UREDBA

O VRŠENJU VOJNE OBAVEZE

("Sl. list SRJ", br. 36/94 i 7/98, "Sl. list SCG", br. 37/2003 i 4/2005 i "Sl. glasnik RS", br. 6/2007)

 

I OSNOVNE ODREDBE

Član 1

Ovom uredbom uređuje se pozivanje vojnih obveznika radi vršenja vojne obaveze, vreme i način upućivanja regruta na služenje vojnog roka, mesto i način služenja vojnog roka bez oružja i u civilnoj službi, uslovi i postupak za izbor regruta za slušaoce škola za rezervne oficire, odlaganje i prekid služenja vojnog roka i otpuštanje vojnika iz Vojske Srbije i Crne Gore (u daljem tekstu: Vojska), pozivanje lica u rezervnom sastavu na vojnu vežbu i odlaganje vojne vežbe, organizovanje stručne obuke lica u rezervnom sastavu; način određivanja ratnog rasporeda vojnim obveznicima, izdavanje vojnim obveznicima lične vojne opreme i čuvanje, održavanje i vraćanje te opreme.

Član 2

Poslove vojne obaveze iz člana 2. ove uredbe izvršavaju vojnoteritorijalni organi - vojni odseci i vojni okruzi obrazovani aktom načelnika Generalštaba Vojske Srbije i Crne Gore (u daljem tekstu: Generalštab).

Vojnoteritorijalni organi izvršavaju poslove vojne obaveze u skladu s planovima regrutovanja i popune Vojske, brojnim rasporedom, odnosno razrezom regruta u Vojsci, kriterijumima za raspoređivanje građana za potrebe popune Vojske i utvrđenim prioritetima za tu popunu, kao i sa planovima popune organizacija i ustanova u kojima se vojna obaveza vrši u civilnoj službi.

Član 3

Vojnoteritorijalni organi i područni organi Ministarstva odbrane, u saradnji s državnim organima i organizacijama i organima lokalne samouprave u državama članicama, usklađuju izvršavanje vojne obaveze građana s drugim pravima i dužnostima u odbrani zemlje.

II POZIVANJE VOJNIH OBVEZNIKA RADI VRŠENJA VOJNE OBAVEZE

Član 4

Vojne obveznike radi izvršenja vojne obaveze poziva vojni odsek u čijoj se evidenciji to lice vodi (u daljem tekstu: nadležni vojni odsek).

Član 5

Vojni obveznici se radi vršenja vojne obaveze pozivaju pojedinačnim ili opštim pozivom.

Pojedinačni poziv se vojnom obvezniku dostavlja pismeno, a sadrži podatke propisane saveznim zakonom kojim se uređuje opšti upravni postupak.

Opšti poziv vojnim obveznicima sadrži podatke iz stava 2. ovog člana, a objavljuje se putem radija, televizije, plakata ili drugih sredstava obaveštavanja građana.

Poziv za upućivanje na služenje vojnog roka sadrži pouku o pravu na izjavljivanje prigovora savesti.

Član 6

Ako je vojni obveznik koji je pozvan pojedinačnim pozivom, zbog bolesti ili drugog opravdanog razloga, sprečen da dođe na mesto i u vreme koji su naznačeni u pozivu, dužan je da odmah po prijemu poziva izvesti o tome nadležni vojni odsek koji ga je pozvao, a ako razlog sprečenosti nastane docnije - odmah po saznanju tog razloga.

Član 7

Vojnog obveznika koji se ne odazove pozivu ovlašćeni organ, pod uslovima propisanim u članu 326. stav 3. Zakona, prinudno privodi u vojnu jedinicu, odnosno vojnu ustanovu označenu u pozivu. Ako vojna jedinica, odnosno vojna ustanova označena u pozivu nije na teritoriji republike članice u kojoj je sedište organa koji privodi vojnog obveznika, on se privodi u najbližu komandu garnizona, koja je određena naredbom načelnika Generalštaba.

Izuzetno od odredbe stava 1. ovog člana, ako je vojna jedinica, odnosno vojna ustanova označena u pozivu bliža sedištu organa koji privodi vojnog obveznika od komande garnizona određene aktom načelnika Generalštaba, vojni obveznik se može privesti u tu vojnu jedinicu, odnosno vojnu ustanovu iako ona nije na teritoriji republike članice u kojoj je sedište organa koji ga privodi.

Komanda garnizona iz stava 1. ovog člana određuje vojnu jedinicu za prijem privedenih obveznika. Ta jedinica zadužuje privedenog vojnog obveznika vojnom odećom i opremom, obezbeđuje troškove prevoza i upućuje ga u vojnu jedinicu, odnosno vojnu ustanovu određenu u pozivu radi vršenja vojne obaveze. Vojnoj jedinici u koju se upućuje privedeni vojni obveznik dostavlja se obaveštenje o upućivanju i list ličnog zaduženja vojnog obveznika vojnom opremom.

Član 8

Lice koje je podnelo zahtev za otpust iz državljanstva Srbije i Crne Gore (u daljem tekstu: SCG) ne poziva se radi vršenja vojne obaveze dok se ne donese rešenje po tom zahtevu, osim ako se na služenje vojnog roka upućuje regrut koji u toj kalendarskoj godini navršava 27 godina života.

Lice kome je odobren privremeni boravak u inostranstvu ne poziva se radi vršenja vojne obaveze do isteka odobrenog boravka.

III REGRUTNA OBAVEZA

1. Lekarski i drugi pregledi i psihološka ispitivanja regruta

Član 9

Radi utvrđivanja sposobnosti za vojnu službu, vojni obveznici se pre regrutovanja upućuju na lekarske i druge preglede i psihološka ispitivanja, koji se obavljaju prema merilima za ocenjivanje zdravstvene sposobnosti vojnih obveznika za vojnu službu.

