UREDBA
O UTVRĐIVANJU PROGRAMA IZGRADNJE, REKONSTRUKCIJE I ODRŽAVANJA VODOPRIVREDNIH OBJEKATA ZA 2005. GODINU

("Sl. glasnik RS", br. 21/2005, 44/2005, 106/2005 i 117/2005)

Član 1

Ovom uredbom utvrđuje se Program izgradnje, rekonstrukcije i održavanja vodoprivrednih objekata za 2005. godinu, koji je odštampan uz ovu uredbu i čini njen sastavni deo.

Član 2

Vrsta vodoprivrednih objekata i radova, kao i obim potrebnih finansijskih sredstava za izgradnju, rekonstrukciju i održavanje vodoprivrednih objekata i izvođenje radova utvrđeni su programom iz člana 1. ove uredbe.

Član 3

Ova uredba stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".

 

Samostalni član Uredbe o izmeni
Uredbe o utvrđivanju Programa izgradnje, rekonstrukcije i održavanja vodoprivrednih objekata za 2005. godinu

("Sl. glasnik RS", br. 44/2005)

Član 2

Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".

 

Samostalni član Uredbe o izmeni
Uredbe o utvrđivanju Programa izgradnje, rekonstrukcije i održavanja vodoprivrednih objekata za 2005. godinu

("Sl. glasnik RS", br. 117/2005)

Član 2

Ova uredba stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".

 

PROGRAM
IZGRADNJE, REKONSTRUKCIJE I ODRŽAVANJA VODOPRIVREDNIH OBJEKATA ZA 2005. GODINU

U 2005. godini obaviće se radovi na izgradnji, rekonstrukciji i održavanju sledećih vodoprivrednih objekata: višenamenskih brana i akumulacija, regionalnih sistema za vodosnabdevanje, sistema za snabdevanje vodom koji ne pripadaju regionalnim vodoprivrednim sistemima, regionalnih sistema za navodnjavanje, postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, objekata za odbranu od poplava.

Takođe, u 2005. godini izvodiće se radovi na sprovođenju odbrane od poplava i leda, antierozioni radovi, radovi na utvrđivanju izvađenih količina materijala iz vodotoka, radovi na izradi studija i projekata, na utvrđivanju kvaliteta voda, na otklanjanju havarijskih zagađenja, kao i poslovi koji proizlaze iz međunarodne saradnje i izvršenja rešenja vodoprivrednih inspektora.

Navedeni objekti i radovi i iznos sredstava za te objekte i radove, dati su u sledećoj tabeli:

Redni
broj

Objekti i radovi

Učešće Republike
(din.)

1.

Višenamenske brane i akumulacije

820.000.000

2.

Vodosnabdevanje i navodnjavanje

640.500.000

3.

Zaštita voda

217.500.000

4.

Zaštita od voda

1.172.828.000

5.

Studije, projekti i priprema investicija

264.500.000

6.

Međunarodna saradnja

82.000.000

7.

Izvršenje rešenja vodoprivrednih inspektora

500.000

 

UKUPNO:

3.197.828.000

Raspodela sredstava po grupama objekata i radova vršiće se na sledeći način:

1. Višenamenske brane i akumulacije

Višenamenske brane i akumulacije

Učešće Republike
(din.)

1.1.

Izgradnja brana

 

 

- Selova

 

 

- Rovni

 

 

- Prvonek

820.000.000

U 2005. godini obaviće se radovi na:

- izgradnji tela brane i akumulacije "Selova" čija je namena vodosnabdevanje stanovništva i industrije u opštinama Kuršumlije, Prokuplja, Blaca, Merošine i Niša, zaštita od poplava i nanosa, navodnjavanje, proizvodnja električne energije i dr.;

- na izgradnji tela brane i akumulacije "Rovni" čija je namena vodosnabdevanje stanovništva i industrije, odbrana od poplava u opštinama Valjevo, Mionica, Lajkovac, Lazarevac i Ub, kao i za potrebe JP "Elektroprivreda Srbije";

- izradi čepa brane, završetku čišćenja akumulacionog prostora, izmeštanju infrastrukturnih objekata, probnom punjenju, antierozioni radovi, putevi, uređenje prostora ispod brane i drugi radovi neophodni za završetak izgradnje brane u 2005. godini.

