PRAVILNIKO USLOVIMA I NAČINU IZBORA POLICIJSKOG SLUŽBENIKA KOJI SE UPUĆUJE NA RAD U INOSTRANSTVO I O NJEGOVIM DUŽNOSTIMA, PRAVIMA I ODGOVORNOSTIMA ZA VREME VRŠENJA SLUŽBE U INOSTRANSTVU("Sl. glasnik RS", br. 5/2007) |
Policijski službenik može biti upućen na rad u inostranstvo na osnovu utvrđenih pravila o međunarodnoj policijskoj saradnji i u skladu sa Zakonom o policiji, radi obavljanja određenih poslova u saradnji sa policijama drugih država ili učestvovanja u izvršavanju policijskih ili drugih mirnodopskih zadataka.
Saradnja iz stava 1. ovog člana ostvaruje se u skladu sa međunarodnim ugovorima i principom uzajamnosti, odnosno na zahtev međunarodnih organizacija ili na osnovu međunarodnih sporazuma čija je članica ili potpisnica naša zemlja, a obuhvata policijske i druge mirnodopske zadatke u okviru aktivnosti na očuvanju mira, aktivnosti u okviru mirovnih snaga i misija, učestvovanje u vežbama, obuci, pružanju humanitarne pomoći, aktivnosti kojima se štite ljudska prava, podržava vladavina prava i druge na koje se naša zemlja obavezala.
Policijski službenici upućuju se na rad u inostranstvo na osnovu odluke ministra unutrašnjih poslova (u daljem tekstu: ministar).
Odluka iz stava 1. ovog člana donosi se u skladu sa prethodnom odlukom nadležnog državnog organa o upotrebi policije za izvršavanje policijskih ili drugih mirnodopskih zadataka, odnosno o njenom učešću u određenim aktivnostima i delovanju u inostranstvu.
II USLOVI I NAČIN IZBORA POLICIJSKOG SLUŽBENIKA KOJI SE UPUĆUJE NA RAD U INOSTRANSTVO
U mirovne operacije i na obavljanje drugih poslova iz člana 1. ovog pravilnika mogu se u inostranstvo upućivati samo obučeni i prethodno pripremljeni policijski službenici, koji su se na to posebno obavezali ugovorom.
Drugi zaposleni u Ministarstvu unutrašnjih poslova (u daljem tekstu: Ministarstvo) i pripadnici pomoćne policije Ministarstva, pod uslovima iz stava 1. ovog člana, mogu se u inostranstvo upućivati samo radi pružanja humanitarne pomoći i učestvovanja na vežbama i u obuci na osnovu međunarodnih ugovora.
Zaposleni u Ministarstvu iz stava 2. ovog člana mogu se, isključivo uz ličnu saglasnost, upućivati u inostranstvo i radi obavljanja civilnih i neoružanih zadataka u okviru mirovnih operacija i drugih poslova iz člana 1. ovog pravilnika.
Prilikom utvrđivanja predloga za upućivanje na rad u inostranstvo policijskih službenika, drugih zaposlenih i pripadnika pomoćne policije (u daljem tekstu: pripadnici policije) Ministarstvo, po potrebi, ostvaruje saradnju sa Crvenim krstom Srbije i drugim humanitarnim organizacijama.
Kad za upućivanje na rad u inostranstvo ima više obučenih i spremnih pripadnika policije nego što je potrebno za određenu misiju, ministar može odlučiti da se u Ministarstvu sprovede interni konkurs radi utvrđivanja predloga za upućivanje.
O načinu sprovođenja internog konkursa i bližim uslovima i načinu izbora pripadnika policije radi utvrđivanja predloga za upućivanje na rad u inostranstvo ministar daje uputstvo, na osnovu člana 10. stav. 2. Zakona o policiji.
Ministar nije dužan da prihvati predlog utvrđen primenom st. 1. i 2. ovog člana.
III DUŽNOSTI, PRAVA I ODGOVORNOSTI POLICIJSKOG SLUŽBENIKA ZA VREME VRŠENJA SLUŽBE U INOSTRANSTVU
Policijski službenik za vreme vršenja službe u inostranstvu ima dužnosti, prava i odgovornosti utvrđene međunarodnim ugovorima i sporazumima čija je članica ili potpisnica naša zemlja, propisima međunarodne organizacije pod čijim se pokroviteljstvom sprovodi aktivnost u inostranstvu i ugovorom iz člana 3. ovog pravilnika.
Za vreme vršenja službe u inostranstvu policijskom službeniku miruje radni odnos u Ministarstvu i po povlačenju sa službe u inostranstvu ima pravo da se vrati na radno mesto u Ministarstvu sa koga je upućen ili, uz ličnu saglasnost, na drugo radno mesto u okviru njegove stručne spreme. Ukoliko je radno mesto sa koga je upućen u međuvremenu ukinuto, biće raspoređen na radno mesto u okviru njegove stručne spreme.
Pored prava iz st. 1. i 2. ovog člana policijski službenik ostvaruje i druga prava koja mu po zakonu pripadaju za vreme mirovanja radnog odnosa.
Pored prava iz člana 6. ovog pravilnika, policijski službenik koji se upućuje na rad u inostranstvo ima i prava na:
1) jednokratnu novčanu nadoknadu u visini plate koju je primio za poslednja tri meseca pre upućivanja na rad u inostranstvo;
2) mesečnu naknadu za odvojeni život ako izdržava porodicu.
Policijski službenik ima i pravo na putne troškove, ako to pravo ne ostvaruje po drugom osnovu.
Izuzetno od čl. 6. i 7. ovog pravilnika, kad troškove vršenja službe u inostranstvu u celini snosi Republika Srbija, policijski službenik upućen na rad u inostranstvu ima pravo na zaradu i, shodno propisima iz oblasti spoljnih poslova, pravo na naknade troškova utvrđene uputstvom koje daje ministar.
U slučaju povreda, ranjavanja ili smrti za vreme učestvovanja u mirovnim operacijama ili drugim aktivnostima u inostranstvu primenjuju se propisi o naknadi štete međunarodne organizacije pod čijim se pokroviteljstvom sprovodi operacija, odnosno aktivnost.
Policijskom službeniku upućenom na rad u inostranstvo jamči se u zemlji ostvarivanje prava na naknadu štete pod uslovima predviđenim za policijske službenike na radu u zemlji, ako pravo na naknadu štete ne ostvaruje po osnovu iz stava 1. ovog člana.
Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije".