PRAVILNIKO BLIŽIM USLOVIMA I NAČINU OSTVARIVANJA PRAVA NA FINANSIJSKU PODRŠKU PORODICI SA DECOM("Sl. glasnik RS", br. 29/2002, 80/2004, 123/2004 i 17/2006) |
Ovim pravilnikom utvrđuju se bliži uslovi i način ostvarivanja prava od opšteg interesa utvrđenih Zakonom o finansijskoj podršci porodici sa decom ("Službeni glasnik Republike Srbije", br. 16/02 i 115/05) (u daljem tekstu: Zakon), i to prava na:
1) naknadu zarade za vreme porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta;
2) roditeljski dodatak;
3) dečiji dodatak;
4) naknadu troškova boravka u predškolskoj ustanovi za decu bez roditeljskog staranja; i
5) naknadu troškova boravka u predškolskoj ustanovi za decu ometenu u razvoju.
II NAKNADA ZARADE ZA VREME PORODILJSKOG ODSUSTVA, ODSUSTVA SA RADA RADI NEGE DETETA I ODSUSTVA SA RADA RADI POSEBNE NEGE DETETA
Ostvarivanje prava na naknadu zarade kao i obračun naknade zarade vrši se na osnovu sledećih dokaza:
1) rešenja poslodavca o pravu na porodiljsko odsustvo, pravu na odsustvo sa rada radi nege deteta, odnosno pravu na odsustvo sa rada radi posebne nege deteta;
2) potvrde poslodavca o dužini radnog staža korisnika neprekidno i neposredno pre ostvarivanja prava;
3) potvrde poslodavca o visini osnovne zarade zaposlenog i uvećane zarade, po osnovu vremena provedenog na radu za svaku punu godinu rada ostvarenu u radnom odnosu u procentu utvrđenom u članu 108. stav 1. tačka 4) Zakona o radu ("Službeni glasnik RS", br. 24/05 i 61/05), za mesec koji prethodi mesecu u kome otpočinje korišćenje odsustva;
4) obračuna zarade, odnosno naknade zarade koji je poslodavac dužan da dostavi zaposlenom, u skladu sa zakonom, za poslednja tri meseca koja prethode mesecu u kome otpočinje odsustvo;
5) potvrde o kretanju prosečne mesečne zarade kod poslodavca za poslednja tri meseca koja prethode mesecu u kome otpočinje odsustvo;
6) potvrde nadležnog organa o mesečnoj osnovici na koju se plaćaju doprinosi za obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje, za poslednja tri meseca koja prethode mesecu u kome je započeto korišćenje odsustva, i po isteku godine potvrde o konačnoj osnovici, samo za lice koje samostalno obavlja delatnost;
7) rešenja nadležnog organa o privremenom zatvaranju radnje, odnosno o privremenom poveravanju obavljanja te delatnosti drugom licu, odnosno lične izjave da u vreme trajanja odsustva neće obavljati istu ili drugu delatnost, samo za lice koje samostalno obavlja delatnost koju zbog njene prirode nije moguće preneti na drugo lice;
8) prosečne mesečne zarade u Republici.
Dokaz iz stava 1. tačka 8) ovog člana obezbeđuje nadležni organ uprave koji vodi postupak.
Uz dokaze iz stava 1. tač. 1) - 7) ovog člana podnosilac zahteva dostavlja i:
1) izveštaj o privremenoj sprečenosti za rad u vreme porodiljskog odsustva i radi posebne nege deteta - doznaka;
2) izvod iz matične knjige rođenih za decu;
3) fotokopiju overene zdravstvene knjižice majke, odnosno korisnika prava.
U slučaju iz člana 95. Zakona o radu ("Službeni glasnik RS", br. 24/05 i 61/05) dostavljaju se i:
1) izveštaj nadležne zdravstvene ustanove da je dete mrtvorođeno, odnosno da je umrlo pre upisa u matičnu knjigu rođenih,
2) izvod iz matične knjige umrlih za dete koje je umrlo posle upisa u matičnu knjigu rođenih.
Kada otac deteta umesto majke, u skladu sa zakonom, podnese zahtev za priznavanje prava na naknadu zarade za vreme porodiljskog odsustva, uz dokaze iz člana 2. ovog pravilnika podnosi i dokaze o postojanju razloga predviđenih članom 94. stav 5. Zakona o radu, i to jedan od sledećih dokaza:
1) uverenje organa starateljstva da je majka napustila dete;
2) izvod iz matične knjige umrlih za majku;
3) potvrdu ustanove o početku i trajanju izdržavanja kazne zatvora;
4) izveštaj komisije nadležnog zdravstvenog organa o težoj bolesti ili rešenje kojim je majka lišena poslovne sposobnosti;
5) rešenje kojim je majka lišena roditeljskog prava.
Pravo iz stava 1. ovog člana traje od dana ispunjenja uslova do prestanka razloga koji su onemogućili ili sprečili majku da se stara o detetu odnosno do isteka porodiljskog odsustva.
Po isteku prava na naknadu zarade za vreme porodiljskog odsustva, pravo na naknadu zarade za vreme odsustva sa rada radi nege deteta, do isteka 365 dana za prvo i drugo dete, odnosno dve godine za treće i svako naredno novorođeno dete od dana otpočinjanja porodiljskog odsustva, ostvaruje jedan od roditelja, na osnovu međusobnog dogovora.
