PRAVILNIKO USLOVIMA ZA OBAVLJANJE POSLOVA ZDRAVSTVENE ZAŠTITE ŽIVOTINJA PRIVATNOM VETERINARSKOM PRAKSOM("Sl. glasnik RS", br. 60/91) |
Ovim pravilnikom propisuju se bliži uslovi u pogledu prostorija, prostora, opreme, instrumenata i pribora za zaštitu i lečenje životinja privatnom veterinarskom praksom.
Za obavljanje poslova zdravstvene zaštite i lečenja životinja privatnom veterinarskom praksom treba da se obezbedi najmanje:
1. Prostorije:
- za pregled, lečenje i veštačko osemenjavanje,
- za smeštaj i sterilizaciju instrumenata,
- za smeštaj i čuvanje lekova i pomoćnih lekovitih sredstava za zaštitu i lečenje životinja.
Prostorije iz stava 1. ovog člana treba da budu funkcionalno neposredno povezane.
Ako su prostorije iz stava 1. ovog člana u okviru stambene zgrade ili stana ulaz u poslovne prostorije treba da bude odvojen od stambenih prostorija.
2. Prostori:
- za životinje koje čekaju na pregled,
- za posude sa poklopcem za sakupljanje đubreta i ostalih otpadnih materija.
3. Sanitarni čvor (VC i lavabo sa opremom za pranje i dezinfekciju ruku).
4. Prostor za garderobu (poseban ili ugrađen) sa potrebnim brojem garderobnih ormara za odeću i obuću radnika.
Prostorije i prostori iz ovog člana treba da budu propisno ograđeni.
Podovi i zidovi prostorija iz člana 2. ovog pravilnika treba da budu izgrađeni od vodootpornog materijala, ravnih površina, svetle boje koji se lako čiste, peru i dezinfikuju.
U prostoriji za pregled, lečenje i veštačko osemenjavanje i prostoriji za sterilizaciju instrumenata treba da se obezbedi hladna i topla voda i sistem za odvođenje otpadnih voda.
Prostorija za pregled, lečenje i veštačko osemenjavanje treba da ima: beli metalni sto za pregled životinja, uređaj i pribor za fiksiranje životinja (u zavisnosti od vrste životinja), beli metalni sto za instrumente, reflektor - pokretnu lampu osvetljenja intenziteta 550 luksa, sto i stolicu za veterinara, lavabo sa toplom i hladnom vodom i opremom za pranje i dezinfekciju ruku i kantu bele boje za otpatke sa nožnim otvaranjem.
Prostorija za smeštaj i sterilizaciju instrumenata treba da ima: sterilizator za suvu i vlažnu sterilizaciju, beli pokretni sto za instrumente, beli stakleni ormar za instrumente, sudoperu sa hladnom i toplom vodom i belu kantu za otpatke sa nožnim otvaranjem.
Prostorija za smeštaj i čuvanje lekova treba da ima: frižider od najmanje 120 litara, odgovarajući broj polica, potreban broj staklenih ormana za posude, praškove, tečnosti i preciznu vagu.
Za obavljanje poslova zdravstvene zaštite i lečenja, kliničkog pregleda i veštačkog osemenjavanja životinja, obdukcije leševa i patoanatomskog pregleda privatnom veterinarskom praksom, potrebni su odgovarajući instrumenti, pribor, kao i oprema za zaštitu na radu, i to:
- tri bela mantila, dve gumene bele kecelje, dva para bele obuće (čizme) i torba za lekove i instrumente za rad svakog zaposlenog veterinarskog radnika; zaštitne maske; odgovarajući broj brizgalica od dva, pet, deset i dvadeset mililitara; potreban broj igala različitog promera; kateteri za životinje; sonde; fonendoskop; termometri; kasete (doboši) za igle i instrumente; troakar za životinje; brijač sa ulošcima; bubrežnjak; emaskulatori; hvatalice (po Peanu i Koheru); hirurški konac; iglodržač; porođajna užad; makaze; skalperi; hirurške igle različite veličine i promera; instrumenti za veštačko osemenjavanje; kontejner za čuvanje semena u tečnom azotu i prskalice za dezinfekciju.
Provera ispunjenosti uslova utvrđenih ovim pravilnikom za obavljanje poslova zdravstvene zaštite i lečenja životinja privatnom veterinarskom praksom vrši se na osnovu priložene dokumentacije o objektu, prostorijama i opremi (tehničko-tehnološka dokumentacija - projekat izgrađenog ili rekonstruisanog objekta i spisak opreme), sa podacima o vrsti i obimu veterinarskih usluga, zaposlenim licima i području na kome će se delatnost obavljati.
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".