, kao i izvršavanje zakonskih i drugih obaveza u vezi tih sredstava.
O pojedinim pitanjima, za koja je po ovom zakonu nadležna Vlada Republike Srbije, može odlučivati stalno radno telo Vlade.
Vlada Republike Srbije može propisati da saglasnost kod davanja na korišćenje, odnosno u zakup određenih nepokretnosti iz člana 8. stav 3. ovog zakona daje Direkcija.
II SREDSTVA KOJA KORISTE DRŽAVNI ORGANI I ORGANI TERITORIJALNIH JEDINICA
Sredstva u državnoj svojini koja koriste državni organi i organizacije i organi teritorijalnih jedinica (u daljem tekstu: organi), koriste se za ostvarivanje prava i dužnosti Republike, odnosno teritorijalnih jedinica.
Sredstva iz člana 17. ovog zakona mogu se koristiti i za obavljanje privrednih i drugih delatnosti u zemlji i inostranstvu radi sticanja prihoda, u skladu sa zakonima kojima se uređuje obavljanje tih delatnosti.
Sticanje prihoda po osnovu korišćenja sredstava u smislu stava 1. ovog člana ostvaruje se njihovim otuđenjem, davanjem na korišćenje ili u zakup, plasiranjem novčanih sredstava i hartija od vrednosti na tržištu novca i kapitala i na drugi način, u skladu sa zakonom.
Organi pribavljaju, koriste i upravljaju sredstvima u državnoj svojini na način i pod uslovima utvrđenim ovim zakonom, ako posebnim zakonom nije drukčije određeno.
Način pribavljanja, korišćenja i upravljanja sredstvima iz stava 1. ovog člana bliže uređuje Vlada Republike Srbije, odnosno drugi organ određen ovim zakonom.
Funkcioner koji rukovodi organom, odnosno drugo ovlašćeno lice, odgovoran je za zakonito raspolaganje, upravljanje i korišćenje sredstava u državnoj svojini koja koristi taj organ.
Izabrana i postavljena lica i zaposleni u organima odgovorni su za savesno i namensko korišćenje sredstava u državnoj svojini koja koriste u obavljanju funkcije, odnosno poslova i radnih zadataka.
Direkcija prati i analizira stanje sredstava u državnoj svojini koja koriste organi, kao i način njihovog korišćenja i vrši nadzor nad primenom odredaba ovog zakona i drugih propisa o raspolaganju, korišćenju i upravljanju tim sredstvima, ako zakonom nije drukčije određeno.
Poslove iz stava 1. ovog člana, u pogledu sredstava koja koristi ministarstvo nadležno za unutrašnje poslove, obavlja to ministarstvo.
Sredstva za rad organa pribavljaju se na osnovu izražene potrebe organa za tim sredstvima, u okviru sredstava obezbeđenih u budžetu za ove namene.
(Brisan)
a) Zajedničke odredbe o raspolaganju
Ugovor o pribavljanju, otuđenju, davanju u zakup ili na korišćenje nepokretnosti u državnoj svojini, koje koriste državni organi i organizacije, kao i ugovor o pribavljanju i otuđenju nepokretnosti iz državne svojine koje koriste organi teritorijalnih jedinica zaključuje, u ime Republike Srbije, direktor Direkcije ili drugo lice u Direkciji koje on za to ovlasti.
Ugovor o davanju na korišćenje, odnosno u zakup nepokretnosti koje koriste organi teritorijalnih jedinica zaključuje organ, odnosno lice utvrđeno statutom teritorijalne jedinice.
Nepokretnost u državnoj svojini koju koriste organi teritorijalnih jedinica, u smislu ovog zakona, jeste i nepokretnost koja ne služi neposredno ostvarivanju funkcija organa teritorijalne jedinice, a koju je nadležni organ teritorijalne jedinice poverio odnosno preneo na upravljanje javnom preduzeću ili drugoj organizaciji koju je za ove namene osnovala teritorijalna jedinica.
Kad grad Beograd raspolaže poslovnim prostorom u smislu člana 8. st. 4. i 5. ovog zakona ugovor zaključuje organ, odnosno lice utvrđeno Statutom grada Beograda.
Nepokretnosti za potrebe organa pribavljaju se prema godišnjem programu koji utvrđuje:
1) Vlada Republike Srbije, za potrebe državnih organa i organizacija,
2) Organ utvrđen statutom teritorijalne jedinice, uz saglasnost Vlade Republike Srbije, za potrebe organa teritorijalne jedinice.
b) Službene zgrade i poslovne prostorije
Vlada Republike Srbije ili organ koji ona ovlasti, raspoređuje službene zgrade i poslovne prostorije na korišćenje državnim organima i organizacija.
