PRAVILNIK
O USLOVIMA KOJE MORAJU ISPUNJAVATI KARANTINSKI OBJEKTI ZA PROVERU ZDRAVSTVENOG STANJA BILJA I BILJNOM KARANTINU

("Sl. list SRJ", br. 68/2001 i "Sl. list SCG", br. 1/2003 - Ustavna povelja)

Član 1

Ovim pravilnikom propisuju se uslovi koje moraju ispunjavati objekti u kojima se vrši kontrola zdravstvenog stanja semena, rasada i sadnog materijala (postkarantinski nadzor) na skrivene zaraze (u daljem tekstu: karantinski objekti), a čije prisustvo nije moguće utvrditi prilikom zdravstvenog pregleda na graničnom prelazu.

Karantinski objekti iz stava 1. ovog člana mogu biti:

1) karantinski rasadnici;

2) karantinske parcele i karantinska polja;

3) karantinske staklare i karantinske izolacije.

Član 2

Karantinski objekti iz člana 1. ovog pravilnika mogu se koristiti za proveravanje zdravstvenog stanja bilja, ako pre unošenja bilja u objekt, čije će se zdravstveno stanje proveravati, nisu zaraženi štetnim organizmima (biljne bolesti, štetočine i korovi).

Karantinski objekti moraju biti uređeni tako da onemogućavaju širenje štetnih organizama sa tog objekta.

Član 3

Karantinski rasadnici, karantinske parcele i karantinska polja moraju imati zonu prostorne izolacije.

Član 4

Širina zone prostorne izolacije oko objekta iz člana 3. ovog pravilnika mora iznositi najmanje 100 metara.

U zoni prostorne izolacije mogu se gajiti samo one vrste bilja koje nisu glavni ili sporedni domaćini karantinskih štetnih organizama koji napadaju bilje, čije se zdravstveno stanje proverava u objektu.

Zona prostorne izolacije mora se redovno pregledati da bi se utvrdilo prisustvo karantinskih štetnih organizama u vreme u koje se oni mogu najlakše uočiti, da bi se preduzele mere za njihovo sprečavanje i suzbijanje.

Član 5

Karantinski rasadnici, karantinske parcele, odnosno karantinska polja moraju biti ograđeni čvrstom ogradom visine najmanje 2 (dva) metra, radi sprečavanja ulaza neovlašćenim licima i životinjama.

Pored ograde iz stava 1. ovog člana, sa spoljne strane, na udaljenosti od jednog do dva metra moraju postojati jarak i zemljani nasip, koji se uredno održavaju.

Član 6

Na početku pristupnog puta za karantinski objekt iz člana 3. ovog pravilnika mora biti postavljena tabla sa natpisom: "ZABRANJEN PRISTUP - KARANTINSKI OBJEKT", a na glavnom ulazu u ograđeni prostor objekta - firma, odnosno naziv ovlašćene organizacije čiji je objekt.

Član 7

Ograđeni prostor karantinskog objekta iz člana 3. ovog pravilnika mora biti podeljen u prostor za pripreme, u koji se ulazi kroz glavni ulaz u ograđeni prostor i prostor za proveravanje zdravstvenog stanja bilja, u koji se ulazi iz prostora za pripreme.

Prostor za proveravanje zdravstvenog stanja bilja mora biti ogradom odvojen od prostora za pripreme.

Član 8

Prostor za pripreme iz člana 7. ovog pravilnika mora imati prostorije za pripremu i smeštaj semena, rasada i sadnog materijala za smeštaj oruđa, alata i drugog pribora, za sanitarne potrebe, za smeštaj zaštitne odeće i obuće i za priručnu laboratoriju sa potrebnom opremom.

Ako u blizini karantinskog objekta ne postoji skladište za pesticide, prostor za pripreme mora imati i prostoriju za priručni smeštaj pesticida i aparata za tretiranje bilja.

U prostoru za pripreme moraju postojati i jame za uništavanje bilja i ambalaže i betonirana površina za pranje i dezinfekciju oruđa i mašina.

Član 9

Pred ulazom u prostor za proveravanje zdravstvenog stanja bilja iz člana 7. ovog pravilnika mora postojati pribor za čišćenje obuće i plitka jama za dezinfekciju obuće.

Član 10

Ako se u karantinskom objektu iz člana 3. ovog pravilnika vrši i navodnjavanje, objekt mora biti uređen tako da se vodom za navodnjavanje ne mogu prenositi karantinski štetni organizmi.

Član 11

Površine na kojima će se izgraditi karantinski objekt iz člana 3. ovog pravilnika i okolina objekta, na udaljenost od najmanje jednog kilometra moraju biti prethodno pregledani na prisustvo štetnih organizama.

Ako se na površinama iz stava 1. ovog člana, utvrdi prisustvo karantinski štetnih organizama moraju se suzbijati i o tome se sačinjava zapisnik.

Član 12

Karantinske staklare i karantinske izolacije moraju biti izgrađene i opremljene da u potpunosti sprečavaju ulaz i izlaz insekata.

Karantinski objekt iz stava 1. ovog člana mora imati prostor za pripreme i odgovarajući broj odeljenja, odnosno boksova sa potrebnim vodovodnim i električnim instalacijama. Prostor za pripreme mora biti pregradom ili zidom odvojen od boksova. Odeljenja, odnosno boksovi moraju biti odvojeni jedni od drugih.

