PRAVILNIKO SASTAVU KONKURSNE KOMISIJE, STRUČNOJ OSPOSOBLJENOSTI, ZNANJIMA I VEŠTINAMA KOJE SE OCENJUJU U IZBORNOM POSTUPKU, NAČINU NJIHOVE PROVERE I MERILIMA ZA IZBOR NA RADNA MESTA I POLOŽAJE U SUDOVIMA("Sl. glasnik RS", br. 79/2006) |
PRAVILNIK
O POPUNJAVANJU IZVRŠILAČKIH RADNIH MESTA I POLOŽAJA U SUDOVIMA
(skraćeni naziv)
Pravilnikom o popunjavanju izvršilačkih radnih mesta i položaja u sudovima određuje se način formiranja konkursnih komisija u sudovima, koje stručne osposobljenosti, znanja i veštine vrednuju u izbornom postupku pri popuni slobodnih izvršilačkih radnih mesta i položaja, način na koji se ove stručne osposobljenosti, znanja i veštine proveravaju, kao i merila za izbor na radna mesta u sudovima.
PREMEŠTAJ, INTERNI I JAVNI KONKURS
U sudu u kome predsednik suda odluči da je potrebna popuna slobodnih sistematizovanih radnih mesta, čije se popunjavanje uklapa sa kadrovskim planom, popunjavanje se vrši prvenstveno premeštajem iz tog ili drugog suda.
Ako predsednik suda odluči da se radno mesto ne popuni tako, u sudu će se sprovesti interni konkurs na kome mogu da učestvuju državni službenici iz svih sudova i drugih državnih organa koji ispunjavaju uslove za zaposlenje i rad na radnom mestu koje se popunjava.
Ukoliko se popunjavanje slobodnog radnog mesta ne izvrši ni na ovaj način, sprovešće se javni konkurs.
Interni konkurs za popunjavanje slobodnih radnih mesta oglašava sud u kome se radno mesto popunjava na oglasnoj tabli suda i na drugi način koji odredi predsednik suda.
Rok za podnošenje prijava je osam dana od dana kada je interni konkurs oglašen.
Ukoliko interni konkurs za popunjavanje slobodnih radnih mesta u sudu nije uspeo ili nije sproveden, sprovodi se javni konkurs.
Sud samostalno oglašava javni konkurs za popunjavanje položaja i izvršilačkog radnog mesta i za prijem pripravnika u "Službenom glasniku Republike Srbije" i u dnevnom listu "Politika" u primerku koji izlazi za celu Republiku, a po izboru predsednika suda i na drugi način.
Rok za podnošenje prijava je 15 dana i počinje da teče narednog dana od dana kada je javni konkurs oglašen u "Službenom glasniku Republike Srbije".
Radi sprovođenja internog i javnog konkursa, pre oglašavanja, u sudu se formira konkursna komisija.
Članove konkursne komisije imenuje predsednik suda iz redova sudija i državnih službenika tog suda.
Sastav konkursne komisije za popunu izvršilačkih radnih mesta i prijem pripravnika predsednik suda određuje prema uslovima za rad na radnim mestima koja se popunjavaju, a koja su predviđena pravilnikom o unutrašnjem uređenju i sistematizaciji radnih mesta u sudu, vodeći pri tom računa da u sastavu komisije jedan njen član bude neposredni rukovodilac organizacionog dela u kome se vrši popuna odnosno prijem, dok ostali članovi komisije moraju da imaju najmanje isti stepen obrazovanja, stručnih sposobnosti, znanja i veština kao i kandidat u izbornom postupku.
Za člana konkursne komisije predsednik suda obavezno imenuje i sudiju tog suda iz oblasti prava u kojoj se vrši popuna slobodnog radnog mesta, ako se popunjava izvršilačko radno mesto sudijskog pomoćnika ili vrši prijem pripravnika u sudu.
Ukoliko se popunjava slobodno izvršilačko radno mesto van reda sudijskih pomoćnika, sastav konkursne komisije uslovljen je opisom radnog mesta, odnosno poslovima koji se obavljaju na tom radnom mestu, s tim što su obavezni članovi komisije neposredni rukovodilac organizacionog dela u kome se vrši popuna i sudijski pomoćnik koji radi na poslovima sudske uprave u tom sudu.