Raspored službenih zgrada i poslovnih prostorija na korišćenje organima teritorijalnih jedinica vrši organ utvrđen statutom teritorijalne jedinice.
Vlada Republike Srbije propisuje način čuvanja, zaštite i održavanja službenih zgrada i poslovnih prostorija.
Radi privremenog smeštaja zaposlenih, izabranih i postavljenih lica u organima i drugih lica utvrđenih zakonom, može se dati na korišćenje stan za službene potrebe.
Stan za službene potrebe daje se u zakup na određeno vreme, odnosno za vreme obavljanja službene dužnosti.
Korisnik stana za službene potrebe ne može steći svojinu na tom stanu.
Vlada Republike Srbije propisuje način i kriterijume davanja stanova za službene potrebe.
Sredstva reprezentacije, u smislu ovog zakona, jesu reprezentativne zgrade i druge nepokretnosti koje služe za potrebe reprezentacije Republike Srbije.
Vlada Republike Srbije određuje koje se nepokretnosti, u smislu stava 1. ovog člana, smatraju sredstvima reprezentacije, utvrđuje organ koji obavlja poslove održavanja ovih nepokretnosti i propisuje način njihovog korišćenja.
Predsedniku Republike i predsedniku Vlade, za vreme obavljanja te funkcije, omogućuje se korišćenje posebnih reprezentativnih zgrada - rezidencija.
d) Nepokretnosti za posebne namene
Nepokretnosti za posebne namene, u smislu ovog zakona, jesu zemljište, zgrade i drugi objekti koje za potrebe bezbednosti koristi ministarstvo nadležno za unutrašnje poslove, kao i zemljište, zgrade i druge nepokretnosti koje služe za potrebe zbrinjavanja stranih državljana i lica bez državljanstva.
Način korišćenja i održavanja nepokretnosti za posebne namene utvrđuje ministar unutrašnjih poslova.
Pokretne stvari, u smislu ovog zakona, jesu oprema i potrošni materijal, prevozna sredstva i pokretne stvari za posebne namene.
O pribavljanju i otuđenju pokretnih stvari neophodnih za rad organa odlučuje Vlada Republike Srbije, ako ovim zakonom nije drukčije određeno.
Stvari iz stava 1. ovog člana pribavljaju se i otuđuju javnim nadmetanjem ili na osnovu prikupljenih ponuda, a izuzetno neposrednom pogodbom.
Vlada Republike Srbije propisuje vrste stvari iz stava 1. ovog člana koje se mogu pribaviti ili otuđiti neposrednom pogodbom.
b) Oprema i potrošni materijal
Sredstva opreme, u smislu ovog zakona, jesu računarski sistemi, sredstva veza, kancelarijski nameštaj, birotehnička oprema i druge stvari koje organu služe za vršenje njegovih poslova, čiji je vek trajanja pod normalnim uslovima korišćenja duži od jedne godine, ako zakonom nije drukčije određeno.
O pribavljanju i otuđenju opreme veće vrednosti za potrebe državnih organa i organizacija odlučuje Vlada Republike Srbije, a opreme manje vrednosti i potrošnog materijala - funkcioner koji rukovodi državnim organom, odnosno organizacijom.
O pribavljanju i otuđenju opreme veće vrednosti za potrebe organa i organizacija teritorijalnih jedinica odlučuje organ određen statutom teritorijalne jedinice, uz saglasnost Vlade Republike Srbije, a opreme manje vrednosti i potrošnog materijala - organ, odnosno lice određeno u skladu sa statutom teritorijalne jedinice.
Vlada Republike Srbije određuje šta se smatra opremom veće vrednosti u smislu st. 2. i 3. ovog člana.
Prevozna sredstva, u smislu ovog zakona, jesu motorna vozila, vazduhoplovi, plovni objekti i druga prevozna sredstva koja služe za potrebe rada organa.
Prevozna sredstva koriste se za obavljanje službenih poslova organa, u skladu s potrebama tih organa i namenom ovih sredstava.
Uslove i način korišćenja prevoznih sredstava za potrebe državnih organa i organizacija utvrđuje Vlada Republike Srbije.
Uslove i način korišćenja prevoznih sredstava za potrebe organa i organizacija teritorijalnih jedinica utvrđuje organ određen statutom teritorijalne jedinice.