Kada majka po isteku prava na naknadu zarade za vreme porodiljskog odsustva nastavlja odsustvo sa rada radi nege deteta, nije potrebno da podnosi novi zahtev niti se donosi novo rešenje, već se pravo u kontinuitetu priznaje na osnovu ranije podnetih dokaza.
Kada na osnovu međusobnog dogovora roditelja, otac preuzima korišćenje prava na naknadu zarade za vreme odsustva sa rada radi nege deteta, podnosi zahtev, sve dokaze u skladu sa ovim pravilnikom i međusobni dogovor roditelja u pismenoj formi, na osnovu kojih se donosi novo rešenje.
Postignuti dogovor iz stava 1. ovog člana može se menjati u toku korišćenja prava.
Kada, u skladu sa zakonom, jedan od usvojitelja, hranitelj, odnosno staratelj podnese zahtev za naknadu zarade za vreme odsustva sa rada radi nege deteta, uz dokaze iz člana 2. ovog pravilnika prilaže i uverenje nadležnog organa starateljstva o činjenici smeštaja deteta u porodicu odnosno o postojanju statusa usvojitelja, hranitelja odnosno staratelja.
Opštinska, odnosno gradska uprava donosi rešenje o pravu na naknadu zarade, koje obavezno sadrži dužinu korišćenja prava na naknadu, njenu visinu i obaveze korisnika prava i poslodavca.
Rešenje iz prethodnog stava dostavlja se korisniku prava i poslodavcu.
Obračun i isplata naknade zarade za zaposlene kod poslodavca, vrši poslodavac istovremeno sa obračunom i isplatom zarada ostalim zaposlenima i dostavlja ga opštinskoj, odnosno gradskoj upravi.
Kada lice ostvaruje zaradu kod dva ili više poslodavaca, obračun naknada zarade vrši svaki poslodavac srazmerno vremenu za koje je zasnovan radni odnos, a naknada zarade utvrđuje se najviše do punog radnog vremena.
Kada je zasnovan radni odnos za kraće radno vreme od punog, iznos obračunate naknade zarade srazmeran je tom vremenu.
Kada je lice koje ima pravo na naknadu zarade upućeno na rad u inostranstvo od strane poslodavca ili po osnovu međunarodno-tehničke, prosvetno-kulturne saradnje i u diplomatsko-konzularna i druga predstavništva, obračun naknade zarade vrši poslodavac kao za radnika koji radi na istim ili sličnim poslovima na kojima je podnosilac zahteva radio pre odlaska u inostranstvo, pod uslovom da ne ostvaruje ovo pravo po propisima zemlje u kojoj je privremeno na radu.
Obračun i isplatu naknade zarade licima koja samostalno obavljaju delatnost koja imaju i druge zaposlene vrši lice koje samostalno obavlja delatnost istovremeno kad i obračun i isplatu zarade ostalim zaposlenima.
Obračun i isplatu naknade zarade licima koja samostalno obavljaju delatnost, pod uslovom da nemaju druge zaposlene, vrši opštinska, odnosno gradska uprava.
Obračun i isplata naknade zarade za lica iz st. 1. i 2. ovog člana u toku godine vrši se akontaciono, a na kraju godine konačno, na osnovu godišnje utvrđene osnovice za plaćanje doprinosa za obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje.
Obračun naknada zarada za korisnike iz čl. 7-9. ovog pravilnika vrši se na obrascu NZ-1 - Spisak obračunatih naknada zarade i isplata naknada, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Poslodavac iz čl. 7, 8. i 9. stav 1. ovog pravilnika dostavlja opštinskoj, odnosno gradskoj upravi dva primerka obrasca NZ-1 na overu svaki put kad isplaćuje zaradu ostalim zaposlenima i od Poreske uprave overen obrazac PP OD-1.
Opštinska odnosno gradska uprava overava obrasce is stava 1. ovog člana, u roku od dva radna dana i jedan primerak vraća poslodavcu.
Opštinska odnosno gradska uprava vrši prenos sredstava poslodavcu iz stava 2. ovog člana na osnovu overenog obrasca NZ-1 i dokaza o isplaćenoj naknadi zarade zaposlenom.
Opštinska odnosno gradska uprava obračunava i vrši neposredno isplatu naknada zarada korisnicima iz člana 10. stav 1. tačka 2) Zakona koji nemaju zaposlene.
Prenos sredstava poslodavcu odnosno licu koje samostalno obavlja delatnost vrši se na žiro račun, odnosno tekući račun, a poreza i doprinosa na odgovarajuće uplatne račune.
Na osnovu podataka o prenetim sredstvima poslodavcima i licima koja samostalno obavljaju delatnost opštinska odnosno gradska uprava vodi evidenciju za svakog korisnika prava na naknadu zarade, na obrascu NZ-3 - Evidencioni list o isplaćenim naknadama zarada, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Opštinska, odnosno gradska uprava, na osnovu evidencionih listova o isplaćenim naknadama zarada, iskazuje utrošena sredstva za naknade zarada na obrascu NZ-4 - Izveštaj o utrošenim sredstvima za isplatu prava predviđenih Zakonom, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
U obrascu NZ-4 - iskazuje se ukupan broj korisnika i iznos isplaćenih naknada zarada kao i broj korisnika drugih prava i iznos isplaćenih sredstava, u periodu od prvog do poslednjeg dana u mesecu, za koji se izveštaj dostavlja.