Učešće sredstava Republike u finansiranju izgradnje brane i akumulacije Selova, Rovni i Prvonek je 100%.

Za finansiranje izgradnje višenamenskih brana i akumulacija, kao i za realizaciju preuzetih a neizmirenih obaveza po tom osnovu iz 2004. godine planirano je 820.000.000 dinara.

2. Vodosnabdevanje i navodnjavanje

 

Naziv objekta

Učešće Republike
(din.)

2.1.

Izgradnja sistema za vodosnabdevanje

616.500.000

2.2.

Izgradnja regionalnih sistema za navodnjavanje

24.000.000

 

UKUPNO:

640.500.000

U 2005. godini obaviće se radovi na izgradnji crpnih stanica, cevovoda, rezervoara i drugi radovi na sledećim regionalnim sistemima za vodosnabdevanje:

- Gornje-južnomoravski RSV: Pčinjski podsistem: opštine Bujanovac i Vranje sa ak. "Prvonek"; Bujanovac, Preševo, Trgovište sa ak. na r. Pčinji, Podsistem Vlasinsko jezero: opštine Vladičin Han, Surdulica, Bosilegrad;

- Donje-južnomoravski RSV: Vlasinski podsistem: opštine Vlasotince, Babušnica, Crna Trava; Jablanički podsistem: opštine Leskovac "Barje", Doljevac i Bojnik "Brestovac"; Lebane i Medveđa "Ključ", Toplički podsistem: deo opštine Niša, Doljevac, Merošina, Žitorađa, Prokuplje, Blace i, Kuršumlija "Selova"; Nišavski podsistem: Niš, Gadžin Han, Merošina, Bela Palanka, Pirot, Dimitrovgrad, ak. "Zavoj" pv "Medijana"; Moravički podsistem: Soko Banja, Aleksinac, Ražanj ak. "Bovan";

- Zapadnomoravsko-rzavski RSV: Podsistem "Uvac": N. Varoš, Priboj, Prijepolje, Sjenica: ak. "Sjenica" i ak. "Uvac"; Podsistem "Vrutci": Užice, Čajetina, B. Bašta, ak. "Vrutci" i ak. "Zlatibor"; Podsistem "Rzav": prva faza "Arilje", Požega, Lučani, Čačak i Gornji Milanovac, ak. "Arilje", druga faza: Kosjerić, Lajkovac, Ljig, Ub, Beograd, ak. "Roge" i ak. "Orlovača";

- Ibarsko-šumadijski RVS: Kraljevo, Vrnjačka Banja, Trstenik, Kragujevac, Knić, Batočina, Rača, Topola, Aranđelovac, ak. "Gruža", ak. "Lopatnica", Raška, Novi Pazar i Tutin;

- Rasinsko-pomoravski RSV: opštine Kruševac, Aleksandrovac, Varvarin, Ćićevac, deo Ražnja, Paraćin, Ćuprija, Jagodina ak. "Ćelije", Despotovac, Svilajnac, r. Crnica, r. Resava.