Na ulazu u karantinski objekt iz stava 1. ovog člana mora postojati pribor za čišćenje obuće i plitka jama za dezinfekciju obuće.

Član 13

Karantinski objekt iz člana 12. ovog pravilnika mora biti izgrađen tako da se otpadne vode ispuštaju preko taložnice, u kojoj se po potrebi može vršiti dezinfekcija.

Član 14

Na karantinskom objektu iz člana 12. ovog pravilnika mora biti postavljen natpis: "ZABRANJEN PRISTUP - KARANTINSKI OBJEKT" i firma, odnosno naziv ovlašćene organizacije, čiji je objekt.

Član 15

Karantinski objekt iz člana 12. ovog pravilnika mora biti najmanje 10 metara udaljen od drugih površina na kojima se gaje vrste bilja koje su glavni ili sporedni domaćini karantinskih štetnih organizama za onu vrstu bilja čije se zdravstveno stanje proverava u objektu.

Član 16

Botaničke bašte i arboretrumi mogu u samoj bašti, odnosno arboretrumu imati karantinske staklare ili karantinske izolacije za proveravanje zdravstvenog stanja bilja, ako te staklare, odnosno izolacije ispunjavaju uslove predviđene ovim pravilnikom.

Botaničke bašte i arboretrumi mogu imati i druge karantinske objekte za proveravanje zdravstvenog stanja bilja van bašte, odnosno arboretruma, ako ti objekti ispunjavaju uslove predviđene ovim pravilnikom.

Član 17

Proveravanje zdravstvenog stanja bilja u objektima iz člana 1. ovog pravilnika može vršiti pravno lice koje ima stručnjake za zaštitu bilja iz oblasti entomologije, fitopatologije ili herbologije.

Član 18

U karantinskom objektu može se proveravati zdravstveno stanje samo onih vrsta bilja za koje je objekt namenjen, odnosno za koje on ispunjava uslove predviđene ovim pravilnikom.

Član 19

U prostoru za proveravanje zdravstvenog stanja bilja u karantinskom objektu, ne sme se gajiti nikakvo drugo bilje, niti se smeju vršiti radovi koji ne spadaju u proveravanje zdravstvenog stanja bilja.

Član 20

U prostor za proveravanje zdravstvenog stanja bilja mogu ulaziti samo ovlašćena lica.

Ostala lica mogu ulaziti u prostor za proveravanje zdravstvenog stanja bilja, samo uz prethodno odobrenje rukovodioca karantinskog objekta i pod nadzorom ovlašćenog lica na objektu.

Član 21

U karantinskom objektu moraju se voditi: Knjiga ulaza u karantinski objekt i izlaza iz karantinskog objekta biljnog materijala - na Obrascu br. 1 i Knjiga proveravanja zdravstvenog stanja bilja i mera zaštite bilja na karantinskom objektu - na Obrascu br. 2.

Obrasci br. 1 i 2 iz stava 1. ovog člana odštampani su uz ovaj pravilnik i čine njegov sastavni deo.

Član 22

Ovaj pravilnik stupa na snagu 1. januara 2002. godine.

 

Obrazac br. 1

KNJIGA ULAZA U KARANTINSKI OBJEKT I IZLAZA IZ KARANTINSKOG OBJEKTA BILJNOG MATERIJALA

 

_________________________
(naziv ovlašćene organizacije)

 

Knjiga ulaza u karantinski objekt i izlaza iz karantinskog objekta biljnog materijala

Red.broj

Broj i datum rešenja saveznog organa o dozvoli uvoza bilja bez certifikata

Ulaz u objekt

Izlaz iz objekta

Opis uzoraka

Posejano, odnosno zasađeno

Izlaz u druge svrhe

vrsta bilja i bliže oznake

količina u
kilogramima ili komadima

datum

količina u
kilogramima ili komadima

oznaka na etiketi za vreme
proveravanja

nalog za
izdavanje i datum

primalac

količina u
kilogramima ili komadima

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

 

Obrazac br. 2

KNJIGA PROVERAVANJA ZDRAVSTVENOG STANJA BILJA I MERA ZAŠTITE BILJA NA KARANTINSKOM OBJEKTU

 

________________________
(naziv ovlašćene organizacije)

 

Knjiga proveravanja zdravstvenog stanja bilja i mera zaštite bilja na karantinskom objektu

Red. broj

Oznaka na etiketi za vreme proveravanja zdravstvenog stanja bilja

Mesto na kome se vrši
proveravanje zdravstvenog stanja bilja u karantinskom objektu (parcela, boks i sl.)

Naziv vrste bilja i druge oznake

Podaci o proveravanju bilja

Mere zaštite bilja (tretiranje, uništavanje i dr.)

Nalaz kontrole nadležnog organa (datum, primedbe i potpis)

Datum setve, odnosno
početka
proveravanja

Datum
pregleda, faza razvitka i nalaz štetnih organizama (potpis, stručnog lica na objektu)

Podaci o
laboratorijskom
ispitivanju

1

2

3

4

5

6

7

8

9

Napomene

Na osnovu člana 64. stav 2. Ustavne povelje državne zajednice Srbija i Crna Gora ("Sl. list SCG", br. 1/2003), od dana stupanja na snagu Ustavne povelje, ovaj propis primenjuje se kao republički.