Izveštaj u skladu sa st. 1. i 2. ovog člana dostavlja se ministarstvu nadležnom za socijalna pitanja najkasnije do 10-og u tekućem za prethodni mesec.
Poslodavac koji isplatu naknada zarade vrši po prenosu sredstava iz budžeta Republike, dostavlja opštinskoj odnosno gradskoj upravi dva primerka obrasca NZ-1 svaki put kad isplaćuje zaradu ostalim zaposlenim.
Opštinska odnosno gradska uprava overava obrasce iz stava 1. ovog člana u roku od dva radna dana, od kojih jedan primerak vraća poslodavcu.
Opštinska, odnosno gradska uprava obrasce i dokumentaciju o obračunu i isplati naknada zarada čuva na način i u rokovima koji važe za čuvanje dokumentacije o zaradama zaposlenih kod poslodavca.
Pravo na roditeljski dodatak ostvaruje se na osnovu podnetog zahteva majke i sledećih dokaza:
1) izvoda iz matične knjige rođenih za svu decu, koji ne mogu biti stariji od šest meseci;
2) uverenja o državljanstvu Srbije i Crne Gore majke, koje ne može biti starije od šest meseci;
3) fotokopije lične karte majke;
4) fotokopije overene zdravstvene knjižice majke;
5) prijave prebivališta za decu;
6) izjave majke da ona i članovi porodice sa kojima živi ne plaćaju porez na imovinu na poresku osnovicu veću od 12.000.000 dinara;
7) izjave majke da ona i drugi roditelj deteta ne žive i ne rade u inostranstvu;
8) uverenja nadležnog organa starateljstva da majka neposredno brine o detetu za koje je podnela zahtev, te da nije lišena roditeljskog prava u odnosu na decu prethodnog reda rođenja.
Kada otac deteta, u skladu sa Zakonom, ostvaruje pravo na roditeljski dodatak, uz zahtev za priznavanje prava, pored dokaza iz člana 16. ovog pravilnika za majku deteta, podnosi iste dokaze za sebe, i jedan od sledećih dokaza:
1) izvod iz matične knjige umrlih za majku;
2) uverenje organa starateljstva o činjenici da je majka napustila dete;
3) odluku nadležnog suda da je majka lišena roditeljskog prava;
4) izveštaj komisije nadležnog zdravstvenog organa o težoj bolesti majke ili rešenje kojim je majka lišena poslovne sposobnosti;
5) potvrdu nadležne ustanove o početku i trajanju izdržavanja kazne zatvora za majku.
Redosled rođenja deteta za koje otac podnosi zahtev za priznavanje prava na roditeljski dodatak, utvrđuje se prema majci.
Prilikom odlučivanja o pravu na roditeljski dodatak, organ uprave koji vodi postupak, može u cilju utvrđivanja materijalne istine, zatražiti i druge dokaze koje oceni neophodnim.
Uz zahtev za priznavanje prava na dečiji dodatak podnosilac zahteva podnosi:
1) izvode iz matične knjige rođenih za svu decu u porodici,
2) uverenje da je državljanin Srbije i Crne Gore;
3) dokaze o prebivalištu za sve članove zajedničkog domaćinstva;
4) fotokopiju svoje overene zdravstvene knjižice;
5) dokaze o posedovanju odnosno neposedovanju nepokretnosti, kao i odgovarajućeg stambenog prostora u smislu člana 6. st. 1. i 2. Zakona;
6) potvrdu o prihodima u tri meseca koja prethode mesecu podnošenja zahteva za sve članove zajedničkog domaćinstva;
7) potvrdu o katastarskim prihodima u prethodnoj godini za sve članove zajedničkog domaćinstva;
8) izjavu o zajedničkom domaćinstvu;
9) izjavu da neposredno brine o detetu;
10) potvrdu o svojstvu redovnog učenika za decu školskog uzrasta;
11) akt o razvrstavanju za dete ometeno u razvoju;
12) druge dokaze na osnovu kojih se ostvaruje status samohranog roditelja.
Činjenicu da on i članovi njegovog domaćinstva poseduju odnosno ne poseduju nepokretnost podnosilac zahteva dokazuje:
1) izvodom iz zemljišnih knjiga - vlasnički list;
2) ugovorom o kupovini nepokretnosti;
3) rešenjem Republičke uprave javnih prihoda;
4) uverenjem Republičkog geodetskog zavoda;
5) ugovorom o korišćenju stana.
Podnosilac zahteva prilaže ličnu izjavu da oni i članovi njegove porodice ne poseduju novčana i druga likvidna sredstva u skladu sa članom 5. Zakona.
Pod odgovarajućim stambenim prostorom, u smislu Zakona i ovog pravilnika, podrazumeva se 20 kvadratnih metara stambenog prostora po članu porodice podnosioca zahteva.
Podnosilac zahteva i članovi njegove porodice mogu, u smislu Zakona i ovog pravilnika, posedovati pored odgovarajućeg stambenog prostora i garažu.