Izuzetno od odredbe stava 1. ovog člana, na lekarske i druge preglede i psihološka ispitivanja upućuju se i regruti koji su pregledani ako su oboleli ili traže da budu ponovo pregledani radi ocenjivanja sposobnosti za vojnu službu.

Član 10

Nadležni vojni odsek poziva i upućuje vojne obveznike na lekarske i druge preglede i psihološka ispitivanja i regrutovanje u skladu s planom regrutovanja.

Nadležni vojni odsek dužan je da uz poziv za regrutovanje dostavi vojnom obvezniku i obaveštenje o pravu građana na prigovor savesti i zakonskim rešenjima za njegovo ostvarivanje.

Vojni obveznik koji se vrati sa privremenog boravka u inostranstvu i prijavi nadležnom vojnoteritorijalnom organu radi regrutovanja upućuje se na regrutovanje u roku od 15 dana od dana prijavljivanja.

Vojni obveznik koji pohađa vojnu školu za profesionalnog podoficira, odnosno oficira, student Policijske akademije i učenik Škole unutrašnjih poslova ne poziva se na lekarske i druge preglede i psihološka ispitivanja i regrutovanje, osim ako je po prestanku tog svojstva obavezan da služi vojni rok.

Na lekarske i druge preglede i psihološka ispitivanja ne pozivaju se lica koja boluju od neizlečive bolesti ili imaju telesne mane i nedostatke koji se ne mogu poboljšati lečenjem (slepilo na oba oka, oduzetost polovine tela ili pojedinih ekstremiteta, nedostatak jednog ekstremiteta i slični nedostaci koji ih čine očigledno nesposobnim za vojnu službu).

Revizioni pregled iz člana 286. stav 1. Zakona može se obavljati ako državljanin SCG koji je ocenjen nesposobnim za vojnu službu nije navršio 50 godina života.

Lice koje na revizionom pregledu bude ocenjeno sposobnim ili ograničeno sposobnim za vojnu službu postaje vojni obveznik i podleže obavezi služenja vojnog roka do kraja kalendarske godine u kojoj navršava 27 godina života, a ako je stariji - obavezi služenja u rezervnom sastavu.

Član 11

Odluka o revizionom pregledu pojedinih lica dostavlja se nadležnom vojnom odseku.

Ocenu sposobnosti lica za vojnu službu posle revizionog pregleda daje regrutna komisija nadležnog vojnog odseka.

2. Regrutna komisija

Član 12

Regrutnu komisiju obrazuje komanda vojnog okruga u skladu s odredbama člana 292. Zakona.

Na zahtev nadležnog vojnog odseka, nadležni vojni organ određuje potreban broj profesionalnih oficira, po pravilu, čina kapetana I klase ili višeg čina, koji su upoznati s poslovima popune Vojske i predlaže jedno od tih lica za predsednika regrutne komisije.

Broj članova regrutne komisije je promenljiv, zavisno od potreba popune određenim specijalnostima.

Za člana regrutne komisije određuje se profesionalni oficir - lekar koga, na zahtev nadležnog vojnog odseka, odredi nadležna komanda vojnog okruga ili oficir - lekar iz rezervnog sastava.

Regrutna komisija u svom nazivu ima ime nadležnog vojnog okruga koji ju je obrazovao, a ako je taj organ obrazovao više komisija za svoju teritoriju, svakoj komisiji određuje redni broj i određuje komisiju koja će stalno raditi.

Član 13

Regrutna komisija se, radi blagovremenih priprema za početak rada, upoznaje s planom regrutovanja na teritoriji nadležnog vojnoteritorijalnog organa, propisanim obrascima i vojnoevidencionim dokumentima i vrši uvid u regrutnu dokumentaciju, evidenciju o regrutima i medicinsku dokumentaciju.

Član 14

Na dan regrutovanja, regrutna komisija mora imati na raspolaganju:

1) plan regrutovanja i plan popune svog vojnoteritorijalnog organa;

2) matičnu knjigu (registar matične kartoteke) regruta uvedenih u vojnu evidenciju;

3) matične i jedinične kartone regruta;

4) medicinsku dokumentaciju regruta neophodnu za ocenjivanje zdravstvene sposobnosti za vojnu službu;

5) podatke o vojnim obveznicima koje bi trebalo regrutovati u određene specijalnosti (član 333. stav 1. tač. 1. do 4. Zakona).

Član 15

Nadležni vojni odsek poziva na regrutovanje lica koja se vode u vojnoj evidenciji u kalendarskoj godini u kojoj navršavaju 18 godina života, kao i starija lica koja nisu regrutovana i lica koja su oglašena privremeno nesposobnim za vojnu službu, a rok privremene nesposobnosti im ističe u tekućoj godini.

Nadležni vojni odsek izdaje regrutu vojnu knjižicu prilikom prvog regrutovanja. Obrazac vojne knjižice odštampan je u prilogu 1 ove uredbe i čini njen sastavni deo.

Član 16

Regrutna komisija:

1) ocenjuje sposobnost lica za vojnu službu i određuje rod, odnosno službu u kojoj će služiti vojni rok;

2) donosi odluku po zahtevu o služenju vojnog roka bez oružja (član 299. Zakona);

3) upisuje u vojnu knjižicu regruta ocenu sposobnosti za vojnu službu i rod, odnosno službu koja mu je određena;

4) menja regrutu, odnosno licu u rezervnom sastavu rod, odnosno službu određenu na regrutovanju, ako je to potrebno zbog popune Vojske, promene njihovog zdravstvenog stanja, naknadno stečene stručne spreme ili promene zanimanja;

5) ocenjuje sposobnost za vojnu službu regruta koji su ranije regrutovani i ocenjeni sposobnim ili ograničeno sposobnim za vojnu službu, a koji zbog nastalih promena njihovog zdravstvenog stanja zatraže da budu ponovo pregledani radi ocenjivanja sposobnosti za vojnu službu;

6) ocenjuje sposobnost lica u rezervnom sastavu kod koga je nastala promena zdravstvenog stanja koja utiče na sposobnost za vojnu službu.

