PRAVILNIK
O NAČINU I USLOVIMA SAKUPLJANJA, ČUVANJA, EVIDENTIRANJA, SKLADIŠTENJA, OBRAĐIVANJA I ODLAGANJA RADIOAKTIVNOG OTPADNOG MATERIJALA

("Sl. list SRJ", br. 9/99 i "Sl. list SCG", br. 1/2003 - Ustavna povelja)

 

I OSNOVNE ODREDBE

Član 1

Ovim pravilnikom se propisuju način i uslovi sakupljanja, čuvanja, evidentiranja, skladištenja, obrađivanja i odlaganja radioaktivnog otpadnog materijala (u daljem tekstu: RAO materijal).

Član 2

Pojedini izrazi, korišćeni u ovom pravilniku, imaju sledeće značenje:

1) RAO materijal je materijal koji se ne planira za dalju upotrebu i koji sadrži radioaktivne izotope iznad propisanih granica;

2) čuvanje RAO materijala je bezbedno uskladištenje tog materijala kod korisnika, do njegove predaje pravnom licu ovlašćenom za skladištenje, obrađivanje i odlaganje RAO materijala (u daljem tekstu: ovlašćeno pravno lice);

3) skladištenje RAO materijala je uskladištenje RAO materijala na mestu koje je pod nadzorom ovlašćenog pravnog lica;

4) obrađivanje RAO materijala je postupak prevođenja RAO materijala u forme pogodne za skladištenje i odlaganje;

5) odlaganje RAO materijala je ostavljanje obrađenih RAO materijala u namenski izrađene objekte (odlagališta).

Član 3

Načini i uslovi sakupljanja, čuvanja, evidentiranja, skladištenja, obrađivanja i odlaganja RAO materijala utvrđuju se zavisno od njihovih karakteristika, odnosno njihove klasifikacije.

RAO materijali se klasifikuju u odnosu na:

1) način i mesto nastanka (u nuklearnom gorivnom ciklusu, u industriji, u naučnoistraživačkim laboratorijama, u medicini sl.);

2) fizičke karakteristike (čvrsti, tečni, gasoviti, sagorivi, nesagorivi, stišljivi, nestišljivi);

3) hemijsko-biološke karakteristike (organski, neorganski, toksični, agresivni, eksplozivni, zapaljivi, isparivi i sl.);

4) količinu i karakteristike prisutnih radioaktivnih izotopa.

Član 4

Prema količini i karakteristikama prisutnih radioaktivnih izotopa RAO materijali klasifikuju se u sledeće kategorije:

1) RAO materijale I kategorije (LILW-SL), koji sadrže radioaktivne izotope kratkog vremena poluraspada (<30 god.), niskog i srednjeg nivoa aktivnosti, i čija je termalna snaga manja od 2 kW/m3. Koncentracija dugoživećih alfa emitera za ovu kategoriju RAO materijala je ograničena na 400 Bq/g u pojedinačim paketima RAO materijala, odnosno na 400 Bq/g u ukupnoj količini RAO materijala;

2) RAO materijale II kategorije (LILW-LL) - koji sadrže radiaktivne izotope dugog vremena poluraspada (>30 god.), niskog i srednjeg nivoa aktivnosti i termalne snage manje od 2 kW/m3. Koncentracija dugoživećih alfa emitera za ovu kategoriju RAO prevazilazi vrednosti graničnih koncentracija dugoživećih alfa emitera za I kategoriju RAO materijala;

3) RAO materijale III kategorije (HLW) - RAO materijali visokog nivoa aktivnosti kod kojih je koncentracija dugoživećih radioaktivnih izotopa veća od graničnih vrednosti za RAO materijale I kategorije i termalna snaga veća od 2 kW/m3 i za koje je potrebno obezbediti hlađenje.

II NAČINI SAKUPLJANJA RAO MATERIJALA

Član 5

Pravna lica i preduzetnici (u daljem tekstu: korisnici) čijom delatnošću nastaju RAO materijali, dužni su da sakupe, označe i čuvaju RAO materijal do njegove predaje ovlašćenom pravnom licu.

Član 6

Čvrsti RAO materijali niskog i srednjeg nivoa aktivnosti, sakupljaju se u plastičnu ambalažu i pakuju u metalne kontejnere standardnih dimenzija (metalna burad od 200 l sa poklopcem).

Čvrsti RAO materijali koji se zbog svoje mase, oblika, dimenzija ili jačine doze zračenja ne mogu smestiti u kontejnere, skladište se u odvojenom prostoru.