- Timočki RVS: opštine Bor, Zaječar, Boljevac, Negotin, i Knjaževac, ak. "Grlište" i ak. "Bogovina";

- Mlavsko-moravski RVS: opštine Petrovac, Malo Crniće, Požarevac, Žabari, Velika Plana, Smederevska Palanka, Smederevo, Grocka, Veliko Gradište, Golubac, Kučevo i Majdanpek, pv. "Godomin" pv. "Šalinac", pv. "Petka" ak.r. Mlava i ak. r. Pek;

- Kolubarski RSV: opštine Valjevo, Mionica, Lajkovac, Lazarevac, Ub ak. "Rovni", (druga faza: ak. "Uvac-Rzav");

- Savsko-beogradski RVS: 10 opština Beograd i opštine Grocka, Barajevo, Sopot, Mladenovac i Obrenovac pv. " Sava", rečne vode "Save", rv. "Dunav", pv. i rv. "Drine", pv. i rv. "Drine", pv. "Šalinac-Godomin" i rv. "Uvac-Rzav";

- Mačvanski RVS: opštine Šabac, Bogatić, Loznica, Mali Zvornik, Osečina, Ljubovija, Vladimirci, Koceljeva, pv. "Badovinci-Drina", pv. "Jarak-Sava", ak. r. Ljuboviđa.

Radovi na izgradnji crpnih stanica, cevovoda, rezervoara i drugi radovi obaviće se i na sistemima koji ne pripadaju regionalnim sistemima za vodosnabdevanje i to u opštinama Ivanjica, Bajina Bašta, Despotovac, Krupanj, Svilajnac, Rekovac, Brus, Svrljig, Kladovo, Žagubica, Donji Milanovac, Knjaževac i Ljubovija.

Takođe, planira se nastavak izvođenja radova na sistemu za navodnjavanje Negotinske nizije, završetak tehničke dokumentacije i početak izgradnje sistema za navodnjavanje Mačve, kao i radovi čiji je cilj aktiviranje dela postojećih akumulacionih prostora namenjenih navodnjavanju.

Učešće sredstava Republike u finansiranju sistema za vodosnabdevanje, osim distribucije vode, sistema koji ne pripadaju regionalnim sistemima za vodosnabdevanje i sistema za navodnjavanje iznosi 50%, a ako se izgradnja vodoprivrednih sistema vrši u nerazvijenim i prigraničnim opštinama, koje su kao takve utvrđene Zakonom o nedovoljno razvijenim područjima Republike Srbije za period do 2005. godine ("Službeni glasnik RS, broj 53/95), navedeni iznos učešća sredstava Republike se povećava za 10%.

Učešće sredstava Republike u finansiranju izgradnje objekata vodosnabdevanja za potrebe snabdevanja vodom dobara od nacionalnog značaja (Pećka Patrijaršija, Manastir Studenica, Manastir Žiča, Manastir Kalenić, Đurđevi Stupovi, Manastir Mileševa, Rajačke pimnice i dr.) iznosi 100%.

Za finansiranje izgradnje regionalnih sistema za vodosnabdevanje, sistema koji ne pripadaju regionalnim sistemima za vodosnabdevanje i regionalnih sistema za navodnjavanje, kao i za realizaciju preuzetih a neizmirenih obaveza no tom osnovu iz 2004. godine planirano je ukupno 640.500.000 dinara.

3. Zaštita voda

 

Objekti-radovi

Učešće Republike
(din.)

3.1.

Kontrola kvaliteta voda (monitoring)

1.000.000

3.2.

Aktivnosti pri havarijskim zagađenjima

15.000.000

3.3.

Izgradnja i rekonstrukcija postrojenja za prečišćavanje

201.500.000

 

UKUPNO:

217.500.000

U 2005. godini obaviće se radovi na sistematskom ispitivanju kvaliteta voda na 160 rečnih profila kanala, akumulacija, voda u zoni izvorišta prvog ranga i podzemnih voda, kao i radovi koji se odnose na modernizaciju opreme za ispitivanje kvaliteta voda i na otklanjanju havarijskih zagađenja.

Na postrojenjima za prečišćavanje otpadnih voda obaviće se radovi na izgradnji crpnih stanica za fekalnu otpadnu vodu, kolektora za otpadnu vodu i sistema za prečišćavanje otpadnih voda.