Ako se u sudu popunjava položaj, članovi komisije su samo sudije tog suda.
Predsednik i članovi konkursne komisije dužni su da daju pismenu izjavu predsedniku suda o tome da li oni ili sa njima povezana lica imaju interes za sprovođenje konkursa.
Krugom povezanih lica sa članovima konkursne komisije smatraju se bračni ili vanbračni drug, srodnici po krvi u pravoj liniji do bilo kog stepena, u pobočnoj liniji i tazbini zaključno sa drugim stepenom srodstva, ako su u odnosu staraoca, staranika, usvojioca, usvojenika, hranioca ili hranjenika, kao i lica čija delatnost može imati uticaja na nepristrasno i odgovorno obavljanje izbornog postupka i na imovno stanje članova konkursne komisije.
STRUČNE OSPOSOBLJENOSTI, ZNANJA I VEŠTINA KOJE SE VREDNUJU U IZBORNOM POSTUPKU ZA POPUNJAVANJE SLOBODNIH RADNIH MESTA
Stručnu osposobljenost kandidata za obavljanje poslova na radnom mestu koje se popunjava konkursna komisija vrednuje u izbornom postupku, ocenjujući ispunjenost uslova prema tekstu oglasa usaglašenom sa opisom radnog mesta u pravilniku o unutrašnjem uređenju i sistematizaciji radnih mesta u sudu i radnom iskustvu na istovrsnim poslovima.
Konkursna komisija znanje kandidata vrednuje tako što proverava poznavanje u oblasti organizacije i rada sudova i opšte kulture, ceneći njegovo stručno znanje iz oblasti rada na tom radnom mestu i pribavljeno mišljenje prethodnog poslodavca o odnosu prema poslu i kvalitetu rada, kao i znanje stranog jezika, ukoliko bi to moglo biti od značaja za bolje obavljanje poslova na tom radnom mestu.
Veštine kandidata konkursna komisija vrednuje ceneći stepen obučenosti za rad na računaru, veštinu komunikacije, logičkog i analitičkog rezonovanja, elokvencije, organizatorske sposobnosti, veštinu rukovođenja, kreativnosti, kao i drugih veština prethodno utvrđenih od strane konkursne komisije kao potrebnih za obavljanje poslova na tom radnom mestu.
NAČIN PROVERE STRUČNIH OSPOSOBLJENOSTI, ZNANJA I VEŠTINE
Stručne osposobljenosti, znanja i veštine mogu da se proveravaju pismeno i usmeno.
Način na koji se proveravaju stručne osposobljenosti, znanja i veštine određen je u zavisnosti da li se popunjava izvršilačko radno mesto ili položaj, ili vrši prijem pripravnika.
Ako se popunjava izvršilačko radno mesto, konkursna komisija će u saradnji sa organizacionom jedinicom u sudu u kojoj se vrši popunjavanje radnog mesta i državnim službenikom zaduženim za kadrovske poslove u sudu prethodno odrediti koje se stručne osposobljenosti, znanja i veštine vrednuju, kao i način na koji se proveravaju, i u oglasu obavestiti kandidate o tome.
Ako se popunjava položaj, konkursna komisija će oglasiti slobodno radno mesto za uslovima utvrđenim u pravilniku o unutrašnjem uređenju i sistematizaciji radnih mesta i prethodno pribavljenim mišljenjem predsednika suda o potrebnim znanjima i veštinama, način na koji će se proveriti i vrednovati stručna osposobljenost, znanja i veštine kandidata.
Stručne osposobljenosti, znanja i veštine kandidata, konkursna komisija uglavnom proverava usmeno na osnovu obavljenog razgovora.
Konkursna komisija dužna je da pre početka razgovora odredi koji su joj podaci o kandidatima potrebni i pitanja koja se kandidatima postavljaju.
Svim kandidatima se postavljaju ista pitanja i po istom redosledu.
Ukoliko su joj neophodna dodatna objašnjenja ili obaveštenja, konkursna komisija može da postavi i dodatna pitanja.