Pod nužnim ekonomskim zgradama u poljoprivrednom domaćinstvu, u smislu Zakona i ovog pravilnika, podrazumevaju se manji obori, štale, ambari i nastrešnice.
U prihode iz člana 4. Zakona ne uračunavaju se naknade troškova za dolazak i odlazak sa rada, naknade troškova za vreme provedeno na službenim putovanjima u zemlji i inostranstvu, otpremnine pri odlasku u penziju, solidarna pomoć, jubilarne nagrade, iznosi isplaćenih alimentacija i pomoći u slučaju smrti korisnika ili članova njegove porodice.
U prihode porodice računaju se i prihodi od poljoprivredne delatnosti sa imovine koju je podnosilac zahteva ili član njegove porodice stekao ili koristi na osnovu ugovora ili usmenog dogovora, bez obzira da li je izvršena uknjižba ili neki drugi odgovarajući pravni posao.
Prihodi iz člana 4. Zakona iskazuju se umanjeni za poreze i doprinose koji se na njih obračunavaju i plaćaju.
Kada podnosilac zahteva ne prihvati naknade iz člana 4. stav 1. tačka 2) podtač. (10) i (11) Zakona smatraće se da je ostvarilo prihode u visini mesečnog iznosa koji bi ostvarilo kod organizacije nadležne za tržište rada.
Za ostvarivanje prava na dečiji dodatak uzimaju se prihodi svih članova porodice koji žive u zajedničkom domaćinstvu podnosioca zahteva, ostvareni u tri meseca koji prethode mesecu u kojem je podnet zahtev i upoređuju se sa važećim cenzusima na dan podnošenja zahteva.
Ukupan mesečni prihod po članu porodice utvrđuje se tako što se ukupan prihod porodice podeli na tri meseca i broj članova zajedničkog domaćinstva, na dan podnošenja zahteva.
Prihodi po članu domaćinstva porodice utvrđuju se na osnovu sledećih dokaza, podnetih uz zahtev i to za:
1) Prihode koji podležu oporezivanju prema zakonu kojim se uređuje porez na dohodak građana
(1) zarade - potvrda poslodavca;
(2) od poljoprivrede i šumarstva - uverenje organizacije nadležne za geodetske poslove;
(3) od samostalne delatnosti - uverenje organizacije nadležne za javne prihode za registrovanu delatnost;
(4) od autorskih prava - uverenje organizacije nadležne za javne prihode odnosno potvrda odgovarajućeg udruženja;
(5) od kapitala - potvrda finansijskih i drugih organizacija odnosno potvrda poslodavca o isplaćenoj dobiti, dividendi i sl;
(6) od izdavanja u zakup nepokretnosti - uverenje organizacije nadležne za javne prihode, odnosno potvrda isplatioca;
(7) od kapitalnih dobitaka - uverenje organizacije nadležne za javne prihode o ostvarenom dobitku;
(8) ostali prihodi - uverenje organizacije nadležne za javne prihode odnosno potvrda isplatioca.
2) Prihode ostvarene od:
(1) penzija i invalidnina - potvrda organizacije nadležne za penzijsko i invalidsko osiguranje;
(2) primanja po propisima o pravima ratnih invalida - potvrda nadležnog organa o isplaćenoj invalidnini;
(3) srodnika koji imaju zakonsku obavezu izdržavanja - sudska presuda ili potvrda poslodavca;
(4) otpremnina u slučaju prestanka potrebe za radom zaposlenih usled tehnoloških, ekonomskih ili organizacionih promena ostvarenih u godini pre podnošenja zahteva - potvrda poslodavca;
(5) naknada po osnovu socijalnih programa - potvrda poslodavca, odnosno isplatioca;
(6) naknada za vreme nezaposlenosti - potvrda organizacije nadležne za zapošljavanje;
(7) realizovanih novčanih i drugih likvidnih sredstava u godini dana pre podnošenja zahteva - potvrda poslodavca, odnosno isplatioca;
(8) neregistrovane delatnosti - izjava korisnika.
Zajedničko domaćinstvo, u smislu Zakona i ovog pravilnika, podnosilac zahteva dokazuje, i to:
1) zajednicu življenja - prijavom mesta prebivališta;
2) zajednicu privređivanja i trošenja sredstava - ličnom izjavom;
3) drugim relevantnim dokazima po oceni organa uprave koji vodi postupak.
Neposredna briga o detetu u smislu Zakona i ovog pravilnika, podrazumeva neposredno staranje o životu, zdravlju, vaspitavanju i obrazovanju deteta.
Izuzetno, roditelj neposredno brine i o detetu koje svakodnevno putuje u mesto školovanja, koje pohađa školu internatskog tipa van mesta prebivališta - boravišta, ili srednju školu koja ne postoji u mestu prebivališta, odnosno pohađa željenu srednju školu koju je zbog nedovoljnog broja bodova moralo da upiše u drugom mestu.
Činjenicu da neposredno brine o detetu roditelj - podnosilac zahteva dokazuje ličnom izjavom, a izuzetno aktom organa starateljstva po zahtevu organa uprave koji vodi postupak.
Staratelj, odnosno hranitelj činjenicu da neposredno brine o detetu dokazuje rešenjem nadležnog organa starateljstva.