Član 17

Regrutacija se obavlja na osnovu nalaza prethodno izvršenih lekarskih i drugih pregleda i psiholoških ispitivanja, merila za ocenjivanje zdravstvene sposobnosti vojnih obveznika za vojnu službu, naređenja i plana regrutovanja, uslova propisanih za određivanje roda, službe i vojnoevidencione specijalnosti regruta i uslova za regrutovanje i popunu Vojske u miru.

Uslovi za određivanje roda, službe i vojnoevidencione specijalnosti regrutima dati su u prilogu 2 ove uredbe i čine njen sastavni deo.

Ocena da je vojni obveznik ograničeno sposoban ili privremeno nesposoban za vojnu službu može se dati samo na osnovu lekarskih i drugih pregleda, kao i psiholoških ispitivanja obavljenih u zdravstvenim ustanovama osposobljenim za odgovarajuće specijalističke preglede. Te ustanove određuje nadležni vojnoteritorijalni organ.

Regrutna komisija može uvažiti želju regruta izjavljenu na regrutovanju u smislu određivanja roda, odnosno službe u kojoj će služiti vojni rok ako je to u skladu s merilima za ocenjivanje zdravstvene sposobnosti vojnih obveznika za vojnu službu, uslovima za određivanje roda, službe i vojnoevidencione specijalnosti u kojoj će regrut služiti vojni rok i planom popune Vojske.

Član 18

Regrutacija se po pravilu obavlja u prisustvu lica koje se regrutuje.

Izuzetno od odredaba stava 1. ovog člana, regrutna komisija može obaviti regrutaciju bez prisustva lica koje se regrutuje ako uvidom u njegovu medicinsku i drugu dokumentaciju utvrdi da ne bi bilo celishodno da to lice prisustvuje regrutovanju.

Član 19

Lice koje je ocenjeno privremeno nesposobnim za vojnu službu podleže ponovnom regrutovanju u vreme koje odredi regrutna komisija.

Član 20

Lice koje je regrutna komisija ocenila privremeno nesposobnim za vojnu službu, a koje zatraži da bude pozvano radi ponovnog ocenjivanja sposobnosti pre isteka vremena privremene nesposobnosti, može biti pozvano prilikom prvog narednog regrutovanja ako podnese verodostojne dokaze o promeni svog zdravstvenog stanja.

Član 21

Rešenje o oceni sposobnosti za vojnu službu regrutna komisija upisuje u zdravstvenu knjižicu regruta i vojnu knjižicu slušaoca škole za rezervne oficire.

Rešenje sadrži dispozitiv (izreku) i uputstvo o pravnom sredstvu.

Rešenje iz stava 2. ovog člana regrutna komisija saopštava regrutu uz potpis.

Član 21a

O zahtevu regruta za služenje vojnog roka u civilnoj službi odlučuje posebna komisija.

Komisiju iz stava 1. ovog člana obrazuje ministar odbrane i imenuje članove komisije na predlog starešine vojnog odseka.

Komisiju iz stava 1. ovog člana čine: psiholog, teolog, lekar i dva predstavnika vojnog odseka, od kojih je jedan pravnik, a drugi odbranolog. Predsednik komisije jedan je od predstavnika vojnog odseka.

Komisija iz stava 1. ovog člana je obavezna da pre odlučivanja o zahtevu regruta za služenje vojnog roka u civilnoj službi obavi sa regrutom razgovor o zahtevu i pribavljenim dokazima.

Komisija iz stava 1. ovog člana može se konsultovati i sa drugim stručnjacima i predstavnicima verskih zajednica, ako su razlozi za služenje vojnog roka u civilnoj službi verske prirode.

Pri odlučivanju o zahtevu regruta za služenje vojnog roka u civilnoj službi komisija iz stava 1. ovog člana koristi spisak organizacija i ustanova sa ukupnim brojem slobodnih mesta na kojima se može ostvariti ta služba.

Komisija iz stava 1. ovog člana u svom sastavu nema profesionalnog vojnika.

IV UPUĆIVANJE REGRUTA NA SLUŽENJE VOJNOG ROKA

1. Služenje vojnog roka u Vojsci

Član 22

Upućivanje regruta na služenje, odnosno dosluženje vojnog roka naređuje načelnik Generalštaba, saglasno planu popune Vojske.

Regruti se, na svoj zahtev, upućuju na služenje vojnog roka i pre navršene 21 godine života, saglasno članu 302. stav 1. Zakona.

Član 23

Regruti koji su upisani na fakultete, odnosno drugu visoku ili višu školu, a kojima prestane status studenta, upućuju se na služenje, odnosno dosluženje vojnog roka po odredbama člana 301. stav 1. Zakona.

Član 24

Regrut kome je služenje vojnog roka prekinuto zbog privremene nesposobnosti, ako na ponovnom regrutovanju bude ocenjen sposobnim ili ograničeno sposobnim za vojnu službu pre isteka kalendarske godine u kojoj navršava 27 godina života, upućuje se na dosluženje vojnog roka, po mogućnosti u jedinicu istog roda, odnosno službe u kojoj je ranije služio vojni rok.

