PRAVILNIKO MERAMA ZA SUZBIJANJE I ISKORENJIVANJE BEDRENICE KOD ŽIVOTINJA("Sl. list SFRJ", br. 39/88) |
Radi suzbijanja i iskorenjivanja bedrenice kod životinja, primenjuju se mere predviđene ovim pravilnikom.
Područje bedrenice, u smislu ovog pravilnika, jeste područje u kome je u poslednjih 20 godina ustanovljena bedrenica.
Geografske granice područja bedrenice određuje organ nadležan za poslove veterinarske inspekcije u republici, odnosno autonomnoj pokrajini.
Ako se ustanovi pojedinačni slučaj bedrenice, zabraniće se puštanje životinja iz zaraženog dvorišta za vreme dok traje zaraza, odnosno dok traje opasnost od zaraze.
Ako se ustanovi bedrenica u više od tri slučaja i sa većim brojem žarišta, zavisno od epizootološke situacije, veterinarski inspektor zabraniće izdavanje uverenja o zdravstvenom stanju za prijemčive životinje i ograničiti njihovo kretanje na teritoriji naseljenog mesta 14 dana od dana poslednjeg uginuća ili prezdravljenja obolele životinje i završene poslednje dezinfekcije.
Životinje koje boluju od bedrenice i životinje za koje postoji sumnja da su zaražene bedrenicom ne smeju se klati.
Zabranjena je upotreba, iskorišćavanje i otuđivanje zaraženih i na zarazu sumnjivih životinja, kao i prodaja mleka i mlečnih proizvoda od tih životinja.
Leševi životinja uginulih od bedrenice, kao i meso i delovi zaklanih životinja kod kojih se bedrenica utvrdi posle klanja, moraju se čuvati da ne dođu u dodir sa ljudima i životinjama i moraju se učiniti neškodljivim zajedno sa kožom, unutrašnjim organima i otpacima.
Trupovi životinja za koje se sumnja da su obolele od bedrenice prevoze se isključivo sredstvima i u posudama iz kojih ne mogu ispadati otpaci i delovi u čvrstom ili tečnom stanju.
Lečenje, serumizaciju zaraženih i vakcinaciju na zarazu sumnjivih životinja može vršiti samo diplomirani veterinar.
U zaraženom i na zarazu sumnjivom prostoru preduzimaju se sledeće mere:
1) aktivna zaštita goveda, bivola, ovaca, koza i kopitara u skladu sa uputstvom proizvođača vakcine protiv bedrenice;
2) zabrana sekcije leševa životinja uginulih od bedrenice, kao i leševa životinja za koje postoji sumnja da su uginule od bedrenice, ako nisu obezbeđeni uslovi za sprečavanje širenja zaraze;
3) pooštrena dezinfekcija mesta na kome je uginula životinja obolela od bedrenice ili sumnjiva na bedrenicu. Ako je životinja uginula na zemljištu, površinski sloj zemlje mora se skinuti u dubini do 30 cm i zakopavanjem neškodljivo ukloniti;
4) sekcija leševa i uzimanje materijala sa leševa životinja uginulih od bedrenice ili sumnjivih na bedrenicu samo u prisustvu veterinara. Lica sa povredama na rukama ne smeju da vrše sekciju i uzimanje materijala za laboratorijske preglede.
Dijagnostika bedrenice vrši se:
1) patomorfološkim pregledom leševa uginulih životinja;
2) laboratorijskim pregledom (bakteriološkim i serološkim).
Kod svakog utvrđenog slučaja bedrenice organ nadležan za poslove veterinarske inspekcije u opštini dužan je da ispita izvor zaraze i da preduzme mere za sprečavanje daljeg širenja zaraze, a područje bedrenice uvede u epizootološku knjigu opštine.
U mestima u kojima se laboratorijski utvrdi bedrenica, a izvor zaraze se ne može utvrditi i učiniti bezopasnim za dalje širenje zaraze, organ nadležan za poslove veterinarske inspekcije u opštini utvrdiće područja i narediće vakcinaciju goveda, ovaca i konja protiv bedrenice.
Obaveznoj vakcinaciji protiv bedrenice podležu goveda, bivoli, ovce, koze i kopitari koji koriste hranu sa područja bedrenice.
Organ nadležan za poslove veterinarske inspekcije u republici, odnosno autonomnoj pokrajini utvrđuje obim i vreme vakcinacije i vrstu životinja koje će se vakcinisati protiv bedrenice.
Kad ozdravi poslednja obolela životinja i posle neškodljivog uklanjanja leševa, sirovina i otpadaka zaraženih ili na zarazu sumnjivih životinja, mora se izvršiti čišćenje i pojačana završna dezinfekcija prostorija, klanica i dvorišta u kojima su bile smeštene te životinje, odgovarajućim dezinficijensom.
Stajnjak i smeće zatečeni u prostorijama iz stava 1. ovog člana moraju se neškodljivo uništiti.
U prostorijama, klanicama i dvorištima zaraženim bedrenicom mora se izvršiti propisna dezinfekcija oruđa i opreme koji su bili u dodiru sa bolesnim ili sumnjivim životinjama, odnosno njihovim leševima ili delovima leševa.
Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o merama za suzbijanje i iskorenjivanje bedrenice kod životinja ("Službeni list SFRJ", br. 34/80).
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu SFRJ".