Svojstvo redovnog učenika dokazuje se školskom potvrdom osnovne ili srednje škole koja se podnosi:
1) prilikom podnošenja zahteva;
2) za korisnike prava, početkom nove školske godine do 31. oktobra tekuće godine.
Za dete koje iz opravdanih razloga ne započne školovanje, odnosno koje započne školovanje kasnije ili prekine školovanje u svojstvu redovnog učenika prilaže se potvrda nadležne zdravstvene ustanove.
Prilikom odlučivanja o pravu na dečiji dodatak, organ uprave koji vodi postupak, može u cilju utvrđivanja materijalne istine, zatražiti i druge dokaze koje oceni neophodnim.
Samohrani roditelj, u smislu Zakona i ovog pravilnika, jeste roditelj koji samostalno vrši roditeljsko pravo u skladu sa odredbama Porodičnog zakona ("Službeni glasnik RS", broj 18/05).
Roditelj će se smatrati samohranim i u slučaju:
1) kada je drugi roditelj postao potpuno i trajno nesposoban za privređivanje, a nije stekao pravo na penziju;
2) kada se drugi roditelj nalazi na odsluženju vojnog roka;
3) kada se drugi roditelj nalazi na izdržavanju kazne zatvora duže od šest meseci.
Status samohranog roditelja može se dokazati:
1) izvodom iz matične knjige umrlih ili rešenjem nadležnog organa o proglašenju nestalog lica umrlim;
2) odlukom nadležnog organa o vršenju roditeljskog prava;
3) izvodom iz matične knjige rođenih deteta;
4) rešenjem invalidske komisije i potvrdom fonda za penzijsko i invalidsko osiguranje da nije ostvario pravo na penziju;
5) potvrdom nadležnog vojnog organa;
6) potvrdom nadležnog kazneno-popravnog zavoda.
Pravo na dečiji dodatak ostvareno u skladu sa Zakonom i ovim pravilnikom, priznaje se u trajanju od šest meseci od dana podnetog zahteva a od 1. decembra 2004. godine u trajanju od godinu dana od dana podnetog zahteva.
Izuzetno, za dete koje u toku trajanja prava puni 19 godina života pravo se priznaje do dana kada dete navršava 19 godina života.
Ako u toku korišćenja prava nastupe promene koje su od uticaja na ostvarivanje prava, donosi se novo rešenje kojim se zamenjuje prethodno do isteka roka prethodnog rešenja počev od dana nastale promene.
U mesecu pre isteka roka iz stava 1. ovog člana, korisnik obnavlja zahtev i prilaže dokaze o prihodima po članu domaćinstva, a od drugih dokaza samo za promene koje su od uticaja na ostvarivanje prava.
Na osnovu blagovremeno obnovljenog zahteva donosi se novo rešenje kojim se pravo priznaje za narednih šest meseci u kontinuitetu, a od 1. decembra 2004. godine u trajanju od godinu dana od dana podnetog zahteva.
Ako korisnik obnovi zahtev po isteku važnosti rešenja o pravu na dečiji dodatak pravo na dečiji dodatak priznaje se od dana podnetog zahteva na osnovu dokaza priloženih u skladu sa stavom 4. ovog člana.
Ukoliko pravo na dečiji dodatak nije ostvareno za ceo mesec iznos dečijeg dodatka utvrđuje se srazmerno broju kalendarskih dana u tom mesecu za koji je ostvareno pravo.
V NAKNADA TROŠKOVA BORAVKA U PREDŠKOLSKOJ USTANOVI ZA DECU BEZ RODITELJSKOG STARANJA
Zahtev za priznavanje prava na naknadu troškova boravka u predškolskoj ustanovi za decu bez roditeljskog staranja podnosi ustanova socijalne zaštite, hranitelj, odnosno staratelj opštinskoj, odnosno gradskoj upravi.
Uz zahtev iz člana 36. ovog pravilnika, podnosilac zahteva prilaže:
1) akt ustanove socijalne zaštite o smeštaju u ustanovu, odnosno rešenje nadležnog organa starateljstva o smeštaju u hraniteljsku, odnosno starateljsku porodicu;
2) rešenje o ostvarenom pravu na dečiji dodatak - za dete smešteno u hraniteljsku, odnosno starateljsku porodicu;
3) potvrdu predškolske ustanove o upisu deteta.
Pravo na naknadu troškova u predškolskoj ustanovi za dete bez roditeljskog staranja ostvareno, u skladu sa Zakonom i ovim pravilnikom, priznaje se od dana podnetog zahteva do isteka tekuće radne godine.
Predškolska ustanova dostavlja opštinskoj, odnosno gradskoj upravi, mesečni izveštaj o boravku dece bez roditeljskog staranja, za koju su doneta rešenja o priznavanju prava na naknadu troškova, najkasnije do trećeg u mesecu za prethodni mesec.
Opštinska, odnosno gradska uprava, po izvršenoj kontroli, izveštaj iz stava 1. ovog člana, dostavlja ministarstvu nadležnom za socijalna pitanja, do šestog u mesecu za prethodni mesec.