Na dosluženje vojnog roka neće se upućivati lice iz člana 311. stav 1. Zakona koje za vreme služenja vojnog roka nije koristilo odsustvo koje mu pripada, odnosno koje mu je odobreno ako mu posle uračunavanja tog odsustva u služenje vojnog roka za dosluženje ostane manje od 60 dana. Uverenje da lice nije koristilo odsustvo koje mu pripada, odnosno koje mu je odobreno, po službenoj dužnosti ili na njegov zahtev, izdaje vojna jedinica, odnosno vojna ustanova u kojoj je lice služilo vojni rok do prekida.

Član 25

Studentu, učeniku ili slušaocu vojne škole kome je školovanje prekinuto po bilo kom osnovu vojna škola izdaje uverenje o vremenu provedenom u vojnoj školi, a o njegovom otpuštanju iz vojne škole obaveštava nadležni vojni odsek u roku od 15 dana od dana otpuštanja, radi uvođenja u evidenciju o upućivanju na služenje, odnosno dosluženje vojnog roka.

Lice iz stava 1. ovog člana koje nije regulisalo obavezu služenja vojnog roka u smislu odredbe člana 312. stav 2. Zakona, upućuje se na služenje, odnosno dosluženje vojnog roka odmah posle prekida školovanja u vojnoj školi ako je sposobno ili ograničeno sposobno za vojnu službu i ako je navršilo 18 godina života.

Lice iz stava 2. ovog člana upućuje se na služenje, odnosno dosluženje vojnog roka u vojnu jedinicu, odnosno vojnu ustanovu koju odredi nadležni vojni organ na čijoj se teritoriji nalazi vojna škola.

Licu koje se posle prekida školovanja u vojnoj školi upućuje na služenje, odnosno dosluženje vojnog roka određuje se, po pravilu, rod, odnosno služba koja je u skladu s njegovim školovanjem u vojnoj školi, ako je na školovanju provelo najmanje šest meseci.

3. Mesto i način služenja vojnog roka bez oružja i u civilnoj službi

Član 26

Regrut koji želi da vojnu obavezu vrši bez oružja podnosi zahtev za služenje vojnog roka bez oružja vojnom odseku kod koga se vodi u evidenciji, u roku od osam dana od dana prijema poziva za upućivanje na služenje vojnog roka. U zahtevu navodi razloge zbog kojih ne želi da vojni rok služi pod oružjem, kao i to na kojim poslovima u Vojsci želi da služi vojni rok.

Vojni odsek iz stava 1. ovog člana dostavlja zahtev nadležnoj regrutnoj komisiji koja je dužna da donese odluku u roku od 30 dana od dana podnošenja zahteva.

Ako regrutna komisija usvoji zahtev, rešenjem utvrđuje i dužinu trajanja vojnog roka, kao i jedinicu ili ustanovu Vojske ili Ministarstva odbrane u kojoj će regrut služiti vojni rok.

Protiv rešenja iz stava 3. ovog člana regrut može podneti prigovor u roku od 15 dana od dana prijema rešenja. Odluku po prigovoru donosi komanda vojnog okruga.

Član 26a

Regrut koji želi da vojnu obavezu vrši u civilnoj službi podnosi zahtev za služenje vojnog roka u civilnoj službi vojnom odseku kod koga se vodi u evidenciji, u roku od osam dana od dana prijema poziva za upućivanje na služenje vojnog roka. U zahtevu navodi razloge zbog kojih želi da vojni rok služi u civilnoj službi, kao i to na kojim poslovima u organizacijama i ustanovama van Vojske i Ministarstva odbrane želi da služi vojni rok.

Vojni odsek iz stava 1. ovog člana dostavlja zahtev komisiji iz člana 21a ove uredbe koja je dužna da donese odluku u roku od 30 dana od dana podnošenja zahteva.

Ako komisija iz stava 2. ovog člana usvoji zahtev, rešenjem utvrđuje i dužinu trajanja vojnog roka kao i organizaciju ili ustanovu van Vojske i Ministarstva odbrane u kojoj će regrut služiti vojni rok.

Protiv rešenja iz stava 3. ovog člana regrut može podneti prigovor u roku od 15 dana od dana prijema rešenja.

Odluku po prigovoru iz stava 4. ovog člana donosi komisija. Komisiju obrazuje ministar odbrane i imenuje članove komisije na predlog starešine vojnog okruga. Komisija u svom sastavu nema profesionalnog vojnika.

Član 27

Regrut iz člana 26. ove uredbe upućuje se na služenje vojnog roka bez oružja u jedinicu ili ustanovu Vojske ili Ministarstva odbrane koju odredi ministar odbrane.

Regrut iz člana 26a ove uredbe koji vojni rok služi u civilnoj službi upućuje se na služenje vojnog roka u zdravstvene, opšte spasilačke organizacije, organizacije za rehabilitaciju invalida i u druge organizacije i ustanove koje se bave delatnošću od opšteg interesa i koje se finansiraju iz budžeta, a koje odredi ministar odbrane, po pravilu u mestu prebivališta regruta.

Lice odgovorno za praćenje rada vojnika na služenju vojnog roka u civilnoj službi u organizaciji, odnosno ustanovi je direktor te organizacije, odnosno ustanove. Odgovorno lice dužno je da jednom mesečno podnosi izveštaj o radu i zalaganju vojnika u civilnoj službi, komisiji iz člana 21a ove uredbe.

Ugovorom između Ministarstva odbrane i organizacije, odnosno ustanove iz stava 2. ovog člana uređuju se međusobna prava i obaveze u odnosu na vojnike koji vojni rok služe u civilnoj službi i toj organizaciji, odnosno ustanovi. Organizacija, odnosno ustanova iz stava 2. ovog člana obezbeđuje i isplaćuje troškove primanja vojnika koji vojni rok služe u civilnoj službi.

Rad koji obavlja vojnik na služenju vojnog roka u civilnoj službi smatra se društveno korisnim radom.