O pribavljanju i otuđenju prevoznih sredstava za potrebe rada organa i organizacija teritorijalnih jedinica odlučuje organ određen statutom teritorijalne jedinice, na način utvrđen ovim zakonom.
g) Pokretne stvari za posebne namene
Pokretne stvari za posebne namene, u smislu ovog zakona, jesu oružje, oprema, prevozna i druga sredstva koja za potrebe bezbednosti koristi ministarstvo nadležno za unutrašnje poslove, u skladu sa zakonom.
O pribavljanju i otuđenju stvari iz stava 1. ovog člana, odlučuje ministar unutrašnjih poslova, u skladu sa zakonom.
Novčana sredstva, u smislu ovog zakona, jesu sredstva obezbeđena u budžetu Republike, odnosno u budžetu teritorijalne jedinice.
Novčana sredstva koriste se u skladu sa zakonom.
Sredstva budžeta Republike koja se vode na posebnim računima, odnosno podračunima kod ministarstva koriste se u skladu sa kriterijumima koje propiše Vlada Republike Srbije, ako zakonom nije drugačije određeno.
Pokloni koje predstavnik Republike, odnosno teritorijalne jedinice, primi od stranih država, organa ili organizacija tih država, međunarodnih organizacija ili stranog državljanina i stranih pravnih lica su sredstva u državnoj svojini.
Lice iz stava 1. ovog člana može steći svojinu na prigodnom poklonu manje vrednosti.
Predstavniku strane države, organa ili organizacije strane države, međunarodne organizacije ili stranom licu, pokloni iz sredstava u državnoj svojini mogu se davati samo izuzetno.
Lice iz člana 38. ovog zakona dužno je da primljeni poklon preda Direkciji.
Poklon za koji organ iz stava 1. ovog člana proceni da je manje vrednosti, predaje se u svojinu primaocu poklona.
Vlada Republike Srbije određuje način i rokove predaje, čuvanja i korišćenja poklona i utvrđuje šta se smatra poklonom manje vrednosti u smislu čl. 38-40. ovog zakona.
U vršenju nadzora nadležni organ ima pravo uvida u evidenciju i dokumentaciju o pribavljanju, otuđenju, korišćenju i upravljanju sredstvima u državnoj svojini i obavezu da predlaže mere koje treba preduzeti radi otklanjanja utvrđenih nepravilnosti i nezakonitosti.
Organi, osim ministarstva nadležnog za unutrašnje poslove, dužni su da podatke iz evidencije koju vode za pokretne stvari u smislu ovog zakona, dostavljaju Direkciji.
Vlada Republike Srbije propisuje sadržinu i način vođenja evidencije pokretnih stvari, u smislu člana 10. stav 1. ovog zakona, koje koriste organi, kao i rokove za dostavljanje podataka iz člana 43. ovog zakona.
Novčanom kaznom od 50.000 do 1.000.000 dinara kazniće se za prekršaj pravno lice:
1) ako raspolaže nepokretnostima u državnoj svojini suprotno odredbama čl. 6. i 8. ovog zakona;
2) ako ne vodi evidenciju o stanju i kretanju sredstava u državnoj svojini koja koristi (član 10. st. 1. i 2);
3) ako u propisanom roku ne dostavi podatke o nepokretnostima koje koristi (član 11. u vezi člana 10. stav 3).
Za prekršaj iz stava 1. ovog člana, novčanom kaznom od 10.000 do 50.000 dinara, kazniće se i odgovorno lice u pravnom licu.
Novčanom kaznom od 10.000 do 50.000 dinara kazniće se za prekršaj odgovorno lice u državnom organu i organizaciji i organu i organizaciji teritorijalne jedinice koji:
1) raspolaže nepokretnostima u državnoj svojini suprotno odredbama čl. 6. i 8. ovog zakona;
2) ne vodi evidenciju o stanju i kretanju sredstava u državnoj svojini koja koristi (član 10. st. 1. i 2);
3) u propisanom roku ne dostavi podatke o nepokretnostima u državnoj svojini koje koristi (član 11. u vezi člana 10. stav 3);
4) pribavi ili otuđi stvar suprotno odredbama člana 33. ovog zakona.