Obračun naknade troškova boravka iz stava 1. ovog člana vrši ministarstvo nadležno za socijalna pitanja na osnovu cene usluga koju plaća korisnik, broja dece u predškolskoj ustanovi sa priznatim pravom i broja dana boravka deteta u ustanovi.
Za dane odsustva deteta ustanovi se nadoknađuju troškovi u visini 50% cene koju plaća korisnik.
Izveštaj u smislu st. 1. i 2. ovog člana, predškolska ustanova iskazuje na obrascu DBS - Izveštaj o boravku dece bez roditeljskog staranja u predškolskoj ustanovi, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Sredstva za naknadu troškova boravka obezbeđuju se predškolskoj ustanovi u visini učešća korisnika u ceni usluge po detetu.
Sredstva za naknadu troškova boravka iz stava 1. ovog člana, prenose se predškolskoj ustanovi, po dobijanju izveštaja od opštinske, odnosno gradske uprave.
VI NAKNADA TROŠKOVA BORAVKA U PREDŠKOLSKOJ USTANOVI ZA DECU OMETENU U RAZVOJU
Zahtev za priznavanje prava na naknadu troškova boravka u predškolskoj ustanovi za decu ometenu u razvoju podnosi roditelj, ustanova socijalne zaštite, hranitelj, odnosno staratelj opštinskoj, odnosno gradskoj upravi.
Uz zahtev iz člana 41. ovog pravilnika, podnosilac zahteva prilaže:
1) akt o razvrstavanju deteta ometenog u razvoju;
2) rešenje o ostvarenom pravu na dečiji dodatak - za dete koje boravi u redovnoj vaspitnoj grupi;
3) potvrdu predškolske ustanove o upisu deteta u posebnu, odnosno redovnu vaspitnu grupu, sa podacima u pogledu dužine dnevnog boravka deteta.
Pravo na naknadu troškova u predškolskoj ustanovi za dete ometeno u razvoju ostvareno, u skladu sa Zakonom i ovim pravilnikom, priznaje se od dana podnetog zahteva do isteka tekuće radne godine.
Predškolska ustanova dostavlja opštinskoj, odnosno gradskoj upravi, mesečni izveštaj o boravku dece ometene u razvoju, za koju su doneta rešenja o priznavanju prava na naknadu troškova, najkasnije do trećeg u mesecu za prethodni mesec.
Opštinska, odnosno gradska uprava, po izvršenoj kontroli, izveštaj iz stava 1. ovog člana, dostavlja ministarstvu nadležnom za socijalna pitanja, do šestog u mesecu za prethodni mesec.
Obračun naknade troškova boravka iz stava 1. ovog člana vrši ministarstvo nadležno za socijalna pitanja u zavisnosti od cene usluga koju plaća korisnik, broja dece u predškolskoj ustanovi sa priznatim pravom i broja dana boravka deteta u ustanovi.
Za dane odsustva deteta ustanovi se nadoknađuju troškovi u visini 50% cene koju plaća korisnik.
Izveštaj u smislu st. 1. i 2. ovog člana, predškolska ustanova iskazuje na obrascu DOR - Izveštaj o boravku dece ometene u razvoju u predškolskoj ustanovi, koji je odštampan uz ovaj pravilnik i čini njegov sastavni deo.
Sredstva za naknadu troškova boravka za decu ometenu u razvoju obezbeđuju se predškolskoj ustanovi u visini učešća korisnika u ceni usluge po detetu.
Sredstva za naknadu troškova boravka iz stava 1. ovog člana prenose se predškolskoj ustanovi, po dobijanju izveštaja od opštinske, odnosno gradske uprave.
VII PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE
Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaju da važe: član 1. tač. 1), 2), 2a), 3), 4) i 5) u delu koji se odnosi na predškolsko vaspitanje za decu bez roditeljskog staranja i decu sa smetnjama u razvoju; čl. 2. do 44; član 45. st. 1. i 2; član 47; član 49. u delu koji se odnosi na vaspitno obrazovni rad sa decom bez roditeljskog staranja i decom sa smetnjama u razvoju; član 50. i član 52. u delu koji se odnosi na decu bez roditeljskog staranja i decu sa smetnjama u razvoju Pravilnika o bližim uslovima i načinu ostvarivanja prava od opšteg interesa u oblasti društvene brige o deci ("Službeni glasnik Republike Srbije", br. 66/92, 69/92, 1/93, 107/93, 67/94, 12/96, 30/96, 13/98, 38/2001, 67/2001 i 12/2002).
Ovaj pravilnik stupa na snagu 1. juna 2002. godine.
Samostalni član Pravilnika o izmenama i dopunama
Pravilnika o bližim uslovima i načinu ostvarivanja prava na finansijsku podršku porodici sa decom
("Sl. glasnik RS", br. 80/2004)
Član 4
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".
