PRAVILNIK

O POSTUPKU POSREDOVANJA RADI PORAVNANJA

("Sl. glasnik RS", br. 56/2007)

 

I OPŠTE ODREDBE

Član 1

Ovim pravilnikom uređuju se osnovni kriterijumi za upućivanje na postupak posredovanja radi postizanja poravnanja (u daljem tekstu: postupak) i pravila vođenja postupka i kriterijumi za ocenu uspešnosti zaključenog sporazuma i poravnanju između okrivljenog i oštećenog.

Član 2

Na predlog okrivljenog ili njegovog branioca, odnosno na predlog oštećenog ili njegovog punomoćnika ili po službenoj dužnosti, javni tužilac može nakon prijema obaveštenja o učinjenom krivičnom delu ili krivične prijave za koje je propisana novčana kazna ili kazna zatvora do jedne, odnosno tri godine, pozvati oštećenog i okrivljenog na posebno ročište radi ispitivanja mogućnosti da budu upućeni na postupak.

Član 3

Javni tužilac će u pozivu na ročište pored označavanja mesta, vremena, pravnog osnova i događaja naznačiti svrhu pozivanja i upućivanja stranaka na postupak kao i njihova prava i obaveze.

II USLOVI ZA POKRETANJE POSTUPKA

Član 4

Postupak za krivična dela za koja je zaprećena novčana kazna ili kazna zatvora do jedne godine, po pravilu, se ne primenjuje ukoliko je okrivljeni više puta osuđivan, ili više puta bio učesnik neuspelog postupka svojom krivicom.

Javni tužilac prvenstveno mora imati u vidu ličnost okrivljenog i oštećenog.

Član 5

Postupak za krivična dela za koja je zaprećena kazna zatvora do tri godine može se sprovoditi samo prema neosuđivanom licu uz ispunjenje ostalih zakonom predviđenih uslova, a po pravilu se ne može primenjivati prema okrivljenom kome je ranije bilo oprošteno krivično gonjenje, na osnovu člana 268. ZKP, ili je već bio učesnik neuspelog postupka svojom krivicom.

III PRAVILA POSTUPKA

Član 6

Po prijemu obaveštenja o učinjenom krivičnom delu ili krivične prijave, o mogućnosti primene ovog instituta javni tužilac mora hitno postupati.

Član 7

Ako okrivljeni i oštećeni pristanu da budu upućeni na postupak posredovanja, javni tužilac o tome sačinjava zapisnik, koji potpisuje javni tužilac, okrivljeni i oštećeni, nakon čega javni tužilac donosi rešenje o upućivanju na postupak.

Rešenje o upućivanju na postupak u pismenoj formi sadrži podatke o strankama, krivičnom delu, pristanku stranaka na upućivanje na postupak i obrazloženje iz kog će se videti da su ispunjeni uslovi predviđeni zakonom i ovim pravilnikom.

Tužilac će u rešenju konstatovati i odlaganje krivičnog gonjenja osumnjičenog.

Rešenje će se dostaviti okrivljenom i oštećenom.

U slučaju da je izjavljena žalba protiv rešenja smatraće se da je stranka povukla pristanak da bude upućena na postupak, i tužilac će staviti van snage doneto rešenje.

Rešenje o upućivanju na postupak, sa celokupnim spisima predmeta, javni tužilac dostavlja ovlašćenom posredniku, a ako je javni tužilac podneo optužni predlog, zatražiće spise od suda i dostaviti ih ovlašćenom posredniku najkasnije u roku od tri dana od dana donošenja rešenja.

Član 8

Ovlašćenog posrednika određuje nadležni javni tužilac sa spiska posrednika.

Član 9

Postupak je neformalan ali se vodi u skladu sa načelom dobrovoljnosti, jednakosti i ravnopravnosti stana, privatnosti postupka, poverljivosti i hitnosti.

Član 10

Ovlašćeni posrednik će postupati na neutralan način, bez ikakvih predrasuda u pogledu okrivljenog i oštećenog i predmeta posredovanja.

Ovlašćeni posrednik može da vodi zajedničke i odvojene razgovore sa okrivljenim i oštećenim, a o sadržini razgovora upoznaće drugu stranu.

Ovlašćeni posrednik je dužan da usmerava i nadgleda proces posredovanja i da ga okonča bez odugovlačenja, da nastoji da uspostavi poverenje i da poboljša odnose između okrivljenog i oštećenog.

Po prijemu predmeta ovlašćeni posrednik može na jednom ili više sastanaka da pomogne okrivljenom i oštećenom da shvate svoj položaj kao i da sagledaju svoje realne interese, da im pomogne da dođu do sporazuma, ali im ne može nametati rešenje poravnanja.

Član 11

U postupku učestvuju okrivljeni i oštećeni, a mogu učestvovati i branilac okrivljenog i punomoćnik oštećenog.

Član 12

Ovlašćeni posrednik je dužan da sve radnje preduzete u postupku poravnanja pismeno evidentira.

Član 13

O izuzeću ovlašćenog posrednika shodno se primenjuju odredbe Zakonika o krivičnom postupku, ukoliko se učesnici drugačije ne sporazumeju.

Član 14

Okrivljeni i oštećeni imaju pravo pritužbe na rad ovlašćenog posrednika nadležnom javnom tužiocu.

Član 15

Radi uspešnog vođenja postupka ovlašćeni posrednik se može obraćati javnom tužiocu radi pribavljanja novih podataka.

IV KRITERIJUM ZA OCENU USPEŠNOSTI ZAKLJUČENOG SPORAZUMA O PORAVNANJU

Član 16

Kriterijumi za uspešnost sporazuma su:

- da je okrivljeni ispunio obavezu u smislu člana 475. stav 7. ZKP,

- da je okrivljeni ispunio obaveze koje su predmet poravnanja,

- da je oštećeni dao izjavu da je svestan da u slučaju potpunog ostvarenja poravnanja neće imati pravo da preduzme ili nastavi krivično gonjenje okrivljenog nakon odluke javnog tužioca, i

- da su sve obaveze preuzete od strane okrivljenog izvršene u skladu sa zakonom i moralom.

Član 17

Troškove postupka snosi okrivljeni, prema odredbama ZKP-a, ukoliko se učesnici drugačije ne sporazumeju.

Nadzor nad primenom pravilnika

Član 18

Nadzor nad primenom ovog pravilnika vrši Republički javni tužilac.

Završne odredbe

Član 19

Ovaj pravilnik stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom glasniku Republike Srbije", a primenjivaće se od dana primene Zakonika o krivičnom postupku ("Službeni glasnik RS", broj 46/2006).