Ako konkursna komisija odluči da se u izbornom postupku za popunjavanje izvršilačkog radnog mesta pismeno proveravaju stručne osposobljenosti, znanja i veštine, razgovor sa kandidatom obavlja se posle pismene provere.
Kada konkursna komisije zaključi da je za popunjavanje slobodnog radnog mesta celishodna pismena provera stručnih osposobljenosti, znanja i veštine o tome će obavestiti predsednika suda i u oglasu kandidata.
Pismena provera stručnih osposobljenosti, znanja i veštine može biti u obliku testa ili pismenog rada.
Ako test služi vrednovanju stručne osposobljenosti i znanja, kandidati odgovaraju na pitanja tako što biraju jedan od više ponuđenih odgovora u testu koji je prethodno sastavila konkursna komisija.
Način provere veštine je uglavnom putem testova nadležnih strukovnih organizacija, izuzev veštine rada na računaru i veštine komunikacije koje se proveravaju neposredno.
Provera putem pismenog rada sprovodi se samo izuzetno, o čemu će kandidat biti obavešten u oglasu.
Pismeni rad zahteva kratku analizu i izvođenje zaključka na temu koju zada konkursna komisija i kao način provere stručnih osposobljenosti, znanja i veštine sprovodi se samo u slučajevima kada konkursna komisija proceni da je za kvalitet rada na radnom mestu koje se popunjava izuzetno potrebna veština logičkog i analitičkog zaključivanja.
Kada se vrši prijem pripravnika test i pismeni rad nisu dozvoljeni.
MERILA ZA IZBOR NA RADNA MESTA
Ako se u izbornom postupku znanje proverava testom, rezultat kandidata vrednuje se tako što se određuje procenat tačnih odgovora.
Samo kandidati sa više od 50% tačnih odgovora mogu da budu pozvani na razgovor i učestvuju dalje u izbornom postupku.
Ako se u izbornom postupku veštine proveravaju standardizovanim testom, ocene su "zadovoljava" i "ne zadovoljava", u skladu sa ocenama ustanove koja je taj test izradila.
Samo kandidati čiji je test vrednovan ocenom "zadovoljava" mogu da budu pozvani na razgovor i učestvuju dalje u izbornom postupku.
U usmenom razgovoru svaki član konkursne komisije vrednuje ocenama od 1 do 3 odgovore kandidata na pitanja koja su mu postavljena, prema kriterijumima koje konkursna komisija unapred odredi.
Ocenom 3 vrednuje se kandidat koji u potpunosti ispunjava zahteve za izbor na radno mesto koje se popunjava, ocenom 2 vrednuje se kandidat koji delimično ispunjava zahteve, a ocenom 1 vrednuje se kandidat koji nije ispunio zahteve za izbor na radno mesto koje se popunjava.
Rezultat kandidata izračunava se prosečnom vrednošću pozitivnih ocena.
Nakon bodovanja svih kandidata, konkursna komisija sačinjava listu.
Ako više kandidata ima jednaki rezultat, prednost imaju oni sa boljim rezultatima na pismenoj proveri znanja i stručnih osposobljenosti (prvo dopunsko merilo) i boljim rezultatom na testu veštine (drugo dopunsko merilo).
Sa prva tri kandidata koja su postigla najbolji rezultat konkursna komisija može da ponovi razgovor, kako bi odredila koji od njih najviše odgovara zahtevima radnog mesta.
Prilikom izbornog postupka za popunu položaja primenjuju se pravila kao za popunu izvršilačkog radnog mesta, provera i merila za vrednovanje stručne osposobljenosti, znanja i veštine.
Za popunu položaja vrši se provera i stručnog znanja i poznavanja prava Evropske unije, proverava se veština logičkog i analitičkog rezonovanja, veština komunikacije, organizacione sposobnosti i veština rukovođenja.
Znanje, stručna osposobljenost i veština komunikacije kandidata proverava se uvidom u podatke iz prijave i pitanjima koja se usmeno postavljaju kandidatima.
Svaki član komisije pismeno glasa o kandidatu.
Konkursna komisija može dodatno da obavi razgovor sa tri kandidata koji su imali najviše glasova i tada donese odluku o izboru i postavljenju.
Ovaj pravilnik stupa na snagu narednog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".