NZ-1 Spisak obračunatih naknada zarada i isplata naknada
NAZIV ORGANIZACIJE (POSLODAVCA) ___________________
BROJ ŽIRO-RAČUNA ________________________
PIB _________________________________________
SPISAK OBRAČUNATIH NAKNADA I ISPLATE NAKNADA |
________________________________________________ |
|
(naziv organizacije - poslodavca) |
ZA MESEC ___________ 200___ GODINE |
|
Red.broj |
Ime i prezime |
Pun iznos naknade zarade koju bi ostvarilo |
Umanjen iznos po osnovu radnog staža |
Iznos naknade-osnovica za obračun poreza |
Obračunati iznos poreza |
Iznos za isplatu |
Doprinosi za uplatu |
Ukupne obaveze |
|
60% od punog iznosa |
30% od punog iznosa |
||||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
9 |
10 |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Svega |
|
|
|
|
|
|
|
|
Obračun naknade zarada u organizaciji izvršio |
|
|
|
Overu izvršio u opštinskoj, odnosno gradskoj upravi |
|
Starešina organa u opštinskoj, odnosno gradskoj upravi |
______________________ |
(M.P.) |
_______________ |
________________ |
______________________ |
(M.P.) |
_____________________ |
(Prezime i ime) |
|
(Prezime i ime odgovornog lica u organizaciji) |
(Datum prijema spiska u opštinskoj, odnosno gradskoj upravi) |
(Prezime i ime) |
|
(Prezime i ime) |
|
|
|
|
|
|
|
Broj telefona _________ |
|
|
|
|
|
Datum overe |
Broj faksa____________ |
|
|
|
|
|
__________________ |
Napomena |
1) |
Na ovom obrascu se vrši obračun naknada zarada i isplata naknada korisnicima kojima obračun i isplatu naknada zarada vrše opštinske, odnosno gradske uprave (za lica iz člana 10. stav 1. tačka 2) Zakona). |
|
2) |
Poslodavci koji isplatu naknada zarada vrše po prenosu sredstava iz budžeta Republike na osnovu spiska koje utvrdi |
Evidencioni list
o isplaćenim naknadama zarada za vreme porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta
OPŠTINA - GRAD _____________________________
Naziv preduzeća (poslodavca) _____________________________
Ulica _______________________________ broj ________
EVIDENCIONI LIST
o isplaćenim naknadama zarada za vreme porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta
Red.broj |
NAKNADA ZARADE |
IME I PREZIME KORISNIKA |
LIČNI BROJ KORISNIKA |
PRAVO KORISTI |
1. |
PORODILJSKO ODSUSTVO |
|
|
od ________ do ________ |
2. |
NEGA DETETA |
|
|
od ________ do ________ |
3. |
POSEBNA NEGA DETETA |
|
|
od ________ do ________ |
PREZIME I IME DETETA ______________________ lični br. deteta _____________________
red rođenja deteta _________
NAKNADA ZARADE ZA |
Obračunat i isplaćen iznos |
OBAVEZE |
UKUPNO OBRAČUNAT I ISPLAĆEN IZNOS NAKNADE ZARADE |
||
MESEC |
GODINA |
POREZ |
DOPRINOSI |
||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 (3+4+5) |
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
UKUPNO |
|
|
|
|
|
|
OVLAŠĆENO LICE |
||||
NAPOMENA: Popunjava i čuva Opštinska uprava na način i u rokovima koji važe za zarade zaposlenih.
Izveštaj
o utrošenim sredstvima za isplatu prava predviđenih zakonom koja su
isplaćena u prethodnom _________ mesecu 200__. godine
Opština-grad ____________________
IZVEŠTAJ
O UTROŠENIM SREDSTVIMA ZA ISPLATU PRAVA PREDVIĐENIH ZAKONOM KOJA SU
ISPLAĆENA U PRETHODNOM _________ MESECU 200__. GODINE
Red. br. |
OPIS |
Broj korisnika |
UKUPNA SREDSTVA |
1 |
2 |
3 |
4 |
|
RASPOLOŽIVA SREDSTVA |
|
|
1. |
Stanje novčanih sredstava na podračunu na dan 1. u mesecu za koji se podnosi izveštaj |
|
|
2. |
Doznake sa računa budžeta Republike (2.1+2.2+2.3+2.4) |
|
|
|
Od toga za naknade zarada: |
|
|
2.1 |
Za refundacije poslodavcima na osnovu obrazaca NZ-1 overenih od opštinske uprave i organizacije nadležne za poslove platnog prometa |
|
|
2.2 |
Za poslodavce koji isplatu naknada zarada vrše po prenosu sredstava iz budžeta Republike na osnovu obrazaca NZ-1 overenih od opštinske uprave |
|
|
2.3 |
Naknada zarade licima, koja samostalno obavljaju delatnost i to isključivo ako su ona jedino zaposlena, odnosno ako nemaju i drugih zaposlenih (član 10 stav 1 tač. 2) Zakona) na osnovu obrazaca NZ-1 koje sastavlja opštinska, odnosno gradska uprava |
|
|
3. |
Drugi prihodi iz budžeta za: |
|
|
4. |
Ostali prihodi (navesti koji) |
|
|
A) |
UKUPNO RASPOLOŽIVA SREDSTVA (1+2+3+4) |