Učešće sredstava Republike u finansiranju iznosi i to za:

1) monitoring u oblasti zaštite voda 100%;

2) sprovođenje mera pri havarijskim zagađenjima do visine predračunske vrednosti radova na otklanjanju zagađenja;

3) izgradnju i rekonstrukciju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda 50%, a ako se izgradnja i rekonstrukcija postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda vrši u nerazvijenim i prigraničnim opštinama, koje su kao takve utvrđene Zakonom o nedovoljno razvijenim područjima Republike Srbije za period do 2005. godine ("Službeni glasnik RS", broj 53/95), navedeni iznos učešća sredstava Republike se povećava za 10%.

Učešće sredstava Republike u finansiranju izgradnje i rekonstrukcije postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda koji se odnose na objekte od nacionalnog značaja (Pećka Patrijaršija, Manastir Studenica, Manastir Žiča, Manastir Kalenić, Đurđevi Stupovi, Manastir Mileševa, Rajačke pimnice i dr.) iznosi 100%.

Za finansiranje monitoringa u oblasti zaštite voda, sprovođenja mera pri havarijskim zagađenjima i izgradnju i rekonstrukciju postrojenja za prečišćavanje otpadnih voda, kao i za realizaciju preuzetih a neizmirenih obaveza po tom osnovu iz 2004. godine planirano je ukupno 217.500.000 dinara.

4. Zaštita od voda

 

Vrsta radova

Učešće Republike
(din.)

4.1.

Održavanje objekata za odbranu od poplava

545.000.000

 

- redovno

(455.000.000)

 

- investiciono

(90.000.000)

4.2.

Dogradnja, rekonstrukcije i sanacije objekata za odbranu od poplava

275.000.000

4.3.

Odbrana od poplava i leda

252.828.000

4.4.

Izvođenje protiverozionih radova

90.000.000

4.5.

Kontrola eksploatacije peska i šljunka

10.000.000

 

UKUPNO:

1.172.828.000

Redovno održavanje objekata za odbranu od poplava obuhvata radove na sledećim objektima:

1) nasipi;

2) regulisani vodotoci i regulacione građevine;

3) oprema za odbranu od poplava;

4) objekti za zaštitu od erozije i bujica;

5) brane, retenzije i akumulacije (za zaštitu od poplava);

6) višenamenski hidrosistemi.

Za redovno održavanje objekata za odbranu od poplava u 2005. godini planiran je iznos od 455.000.000 dinara.

Investiciono održavanje objekata obuhvata:

1) investiciono održavanje visokih brana;

2) investiciono održavanje malih brana;

3) održavanje regionalnih hidrosistema.

Za investiciono održavanje objekata u 2005. godini planiran je iznos od 90.000.000 dinara. Ova suma obuhvata i neizmirene obaveze iz 2004. godine.

Ukupna finansijska sredstva za održavanje objekata za odbranu od poplava u 2005. godini iznose 545.000.000 dinara, uključujući i prenete obaveze iz 2004. godine.

Dogradnja, rekonstrukcije i sanacije postojećih objekata za odbranu od poplava navedenih u Operativnom planu odbrane od poplava za 2005. godinu, radi stvaranja funkcionalne celine - kasete sa ujednačenim stepenom zaštite od poplava, finansiraće se iz sredstava koja su planirana u 2005. godini u iznosu od 275.000.000 dinara, uključujući i prenete obaveze iz 2004. godine.

Odbrana od poplava i leda obuhvata:

1) sprovođenje odbrane od poplava sa hitnim intervencijama;

2) odbrana od leda;

3) nabavka opreme, alata i materijala;

4) pravilnici za sprovođenje odbrane od poplava.

Ukupna finansijska sredstva za odbranu od poplava i leda u 2005. godini iznose 252.828.000 dinara, uključujući i prenete obaveze iz 2004. godine.

