UREDBAO RATIFIKACIJI SPORAZUMA O REGULISANJU MALOGRANIČNOG PROMETA IZMEĐU JUGOSLAVIJE I MAĐARSKE("Sl. list SFRJ - Međunarodni ugovori i drugi sporazumi", br. 3/66) |
ČLAN 1
Ratifikuje se Sporazum između Vlade Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije i Vlade Narodne Republike Mađarske o regulisanju malograničnog prometa, potpisan 9. avgusta 1965. godine u Budimpešti, koji u originalu na srpskohrvatskom jeziku glasi
SPORAZUM
IZMEĐU VLADE SOCIJALISTIČKE FEDERATIVNE REPUBLIKE JUGOSLAVIJE I VLADE NARODNE REPUBLIKE MAĐARSKE O REGULISANJU MALOGRANIČNOG PROMETA
Vlada Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije i Vlada Narodne Republike Mađarske, rukovođene željom da olakšaju putovanja stanovništva nastanjenog duž jugoslovensko-mađarske granice, odlučile su da sklope sporazum o malograničnom prometu u cilju čega su naimenovale svoje opunomoćenike.
Vlada Socijalističke Federativne Republike Jugoslavije, Božidara Dimitrijevića, načelnika uprave u Državnom sekretarijatu za inostrane poslove,
Vlada Narodne Republike Mađarske, dr Tatai Jozsefa, načelnika u Ministarstvu inostranih poslova koji su se, posle izmene punomoćja, koja su nađena u ispravnoj formi, saglasili u sledećem:
Zonom malograničnog prometa u smislu ovog sporazuma smatra se teritorija koja se pruža s jedne i druge strane državne granice u širini od 15 km od granične linije.
Zona malograničnog prometa obuhvata mesta navedena u prilogu I Sporazuma.
Pravo na korišćenje olakšica iz ovog sporazuma imaju državljani strana ugovornica sa stalnim boravkom u jednoj od zona malograničnog prometa određenih ovim sporazumom.
Odredbe Sporazuma se odnose i na bračne drugove i maloletnu decu lica iz prethodnog stava i onda ako im se stalno mesto boravka ne nalazi u nekom od mesta navedenih u prilogu I Sporazuma.
Iz malograničnog prometa može se isključiti lice:
a) koje po propisima zemlje koja pograničnu propusnicu izdaje ne ispunjava uslove za dobijanje putne isprave za prelaz državne granice,
b) koje u povratu izvrši povredu carinskih odredaba Sporazuma,
c) koje se ne pridržava ostalih odredaba Sporazuma.
Prelaženje državne granice u malograničnom prometu obavlja se na osnovu pogranične propusnice.
Pogranična propusnica važi uz ličnu legitimaciju.
Lica ispod 16 godina koja putuju sa roditeljem (usvojiteljem ili starateljem) prelaze granicu upisivanjem njihovih imena u pograničnu propusnicu roditelja (usvojitelja ili staratelja). Ako takva lica putuju sama biće snabdevena vlastitom pograničnom propusnicom sa fotografijom. Za decu ispod 6 godina fotografija nije potrebna.
Pogranična propusnica će se izdavati na srpskohrvatskom i mađarskom jeziku, a pogranične propusnice koje će se izdavati na teritoriji Socijalističke Republike Slovenije, na slovenačkom i mađarskom jeziku.
Pograničnu propusnicu izdaju nadležni organi unutrašnjih poslova strana ugovornica i ne podležu viziranju druge strane ugovornice.
Obrazac pogranične propusnice sadržan je u prilogu II Sporazuma.
Lica iz člana 2. Sporazuma koja nameravaju putovati u susednu pograničnu zonu mogu, na osnovu molbe, ishoditi pograničnu propusnicu koja važi godinu dana od dana izdavanja i ovlašćuje na dva redovna putovanja.
Pogranična propusnica se može produžavati.
U slučaju naročite potrebe (rođenje, sklapanje braka, bolest, smrtni slučaj) ili drugih opravdanih razloga, nosiocu pogranične propusnice nadležni organi odobravaće i vanredna putovanja.
U slučaju grupnih putovanja (grupe privrednih, kulturno-umetničkih, sportskih i ostalih organizacija) vođa grupe biće snabdeven pograničnom propusnicom a ostala lica biće unesena u spisak koji će biti overen od nadležnog organa.
Pogranična propusnica, bez obzira na karakter putovanja, ovlašćuje da se prilikom svakog putovanja boravi u zoni malograničnog prometa druge strane ugovornice 5 dana.
U naročito opravdanim slučajevima boravak se može produžavati, ali najviše do 10 dana.
Produžavanje odobravaju nadležni organi zemlje boravka.
Prelaženje državne granice u malograničnom prometu vršiće se na postojećim i na buduće otvorenim prelazima na jugoslovensko-mađarskoj granici.
U pogledu prenošenja robe i sredstava plaćanja iz jedne zone malograničnog prometa u drugu, svaka strana ugovornica primenjivaće svoje propise.
Nosioci pogranične propusnice mogu prenositi u susednu zonu malograničnog prometa bez izvoznih i uvoznih dozvola, slobodno od carine i taksa, namirnice, pića i duvanske prerađevine navedene u prilogu III Sporazuma.
U cilju obezbeđenja pravilne primene Sporazuma, kao i regulisanja pitanja koja će se pojaviti u toku njegovog sprovođenja, osniva se Stalna mešovita jugoslovensko-mađarska komisija (u daljem tekstu: Mešovita komisija).
Mešovita komisija se sastoji od 6 članova, u koju svaka strana ugovornica imenuje po 3 člana. Imena članova Mešovite komisije, kao i eventualne promene, saopštavaće se diplomatskim putem.
Mešovita komisija zasedaće naizmenično u Socijalističkoj Federativnoj Republici Jugoslaviji i Narodnoj Republici Mađarskoj.
Mešovita komisija će u svome radu moći koristiti stručnjake.
Pored dužnosti da izvršava zadatke koji su joj povereni Sporazumom i da razmatra pitanja koja bi eventualno nastala u pogledu njegovog tumačenja i primene, Mešovita komisija će donositi odluke i davati preporuke o merama za poboljšanje malograničnog prometa između dve zemlje.
Odluke Mešovite komisije donosiće se jednoglasno i one podleže odobrenju organa nadležnih po ustavnim odredbama strana ugovornica.
Mešovita komisija će doneti pravilnik o svom radu.
Sporazum stupa na snagu 30 dana posle uzajamnog saopštenja diplomatskim putem strana ugovornica da je odobren od njihovih vlada.
Sporazum ostaje na snazi 5 godina. Po isteku toga roka važnost Sporazuma se produžava iz godine u godinu sve dok ga jedna od strana ugovornica 6 meseci pre isteka roka važnosti ne otkaže.
Sačinjeno u Budimpešti, 9. avgusta 1965. godine u dva originala, svaki na srpskohrvatskom i mađarskom jeziku. Oba teksta su jednako punovažna.
Za Vladu |
|
Za Vladu |
B. Dimitrijević, s. r. |
|
dr J. Tatai, s. r. |
ČLAN 2
Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu SFRJ".
Prilozi I, II i III koji su sastavni deo ovog Sporazuma objavljeni su u "Sl. listu SFRJ - Međunarodni ugovori i drugi sporazumi", br. 3/66, str. 220 do 223.