UREDBAO MERILIMA I USLOVIMA ZA POVRAĆAJ, OSLOBAĐANJE ILI SMANJENJE PLAĆANJA NAKNADE ZA ZAGAĐIVANJE ŽIVOTNE SREDINE("Sl. glasnik RS", br. 113/2005) |
Ovom uredbom bliže se utvrđuju merila i uslovi za povraćaj, oslobađanje ili smanjenje plaćanja naknade za zagađivanje životne sredine (u daljem tekstu: naknada).
Obveznik plaćanja naknade (u daljem tekstu: obveznik) ima pravo na povraćaj, odnosno smanjenje dela naknade za zagađivanje koje potiče od postrojenja za koja se izdaje integrisana dozvola ako su ispunjeni sledeći uslovi:
1) ako je integrisanu dozvolu pribavio pre roka utvrđenog Programom usklađivanja rada pojedinih grana sa zahtevima za izdavanje integrisane dozvole;
2) ako sredstva za koja se vrši povraćaj, odnosno smanjuje naknada koristi za realizaciju Programa prilagođavanja rada postojećeg postrojenja propisanim uslovima;
3) ako je na osnovu izveštaja inspekcije o merenju emisije utvrđeno da je smanjio zagađivanje životne sredine ispod propisanih graničnih vrednosti, odnosno smanjio količinu proizvedenog ili odloženog otpada.
Povraćaj dela naknade koju je obveznik platio u prethodnom obračunskom periodu vrši se ako:
1) opasan otpad izvozi radi tretmana, odnosno odlaganja u inostranstvo;
2) otpad predaje na tretman, odnosno odlaganje u postrojenja za upravljanje otpadom.
Povraćaj dela naknade iz stava 1. ovog člana utvrđuje se najviše do visine godišnje naknade koju je obveznik platio u prethodnom obračunskom periodu i koja se procentualno umanjuje srazmerno količini izvezenog otpada, odnosno količini otpada koji je predat na tretman odnosno odlaganje, u odnosu na ukupno proizvedenu količinu otpada.
Obveznik ima pravo na smanjenje naknade za emisije SO2, NO2 i praškastih materija od obračunate naknade za naredni obračunski period srazmerno procentualnom smanjenju zagađivanja životne sredine ispod propisane granične vrednosti u prethodnom obračunskom periodu.
Ministar nadležan za poslove zaštite životne sredine odlučuje svake godine o pravu na povraćaj, odnosno smanjenje naknade u periodu važenja integrisane dozvole, odnosno za koji je izvršena njena revizija.
Povraćaj, odnosno smanjenje naknade vrši se na zahtev koji obveznik podnosi u roku od 15 dana od dana dostavljanja rešenja o konačnom obračunu.
Uz zahtev iz stava 2. ovog člana obveznik podnosi sledeću dokumentaciju:
1) dokaz o izvršenoj uplati naknade;
2) ispravu kojom se potvrđuje da je otpad izvezen, predat na tretman, odnosno odlaganje;
3) godišnji program namenskog korišćenja sredstava za koji se vrši povraćaj, odnosno smanjenje naknade.
Naknadu za vozila na motorni pogon ne plaćaju:
1) vlasnici motornih vozila na električni pogon, na pogon alternativnim gorivom (vodonik, bioalkohol);
2) zdravstvene ustanove za sanitetska vozila, vozila za prevoz bolesnika na dijalizi i vozila u službi transfuzije krvi;
3) vlasnici motornih vozila – vojni invalidi, civilni invalidi rata i invalidi rada sa 80% ili više procenata telesnog oštećenja ili kod kojih postoji telesno oštećenje koje ima za posledicu nesposobnost donjih ekstremiteta nogu od 60 ili više procenata;
4) Ministarstvo unutrašnjih poslova za vozila koja koristi za sopstvene potrebe – za vatrogasna vozila i Vojska Srbije i Crne Gore za vozila koja koristi za sopstvene potrebe – za vojna vozila;
5) vlasnici vozila koja su starija od 30 godina, a imaju istorijski značaj uz potvrdu koju izdaje Muzej automobila u Beogradu.
Potvrda iz stava 1. tačka 5) ovog člana sadrži podatke o vozilu, i to: registarsku oznaku, vrstu vozila, godinu proizvodnje i opis na osnovu koga je vozilo steklo i zadržalo status vozila istorijske vrednosti.
Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije”.