REŠENJE

O DAVANJU SAGLASNOSTI JAVNOM RADIODIFUZNOM PREDUZEĆU "STUDIO B" NA "SPORAZUM O MERILIMA, KRITERIJUMIMA I POSTUPKU ZA SMANJENJE BROJA ZAPOSLENIH U JAVNOM RADIODIFUZNOM PREDUZEĆU "STUDIO B" ČIJI JE OSNIVAČ GRAD BEOGRAD, USLED TEHNOLOŠKIH, EKONOMSKIH I ORGANIZACIONIH PROMENA" SA SPORAZUMOM

("Sl. list grada Beograda", br. 23/2007 i 46/2007)

1. Daje se saglasnost Javnom radiodifuznom preduzeću "Studio B" iz Beograda na Sporazum o merilima, kriterijumima i postupku za smanjenje broja zaposlenih u Javnom radiodifuznom preduzeću "Studio B" čiji je osnivač Grad Beograd, usled tehnoloških, ekonomskih i organizacionih promena, koji je zaključen pod brojem 324 na dan 8. juna 2007. godine između direktora i predsednika Samostalnog sindikata Javnog radiodifuznog preduzeća "Studio B".

2. Ovo rešenje sa Sporazumom objaviti u "Službenom listu grada Beograda".

* * *

Na osnovu člana 179. stav 1. tačka 9. Zakona o radu ("Službeni glasnik RS", br. 24/05 i 61/05), Sindikalna organizacija Javnog radiodifuznog preduzeća "Studio B" i generalni direktor Javnog radiodifuznog preduzeća "Studio B", 7. juna 2007. godine zaključuju

SPORAZUM
O MERILIMA, KRITERIJUMIMA I POSTUPKU ZA SMANJENJE BROJA ZAPOSLENIH U JAVNOM RADIODIFUZNOM PREDUZEĆU "STUDIO B", ČIJI JE OSNIVAČ GRAD BEOGRAD, USLED TEHNOLOŠKIH, EKONOMSKIH I ORGANIZACIONIH PROMENA

Član 1

Ovim sporazumom utvrđuju se merila, kriterijumi, način sprovođenja postupka i stimulisanje zaposlenih za prestanak radnog odnosa izjašnjavanjem zaposlenog i davanjem saglasnosti za proglašenje tehnološkim viškom (u daljem tekstu: prestanak radnog odnosa) u Javnom radiodifuznom preduzeću "Studio B" u Beogradu (u daljem tekstu: javno preduzeće) na osnovu člana 179. stav 1. tačka 9. Zakona o radu.

Sporazum iz stava 1. ovog člana primenjivaće se najkasnije do 30. juna 2008. godine.

Član 2

Na principu izjašnjavanja i davanja saglasnosti zaposlenih za prestanak radnog odnosa u javnim preduzećima sprovodi se racionalizacija ukupnog broja zaposlenih u preduzeću i usklađivanje broja zaposlenih sa programom poslovanja javnog preduzeća, uz poštovanje profesionalne, kvalifikacione i starosne strukture zaposlenih sa potrebama procesa rada.

Član 3

Obaveza poslodavca u javnom preduzeću je da upozna zaposlene o uslovima, merilima i visini ukupne otpremnine na koje zaposleni imaju pravo na osnovu prestanka radnog odnosa.

Po obavljenom upoznavanju o pravima zaposlenih poslodavac sprovodi anketu o zainteresovanosti zaposlenih za prestanak radnog odnosa i donosi program na osnovu merila i kriterijuma iz ovog sporazuma, u skladu sa Zakonom o radu. Poslodavac utvrđuje broj zaposlenih koje oglašava tehnološkim viškom na osnovu merila i kriterijuma iz ovog sporazuma na osnovu broja zaposlenih koji prihvataju uslove iz sporazuma.

Zaposlenom kome se utvrdi prestanak radnog odnosa mora se uručiti posebno rešenje na osnovu člana 179. stav 1. tačka 9. Zakona o radu, kojim se zaposleni proglašava tehnološkim viškom i da mu po tom osnovu prestaje radni odnos.

Član 4

Korisnici sredstava namenjenih za otpremnine, na osnovu prestanka radnog odnosa, mogu biti svi zaposleni u javnom preduzeću, a prioritet imaju zaposleni koji su stariji od 50 godina života i koji:

- ima najmanje 10 godina staža osiguranja u javnom preduzeću;

- ispunjava jedan od uslova za odlazak u penziju, zakonom propisan (godine staža i godine života) i da ima više od 18 meseci do sticanja i drugog uslova;

- u roku od godinu dana od datuma proglašenja tehnološkim viškom, stiče jedan od uslova za odlazak u penziju;

- u roku do dve godine, od datuma proglašenja tehnološkim viškom, stiče jedan od uslova za odlazak u penziju;

- je invalid rada ili sa zdravstvenim stanjem zbog koga se ne može rasporediti na druge poslove.