Član 27a

Pravo na prigovor savesti pri regulisanju vojne obaveze, odnosno pravo da vojni rok služi bez oružja ili u civilnoj službi ne može ostvariti lice: koje poseduje dozvolu za nošenje ili držanje oružja; koje je u poslednje tri godine podnelo zahtev za nošenje ili držanje oružja; koje je pravosnažno osuđivano za krivično delo koje se goni po službenoj dužnosti ili za krivično delo sa elementima nasilja koje se goni po privatnoj tužbi; koje je u poslednje tri godine pravosnažno kažnjavano za prekršaje sa elementima nasilja.

Član 27b

Služenje vojnog roka u civilnoj službi ili službi bez oružja prekinuće se vojniku koji za vreme trajanja službe izvrši radnju koja je protivna razlozima zbog kojih je upućen u tu službu (tuča, upotreba hladnog ili vatrenog oružja, nasilničko ponašanje i sl.), kao i u slučaju neizvršavanja radnih dužnosti. Takvo lice uputiće se na služenje vojnog roka sa oružjem u smislu člana 22. stav 1. ove uredbe.

Rešenje o prekidu služenja vojnog roka u civilnoj službi ili službi bez oružja vojniku iz stava 1. ovog člana donosi vojni odsek koji je tog vojnika uputio na odsluženje vojnog roka.

Član 27v

Propise za primenu odredaba ove uredbe koje se odnose na služenje vojnog roka u civilnoj službi, donosi ministar odbrane.

Član 28

Ako vojnik iz člana 27. ove uredbe podnese zahtev da nastavi služenje vojnog roka sa oružjem u Vojsci, nadležni starešina donosi novo rešenje u skladu s odredbom člana 296. stav 3. Zakona, kojim određuje jedinicu u kojoj će vojnik nastaviti služenje preostalog dela vojnog roka sa oružjem kao i to da mu služenje vojnog roka traje do završetka obuke po programu koji propiše načelnik Generalštaba, ali ne kraće od 9 meseci.

Pri određivanju trajanja služenja preostalog dela vojnog roka sa oružjem jedan dan proveden na služenju vojnog roka u civilnoj službi računa se kao polovina dana provedenog na služenju vojnog roka sa oružjem.

Član 29

Vojni obveznici koji vojni rok služe bez oružja ili u civilnoj službi vode se u vojnoj evidenciji, i pozivaju na lekarske i druge preglede i psihološka ispitivanja, regrutovanje, određivanje roda, odnosno službe i služenje vojnog roka. Odlaganje i prekid služenja vojnog roka, odlaganje vojnih vežbi, putovanje u inostranstvo i boravak u inostranstvu i raspoređivanje na dužnosti za vreme služenja vojnog roka i za vreme vršenja vojne službe u rezervnom sastavu ostvaruju na isti način kao i vojni obveznici koji vojni rok i obavezu služenja u rezervnom sastavu ispunjavaju sa oružjem u Vojsci, osim što se za vreme služenja vojnog roka i služenja u rezervnom sastavu vojni obveznici koji vojni rok služe, odnosno koji su odslužili vojni rok bez oružja raspoređuju na dužnosti i zadatke na kojima nisu potrebni nošenje i upotreba oružja, a vojni obveznici koji vojni rok služe, odnosno koji su odslužili vojni rok u civilnoj službi raspoređuju na dužnosti i zadatke u organizacije i ustanove propisane članom 27. stav 2. ove uredbe.

Član 29a

Realizacija posebnog programa i dinamike služenja vojnog roka regruta - vrhunskog sportiste ili člana državne reprezentacije, regruta - vrhunskog umetnika ili regruta - vrhunskog istraživača iz člana 308. stav 5. Zakona vršiće se prema propisima koje donosi ministar odbrane.

V USLOVI I POSTUPAK ZA IZBOR SLUŠALACA ŠKOLE ZA REZERVNE OFICIRE

Član 30

Regrut koji ima srednju, višu ili visoku školsku spremu može biti izabran za slušaoca škole za rezervne oficire.

Izuzetno od odredbe stava 1. ovog člana, ako to zahteva popuna Vojske i ako na teritoriji opštine nema dovoljno regruta sa školskom spremom iz stava 1. ovog člana, za slušaoca škole za rezervne oficire može biti izabran i regrut koji ima završenu osnovnu školu.

Regrut iz st. 1. i 2. ovog člana može biti izabran za slušaoca škole za rezervne oficire, ako ispunjava uslove propisane za regrute I kategorije.

Član 31

Prilikom izbora slušalaca škole za rezervne oficire prvenstvo imaju regruti vojni stipendisti, regruti koji su s boljim uspehom završili odgovarajuću školu i regruti koji su mlađi po godinama.

Regrutima koji budu izabrani za slušaoce škola za rezervne oficire odrediće se rod, odnosno služba u skladu sa spiskom struka i zanimanja koji su značajni za određivanje roda, odnosno službe i vojnoevidencione specijalnosti regruta.

Član 32

Vojni odsek dostavlja komandi vojnog okruga predlog za izbor slušalaca škole za rezervne oficire najdocnije tri meseca pre roka za upućivanje slušalaca u školu za rezervne oficire.

Član 33

Slušalac škole za rezervne oficire koji ne završi prvi deo školovanja otpušta se sa školovanja i upućuje na služenje vojnog roka u odgovarajuću vojnu jedinicu, odnosno vojnu ustanovu, prema rasporedu nadležnog vojnog organa na čijoj se teritoriji nalazi škola.

Slušaoca škole za rezervne oficire koji ne završi drugi deo školovanja (stažiranje u vojnoj jedinici, odnosno vojnoj ustanovi) vojna jedinica, odnosno vojna ustanova po isteku vojnog roka otpušta iz Vojske u činu rezervnog podoficira, koji je stekao u toku školovanja, o čemu obaveštava vojni odsek koji ga vodi u vojnoj evidenciji.

Član 34

Slušalac škole za rezervne oficire koji je otpušten sa školovanja kao privremeno nesposoban ili nesposoban za vojnu službu otpušta se iz Vojske i briše iz evidencije slušalaca škole za rezervne oficire. Slušaocu otpuštenom sa školovanja u vojnu knjižicu se upisuju datum otpuštanja i osnov po kome je otpušten.

VI ODLAGANJE I PREKID SLUŽENJA VOJNOG ROKA I OTPUŠTANJE VOJNIKA IZ VOJSKE

Član 35

Služenje vojnog roka može se odložiti na zahtev regruta:

1) ako se iz inostranstva vratio u zemlju radi služenja vojnog roka, a nije u mogućnosti da porodicu zbrine do dana određenog za upućivanje u Vojsku;

2) ako u porodičnom domaćinstvu nema drugog člana sposobnog za privređivanje, a neophodno je da obavi neodložne poljoprivredne radove;

3) ako je primljen u radni odnos na neodređeno vreme, a zbog upućivanja na služenje vojnog roka ne bi bio u mogućnosti da se javi na rad u vreme koje mu je određeno;

4) ako je zasnovao radni odnos u svojstvu pripravnika - do završetka pripravničkog staža;

5) ako u zajedničkom domaćinstvu ima samo članove domaćinstva kojima je za svakodnevne životne potrebe neophodna pomoć i nega drugog lica.

Uz zahtev za odlaganje služenja vojnog roka regrut prilaže i odgovarajuće dokaze (uverenje, potvrdu i sl.).

Član 36

Zahtev za odlaganje služenja vojnog roka, odnosno dosluženja vojnog roka podnosi se nadležnom vojnom odseku.

Regrut koji želi da odloži služenje vojnog roka zbog školovanja na fakultetu, odnosno drugoj visokoj ili višoj školi dostavlja pismeni zahtev nadležnom vojnom odseku. Uz zahtev dostavlja i uverenje da je na fakultet upisan kao redovan student.

Rešenje kojim se usvaja zahtev za odlaganje služenja vojnog roka sadrži, pored ostalog, dan, mesec i godinu do kada se odlaže služenje vojnog roka.

Član 37

Podnosilac zahteva za odlaganje služenja vojnog roka, odnosno dosluženja vojnog roka ne upućuje se na služenje vojnog roka dok se ne donese rešenje o tom zahtevu, osim ako podnosilac zahteva u toj kalendarskoj godini navršava 27 godina života.

Član 38

O prekidu služenja vojnog roka nadležni starešina iz člana 335. stav 2. Zakona donosi rešenje, a podatke o tome upisuje u vojnu knjižicu i druga vojnoevidenciona dokumenta.

Član 39

U rešenje o prekidu služenja vojnog roka upisuju se razlozi za prekid, datum početka i datum prekida služenja vojnog roka i odsustvo, ako ga je vojnik koristio.

Član 40

Za prekidanje služenja vojnog roka zbog elementarne nepogode, smrti ili teške bolesti u porodici, vojnik podnosi zahtev, uz koji prilaže:

1) potvrdu nadležnog vojnoteritorijalnog organa da je porodica vojnika zbog elementarne nepogode dovedena u težak položaj - ako se prekidanje služenja vojnog roka traži zbog elementarne nepogode;

2) potvrdu nadležne zdravstvene ustanove o teškoj bolesti u porodici vojnika, odnosno izvod iz matične knjige umrlih o smrti u porodici vojnika, kao i mišljenje nadležnog vojnoteritorijalnog organa da je zbog toga porodica vojnika dovedena u težak položaj - ako se prekidanje služenja vojnog roka traži zbog smrti ili teške bolesti.

Član 41

Ako u toku služenja vojnog roka nadležna vojnolekarska komisija oceni da je vojnik privremeno nesposoban za vojnu službu, nadležni starešina iz člana 335. stav 2. Zakona donosi rešenje o prekidu služenja vojnog roka i u njegov jedinični karton i vojnu knjižicu upisuje osnov i datum prekida služenja vojnog roka i datum otpuštanja iz vojne jedinice, odnosno vojne ustanove.

Lice iz stava 1. ovog člana koje na ponovnom regrutovanju bude ocenjeno sposobnim ili ograničeno sposobnim za vojnu službu pre isteka kalendarske godine u kojoj navršava 27 godina, a koje nije regulisalo obavezu služenja vojnog roka u smislu člana 296. Zakona, uputiće se na dosluženje vojnog roka u jedinicu istog roda, odnosno iste službe u kojoj je ranije služilo vojni rok, osim lica koje je pre prekida služenja vojnog roka zbog privremene nesposobnosti vojni rok služilo u graničnim, padobransko-desantnim ili izviđačkim jedinicama, gardi ili vojnoj policiji. Tom licu odrediće se drugi rod, odnosno služba u skladu sa stručnom spremom i završenom vojnom obukom u jedinici roda, odnosno službe u kojoj je ranije služilo vojni rok.

Lice iz stava 1. ovog člana koje je vojni rok služilo u civilnoj službi upućuje se na dosluženje vojnog roka u zdravstvene, opšte spasilačke organizacije, organizacije za rehabilitaciju invalida i u druge organizacije i ustanove koje se bave delatnošću od opšteg interesa u skladu sa završenom obukom u organizaciji ili ustanovi u kojoj je ranije služilo vojni rok.

