UREDBAO DISCIPLINSKOJ ODGOVORNOSTI U MINISTARSTVU UNUTRAŠNJIH POSLOVA("Sl. glasnik RS", br. 8/2006) |
Ovom uredbom bliže se uređuje disciplinska odgovornost u Ministarstvu unutrašnjih poslova (u daljem tekstu: Ministarstvo).
O disciplinskoj odgovornosti policijskih službenika u prvom stepenu odlučuje lice određeno zakonom, odnosno lice ovlašćeno u skladu sa zakonom (u daljem tekstu: disciplinski starešina).
O prigovorima protiv odluka disciplinskog starešine, u drugom stepenu, odlučuje nadležno veće disciplinske komisije, sastavljeno od predsednika veća i dva člana.
Sedište, područja za koja se obrazuju i sastav veća disciplinske komisije određuje ministar unutrašnjih poslova (u daljem tekstu: ministar), rešenjem o imenovanju članova disciplinske komisije. Ministar određuje i naknadu za rad u disciplinskoj komisiji.
Disciplinska odgovornost policijskih službenika i drugih zaposlenih u Ministarstvu (u daljem tekstu: zaposleni) utvrđuje se u disciplinskom postupku koji se smatra hitnim.
Disciplinski postupak vodi se sa što manje troškova i gubitka vremena, s tim da se potpuno i pravilno utvrdi činjenično stanje.
Disciplinski postupak pokreće disciplinski starešina.
Disciplinski starešina može disciplinski postupak da pokrene po sopstvenoj inicijativi ili na predlog rukovodioca organizacione jedinice u kojoj zaposleni radi (u daljem tekstu: neposredni rukovodilac).
Svaki zaposleni koji sazna za učinjenu povredu službene dužnosti može disciplinskom starešini da podnese inicijativu za pokretanje disciplinskog postupka.
Ako za učinjenu povredu službene dužnosti sazna policijski službenik, dužan je da saznanja o tome u pisanom obliku dostavi bez odlaganja i neposredno nadređenom službeniku.
Disciplinski starešina pokreće disciplinski postupak pismenim zaključkom.
Zaključak se dostavlja zaposlenom. Protiv zaključka zaposleni nema pravo prigovora.
Disciplinski starešina vodi disciplinski postupak i odlučuje o disciplinskoj odgovornosti.
U disciplinskom postupku održava se usmena rasprava na kojoj zaposleni ima pravo da izloži svoju odbranu. Zaposleni na raspravi može da se brani sam ili preko zastupnika, a može da za raspravu dostavi i pismenu odbranu.
Rasprava se može održati bez prisustva zaposlenog ako za to postoje važni razlozi, a zaposleni je na raspravu uredno pozvan.
Pri izricanju disciplinske mere vodi se računa o stepenu odgovornosti zaposlenog, težini posledica povrede službene dužnosti, subjektivnim i objektivnim okolnostima pod kojima je povreda službene dužnosti izvršena, kao i o ranije izrečenim disciplinskim merama koje nisu izbrisane iz evidencije.
Protiv rešenja disciplinskog starešine zaposleni o čijoj disciplinskoj odgovornosti je odlučeno u prvom stepenu ima pravo da podnese prigovor disciplinskoj komisiji.
Prigovor se podnosi u roku od osam dana od dana uručenja rešenja.
Veće disciplinske komisije dužno je da o prigovoru odluči u roku od 30 dana od dana prijema prigovora, inače se smatra da je prigovor odbijen.
Protiv odluke iz stava 1. ovog člana može da se podnese tužba nadležnom sudu.
Zaposlenom kome je izrečena disciplinska mera prestanka radnog odnosa prestaje radni odnos danom konačnosti rešenja kojim je disciplinska mera izrečena.
Disciplinska mera izrečena konačnim rešenjem upisuje se u jedinstvenu kadrovsku evidenciju policijskih službenika i drugih zaposlenih u Ministarstvu.
Disciplinska mera briše se iz jedinstvene kadrovske evidencije ako zaposlenom ne bude izrečena nova disciplinska mera u naredne dve godine od izrečene disciplinske mere za laku povredu službene dužnosti, ili u naredne četiri godine od izrečene disciplinske mere za tešku povredu službene dužnosti.
Na pitanja vođenja disciplinskog postupka u prvom stepenu koja nisu uređena ovom uredbom primenjuju se odredbe zakona kojim se uređuje opšti upravni postupak. Ovaj zakon primenjuje i disciplinska komisija.
III PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Do postavljenja, odnosno ovlašćivanja lica iz člana 2. stav 1. ove uredbe, a najkasnije do 29. novembra 2006. godine, disciplinske starešine su načelnici resora u Ministarstvu ili lica koja oni ovlaste - za zaposlene u sedištu Ministarstva, i načelnici sekretarijata unutrašnjih poslova ili lica koja oni ovlaste - za zaposlene u sekretarijatima i odeljenjima unutrašnjih poslova.
Do utvrđivanja sadržaja i načina vođenja jedinstvene kadrovske evidencije policijskih službenika i drugih zaposlenih u Ministarstvu, a najkasnije do 29. novembra 2006. godine, o izrečenim disciplinskim merama evidencija će se voditi po dosadašnjim propisima.
Postupci odlučivanja o disciplinskoj odgovornosti zaposlenih koji su započeti do stupanja na snagu ove uredbe okončaće se primenom propisa prema kojima su započeti, ako je to za zaposlenog povoljnije.
Postupci odlučivanja o disciplinskoj odgovornosti zbog lakih i teških povreda službene dužnosti predviđenih Zakonom o policiji, okončaće se primenom ove uredbe.
Danom stupanja na snagu ove uredbe prestaje da važi Uredba o disciplinskoj odgovornosti u Ministarstvu unutrašnjih poslova ("Službeni glasnik RS", broj 71/92).
Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".