Nepokretnosti i druga sredstva koja su na osnovu zakona donetih do dana stupanja na snagu ovog zakona, prešla u državnu svojinu, kao i nepokretnosti i druga sredstva koja, na dan stupanja na snagu ovog zakona, kao sredstva u državnoj svojini, koriste državni organi i organizacije, organi i organizacije teritorijalnih jedinica, javne službe i druge organizacije iz člana 1. tačka 2) podtačka (3) ovog zakona, ti organi, javne službe i druge organizacije nastaviće da koriste i njima raspolažu u skladu sa ovim i posebnim zakonom, s tim što se u javnoj knjizi o evidenciji nepokretnosti i prava na njima kao vlasnik nepokretnosti upisuje Republika Srbija, a organ, odnosno organizacija koji koristi nepokretnost - kao nosilac prava korišćenja, odnosno korisnik nepokretnosti, u skladu sa propisima kojima se uređuje upis prava na nepokretnostima i ovim zakonom.
Organi, javne službe i druge organizacije iz stava 1. ovog člana izvršiće popis nepokretnosti i drugih sredstava u državnoj svojini koja koriste u smislu tog stava, u roku od šest meseci od dana stupanja na snagu ovog zakona.
Popis sredstava u državnoj svojini koja se ne nalaze na korišćenju kod organa, javnih službi i drugih organizacija iz stava 1. ovog člana, izvršiće pravno lice koje ta sredstva koristi i Direkcija.
Popis nepokretnosti i drugih sredstava u smislu st. 2. i 3. ovog člana izvršiće se na način koji utvrdi Vlada Republike Srbije.
Državna svojina na nepokretnostima iz st. 1. i 3. ovog člana uknjižiće se u odgovarajuću javnu knjigu o evidenciji nepokretnosti i pravima na njima do 31. decembra 1997. godine.
Uknjižba nepokretnosti u smislu stava 5. ovog člana izvršiće se na sledeći način:
1) na nepokretnosti na koje je u javnoj knjizi o evidenciji nepokretnosti i prava na njima na dan stupanja na snagu ovog zakona kao nosilac prava u pogledu raspolaganja upisana Republika Srbija, opština, grad, odnosno grad Beograd, ili autonomna pokrajina, sud, odnosno drugi organ nadležan za vođenje javne knjige o evidenciji nepokretnosti i prava na njima izvršiće, po službenoj dužnosti, upis državne svojine, kao vlasnik nepokretnosti upisaće se Republika Srbija, a kao korisnik upisaće se Republika Srbija, opština, grad, odnosno grad Beograd ili autonomna pokrajina, koji su u toj knjizi na dan stupanja na snagu ovog zakona bili upisani kao nosilac prava u pogledu raspolaganja, odnosno korišćenja predmetne nepokretnosti;
2) na nepokretnosti na koje je u javnoj knjizi o evidenciji nepokretnosti i prava na njima na dan stupanja na snagu ovog zakona kao nosilac prava u pogledu raspolaganja upisano javno preduzeće, ustanova ili druga organizacija iz člana 1. tačka 2) podtačka (3) ovog zakona, sud, odnosno drugi organ nadležan za vođenje javne knjige o evidenciji nepokretnosti i prava na njima izvršiće, po službenoj dužnosti, upis državne svojine, kao vlasnik nepokretnosti upisaće se Republika Srbija, a kao nosilac prava korišćenja upisaće se javno preduzeće, ustanova ili druga organizacija iz člana 1. tačka 2) podtačka (3) ovog zakona, koji su u toj knjizi na dan stupanja na snagu ovog zakona bili upisani kao nosilac prava u pogledu raspolaganja, odnosno korišćenja predmetne nepokretnosti;
3) kad nepokretnost u državnoj svojini nije na dan stupanja na snagu ovog zakona bila upisana u javnoj knjizi u smislu tač. 1) i 2) ovog stava, zahtev za uknjižbu te nepokretnosti na način iz stava 5. ovog člana, odnosno tač. 1) i 2) ovog stava podneće Direkcija.
Vlada Republike Srbije, u sporazumu sa pravnim licem koje koristi stvari izgrađene, odnosno pribavljene učešćem sredstava Republike, pokrajine, opštine ili grada, odnosno sredstava ostvarena po osnovu ulaganja sredstava Republike, pokrajine, opštine ili grada u to pravno lice (član 1. tač. 3) i 4) ovog zakona), utvrdiće udeo državne svojine u sredstvima koja koristi to pravno lice.
U ime Republike Srbije, sporazum iz stava 1. ovog člana zaključuje lice iz člana 24. ovog zakona.
Direkcija će, u saradnji sa nadležnim ministarstvom, odnosno posebnom organizacijom, podneti predlog pravnom licu koje koristi sredstva u državnoj svojini, za zaključenje sporazuma iz stava 1. ovog člana.