|
|
|
UTROŠENA SREDSTVA |
|
|
1. |
Naknade zarada porodiljama (1.1+1.2+1.3) |
|
|
1.1 |
Za refundacije poslodavcima na osnovu obrazaca NZ-1 overenih od opštinske uprave i organizacije nadležne za poslove platnog prometa |
|
|
1.2 |
Za poslodavce koji isplatu naknada zarada vrše po prenosu sredstava iz budžeta Republike na osnovu obrazaca NZ-1 overenih od opštinske uprave |
|
|
1.3 |
Naknada zarade licima, koja samostalno obavljaju delatnost i to isključivo ako su ona jedino zaposlena, odnosno ako nemaju i drugih zaposlenih (član 10. stav 1. tač. 2) Zakona) na osnovu obrazaca NZ-1 koje sastavlja opštinska, odnosno gradska uprava |
|
|
2. |
Za ostala prava (navesti koja) |
|
|
|
|
|
|
3. |
Ostali rashodi (navesti koji) |
|
|
B) |
UKUPNO UTROŠENA SREDSTVA (1+2+3) |
|
|
V) |
Stanje novčanih sredstava na podračunu za poslednji dan u mesecu za koji se podnosi izveštaj (A-B) |
|
|
OBRAČUN SASTAVIO _____________________________ |
OVLAŠĆENO LICE |
||
NAPOMENA:
1. U slučaju da je bilo povraćaja sredstava na račun budžeta Republike Srbije overenu fotokopiju naloga za prenos (virmana) dostaviti uz ovaj izveštaj
2. Popunjava opštinska, odnosno gradska uprava i dostavlja Ministarstvu za socijalna pitanja najkasnije do 10-og u tekućem za isplate izvršene u prethodnom mesecu
Izveštaj
o boravku dece bez roditeljskog staranja u predškolskim ustanovama
za mesec ________ 200__ godine
OPŠTINA - GRAD ________________________________________
Predškolska ustanova _______________________________________
Broj žiro računa predškolske ustanove _________________________
Ekonomska cena po detetu za mesec _______/_____ iznosi ______
IZVEŠTAJ
O BORAVKU DECE BEZ RODITELJSKOG STARANJA U PREDŠKOLSKIM USTANOVAMA
ZA MESEC ________________ 200__ godine
Red. br. |
PREZIME I IME DETETA |
MATIČNI BROJ deteta |
Broj rešenja opštinske - gradske uprave |
Dani boravka |
Regresna skala (procenat) primenjena na korisnika |
Iznos učešća korisnika u ceni usluga |
|
Pris. |
Ods. |
||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
1. |
|
|
|
|
|
|
|
2. |
|
|
|
|
|
|
|
3. |
|
|
|
|
|
|
|
4. |
|
|
|
|
|
|
|
5. |
|
|
|
|
|
|
|
6. |
|
|
|
|
|
|
|
7. |
|
|
|
|
|
|
|
8. |
|
|
|
|
|
|
|
9. |
|
|
|
|
|
|
|
10. |
|
|
|
|
|
|
|
11. |
|
|
|
|
|
|
|
UKUPNO |
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
Datum podnošenja izveštaja |
Izveštaj uradio u predškolskoj ustanovi |
|
|
Odgovorno lice |
NAPOMENA: Popunjava predškolska ustanova i dostavlja opštinskoj, odnosno gradskoj upravi do trećeg u tekućem mesecu za prethodni mesec, koja kontroliše tačnost unetih podataka o detetu i iznos učešća korisnika u ceni usluga, a potom overava i dostavlja Ministarstvu za socijalna pitanja do šestog u tekućem za prethodni mesec (član 39. Pravilnika).
Izveštaj
o boravku dece ometene u razvoju u predškolskim ustanovama za mesec ________ 200__. godine
OPŠTINA - GRAD ____________________________________________
Predškolska ustanova ___________________________________________
Broj žiro računa predškolske ustanove _____________________________
Ekonomska cena po detetu za mesec _____/______ iznosi ___________
IZVEŠTAJ
O BORAVKU DECE OMETENE U RAZVOJU U PREDŠKOLSKIM USTANOVAMA
ZA MESEC ________________ 200__. godine
Red. br. |
PREZIME I IME DETETA |
MATIČNI BROJ deteta |
Broj rešenja opštinske - gradske uprave |
Dani boravka |
Regresna skala (procenat) primenjena na korisnika |
Iznos učešća korisnika u ceni usluga |
|
Pris. |
Ods. |
||||||
1 |
2 |
3 |
4 |
5 |
6 |
7 |
8 |
1. |
|
|
|
|
|
|
|
2. |
|
|
|
|
|
|
|
3. |
|
|
|
|
|
|
|
4. |
|
|
|
|
|
|
|
5. |
|
|
|
|
|
|
|
6. |
|
|
|
|
|
|
|
7. |
|
|
|
|
|
|
|
8. |
|
|
|
|
|
|
|
9. |
|
|
|
|
|
|
|
10. |
|
|
|
|
|
|
|
11. |
|
|
|
|
|
|
|
UKUPNO |
|
|
|
|
|||
|
|
|
|
|
|
|
|
Datum podnošenja izveštaja |
Izveštaj uradio u predškolskoj ustanovi |
|
|
Odgovorno lice |
NAPOMENA: Popunjava predškolska ustanova i dostavlja opštinskoj, odnosno gradskoj upravi do trećeg u tekućem mesecu za prethodni mesec, koja kontroliše tačnost unetih podataka o detetu i iznos učešća korisnika u ceni usluga, a potom overava i dostavlja Ministarstvu za socijalna pitanja do šestog u tekućem za prethodni mesec (član 44. Pravilnika).