Član 42

Vojnog obveznika koji je odslužio vojni rok, odnosno kome je prekinuto služenje vojnog roka otpušta iz Vojske vojna jedinica, odnosno vojna ustanova ili organizacija ili ustanova iz člana 297. stav 1. Zakona u kojoj se nalazio na dan odsluženja vojnog roka, odnosno prekida služenja vojnog roka.

Vojnom obvezniku se prilikom otpuštanja sa služenja vojnog roka uručuju vojna knjižica i zdravstvena knjižica, u koje se upisuju osnov i datum otpuštanja.

Odredbe st. 1. i 2. ovog člana odnose se i na studente, učenike i slušaoce vojnih škola kojima je prekinuto školovanje u vojnoj školi, ako su do prekida školovanja regulisali obavezu služenja vojnog roka.

VII POZIVANJE LICA U REZERVNOM SASTAVU NA VOJNE VEŽBE I ODLAGANJE VOJNE VEŽBE

Član 43

Vojna obaveza izvršava se i učešćem vojnih obveznika na vojnim vežbama, kursevima i drugim oblicima vojne obuke i izvršavanjem drugih dužnosti propisanih zakonom i ovom uredbom, a u slučaju ratnog stanja, neposredne ratne opasnosti ili vanrednog stanja - stupanjem u Vojsku i izvršavanjem određenih vojnih dužnosti.

Vojne vežbe lica u rezervnom sastavu koja nemaju ratni raspored u Vojsci, smatraju se vojnim vežbama u smislu odredbe stava 1. ovog člana. Ta lica učestvuju u vežbama na dužnostima na kojima imaju ratni raspored, po pozivu nadležnog vojnog odseka, odnosno nadležnog područnog organa Ministarstva odbrane.

Za lica u rezervnom sastavu koja se pozivaju na vojne vežbe u jedinicama milicije, u smislu člana 317. Zakona nadležnom vojnom odseku, radi unošenja u vojnu evidenciju podnosi se izveštaj koji sadrži imena i prezimena lica koja se nalaze na vojnoj vežbi i vreme koje su provela na vojnoj vežbi.

Član 44

Lice koje je prevedeno u rezervni sastav po odredbama člana 294. stav 3. Zakona, posle isteka vremena za koje je ocenjeno privremeno nesposobnim za vojnu službu upućuje se na lekarske i druge preglede i psihološka ispitivanja radi ocene sposobnosti za vojnu službu.

Član 45

Lice u rezervnom sastavu kod koga je nastala promena zdravstvenog stanja, na njegov zahtev i po nalogu nadležnog vojnoteritorijalnog organa, upućuje se na lekarske i druge preglede i psihološka ispitivanja radi utvrđivanja sposobnosti za vojnu službu.

Član 46

Sposobnost za vojnu službu lica iz člana 47. ove uredbe ocenjuje nadležna regrutna komisija, jednom od sledećih ocena:

1) sposoban za vojnu službu;

2) ograničeno sposoban za vojnu službu;

3) privremeno nesposoban za vojnu službu;

4) nesposoban za vojnu službu.

Član 47

Rešenje o oceni sposobnosti za vojnu službu i o izmeni roda, odnosno službe lica iz člana 47. ove uredbe regrutna komisija upisuje u zdravstvenu knjižicu i vojnu knjižicu regruta ili slušaoca škole za rezervne oficire.

Dispozitiv rešenja iz stava 1. ovog člana sadrži jednu od ocena iz člana 48. ove uredbe i rod, odnosno službu koja je određena.

Izuzetno od odredaba st. 1. i 2. ovog člana, za lice u rezervnom sastavu kod koga promena zdravstvenog stanja ne utiče na ocenu sposobnosti za vojnu službu ili na izmenu roda, odnosno službe, regrutna komisija donosi pismeno obrazloženo rešenje.

Član 48

Za lica u rezervnom sastavu, prema potrebama popune Vojske, određuje se i saopštava ratni raspored u vojnim jedinicama, odnosno vojnim ustanovama.

Za lica u rezervnom sastavu koja su vojni rok služila bez oružja, određuje se i saopštava ratni raspored i upućuju se na vežbe u jedinice i ustanove Vojske i Ministarstva odbrane bez nošenja i upotrebe oružja.

Za lica u rezervnom sastavu koja su vojni rok služila u civilnoj službi, shodno članu 297. Zakona, određuje se i saopštava ratni raspored u civilnoj zaštiti, odnosno po radnoj obavezi i upućuju na vojne vežbe u zdravstvene, opšte spasilačke organizacije, organizacije za rehabilitaciju invalida i u druge organizacije i ustanove koje se bave delatnošću od opšteg interesa.

Podaci o ratnom rasporedu su vojna tajna.

Licu u rezervnom sastavu kome je određen ratni raspored može se dati lična vojna oprema prema dužnosti na koju je raspoređeno.

Lice kome se, u smislu odredbe stava 3. ovog člana, daje lična vojna oprema dužno je da tu opremu primi, čuva i održava, a kada je to određeno pozivom nadležnog organa - da je nosi sa sobom i da je, po zahtevu nadležnog organa, vrati u ispravnom stanju.

Način određivanja ratnog rasporeda vojnim obveznicima i način izdavanja lične vojne opreme i čuvanja, održavanja i vraćanja te opreme odrediće se aktom načelnika Generalštaba.

Član 49

Lica u rezervnom sastavu pozivaju se u Vojsku radi vojne vežbe ili izvršenja drugih dužnosti po osnovu vojne obaveze, na osnovu zahteva nadležnog starešine vojne jedinice, odnosno vojne ustanove.

Vojna jedinica, odnosno vojna ustanova iz stava 1. ovog člana zahtev za pozivanje lica u rezervnom sastavu dostavlja vojnom odseku koji ta lica vodi u evidenciji, najdocnije 45 dana pre dana određenog za javljanje tih lica u vojnu jedinicu, odnosno vojnu ustanovu.