Ako se sporazum iz stava 1. ovog člana ne zaključi u roku od šest meseci od dana podnošenja predloga iz stava 3 ovog člana, republički javni pravobranilac pokrenuće postupak kod nadležnog suda za utvrđenje prava svojine, odnosno udela državne svojine u smislu tog stava.
Pravno lice kod koga se utvrdi udeo sredstava u državnoj svojini u smislu st. 1. do 4. ovog člana dužno je da uskladi svoje akte i poslovanje sa zakonom kojim se uređuje pravni položaj preduzeća, odnosno drugih organizacija, u roku od tri meseca od dana utvrđivanja udela sredstava u državnoj svojini.
Do donošenja propisa iz čl. 9. i 29. ovog zakona stambene potrebe izabranih i postavljenih lica i zaposlenih u državnim organima i organizacijama, organima i organizacijama teritorijalnih jedinica, javnim službama i drugim organizacijama iz člana 1. tačka 2) podtačka (3), rešavaće se u skladu sa propisima i opštim aktima donetim do dana stupanja na snagu ovog zakona.
Primenom propisa i opštih akata iz stava 1. ovog člana ne mogu se rešavati stambene potrebe lica koja nisu navedena u članu 9. stav 1. ovog zakona.
Ugovor, drugi pravni posao ili akt koji je zaključen odnosno donet suprotno stavu 2. ovog člana ništav je.
Rešavanje stambenih potreba iz člana 9. ovog zakona, davanjem u zakup na neodređeno vreme stanova iz sredstava u državnoj svojini koja koriste državni organi i organizacije, organi i organizacije teritorijalnih jedinica, javnih službi i drugih organizacija iz člana 1. tačka 2) podtačka (3) ovog zakona, u skladu sa članom 47. Zakona o stanovanju ("Službeni glasnik RS", br. 50/92, 76/92, 84/92, 33/93, 53/93, 67/93, 46/94, 47/94 i 48/94), vršiće se do roka utvrđenog tim zakonom.
Do donošenja propisa iz čl. 11. i 44. ovog zakona, odnosno do ustanovljenja evidencije o stanju i kretanju sredstava po odredbama ovog zakona, evidencija sredstava iz čl. 62-64. Zakona o pravima i dužnostima organa društveno-političkih zajednica u pogledu sredstava u društvenoj svojini koja oni koriste ("Službeni glasnik SRS", broj 26/86 i "Službeni glasnik RS", br. 16/90, 53/93, 67/93 i 48/94) nastaviće da se vodi po odredbama tog zakona.
Pravna lica koja koriste nepokretnosti u državnoj svojini dostaviće Direkciji do 31. marta 1997. godine podatke o nepokretnostima u državnoj svojini koje koriste (katastarski podaci, vrsta nepokretnosti, lokacija, površina i struktura), kao i akte o sticanju, odnosno dobijanju na korišćenje tih nepokretnosti (odluka, rešenje, zaključak i dr).
Direkcija podnosi zahtev za uknjižbu državne svojine na nepokretnostima iz stava 2. ovog člana.
Danom stupanja na snagu ovog zakona prestaju da važe:
1) Zakon o pravima i dužnostima organa društveno-političkih zajednica u pogledu sredstava u društvenoj svojini koja oni koriste ("Službeni glasnik SRS", broj 26/86 i "Službeni glasnik RS", br. 16/90, 53/93, 67/93 i 48/94);
2) član 19. Zakona o prometu nepokretnosti ("Službeni glasnik SRS", br. 43/81, 24/85, 28/87, 6/89 i 40/89 i "Službeni glasnik RS", br. 53/93, 67/93 i 48/94).
Do donošenja podzakonskih akata na osnovu ovlašćenja iz ovog zakona, primenjivaće se podzakonski akti doneti na osnovu zakona koji prestaje da važi u smislu stava 1. tačka 1) ovog člana.
Ovaj zakon stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
Samostalni član Zakona o izmenama i dopunama
Zakona o sredstvima u svojini Republike Srbije
("Sl. glasnik RS", br. 54/96)
Opštine, grad Beograd, odnosno gradovi koji do dana stupanja na snagu ovog zakona nisu uskladili svoje akte sa Zakonom o sredstvima u svojini Republike Srbije ("Sl. glasnik RS", br. 53/95 i 3/96), uskladiće te akte sa pomenutim zakonom do 31. marta 1997. godine.