Čvrsti RAO materijali koji sadrže alfa-emitere, sakupljaju se u vreće od plastične mase, koje se ulažu u metalne kontejnere, uz dodatak sorbenta isparivih radioaktivnih izotopa (najčešće aktivnog uglja).

Čvrsti RAO materijali koji sadrže biološki otpadni materijal se pakuju u vreće od plastične mase ili se potapaju u formalin. Vreme čuvanja takvih materija u vrećama od plastične mase može iznositi najduže tri dana, posle čega se tretiraju kao ostali čvrsti radioaktivni otpadni materijali.

Član 7

RAO materijali koji sadrže fisibilne materijale, sakupljaju se u kontejnere od nerđajućeg čelika.

U kontejner zapremine 200 l je dozvoljeno sakupiti najviše 0,03 kg fisibilnog materijala, a u kontejner većih dimenzija, dozvoljeno je sakupiti najviše 0,15 kg/m3 fisibilnog materijala.

Član 8

Svako mesto na kome nastaju tečni RAO materijali, mora biti opremljeno tako da se tečni RAO materijali mogu sakupljati na način koji njihovo izlivanje i izlaganje zračenju svodi na najmanju moguću meru.

Član 9

Ako tečni RAO materijali nastaju kontinuirano u radnom procesu, pri čemu je dnevna količina tečnih radioaktivnih efluenata veća od 200 l za RAO materijale I i II kategorije i 100 l za RAO materijale III kategorije, za odvođenje tih materija od mesta nastanka do prihvatnih rezervoara, potrebno je izgraditi poseban, zatvoreni kanalizacioni sistem.

Ako nastajanje tečnog RAO materijala ne prati kontinualno radni proces, mesta na kojima nastaje taj materijal treba snabdeti odgovarajućim sudovima za prihvatanje tečnih RAO materijala.

Kanalizacioni sistem iz stava 1. ovog člana je odvojen od drugih kanalizacionih sistema i mora biti pristupačan za pregled, kontrolu i popravke. Materijal za izgradnju tog sistema mora biti prilagođen osobinama svih vrsta tečnih RAO materijala koji dospevaju ili mogu dospeti u takav kanalizacioni sistem.

Član 10

Za sakupljanje niskoaktivnih tečnih RAO materijala, čija proizvodnja nije kontinuirana koriste se odgovarajući prenosivi sudovi sa zatvaračem, izrađeni od plastične mase ili od nekog drugog pogodnog, teško lomljivog materijala, otpornog na hemijske agense. Zapremine tih sudova ne mogu biti veće od 100 l. Sudovi veći od 25 l moraju imati ručke koje omogućavaju lako nošenje i rukovanje.

Sudovi iz stava 1. ovog člana se prenose na sabirno mesto pod uslovom da jačina apsorbovane doze zračenja na 1 m rastojanja ne prelazi 10 µSv/h. Svaki sud koji sadrži tečne radioaktivne otpadne materije mora biti zatvoren i označen.

Član 11

Srednje i visokoaktivni tečni RAO materijal nastao u laboratorijama i eksperimentalnim postrojenjima, zapremina manjih od 100 l dnevno, sakuplja se u kontejnere koji se sastoje od unutrašnjeg suda, napravljenog od nerđajućeg čelika, i zaštitnog oklopa. Ti kontejneri moraju biti hermetički zatvoreni.

Kontejneri za visokoaktivne otpadne materije moraju imati osigurano hlađenje i ostale karakterisitke propisane standardima, zavisno od aktivnosti, hemijskog sastava, količine RAO materijala, kao i vremena trajanja smeštaja RAO materijala u njima.

III EVIDENTIRANJE RAO MATERIJALA

Član 12

Korisnici koji proizvode, odnosno sakupljaju, čuvaju, obrađuju, skladište i odlažu RAO materijale, dužni su da obezbede proces rada koji količinu proizvedenog RAO materijala svodi na minimalnu meru i da vode evidenciju o svakoj količini proizvedenog, sakupljenog, čuvanog, obrađenog, skladištenog ili odloženog RAO materijala.

Evidencija iz stava 1. ovog člana vodi se za svako pakovanje, odnosno količinu RAO materijala i sadrži sledeće podatke:

1) evidencioni broj;

2) poreklo, tip i kategoriju RAO materijala (sa podacima o značajnim fizičkim i hemijskim karakteristikama);

3) datum nastanka, sakupljanja, obrađivanja, stokiranja ili odlaganja;

4) vrednosti mase i gustine;

5) vrstu radioaktivnih izotopa i njihovu ukupnu specifičnu aktivnost;

6) jačinu doze zračenja na površini ambalaže, kontejnera ili paketa RAO materijala;

7) mesto, način i uslove čuvanja, skladištenja i odlaganja i

8) postupak obrađivanja.