Član 50

Vojna vežba se pod uslovima propisanim odredbama člana 319. Zakona, odlaže na zahtev lica u rezervnom sastavu, koji se podnosi nadležnom vojnom odseku. Uz zahtev se prilaže:

1) uverenje nadležne zdravstvene ustanove s mišljenjem o sposobnosti lica u rezervnom sastavu za vojnu vežbu - ako se odlaganje vojne vežbe traži zbog bolesti tog lica;

2) pismeni dokaz škole da bi lice u rezervnom sastavu odlaskom na vojnu vežbu u određeno vreme bilo sprečeno da polaže ispite, kolokvijume ili vežbe koje utiču na završetak školske godine - ako se odlaganje vojne vežbe traži zbog toga što se lice u rezervnom sastavu nalazi na školovanju;

3) lekarski nalaz o teškoj bolesti ili izvod iz matične knjige umrlih, odnosno dokaz o posledicama prouzrokovanim elementarnom nepogodom - ako se odlaganje vojne vežbe traži zbog teške bolesti člana domaćinstva ili zbog smrti u porodici ili domaćinstvu, odnosno zbog štete prouzrokovane elementarnom nepogodom, zbog čega bi domaćinstvo lica u rezervnom sastavu pozvanog na vojnu vežbu bilo dovedeno u težak materijalni i drugi položaj.

Član 51

Uz zahtev za odlaganje vojne vežbe zbog razloga iz člana 308. stav 1. tačka 2. Zakona ne prilažu se dokazi, a nadležni vojni odsek, po službenoj dužnosti, utvrđuje činjenice bitne za odlaganje vojne vežbe na osnovu evidencije koju vodi o obveznicima pozvanim na vojnu vežbu.

Član 52

Ako odlaganje vojne vežbe zbog neodložnih potreba službe traži državni organ, preduzeće ili drugo pravno lice kod koga je zaposleno pozvano lice u rezervnom sastavu, uz zahtev za odlaganje vojne vežbe prilaže se dokaz o postojanju neodložne potrebe službe zbog koje se traži odlaganje vojne vežbe.

Član 53

Ako odlaganje vojne vežbe traži zemljoradnik zbog neodložnih poljoprivrednih radova, uz zahtev prilaže dokaze da u njegovom domaćinstvu nema drugog člana sposobnog za obavljanje tih poljoprivrednih radova u vreme trajanja vojne vežbe na koju je pozvan.

Član 54

Primerak rešenja o odlaganju vojne vežbe donosi nadležni vojni odsek koji ga dostavlja vojnoj jedinici u kojoj podnosilac zahteva ima ratni raspored.

Član 55

Nadležni vojni odsek neće pozvati na vojnu vežbu lica u rezervnom sastavu iz mesta u kojima je utvrđena epidemija zarazne bolesti, o čemu obaveštava organ koji je dostavio zahtev da se lice u rezervnom sastavu pozove na vojnu vežbu.

Podatke o vrsti i kretanju zarazne bolesti vojni organ ili nadležni vojni odsek pribavlja od nadležnog organa zdravstvene službe.

Član 55a

Nadzor nad ostvarivanjem prava i vršenjem dužnosti vojnika koji vojni rok služe bez oružja u jedinicama i ustanovama Vojske i Ministarstva odbrane i vojnika koji vojni rok služe u civilnoj službi vrši komisija koju obrazuje ministar odbrane.

Organizaciona jedinica deo Ministarstva odbrane nadležna za vojnu obavezu vrši kontrolu rada prvostepenih i drugostepenih organa nadležnih za odlučivanje o prigovoru savesti i kontrolu vojnika koji služe vojni rok bez oružja i u civilnoj službi, kao i jedinica i ustanova Vojske ili Ministarstva odbrane, odnosno organizacija ili ustanova van Vojske i Ministarstva odbrane.

VIII PRELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Član 56

Do 6. novembra 1998. godine na služenje vojnog roka, mogu se, saglasno odredbi člana 361. Zakona o Vojsci Jugoslavije, i pre navršene 21. godine života pozivati regruti rođeni 1977, 1978. i 1979. godine, prema planu popune koji utvrdi načelnik Generalštaba.

U periodu iz stava 1. ovog člana neće se pozivati na služenje vojnog roka regruti-studenti koji su upisali i započeli studije, i to:

1) u školskoj 1994/95. godini na elektrotehničkom, mašinskom, medicinskom, stomatološkom, veterinarskom, farmaceutskom, teološkom fakultetu i fakultetu fizičke kulture, muzičkoj akademiji i akademiji likovnih, primenjenih i dramskih umetnosti;

2) u školskoj 1995/96. godini na fakultetima i drugim visokim školama, kao i na višoj vazduhoplovnoj pilotskoj školi i višoj politehničkoj i elektrotehničkoj školi;

3) u školskoj 1996/97. i 1997/98. godini na svim fakultetima i drugim visokim i višim školama.

Član 57

Danom stupanja na snagu ove uredbe prestaje da važi Pravilnik o vršenju vojne obaveze ("Službeni list SRJ", br. 66/91).

Član 58

Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu SRJ".

 

Samostalni član Uredbe o izmenama i dopunama
Uredbe o vršenju vojne obaveze

("Sl. list SCG", br. 37/2003)

Član 20

Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu SCG", a primenjivaće se od 15. oktobra 2003. godine.

 

Samostalni član Uredbe o izmenama i dopunama
Uredbe o vršenju vojne obaveze

("Sl. list SCG", br. 4/2005)

Član 11

Ova uredba stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu SCG".

Napomene

Prilozi 1 i 2, koji su sastavni deo ove uredbe objavljeni su u "Sl. listu SRJ", br. 36/94, str. 458-477.