U roku iz stava 1. ovog člana, opštine, grad Beograd, odnosno gradovi, dostaviće Direkciji sve ugovore i druge isprave o pravnom poslu kojima je, od dana stupanja na snagu Zakona o sredstvima u svojini Republike Srbije ("Službeni glasnik RS", br. 53/95 i 3/96), izvršeno raspolaganje nepokretnostima u državnoj svojini (pribavljanje, otuđenje, davanje na korišćenje, odnosno u zakup), suprotno odredbama člana 8. pomenutog zakona.
Samostalni članovi Zakona o izmenama i
dopunama
Zakona o sredstvima u svojini Republike Srbije
("Sl. glasnik RS", br. 32/97)
Organ nadležan za vođenje javne knjige o evidenciji nepokretnosti i prava na njima, koji je do dana stupanja na snagu ovog zakona izvršio upis prava suprotno članu 11. ovog zakona, uskladiće, po službenoj dužnosti ili na zahtev zainteresovanog lica, izvršeni upis sa pomenutim članom najdocnije do 31. decembra 1997. godine.
Opštine, grad Beograd, odnosno gradovi, javne službe i druge organizacije koje do dana stupanja na snagu ovog zakona nisu uskladili svoje akte sa Zakonom o sredstvima u svojini Republike Srbije ("Službeni glasnik RS", br. 53/95, 3/96 i 54/96), uskladiće te akte sa pomenutim zakonom do 31. decembra 1997. godine.
U roku iz stava 1. ovog člana, opštine, grad Beograd, odnosno gradovi, javne službe i druge organizacije dostaviće Direkciji sve ugovore i druge isprave o pravnom poslu kojima je od dana stupanja na snagu Zakona o sredstvima u svojini Republike Srbije ("Službeni glasnik RS", br. 53/95, 3/96 i 54/96), izvršeno raspolaganje nepokretnostima u državnoj svojini (pribavljanje, otuđenje, davanje na korišćenje, odnosno u zakup) suprotno odredbama čl. 8. i 8a pomenutog zakona.
Ugovori o podzakupu nepokretnosti u državnoj svojini zaključeni do dana stupanja na snagu ovog zakona ostaju na snazi do isteka vremena na koje su zaključeni.
Nepokretnosti i druga sredstva koja, kao sredstva u državnoj svojini kojima raspolaže Republika Srbije, Narodna banka Jugoslavije koristi u skladu sa članom 2. Zakona o prestanku važenja Zakona o Narodnoj banci Srbije ("Službeni glasnik RS", broj 45/94), i članom 2. Zakona o prestanku važenja Zakona o Službi za platni promet i finansijski nadzor ("Službeni glasnik RS", br. 45/94), Narodna banka Jugoslavije nastaviće da koristi bez naknade za obavljanje poslova iz svog delokruga na teritoriji Republike Srbije do 31. decembra 1997. godine.
U roku iz stava 1. ovog člana, direktor Direkcije zaključiće sa ovlašćenim licem iz Narodne banke Jugoslavije ugovor o visini i načinu plaćanja naknade za korišćenja nepokretnosti i drugih sredstava iz tog stava, kao i drugim pravima i obavezama u vezi korišćenja i održavanja tih sredstava, počev od 1. januara 1998. godine, a ako se ugovor ne zaključi u navedenom roku, Vlada Republike Srbije odrediće način korišćenja sredstava, u skladu sa ovim zakonom.
Nepokretnostima iz stava 1. ovog člana raspolaže Vlada Republike Srbije, u skladu sa ovim zakonom.
Sredstva ostvarena prodajom nepokretnosti iz stava 1. ovog člana jesu sredstva Republike.
Sredstva ostvarena prodajom drugih sredstava iz stava 1. ovog člana mogu se koristiti za opremanje Narodne banke Jugoslavije za obavljanje poslova iz svog delokruga na teritoriji Republike Srbije.
Danom stupanja na snagu ovog zakona prestaju da važe odredbe čl. 2. i 3. Zakona o prestanku važenja Zakona o Narodnoj banci Srbije ("Službeni glasnik RS", br. 45/94) i čl. 2. i 3. Zakona o prestanku važenja Zakona o Službi za platni promet i finansijski nadzor ("Službeni glasnik RS", broj 45/94).
* Novčane kazne za prekršaje određene ovim zakonom izmenjene su Zakonom o izmenama zakona kojima su određene novčane kazne za privredne prestupe i prekršaje ("Sl. glasnik RS", br. 101/2005).