Protiverozioni radovi na erozionim područjima obuhvataju:

1) investiciono održavanje protiverozionih radova;

2) građevinske radove;

3) biotehničke radove;

4) biološke radove.

Za izvođenje protiverozionih radova u 2005. godini planirana su finansijska sredstva od 90.000.000 dinara.

Za finansiranje radova na utvrđivanju tačnih količina (m3) izvađenog materijala iz vodotoka od strane pravnih i fizičkih lica putem geodetskog snimanja i merenja planirana su sredstva u iznosu od 10.000.000 dinara.

Učešće sredstava Republike u finansiranju radova iz oblasti zaštite od voda iznosi i to za:

1) izgradnju i rekonstrukciju

- velikih zaštitnih sistema kojima se brani od poplava područje više opština do visine ukupne predračunske vrednosti radova,

- ostalih regulacija i nasipa za odbranu od poplava do visine predračunske vrednosti građevinskih radova,

- odbrambenih sistema u urbanim područjima do visine predračunske vrednosti radova koji se odnose na zaštitnu funkciju;

2) radova na održavanju i sanaciji objekata za zaštitu od poplava do visine ukupne predračunske vrednosti radova;

3) sprovođenje mera za odbranu od poplava i leda do 100%;

4) radove koji se odnose na kontrolu eksploatacije izvađenog materijala iz vodotoka 100%;

5) izgradnju i rekonstrukciju bujičarskih objekata gde se ne može obezbediti učešće drugih investitora do visine predračunske vrednosti radova,

6) protiverozione mere (pošumljavanje i biotehnički radovi) do visine predračunske vrednosti radova.

5. Studije, projekti i priprema investicija

Radovi

Učešće Republike
(din.)

Studije, projekti i priprema investicija

264.500.000

U 2005. godini finansiraće se izrada sledećih studija-projekata: studija vezanih za bilans voda; katastar vodnih građevina i sistema; katastar zagađivača; zoniranje plavnih područja i metodologije za procenu rizika plavljenja u uslovima izgrađenosti terena kao i u gradskim uslovima; studija za zaštitu kvaliteta podzemnih voda; zaštitu aluviona Velike Morave; bilans otpadnih voda na neposrednom slivu Velike Morave; studije o mogućnostima vodosnabdevanja vodom Pomoravlja i Šumadije sa ili bez VVHS "Studenica"; studije razvoja beogradskog izvorišta; studije vodosnabdevanja Beograda i kolubarskog sliva sa područja starovlaških planina; studija korišćenja vode sa regionalnog izvorišta vodosnabdevanja Kovin - Dubovac; studija opravdanosti izgradnje i finansiranja brana Svračkovo i Bogovina; studija o informacionim sistemima (hidroinformacioni sistem reke Drine i dr.), izrada metodologije za elektronsku vodnu knjigu, nastavak finansiranja projekata u okviru nacionalnog programa uređenja, zaštite i korišćenja voda; izrada zakona i drugih propisa o vodama; projekata od značaja za izradu plana upravljanja vodama; planskih dokumenata regionalnih izvorišta vodosnabdevanja Bovan, Prvonek, Ćelije i dr.; završetak izrade osnovnih erozionih i bujičnih podloga; izrada projekata regionalnih sistema vodosnabdevanja Bogovina i Lopatnica; izrada projekta dogradnje PPV "Gruža" i projekta vodosnabdevanja Soko Banje sa RVS Bovan; obeležavanje jubileja inž. Miladina Pećinara prvog akademika u oblasti vodoprivrede, i drugih značajnih vodoprivrednika; učešće u finansiranju stručnih časopisa od značaja za vodoprivredu i stručnih savetovanja iz oblasti korišćenja voda, zaštite od voda, zaštite voda i dr.