Član 5

Zaposlenom koji se opredeli za prestanak radnog odnosa pripada otpremnina u visini zbira trećine zarade zaposlenog za svaku navršenu godinu rada u radnom odnosu za prvih deset godina provedenih u radnom odnosu i četvrtine zarade zaposlenog za svaku narednu navršenu godinu rada u radnom odnosu preko deset godina provedenih u radnom odnosu.

Zaposlenom čija je zarada ispod prosečno isplaćene zarade kod poslodavca, osnovica za obračun pripadajuće otprmenine je prosečno isplaćena zarada zaposlenih kod poslodavca u prethodna tri meseca koja prethode mesecu u kojem se isplaćuje otpremnina.

Zaradom u smislu stava 1. i 2. ovog člana smatra se zarada zaposlenog ili poslodavca, koja sadrži porez i doprinose koji se plaćaju iz zarade, isplaćene u poslednja tri meseca koja prethode mesecu u kojem se isplaćuje otpremnina.

Član 6

Zaposlenom kome se utvrdi prestanak radnog odnosa iznos otpremnine iz člana 5. ovog sporazuma uvećava se za:

- za 10 godina staža

20%,

- od 11 do 15 godina staža

30%,

- od 16 do 20 godina staža

40%,

- od 21 do 25 godina staža

40%,

- od 26 do 30 godina staža

40%,

- od 31 do 35 godina staža

30%,

- od 36 do 40 godina staža

20%.

Član 7

Zaposleni kome poslodavac, posle isplate otpremnine iz čl. 5. i 6. ovog sporazuma, otkaže ugovor o radu zbog prestanka potrebe za njegovim radom, ima pravo da se prijavi Nacionalnoj službi za zapošljavanje i ostvaruje prava u skladu sa zakonima.

Član 8

Sredstva za isplatu otpremnina na osnovu merila i kriterijuma iz ovog sporazuma obezbeđuje osnivač i javno preduzeće. Sredstva budžeta grada Beograda za isplatu otpremnina uplaćuju se javnom preduzeću, na osnovu odluke upravnog odbora javnog preduzeća o racionalizaciji zaposlenih kojom su zaposleni proglašeni tehnološkim viškom, na osnovu izjašnjenja zaposlenog da mu po tom osnovu prestaje radni odnos i spiska radnika sa utvrđenim iznosima otpremnina.

Član 9

O isplati sredstava za otpremnine iz budžeta grada Beograda vodi se evidencija u određenim gradskim organima uprave, a izveštaj o izvršenim isplatama u javnom preduzeću dostavlja, gradonačelniku grada Beograda preko određenog gradskog organa uprave najkasnije u roku od 30 dana od dana isplate otpremnina zaposlenima.

Određeni organ gradske uprave zatražiće povraćaj neiskorišćenih sredstava uplaćenih javnom preduzeću za isplatu otpremnina u slučaju da su u međuvremenu nastale neplanirane okolnosti - odustajanje zaposlenog i slično.

Član 10

Javno preduzeće, na osnovu broja zaposlenih koji se opredele za prestanak radnog odnosa i u skladu sa mogućnostima, može dodatno stimulisati zaposlene jednokratnom isplatom novčanog iznosa.

Zaposlenom koji u trenutku prestanka radnog odnosa ispunjava jedan od uslova za odlazak u penziju poslodavac je dužan da isplati stimulaciju koja ne može biti niža od tri prosečno isplaćene zarade kod poslodavca.

Upravni odbor javnog preduzeća određuje dodatnu stimulaciju iz stava 2. ovog člana posebnom odlukom na predlog direktora.

Član 11

Zaposlenom prestaje radni odnos danom isplate otpremnine i potpisivanja rešenja o prestanku radnog odnosa.

Po prestanku radnog odnosa zaposlenog, javno preduzeće ne može vršiti popunjavanje radnog mesta prijemom novih radnika.

Član 12

Ovaj sporazum se smatra zaključenim kada ga zaključe JRDP "Studio B" i Sindikalna organizacija Javnog radiodifuznog preduzeća "Studio B".

Član 13

Sporazum stupa na snagu osmog dana od dana objavljivanja u "Službenom listu grada Beograda".

 

Samostalni član Sporazuma o izmeni
Sporazuma o merilima, kriterijumima i postupku za smanjenje broja zaposlenih u Javnom radiodifuznom preduzeću "Studio B" čiji je osnivač grad Beograd, usled tehnoloških, ekonomskih i organizacionih promena

("Sl. list grada Beograda", br. 46/2007)

Član 2

Ovaj sporazum objaviti u "Službenom listu grada Beograda".