ODLUKAO UTVRĐIVANJU OSTATAKA MANASTIRA NA LOKALITETU CRKVINA U TUTINU ZA ARHEOLOŠKO NALAZIŠTE("Sl. glasnik RS", br. 39/97) |
Tačka 1
Ostaci manastira na lokalitetu Crkvina u Tutinu utvrđuju se za arheološko nalazište.
Tačka 2
Ostaci manastira na lokalitetu Crkvina u Tutinu (u daljem tekstu: arheološko nalazište) nalaze se na teritoriji opštine Tutin, na katastarskoj parceli broj 115 K.O. Tutin, u društvenoj svojini.
Arheološko nalazište nalazi se 1 km južno od Tutina, na levoj obali rečice Vidrenjak. To je manastirski kompleks sa crkvom, konacima i grobljem. Crkva je jednobrodna, pravougaone osnove s apsidom koja je spolja poligonalna a sa unutrašnje strane polukružna. Dimenzije crkve su 9,566,30 m. Sa spoljne strane zidana je ređanjem obrađenih kvadera sige, a sa unutrašnje lomljenim kamenom, sa krečnim malterom. Pod je od kamenih ploča preko kojih je postavljena greda sa žljebom za ikonostas. Priprata uz crkvu prezidana je u kasnijem vremenskom razdoblju.
Na arheološkom nalazištu otkriveni su ostaci dve građevine od kojih je jedna služila kao manastirski konak. Oko crkve, najstarije građevine u kompleksu, postoji manja nekropola. Sačuvani detalji arhitekture ukazuju na Rašku graditeljsku školu. Crkva je podignuta u drugoj polovini XIII veka ili najkasnije u prvim decenijama XIV veka. Priprata crkve dozidana je u XVII veku kada je ceo kompleks obnovljen.
Tačka 3
Zaštićena okolina arheološkog nalazišta obuhvata katastarsku parcelu broj 115 K.O. Tutin, u društvenoj svojini.
Granica zaštićene okoline arheološkog nalazišta definisana je spoljnim ivicama katastarske parcele broj 115 koja je na južnoj strani oivičena levom obalom rečice Vidrenjak.
Tačka 4
Utvrđuju se sledeće mere zaštite arheološkog nalazišta:
1) zabrana obnavljanja crkvenog objekta i ostalih građevina bez prethodne saglasnosti nadležnog zavoda za zaštitu spomenika kulture;
2) izgradnja infrastrukture dozvoljena je samo uz prethodno obezbeđenje zaštitnih arheoloških iskopavanja i adekvatne prezentacije nalaza;
3) izvođenje građevinskih radova i promena oblika terena dozvoljeni su samo uz prethodno obezbeđenje zaštitnih arheoloških iskopavanja i adekvatne prezentacije nalaza;
4) zabrana vađenja i odnošenja kamena;
5) zabrana sađenja visoke vegetacije i pošumljavanja prostora na kome se nalazi arheološko nalazište;
6) zabrana vađenja postojećih panjeva i odnošenja zemlje;
7) zabrana neovlašćenog prikupljanja pokretnih arheoloških površinskih nalaza;
8) zabrana prosipanja, odlaganja i privremenog ili trajnog deponovanja otpadnih i štetnih materija - hemijski agresivnih, eksplozivnih, otrovnih, radioaktivnih.
Tačka 5
Utvrđuju se sledeće mere zaštite zaštićene okoline arheološkog nalazišta:
1) zabrana izgradnje stambenih i pomoćnih objekata;
2) zabrana sađenja visoke vegetacije i pošumljavanja prostora;
3) zabrana prosipanja, odlaganja i privremenog ili trajnog deponovanja otpadnih i štetnih materija - hemijski agresivnih, eksplozivnih, otrovnih, radioaktivnih.
Tačka 6
Ovu odluku objaviti u "Službenom glasniku Republike Srbije".