Osim navedenih studija i projekata u 2005. godini finansiraće se i projekti koji imaju za cilj rešavanje problema sa snabdevanjem vodom, kao i rešavanje problema otpadnih voda dobara od nacionalnog značaja kao što su Pećka Patrijaršija, Manastir Studenica, Manastir Žiča, Manastir Kalenić, Đurđevi Stupovi, Manastir Mileševa, Rajačke pimnice i dr.

Takođe, u okviru priprema investicija finansiraće se izrada pogodbene dokumentacije.

Učešće sredstava Republike u finansiranju izrade studija i projekata i pripreme investicija iznosi 100%.

Za finansiranje radova na izradi studija, projekata i za pripremu investicija, kao i za realizaciju preuzetih a neizmirenih obaveza po tom osnovu iz 2004. godine planirano je 264.500.000 dinara.

6. Međunarodna saradnja

Poslovi

Učešće Republike
(din.)

Međunarodna saradnja

82.000.000

Međunarodna saradnja u oblasti vodoprivrede obuhvata dve osnovne kategorije: bilateralnu i multilateralnu saradnju.

U okviru bilateralne saradnje nastaviće se dosadašnja saradnja sa Mađarskom i Rumunijom, a planira se i uspostavljanje saradnje sa Hrvatskom, Bosnom i Hercegovinom i Makedonijom, kao i obnavljanje saradnje sa Bugarskom. U 2004. godini izrađene su neophodne bazne dokumentacije (tehničke/pravne) za pripreme, pregovore i sklapanje novih sporazuma za realizaciju bilateralne saradnje sa Rumunijom, Bugarskom, Bosnom i Hercegovinom i Hrvatskom, čime su se stekli preduslovi za uspostavljanje bilateralne saradnje u 2005. godini.

Planirana multilateralna saradnja zahteva nastavak aktivnog učešća na implementaciji Konvencije o zaštiti reke Dunav - obaveze prema Međunarodnoj komisiji za zaštitu reke Dunav (ICPDR), aktivnostima na slivu Tise, implementaciji Okvirnog sporazuma za sliv reke Save kao i u drugim aktivnostima međunarodne saradnje u oblasti voda na navedenim slivovima (učešće u realizaciji međunarodnih projekata).

Neophodno je u 2005. godini započeti proces povezivanja multilateralne i bilateralne saradnje u skladu sa preporukama Evropske direktive u oblasti politike voda EU WFD/2000/60/EC, započet u 2004. godini.

Sredstva namenjena za međunarodnu saradnju za ostvarenje uspešnog rada komisija, potkomisija, ekspertskih grupa, izradu neophodnih tehničkih dokumentacija, monitoring kvantiteta i kvaliteta voda i za kontrolu radioaktivnosti reke Dunav, za studijsko istraživačke radove u oblasti međunarodne saradnje, ili za aktivnosti koje prethodno nisu pomenute, a za koje nalog izda nadležni državni organ.

Učešće sredstava Republike u finansiranju poslova koji proizlaze iz međunarodne saradnje iznosi 100%.

Za finansiranje poslova koji proizlaze iz međunarodne saradnje, kao i za realizaciju preuzetih a neizmirenih obaveza po tom osnovu iz 2004. godine planirano je ukupno 82.000.000 dinara.

7. Izvršenje rešenja vodoprivrednih inspektora

Poslovi

Učešće Republike
(din.)

Izvršenje rešenja vodoprivrednih inspektora

500.000

Radi obezbeđenja uslova za efikasniji postupak izvršenja rešenja vodoprivrednih inspektora neophodno je da se obezbede sredstva za izvršenje tih rešenja u slučajevima kada se izvršenje sprovodi preko drugih lica (prinudno izvršenje).

Učešće sredstava Republike u finansiranju izvršenja rešenja vodoprivrednih inspektora iznosi 100%.

Za finansiranje izvršenja rešenja vodoprivrednih inspektora, kao i za realizaciju preuzetih a neizmirenih obaveza po tom osnovu iz 2004. godine planirano je 500.000 dinara.