Na osnovu podataka iz stava 2. ovog člana, svako pakovanje RAO materijala se obeležava stavljanjem nalepnica prema Obrascima 1. i 2, koji su odštampani u prilogu ovog pravilnika i čine njegov sastavni deo.

IV ČUVANJE, OBRAĐIVANJE, SKLADIŠTENJE I ODLAGANJE RAO MATERIJALA

Član 13

Korisnici u čijem procesu rada nastaju RAO materijali, dužni su da ih na propisan način sakupljaju i čuvaju do njihove predaje pravnom licu ovlašćenom za transport, čuvanje, obrađivanje, skladištenje i odlaganje RAO materijala.

Korisnici u čijem procesu rada nastaju RAO materijali, mogu ih na propisani način čuvati do sakupljanja dovoljne količine pogodne za transprot, ali ne duže od godinu dana.

Član 14

Pravno lice ovlašćeno za čuvanje, obrađivanje, skladištenje i odlaganje RAO materijala, neobrađene RAO materijale mogu čuvati do sakupljanja dovoljnih količina pogodnih za njihovu obradu.

Način čuvanja, tipovi kontejnera, sudovi i rezervoari za čuvanje RAO materijala kao i prostorije i objekti u kojima se čuva RAO materijal moraju ispunjavati propisane zahteve i biti u skladu sa preporukama i standardima Međunarodne agencije za atomsku energiju.

Ovlašćeno pravno lice je obavezno da u vreme čuvanja neograđenih RAO materijala osigura propisane mere radijacione sigurnosti, zaštite od zračenja i zaštite životne sredine i da redovno, prema propisanoj proceduri sprovodi radijacioni monitoring unutar prostorija i objekata u kojima se čuva RAO materijal kao i u okolini tih prostorija i objekata.

Član 15

U postupku obrađivanja RAO materijala primenjuju se standardi i tehnologija koje je propisala Međunarodna agencija za atomsku energiju.

Član 16

Ovlašćeno pravno lice dužno je da obrađene RAO materijale skladišti u za to namenski projektovane i izgrađene objekte.

Objekti za skladištenje RAO materijala moraju ispunjavati uslove propisane za nuklearne objekte.

Član 17

Paketi RAO materijala unutar skladišta razvrstavaju se po tipu, vrsti i kategoriji RAO materijala.

U skladištu se mora osigurati dostupnost svim tipovima, vrstama i kategorijama RAO materijala.

Raspored pojedinih tipova, vrsta i kategorija RAO materijala treba da bude takav da se izlaganje lica koja rade u skladištu svede na najmanju moguću meru.

Član 18

Trajno odlaganje RAO materijala je smeštanje standardizovanih paketa RAO materijala u namenski projektovane i izgrađene objekte - odlagališta, bez namere premeštanja ili uzimanja RAO paketa iz njih.

Odlagalište mora ispunjavati propisane uslove za nuklearni objekat.

V ZAVRŠNE ODREDBE

Član 19

Danom stupanja na snagu ovog pravilnika prestaje da važi Pravilnik o načinu sakupljanja, evidentiranja, obrade, čuvanja, konačnog smeštaja i ispuštanja radioaktivnih otpadnih materijala u čovekovu sredinu ("Službeni list SFRJ", br. 40/86).

Član 20

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu SRJ".

 

Obrazac 1.

Dimenzije etikete: 0,15 x 1,10 m, crna slova na žutoj podlozi

 

Obrazac 2.

Dimenzije etikete: 0,15 x 0,10 m, crna slova na žutoj podlozi

 

 

BROJ
EVIDENCIJE 

 
 
 

DATUM
NASTANKA 

 
 
 

TIP RAO 

 
 
 

KATEGORIJA
RAO 

 
 
 

PRISUTNI
RADIOAKTIVNI
IZOTOPI  

 
 
 

DATUM
KONTROLE

 

JAČINA DOZE ZRAČENJA
(mSv/h)

     
     
     
     
     
 
 

DATUM
ODLAGANJA
RAO 

 
 
Napomene

Na osnovu člana 64. stav 2. Ustavne povelje državne zajednice Srbija i Crna Gora ("Sl. list SCG", br. 1/2003), od dana stupanja na snagu Ustavne povelje, ovaj propis primenjuje se kao republički.